Když je hříšník zavolán Milosrdenstvím

jeho katecheze mě oslovila prosba, aby zpovědníci vítali hříšníky jako matky své děti a dávali jim toto mateřství pocítit, protože je mateřstvím církve. A pak také jeho vzpomínka na svého oblíbeného zpovědníka z dob mládí, který byl pro něj zásadní zkušeností. Jediné co si papež od něj pamatuje je úsměv a pokaždé vřelé přijetí. Jako vždy jsou nejkrásnější papežovy spontánní vsuvky vedle čteného textu. Když se rozcházíme, poznamenám k jednomu knězi: "Tak a teď je nás tady na rok víc než 700 papežů ve zpovědnici." Oba se rozesmějeme a zároveň žasneme nad přijatým posláním.


Pri liturgii Popolcovej stredy asistovali pápežovi traja Slováci

Po dlhých rokoch neudelil popolec pápežovi kardinál Jozef Tomko. Napriek tomu malo Slovensko počas omše v Bazilike sv. Petra svoje zastúpenie. Jeden zo Slovákov je skrytý aj na tomto obrázku. 

Pavol Strauss o milosti a milosrdenstve

Byť kresťanom je ťažká úloha. Kde nepomáha Božia milosť, ťažko sa môže realizovať. Sme a ostávame iba krehkou nádobou. Plnosť je len v Bohu.
Sme len dlžníci. Celý život je jediný dar. Že vidíme krásu sveta i krásu duší. Že počujeme dobré slovo i slovo života, že sme účastní nádhery sveta hudby.

Homília pápeža Františka na Popolcovú stredu: Hanba je v skutočnosti dobrá

"Hanba je v skutočnosti dobrým prejavom, pretože svedčí o tom, že sa chceme odpútať od zla; predsa len sa však nikdy nesmie zmeniť na obavy alebo strach. Nechajme sa teda zmieriť, počúvajme Ježiša, ktorý hovorí tým, ktorí sa namáhajú a sú preťažení, «poďte ku mne» (Mt 11,28). Nezostať uzavretí v sebe, ale ísť za ním! Tam je odpočinok a pokoj."

Generálna audiencia: Pravé Jubileum vedie k vzájomnému deleniu sa

Svätý Otec v katechéze zdôraznil, že „ak jubileum nedôjde až ku vreckám, nie je pravým jubileom“, pričom prítomných vyzval nechať sa inšpirovať Duchom Svätým, aby sa podelili s núdznymi. Cieľom jubilea je podľa neho aj obrátenie, aby sa naše srdce stalo väčším a veľkodušnejším. Poukázal tiež na hrôzu úžery, v dôsledku ktorej aj v súčasnosti trpia mnohé rodiny i jednotlivci.

Pápež František prijal irackého premiéra Hajdara Abádiho

Hlavnými témami stretnutia tiež boli, podľa oficiálnej správy Svätej stolice, „život Cirkvi v krajine a situácia kresťanov a etnických i náboženských menšín, ktoré žijú v Iraku, so špeciálnym odkazom na dôležitosť ich prítomnosti a potrebu chrániť ich práva“.