Bude Orbán vylúčený z EPP?

Členstvo v EPP je pre Orbána až trochu paradoxne dôležitá vec. Ideologicky aj politicky na nej stavia. Cíti sa byť totiž dedičom Helmuta Kohla, ktorý sa s ním v poslednej fáze života stretával, organizácia pohrebu nakoniec zabránila želaniu Kohlovej rodiny, aby Orbán rečnil na jeho pohrebe, Orbán sa však ku Kohlovi hlásil a hlási, naposledy pri prvom výročí Kohlovej smrti, keď predniesol prejav o význame Kohla, ale aj EPP a role, ktorú vidí v tejto skupine pre seba.

Generálna audiencia: Zabiť človeka možno aj ľahostajnosťou 

Svätý Otec nadviazal na myšlienky z predchádzajúceho týždňa, pričom tentoraz dal dôraz na plnší význam, ktorý dal tomuto prikázaniu Ježiš, keď ho vysvetlil nie iba ako zákaz, ale v aktívnom zmysle ako výzvu a povolanie k láske.

Riziko chudoby visí najmä nad viacdetnými a neúplnými rodinami

Téme chudoby sa odborníci na sociálnu agendu venovali aj na pôde Národnej rady. Na pravidelnej konferencii, ktorú organizuje Fórum kresťanských inštitúcií, sa zamerali na rodiny ohrozené chudobou. Upozornili, že najväčší problém majú najmä viacdetné alebo neúplné rodiny s deťmi.

Blokovali Ján Pavol II. a Benedikt XVI. svätorečenie biskupa Romera?

Obraz o tom, že pápež František uvoľnil v prípade svätorečenia arcibiskupa Óscara Romera brzdu, ktorú zatiahli jeho predchodcovia, nie je pravdivý.

Mons. Babjak hovoril na synode o mladých animátoroch aj Rómoch
V utorok 16. októbra predniesol svoj príspevok na Biskupskej synode prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ, ktorý zastupuje Gréckokatolícku cirkev na Slovensku. Zameral sa na tému aktívnej úlohy mladých ľudí v pastorácii a evanjelizácii. Podelil sa s dobrou skúsenosťou Prešovskej archieparchie s prácou animátorov, pričom spomenul aj pastoráciu rómskej mládeže.
V Kamerune ozbrojenci zavraždili pred kostolom 19-ročného bohoslovca

V Kamerune bol zavraždený 19-ročný seminarista Gérard Anjiangwe. Ako informovala misijná agentúra Fides, ozbrojenci ho popravili pred kostolom, na ktorý najprv zaútočili streľbou.

Zmiznutie novinára a ticho 

Keď sa jeho miznutie prevalilo, Saudská Arábia reagovala tvrdením, že novinár z budovy odišiel v poriadku, zadným vchodom. To však spochybnila turecká polícia, z ktorej prostredia prenikla na verejnosť iná verzia udalostí.

Ruská pravoslávna cirkev zrušila eucharistickú jednotu s Konštantínopolom 

Konštantínopol udelil autokefálnosť Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi
vo večerných hodinách, Ruská pravoslávna cirkev na čele so svojím patriarchom Kirillom týmto krokom reagovala na rozhodnutie Svätej synody Ekumenického patriarchátu v Konštantínopole z 11. októbra „udeliť autokefálnosť Ukrajinskej cirkvi“ a zrušiť rozhodnutia z roku 1686 o kompetencii Moskovského patriarchátu menovať kyjevského metropolitu. Svätá synoda Ruskej pravoslávnej cirkvi vo svojom vyhlásení označila toto rozhodnutie za „nezákonné“ a „prijaté jednostranne“.