Správy Výveska
Follow
823.9K views | +577 today
Scoop.it!

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král | Správy Výveska | Scoop.it
Nově vydáná kniha docenta Ing. Miloslav Král, CSc. vědecky vysvětluje existenci Boha. Jeden z mála vědců, který spojil řadu vědních oborů k tomu, aby dokázal existenci Boha.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Sudánska kresťanka Meriam Ibrahim sa stretla s pápežom Františkom

Sudánska kresťanka Meriam Ibrahim sa stretla s pápežom Františkom | Správy Výveska | Scoop.it

Meriam Ibrahim, žena, ktorá bola v Sudáne uväznená a odsúdená na smrť na základe obvinenia z odpadnutia od islamu a konverzie na kresťanstvo a ktorá medzičasom vo väzení porodila dievčatko a nakoniec bola prepustená slobodu. Vo štvrtok pricestovala do Talianska a v Casa Santa Marta sa stretla s pápežom Františkom. 

Christin's insight:

Meriam Ibrahim, ktorá bola v Sudáne odsúdená na smrť, sa dnes v Rime stretla so Svatým Otcom. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bez šance na prežitie

Bez šance na prežitie | Správy Výveska | Scoop.it
Viackrát som rozmýšľala, či by potrat predsa len nebol lepším riešením. Menej by som sa trápila, mohla by som rýchlejšie zabudnúť na to, čo ma stretlo. Až vtedy som sa rozhodovala racionálne - moje dieťa tak či tak zomrie. Ale keď si naňho spomeniem o 10, 20 rokov, budem vždy spomínať aj na to, že som ho vlastne zabila ja. Nie je lepšie sa zo začiatku trápiť viac, ale neskôr spomínať s čistým svedomím?
Christin's insight:

Dieťa bez šance na prežitie a gynekológ silne presadzujúci potrat: "Vyhrážal sa mi, že keď nepôjdem na potrat, čoskoro z toho tehotenstva budem mať vážne problémy a budem si ich musieť platiť sama, lebo poisťovňa mi to nepreplatí. Odišla som odtiaľ s plačom, rovno som si vzala papiere že odchádzam k inému lekárovi." Žena sa nakoniec rozhodla s čistým svedomím potrat nepodstúpiť a bábätko zomrelo v 29 týždni tehotenstva.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Mária Raučinová: Vraj rímsky katolík

Mária Raučinová: Vraj rímsky katolík | Správy Výveska | Scoop.it

Zdá sa, že dnes už neletí byť „neveriacim“. To nie je tá najlepšia vizitka. Naopak, inteligencia sa meria podľa názoru, či má svet, vesmír, človek zmysel, či existuje nejaké konečné zmysluplné vysvetlenie života. A to už hraničí s náboženstvom.

Christin's insight:

Čo v prípade, ak sa vedci odkláňajú od vedy? A ak sa veriaci odkláňajú od náboženstva? Môže potom vzniknúť pravé napätie a môže ľudstvo rásť?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ján Pavol II. nepatrí do múzea, ale do nebeskej galérie

Ján Pavol II. nepatrí do múzea, ale do nebeskej galérie | Správy Výveska | Scoop.it

Historický obraz Jána Pavla II. je definitívne domaľovaný a vystavený v nebeskej galérii. Napriek tomu je stále možné objavovať detaily, ktoré dosiaľ ostali nepovšimnuté. 

Christin's insight:

Po knihe rozhovorov Život s Karolom(SSV 2007) sa dlhoročný osobný sekretár Jána Pavla II., kardinál Stanisław Dziwisz a vatikanista Gian Franco Svidercoschi rozhodli porozprávať o osobe svätého pápeža ešte raz. Dôvodom bola aprílová kanonizácia a výsledkom je kniha Žil som so svätcom (SSV 2014).

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kapela N.D.E. chystá letný návrat: Natočí nové skladby i videoklip

Kapela N.D.E. chystá letný návrat: Natočí nové skladby i videoklip | Správy Výveska | Scoop.it
Autorský hudobný návrat chystá toto leto gospelová rocková kapela N.D.E. Z augustového nahrávania vzniknú tri štúdiové nahrávky a videoklip.
Christin's insight:

Kapela N.D.E., ktorá ako jedna z prvých kresťanských hudobných skupín priniesla na domácu hudobnú scénu rockový štýl, poteší svojich fanúšikov novými autorskými skladbami. Natočí ich v štúdiu v Šulekove.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Festival mladých Mladifest 2014

Festival mladých Mladifest 2014 | Správy Výveska | Scoop.it

Festival mladých Mladifest je podujatie, ktoré sa každoročne teší veľkej medzi Slovákmi. Organizuje sa veľké množstvo pútí na toto podujatie a niektoré autobusy majú ešte stále voľné miesta, ak by sa niekto na poslednú chvíľu rozhodol ísť na  Mladifest 2014, ktorý sa bude konať v dňoch 1.8.2014 až 6.08.2014.

Christin's insight:

Tento rok sa na Mladifest putuje zo slovenských miest ako Banská Bystrica, Námestovo, Senec alebo Poprad. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Život po rozvode

Život po rozvode | Správy Výveska | Scoop.it
Nikto si neprajeme rozvod. Sebe ani nikomu inému. Ale náš nedokonalý svet má i túto skúsenosť. Ba je toho plný. Rozvedené ženy – nech bol dôvod vedúci k rozvodu akýkoľvek – prechádzajú náročnými fázami.
Christin's insight:

Téma rozvodov sa dotýka aj veriach ľudí, ktorí rozvod berú neraz ako životné zlahanie: "Nestrácajte odvahu, ak na začiatku vášho single života (ako slobodná matka alebo opustená manželom) nemáte všetko hneď. Proste Boha za to, čo potrebujete. Pýtajte si všetko od neho. Náš Stvoriteľ pozná každú situáciu a nenechá nikoho v štichu, kto sa mu zverí do rúk."


Na neľahký osud rozvedených katolíkov poukazuje aj projekt Rozvedení katolíci, ktorý ukazuje, že rozvodom život, hlavne život s Bohom, nekončí. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vladimír Palko: Ukrajina a chyby Západu

Vladimír Palko: Ukrajina a chyby Západu | Správy Výveska | Scoop.it

Pri stom výročí začiatku 1. svetovej vojny si kladieme otázku, ako sa mohli svetové mocnosti dostať do tak zničujúceho konfliktu. Neuveriteľne na nás pôsobila pred dvomi dekádami vojna v Juhoslávii. Dnes ťažko vieme uveriť, že na východe Ukrajiny prebieha občianska vojna. Takmer tristo civilných obetí zostreleného lietadla je veľkou tragédiou.

Christin's insight:

Pohľad Vladimíra Palka na ukrajinský konflikt trochu z inej strany: nie len Ukrajina a Rusko urobili mnoho chýb, ale aj samotný Západ: "Popri demaskovaní protivníka by sa na Západe žiadalo demaskovanie vlastných chýb a revízia politiky. Aby sa zabránilo ešte väčšej vojne."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Benediktíni

Benediktíni | Správy Výveska | Scoop.it

Navštívil som kláštor, ktorého predstaveným je páter Anselm Grün, OSB. Mám rád jeho knihy a teším sa, že si nájde čas odpovedať mi na otázky, prísť na naše konferencie alebo mi poslať texty, ktoré napísal. Máme spolu kurz na tému hľadanie pokladu v nás, ktorý nás inšpiruje, dáva nám silu a ukazuje cestu.

Christin's insight:

Aké by to bolo, kedy slovenské firmy fungovali ako kláštory? Už by nebol ani problém so svätením nedele. "Vidieť kláštor z jeho podnikateľskej stránky je však tiež krásna inšpirácia – sebestačnosť a pomoc druhým, starostlivé zaobchádzanie s ľuďmi a vecami, zdravý život spájajúci modlitbu a prácu, fungujúce spoločenstvo, súlad s prírodou a radostné budovanie Božieho kráľovstva."


Anselm Grün napísal viacero kníh, kde ponúka rady ako spojiť svet podnikania a viery, napr. Řízení jako duchovní úkol,  Time management jako duchovní úkol alebo Bůh a peníze 


Na Slovensku máme benediktínsky kráštor v Sampore a stráviť tam niekoľko dní je tiež zážitok.


more...
No comment yet.
Scoop.it!

Německou katolickou církev opouští stále víc lidí

Německou katolickou církev opouští stále víc lidí | Správy Výveska | Scoop.it
Odliv věřících z katolické církve v Německu se loni prudce urychlil. Formálně ji opustilo 178.805 lidí, patrně kvůli aféře kolem limburského
Christin's insight:

Nemeckú katolícku Cirkev minulý rok opustilo takmer 200 tisíc ľudí. Keď človek na miestnom finančnom prehlási, že svoju cirkev opúšťa, nemusí platiť cirkevnú daň. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prekrásny nový svet

Prekrásny nový svet | Správy Výveska | Scoop.it

So záujmom som si prečítal rozhovor Karola Sudora s Branislavom Ondrášikom.  Pochopil som a som im vďačný. Konečne to niekto otvorene povedal.  Vieme aký je plán a čo môžeme očakávať a aký bude  svet ak „miniimpérium vráti úder“ ako trefne poznamenal Radovan Bránik  vo svojom blogu

Christin's insight:

Slovenská blogosféra teraz v lete ožíva a venuje sa téme homosexuálnej loby. Po blogoch od Radovana Bránika a po rozhovore Karola Sudora s Branislavom Ondrášikom píše Anton Chromík z Aliancie za rodinu: "V prekrásnom novom svete si však homosexuáli nežiadajú len "práva", ale chcú zavrieť ústa ostatným. Budú rozhodovať o živote iných, ich povolaní, kariére a to vždy v histórii skončilo diktatúrami a (niekedy) aj masovým vraždením."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Námestovo opäť hostí festival Verím Pane

Námestovo opäť hostí festival Verím Pane | Správy Výveska | Scoop.it

Koncerty gospelových kapiel, divadelné a filmové predstavenia, duchovný program, ale ešte omnoho viac prináša podujatie, ktoré práve vrcholí v Námestove pri Oravskej priehrade. Festival Verím Pane prebieha už po dvadsiaty štvrtý krát.

Christin's insight:

Aj tento rok sprevádza festival už tradičné motto Doma je doma. Verím Pane vyvrcholí v nedeľu predpoludním o jedenástej hodine záverečnou svätou omšou v amfiteátri v Námestove.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež blcha a slzy v daždi - Vatikán

Pápež blcha a slzy v daždi - Vatikán | Správy Výveska | Scoop.it
Na zastávke metra Ottaviano je vždy plno. Dnes je tu však neobvykle preplnene. Ľudia sa hrnú po naučených líniách, metro odchádza každú minútu, panuje automatika. Je osem ráno, podozrievavo pod mrakom…
Christin's insight:

Všetky cesty vedú do Ríma, o to viac, keď je tam Svätý Otec František: "Začiatok audiencie je písaný k pol jedenástej. O deviatej všetci uvoľnene sedíme, mokneme a zasa sa sušíme a myslíme si, že o hodinu a pol sa začnú diať veci. Kdeže. Pápež dokazuje, že akokoľvek dnes prišli ľudia kvôli nemu, on je tu pre ľudí. Preto sa už od trištvrte na desať vozí v otvorenom papamobile, preto oficiálna audiencia začne o štvrťhodinu skôr."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zvolení papeže Bergoglia je známkou evropského úpadku

Zvolení papeže Bergoglia je známkou evropského úpadku | Správy Výveska | Scoop.it

„Volba kardinála Bergoglia na Petrův stolec je známkou evropského ekonomického, politického, kulturního a částečně také církevního úpadku, míní profesor Guzman Carriquiry Lecour.

Christin's insight:

Zvolenie kardinála Bergoglia za pápeža zároveň ukazuje, že Európa už prestáva byť kolískou katolíckej viery a jej šírenia. Postupne rastie dôležitosť krajín Latinskej Ameriky, ktoré dospievajú k väčšej zrelosti a zodpovednosti.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pohľad muža: Tiež potrebujeme uznanie

Pohľad muža: Tiež potrebujeme uznanie | Správy Výveska | Scoop.it
Väčšina mužov si na ceste k dospelosti osvojí pravidlo nevyhnutné pre šťastný a zdravý život – pochváliť, včas a často, ženu vo svojom okolí. Avšak prúd pochvaly nie vždy plynie oboma smermi.
Christin's insight:

Či už sme muži alebo ženy, väčšina našich dobrých skutkov, ktoré počas života urobíme, ostane nepovšimnutá alebo aspoň neocenená. A to je v poriadku. Ale to, že si nájdeme čas, aby sme ocenili tých, ktorých milujeme, najmä za malé veci, je jednoduchá a dôležitá súčasť budovania vzťahu, ktorá nás oboch bude na spoločnej ceste udržiavať dlho zdravých a šťastných.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zastavme európsky satanistický festival na Slovensku

Zastavme európsky satanistický festival na Slovensku | Správy Výveska | Scoop.it

Na Slovensku sa chystá už 5.ročník metalového festivalu, na ktorý sú pozvané významné satanistické kapely z Európy.

Christin's insight:

V predošlých rokoch boli na tomto festivale pálené kríže ( napr. skupina Behemoth, pri piesni Kresťanov levom). Spomínané skupiny  vo svojich textoch otvorene ponižujú a znevažujú Ježiša Krista, vyzývajú k zabíjaniu kresťanov, kňazov, k násiliu a pod. Festival sa má konať 13. – 16.8. v Novej Bani. Miestna komunita kresťanov už vyvinula rôzne iniciatívy v snahe dosiahnuť zákaz festivalu samosprávou mesta. Avšak vedenie mesta spolupracuje s organizátorom a všemožne sa snažia nevôľu občanov a najmä kresťanov potlačiť. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dve veci, na ktorých by „dokonalej“ mame malo skutočne záležať

Dve veci, na ktorých by „dokonalej“ mame malo skutočne záležať | Správy Výveska | Scoop.it
My mamy sme niekedy strááášné perfekcionistky. Obzvlášť prvomamy. Okolie nám to veľmi neuľahčuje. Naopak. Neustále nás bombarduje výzvami vo forme otázok: Ešte stále ma cumlík?
Christin's insight:

Dnes píše priamo šéfredaktorka zastolom.sk, Andrea Mikolášiková o tom, že sa veľa venujeme nedôležitým veciam: "A tak sa my, mamy, zožierame naozaj pre všetko možné – či plienkujeme alebo bezplienkujeme, či je dobré, že naše dieťa spí s nami alebo je dobré, že nespí s nami, či dojčíme vôbec, pol roka alebo štyri. Či je lepšie, že cucká cumlík alebo vlastný prštek, či… a zabúdame pritom na to, čo je naozaj dôležité – vovádzať naše deti do Božieho života."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prekrásny nový svet miniimpéria

Prekrásny nový svet miniimpéria | Správy Výveska | Scoop.it
Vážený pán Ondrášik, ďakujem za Vašu verejnú odpoveď na môj blog. Očakával som však, že mi budete vyčítať aspoň jednu konkrétnu lož, ak má byť názov Vášho blogu pravdivý. Ponechám na cirkev, nech sa…
Christin's insight:

Príspevok do diskusie na tému homoloby od Tona Chromíka s úsmevným koncom: "Spomínam si ešte na facebookové vyhlasovanie vojny zo strany Petra Weisenbachera: „Chceli ste mať vojnu budete ju mať!“ A to  sme vytlačili jednu vianočnú pohľadnicu s vianočným motívom. Švejk by na to zakričal: „Nestřílejte, vždyť jsou tady lidé!“"


Radovan Bránik, Braňo Ondrášik, Matej Mihálik aj Anton Chromík nám dávajú pekný príklad internetového dialógu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Desatoro rodiča: 4. Buď dôsledný!

Desatoro rodiča: 4. Buď dôsledný! | Správy Výveska | Scoop.it
Dôslednosť vo výchove je fenomén tak zaujímavý, že je to jedna z tých tém, o ktorej prakticky všetci tvrdia s pozoruhodnou zhodou: „Dôslednosť vo výchove je nevyhnutná!” A čo viac, mnohokrát počujeme, že byť dôsledný nevyžaduje od nás žiadne mimoriadne schopnosti, nie je to žiadna „veľká veda”.
Christin's insight:

Ak mladé dievča, napriek protestom svojich rodičov, pôjde na niekoľkodňový výlet s partiou, ku ktorej jej rodičia nemajú dôveru, nestane sa to preto, že „v tomto veku sú všetky deti neposlušné“, ale preto, že rodičia zanedbali budovanie svojej autority v prvých rokoch jej života.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pondelok po

Pondelok po | Správy Výveska | Scoop.it

Je pondelok ráno, 21. júla. Tu v kaťáku v Námestove, teda v hlavnom stane festivalu, je ticho a pusto. Vysielačky sa neozývajú, Aleluje nechystajú raňajky, helperi neprichádzajú po pečivo. Takmer všetci odišli. Zostali len moji bratia a časť bazáristov (osvetľovač s rodinou), ale tí ešte spia. Sedím v mramorke a popíjam kávu. 

Christin's insight:

Juraj Drobný po festivale Verím Pane 2014: "Aj keď bez tých "starých" by to jednoducho nešlo. Ani bez nových (Popletené nite), či starých tvorivých dielní (tie ostatné) tvorivých dielní a ich lektorov, ani bez Festivalkov, ani bez svätých omší, adorácie, či duchovnej obnovy, ale nešlo by to predovšetkým bez vás. Lebo Doma je doma vtedy, keď doma niekto je."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Veriaci sa zišli na výročnej Škapuliarskej púti v Topoľčiankach

Veriaci sa zišli na výročnej Škapuliarskej púti v Topoľčiankach | Správy Výveska | Scoop.it

Tisícky pútnikov z celého Slovenska sa zišli na 328. výročnej Škapuliarskej púti v Topoľčiankach. Jej program sa začal už v stredu 16. júla, keď sa začalo takzvané triduum, teda trojdňová duchovná príprava, počas ktorej sa konali sväté omše zamerané na rôzne témy. Dnes sa začal hlavný program púte, na ktorej bude hlavným celebrantom generálny vikár Nitrianskej diecézy Peter Brodek.

Christin's insight:

Púť v Topoľčiankach patrí k najstarším v strednej Európe. Jej história siaha do 17. storočia a viaže sa k púti Alžbety Rákoczyovej-Erdödy do Svätej zeme na znak vďaky za víťazstvo v bitke nad Turkmi pri Viedni.

 

Program Škapuliarskej púte v Topolčiankach.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dieťa ako nízkonákladová položka

Dieťa ako nízkonákladová položka | Správy Výveska | Scoop.it
Občas počúvam, že ľuďom sa nechce mať viac detí, prípadne žiadne, lebo majú pocit, že je to veľmi drahá záležitosť. Rozhodla som sa tento mýtus vyvrátiť.
Christin's insight:

Rodí sa stále menej detí, lebo vraj dieťa je drahá záležitosť. Je však mať dieťa naozaj až také drahé? Veď kopec oblečenia je možné zdediť, jedlo sa dá nahradiť kojením a ako hračky výborne poslúži kuchynský riad. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kto z vás videl lásku? Nikto. A predsa nepochybujeme, že existuje

Kto z vás videl lásku? Nikto. A predsa nepochybujeme, že existuje | Správy Výveska | Scoop.it

Vo svätej omši sú štyri druhy modlitieb. Ktoré? Odprosovacia, prosebná, ďakovná, oslavná. Presne v tomto poradí sú. Najprv je odprosovacia, potom prosebná, potom je vyššia od nej ďakovná, najsilnejšia je oslavná.

Christin's insight:

Lásku robíš viditeľnú vtedy, keď ďakuješ a dávaš. Čo najviac provokuje lásku? Láska. Ak zbadám, že to dievča ma miluje, milujem i ja ju. Ona mňa a ja ju.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Manželská vernosť – výzva alebo prežitok?

Manželská vernosť – výzva alebo prežitok? | Správy Výveska | Scoop.it
Aké sú dnes najväčšie prekážky manželskej vernosti? A čo je to vôbec vernosť? Ako máme čeliť nedorozumeniam a manželským krízam? Sú diskusie túto tému aktuálne aj v našich kresťanských rodinách?
Christin's insight:

Ako to je s vernosťou medzi kresťanmi? Aj medzi kresťanmi sú páry, kde to funguje výborne len navonok. Dosť často manželia sobášení v kostole, pristupujúci ku sviatostiam, majú veľké problémy. Ba neraz sa stane, žiaľ, čoraz častejšie, že situáciu riešia rozvodom! 


Dôkazom, že vernosť je dôležitou témou aj dnes je, že najčítanejší blog na webe sme.sk sa venoval práve téme vernosti - Marek Piváček: Prečo som ešte stále verný svojej žene?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Po potope príde exodus. Ridley Scott nakrútil Mojžiša

Po potope príde exodus. Ridley Scott nakrútil Mojžiša | Správy Výveska | Scoop.it

Po potope prichádza tento rok aj exodus. Do kín totiž smeruje ďalší veľkofilm s biblickým námetom a hollywoodskymi hviezdami. Kým na jar sme videli filmovú archu s Russellom Crowom v úlohe Noema, v decembri sa treba pripraviť na prechod cez Červené more s režisérom Ridley Scottom (Votrelec, Gladiátor...).

Christin's insight:

Filmový príbeh by mal podľa magazínu Slate zobrazovať prvotné priateľstvo dvoch „bratov“ - Mojžiša a Ramsesa, neskôr zvrat v ich vzťahu, vyslobodenie židovského národa z egyptského otroctva, sprevádzané desiatimi ranami ako aj prechod cez Červené more.

more...
No comment yet.