Správy Výveska
Follow
868.0K views | +930 today
 
Scoop.it!

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král | Správy Výveska | Scoop.it
Nově vydáná kniha docenta Ing. Miloslav Král, CSc. vědecky vysvětluje existenci Boha. Jeden z mála vědců, který spojil řadu vědních oborů k tomu, aby dokázal existenci Boha.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Kto mi vynosí dieťa? Kedysi slúžky, dnes surogátky.

Kto mi vynosí dieťa? Kedysi slúžky, dnes surogátky. | Správy Výveska | Scoop.it
Ak je reč o tzv. surogátkach, náhradných matkách, je treba povedať, že nejde o žiadnu novinku, vymyslenú celebritami, ktoré nemajú čas byť tehotné a ešte aj na pôrod vlastného dieťaťa potrebujú dabléra.
Christin's insight:

Známa citát Svätého Pavla "Všetko smiem. Ale nie všetko osoží" dnes platí viac, ako nikdy predtým. Vďaka technologickému pokroku dokážeme urobiť veľa veci, len nie vždy dobrých: "Nielen otec, už ani len tá matka nie je istá. Dnes nemáme slúžky, ani otrokyne. Voláme ich surogátky, náhradné matky, ktoré sa dajú na žiadosť neplodného páru umelo oplodniť."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Rozhovor podnikateľa s mníchom o podnikaní

Rozhovor podnikateľa s mníchom o podnikaní | Správy Výveska | Scoop.it

Pred niekoľkými rokmi mi zavolal jezuitský rehoľník Bernard Mišovič, SJ, že sa chce so mnou rozprávať o Toyote, Leadershipe a podnikateľských modeloch. Hneď pri prvom stretnutí sme si padli do oka.

Christin's insight:

Z rozhovoru dvoch inšpiratívnych ľudí: Jána Košturiaka a Bernarda Mišoviča, SJ: "Ľudia na to, aby mohli byť sami sebou, majú potrebu zmierenia, lebo ich trápi všeličo, čo vo vťahoch s druhými i vo vlastnom živote zbabrali."


Mohlo by vás zaujímavať: Púť kresťanských podnikateľov alebo Šesť tipov, ako lepšie narábať s peniazmimore...
No comment yet.
Scoop.it!

Poznat písmena neznamená umět číst

Poznat písmena neznamená umět číst | Správy Výveska | Scoop.it
Jak zdokonalovat dovednost čtení a rozlišovat informace nepravdivé od pravdivých, jsme se zeptali socioložky
JIŘINY ŠIKLOVÉ.
Christin's insight:

V našich končinách je valná většina lidí gramotná. Umíme textu rozumět? Zejména když jsme dnes zahlceni zkratkovitými informacemi z reklam, internetu i dalších médií?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Úmysly Svätého Otca na september

Úmysly Svätého Otca na september | Správy Výveska | Scoop.it
Úmysly Svätého Otca na september
Christin's insight:

Aby mentálne postihnutí dostali lásku a pomoc, ktorú potrebujú pre dôstojný život a aby kresťania, inšpirovaní Božím slovom, slúžili chudobným a trpiacim. 


more...
No comment yet.
Scoop.it!

Byť sexi? Áno, ale len doma!

Byť sexi? Áno, ale len doma! | Správy Výveska | Scoop.it
Zahalené moslimské ženy. Tieto manželky, matky, na verejnosti úplne utajené, v jednoduchom odeve neprezrádzajúce takmer nič o svojich proporciách či dokonca o veku. Zahalené sa kúpali, hrali plážový volejbal, nakupovali...
Christin's insight:

Nestáva sa to často, aby moslimské ženy boli dávané v Európe za príklad. Toto by azda stálo za diskusiu: "Moslimské ženy si vraj rady kupujú sexi vecičky, zvodné spodné prádielko a drahé parfumy. Všetko však len pre svojich mužov. Nedávajú svoje telá na obdiv iným, cudzím mužom, ale parádia sa doma, pre svojho manžela."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Od septembra preberie štafetu svätých omši za život Ordinariát OS a OZ

Od septembra preberie štafetu svätých omši za život Ordinariát OS a OZ | Správy Výveska | Scoop.it

Ordinariát Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR preberie od septembra tohto roka štafetu projektu slúženia denných svätých omší na úmysel za šírenie kultúry života, požehnanie a posilnenie pre manželstvá a rodiny. V duchovnej aktivite, ktorú spustila od začiatku roka Konferencia biskupov Slovenska (KBS), pokračuje po Bratislavkej arcidiecéze

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ondrej Chrvala: Každý mladý človek by mal zažiť spoločenstvo

Ondrej Chrvala: Každý mladý človek by mal zažiť spoločenstvo | Správy Výveska | Scoop.it
Miništroval od druhého ročníka ZŠ až po kňazskú vysviacku. Svoje štúdia po nej absolvoval v Ríme, no najviac ho naučila reálne práca s mladými. Cesta+ sa s ním rozprávala o tom, čím dnešní mladí trpia a do čoho je potrebné investovať. A hovorili sme aj o celoslovenskej akcii pre mladých 7BOLESTNÁ, v ktorej má prsty. Tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS. Ondrej Chrvala...
Christin's insight:

Ondrej Chrvala o spoločenstvách: "Máme byť otvorení, nebáť sa vyjsť z kostola von do ulíc. Aj mládežnícke spoločenstvo nemá byť len o tom, že je nám tu dobre, modlíme sa spolu. Má prinášať to, čo načerpá, von: do rodín, do dediny alebo mesta, do škôl. Všade priniesť hodnoty Božieho kráľovstva."


Okrem iného, Ondrej Chrvala má veľa spoločného s celoslovenským mládežníckym programom 7BOLESTNÁ.more...
No comment yet.
Scoop.it!

Telefonát papeže Františka do iráckého uprchlického tábora

Telefonát papeže Františka do iráckého uprchlického tábora | Správy Výveska | Scoop.it

Zástupce ředitele Tiskového střediska Svatého stolce, O. Ciro Benedettini, dnes u papežova soukromého sekretáře ověřil pravdivost zprávy, kterou v pátek přinesla katolická agentura Zenit. Článek se týkal dopisu, který Svatému otci adresoval irácký kněz O. Behnam Benoka, a následného osobního telefonátu papeže Františka.

Christin's insight:

Pápež opäť prejavil solidaritu prenasledovaným kresťanom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Päť ciest pokánia

Päť ciest pokánia | Správy Výveska | Scoop.it

Prvou je zavrhnutie hriechov, druhou, keď odpúšťame hriechy blížnym, tretia spočíva v modlitbe, štvrtá v almužne a piata v poníženosti.

Christin's insight:

Krátke zamyslenie gréckokatolíckeho kňaza o. Krehlíka

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svatý otec přijal faráře z pásma Gazy: Buďte solí země

Svatý otec přijal faráře z pásma Gazy: Buďte solí země | Správy Výveska | Scoop.it
Christin's insight:

Papeže Františka dnes dopoledne navštívil argentinský misionář O. Jorge Hernandez. Člen řeholního Institutu vtěleného Slova je farářem kostela Svaté rodiny v pásmu Gazy, tedy jediné zdejší katolické farnosti. Dlouhý rozhovor v Domě sv. Marty se přirozeně týkal válečné situace posledních týdnů. Ihned poté Vatikánský rozhlas Otce Hernandeze požádal, aby popsal své setkání s papežem.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Explózia okultizmu

Explózia okultizmu | Správy Výveska | Scoop.it
V dnešnej dobe prudko rastie vplyv okultizmu a mágie. Podľa kňaza a exorcistu Jozefa Marettu sa vo Veľkej Británii určitej miere okultizmu venuje až 50 percent obyvateľov. Na druhej strane, len 2% ľudí navštevuje bohoslužby. V USA existuje desať obrovských knižných klubov, zaoberajúcich sa okultizmom, s členskou základňou prevyšujúcou tri milióny členov....
Christin's insight:

Prečo sa ľudia vrhajú na okultizmus a okultné praktiky? Podľa otca Marettu tak ľudia robia z viacerých dôvodov: majú strach z budúcnosti, túžia po moci či sa nechajú uniesť čímkoľvek nadprirodzeným.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Správa od sestier dominikánok z Iraku

Správa od sestier dominikánok z Iraku | Správy Výveska | Scoop.it

Chceme sa s vami podeliť o naše každodenné boje. Dúfam, že náš nárek zasiahne svet. Sme ako slepec z Jericha (Mk 10, 46 - 52), ktorý nemal čo vyjadriť, ale jeho hlas žiadal Ježiša, aby sa nad ním zmiloval. Aj keď niektorí ľudia ignorovali jeho hlas, iní ho počuli a pomohli mu. Spoliehame sa na ľudí, ktorí budú počúvať!

Christin's insight:

Svedectvo sestry Márie Hanny z Iraku: "Čo sa týka našich komunít, vieme, že v našom konvente v Tel Kaif si ISIS vytvorila sídlo. Tiež sme sa dozvedeli, že sa dostali do nášho konventu v Karakosh. Tí, ktorí prišli len nedávno, tvrdili, že všetky náboženské obrazy, ikony a sochy boli zničené. Z veží kostolov sňali kríže a zavesili tam svoje zástavy."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bolesť a viera

Bolesť a viera | Správy Výveska | Scoop.it

On, driečny mládenec, ona, rúča dievčina „padli si do oka.“ Slovo dalo slovo a onedlho si pred oltárom sľúbili lásku a vernosť až do smrti. Založili si kresťanskú rodinu. Veľa toho nemali. Pár zdedených hektárov rolí.

Christin's insight:

Darmo ho prehovárala manželka, dcéry, duchovný otec. Zaťal sa ! Prestal chodiť do chrámu, prestal sa modliť, veriť. Nebol ochotný ani dať slúžiť sv. liturgie za syna. 
   Kto vie pochopiť rozorvanosť sklamanej duše ? Kto sa vie vžiť do otcovho položenia ? Aké veľké je tajomstvo utrpenia, tajomstvo kríža ! To večné prečo, na ktoré niet uspokojivá odpoveď. Ako uspokojiť otca, matku, keď im privezú domov dieťa, ktoré našlo smrť pod kolesami auta ?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bez záväzkov proti svojej vôli

Bez záväzkov proti svojej vôli | Správy Výveska | Scoop.it

Drahí priatelia dlhšie a ešte stále čakajúci na svoju vyvolenú a svojho vyvoleného! Mnoho z vás poznám osobne celé roky a zaslúžite si zvláštnu úctu za vytrvalosť v postojoch a krásnu čistú túžbu srdca, vďaka ktorej vás isto nejeden naopak vysmial či ohovoril.

Christin's insight:

Si single? Možno máš rozvíjať svoj potenciál v modlitbe za iných, možno v príprave prednášok, možno v detskej službe, v službe chorým / starým/ či opusteným, možno máš túžbu robiť charitu a pomáhať núdznym,.. a možno práve tam sa skrýva ten pravý :)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Videoposolstvo pápeža futbalistom: Nie hre za seba, treba hrat za tím, za všetkých

Videoposolstvo pápeža futbalistom: Nie hre za seba, treba hrat za tím, za všetkých | Správy Výveska | Scoop.it
Videoposolstvo pápeža futbalistom: Nie hre za seba, treba hrat za tím, za všetkých
Christin's insight:

Bývalé i súčasné futbalové hviezdy rozličných náboženstiev a národností sa najskôr popoludní stretli so Svätým Otcom na audiencii vo Vatikáne. O 20.45 sa potom nadšenému publiku predstavili na trávniku štadióna v mužstvách „Scholas“ a PUPI, čo sú názvy dvoch neziskových organizácií, ktorým poputuje výťažok z podujatia. Medzi slávnymi menami nechýbali ani Diego Armando Maradona, Alex Del Piero, Javier Zanetti, Buffon, Pirlo, Shevchenko, Paolo Maldini, Cordoba, Nainggolan, Valderrama.more...
No comment yet.
Scoop.it!

Šesť tipov, ako lepšie narábať s peniazmi

Šesť tipov, ako lepšie narábať s peniazmi | Správy Výveska | Scoop.it
Spravovanie peňazí niekedy vyzerá veľmi komplikovane.
Christin's insight:

Dobrá rada nad zlato: "Ak dačo nepoužívate nikdy, alebo veľmi zriedkavo, tak to predajte, venujte na dobrú vec alebo to dajte niekomu, kto to využije. Tieto veci nepridávajú hodnotu vášmu životu a neprinášajú vám radosť."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec v rannej homílii: Čítam si evanjelium, aby som stretol Ježiša?

Svätý Otec v rannej homílii: Čítam si evanjelium, aby som stretol Ježiša? | Správy Výveska | Scoop.it
Svätý Otec v rannej homílii: Čítam si evanjelium, aby som stretol Ježiša?
Christin's insight:

Jeho krajania ho spočiatku obdivujú za jeho slová, ale potom ich zachváti hnev a chcú ho zabiť. „Prešli z jedného extrému k druhému, pretože Božie slovo je niečo iné ako slovo človeka“ – povedal Svätý Otec. Boh sa k nám naozaj prihovára v Synovi, teda „Božie slovo je Ježiš, Ježiš sám“ a Ježiš „je dôvodom pohoršovania sa. Kristov kríž je pohoršením. A toto je moc Božieho slova: Ježiš Kristus, Pán. A ako máme prijať Božie slovo? Tak ako prijímame Ježiša Krista.more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svet kresťanstva: František poslal „malého Ratzingera“ z Vatikánu do Španielska

Svet kresťanstva: František poslal „malého Ratzingera“ z Vatikánu do Španielska | Správy Výveska | Scoop.it

Kardinál Antonio Cañizares Llovera skončil po vyše piatich rokoch na čele vatikánskej Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Pápež František ho vymenoval za nového arcibiskupa Valencie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Výzva křesťanských homosexuálů - P. Vojtěch Kodet ThD. O.Carm

Výzva křesťanských homosexuálů - P. Vojtěch Kodet ThD. O.Carm | Správy Výveska | Scoop.it

Před několika dny se v Praze konal festival Prague Pride. Na téma homosexuality se zamýšlí otec František z libocké farnosti. Z jejich webu přebíráme celý text.

Christin's insight:
Někdy se setkávám s názorem, že pokud je tato orientace vrozená, což je ve skutečnosti případ několika procent z celkového počtu homosexuálů, pak tento neovlivnitelný sklon je natolik přirozený, že ospravedlňuje homosexuální styky. Tak trochu provokativně se zamýšlím, jestli by tímto nebyl ospravedlněn nymfoman, pedofil, zoofil, sadista, masochista, bisexuál, …?
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Začiatok indiktu /nového cirkevného roka/

Začiatok indiktu /nového cirkevného roka/ | Správy Výveska | Scoop.it

Otcovia nicejského koncilu (roku 325) prijali 1. september za začiatok liturgického roka, čo zostalo vo východnej cirkvi až do dnes. Tento deň nazývame ináč i začiatkom Indiktu.Christin's insight:

Kým nový cirkevný tok začína v západnom obrade adventom, východné cirkví to majú ináč.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sloboda je v nás

Sloboda je v nás | Správy Výveska | Scoop.it

Predstavte si, že by ste sa narodili vo väzení a museli tam prežiť celý život. Nútili by vás prispôsobiť sa väzenskému režimu, vo voľnom čase čítať knihy, ktoré vám vybrali dozorcovia a pri protestoch alebo pokuse opustiť väzenie by vás nemilosrdne potrestali. Strašná predstava? Do takéhoto systému sa narodila a žila v ňom naša generácia. Kto chcel odísť, toho zastrelili alebo zatvorili do väzenia. 

Christin's insight:

Sloboda spočíva predovšetkým v možnosti robiť to, čo nám prikazuje svedomie. Kompas ku slobode nosíme v sebe.  

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pokušenie zmeniť kultúru

Pokušenie zmeniť kultúru | Správy Výveska | Scoop.it

Prišlo to ako výkrik srdca či výkrik morálneho zúfalstva u jednej mojej milej priateľky, ktorá veľmi prispela k obrane manželstva v Kalifornii. Všetku tú námahu a vynaložené prostriedky rozprášil jeden federálny sudca, a potom Najvyšší súd, ktorý toto rozhodnutie nezrušil.

Christin's insight:

Boj medzi kultúrou smrti a kultúrou života prebieha z veľkej časti na súdoch a prostredníctvom rozhodnutí sudcov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zriedkavé rozhodnutie: František zosobáši dve desiatky párov

Zriedkavé rozhodnutie: František zosobáši dve desiatky párov | Správy Výveska | Scoop.it
V polovici septembra v Bazilike sv. Petra František zosobáši dvadsiatku párov z Rímskej diecézy. K slávnostnej udalosti dôjde tri týždne pred začatím mimoriadnej synody o rodine (5. – 19.10.2014). Informovali o tom portály I.Media a Vatican Insider.
Christin's insight:

Pápež František prvýkrát počas svojho pontifikátu vyslúži sviatosť manželstva. Naposledy tak urobil Ján Pavol II. pred štrnástimi rokmi.


more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kuffovo video a názory katolíkov - nedorozumenie či skutočná nenávisť?

Kuffovo video a názory katolíkov - nedorozumenie či skutočná nenávisť? | Správy Výveska | Scoop.it

V rozličných médiách už zaznelo veľa názorov na videozáznam rozhovoru Eugena Kordu s otcom Mariánom Kuffom. Niektorí Mariána Kuffu prísne odsúdili, iní prejavili uznanie pre jeho prácu, ale odsúdili jeho názory. 

Christin's insight:

Video s Mariánom Kuffom vyvolalo búrlivé diskusie. Za prečítanie stojí analýzy kňaza Juraja Vitteka, ktorý dáva celú situáciu do širšieho kontextu: "Obraňovať Kuffove vyjadrenia za každú cenu len kvôli tomu, že jeho konanie je obdivuhodné a autentické, by bolo pragmatizmom, a mohlo by skôr priniesť spoločenský zmätok v pohľade na učenie katolíckej Cirkvi v závažných celospoločenských otázkach rodiny, homosexuality a ochrany života."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Na papeže Františka církev dlouho čekala

Na papeže Františka církev dlouho čekala | Správy Výveska | Scoop.it
V druhé části rozhovoru s Jozefem Mikloškem zaznívají osobnější tóny. Hovoří nejen o svém pohledu na papeže Františka, ale i o svých celkem 19 setkáních s papeži Janem Pavlem II. a Benediktem XVI. I on sám uvažoval o kněžství. Mluví o krizi současné Evropy a kapitalismu. A také o tom, že člověk nemá brát sám sebe příliš vážně.
Christin's insight:

Rozhovor s Jozefom Mikloškom.  Nekonečne veľa energie má ten človek ...

more...
No comment yet.