Správy Výveska
Follow
Find
701.7K views | +362 today
Scoop.it!

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král | Správy Výveska | Scoop.it
Nově vydáná kniha docenta Ing. Miloslav Král, CSc. vědecky vysvětluje existenci Boha. Jeden z mála vědců, který spojil řadu vědních oborů k tomu, aby dokázal existenci Boha.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Scoop.it!

Veľkonočná zmena a nádej

Veľkonočná zmena a nádej | Správy Výveska | Scoop.it

Hoci sa v našej kultúre toľko rozpráva, že ľudí treba prijať takých, akí sú (vrátane seba), asi neexistuje lepšie doložená ľudská črta, než túžba byť niekým iným. Dokonca aj stať sa niečím iným.

Christin's insight:

"Tým, že sa Boh stal človekom a podstúpil umučenie a krutú smrť, urobil pre nás niečo, čo väčšina z nás potrebovala: zachránil nás pred niečím v našom vnútri, čoho sa veda a technológia nedotýka."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bratislavské Hanusove Dni

Bratislavské Hanusove Dni | Správy Výveska | Scoop.it

Bratislavské Hanusove dni (www.bhd.sk) prinášajú na Slovensko nový formát festivalu. Ide o jedinečný mestský akademický festival, ktorý predstavuje širokej verejnosti, no najmä mladým, kritický pohľad na súčasnú kresťanskú kultúru. V programe festivalu sa odráža rôznorodosť tém a formátov – diskusií, workshopov, kultúrnych podujatí… 

Christin's insight:

Je dosť možné, že od 23.4. do 30.4. budete mať ťažké rozhodovanie, ktorého workshopu alebo podujatia sa máte v rámci Bratislavských Hanusových Dní zúčastniť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nie je pochod ako pochod, alebo pokroky pro-life hnutia na Slovensku

Nie je pochod ako pochod, alebo pokroky pro-life hnutia na Slovensku | Správy Výveska | Scoop.it

Iniciatíva Bratislava za život poukazuje na významný pokrok v aktivitách pro-life hnutia na Slovensku. Jednak je obohatením vďaka svojmu sekulárnemu charakteru, no a navyše je obohatením aj svojim cieleným zvyšovaním informovanosti o kľúčových pro-life aktivitách na Slovensku, ktoré sa inak nedostávajú do svetiel reflektorov a novinových nadpisov.


Christin's insight:

Zameranie sa na možnosti pomoci tehotným matkám v núdzi zvyšuje pravdepodobnosť, že pomoc sa dostane tam, kde je potrebná. Zároveň sa odoberá z úst argument tým, ktorí považujú pro-life hnutie za povrchné.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

My kresťania máme veľké bohatstvo v rozmanitosti a jednote

My kresťania máme veľké bohatstvo v rozmanitosti a jednote | Správy Výveska | Scoop.it
Minulý týždeň som bol na brigáde v našom saleziánskom stredisku. Hneď po príchode som zistil, že sám veru nebudem. Nosili sa lavice, umývali sa okná, dlážka. My chlapi sme sa pomaly presunuli von, kde sme sa chopili všelijakého náradia, aby sme pripravili detské ihrisko pre naše ratolesti. Prišli muži rôzneho...
Christin's insight:

Cirkev znamená množstvo inšpiratívnych ľudí, akými boli svätí. Či už je to svätý František, ktorý ma učí pokore a vďačnosti Bohu za každý dar alebo Don Bosco, otec a učiteľ mládeže... Všetkých povolal ten istý Boh, inšpirovala ich Jeho láska. On nám dal dar rozdielnosti, aby už nebolo medzi nami núdznych a predsa i dar jednoty, aby už nebolo rozdelenia, aby sme všetci patrili Jemu. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Konferencia Srdce Kráľa

Konferencia Srdce Kráľa | Správy Výveska | Scoop.it

Generácia, ktorej ide o Božie Kráľovstvo sa už čoskoro opäť zíde na jednom mieste. Godzone konferencia s názvom Srdce Kráľa sa uskutoční 25. až 26. apríla v športovej hale Koniareň v Ružomberku.

Christin's insight:

Tohtoročnou témou konferencie bude „Srdce Kráľa“. Ako sa vyjadrili organizátori na stránke konferencie: „Spoznávať JEHO SRDCE je to najväčšie privilégium, ktoré ako jeho milované deti máme…

more...
No comment yet.
Scoop.it!

DVD VŠETKY MOJE DETI - čo ste vo filme nepočuli

DVD VŠETKY MOJE DETI - čo ste vo filme nepočuli | Správy Výveska | Scoop.it

Už niekoľko týždňov žije Slovensko filmom Všetky moje deti s Mariánom Kuffom. Počet ľudí, ktorí film videli sa ráta v desiatkach tisícov a postupne mení pohľad Slovákov na rómsku menšinu.

Christin's insight:

Toto krátke video pripravili ako jeden z bonusov na pripravované DVD VŠETKY MOJE DETI. Obsahuje nielen pozvanie do kín pre tých, čo film ešte nevideli, ale aj to, čo ste vo filme nepočuli. Možno Vás bude zaujímať AKO TO VŠETKO ZAČALO...

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Chcete dať svoje deti k skautom? Prečítajte si najprv toto.

Chcete dať svoje deti k skautom? Prečítajte si najprv toto. | Správy Výveska | Scoop.it
Videli ste to aj vy? Geniálna stand up show Chcete dať svoje deti k skautom? Pozrite si najprv toto ma od smiechu rozplakala za tri dni 5 krát. Desivé rozprávanie o latrínach a strážení ohňa je fakt vtipné, lebo rozprávač je fakt vtipný. A zase povedzme si ...
Christin's insight:

Vďaka vtipnému videu je skauting je témou posledných dní ... skauting je o ihličí napichanom v zadku, o trojdňových špagetách a týždňových ponožkách.  Robí ale z decák drsňákov na pravom mieste. Na tele. A dušu necháva čistú a mäkkú ako vata.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Deväť tisíc ľudí pochodovalo v Bratislave za ochranu života

Deväť tisíc ľudí pochodovalo v Bratislave za ochranu života | Správy Výveska | Scoop.it

Na Bratislavu za život tohto roku trochu spŕchlo, no prišlo na ňu približne 9 tisíc ľudí.


Christin's insight:

Trochu spŕchlo, ale Bratislava za život bola aj tento rok skvelá! Počet účastníkov niektorí odhadovali až na 15 tisíc, organizátori konečné číslo uzavreli na 9 tisíc.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Koľko zarába poslanec Richard Vašečka?

Koľko zarába poslanec Richard Vašečka? | Správy Výveska | Scoop.it

Richard Vašečka je poslancom NR SR a predsedom poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Je členom parlamentných výborov pre obranu a bezpečnosť a na kontrolu Vojenského spravodajstva. Pätnásť rokov vyučoval katolícke náboženstvo na cirkevnom gymnáziu v Žiline. S manželkou Martuškou a ich štyrmi deťmi žije v Marčeku, v malej dedinke neďaleko Žiliny. Je vedúcim spoločenstva Nový Jeruzalem. Prispieva do rubriky Rodina v časopise Nahlas, bloguje na portáli SME. Venuje sa prednášaniu na témy manželstva, rodiny, sexuality, vzťahov a praktického uplatňovania viery v každodennom živote.


Christin's insight:

Vždy, keď sa ma niekto pýta na plat, pozývam ho najprv pohovoriť si o mojej práci. Mzda je ocenením práce. Keďže som zástupcom občanov a som platený z ich daní, pokladám za legitímne, aby sa vyjadrovali k mojej práci a jej oceneniu. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vladyka Cyril Vasiľ SJ o nerozlučiteľnosti manželstva a aj o rozvedených

Vladyka Cyril Vasiľ SJ o nerozlučiteľnosti manželstva a aj o rozvedených | Správy Výveska | Scoop.it

Rodina, manželstvo, jeho nerozlučiteľnosť, rozvody, prax v pravoslávnych cirkvách - o tom všetkom sme hovorili s vladykom Cyrilom Vasiľom SJ, sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi.

Christin's insight:

Rodina, manželstvo, jeho nerozlučiteľnosť, rozvody, prax v pravoslávnych cirkvách - o tom všetkom na TV Lux hovorili s vladykom Cyrilom Vasiľom SJ, sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V nedeľu bude Bratislava za život: Ponúka konkrétne riešenia, ako chrániť život

V nedeľu bude Bratislava za život: Ponúka konkrétne riešenia, ako chrániť život | Správy Výveska | Scoop.it
V nedeľu 13. apríla sa uskutoční v Bratislave od 15.30 pochod za život pod názvom Bratislava za život. O tom, čo je jeho cieľom, čo je dôležité počas tohto ročníka a koho uvidíte na pódiu, hovoríme s Natáliou Šepitkovou, ktorá má na starosti média a PR pochodu.
Christin's insight:

Bratislava za život je akciou, ktorá poukazuje na to, že život je krásny a hodný ochrany od počatia a navyše – ponúka aj konkrétne riešenia. Chceme docieliť, aby všetci odchádzali z pochodu z vedomím, že v prípade, že ich suseda, spolužiačka, kamarátka bude potrebovať pomoc, budú jej vedieť poradiť, kam sa má obrátiť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Neotravuj, povedali všetci pápežovi Pavlovi

Neotravuj, povedali všetci pápežovi Pavlovi | Správy Výveska | Scoop.it

Nedávno som čítal encykliku pápeža Pavla VI. Humanae vitae tak, ako mala byť čítaná predovšetkým: v latinčine. Ak poznáte nejaké dielo z prekladu, myslím, že mu porozumiete lepšie, keď si ho prečítate aj v origináli. Odrazu zistíte, že ho až tak dobre nepoznáte. Nedokážete zachytiť podstatu vety, ak nevenujete nezvyčajne veľkú pozornosť jednotlivým slovám. Nemôžete niečo vypustiť z hlavy skôr, než zistíte, čo to niečo vlastne je.

Christin's insight:

Pápež Pavol prosil ľudí o pomoc! Vždy bol nesmelý a plachý, pokiaľ ide o temperament. On, Kristov námestník, ich potreboval, ale oni ho nechali samého v záhrade a líškali sa davu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dieťa zmierenia (recenzia)

Dieťa zmierenia (recenzia) | Správy Výveska | Scoop.it

Kniha Dieťa zmierenia od americkej spisovateľkyFrancine Riversovej je jedným slovom vydarená. Tematika večne aktuálna. Nečakané počatie dieťaťa. Nečakané dieťa. Nechcené dieťa. Dilema mladej ženy, ktorá ešte nechcela byť mamičkou. Dokonca za to, že sa ňou stala predčasne, ani nemohla, na rozdiel od nás mnohých.

Christin's insight:

Ak niekto koná proti životu, zväčša vždy koná z lásky k sebe, sebecky. 


Téma nečakane počatého dieťaťa je večne aktuálna, v tomto období snáď ešte viac, keďže boli a budú organizované pochody za život vo viacerých slovenských mestách. V neďelu, 13.4, nás čaká Bratislava za život.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sedem sedembolestnej

Sedem sedembolestnej | Správy Výveska | Scoop.it

Mám svoje šediny vo vlasoch. Strieborné slnečné lúče, čo padajú poza uši na ovisnuté plecia. Život ma naučil milovať maličkosti a tiež trpieť pre ne.

Christin's insight:

Nezúfam viac. Nebojím sa. Aj keď ešte stále plačem a ľúto mi je. Srdce svet nezhojí, to dokáže iba Boh. Nepochybujem, že tak raz urobí. Rukami môjho syna.    

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bruselské vypočutie iniciatívy Jeden z nás: Svitá v Európe na lepšie časy?

Bruselské vypočutie iniciatívy Jeden z nás: Svitá v Európe na lepšie časy? | Správy Výveska | Scoop.it

Minulý týždeň 10. 4. 2014 som mal možnosť zúčastniť sa verejného vypočutia (tzv. híring) k európskej iniciatíve občanov "Jeden z nás" v Bruseli.

Christin's insight:

Európska únia a Európsky parlament sa postupne dostávajú do povedomia ľudí a nie vždy v dobrom svetle: "Mnohým pripadá EÚ ako entita bez duše. Síce veľká, mocná, dokonca aj prospešná a užitočná, ale akosi bez autenticity, bez duše a tým aj bez svedomia. Svedomie sa dá možno vypnúť, utlmiť anestetikom, prehlušiť, ale nikdy nie úplne stratiť. V tom je nádej aj pre nás, aj pre našu Európu." 


Postupne je však viac počuť novú generáciu, predstavuje pro-life témy priamo a zrozumiteľne, napr. naposledy Bratislava za život.more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kresťania sa menia

Kresťania sa menia | Správy Výveska | Scoop.it
Prezidentské voľby ukázali, že krajina sa prudko mení. Jedna z najzaujímavejších premien sa odohráva medzi slovenskými kresťanmi.
Christin's insight:

Bratislava za život očami Jaroslava Danišku: "Štyri pätiny účastníkov boli mladí ľudia do 35 rokov. Sršala z nich pozitívna energia, neboli to žiadne zachmúrené tváre ľudí, ktorým ušiel vlak dejín, naopak, tí ľudia dokážu byť moderní a pritom sa hlásiť k nepopulárnej téme a ochrane vysmievaného ľudského práva. A niečo preto aj robiť."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Estrela chce obmedziť občianske práva kresťanov v EÚ

Estrela chce obmedziť občianske práva kresťanov v EÚ | Správy Výveska | Scoop.it
Poslankyňa Edite Estrela sa na Slovensku a v Európe dostala do povedomia vďaka tzv. Estrela reportu. Táto správa nakoniec schválená nebola, no podobné iniciatívy bežia ďalej - napr. správa Ulrike Lunacek o Cestovnej mape EÚ proti homofóbii a diskriminácii na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity, ktorá schválená bola. Najnovšie sa...
Christin's insight:

Mená ako Edite Estrela a Ulrike Lunacek netreba mnohým kresťanom na Slovensku zvlásť predstavovať. Poslankyňa Edite Estrela sa opäť hlási o slovo a aktálne chce obmedziť občianske práva kresťanov v EÚ. Podľa Anny Záborskej je pani Estrela je demokratka len dovtedy, kým ostatní súhlasia s jej názormi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prečo sme boli na pochode alebo Nepresvedčivá kritika Michala Hvoreckého

Prečo sme boli na pochode alebo Nepresvedčivá kritika Michala Hvoreckého | Správy Výveska | Scoop.it

Bratislava za život ukázala silné aj slabé stránky. Takmer desať tisíc ľudí (skeptikom ponúkam kompromis – vyše päť tisíc) naplnilo ulice Bratislavyradostnou atmosférou a veľmi jasne vyjadrili názor, že vykonať potrat je jasným zabitím nevinného človeka, ktorý sa nemôže brániť a že to je naozaj zlé.

Christin's insight:

V nedeľu sa konal pochod Bratislava za život. Bol menší ako pochod v Košiciach, no aj napriek tomu vyvolal diskusiu v spoločnosti. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Otvárajme si svoje trináste komnaty.

Otvárajme si svoje trináste komnaty. | Správy Výveska | Scoop.it
Sedeli sme v noci, každý v inej izbe. A tak sme boli nejako mimo. Mimo seba. Ani jeden z nás neprešiel tých pár metrov z izby do kuchyne či opačne, aby sme sa stretli. Každý z nás okupoval svoj PC a žil svoj svet.
Christin's insight:

Treba si otvárať svoje trináste komnaty, tajomstvá a sny, bolesti a šťuchnutia, do ktorých keď dlho nevstupujeme, stávame sa jeden druhému šediví a nezaujímaví ako kolegovia v hyperkancelárii v openspace. A toto predsa nechceme, ani jeden.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prišla som o dieťatko...

Prišla som o dieťatko... | Správy Výveska | Scoop.it
Anežka bola pokojná, len potom začala z ničoho nič plakať, ako keď sa dieťa niečoho veľmi preľakne. ..prečo som jej nepomohla... čo som to za matku, že nedokáže ochrániť svoje dieťa...bola tak blízko a predsa som to dovolila. Nezabránila som jej zomrieť.
Christin's insight:

... len jedna myšlienka ma dokázala nakopnúť: „Nesmúť za ňou, jej  je dobre... a bude na vás dávať pozor... je to lepšie, ako keby sa ti mala niekedy 15-ročná predávkovať alebo by zomrela v nejakom ťažkom hriechu... „ A toto ma držalo nad vodou – viera a poznanie, že svoju úlohu splnila a že nás bude HORE ťahať každého jedného...

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Mladí z Trnavskej arcidiecézy sa stretnú na konferencii Big Fish

Mladí z Trnavskej arcidiecézy sa stretnú na konferencii Big Fish | Správy Výveska | Scoop.it

Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM) v spolupráci s Komisiou pre mládež Trnavskej arcidiecézy pripravujú piaty ročník konferencie Big Fish. V sobotu 10. mája sa stretnú vedúci spoločenstiev, animátori a aktívni mladí nielen z Trnavskej arcidiecézy v priestoroch Kina Hviezda v Trnave.

Christin's insight:

Názov Big Fish bude mnohým pripomínať menu z Mc Donalds. No nie je o tom. Veľká ryba znamená, že chceme, aby sa mladí kresťania v diecéze, ale i na Slovensku cítili byť veľkým rybami v očiach Boha, ktorý nás nesmierne miluje.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Stačí, že sú. V habitoch.

Stačí, že sú. V habitoch. | Správy Výveska | Scoop.it
Kráčala mestom s ružou v ruke. Bola krásna. Mladá. A oblečená v čiernom habite. Priťahovala pozornosť mužov i žien a tak som okamžite vedľa seba začula manželovu poznámku: Asi jej musí byť trápne, nie? Nie, hovorím mu. Má to v náplni práce - budiť ...
Christin's insight:

Sestry, vďaka, že vás ešte stále môžeme na uliciach rozpoznávať. Vďaka, že ho nosíte. Symbol, ktorý je v dnešnom svete tak potrebný ako ikona na monitore, cez ktorú sa môžeme prihlásiť k náročnejším operáciám. Vďaka za váš habit. A že to s ním myslíte úplne vážne...

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Urazil ťa manžel? Prines to ako obetný dar do kostola

Urazil ťa manžel? Prines to ako obetný dar do kostola | Správy Výveska | Scoop.it

Pri každej svätej omši, keď kňaz zdvihne paténu na obetovanie, vždy tam niečo polož. Nikdy nepríď na svätú omšu s tým, že tam nič nedáš. Keď príde biskup a je slávnostná svätá omša, zozadu prinášajú vždy dary, však? Ty môžeš priniesť obetný dar pri každej svätej omši.

Christin's insight:

Vyvrcholenie svätej omše je vtedy, keď miništranti zacengajú .. vtedy mu povedz, čo ťa tlačí. Pane, neviem, ako ďalej so svojou manželkou, manželom... Pane, ako to mám spraviť so svojím synom, dcérou? Pane, ako to urobiť s mojou slabosťou? Neviem sa vymotať z alkoholu a drog... Povedz mu všetko.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež v rozhovore mladým: Modlím sa tak, že nechám Pána, aby sa na mňa díval

Pápež v rozhovore mladým: Modlím sa tak, že nechám Pána, aby sa na mňa díval | Správy Výveska | Scoop.it
Habemus Papam – pod týmto titulkom odvysielala 3. apríla 2014 flámska televízia VTR časť rozhovoru, ktorý niekoľko dní predtým poskytol pápež František skupine mladých ľudí z Belgicka.
Christin's insight:

Strach však nikdy nie je dobrý radca, pretože radí zle. Práve preto Ježiš mnoho ráz opakoval: Nebojte sa, neboj sa! 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kto sú tí tolerantní, keď väčšina je fundamentalistická

Kto sú tí tolerantní, keď väčšina je fundamentalistická | Správy Výveska | Scoop.it

Slovo „fundamentalista“ je dnes nebezpečným výrazom. Pre niekoho znamená už len niekoľko krokov k terorizmu, teda prinajmenšom terorizmus môže vyrásť na koreňoch fundamentalizmu. Aj keď sú tam ešte mnohé iné podmieňujúce prvky ako vnútorná nazbieraná agresia, osobnostné sklony, psychologická manipulácia zvonka a podobne.

Christin's insight:

"Žiaľ, slovo 'fundamentalizmus' po tom, ako nadobudlo hanlivý význam, sa dnes zneužíva na označenie ľudí, ktorí si udržujú svoje morálne zásady, stupnicu hodnôt, ktorými sa v živote riadia." Avšak postupne sa ukazuje, že „modernizmus“ sa dostáva do slepej uličky.

more...
No comment yet.