Správy Výveska
2.1M views | +596 today
Follow
 
Scoop.it!

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král | Správy Výveska | Scoop.it
Nově vydáná kniha docenta Ing. Miloslav Král, CSc. vědecky vysvětluje existenci Boha. Jeden z mála vědců, který spojil řadu vědních oborů k tomu, aby dokázal existenci Boha.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Spoločenstvá etiketa platí aj v kostole

Pravidlá slušného správania a spoločenskú etiketu by sme mali dodržiavať aj v chráme. Žiaľ, často na to zabúdame. Katolícke noviny v tejto súvislosti oslovili odborníčku na neverbálnu komunikáciu OĽGU ŠKVARENINOVÚ (*1964).

 
Christin's insight:

Poznáte základy etikety v kostole? „Sedieť treba spoločensky vhodne a uvoľnene, nie upäto. Nohy by mali byť pod kľačadlom. Kľačadlo je na kľačanie, preto sa aj tak volá, nie je to opierka na nohy,“ vraví Oľga Škvareninová v zaujímavom rozhovore.

 

Túto prílohu je vhodné čítať aj opakovane a z času na čas sa k nej vrátiť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Najúspešnejší politik VPN

Najúspešnejší politik VPN | Správy Výveska | Scoop.it
František Mikloško je jedným z kľúčových aktérov posledných 30 rokov, knižný rozhovor Jána Štrassera vysvetľuje prečo.
Christin's insight:

S Františkom Mikloškom je možné v mnohom súhlasiť a v mnohom aj nesúhlasiť. Neraz dostal aj nálepku kontroverznosti. Avšak mať takého človeka činného vo verejnej sfére je pre krajinu veľký dar.

Podľa Jaroslava Danišku kniha rozhovorov s Františkom Mikloškom určite stojí za prečítanie. 

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Minister Plavčan nevie ako ďalej s kontroverznou knihou Pišťánka

Minister Plavčan nevie ako ďalej s kontroverznou knihou Pišťánka | Správy Výveska | Scoop.it
Minister školstva Peter Plavčan nemá ujasnené, čo s knihou Petra Pišťánka a Dušana Tarageľa: Sekerou a nožom, ktorú žiada Združenie katolíckych škôl Slovenska (ZKŠS) stiahnuť z povinnej literatúry pre stredoškolákov.
Christin's insight:

Uvidíme, ako s  knihou Petra Pišťánka a Dušana Tarageľa v povinnom čítani naloží minister školstva Peter Plavčan. Zatiaľ to nemá finálne ujasnené.

 

Sledujte s nami Kauzu Pišťanek.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svěcení kněží (duben 2016): „Stanete se kněžími, abyste sloužili všem duším.“

Svěcení kněží (duben 2016): „Stanete se kněžími, abyste sloužili všem duším.“ | Správy Výveska | Scoop.it
„Je to Ježíš, kdo bude ve vás a s vámi sloužit všem, křesťanům i nekřesťanům“, řekl Mons. Javier Echevarría, prelát Opus Dei, 27 novým kněžím při obřadu konaném v Římě.
Christin's insight:

Mons. Javier Echevarría udělil 23. dubna kněžské svěcení 27 věřícím prelatury Opus Dei. Obřad se konal v bazilice Svatého Evžena (Řím). Noví kněží pochází ze 13 zemí: Argentina, Brazílie, Chile, Španělsko, Filipíny, Rusko, Finsko, Keňa, Kostarika, Kongo, Itálie, Spojené státy americké.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Chcete dieťa priviesť k hudbe? Tak mu nekupujte hračkársky nástroj

Chcete dieťa priviesť k hudbe? Tak mu nekupujte hračkársky nástroj | Správy Výveska | Scoop.it
Akú výhodu a nevýhodu má gitara, flauta či klavír? Pokračovanie debaty o tom, ako hudobná robí z detí géniov
Christin's insight:

Bábätká milujú hlas matky, jej uspávanky a jednoduché pesničky. A to aj vtedy, keď matka nie je práve speváčkou vo filharmónii. Neskôr majú rady jednoduché nástroje, s ktorými samy vytvárajú zvuky. Robiť si doma vlastnú kapelu je jedna z najlepších zábav, ku ktorej sa budú chcieť pridať aj susedove deti.

 
 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Rímska Fontána di Trevi sa zafarbí dočervena na pamiatku mučeníkov

Rímska Fontána di Trevi sa zafarbí dočervena na pamiatku mučeníkov | Správy Výveska | Scoop.it

V piatok 29. apríla o 20.00 sa Fontána di Trevi zafarbí dočervena. Takýmto spôsobom si chce asociácia Pomoc Cirkvi v núdzi (Kirche In Not) pripomenúť krv mnohých kresťanských mučeníkov, ktorých v súčasnosti vraždia z nenávisti voči viere. 

Christin's insight:

Hovorkyňa talianskej pobočky Pomoci Cirkvi v núdzi Marta Petrosillová pre Vatikánsky rozhlas povedala, že táto dobročinná akcia má pomôcť prelomiť ľahostajnosť verejnej mienky voči prenasledovaným kresťanom. Neskorobaroková fontána, ktorá patrí k hlavným atrakciám návštevníkov Ríma, bude počas celej noci osvetlená červenými svetlami. Výber historickej pamätihodnosti Fontány di Trevi podľa Petrosillovej nebol náhodný, keďže voda vo fontáne má symbolizovať prelievanú krv kresťanských mučeníkov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

400 odborníkov v komunikácii Cirkvi diskutovalo v Ríme o nových výzvach

400 odborníkov v komunikácii Cirkvi diskutovalo v Ríme o nových výzvach | Správy Výveska | Scoop.it

Počas troch dní sa vo Večnom meste stretlo viac než 400 novinárov a odborníkov z celého sveta, aby spoločne diskutovali na tému „Účasť a podelenie sa: riadiť komunikáciu Cirkvi v digitálnom kontexte“. Tak znel názov X. ročníka medzinárodnej konferencie na Pápežskej univerzite Sv. kríža v Ríme.

Christin's insight:

Rečníci sa zhodli na tom, že komunikácia počas pontifikátu pápeža Františka predstavuje veľkú príležitosť na šírenie evanjeliových hodnôt. Vývoj digitálnych technológii však prináša nielen nové príležitosti, ale aj nové výzvy. Poslucháči seminára sa mohli dozvedieť viac aj napríklad o prebiehajúcej mediálnej reforme vo Vatikáne.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Deti sú hostia, ktorí hľadajú cestu (recenzia) | zastolom.sk

Deti sú hostia, ktorí hľadajú cestu (recenzia) | zastolom.sk | Správy Výveska | Scoop.it

Autorky knihy Jiřina Prekopová a Christel Schweizerovásvojím knižným titulom Deti sú hostia, ktorí hľadajú cestu prichádzajú na pomoc všetkým rodičom so skutočným záujmom o múdru a dôslednú výchovu svojich detí. Cieľom knihy je poukázať na to, čo má v prvých siedmich rokoch života dieťaťa vplyv na vývoj jeho osobnosti.

Christin's insight:

Napriek tomu, že rodičia sú dnes oveľa viac ako v minulosti angažovaní vo výchove svojich detí, ich výchova neprináša želateľné ovocie. Ešte nedávno potrebovali deti na hru spoločníka, resp. spoločnosť. Dnes majú virtuálneho spoločníka, ktorý je dieťaťu vždy k službám, všetko mu splní, nenahnevá sa, keď je k nemu hrubé, a jediné, čo dieťa vo vzťahu k nemu potrebuje, je vedieť ho ovládať. Nemusí ho však poznať a ani rešpektovať.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

GT 2016: Kompletné výsledky semifinálového hlasovania

GT 2016: Kompletné výsledky semifinálového hlasovania | Správy Výveska | Scoop.it
Prinášame sumárne výsledky online hlasovania.
Christin's insight:

V interaktívnom grafickom zobrazení predstavujeme sumárne výsledky semifinálového internetového hlasovania, ktoré rozhodlo o finalistoch Gospeltalentu 2016.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Šťastné a trvalé manželstvo – len rozprávka? | zastolom.sk

Šťastné a trvalé manželstvo – len rozprávka? | zastolom.sk | Správy Výveska | Scoop.it
Jedno dievča sa mi zverilo, ako vníma manželstvo: „Je to, akoby som sa ďalekohľadom rozhliadala po púšti. Kamkoľvek sa pozriem, vidím krajinu posiatu telami v rôznych štádiách umierania a smrti – rozvody, odlúčenia, rozpadajúce sa vzťahy, psychické alebo fyzické týranie, skaza všetkého druhu. Keď to vidím, pýtam sa seba samej: Prečo by som sa mala chcieť vydať na takúto cestu?“
Christin's insight:

Žiadna generácia vstupujúca do veku, keď nastáva čas na svadbu, nie je viac poznamenaná rozpadom rodiny, než tá dnešná. V USA zažije rozpad svojich rodín každoročne viac než milión detí.1 Mnoho študentov má v pamäti vryté udalosti podobné týmto

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Když farář dobíhá ke zbrojnici první

Když farář dobíhá ke zbrojnici první | Správy Výveska | Scoop.it
Vteřiny běží a ozývá se dupot, zní vzrušené povely, startování vozu. Uběhly pouhé čtyři minuty a zásahová jednotka místního sdružení dobrovolných hasičů vyjíždí. Neznámým obětem veze naději...
Christin's insight:

Velitel křižanovských hasičů je svému faráři a kolegovi vděčný i za služby duchovního rázu – že slouží mše za živé i zemřelé hasiče a ke hrobu už doprovodil nejednoho zasloužilého člena jejich sboru. Od těch mladších zase farář rád slyší manželský slib. „Tomáš oženil mě i mého předchůdce, stejně jako několik dalších hasičů. A dokázal se přitom podílet i na žertech a humorných zvycích, které hasiči při svatbách chystávají. Je zkrátka náš a my ho za to máme rádi,“ říká Jiří Šibor.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako Boh nevýslovne verne usiluje o naše posvätenie

Ako Boh nevýslovne verne usiluje o naše posvätenie | Správy Výveska | Scoop.it
Nedávno som navštívila neter, matku dvoch školopovinných dievčatiek, ktorá zápasí o život s akútnou leukémiou. Vedieme pri návšteve vždy rozhovor aj na duchovnú tému, ako to v srdci prežíva a modlím
Christin's insight:

Odpustila manželovi, ktorý ich pred niekoľkými rokmi opustil, dokázala mu uveriť, že sa dokáže o ich spoločné deti postarať, hoci má už novú rodinu. Horlivo číta Sväté písmo, alebo ho cez SMS-ky prijíma od svojich blízkych. Je veľkým povzbudením pre nás, ako verne s Bohom prežíva túto veľmi bolestnú skúšku viery.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Niekde sme sa zasekli

Niekde sme sa zasekli | Správy Výveska | Scoop.it
Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ako mňa miluje Otec, tak ja milujem vás. Ostaňte v mojej láske! Ak budete zachovávať moje prikázania, ostanete v mojej láske, ako ja zachovávam prikázania svojho Otca a ostávam v jeho láske.
Toto som vám povedal, aby vo vás bola moja radosť a aby vaša radosť bola úpl
Christin's insight:

Neprijatie, odmietnutie, opovrhovanie a rôzna neúcta je stále viac a viac prítomná v našich životoch. Sami sa zasekávame hlbšie a hlbšie. Našťastie je tu radosť a nádej. Je tu Ten, kto odvalil kameň. Ten, ktorý rozkazuje vetru a moru. Ale nám nerozkazuje. Nás miluje, môžeme to vidieť na kríži. BOŽE, VĎAKA TI.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ježišova matka očami Koránu

Ježišova matka očami Koránu | Správy Výveska | Scoop.it
Mária (arab. Marjam) bola v čase Mohamedovho pôsobenia zaiste najznámejšou ženskou postavou na Blízkom východe. Naprieč kultúrami a náboženstvami bola známa ako Ježišova matka. Uctievali ju ako sväticu, pannu, Bohorodičku a v niektorých heterodoxných kresťanských skupinách dokonca ako bohyňu.
Christin's insight:

Ján Krupa o tom, prečo sa v Kórane píše o Panne Márii viac ako v Biblii, ale prečo to znamená menej.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

V církvi nemusí být jen oficiální názory. S Tomášem Halíkem spíše souhlasím, říká Miloslav Vlk

V církvi nemusí být jen oficiální názory. S Tomášem Halíkem spíše souhlasím, říká Miloslav Vlk | Správy Výveska | Scoop.it
Komunisté předložili návrh na zdanění finanční části církevních restitucí. Tento návrh vzbudil kritiku, ke které se mimo jiné hlásí i kardinál Miloslav Vlk. „Ti, kteří tohle vše způsobili, tak mají ještě drzost a chtějí, aby se to zdanilo, což je protizákonné a protiústavní,“ podotýká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
Christin's insight:

Kardinál Miloslav Vlk připomíná, že v církvi mohou být nejen oficiální názory, ale také těch, kteří nemají určité oficiální postavení a úkol v církvi.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Kristus je brána otvorená každému

Tvít pápeža Františka: Kristus je brána otvorená každému | Správy Výveska | Scoop.it
Kristus zvíťazil nad zlom od základov: je bránou spásy otvorenou dokorán, aby každý mohol nájsť milosrdenstvo (Tvít pápeža Františka z 29. apríla 2016).
Christin's insight:

Kristus zvíťazil nad zlom od základov: je bránou spásy otvorenou dokorán, aby každý mohol nájsť milosrdenstvo

 

(Tvít pápeža Františka z 29. apríla 2016).

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Som mama. Mám 8 detí. Áno, vážne. / imani » Žurnál SAShE.sk

Som mama. Mám 8 detí. Áno, vážne. / imani » Žurnál SAShE.sk | Správy Výveska | Scoop.it
Viete si predstaviť ako sa dá dosiahnúť, aby 8 detí bolo na spoločnej fotke tak, aby každý mal otvorené oči? Myslím, že toto fotenie sa podpíše na našej psychike na niekoľko ďalších rokov ;) Jediné v čo dúfam je, že keď si tieto fotky budeme pozerať o 20 rokov, dobre sa všetci na tom zabavíme.
Christin's insight:

Keď sa ľudia dozvedia, koľko mám detí - teda aby to bolo hneď na začiatku jasné, mám ich 8. Áno, svojich. Nie, žiadne dvojičky. Máme 4 chlapcov a 4 dievčatá. Tak teda, keď sa to ľudia dozvedia, ich najčastejšia otázka je: "Ako vyzerá tvoj deň?" Rozhodla som sa spísať jeden z tých pokojnejších :) Nahliadnite do môjho denníčka...

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

5 vlastností, ktorými sa odlišuje kresťanský vzťah - Bezhranicna.sk

5 vlastností, ktorými sa odlišuje kresťanský vzťah - Bezhranicna.sk | Správy Výveska | Scoop.it
Väčšina z toho, čo ma kultúra naučila o vzťahoch, je na míle vzdialené od kresťanskej perspektívy. Väčšiu časť môjho spoločenského života som nebola kresťankou. Takže som randila spôsobom, ako to robí veľa ľudí – manipulovala som, starala som sa o druhú osobu menej, aby som ja mala navrch, a napokon sa vyhýbala skutočným záväzkom.
Christin's insight:

Tak, ako je to s každou jednou časťou nášho života, tak aj s oblasťou chodenia – je dôležité, aby aj táto oblasť nášho života bola zdieľaná. Cirkev je rodina (nenazýva sa spoločenstvom len tak pre nič za nič). Je plná bratov a sestier – našich rovesníkov, ktorým môžeš rozprávať o svojich zápasoch i radostiach, a tiež starších členov, ktorí ti môžu odovzdať múdrosť – všetkých, ktorí sú dychtiví pomôcť ti rozoznať, kde sa tvoj vzťah nachádza a kam by mal smerovať.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ranná homília pápeža Františka: Duch vedie Cirkev cez prekvapenia

Ranná homília pápeža Františka: Duch vedie Cirkev cez prekvapenia | Správy Výveska | Scoop.it

Aj dnes, tak ako včera sú v Cirkvi zdráhania voči prekvapeniam Ducha tvárou v tvár novým situáciám. On nám však pomáha nad zdráhaním zvíťaziť a kráčať vpred po Ježišovej ceste. Týmito slovami povzbudil dnes ráno počas homílie v Dome sv. Marty veriacich pápež František.

Christin's insight:

Svätý Otec opäť pripomína, že hlavným „protagonistom Cirkvi“ je Duch Svätý: „Je to on, ktorý dal od prvého okamihu apoštolom silu ohlasovať Evanjelium“, je to „Duch, ktorý všetko koná; Duch, ktorý vedie Cirkev vpred“aj „s jej problémami“, i vtedy, keď „vypukne prenasledovanie“. Je to on,„ktorý dáva silu veriacim zotrvať vo viere“, napriek okamihom „odporu a tvrdošijnosti zákonníkov“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Rakety zľava, rakety sprava a nás trápi Pišťanek

Rakety zľava, rakety sprava a nás trápi Pišťanek | Správy Výveska | Scoop.it

Kvalita vzdelávania našej mládeže je problém. Kauza Pišťanek je však streľba na nesprávny terč.

Christin's insight:

Kniha Petra Pišťaneka sa ocitla na zozname odporúčanej literatúry a vyvolato je veľký rozruch. Dovolím si povedať, že môžeme byť radi, že máme tento rozruch, avšak bolo by vhodne smerovať a hladať odpovede na otázky, že čo má byť cieľom povinnej literatúry. 

Jozef Majchrák nepripisuje "kauze Pištanek" veľkú dôležitosť: "Je naozaj trochu absurdné, že v čase, keď mladí trávia všetok voľný čas na internete a čoraz viac z nich prepadáva zvodom rôznych konšpiračných teorií, pričom z podpory politického extrémizmu sa stal doslova módny hit, tak niekoho v súvislosti so vzdelávaním našich detí trápi akurát Pišťanek. Rakety sprava, rakety zľava..." Samozrejme, na povinné čítanie sa nezomiera, avšak veľké veci vychádzajú z maličností. Čo ľudia čítajú, ako sú formovaní, nakoniec bude mať dopad aj na rakety, ktoré Majchrák spomína. 

Iný pohľad priniesla Renáta Ocilková: „Kniha obsahuje perverzné a vulgárne výrazy urážajúce ľudskú dôstojnosť. Životný štýl, ktorý je v príkrom rozpore s ideálmi, ku ktorým má škola žiakov viesť, je v knihe predstavovaný ako vtipný príbeh bez dostatočného kritického postoja.“ Viac aj v správe Katolícke školy žiadajú vyradiť knihu Pišťánka z povinnej literatúry

 

Ďalšie reakcie boli už skôr "utetené" a hovorili o cenzúre a zákazoch zo strany cirkvi - Víkendovka Karola Lovaša: Zakázať cirkev alebo Cítim hanbu, hovorí autor knihy, ktorú chcú katolícke školy vyhodiť z povinného čítania. Alebo tiež Cenzúra povinného čítania?

Uvidíme, ako s  knihou Petra Pišťánka a Dušana Tarageľa v povinnom čítani naloží minister školstva Peter Plavčan. Zatiaľ to nemá finálne ujasnené

 

Sledujte s nami Kauzu Pišťanek.

 

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Fero Múčka: Postoj už nezanikne

Fero Múčka: Postoj už nezanikne | Správy Výveska | Scoop.it
Odišiel z Týždňa a spolu s ďalšími kolegami založil prvé konzervatívne médium na Slovensku. Projekt vzbudzoval otázniky. Dnes je na mediálnom trhu rok. Ako sa mu darí?
Christin's insight:

Konzervatívny denník Postoj rastie a je to vidieť. Dostáva sa do povedomia svojich čitateľov a postupne si ho všíma aj mediálny svet. Volanie po konzervatívnom médiu je na Slovensku prítomné už roky a konečne sa to podarilo rozbehnúť. Šéfredaktor Fero Múčka o Postoji: "Projekt, ktorému nik neveril, je výzva."


Postoju sa teda darí a chce rásť ďalej: "Jadrom budú etické otázky. Podobne hľadáme spôsoby, ako sa rozširovať autorsky. Na našu výzvu, v ktorej hľadáme nových autorov, zareagovalo v priebehu prvých štyroch dní 40 ľudí, za týždeň vyše 70. To množstvo nás naozaj zaskočilo. Že nás je málo sa ukazuje najmä pri riadení frekvencie publikovania. Ak majú dva kolegovia zrazu nečakaný problém, výpadok vidno okamžite."

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

13 právnych výhod manželov oproti nezosobášeným

13 právnych výhod manželov oproti nezosobášeným | Správy Výveska | Scoop.it
V posledných rokoch klesá záujem o manželstvo a pribúda viac faktických partnerských spolužití. Každé tretie dieťa sa narodí mimo manželstva.
Christin's insight:

Žiť bez „papiera,“ ako sme to na adresu manželstva už možno počuli, je síce trendy, no nie je to až tak výhodné. V porovnaní s manželom (manželkou) je druh (družka) chránený vždy slabšie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Biskupská konference má nového sekretáře | Z křesťanského světa

Biskupská konference má nového sekretáře | Z křesťanského světa | Správy Výveska | Scoop.it
Novým generálním sekretářem České biskupské konference byl zvolen P. Stanislav Přibyl. Rozhodli o něm v úterý biskupové v Hejnicích na svém 105. zasedání. Svého úřadu se ujme 1. října 2016.
Christin's insight:

Mezi jeho oblíbené činnosti patří fotografování, historie a hudba; působil jako varhaník v různých pražských kostelech a této zálibě se rovněž věnoval i v kněžském semináři

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Mluvte o nás, říkají uprchlíci

Mluvte o nás, říkají uprchlíci | Správy Výveska | Scoop.it
Přesvědčit se na vlastní oči, jak žijí křesťané v iráckém Kurdistánu, kam utíkají před tzv. Islámským státem, se vydal tým Katolického týdeníku a Radia Proglas. „Mluvte o nás,“ shodují se místní.
Christin's insight:

V novém areálu syrsko-katolické církve, kde trávíme jeden z večerů, našel útočiště také mosulský arcibiskup Yohanna Petros Mouché. Z kontejnerových buněk tu vyrostla škola, univerzita, nový kostel Panny Marie. „Je to však jenom malá náhrada za to, že moji věřící v Iráku ztratili to, čemu jsme říkali naše ‚terra‘ – posvátná země, kde jsme žili po staletí,“ shrnul arcibiskup tragédii blízkovýchodních křesťanů. Přes snahu tamních církví se křesťanské komunity v Iráku rozpadají a lidé prchají do různých světových stran.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vatikánsky úrad konštatoval skvalitnenie finančného dohľadu

Vatikánsky úrad konštatoval skvalitnenie finančného dohľadu | Správy Výveska | Scoop.it
Úrad pre finančné informácie (AIF) dnes v Tlačovom stredisku Svätej stolice predstavil výročnú správu o činnosti za rok 2015 spolu so štatistickými údajmi o trende od roku 2012.
Christin's insight:

Vatikánsky úrad konštatoval skvalitnenie finančného dohľadu. Verme, že časom to bude ešte lepšie a Vatikán bude môcť ísť príkladom.

more...
No comment yet.