Správy Výveska
Follow
829.9K views | +272 today
Scoop.it!

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král | Správy Výveska | Scoop.it
Nově vydáná kniha docenta Ing. Miloslav Král, CSc. vědecky vysvětluje existenci Boha. Jeden z mála vědců, který spojil řadu vědních oborů k tomu, aby dokázal existenci Boha.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Spolok sv. Vojtecha prináša nástenný kalendár k Sedembolestnej

Spolok sv. Vojtecha prináša nástenný kalendár k Sedembolestnej | Správy Výveska | Scoop.it

V Roku Sedembolestnej Panny Márie pripravil Spolok sv. Vojtecha nástenný kalendár s rozličnými vyobrazeniami Sedembolestnej, platný od septembra 2014 do decembra 2015. Všetky reprodukcie pochádzajú zo zbierky modlitebných obrázkov, ktoré ponúka archív SSV. Obrázky z kalendára, ako aj ďalšie vyobrazenia Sedembolestnej sú v súčasnosti vystavené v priestoroch knižnice SSV na Radlinského ulici č. 5.

Christin's insight:

Obrázky v kalendári pochádzajú z obdobia od polovice 19. storočia až po súčasnosť a prezentujú rôzne reprodukčné techniky, ako aj rozličné pútnické miesta – Šaštín, Staré Hory, Topoľčany, Mariazell, Maria Taferl či Sloup.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Daniela Obšajsníková: Rodičia potratených detí sa pýtajú, kde je ich dieťa

Daniela Obšajsníková: Rodičia potratených detí sa pýtajú, kde je ich dieťa | Správy Výveska | Scoop.it

Tým, ktorí tvrdia, že potrat nezanecháva následky, by priala počúvať osudy žien i mužov s touto skúsenosťou. Často si tento problém priznajú až po tridsiatich rokoch od zákroku, uznajú, že ich psychické či vzťahové problémy súviseli s potratom. Vždy to však potláčali. Preto vznikol dnes už celosvetový projekt Ráchelina vinica, určený matkám, otcom i zdravotníkom, ktorí sú poznačení hlbokou bolesťou zo smrti dieťaťa spôsobenou potratom. Na Slovensku je koordinátorkou Ráchelinej vinice Daniela Obšajsníková.


Christin's insight:

Tým, ktorí tvrdia, že potrat nezanecháva následky, by priala počúvať osudy ľudí s touto skúsenosťou. Daniela Obšajsníková a projekt Ráchelina vinica.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Duchovná obnova pre rozvedených nežijúcich v ďalšom zväzku

Duchovná obnova pre rozvedených nežijúcich v ďalšom zväzku | Správy Výveska | Scoop.it
Duchovná obnova pre rozvedených nežijúcich v ďalšom zväzku
Téma: Božie Milosrdenstvo, Láska a Pravda
Christin's insight:

Duchovná obnova pre rozvedených nežijúcich v ďalšom zväzku na tému Božie Milosrdenstvo, Láska a Pravda. 

Na tému rozvedených a znovu zosobášených pápežská rada pre rodinu v rámci prípravy na Synodu o rodine vytvorila prehľad dokumentov Magistéria o  rozvedených a znovu zosobášených.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tolkien se vůbec nepokoušel trefit do dobového vkusu, říká znalec

Tolkien se vůbec nepokoušel trefit do dobového vkusu, říká znalec | Správy Výveska | Scoop.it
Od prvního vydání Společenstva prstenu, jednoho z nejznámějších příběhů boje dobra se zlem, dnes uplyne 60 let. Tolkienova trilogie se řadí mezi nejúspěšnější díla 20. století. O jeho díle jsme v Ranním Plusu hovořili s Pavlem Hoškem z Univerzity Karlovy v Praze.
Christin's insight:

Tolkien bral svou literární tvorbu velmi vážně. Na svém nejznámějším díle pracoval více než 14 let a měl velmi pozoruhodné pojetí umělecké inspirace, které bylo hluboce spojeno s jeho duchovním založením. Považoval inspiraci za čekání na světlo, které přichází shůry. A během tohoto čekání pečlivě promýšlel každý jednotlivý detail, a to včetně každého zvuku jednotlivého slova.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

HFI - Austrálska štúdia nič nedokazuje

HFI - Austrálska štúdia nič nedokazuje | Správy Výveska | Scoop.it

Deti párov rovnakého pohlavia sú šťastnejšie. Tak znel titulok článku na stránke www.spuntik.zoznam.sk. Tento článok bol prebratý z washingtonpost.com a objavil sa aj tu a tu a tiež na facebooku Iniciatíva Inakosť - LGBT Slovakia.

Christin's insight:

Optimistické výsledky štúdie, zdôrazňované v článkoch v úvode tohto textu, získavajú po hlbšej analýze iný nádych. Určite nie je vhodné, ak sa ako všeobecná pravda podsúva niečo, čo nie je možné zovšeobecniť. A aj organizácie ako Inakosť by si mali overovať, čo odporúčajú a prezentujú. Minimálne je korektné upozorniť aj na slabosti, aby neskôr neboli použité proti nim.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež nemá vždy dostatočné informácie, tvrdí bývalý tajomník Jána Pavla II.

Pápež nemá vždy dostatočné informácie, tvrdí bývalý tajomník Jána Pavla II. | Správy Výveska | Scoop.it

Bývalý osobný tajomník Jána Pavla II. Stanisław Dziwisz v rozhovore s vatikanistom Gianom Francom Svideroschim povedal, že ani pápež nemá vždy k dispozícii všetky informácie, aby mohol presne posúdiť nejakú osobu alebo situáciu.

Christin's insight:

Kardinál Dziwisz pripomenul, že nedostatky v činnosti Rímskej kúrie boli témou diskusií medzi kardinálmi pripravujúcimi sa na konkláve v roku 2013: „Pápež František sa odvolal na rezolúcie z týchto stretnutí a už urobil niekoľko dôležitých rozhodnutí; začal celú sériu iniciatív, ktoré určite povedú k zásadným zmenám v kuriálnej štruktúre a vo vzťahoch medzi Rímskou kúriou a miestnymi cirkvami.“ 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Režisérka Katarína Pirohová: Fascinuje ma krížová cesta. Nedá sa vymyslieť dramatickejší scenár, ako ukrižovať Boha

Režisérka Katarína Pirohová: Fascinuje ma krížová cesta. Nedá sa vymyslieť dramatickejší scenár, ako ukrižovať Boha | Správy Výveska | Scoop.it
V štrnástich rokoch začala rozmýšľať nad tým, žeby bolo dobré urobiť muzikál. Mnohí poznajú jej muzikálne diela Farár z (M)ARSU a Volajte ma Meggi. Cesta+ sa s ňou rozprávala o jej začiatkoch, o tom, kde vznikajú najlepšie divadelné pasáže a či majú byť kresťania aktívni. Režisérka Katarína Pirohová.
Christin's insight:

Čím ďalej, tým viac som presvedčená o tom, že Boh má veľmi rád divadlo. Zažila som to veľakrát, ako si náš ochotnícky súbor Boh použil na to, aby komusi povedal, že na neho čaká a má ho rád. Boli to veľakrát aj neveriaci, ktorí nám povedali, že konečne niekto hovorí o Bohu, kňazoch a viere tak „normálne“. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Apel pápež proti násiliu na Blízkom východe, Iraku a Ukrajine: Je na čase prestať! Zastavte sa, prosím!

Apel pápež proti násiliu na Blízkom východe, Iraku a Ukrajine: Je na čase prestať! Zastavte sa, prosím! | Správy Výveska | Scoop.it

Počas dnešného nedeľného stretnutia s veriacimi pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána Svätý Otec pripomenul zajtrajšie 100. výročie vypuknutia prvej svetovej vojny a opakovane vyzval k ukončeniu násilia na Blízkom východe, v Iraku a na Ukrajine. V príhovore pre modlitbou dal návod, ako možno nájsť poklad, ktorým je Božie kráľovstvo.

Christin's insight:

Pápež František: "Bratia a sestry, nikdy viac vojna. Nikdy vojna. Myslím najmä na deti, ktorým berieme nádej na dôstojný život, na umierajúce deti, zranené deti, deti zmrzačené, osirelé, deti, ktoré majú ako hračky pozostatky vojny, deti, ktoré nepoznajú úsmev. Zastavte sa, prosím! Prosím vás z celého svojho srdca. Je na čase prestať! Zastavte sa, prosím!

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nerozumní

Nerozumní | Správy Výveska | Scoop.it

G.B.Shaw kedysi povedal: "Rozumní ľudia sa prispôsobujú svetu, nerozumní sa pokúšajú prispôsobiť si svet podľa seba. Celý pokrok teda závisí od nerozumných.” Je zaujímavé sledovať ľudí, ako niekedy reagujú na nové veci a zmeny – najskôr sa smejú, potom protestujú, niekedy bojujú proti zmene, napokon rezignujú a musia zmenu prijať. 

Christin's insight:

Je len náš problém, že nevidíme, ako v niektorých krajinách chátrajú veľké obchodné centrá a my si znetvorujeme naše mestá výstavbou ďalších.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vydesení kresťania sú vyháňaní z irackého Mosulu

Vydesení kresťania sú vyháňaní z irackého Mosulu | Správy Výveska | Scoop.it

Rawan Jinan - 25 ročná iracká kresťanka - hovorí, že keď 18. júna dostala rozkaz do 24 hodín opustiť Mosul (mesto v severnom Iraku, jeho biblické meno bolo Ninive), nemohla uveriť svojim očiam.

Christin's insight:

Toto je vážne: "Islamisti po ovládnutí Mosulu označkovali všetky domy, v ktorých žijú kresťania, písmenom "ن" (N - Nazarenes - kresťania), a poslali im list s tromi možnosťami."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kam sa podeli všetci anjeli?

Kam sa podeli všetci anjeli? | Správy Výveska | Scoop.it

Pred pár rokmi som čítal knihu o čistote od Dietricha von Hildebranda pod názvom Reinheit. Najviac ma oslovila ani nie tak jeho analýza tejto cnosti, ako skôr úvaha o čistom mužovi: ako ho spoznáme, keď sa s ním stretneme, ako hovorí, aký jas mu svieti z očí a aký pôvab mu vyžaruje z tváre. A pomyslel som si: „Pre neho je samozrejmé, že každý z jeho čitateľov sa niekedy s takým mužom stretol.“

Christin's insight:

Ak chceme, aby svet onemel úžasom, treba urobiť toto. Vychovať Michala a Rafaela. Prinavrátiť anjelov – čistotu v dokonalosti muža.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež obedoval v jedálni, s táckou poslušne počkal v rade

Pápež obedoval v jedálni, s táckou poslušne počkal v rade | Správy Výveska | Scoop.it
František navštívil vatikánsku jedáleň pre zamestnancov, s ľuďmi pri stole sa bavil o živote a práci.
Christin's insight:

Svätý Otec znovu vyvolal rozruh svojou  bezprostrednosťou a skromnosťou. Tentoraz rekvapil zamestnancov Svätej stolice, keď sa prišiel naobedovať v ich spoločnosti. S príborom a táckou v ruke si vystál v jedálni pre zamestnancov Vatikánu rad na obed a potom si pochutnal na cestovinách s treskou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dobrodružstvo výchovy

Dobrodružstvo výchovy | Správy Výveska | Scoop.it
Pre mnohých poctivých rodičov je najväčšou výzvou a dobrodružstvom výchova vlastných detí tak, aby z nich aj niečo bolo. Nikdy nevieme, čo nám prinesie deň, čo sa odkryje v našom dietku a čo všetko s ním zažijeme a budeme musieť riešiť.
Christin's insight:

Rodičia svojimi postojmi dávajú dieťaťu základ šťastných alebo komplikovaných vzťahov k ľuďom. Nemôžu sa vzdať úlohy vychovávať a nesmú dovoliť deťom vyjednávať, aby sa z nich nestali len postavičky, ktoré zabezpečia financie, full servis a komfort podľa želania. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vieru si človek musí chrániť v každej dobe, ale aj veku

Vieru si človek musí chrániť v každej dobe, ale aj veku | Správy Výveska | Scoop.it
Dvojnásobný minister, poslanec s jedným z najvyšších počtov preferenčných hlasov, muž so skvelým právnickým vzdelaním z amerického Harvardu, skrátka s úspechom v kariére. No keď sa ho spýtate, čo má pre neho najväčší význam, odpovie bez rozmýšľania – každý obyčajný deň s mojou rodinou. Poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic.
Christin's insight:

Daniel Lipšic: "Budúcnosť rodín a jej zdravé fungovanie je nesmierne dôležité pre našu krajinu, verím, že kresťanské rodiny budú stále vychovávať svoje potomstvo podľa vety, ktorú sme všetci počuli, keď krstili naše deti: rodičom na radosť, Bohu na slávu a svetu na osoh. Iba tak prežije kresťanská rodina."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Campfest festival už tento víkend

Campfest festival už tento víkend | Správy Výveska | Scoop.it

Po roku čakania je to tu. CampFest Open Air Music Festival sa už zajtra začne na Ranči Kráľova Lehota a bude trvať od 31.júla do 3. augusta 2014. Hudba, slovo, divadlo, camp, zábava a nádherná príroda liptova vás bude sprevádzať počas troch dní, ak sa odhodláte a prídete sa presvedčiť sami.

Christin's insight:

Ešte stále stíhate prísť na 16. ročník festivalu CampFest, 31.júla – 3. augusta 2014 na Ranči Kráľova Lehota!

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Novomanželia a svokrovci pod jednou strechou

Novomanželia a svokrovci pod jednou strechou | Správy Výveska | Scoop.it

Tolkien bral svou literární tvorbu velmi vážně. Na svém nejznámějším díle pracoval více než 14 let a měl velmi pozoruhodné pojetí umělecké inspirace, které bylo hluboce spojeno s jeho duchovním založením. Považoval inspiraci za čekání na světlo, které přichází shůry. A během tohoto čekání pečlivě promýšlel každý jednotlivý detail, a to včetně každého zvuku jednotlivého slova.

Christin's insight:

Bývanie so svokrovcami je možné, avšak sú situácie, kedy je napriek všetkým pravidlám a zásadám nemožné vybudovať si v rodičovskom dome vlastnú samostatnosť a jednotu. Je to hlavne vtedy, keď niektorá zo zúčastnených strán nie je schopná zmieriť sa so zmenou statusu dominantní rodičia – poslušné dieťa.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Čo ma naučila moja žena za 7 rokov?

Čo ma naučila moja žena za 7 rokov? | Správy Výveska | Scoop.it
Pred vyše rokom som nechtiac rozpútal debatu mojím článkom s trochu provokatívnym názvom Prečo som ešte stále verný svojej žene? Naozaj som nečakal 370-tisíc prečítaní. Malo to byť vyznanie mojej…
Christin's insight:

Manželia by mali ťahať za jeden povraz, manželka by pre mňa mala byť najbližším človekom, mojím spojencom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dieťa je vždy dobré, iba to, čo urobilo, je niekedy zlé

Dieťa je vždy dobré, iba to, čo urobilo, je niekedy zlé | Správy Výveska | Scoop.it
Sme 2 bratia, ktorí majú za manželky 2 sestry, bývame v spoločnom dvojdome a my máme 4 deti a naši susedia 5 detí, takže sme jedna veľká 13 členná rodina, ktorá prežíva spolu všetky radosti i starosti a môžeme svedčiť, že v našom prípade je radosť dvojnásobná a starosť polovičná, keďže si často vieme poradiť aj pomôcť.
Christin's insight:

Základom dobrej výchovy v rodine je nastavenie pravidiel, ktoré potom dodržiavame. Ak sú správne nastavené hranice, dieťa vie, čo môže a čo nie a ľahšie prijíma aj isté obmedzenia. Ak raz niečo môže a potom zas nie, nevie, čo dospelí od neho vlastne chcú a potom je „hyperaktívne“, „neprispôsobivé“, „nevychované“, „zlé“…. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

František Mikloško: Slovenská spoločnosť a cirkev – 25 rokov ponovembrového vývoja

František Mikloško: Slovenská spoločnosť a cirkev – 25 rokov ponovembrového vývoja | Správy Výveska | Scoop.it

Slovensko nemalo vo svojich novodobých dejinách nikdy takých pokojných 25 rokov bez vojny a bez vonkajších medzinárodných tlakov, ako boli tie, ktoré si tento rok pripomíname.

Christin's insight:

Ak Slovensko prežilo svoje dejiny a dnes je prirodzenou súčasťou Európy, tak je to práve vďaka často skôr skrytým a neznámym ľuďom, ktorí držali krok so znameniami čias na starom kontinente.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Boli by OK aj kapely spievajúce o zabíjaní gayov a Židov?

Boli by OK aj kapely spievajúce o zabíjaní gayov a Židov? | Správy Výveska | Scoop.it

V Novej Bani sa má v prostriedku augusta konať festival metalovej hudby Gothoom. V médiách už prebehli správy o protestoch miestnych obyvateľov kvôli hluku a hlavne pre texty piesní kapiel, ktoré majú na festivale vystúpiť.


Christin's insight:

Ak by takéto texty spievala nejaká skupina proti gayom alebo Židom, v normálnych hudobných prostrediach by si do konca svojho žvota neškrtla, resp. by kvôli väzeniu ani nemohla.


Proti festivalu Gothoom sa postavila aj europoslankyňa Anna Záborská, kde žiada zrušiť metalový festival kvôli protikresťanským textom.


more...
No comment yet.
Scoop.it!

Máme výnimočné dieťa, jedno z milióna

Máme výnimočné dieťa, jedno z milióna | Správy Výveska | Scoop.it
Byl to den, kdy se nám změnil život. Tomáško se ráno probudil s velkým pláčem… nevěděl se hýbat na celou pravou stranu. CT, EEG, MRI a mnoho dalších vyšetření… všechno negativní. Po týdnu se nehybnost vytratila. Po měsíci se opět vše opakovalo. Znovu se přestal hýbat na celou pravou stranu. Diagnostikovali nám Syndróm alternujúcich hemiplégií.
Christin's insight:

Ne všechno co v životě potkáme, je to, co jsme si přáli. Je zapotřebí to přijmout, popasovat se s tím a vzít si z toho to nejlepší. Milovat život, který je stejně o maličkostech. Jen občas lidé na ty maličkosti zapomínají.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Lektori a tím - Kresťan v politike

Lektori a tím - Kresťan v politike | Správy Výveska | Scoop.it

Ján Buc je riaditeľom Televízie Lux, predsedom Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM). Už takmer dvadsať rokov pracuje s mladými ľuďmi. Venuje sa prednášaniu, formácii mladých kresťanských lídrov a je spoluzakladateľom Diecéznych animátorských škôl, Školy animátorského sprevádzania a Líderskej školy. 

Christin's insight:

Zaujíma vás kto je za projektom Kresťan v politike? Napr. Ján Buc, riaditeľ Televízie Lux,  evanjelizátor Ad de Bruin a mnohí ďalší.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ježiš, náš osud (recenzia)

Ježiš, náš osud (recenzia) | Správy Výveska | Scoop.it

Wilhelm Busch bol evanjelický farár, ktorý veľa cestoval nielen po Nemecku, ale i po celom svete. Cieľ jeho ciest bol evanjelizačný. Prinášať ľuďom Krista a ľudí ku Kristovi. Ježiš, náš osud je útla knižka písaná drobným písmom. Je súborom prepísaných nahrávok – 17 evanjelizačných prednášok tohto veľkého kazateľa. Jeho najobľúbenejšou témou bolo posolstvo o živej osobe Ježiša Krista.

Christin's insight:

Kniha Ježiš, náš osud je nádherný príklad toho, ako je možné žiť a kráčať s Ježišom po boku a ukazuje cestu, ako pozvať Ježiša do svojho života a nemať strach sa pre Neho definitívne rozhodnúť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

eRko vydáva novinku pre deti - deviatnik s modlitbami za rodinu

eRko vydáva novinku pre deti - deviatnik s modlitbami za rodinu | Správy Výveska | Scoop.it

 "So Sedembolestnou Pannou Máriou" - je názov knižnej novinky eRka - Hnutia kresťanských spoločenstiev detí. Obsahuje modlitby, s ktorými sa môžu deti počas deviatich dní obracať na Sedembolestnú Pannu Máriu s prosbou o príhovor za rodičov a krstných rodičov, ale aj osobitne za otca, mamu, súrodencov, starých rodičov či za príbuzných, ktorí už zomreli. 

Christin's insight:

Téma rodiny už dlhšie rezonuje v našej spoločnosti a teraz sa dostane aj k deťom prostredníctvom deviatnika s modlitbami za rodinu. Zámerom tvorcov knižky je  podnietiť modlitbu za svoju rodinu už u detí a azda týmto nepriamo podporiť aj citlivosť na modlitbu za rodinu u dospelých - za svoju rodinu, za odpustenie v rodinách a za žičlivosť voči každému jej členovi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Záborská žiada zrušiť metalový festival kvôli protikresťanským textom

Záborská žiada zrušiť metalový festival kvôli protikresťanským textom | Správy Výveska | Scoop.it
Europoslankyňa KDH podporila petíciu kresťansky orientovaných obyvateľov Novej Bane, ktorí žiadajú zákaz augustového festivalu Gothoom Fest 2014.
Christin's insight:

Anna Záborská sa jasne postavila na stranu slobody viery a náboženského presvedčenia: "Každý človek má rád iný druh hudby a čo sa páči jednému, nemusí sa páčiť druhému. No spoločnosť, ktorá rešpektuje ľudské práva a garantuje slobodu viery a náboženského presvedčenia nemôže tolerovať verejné výzvy k zabíjaniu kresťanov, židov, alebo aj ateistov pre ich náboženské presvedčenie. A je úplne jedno, či sú takéto výzvy recitované alebo spievané, sprevádzané zvukmi orchestra, dychovky alebo elektrickej gitary." 


Internetovú petíciu je možné podpísať TU.

more...
No comment yet.