Správy Výveska
2.3M views | +382 today
Follow
 
Scoop.it!

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král | Správy Výveska | Scoop.it
Nově vydáná kniha docenta Ing. Miloslav Král, CSc. vědecky vysvětluje existenci Boha. Jeden z mála vědců, který spojil řadu vědních oborů k tomu, aby dokázal existenci Boha.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Poslanie Božej Matky, ktoré ju vynieslo do neba

Poslanie Božej Matky, ktoré ju vynieslo do neba | Správy Výveska | Scoop.it

Sviatok Nanebovzatia Panny Márie nám výnimočným spôsobom predstavuje tento typ stretnutia: Panna Mária je vzatá do nebeskej slávy, aby bola naveky pri svojom Synovi, Kráľovi neba i zeme.

Christin's insight:

 

Každý človek počas života stretáva množstvo ľudí. Sú aj také stretnutia, ktoré sa stali determinujúcimi svojimi dôsledkami pre ďalší život.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dr. Gloria Polo – 1. časť | Misie Filmom

Dr. Gloria Polo – 1. časť | Misie Filmom | Správy Výveska | Scoop.it
V prvej časti opisuje Gloria Polo ako ju zasiahol blesk a čo sa dialo tesne potom. Poznanie neopísateľnej lásky, veľké svetlo, ľudí na zemi, uviaznutých v
Christin's insight:

Vypočujte si svedectvo Glorie Polo...

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Komentár Jozefa Kováčika: Tri obhliadnutia za letom

Komentár Jozefa Kováčika: Tri obhliadnutia za letom | Správy Výveska | Scoop.it

Komentár Jozefa Kováčika, duchovného otca Farnosti Kráľovnej rodiny v Bratislave a programového riaditeľa Televízie LUX: Tri obhliadnutia za letom

Christin's insight:

Končí sa prázdninové obdobie a ku koncu sa blíži už aj leto. Prinieslo množstvo zaujímavých udalostí. Niektoré z nich našli svoj priestor i v médiách, iné zostali kamerám a mikrofónom utajené. Aj ja si, milí poslucháči, pomaly rekapitulujem, čo všetko zaujímavé som počas tohto leta zažil, počul, videl, či čítal.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Čo s deťmi a mobilmi? (otcovská anketa)

Čo s deťmi a mobilmi? (otcovská anketa) | Správy Výveska | Scoop.it

Počas prázdnin to museli riešiť mnohí rodičia: nebolo školských povinností ani poobedňajších krúžkov, deti mali zrazu viac voľného času, teda aj viac priestoru ponoriť sa do virtuálneho sveta smartfónov či tabletov. Tomuto problému však rodičia čelia počas celého roka, keď ich školopovinné deti presviedačajú, že aj oni majú právo na vlastný mobil, tak ako väčšina ich spolužiakov. 

Christin's insight:

Troch otcov menších aj dospievajúcich detí sme sa opýtali, ako si s poradili s mobilovou mániou, či ich deti majú mobil a odkedy, do akej mieri im nechávajú voľnosť alebo či radšej uprednostňujú zákaz alebo tvrdú reguláciu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Biskup talianskej diecézy po zemetrasení: Ľudia ďakujú záchranárom

Biskup talianskej diecézy po zemetrasení: Ľudia ďakujú záchranárom | Správy Výveska | Scoop.it

V strednom Taliansku po zemetrasení pokračuje zápas záchranárov s časom. Počet obetí sa vyšplhal na 241, pričom číslo nie je uzavreté. Mons. Giovanni D’Ercole, biskup Ascoli Piceno, ktorá je jednou z diecéz najviac postihnutých prírodným nešťastím, hovorí o tom, čo prežíva spolu s ľuďmi priamo na mieste.

Christin's insight:

Biskup D’Ercole poukázal na vďačnosť miestnych ľudí voči záchranárom: „Kdekoľvek som šiel, ľudia ma objímali a vraveli: ,Ďakujeme, že ste nám nablízku‘. Samozrejme to nehovorili mne, ale všetkým.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Mongolsku vysvätia prvého katolíckeho kňaza v dejinách krajiny

V Mongolsku vysvätia prvého katolíckeho kňaza v dejinách krajiny | Správy Výveska | Scoop.it
Joseph Enkh sa stal diakonom v decembri roku 2014 v Južnej Kórei, kde získal prvotnú formáciu. Do svojho rodiska sa vrátil v januári tohto roku a v súčasnosti slúži vo viacerých farnostiach. V Mongolsku taktiež pôsobí približne 20 misionárov a 50 sestier z 12 rozličných kongregácií.
Christin's insight:

V nedeľu 28. augusta vysvätia prvého katolíckeho kňaza v dejinách krajiny. Diakon Joseph Enkh prijme kňazskú vysviacku v deň sviatku sv. Augustína z rúk apoštolského prefekta Ulanbátaru Mons. Wenceslaa Padillu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec prijal návštevu klauzúrnych sestier klarisiek v rámci Roka milosrdenstva

Svätý Otec prijal návštevu klauzúrnych sestier klarisiek v rámci Roka milosrdenstva | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec pobudol v rozhovore s 24 sestrami pochádzajúcimi z Talianska a Filipín, vrátane jednej novicky a dvoch postulantiek. S klariskami sa tiež spoločne pomodlil a slávil s nimi svätú omšu v kaplnke Domu sv. Marty za obete  zemetrasenia v Taliansku.

Christin's insight:

Pápež František dnes ráno v Dome sv. Marty prijal sestry klarisky z klauzúrneho kláštora Santa Maria di Vallegloria v talianskom mestečku Spello. Na výnimočnú návštevu ich pozval Svätý Otec pri príležitosti Svätého roka milosrdenstva a bolo to vôbec po prvý raz, čo tieto klauzúrne sestry ako komunita vyšli zo svojho kláštora.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Terorizmus, vojny, katastrofy... mám(e) mať strach?

Terorizmus, vojny, katastrofy... mám(e) mať strach? | Správy Výveska | Scoop.it

V súvislosti s udalosťami posledných dní, týždňov, mesiacov premýšľam nad slovami z Písma: „Keď budete počuť o vojnách a chýry o bojoch, neľakajte sa. To musí prísť, ale ešte nebude koniec. Miestami budú zemetrasenia, bude hlad. To bude začiatok útrap“ (Mk 13, 7-8).

Christin's insight:

Napokon nad týmto všetkým zaznieva Boží prísľub: „Kto vytrvá až do konca, bude spasený.“ A práve dnes môžem(e) ukázať, či tomu skutočne verím(e). Akékoľvek frázy sú zbytočné, pózy nežiadané a masky neprípustné. Ide o život. Večný.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Môže sa hriešnik stať svätým?

Môže sa hriešnik stať svätým? | Správy Výveska | Scoop.it
Spáchali svätorečení vôbec niekedy hriech? Narodili sa so svätožiarou? Boli dokonalí v každom možnom smere? V očiach mnohých kresťanov sa môžu svätí zdať príliš „nebeskí“ alebo „bezchybní“, aby sa dali napodobňovať.
Christin's insight:

. To, čo ich robí výnimočnými a priznáva im označenie „svätí“, je ich schopnosť nezostať ležať po páde. Božou milosťou títo svätí muži a ženy vstali, očistili sa od špiny a postupovali vpred. To je dôvod, prečo ich napodobňujeme.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ľudí z trosiek po zemetrasení vyťahujú aj kňazi a biskupi

Ľudí z trosiek po zemetrasení vyťahujú aj kňazi a biskupi | Správy Výveska | Scoop.it
Je dôležité, aby pastieri boli pri svojom ľude, hovorí taliansky biskup, ktorý prišiel spolu s ďalšími kňazmi pomáhať na miesta zasiahnuté silným zemetrasením.
Christin's insight:

Biskup v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas povedal, že na mieste je veľa smútku, zúfalstva, ale aj solidarity. „Pravdupovediac, aj ja som pustil hrabať, keď som videl chlapca zavaleného troskami.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sekulárne inštitúty zídené v Ríme pozdravili pápeža Františka

Sekulárne inštitúty zídené v Ríme pozdravili pápeža Františka | Správy Výveska | Scoop.it

O sekulárnych inštitútoch pápež František pred časom povedal: „Sú súčasťou Cirkvi chudobnej a otvorenej, o ktorej snívam“ (Audiencia pre členov Talianskej konferencie sekulárnych inštitútov 10. mája 2014).

Christin's insight:

O priebehu celosvetového zhromaždenia reprezentantov sekulárnych inštitútov, ktoré dnes vyvrcholí, ako aj o samotnej forme zasväteného života, akou sú sekulárne inštitúty porozprávala pre Vatikánsky rozhlas pani Oľga zo Slovenska, ktorá reprezentuje medzinárodný Sekulárny inštitút don Boscových dobrovoľníčok.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zákaz burkín. Alebo keď sekularizmus nie je odpoveď

Zákaz burkín. Alebo keď sekularizmus nie je odpoveď | Správy Výveska | Scoop.it
Bojovať zákazom burkín proti radikalizmu je kontraproduktívna hlúposť.
Christin's insight:

Apologéti francúzskeho laicizmu sú po tom, ako sa im podarilo vytlačiť na okraj praktizujúcich katolíkov, konfrontovaní s novou výzvou. S islamom, náboženstvom, v ktorom je spojenie náboženského a svetského prítomné oveľa viac než v súdobom kresťanstve a ktoré vo veľkej miere stotožňuje náboženské ciele s politickými.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Charita: Záhrada sa zmenila na predvádzacie mólo, bazár a diskusné fórum

Charita: Záhrada sa zmenila na predvádzacie mólo, bazár a diskusné fórum | Správy Výveska | Scoop.it

Niekoľko týždňov intenzívne pripravované podujatie prilákalo veľké množstvo návštevníkov všetkých vekových kategórií, ktorí si domov odniesli jedinečné modely vyskladané z noseného šatstva, príjemný zážitok, ako aj hodnotné informácie týkajúce sa pozadia módneho priemyslu.

Christin's insight:

 

Záhrada Slovenskej katolíckej charity (SKCH) na Kapitulskej ulici v Bratislave sa počas uplynulej nedele zmenila na predvádzacie mólo, bazár a diskusné fórum.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

KOMENTÁR: Terorizmus, vojny, katastrofy... mám(e) mať strach?

KOMENTÁR: Terorizmus, vojny, katastrofy... mám(e) mať strach? | Správy Výveska | Scoop.it

V súvislosti s udalosťami posledných dní, týždňov, mesiacov, premýšľam nad slovami z písma: "Keď budete počuť o vojnách a chýry o bojoch, neľakajte sa. To musí prísť, ale ešte nebude koniec..."

Christin's insight:

 

Brusel, Paríž, Istanbul, Nice... Teroristické útoky a celý svet zmietaný strachom o vlastnú existenciu. Vojny na mnohých frontoch. Prírodné katastrofy s ničivými dôsledkami...

more...
No comment yet.
Scoop.it!

9 spôsobov, ako pomôcť vášmu dieťaťu uspieť na základnej škole

9 spôsobov, ako pomôcť vášmu dieťaťu uspieť na základnej škole | Správy Výveska | Scoop.it

Rodičia riešia výber školy, prípadne pedagóga, nakupujú potrebnú výbavu.

Christin's insight:

Na začiatku školy, keď do nej dieťa nastupuje, sú všetci trocha napätí. Aj deti, aj rodičia, najmä pokiaľ je to ich prvý prváčik.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

...lebo Matka Tereza

...lebo Matka Tereza | Správy Výveska | Scoop.it

Páter Pio, či František z Assisi mali viditeľné znaky Kristovho utrpenia. Matka Tereza neviditeľný znak cez jej "vnútrornú stigmatizáciu". "Žížnim!" Smäd Boha po nás, po dušiach... Po našej službe Jemu cez bratov.

Christin's insight:

Dnes je deň jej narodenín. Dnes v jednom zo štátov Indie oslavujú Deň sirôt. Prečo? "...lebo Matka Tereza". "Dnes" vo Vatikáne tlačia známky s jej portrétom. Prečo? Lebo Kalkata... a jej služba najbiednejším. Dnes by sme si mohli nanovo pripomenúť deň jej "premenenia" (10. september 1946). Ako? Keď sa cez deň napijeme vody... zamyslime sa nad slovom: "Žíznim!" Slovom, ktoré je napísané v každej kaplnke sestier Matky Terezy... Napísané pri Ukrižovanom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Etiópia: Po krvavých nepokojoch predstavitelia cirkví apelujú na dialóg

Etiópia: Po krvavých nepokojoch predstavitelia cirkví apelujú na dialóg | Správy Výveska | Scoop.it

V Etiópii sa množia výzvy k dialógu po tom, ako pri krvavom potlačení manifestácií pred dvomi týždňami prišlo o život vyše 100 ľudí. Na dialóg apelovali aj miestni katolícki biskupi a Svetová rada cirkví (WCC).

Christin's insight:

Predseda Etiópskej a eritrejskej biskupskej konferencie kardinál Berhaneyesus Demerew Souraphiel minulý týždeň uverejnil vyhlásenie, v ktorom sa apeluje na spoluprácu a dialóg. Miestni biskupi vo vyhlásení žiadajú, aby „všetky zúčastnené strany spolupracovali na budovaní spoločnosti oslobodenej od nenávisti aj pre budúce generácie“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Najlepšie putá nie sú tie kovové

Najlepšie putá nie sú tie kovové | Správy Výveska | Scoop.it

Keďže moja manželka bola v poslednej dobe veľmi vyťažená, pripravil som nám spoločný večer, o ktorom som vedel, že sa jej bude páčiť – večera v Jazz klube a romantika na záver. Naschvál som medzi nami nechal celý deň tlieť vášeň. Nakoniec Lisa ešte pred večerou navrhla: „Poďme už na vec,“ ale ja som sa len usmial a pomyslel si: „Ani náhodou.“

Christin's insight:

Najlepšie „putá“ sú tie duchovné – vzájomný záväzok vychádzajúci z Biblie, ktorý tvorí srdcia dychtivé po tom, aby sa mohli navzájom obdarovať čistou, ale silnou rozkošou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František napísal úvod k biografii Benedikta XVI. od Elia Guerriera

Pápež František napísal úvod k biografii Benedikta XVI. od Elia Guerriera | Správy Výveska | Scoop.it
Životopis Benedikta XVI.“ (Servitore di Dio e dell’umanità. La biografia di Benedetto XVI). Päťstostranová publikácia z pera Elia Guerriera, dlhoročného editora talianskeho vydania časopisu „Communio“ a niekdajšieho hlavného redaktora veľkých talianskych vydavateľstiev vyjde utorok 30. augusta v Taliansku. Autor zaradil do knihy ako prílohu aj rozhovor s Benediktom XVI., v ktorom emeritný pápež podrobne vysvetľuje súvislosti svojho rozhodnutia pre historický krok vzdať sa úradu Petrovho nástupcu.
Christin's insight:

„Všetci v cirkvi máme veľký dlh vďačnosti voči Josephovi Ratzingerovi – Benediktovi XVI. za hĺbku a vyváženosť jeho teologického myslenia, prežívaného neustále v službe Cirkvi až po tie najvyššie zodpovednosti...“ Týmito slovami sa pápež František prihovára v úvode novej knihy o svojom predchodcovi s názvom „Služobník Boha a ľudstva.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Na vlnách gospelu 3

Na vlnách gospelu 3 | Správy Výveska | Scoop.it

Aktivity Vlada Regása sa však neobmedzujú len na výhody, ktoré mu prinieslo víťazstvo. Koncertuje aj na iných podujatiach, nevynímajúc malé koncerty. Víťaz Gospeltalentu, ktorý nemobilizoval húfy kamarátov, aby za neho hlasovali, ale triumf si poctivo zaslúžil. A jeho talent rozhodne stojí za pozornosť. 

Christin's insight:

V máji sa skončil tretí ročník súťaže Gospeltalent. Víťazi jednotlivých kategórií začali koncertovať, všetci traja sa objavili na festivale Lumen alebo Campfest. Ako trávili leto, čo majú nové a čo chystajú? A čo pripravujú víťazi predchádzajúcich ročníkov?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

...byť pripravení...

...byť pripravení... | Správy Výveska | Scoop.it
Ježiš povedal svojim učeníkom: „Bdejte, lebo neviete, v ktorý deň príde váš Pán. Uvážte predsa: Keby hospodár vedel, v ktorú nočnú hodinu príde zlodej, veruže by bdel a nedovolil by mu vniknúť do svojho domu. Preto aj vy buďte pripravení, lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej neviete.
Kto je teda verný a múdry sluha, ktorého pán ustanovil nad svojou čeľaďou, aby jej načas dával pokrm? Blahoslavený sluha, ktorého pán pri svojom príchode nájde tak robiť. Veru, hovorím vám: Ustanoví ho nad celým svojím majetkom.
Christin's insight:

Pane, nedovoľ, aby som stratil zmysel života, lebo iného lepšieho zmyslu ako tvojej lásky niet.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Testami k spoločnosti dokonalých ľudí

Testami k spoločnosti dokonalých ľudí | Správy Výveska | Scoop.it
Z krvného testu sa už dnes dá zistiť, či má nenarodené dieťa Downov syndróm. V Európe rastie tlak, aby boli tieto testy hradené zo zdravotných poisťovní.
Christin's insight:

Je len otázkou času, kedy sa podobná otázka otvorí aj u nás, pretože gynekológovia argumentujú prínosom krvných testov oproti amniocentéze. Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa žiaden z týchto markerov nie je stopercentný a pre stanovenie pravdepodobnosti výskytu genetickej poruchy sa kombinujú s ultrazvukovým vyšetrením a inými vyšetreniami.  Podľa Sukeľa by sa takéto testy z etického hľadiska nemali hradiť poisťovňami: „Podľa môjho názoru by z verejných zdrojov hradená diagnostika mala sledovať výhradne zdravotný záujem a teda prípadné ohrozenie života matky, alebo plodu.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ben-Hur je vybrúseným filmovým diamantom

Ben-Hur je vybrúseným filmovým diamantom | Správy Výveska | Scoop.it

Ben-Hur – tak znie meno muža zo starého, vznešeného rodu. Napriek svojmu postaveniu a majetku príde o všetko. Je ponížený až po prach zeme, po ktorej kráča. Z princa sa stáva otrok. Čo sa však stane z otroka?

Christin's insight:

Do slovenských kín mieri najnovšia filmová adaptácia známeho príbehu o Júdovi Ben-Hurovi. Už trailer sľubuje veľkolepú výpravu a strhujúce vizuálne efekty, no teraz si pripomeňme dnes už legendárny filmový klenot – takmer štvorhodinové epické spracovanie z roku 1959, ktoré natočil režisér William Wyler.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Taliansku po zemetrasení najmenej 247 mŕtvych, medzi obeťami veľa detí (foto, video)

V Taliansku po zemetrasení najmenej 247 mŕtvych, medzi obeťami veľa detí (foto, video) | Správy Výveska | Scoop.it
Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,2 zasiahlo včera v noci strednú časť Talianska s epicentrom južne od mesta Perugia. Otrasy cítili aj v Ríme a Neapole.
Christin's insight:

Predbežné oficiálne údaje hovoria o 247 mŕtvych, pričom hrozivé číslo ešte určite nie je konečné. Nezvestní pod troskami sú napríklad 70 ľudia, ktorí boli ubytovaní v hoteli v Amatrice. Len v tomto mestečku, ktoré malo 2600 obyvateľov a je z veľkej časti úplne zdevastované, je viac obetí viac než 200. Starosta Segio Pirozzi pre talianske médiá uviedol, že bilancia bude horšia. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Škandál s petíciou proti hazardu môže viesť k lepšiemu zákonu

Škandál s petíciou proti hazardu môže viesť k lepšiemu zákonu | Správy Výveska | Scoop.it
Bratislavský magistrát ubezpečuje, že petícia proti hazardu nie je ohrozená. Aktivisti žiadajú zmenu zákona, ktorá by všetko vyriešila a nedala dôvod na spochybnenie iniciatívy.
Christin's insight:

Keď minulý týždeň bratislavský primátor Ivo Nesrovnal oznámil, že z petície proti hazardu chýba viac ako tretina odovzdaných petičných hárkov, bola to správa ako zo zlého sna. Zrejme málokto počítal s tým, že z magistrátu môžu zmiznúť papiere s citlivými údajmi. A nehovoriac o pocite stoviek dobrovoľníkov a aktivistov, ktorí obetovali iniciatíve posledný rok a pol.

more...
No comment yet.