Správy Výveska
Follow
Find
1.6M views | +1.2K today
 
Scoop.it!

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král | Správy Výveska | Scoop.it
Nově vydáná kniha docenta Ing. Miloslav Král, CSc. vědecky vysvětluje existenci Boha. Jeden z mála vědců, který spojil řadu vědních oborů k tomu, aby dokázal existenci Boha.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Púť, ktorá zmenila dejiny

Púť, ktorá zmenila dejiny | Správy Výveska | Scoop.it
Keď sa hovorí o kľúčových momentoch, ktoré viedli k pádu komunizmu u nás, zabúda sa na Velehrad 1985. Je to presne 30 rokov, čo sa uskutočnila púť, ktorá bola v komunistickom Československu prelomom: pre veriacich aj režim.
Christin's insight:

Komunisti chceli zahnať katolíkov do kúta, trúfli si aj na provokácie a posmech. A veriaci im ukázali, že ich je viac. Dnes je tomu presne 30 rokov od púte na Velehrad 1985.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Na púť do Levoče prišlo až 600 tis. ľudí

Na púť do Levoče prišlo až 600 tis. ľudí | Správy Výveska | Scoop.it
Levočská púť na Mariánsku horu dnes vyvrcholila pontifikálnou svätou omšou, ktorú celebroval kardinál Stanislaw Dziwisz, arcibiskup krakovský a bývalý sekretár zosnulého pápeža Jána Pavla II. Tohtoročná púť sa niesla v znamení 20. výročia návštevy svätého Jána Pavla II. a modlitieb za rodinu.
Christin's insight:

V priebehu púte sa naplnila aj jedna z jej tohtoročných výziev, a to aby do Levoče k Panne Márii prichádzali rodiny. “Bola naozaj radosť pozrieť, pretože prišlo veľmi veľa mladých rodín, aj s bábätkami,” dodal moderátor púte.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápeža Františka privítal Ekvádor ako „raj“ s bohatosťou etník

Pápeža Františka privítal Ekvádor ako „raj“ s bohatosťou etník | Správy Výveska | Scoop.it
Pápeža Františka privítal Ekvádor ako „raj“ s bohatosťou etník
Christin's insight:

Rafael Correa tiež pripomenul, že ekvádorská ústava chráni ľudský život od počatia. Citujúc pápeža Jána Pavla II. a latinskoamerických biskupov zdôraznil požiadavku, aby súkromné vlastníctvo slúžilo spoločnému dobru, a za nemorálnu označil takú globalizáciu, ktorej výsledkom je obohacovanie sa bohatých na úkor chudobných národov. Ako veľké osobnosti duchovných pastierov, ktoré Boh dal latinskoamerickému kontinentu spomenul mená ako bl. Óscar Romero, Leonidas Proaño a Hélder Câmara.   

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Českí biskupi chcú prijať rodiny kresťanských utečencov

Českí biskupi chcú prijať rodiny kresťanských utečencov | Správy Výveska | Scoop.it
Česká katolícka cirkev sa zapojila do diskusie o utečencoch. Konferencia biskupov ponúkla pomoc vláde Bohuslava Sobotku - chce vyzvať jednotlivé farnosti, aby po dohode s radnicami prijali rodiny kresťanských utečencov. Informoval o tom spravodajský portál Českej televízie.
Christin's insight:

Kardinál Dominik Duka: "Vychádzame zo všeobecného pocitu solidarity, ktorý je vlastný každému človeku a na ktorom je založené aj medzinárodné spolužitie. Všetci vidíme, že situácia sa v severnej Afrike a na Blízkom východe, ale i na ukrajinsko-ruskej hranici dramatizuje - množstvo ľudí hľadá vlastné útočisko a pomoc. Toto je naša povinnosť."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Festival nádeje prinesie na Zemplín gospel i atraktívne sprievodné akcie

Festival nádeje prinesie na Zemplín gospel i atraktívne sprievodné akcie | Správy Výveska | Scoop.it
Pri Michalovciach chystajú pokračovanie úspešného Festivalu nádeje.
Christin's insight:

Po úspešnom nultom ročníku Festivalu nádeje na východe Slovenska prichádzajú organizátori s rozšíreným programom. Obec Hatalov v okrese Michalovce čakajú na konci júla dávka dobrej gospelovej hudby, pútavý duchovný program a atraktívne sprievodné aktivity. Medzi interpretmi nebudú chýbať Timothy či F6, pozvaným hosťom je aj o. Pavol Hudák.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dalajláma ocenil prínos Františkovej encykliky

Dalajláma ocenil prínos Františkovej encykliky | Správy Výveska | Scoop.it

Predstavitelia ostatných náboženstiev vo svete by mali tiež „hovoriť o aktuálnych otázkach, ktoré ovplyvňujú budúcnosť ľudstva".

Christin's insight:

Dalajláma si berie príklad z pápeža Františka. Encyklika pápeža Františka Laudato Si´ je podľa budhistického vodcu inšpiráciou aj pre ďalších náboženských lídrov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Smie sa katolík modliť s charizmatikmi z iných cirkví? Musí, vyhlásil pápež

Smie sa katolík modliť s charizmatikmi z iných cirkví? Musí, vyhlásil pápež | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František sa v piatok zúčastnil na koncerte modlitieb chvál za prenasledovaných kresťanov. Ekumenické modlitby pripravili organizátori v rámci národnej charizmatickej konferencie Hnutia Obnovy v Duchu Svätom.
Christin's insight:

Uplynulý víkend prišlo do Vatikánu na ekumenické modlitby chvál 30 tisíc ľudí. Jednota medzi kresťanmi začína spoločnou modlitbou, povedal pápež.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kamenná Pustovňa Beňadín

Kamenná Pustovňa Beňadín | Správy Výveska | Scoop.it
V zabudnutom kúte Slovenska, v kopcoch pri Lysej pod Makytou, bude v tomto roku dokončená neobvyklá stavba – pustovňa. Nepoznám v širšom európskom kontexte realizovaný podobný zámer.
Christin's insight:

V zabudnutom kúte Slovenska, v kopcoch pri Lysej pod Makytou, bude v tomto roku dokončená neobvyklá stavba – pustovňa. Nepoznám v širšom európskom kontexte realizovaný podobný zámer.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Komentár Martina Kramaru k Dňu otvorených kláštorov

Komentár Martina Kramaru k Dňu otvorených kláštorov | Správy Výveska | Scoop.it
„Deň otvorených kláštorov na Slovensku priniesol do mediálneho priestoru závan príjemného, čerstvého vetra,“ hovorí v komentári o. Martin Kramara, hovorca Konferencie biskupov Slovenska.
Christin's insight:

Deň otvorených kláštorov na Slovensku priniesol do mediálneho priestoru závan príjemného, čerstvého vetra,“ hovorí v komentári o. Martin Kramara, hovorca Konferencie biskupov Slovenska.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Klesá počet opakovaných potratov

Klesá počet opakovaných potratov | Správy Výveska | Scoop.it
Slovenské ženy sa rozhodujú pre potrat stále menej. Štatistický úrad za minulý rok zaevidoval 15 615 potratov. Od roku 2005 tento počet klesol takmer o štyritisíc.
Christin's insight:

Umelých potratov je stále menej, aj tak je však 10 500 za minulý rok hrozné číslo.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Manželstvo a otcovstvo: dobrodružstvá v pokore

Manželstvo a otcovstvo: dobrodružstvá v pokore | Správy Výveska | Scoop.it
Zdá sa, že otcovstvo je v súčasnosti na zostupe. Počnúc obrazmi „otcov-idiotov“ v reklamách až po epidémiu osamelých matiek – máme tu skutočný problém, ktorý sa netýka iba našej modernej kultúry.
Christin's insight:

V tých ťažkých chvíľach budú okamihy, ktoré roztopia vaše srdce. Len musíte byť otvorení akémukoľvek dobrodružstvu, ktoré tento deň prinesie. Napokon, všetko na tejto zemi zhrdzavie, rozpadne sa, zhnije alebo vybledne. Duše vašej manželky a detí budú žiť naveky a to je to skutočné dobrodružstvo.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Obuť sa naboso

Obuť sa naboso | Správy Výveska | Scoop.it
Nejeden rodič si už lámal hlavu nad tým, čo obuť svojmu dieťaťu, keď sa konečne postaví na nôžky. Jedni odporúčajú pevnú členkovú obuv, ďalší obuv s vnútornou klenbou, topánky sú drahé aj lacné, textilné aj kožené.
Christin's insight:

Čo obuť svojmu dieťaťu, keď sa konečne postaví na nôžky? Vedeli ste, že obúvanie „naboso“, do tzv. barefoot topánok, posilňuje chodidlá?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Veriaci si pripomenú tretie výročie odvolania arcibiskupa Bezáka

Veriaci si pripomenú tretie výročie odvolania arcibiskupa Bezáka | Správy Výveska | Scoop.it
Róberta Bezáka odvolal pápež Benedikt XVI. k 2. júlu 2012 na základe apoštolskej vizitácie.
Christin's insight:

Podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Martina Kramaru emeritný arcibiskup po svojom návrate späť na Slovensko zatiaľ KBS formálne nekontaktoval. "Istý druh vzájomnej komunikácie existuje, je však súkromného charakteru," dodal pre TASR Kramara.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prvé kroky duchovného sprevádzania dieťaťa: Požehnávajme svoje dieťa

Prvé kroky duchovného sprevádzania dieťaťa: Požehnávajme svoje dieťa | Správy Výveska | Scoop.it
Požehnávanie ľudí patrí do oblasti príhovornej modlitby. Možno sa my kresťania žijúci v rodinách cítime pri tejto téme rozpačito, pretože sa zdá, že žehnanie je výlučné privilégium kňazov.
Christin's insight:

Dieťa môžeme požehnávať veľmi jednoducho, každý deň. Môžeme použiť modlitbu, ktorá pochádza zo sviatosti krstu detí. Je krásna, krátka a jednoduchá.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prvý príhovor pápeža Františka v Ekvádore: Byť blízko k slnku, ktorým je Kristus

Prvý príhovor pápeža Františka v Ekvádore: Byť blízko k slnku, ktorým je Kristus | Správy Výveska | Scoop.it
Prvý príhovor pápeža Františka v Ekvádore: Byť blízko k slnku, ktorým je Kristus
Christin's insight:

ďakujem Bohu, že mi opäť umožnil prísť do Latinskej Ameriky a že tu dnes môžem byť s vami v tejto nádhernej krajine Ekvádoru. Napĺňa ma radosť a vďačnosť z tak vrúcneho prijatia: je to ďalší dôkaz pohostinnosti, ktorá veľmi dobre vystihuje ľudí tohto šľachetného národa.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katolíci a tí iní

Katolíci a tí iní | Správy Výveska | Scoop.it
Zhruba pred mesiacom bolo v centre Trnavy vystavené „umelecké dielo“, ktoré jeho autor nazval Spovednica arcibiskupa Bezáka. Je to dva a pol metra vysoká plastika z epoxidu v tvare štylizovanej biskupskej čiapky.
Christin's insight:

Nedajme sa klamať tými, čo tvrdia, že všetky náhľady, svetonázory a spôsoby života sú rovnocenné. Nie sú! Katolík predsa nepovie: mám svoju vieru, ale iné viery sú rovnako dobré a pravdivé (tak ako to nepovie moslim alebo ateista), inak by popieral sám seba a zmysel svojej životnej cesty.


more...
No comment yet.
Scoop.it!

Piatkové letné kino: Mamkám pred zrkadlom

Piatkové letné kino: Mamkám pred zrkadlom | Správy Výveska | Scoop.it
Už je tu leto. Teplo, krátke rukávy a krátke sukne. Voda, a tiež plavky. A s plavkami tiež občas beznádej.
Christin's insight:

Pamätajte, že kruhy pod očami, sivé vlasy, vrásky – to všetko je znakom toho, že svoje telo používame. Špeciálne strie alebo jazvy po cisárskom: tie značia, že sme svoje telo prepožičali na tvorbu veľkého tajomstva.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kde je Cirkev najviac prenasledovaná?

Kde je Cirkev najviac prenasledovaná? | Správy Výveska | Scoop.it
Na celom svete je kvôli viere prenasledovaných zhruba 100 miliónov kresťanov. Kresťania patria medzi najprenasledovanejšiu náboženskú skupinu na svete.
Christin's insight:

Prehľad desiatich krajín, v ktorých je najsilnejšie prenasledovanie kresťanov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Poslaním šperku nie je len ozdobiť ženu

Poslaním šperku nie je len ozdobiť ženu | Správy Výveska | Scoop.it
Pavla študuje germanistiku a Janka učiteľstvo histórie a náboženskej výchovy. Obidve pochádzajú z Kysúc a ich spoločnou záľubou je vytváranie handmade šperkov
Christin's insight:

Úlohou šperku nie je len ozdobiť ženu. Okrem zdobenia šperky udávali napríklad aj spoločenské postavenie. Nesú mnoho symbolov – symbol mužnosti (pečatný prsteň), energie či náboženstva. Šperk môže udávať štýl obliekania alebo sa stáva súčasťou odevu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Martin Hanus: Taliansko ma zmenilo

Martin Hanus: Taliansko ma zmenilo | Správy Výveska | Scoop.it
Po 12 rokoch novinárčiny zbalil kufre a odišiel s manželkou a tromi malými deťmi do Talianska. Rok žil v kresťanskej komunite a robil skladníka. Teraz je späť, aby pracoval v redakcii vznikajúceho konzervatívneho denníka. Martin Hanus. 
Christin's insight:

Martin Hanus o ročnom pobyte v Taliansku v komunite Focoláre: "Vďaka spoločnému dobrodružstvu sme viac zrástli ako rodina. Všetko sme prežívali spolu, naučili sme sa lepšie komunikovať medzi sebou aj s deťmi."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Fatimské posolstvo: posledná kapitola?

Fatimské posolstvo: posledná kapitola? | Správy Výveska | Scoop.it
Akosi som nezachytil správu o úmrtí otca Nicholasa Grunera, „fatimského kňaza“ (zomrel 29. apríla), o ktorého kontroverzných výkladoch fatimského tajomstva som písal v The Catholic Thing a inde.
Christin's insight:

Počiatočný odkaz Fatimy z roku 1917 je stále nanajvýš dôležitý a je veľmi potrebné realizovať ho: „Ježiš (...) chce vo svete zaviesť úctu k môjmu Nepoškvrnenému Srdcu. Tým, ktorí to prijmú, sľubujem spásu duše a budú milovaní Bohom ako kvety, ktoré umiestnim na ozdobu Jeho trónu.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

CoolBand má hudobnú novinku pre milovníkov života

CoolBand má hudobnú novinku pre milovníkov života | Správy Výveska | Scoop.it
Domáca kresťanská hudobná scéna pozná ďalšiu skladbu, ktorá oslavuje život v každej jeho fáze. S názvom “Ako strom” ju predstavila skupina CoolBand z košickej farnosti Nad Jazerom. Hudobná novinka pozýva okrem iného “veriť, že keď je najťažšie, nikto nás neodpíli”.
Christin's insight:

Skupina CoolBand predstavila skladbu “Ako strom” pre každého, kto si váži život. “Chcem byť ako strom, čo aj keď padne, vždy niečo zmení nenápadne.” Toto i ďalšie pozvania zamyslieť sa nad hodnotou života obsahuje skladba v celej dĺžke.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Istanbulský dohovor ako trójsky kôň?

Istanbulský dohovor ako trójsky kôň? | Správy Výveska | Scoop.it
Keďže sa manipulácia verejnej mienky minimalistickou menšinou stala na Slovensku za ostatné mesiace takmer pravidlom, je na čase o niektorých veciach informovať.
Christin's insight:

Mimovládne organizácie sa v podstate rozdelili na dobré a zlé. Na „dobré“, ktoré sa ohýbajú pod finančnou ponukou a ideológiami a tie „zlé“, ktoré majú vlastný názor a žijú ono Chalúpkovo „a voľ  nebyť ako byť otrokom“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kate Perry chce kúpiť kláštor. Sestry si ju preverovali na webe

Kate Perry chce kúpiť kláštor. Sestry si ju preverovali na webe | Správy Výveska | Scoop.it
Kate Perry si plánuje kúpiť kláštor v Hollywoode. Chce v ňom nájsť samu seba.
Christin's insight:

Kate Perry už dostala súdne povolenie navštíviť kláštor so svojím architektom. Mníšky vedeli, že arcibiskupov kupec má byť slávna osobnosť, ale meno Perry im nič hovorilo. Sestra Rita má však obavu, že speváčka nie je najvhodnejší kandidát na život v kláštore. „Vyhľadala som jej videá a ak je to vôbec správne povedať, nebola som nadšená ani z jedného.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Richard Vašečka: 7 zásad úcty rodičov voči deťom

Richard Vašečka: 7 zásad úcty rodičov voči deťom | Správy Výveska | Scoop.it
V Písme je napísané: „A vy, otcovia, nedráždite svoje deti k hnevu, ale vychovávajte ich prísne a napomínajte ich v Pánovi“ (Ef 6,4).
Christin's insight:

V Písme je napísané: „A vy, otcovia, nedráždite svoje deti k hnevu, ale vychovávajte ich prísne a napomínajte ich v Pánovi“ (Ef 6,4).
Ako sa teda správať voči svojim/Božím deťom úctivo a rešpektovať ich ako ľudské osoby (a teda „nedráždiť ich“)?

more...
No comment yet.