Správy Výveska
Follow
Find
708.5K views | +440 today
Scoop.it!

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král | Správy Výveska | Scoop.it
Nově vydáná kniha docenta Ing. Miloslav Král, CSc. vědecky vysvětluje existenci Boha. Jeden z mála vědců, který spojil řadu vědních oborů k tomu, aby dokázal existenci Boha.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Scoop.it!

Knižné novinky o Jánovi Pavlovi II. a Jánovi XXIII.

Knižné novinky o Jánovi Pavlovi II. a Jánovi XXIII. | Správy Výveska | Scoop.it

Blížiace sa svätorečenie dvoch pápežov prinieslo na knižné pulty niekoľko zaujímavých knižných noviniek.

Christin's insight:

Aj keď by čitatelia mohli mať pocit, že o Jánovi Pavlovi II. bolo už do slovenčiny preložené všetko podstatné, nie je to tak. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

MUŽ MODLITBY (1): Najčastejšie chodili Jánovi Pavlovi II. prosby od tých, ktorí nemohli byť rodičmi

MUŽ MODLITBY (1): Najčastejšie chodili Jánovi Pavlovi II. prosby od tých, ktorí nemohli byť rodičmi | Správy Výveska | Scoop.it
Cesta+ v rámci prípravy na svätorečenie pápeža Jána Pavla II. prináša spomienky druhého sekretára Jána Pavla II. Mieczyslawa Mokrzyckého na tohto pápeža ako muža modlitby. V prve časti sa dozviete o tom, aké mal Svätý Otec zvyky, o jeho stavoch extázy, i o tom, že sa denne modlil za 30-40 prosieb, ktoré mu predkladali v kaplnke.
Christin's insight:

Modlitba, to bola je prirodzenosť, jeho každodennosť. Keď išiel slúžiť svätú omšu, keď odchádzal do auly alebo farnosti, dokonca cestou z apartmánu na audienciu, päť minút bol vždy ponorený do modlitby - mimo náš dosah, "vypnutý". 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kde žije najviac kresťanov? Všetky krajiny môže čoskoro predstihnúť Čína

Kde žije najviac kresťanov? Všetky krajiny môže čoskoro predstihnúť Čína | Správy Výveska | Scoop.it

Oficiálne ateistická Čína by sa podľa niektorých odhadov mohla okolo roku 2030 stať krajinou s najväčším počtom kresťanov na svete.

Christin's insight:

Najľudnatejšia krajina by mohla mať do 15 rokov štvrť miliardy kresťanov. Kresťanstvo vyvažuje to, čo je skutočným hnacím motorom Číny. Už dávno to vraj nie je komunistická strana, ale moc peňazí.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Spolu spoznávať srdce Kráľa

Spolu spoznávať srdce Kráľa | Správy Výveska | Scoop.it

Poznáme mnoho pohľadov na to, aký je Boh. Milujúci Otec, spravodlivý Sudca, milosrdná Láska, dokonalý Stvoriteľ, blízky Priateľ. A stále môžeme spoznávať viac. Aby generácia, ktorej ide o Božie kráľovstvo mohla naozaj s vášňou bojovať za srdce svojho Kráľa, potrebuje ho spoznávať. Viac na Godzone Konferencii Srdce Kráľa.

Christin's insight:

Konferencia má byť hlavne miestom stretnutia generácie KIOBK a preto nebude plná prednášok, ale hlavne spoločného času. Nejaké slovo predsa len odznie a to z úst Pavla Streža a Jula Slováka. A to všetko už tento víkend.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prečo k nám šibači už nechodia

Prečo k nám šibači už nechodia | Správy Výveska | Scoop.it
Šibači k nám už nechodia. Prečo, to môžem len hádať – do značnej miery isto aj preto, lebo tu, v našom mestečku, si na tradície nejako nepotrpia. A možno aj preto, lebo sa u nás dejú veci inak, ako sú zvyknutí.
Christin's insight:

Dodržujete zvyky na veľkonočný pondelok? Dávate "šibačom" peniaze?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pozrite si, ako vyzerala živá krížová cesta na Luniku IX

Pozrite si, ako vyzerala živá krížová cesta na Luniku IX | Správy Výveska | Scoop.it

Nie sme proti ochrane a podpore ľudských práv! Sme však proti ideologickému a nedemokratickému spôsobu prípravy Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike a požadujeme, aby zástupcovia občianskej spoločnosti bez rozdielu mali právo na rovnocenný hlas v príprave tohto dokumentu.

Christin's insight:

Samotní herci po skončení predstavenia priznali, že taký autentický "židovský národ", odkedy nacvičili živú krížovú cestu, ešte nezažili.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Viete, ktoré zvieratá sa spájajú s Veľkou nocou?

Viete, ktoré zvieratá sa spájajú s Veľkou nocou? | Správy Výveska | Scoop.it
S Veľkou nocou sa spája viacero zvierat. O mnohých už dobre vieme, napr. sliepka, kuriatka a zajac bežne zdobia veľkonočné stoly. No len málokto vie, prečo sú jednotlivé zvieratá spájané s Veľkou nocou, prinášame preto krátke vysvetlenia.
Christin's insight:

S Veľkou nocou sa spája viacero zvierat ako sliepka, kuriatka alebo zajac bežne zdobia veľkonočné stoly. Velkonočných zvierat je však oveľa viac, napr. pelikán a mnohé ďalšie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Spomienka na sestru Majku: Vďaka za tvoj naplnený život!

Spomienka na sestru Majku: Vďaka za tvoj naplnený život! | Správy Výveska | Scoop.it

Mala som možnosť pár rokov sledovať zblízka život sestry Majky v hľadaní pravdy založenej na pulzujúcej viere. Ona verila, že Kristus je živý a že má v ňom nádej, aj keď sa o Jeho láske dlho presviedčala.
Chcem tieto riadky venovať tebe Majka ako vďaku za tvoj naplnený a autentický život.

Christin's insight:

Túžila si žiť kvalitne a vychutnať si život. Túto túžbu si nesieme aj my, aby sme mohli so svätým Pavlom skromne povedať „dobrý boj som bojoval beh som dokončil, vieru som zachoval“(2 Tim 4,7). 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Veľkonočná zmena a nádej

Veľkonočná zmena a nádej | Správy Výveska | Scoop.it

Hoci sa v našej kultúre toľko rozpráva, že ľudí treba prijať takých, akí sú (vrátane seba), asi neexistuje lepšie doložená ľudská črta, než túžba byť niekým iným. Dokonca aj stať sa niečím iným.

Christin's insight:

"Tým, že sa Boh stal človekom a podstúpil umučenie a krutú smrť, urobil pre nás niečo, čo väčšina z nás potrebovala: zachránil nás pred niečím v našom vnútri, čoho sa veda a technológia nedotýka."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bratislavské Hanusove Dni

Bratislavské Hanusove Dni | Správy Výveska | Scoop.it

Bratislavské Hanusove dni (www.bhd.sk) prinášajú na Slovensko nový formát festivalu. Ide o jedinečný mestský akademický festival, ktorý predstavuje širokej verejnosti, no najmä mladým, kritický pohľad na súčasnú kresťanskú kultúru. V programe festivalu sa odráža rôznorodosť tém a formátov – diskusií, workshopov, kultúrnych podujatí… 

Christin's insight:

Je dosť možné, že od 23.4. do 30.4. budete mať ťažké rozhodovanie, ktorého workshopu alebo podujatia sa máte v rámci Bratislavských Hanusových Dní zúčastniť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nie je pochod ako pochod, alebo pokroky pro-life hnutia na Slovensku

Nie je pochod ako pochod, alebo pokroky pro-life hnutia na Slovensku | Správy Výveska | Scoop.it

Iniciatíva Bratislava za život poukazuje na významný pokrok v aktivitách pro-life hnutia na Slovensku. Jednak je obohatením vďaka svojmu sekulárnemu charakteru, no a navyše je obohatením aj svojim cieleným zvyšovaním informovanosti o kľúčových pro-life aktivitách na Slovensku, ktoré sa inak nedostávajú do svetiel reflektorov a novinových nadpisov.


Christin's insight:

Zameranie sa na možnosti pomoci tehotným matkám v núdzi zvyšuje pravdepodobnosť, že pomoc sa dostane tam, kde je potrebná. Zároveň sa odoberá z úst argument tým, ktorí považujú pro-life hnutie za povrchné.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

My kresťania máme veľké bohatstvo v rozmanitosti a jednote

My kresťania máme veľké bohatstvo v rozmanitosti a jednote | Správy Výveska | Scoop.it
Minulý týždeň som bol na brigáde v našom saleziánskom stredisku. Hneď po príchode som zistil, že sám veru nebudem. Nosili sa lavice, umývali sa okná, dlážka. My chlapi sme sa pomaly presunuli von, kde sme sa chopili všelijakého náradia, aby sme pripravili detské ihrisko pre naše ratolesti. Prišli muži rôzneho...
Christin's insight:

Cirkev znamená množstvo inšpiratívnych ľudí, akými boli svätí. Či už je to svätý František, ktorý ma učí pokore a vďačnosti Bohu za každý dar alebo Don Bosco, otec a učiteľ mládeže... Všetkých povolal ten istý Boh, inšpirovala ich Jeho láska. On nám dal dar rozdielnosti, aby už nebolo medzi nami núdznych a predsa i dar jednoty, aby už nebolo rozdelenia, aby sme všetci patrili Jemu. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Konferencia Srdce Kráľa

Konferencia Srdce Kráľa | Správy Výveska | Scoop.it

Generácia, ktorej ide o Božie Kráľovstvo sa už čoskoro opäť zíde na jednom mieste. Godzone konferencia s názvom Srdce Kráľa sa uskutoční 25. až 26. apríla v športovej hale Koniareň v Ružomberku.

Christin's insight:

Tohtoročnou témou konferencie bude „Srdce Kráľa“. Ako sa vyjadrili organizátori na stránke konferencie: „Spoznávať JEHO SRDCE je to najväčšie privilégium, ktoré ako jeho milované deti máme…

more...
No comment yet.
Scoop.it!

František Mikloško: Tri vrcholy Jána Pavla II. a jeho odkaz

František Mikloško: Tri vrcholy Jána Pavla II. a jeho odkaz | Správy Výveska | Scoop.it

27. apríla 2014, v nedeľu Božieho milosrdenstva pápež František vyhlási Jána XXIII. a Jána Pavla II. za svätých. Chcem sa zastaviť práve pri Jánovi Pavlovi II., ktorého svätorečenie 9 rokov po jeho smrti prináša aj pre nás Slovákov nové výzvy.

Christin's insight:

"Ján Pavol II. nám otvára reálny pohľad na svätosť, za ktorou možno kráčať aj na začiatku 21. storočia. A to je ten najkrajší odkaz, ktorý nám Ján Pavol II. a nedeľa Božieho milosrdenstva v roku 2014 zanecháva!"

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nový kresťanský portál zastolom.sk: Chceme sprevádzať rodiny na ceste viery

Nový kresťanský portál zastolom.sk: Chceme sprevádzať rodiny na ceste viery | Správy Výveska | Scoop.it
V nedeľu pribudne medzi slovenské kresťanské weby nový súrodenec: www.zastolom.sk. O jeho zmysle, potrebe i cieli sme sa rozprávali so zakladateľmi i tvorcami Marcelom a Andreou Mikolášikovcami.
Christin's insight:

Marcel a Andrea Mikolášikovci, zakladatelia zastolom.sk: "Portál zastolom.sk chce byť sprievodcom rodín na ceste viery. Chceme, aby kresťanskí manželia na Slovensku vedeli, že keď budú hľadať čokoľvek týkajúce sa vnútorného rodinného života viery, u nás to nájdu :) "

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápežský almužník počas Veľkej noci brázdil vlakové stanice. Bezdomovcom rozdával pomoc od Františka

Pápežský almužník počas Veľkej noci brázdil vlakové stanice. Bezdomovcom rozdával pomoc od Františka | Správy Výveska | Scoop.it
Viacerí bezdomovci si mysleli, že pápežský almužník im priniesol „len“ veľkonočné prianie od pápeža. Keď otvorili obálku, okrem pozdravu tam našli aj 40 – 50 eur.
Christin's insight:

Zasiahnutý veľkopiatkovou homíliou pápežského kazateľa Raniera Cantalamessu, v ktorej pranieroval vládu peňazí, sa Krajewski rozhodol ihneď zbaviť časti finančného obnosu. Pripravil vyše 100 obálok, do ktorých okrem veľkonočného pozdravu od pápeža vložil aj bankovky v hodnote 40 – 50 eur. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Farár, a na nahé krásne a dobré ženy, ktoré stvoril Boh, sa nemôžeme pozerať?

Farár, a na nahé krásne a dobré ženy, ktoré stvoril Boh, sa nemôžeme pozerať? | Správy Výveska | Scoop.it
Moji chlapci, keď sú pri miešačke, musia kričať, lebo sa nepočujú. A ja som ďalej od miešačky, ale počujem všetko, čo rozprávajú.
Prišiel som raz k miešačke a oni pozerajú nejaký časopis. A naraz hlasy:
Christin's insight:

"Farár?"
"No?"
"Ty si povedal v kostole, že všetko čo Boh stvoril je dobré a pekné!"
" Povedal som." Netušil som kam mieri.
"Farár? A ženy?"
Pomyslel som si: Uf, Bože môj. "Áno, všetko, čo Boh stvoril, je dobré a pekné!"
"Farár a nahé ženy?"
To už som sa posadil. (Duchu Svätý, pomáhaj mi.)
"Áno, aj nahé ženy. Všetko, čo Boh stvoril je pekné a dobré, teda aj nahé ženy.
"Farár a prečo by sme potom nemohli pozerať na pekné, dobré a nahé ženy?"

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kňaz Ján Buc: Prázdny hrob je pre mňa definitívnym víťazstvom

Kňaz Ján Buc: Prázdny hrob je pre mňa definitívnym víťazstvom | Správy Výveska | Scoop.it
Za jeho povolanie ku kňazstvu môže Ján Pavol II. Stál pri začiatku diela v Žakovciach, aktuálne je riaditeľom TV LUX. Cesta+ s ním hovorila o jeho životnej ceste a prekvapeniach, o tom, či sa médiám darí príťažlivo odovzdávať Evanjelium a čo im chýba. Tiež o Veľkej noci, ktorú prežil už tradične v rómskej osade. Kňaz Ján Buc.
Christin's insight:

Ján Buc: "Mnohí ľudia stále nežijú nádej z prázdneho hrobu, nesú si na svojich pleciach bremená. Žijú v nepokoji a neočakávajú od Boha je dobrotu a starostlivosť. Nekráčajú vo viere, že Ježiš vstal a je tu s nami a pre nás. Prázdny hrob je pre mňa definitívnym víťazstvom. A zároveň nádejou a pozvaním."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

110 organizácií protestuje proti ideologickej príprave Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR a jej diskriminačným dopadom

110 organizácií protestuje proti ideologickej príprave Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR a jej diskriminačným dopadom | Správy Výveska | Scoop.it

110 mimovládnych organizácií (MVO) protestuje proti procesu prípravy Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR (ďalej Stratégia). Ako odznelo na tlačovej konferencii k tejto téme dňa 14. 4. 2014 v Dome novinárov v Bratislave, MVO využili všetky možnosti participatívne spolupracovať na príprave tohto dokumentu, napriek tomu v pracovných skupinách, ktoré majú za úlohu pripraviť podklady k Stratégii, dochádza k manipulácii v zmysle prijímania nových zásad a usmernení, alebo k zmene úloh pracovných skupín.

Christin's insight:

Nie sme proti ochrane a podpore ľudských práv! Sme však proti ideologickému a nedemokratickému spôsobu prípravy Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike a požadujeme, aby zástupcovia občianskej spoločnosti bez rozdielu mali právo na rovnocenný hlas v príprave tohto dokumentu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Spiš je nový Jezuzalem

Spiš je nový Jezuzalem | Správy Výveska | Scoop.it
Zdanlivo nesúvisiace kaplnky na lúkach pod Spišským hradom možno tvoria kalváriu zo 17. storočia.
Christin's insight:

Minulý rok sme boli týždeň na Spiši a to sme nestihli prejsť ani malú časť toho, čo tam všetko je.  Len tie služby budú musieť ešte vylepšiť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Veľkonočná svieca – paškál

Veľkonočná svieca – paškál | Správy Výveska | Scoop.it

Veľkonočná svieca – paškál sa vyrába z včelieho vosku. Rozpúšťa sa a stáva sa potravou pre plameň. Je obrazom Krista, ktorý sa obetoval (tak ako vosk), aby svojím zmŕtvychvstaním rozjasnil svet.

Christin's insight:

Na veľkonočnú vigíliu sa pred vchodom do kostola zapáli malý oheň a od neho potom veľkonočná svieca – paškál. Kňaz alebo diakon prinesie svietiaci paškál do úplne tmavého kostola. A od tejto sviece si my všetci, ktorí sme v kostole, zapálime svoje vlastné sviečky.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sedem sedembolestnej

Sedem sedembolestnej | Správy Výveska | Scoop.it

Mám svoje šediny vo vlasoch. Strieborné slnečné lúče, čo padajú poza uši na ovisnuté plecia. Život ma naučil milovať maličkosti a tiež trpieť pre ne.

Christin's insight:

Nezúfam viac. Nebojím sa. Aj keď ešte stále plačem a ľúto mi je. Srdce svet nezhojí, to dokáže iba Boh. Nepochybujem, že tak raz urobí. Rukami môjho syna.    

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bruselské vypočutie iniciatívy Jeden z nás: Svitá v Európe na lepšie časy?

Bruselské vypočutie iniciatívy Jeden z nás: Svitá v Európe na lepšie časy? | Správy Výveska | Scoop.it

Minulý týždeň 10. 4. 2014 som mal možnosť zúčastniť sa verejného vypočutia (tzv. híring) k európskej iniciatíve občanov "Jeden z nás" v Bruseli.

Christin's insight:

Európska únia a Európsky parlament sa postupne dostávajú do povedomia ľudí a nie vždy v dobrom svetle: "Mnohým pripadá EÚ ako entita bez duše. Síce veľká, mocná, dokonca aj prospešná a užitočná, ale akosi bez autenticity, bez duše a tým aj bez svedomia. Svedomie sa dá možno vypnúť, utlmiť anestetikom, prehlušiť, ale nikdy nie úplne stratiť. V tom je nádej aj pre nás, aj pre našu Európu." 


Postupne je však viac počuť novú generáciu, predstavuje pro-life témy priamo a zrozumiteľne, napr. naposledy Bratislava za život.more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kresťania sa menia

Kresťania sa menia | Správy Výveska | Scoop.it
Prezidentské voľby ukázali, že krajina sa prudko mení. Jedna z najzaujímavejších premien sa odohráva medzi slovenskými kresťanmi.
Christin's insight:

Bratislava za život očami Jaroslava Danišku: "Štyri pätiny účastníkov boli mladí ľudia do 35 rokov. Sršala z nich pozitívna energia, neboli to žiadne zachmúrené tváre ľudí, ktorým ušiel vlak dejín, naopak, tí ľudia dokážu byť moderní a pritom sa hlásiť k nepopulárnej téme a ochrane vysmievaného ľudského práva. A niečo preto aj robiť."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Estrela chce obmedziť občianske práva kresťanov v EÚ

Estrela chce obmedziť občianske práva kresťanov v EÚ | Správy Výveska | Scoop.it
Poslankyňa Edite Estrela sa na Slovensku a v Európe dostala do povedomia vďaka tzv. Estrela reportu. Táto správa nakoniec schválená nebola, no podobné iniciatívy bežia ďalej - napr. správa Ulrike Lunacek o Cestovnej mape EÚ proti homofóbii a diskriminácii na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity, ktorá schválená bola. Najnovšie sa...
Christin's insight:

Mená ako Edite Estrela a Ulrike Lunacek netreba mnohým kresťanom na Slovensku zvlásť predstavovať. Poslankyňa Edite Estrela sa opäť hlási o slovo a aktálne chce obmedziť občianske práva kresťanov v EÚ. Podľa Anny Záborskej je pani Estrela je demokratka len dovtedy, kým ostatní súhlasia s jej názormi.

more...
No comment yet.