Správy Výveska
2.2M views | +1 today
Follow
 
Scoop.it!

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král | Správy Výveska | Scoop.it
Nově vydáná kniha docenta Ing. Miloslav Král, CSc. vědecky vysvětluje existenci Boha. Jeden z mála vědců, který spojil řadu vědních oborů k tomu, aby dokázal existenci Boha.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Blahorečenie Titusa Zemana už nie je ďaleko

Blahorečenie Titusa Zemana už nie je ďaleko | Správy Výveska | Scoop.it
Slovenskí saleziáni sa snažia dokázať, že ich niekdajší spolubrat don Titus Zeman by mal získať titul blahoslavený, alebo dokonca svätý.  Rehoľník Zeman bol väznený a mučený komunistickým režimom za prevádzanie mladých bohoslovcov do zahraničia.
Christin's insight:

Proces blahorečenia s prenasledovaným saleziánom napreduje rýchlejšie, ako je bežné, hovorí salezián Jozef Slivoň, ktorý zabezpečoval materiály pre Vatikán.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Malý tyran (recenzia)

Malý tyran (recenzia) | Správy Výveska | Scoop.it
Určite ste už po prečítaní nejakej knihy zažili pocit, že keby ste si ju prečítali skôr, bol by váš život teraz oveľa ľahší. A asi najviac toto nové svetlo poznania zasahuje práve rodičov, ktorí vidia chyby, akých sa pri výchove svojich detí dopustili, ak sa s ich ovocím musia konfrontovať denne.
Christin's insight:

Malí tyrani sú deti, ktoré extrémne agresívnym správaním ovládajúsvoje okolie. Sú nešťastné a uväznené vo svojej vlastnej moci. Sú neustále nepokojné a úplne osamelé. Dokážu síce všetko brať, ale sami nevedia nič dať. Prichádzajú tak o zážitok lásky, lásky, ktorá pozostáva z vyváženého vzťahu medzi prijímaním a dávaním…

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zopár jednoduchých krokov, ako pochovať vaše manželstvo

Zopár jednoduchých krokov, ako pochovať vaše manželstvo | Správy Výveska | Scoop.it

Ak chcete vaše manželstvo pochovať, je to jednoduché. Stačí, ak budete robiť toto.

Christin's insight:

Manželstvo je drina. Reálne manželstvo, nie také, ktoré poznáme z romantických filmov a telenoviel, vynáša na povrch naše negatívne stránky: sebectvo a pýchu, pod vplyvom ktorých sa vzďaľujeme, zraňujeme, ba ničíme.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Nech sa naplní spoločenstvo s Arménskou cirkvou

Tvít pápeža Františka: Nech sa naplní spoločenstvo s Arménskou cirkvou | Správy Výveska | Scoop.it
Nech Arménska cirkev kráča v pokoji a nech je spoločenstvo medzi nami plné (Tvít pápeža Františka z 26. júna 2016).
Christin's insight:

Nech Arménska cirkev kráča v pokoji a nech je spoločenstvo medzi nami plné.

 

(Tvít pápeža Františka z 26. júna 2016)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František pri arménskej liturgii: „Nech je spoločenstvo medzi nami plné“

Pápež František pri arménskej liturgii: „Nech je spoločenstvo medzi nami plné“ | Správy Výveska | Scoop.it
Prinášame plné znenie pozdravného príhovoru Svätého Otca Františka, ktorý predniesol pred záverom Božskej liturgie Arménskej apoštolskej cirkvi na otvorenom priestranstve vo Svätom Ečmiadzine v nedeľu 26. júna, ktorú celebroval hlavný katolikos všetkých Arménov Karekin II.
Christin's insight:

Prijmime výzvu svätých, počúvajme hlas pokorných a chudobných, mnohých obetí nenávisti, ktoré trpeli a obetovali svoj život pre vieru. Nastavme uši k mladým generáciám, ktoré úpenlivo prosia o budúcnosť oslobodenú od rozdelení minulosti. Nech sa z tohto svätého miesta nanovo šíri žiariace svetlo.

 

(Svätý Otec František pred záverom Božskej liturgie Arménskej apoštolskej cirkvi v nedeľu 26. júna)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Není to jen klábosení u kávy - Katolický týdeník

Není to jen klábosení u kávy - Katolický týdeník | Správy Výveska | Scoop.it
Farní kavárna v Lechovicích na Znojemsku vznikla tím nejpřirozenějším způsobem: farníci se po mši svaté ještě sdružovali v neformálních skupinách v kostele, až jednou někoho napadlo, že by bylo lépe jít si k tomu sednout do tepla na faru a uvařit i ten čaj. Dnes už v naší malé farnosti v pohraničí pokaždé někdo něco donese – několik maminek napeče buchty, tu a tam někdo přinese zabijačku, víno, kořalku, med. Zkrátka jak si liturgická a roční doba žádá.
Christin's insight:

Ve farní kavárně získává termín „bratři a sestry“ svůj význam. Je možno pomoci tomu, kdo to potřebuje, je možno se domluvit na tisíci a jedné věci – od sečení trávy, kterou nezodpovědný farář zanedbal (aj!), přes farní výlet až po návštěvy nemocného nebo cokoli jiného.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Príhovor Svätého Otca pri ekumenickej modlitbe za pokoj v Jerevane

Príhovor Svätého Otca pri ekumenickej modlitbe za pokoj v Jerevane | Správy Výveska | Scoop.it
V plnom znení prinášame príhovor Svätého Otca Františka na ekumenickom modlitbovom stretnutí za pokoj v sobotu 25. mája 2016 v Jerevane spolu s katolikosom Karekinom II. a za masovej účasti veriacich.
Christin's insight:

Arméni prítomní v mnohých krajinách, a ktorých si odtiaľto želám bratsky objať, sú poslami tejto túžby po spoločenstve. Celý svet potrebuje toto vaše ohlasovanie, potrebuje vašu prítomnosť, potrebuje vaše najrýdzejšie svedectvo. Pokoj vám!

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Druhý deň pápeža v Arménsku: pamiatka obetí genocídy i zemetrasenia

Druhý deň pápeža v Arménsku: pamiatka obetí genocídy i zemetrasenia | Správy Výveska | Scoop.it
Modlitbou a položením kvetinového venca vo vatikánskych farbách so stuhou s nápisom „Ku cti mučeníkov“ si Svätý Otec uctil obete masového vyvražďovania Arménov v roku 1915 za čias Osmanskej ríše, označovaného ako Mec Jegern  - „Veľké zlo“.
Christin's insight:

Návštevou Pamätníku arménskej genocídy na Vrchu lastovičiek (Tzitzernakaberd) nad Jerevanom sa začal druhý deň apoštolskej cesty pápeža Františka v „prvej kresťanskej krajine“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kto sú arménski katolíci

Kto sú arménski katolíci | Správy Výveska | Scoop.it
Po dobytí historického Arménska Seldžukmi sa časť Arménov presunula z Kaukazu na východné (dnes turecké) pobrežie Stredozemného mora, kde sa po roku 1080 začali písať dejiny kilíkijského Arménskeho kráľovstva (tzv. Malého Arménska).
Christin's insight:

Svätý Otec František práve absolvuje apoštolskú návštevu Arménska. Prinášame portrét menšinovej Arménskej katolíckej cirkvi.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

vKontexte: Koncerty v kostoloch

vKontexte: Koncerty v kostoloch | Správy Výveska | Scoop.it

V televíznej verzii vKontexte v TV Lux sme hovorili o organizovaní koncertov v kostoloch. Spomínaný bol dokument, inštrukcia Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí o organizovaní koncertov v kostoloch. Nakoľko ešte nie je k dispozícii oficiálny preklad tohto dokumentu, prinášame jeho pracovný preklad.

Christin's insight:

Inštrukcia Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí o organizovaní koncertov v kostoloch. Nakoľko ešte nie je k dispozícii oficiálny preklad tohto dokumentu, tu jeho pracovný preklad.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Predseda KDH Alojz Hlina: Cirkev nie je vypasený brav, ktorý nevie, čo s peniazmi

Predseda KDH Alojz Hlina: Cirkev nie je vypasený brav, ktorý nevie, čo s peniazmi | Správy Výveska | Scoop.it
Nechcem, aby po mne zostali len prázdne reči. Dám do toho všetko, aby som dosiahol reálne veci. Už však nie som len chlapec z Oravy, ale aj predseda KDH. Aj to dnes tvrdí čerstvý líder kresťanských demokratov Alojz Hlina.
Christin's insight:

Ja im tie peniaze určite nezávidím. Kto by chodil prebaľovať pacientov na geriatriu? Viete, kto ich dnes opatruje? Rádové sestričky. A aký majú plat? 500, možno 600 eur?

Tiež máte farárov ako Jožko Červeň, či Martin Majda. Tí v rómskych komunitách vyhoreli. A aj to im niekto závidí? Rímsko-katolícka cirkev vôbec nie je vypasený brav, ktorý nevie, čo s peniazmi. To sú mýtusy. Nie je to pravda.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vojna pokračuje, ale letné aktivity v sýrskom oratóriu sú späť

Vojna pokračuje, ale letné aktivity v sýrskom oratóriu sú späť | Správy Výveska | Scoop.it
(Aleppo, Sýria, 24. júna 2016) - Aj po viac ako piatich rokoch vojna zmáča Sýriu v krvi. Armáda a politici na rôznych frontoch pokračujú v dosahovaní svojich jednotlivých cieľov na škodu spoločného dobra. Stále je tu ale niekto, kto je tvrdohlavejší ako oni: sú to saleziáni, ktorí pokračujú v ponuke mladým z mučeníckeho mesta Aleppo svoje letné aktivity.
Christin's insight:

"Napriek vojne a temnote, ktorá z nej vychádza, sa snažíme zasvietiť malé svetielko nádeje v srdciach mladých v Aleppe. S veľkou múdrosťou a starostlivosťou sa snažíme dopraviť deti autobusom do oratória, aby mohli stráviť niekoľko hodín v radosti a pokoji," hovorí don Pier Jabloyan, salezián zo Sýrie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež počas cesty v Arménsku tvítuje o úsilí o jednotu kresťanov

Pápež počas cesty v Arménsku tvítuje o úsilí o jednotu kresťanov | Správy Výveska | Scoop.it
Záväzok voči plnej jednote a spolupráca medzi všetkými Pánovými učeníkmi sú ako jasné svetlo v tmavej noci. (Tvít pápeža Františka z 24. júna 2016)
Christin's insight:

Záväzok voči plnej jednote a spolupráca medzi všetkými Pánovými učeníkmi sú ako jasné svetlo v tmavej noci.

 

(Tvít pápeža Františka z 24. júna 2016)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Turecko pobúrili pápežove slová o genocíde Arménov, Vatikán sa ohradil

Turecko pobúrili pápežove slová o genocíde Arménov, Vatikán sa ohradil | Správy Výveska | Scoop.it
Podľa podpredsedu tureckej vlády Nurettina Canlikliho "ide o neobjektívne vyhlásenie, ktoré nie je v súlade s realitou" a je prejavom "mentality križiackych výprav" v pápežových aktivitách.

Christin's insight:

Turecko niektoré veci vidí ináč a považuje za "veľmi nešťastné" slová pápeža Františka, keď počas návštevy v Arménsku označil masové vyvražďovania Arménov osmanskými Turkami za genocídu. Vatikán v tejto súvislosti však upozornil, že je dôležité pochopiť, že v perspektíve kresťanskej viery, v pápežovej perspektíve, pamäť rany hojí, nie otvára či obnovuje.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Môj život so svätými (recenzia)

Môj život so svätými (recenzia) | Správy Výveska | Scoop.it
Ak by sa ma niekto spýtal, akým jedným slovom by som charakterizovala knihu Môj život so svätými od Jamesa Martina, odpovedala by som, že nemám ani poňatia. Totižto, kniha vo mne vyvolala explóziu pocitov, ktoré sa do jedného slova určite nezmestia, preto pochybujem, že také i existuje.

Christin's insight:

Ak chcete siahnuť po kvalitnej kresťanskej literatúre, ktorá vás nielen povzbudí, či vzdelá, ale aj rozosmeje, určite skúste knihu s názvom Môj život so svätými od sympatické pátra Jamesa Martina. Rozhodne stojí za to.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tretí deň v Arménsku: Katolikos požehnal pápeža a celú Katolícku cirkev

Tretí deň v Arménsku: Katolikos požehnal pápeža a celú Katolícku cirkev | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František začal skoro ráno slávením svätej omše spolu s apoštolským nunciom Mons. Marekom Solczynským. Koncelebrovali v súkromí kaplnky, ktorú pre pápeža zriadili v priestoroch sídla katolikosa v Ečmiadzine, kde bol počas návštevy ubytovaný. Po omši sa neformálne stretol so 14-timi arménsko-katolíckymi biskupmi, aj za účasti vyše desiatky kňazov pôsobiacich v krajine.

Christin's insight:

Tretí a záverečný deň apoštolskej cesty pápeža Františka v Arménsku mal veľmi silný ekumenický charakter. Svätý Otec sa vo Svätom Ečmiadzine zúčastnil na arménskej liturgii celebrovanej katolikosom za masovej účasti veriacich, pri ktorej Karekin II. na žiadosť pápeža Františka požehnal jeho i celú Katolícku cirkev.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Moja láska k tebe má pevné základy

Moja láska k tebe má pevné základy | Správy Výveska | Scoop.it
Keď sa napĺňali dni, v ktoré mal byť Ježiš vzatý zo sveta, pevne sa rozhodol ísť do Jeruzalema a poslal pred sebou poslov. Oni sa vydali na cestu a prišli do istej samarijskej dediny, aby mu pripravili nocľah. Ale neprijali ho, lebo mal namierené do Jeruzalema. Keď to videli učeníci Jakub a Ján, povedali: „Pane, máme povedať, aby zostúpil oheň z neba a zničil ich?“
Christin's insight:

Už vo svojej podstate by sieť vzťahov mala byť pevná. Ak niekomu poviem, že ho mám rád, vzal som na seba záväzok, že druhú osobu nesklamem a vždy ostanem verný. Ježiš sa pevne rozhodol ísť do Jeruzalema a bojovať za lásku k nám. Nedal sa odradiť chmúrnou budúcnosťou, ktorá ho tam čakala. Pre neho je vzťah posvätný. Nech aj my vieme našim drahým ponúknuť vzťahy, o ktoré sa budú môcť oprieť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Časy zo second-handu. Koniec červeného človeka

Časy zo second-handu. Koniec červeného človeka | Správy Výveska | Scoop.it
O smrti toho viem veľa. Raz sa z toho, čo viem, určite zbláznim... Telo je nádoba pre ducha. Je jeho domov. Podľa moslimských obyčají treba telo čo najrýchlejšie pochovať – najlepšie ešte v ten deň, keď mu Alah zobral dušu. V dome zomrelého sa na klinec vešia kúsok bielej látky, ktorý tam visí štyridsať dní. Duša prilietava v noci a sadá si na tú handričku. Počúva hlasy blízkych. Teší sa. A odlieta naspäť.
Christin's insight:

V čítaní na nedeľu prinášame úryvok z románu nobelistky Svetlany Alexijevičovej, ktorý práve vychádza v slovenskom preklade.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec tvítuje z Arménska: Utrpenia Arménov sú aj našimi

Svätý Otec tvítuje z Arménska: Utrpenia Arménov sú aj našimi | Správy Výveska | Scoop.it
Utrpenia Arménov sú aj našimi, sú to utrpenia údov Tajomného tela Kristovho. (Tvít pápeža Františka 25. júna 2016)
Christin's insight:

Utrpenia Arménov sú aj našimi, sú to utrpenia údov Tajomného tela Kristovho.

 

(Tvít pápeža Františka 25. júna 2016)

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Homília pápeža Františka na námestí v Gjumri

Homília pápeža Františka na námestí v Gjumri | Správy Výveska | Scoop.it
Prinášame plné znenie homílie pápeža Františka na námestí v Gjumri postihnutom pred 28 rokmi zemetrasením.
Christin's insight:

Milosrdná láska: práve na tejto skale, na skale lásky prijatej od Boha a ponúknutej blížnemu, sa zakladá život Ježišovho učeníka. A práve žitím lásky sa tvár Cirkvi omladzuje a stáva sa príťažlivou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Páter Lombardi: Pápež pripomenul genocídu Arménov na „očistu pamäti“

Páter Lombardi: Pápež pripomenul genocídu Arménov na „očistu pamäti“ | Správy Výveska | Scoop.it

Páter Lombardi ďalej vysvetlil, že pápež František hovoril vo svojom príhovore veľmi jasno. Slovo „genocída“ dokonca spontánne doplnil v pripravenom texte. Zároveň upozornil na to, že Svätý Otec sa snaží upozorniť na potrebu mieru na celom svete, nielen v Arménsku.

Christin's insight:

Pápež František použil slovo „genocída“, aby pripomenul rany a aby sa uzdravili, nie preto, aby ich opäť otvoril a obnovil. Ide o pripomenutie s cieľom budovať zmierenie a mier v budúcnosti.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sedem poznámok k Brexitu

Sedem poznámok k Brexitu | Správy Výveska | Scoop.it

Národná myšlienka môže ustúpiť, ak je proti nej dostatočne silná univerzálna idea. Ale ponúka EÚ skutočne takú ideu?

Christin's insight:

EÚ by mala byť organizáciou spolupracujúcich národných štátov. Mala by prestať s budovaním veľkej ríše byrokracie, o ktorej už nikto nemá prehľad, tuším ani samotní byrokrati.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František pricestoval do najstaršej kresťanskej krajiny (fotoreportáž)

Pápež František pricestoval do najstaršej kresťanskej krajiny (fotoreportáž) | Správy Výveska | Scoop.it

Arménsko má v kresťanskom svete osobitné miesto, keďže je prvou krajinou sveta, ktorá kresťanstvo prijala ako štátne náboženstvo. Stalo sa tak v roku 301 po Kristovi. 

Christin's insight:

Hneď počas prvého dňa návštevy Arménska pápež František hovoril o genocíde Arménov jednotkami Osmanskej ríše počas prvej svetovej vojny.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

SDM v Krakově: Bezpečnost mladých lidí je prioritou - Církev.cz

SDM v Krakově: Bezpečnost mladých lidí je prioritou -  Církev.cz | Správy Výveska | Scoop.it
V posledních dnech přibývají v kontextu událostí ve světě obavy o bezpečnost účastníků Světového dne mládeže v Krakově. Organizátoři však ubezpečují o maximálním zajištění ochrany, která je pro ně prioritou.
Christin's insight:

Otázka bezpečnosti je pro polské organizátory prioritou, proto od začátku příprav úzce spolupracují s polskými bezpečnostními složkami. „V době konání Světového dne mládeže (SDM) bude v Krakově v pohotovosti asi 6500 policistů a minimálně 3000 vojáků, podporovat je bude také 2400 profesionálních hasičů a asi 7000 hasičů dobrovolných,“ sdělil ředitel Krajského velitelství Policie v Krakově Tomasz Miłkowski.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Príhovor pápeža Františka v Prezidentskom paláci v Jerevane

Príhovor pápeža Františka v Prezidentskom paláci v Jerevane | Správy Výveska | Scoop.it
Prinášame plné znenie príhovoru Svätého Otca Františka, ktorý predniesol počas stretnutia so štátnymi predstaviteľmi a s diplomatickým zborom v Prezidentskom paláci v Jerevane.
Christin's insight:

Nech Boh žehná a ochraňuje Arménsko, zem osvetlenú vierou, odvahou mučeníkov, nádejou silnejšou než akákoľvek bolesť.

 

more...
No comment yet.