Správy Výveska
Follow
Find
2.0M views | +312 today
 
Scoop.it!

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král

Bůh dokazatelně existuje, říká český vědec Miloslav Král | Správy Výveska | Scoop.it
Nově vydáná kniha docenta Ing. Miloslav Král, CSc. vědecky vysvětluje existenci Boha. Jeden z mála vědců, který spojil řadu vědních oborů k tomu, aby dokázal existenci Boha.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Pavol Strauss o milosti a milosrdenstve

Pavol Strauss o milosti a milosrdenstve | Správy Výveska | Scoop.it

Situácia sveta i nášho sveta sa zdá bezvýchodisková. Svet vedome vynechal zo svojho inventára Boha a všetko rozumom nepolapiteľné a sústreďuje sa len na najnižší a najbližší úžitok. Človek sa minul svojmu najvlastnejšiemu poslaniu.

Christin's insight:

Byť kresťanom je ťažká úloha. Kde nepomáha Božia milosť, ťažko sa môže realizovať. Sme a ostávame iba krehkou nádobou. Plnosť je len v Bohu.
Sme len dlžníci. Celý život je jediný dar. Že vidíme krásu sveta i krásu duší. Že počujeme dobré slovo i slovo života, že sme účastní nádhery sveta hudby.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Generálna audiencia: Pravé Jubileum vedie k vzájomnému deleniu sa

Generálna audiencia: Pravé Jubileum vedie k vzájomnému deleniu sa | Správy Výveska | Scoop.it

Včerajšiu generálnu audienciu začal Svätý Otec prianím dobrého vykročenia na ceste obdobím Pôstu. Pútnikom zídeným na Vatikánskom námestí v Popolcovú stredu predniesol katechézu z cyklu o milosrdenstve, v ktorej vysvetlil históriu ustanovenia jubilejného roka vo Svätom písme.

Christin's insight:

Svätý Otec v katechéze zdôraznil, že „ak jubileum nedôjde až ku vreckám, nie je pravým jubileom“, pričom prítomných vyzval nechať sa inšpirovať Duchom Svätým, aby sa podelili s núdznymi. Cieľom jubilea je podľa neho aj obrátenie, aby sa naše srdce stalo väčším a veľkodušnejším. Poukázal tiež na hrôzu úžery, v dôsledku ktorej aj v súčasnosti trpia mnohé rodiny i jednotlivci.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec pozýva mladých žiť Pôst v skrytosti a nečakať ľudskú odmenu

Svätý Otec pozýva mladých žiť Pôst v skrytosti a nečakať ľudskú odmenu | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec pri vstupe do Pôstu spustil mediálnu iniciatívu KeepLent, ktorá cez mobilnú aplikáciu prináša pôstne zamyslenia na každý deň. V biblickom zamyslení pápež vychádza z Matúšovho evanjelia, kde Ježiš upozorňuje, aby sme nevytrubovali, že dávame almužnu, ale aby ostala skrytá.

Christin's insight:

„Božie slovo nám dáva správnu orientáciu, aby sme dobre prežívali Pôst. Keď robíme niečo dobré, občas sme v pokušení, aby nás za to ocenili a aby sme z toho mali odmenu: ľudskú slávu. No ide o falošnú odmenu, lebo nás upína na to, čo si o nás myslia druhí. Ježiš nás žiada robiť dobro, lebo je dobrom. Žiada nás cítiť sa neustále pod nebeským pohľadom Otca a žiť vo vzťahu s ním, nie vo vzťahu s mienkou iných.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Medzi misionármi milosrdenstva sú aj redemptoristi a kapucíni zo Slovenska

Medzi misionármi milosrdenstva sú aj redemptoristi a kapucíni zo Slovenska | Správy Výveska | Scoop.it
Medzi misionármi milosrdenstva sú aj redemptoristi a kapucíni zo Slovenska - Pápež František na Popolcovú stredu vyslal do sveta v závere slávenia liturgie v Bazilike sv. Petra 1071 misionárov milosrdenstva. Prítomných z nich bolo vyše 700 vrátane slovenských kňazov. Mandát misionárov milosrdenstva dostali štyria redemptoristi a traja kapucíni zo Slovenska.
Christin's insight:

Znak Roku milosrdenstva, ktorým misionári milosrdenstva podľa slov pápeža Františka bezpochyby sú, vníma o. Zamkovský ako novú etapu: „Novú hĺbku, do ktorej sa Boh chce dotknúť, najprv vo mne. Boh chce ešte odkryť tvrdosť srdca, suverenitu a z tejto pozície potom ísť k ľuďom“. Podľa slovenského redemptoristu majú misionári veľký priestor pre realizáciu mandátu prijatého od pápeža práve na poli ľudových misií:

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Banskej Bystrici sa stretne Generácia KIOBK

V Banskej Bystrici sa stretne Generácia KIOBK | Správy Výveska | Scoop.it
Evanjelizačný projekt Godzone pozýva na dvojdňové stretnutie mladých z celého Slovenska. Godzone konferencia sa uskutoční 8. a 9. apríla, a po štyroch rokoch sa presúva do iného mesta – do  ŠH Štiavničky v Banskej Bystrici. Hlavným zámerom organizátorov je opäť zjednotiť Generáciu, ktorej ide o Božie kráľovstvo (KIOBK).
Christin's insight:

Názov konferencie bude Všetci za Jedného a jej zameraním bude zjednotenie  Generácie KIOBK v živote zameranom na Ježiša Krista, ktorý nám svojim zmŕtvachvstaním vydobil nový život.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tri myšlienky na Pôst

Tri myšlienky na Pôst | Správy Výveska | Scoop.it
Občerstviť sa pôstom. Obohatiť sa almužnou a očistiť sa modlitbou. Takto sa díva na skutky pokánia sv. Augustín.
Christin's insight:

Nie je to len vyslovovať modlitby a nájsť si na ne čas, hoci aj to je v našom životnom tempe v mestách veľká vec! Hovoríme o dimenzii nášho života, našej existencie, ktorá spozná v chvále, ďakovaní, prosbe a adorácii vlastnú závislosť od milosrdného a spravodlivého Otca.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

PriestorNet: Dôverujem Svätému Duchu v Cirkvi

PriestorNet: Dôverujem Svätému Duchu v Cirkvi | Správy Výveska | Scoop.it
V prvom rade chcem poďakovať za prvé interview! Teší ma, že bolo u čitateliek a čitateľov na Slovensku (a v Rakúsku) tak dobre prijaté. V Katolíckej cirkvi je sviatosť vysviacky. Táto sviatosť vysviacky je trojstupňová: diakon – kňaz – biskup. Ak to tak možno povedať, diakon je prvý „stupeň vysviacky“ v katolíckom klére. Diakon je pomocník kňaza a biskupa. Doslova preložené diakon znamená „služobník“. Je teda vysvätený na službu v Cirkvi.
Christin's insight:

Veľmi dôverujem Svätému Duchu v Cirkvi. On vždy otvoril zamknuté dvere, ukázal cestu do budúcnosti! On, dych Boží, nás nenechá ani v týchto otázkach osamotených! Jeho Duch vanie, kam chce!

more...
No comment yet.
Scoop.it!

KBS spustila projekt pôstnych myšlienok svätej Terézie z Lisieux

KBS spustila projekt pôstnych myšlienok svätej Terézie z Lisieux | Správy Výveska | Scoop.it

Myšlienky sv. Terézie z Lisieux môžu oddnes až do Veľkonočnej nedele (27. marca 2016) dostávať všetci, ktorí sa prihlásia do projektu Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

Christin's insight:

Cieľom tejto aktivity, ktorá nadväzuje na podobné projekty z minulosti, je duchovne sa pripraviť na najväčšie sviatky v roku. Tí, ktorí sa zapojili do posledného z projektov (v advente 2015), sú už v novom automaticky prihlásení. Tí, čo nemajú prístup na internet, môžu projekt podporiť svojou modlitbou, pôstom alebo inými skutkami milosrdnej lásky. Pozvaní sú tiež k skutkom telesného milosrdenstva. Myšlienky budú v slovenskom jazyku.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Historické vešpery katolíkov a anglikánov v kráľovskej kaplnke Henricha VIII.

Historické vešpery katolíkov a anglikánov v kráľovskej kaplnke Henricha VIII. | Správy Výveska | Scoop.it

Po prvý raz od anglikánskej schizmy, ktorá sa udiala pred viac než 450 rokmi, hostila dnes kráľovská kaplnka Henricha VIII. v londýnskom Paláci Hampton Court katolícke vešpery. Predsedal arcibiskup Westminsteru kard. V. Nichols, kázal anglikánsky biskup Londýna Rev. R. Chartres.

Christin's insight:

„Myslím si, že inšpirácia tohto podujatia sčasti pochádza z blížiaceho sa 500. výročia začiatku Reformácie. Čiastočne odráža túžbu nájsť to správne umiestnenie pre hudbu toho obdobia a ďalej tiež vyviera z toho, že anglikánsky biskup Londýna je dekanom kráľovskej kaplnky Hampton Court, takže je tu medzi nami isté osobné prepojenie,“ prezradil pre Vatikánsky rozhlas kardinál Nichols.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Aby pôst nezostal bez úžitku

Aby pôst nezostal bez úžitku | Správy Výveska | Scoop.it
Dnes sa začína 40-dňový pôst. Prinášame krátku inšpiráciu z byzantskej tradície a pôstnu modlitbu sv. Efréma Sýrskeho.
Christin's insight:

„Duša moja, keď sa postíš od jedál bez toho, aby si sa očisťovala od vášní, nadarmo sa raduješ zo zdržanlivosti, lebo ak sa tá nestane pre teba príležitosťou k polepšeniu, si v nenávisti u Boha ako klamárka a stávaš sa podobnou vierolomným démonom, ktorí nikdy nejedia. Nerob zbytočným pôst tým, že hrešíš, ale zostaň neústupná voči nezriadeným hnutiam, uvedomujúc si, že stojíš pri ukrižovanom Spasiteľovi, či presnejšie, že si ukrižovaná spolu s Tým, ktorý bol za teba ukrižovaný, pričom k nemu volaj: spomeň si na mňa, Pane, keď prídeš do svojho kráľovstva.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Asýrski kresťania získali azyl, učia sa slovenské zvyky a jazyk

Asýrski kresťania získali azyl, učia sa slovenské zvyky a jazyk | Správy Výveska | Scoop.it
Skupina 149 asýrskych kresťanov z Iraku, ktorí sú v záchytnom tábore v Humennom, už má azyl, a to z humanitárnych dôvodov.
Christin's insight:

Ministerstvo školstva SR včera informovalo, že dvanásť skúsených slovenčinárov, dejepisárov a zemepisárov absolvuje v Humennom školenie k výučbe azylantov.

Pre zjednodušenie adaptačného procesu totiž ministerstvo školstva v spolupráci s Centrom ďalšieho vzdelávania UK Bratislava pripravilo špeciálny vzdelávací program. V rámci neho sa azylanti budú učiť slovenčinu, ale aj slovenské reálie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Mějte se rády. Pak budete krásné, vzkazuje jáhen, který stříhá vlasy

Mějte se rády. Pak budete krásné, vzkazuje jáhen, který stříhá vlasy | Správy Výveska | Scoop.it
Že ke štěstí je potřeba krása vnitřní i vnější, učí ženy brněnský jáhen Jan Špilar. Znalosti přitom čerpá denně. Je totiž zároveň kadeřníkem. „Naslouchám problémům jiných, jsem s jejich potížemi konfrontován a pomáhám, aby obtížnou situaci dokázali vyřešit sami,“ řekl v rozhovoru pro týdeník 5plus2.
Christin's insight:

Na první pohled by se mohlo zdát, že tyto dvě „profese“ nejsou slučitelné. Špilar ale tvrdí opak.

„Když jsem vystudoval teologii, tak jsem si uvědomil, že tu duchovní službu vlastně už dávno dělám v kadeřnictví. Naslouchám problémům jiných, jsem s jejich potížemi konfrontován, jdu s nimi a pomáhám, aby tuto obtížnou situaci dokázali vyřešit sami,“ zamyslel se Špilar, jenž se ke studiu teologie dostal později – až si sám našel cestu k víře.


more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pusti tú „holinu“

Pusti tú „holinu“ | Správy Výveska | Scoop.it

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Dajte si pozor a nekonajte svoje dobré skutky pred ľuďmi, aby vás obdivovali, lebo nebudete mať odmenu u svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Keď teda dávaš almužnu, nevytrubuj pred sebou, ako to robia pokrytci v synagógach a po uliciach, aby ich ľudia chválili. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu. Ale keď ty dávaš almužnu, nech nevie tvoja ľavá ruka, čo robí pravá, aby tvoja almužna zostala skrytá.

Christin's insight:

Ako presvedčiť niekoho, aby sa zriekol niečoho, čoho sa nezdravo pridŕža a ubližuje mu to? „Zbožnými“ rečami ťažko. Treba mu ponúknuť buď niečo ešte lepšie, alebo sa jemne dotknúť pochopením a láskou, aby sám prijal uzdravenie. Ježiš nám stále ponúka svoje srdce ako liek.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Homília pápeža Františka na Popolcovú stredu: Hanba je v skutočnosti dobrá

Homília pápeža Františka na Popolcovú stredu: Hanba je v skutočnosti dobrá | Správy Výveska | Scoop.it

Prinášame homíliu Svätého Otca Františka pri  liturgickom slávení vstupu do Pôstneho obdobia na Popolcovú stredu v Bazilike sv. Petra.

Christin's insight:

"Hanba je v skutočnosti dobrým prejavom, pretože svedčí o tom, že sa chceme odpútať od zla; predsa len sa však nikdy nesmie zmeniť na obavy alebo strach. Nechajme sa teda zmieriť, počúvajme Ježiša, ktorý hovorí tým, ktorí sa namáhajú a sú preťažení, «poďte ku mne» (Mt 11,28). Nezostať uzavretí v sebe, ale ísť za ním! Tam je odpočinok a pokoj."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František prijal irackého premiéra Hajdara Abádiho

Pápež František prijal irackého premiéra Hajdara Abádiho | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František včera v sále komplexu Auly Pavla VI. prijal irackého premiéra Hajdara Abádiho. Návšteva, pri ktorej sa premiér stretol aj s vatikánskym štátnym sekretárom kardinálom Parolinom a sekretárom pre vzťahy so štátmi Mons. Gallagherom, potvrdila dobré vzťahy medzi Svätou stolicou a Irakom.

Christin's insight:

Hlavnými témami stretnutia tiež boli, podľa oficiálnej správy Svätej stolice, „život Cirkvi v krajine a situácia kresťanov a etnických i náboženských menšín, ktoré žijú v Iraku, so špeciálnym odkazom na dôležitosť ich prítomnosti a potrebu chrániť ich práva“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež vyslal do sveta misionárov milosrdenstva. Sú medzi nimi aj Slováci

Pápež vyslal do sveta misionárov milosrdenstva. Sú medzi nimi aj Slováci | Správy Výveska | Scoop.it
Na Popolcovú stredu počas svätej omše v Bazilike sv. Petra pápež František vyslal do sveta viac ako tisíc misionárov milosrdenstva.
Christin's insight:

Kľúčovou úlohou, ktorú Svätý Otec zveril misionárom milosrdenstva, je odpúšťanie hriechov, ktoré sú inak vyhradené len Apoštolskej stolici. Medzi ne patrí napríklad zneuctenie Eucharistie, prezradenie spovedného tajomstva či fyzický útok na hlavu Cirkvi. Navyše, pápež všetkým kňazom umožnil počas jubilejného roka odpúšťať ťažký hriech potratu, s ktorým je spojené upadnutie do exkomunikácie. Medzi misionármi milosrdenstva je aj niekoľko slovenských kňazov – napríklad redemptoristi Michal Zamkovský, Peter Hertel, Jozef Mihok a František Boldy.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Iniciatíva Zastavme hazard spúšťa petície proti hazardu vo viacerých slovenských mestách

Iniciatíva Zastavme hazard spúšťa petície proti hazardu vo viacerých slovenských mestách | Správy Výveska | Scoop.it
Iniciatíva Zastavme hazard je občianska iniciatíva viacerých občianskych združení a neformálnych skupín, ktorej cieľom je dosiahnuť obmedzenie hazardu na Slovensku. Slováci vložia do hazardu 2,5 miliardy eur ročne.
Christin's insight:

Hazard ničí rodiny a životy. Občania nielen prichádzajú o majetok, ale deti o otca, matky o synov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako si don Bosco predstavoval pôst? :: Pavol Grach, SDB

Ako si don Bosco predstavoval pôst? :: Pavol Grach, SDB | Správy Výveska | Scoop.it
Milí chlapci, dám vám prostriedok ako dobre posvätiť tieto dni: spoveď a časté sv. prijímanie, aby ste mohli od Boha obsiahnuť pomoc, ktorú potrebujete.
Christin's insight:

Spočíva v tom, že si budete strážiť srdce a zmysly. Nechajte diabla nech sa postí, tým, že neurobíte nijaký hriech. Dávajte si pozor na vaše zmysly. Nech sa postia oči. Oči sa nazývajú oknami duše. Cez ne sa diabol dostáva do našej duše. A čo urobíme, aby sa tam nedostal. Zavrime ich, keď ich treba zavrieť. Nedovoľte, aby sa vaše oči upriamili na pozeranie vecí, obrazov či fotografií, ktoré sú proti skromnosti.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Požehnanie, ktoré prichádza cez službu

Požehnanie, ktoré prichádza cez službu | Správy Výveska | Scoop.it
Do manželstva sme vstupovali veľmi mladí. Mali sme jeden druhého, veľké sny a vízie a hlavne odvahu. Chceli sme spolupracovať na Božom pláne, ktorý je daný v knihe Genezis 1, 28: „Ploďte sa a množte a naplňte zem.“
Christin's insight:

Zdrojom zmeny v našej rodine sa stala každodenná osobná modlitba s Bibliou a pravidelná spoločná modlitba v rodine. A inšpiráciou a povzbudením nám boli iné manželské páry, ktoré si podobnou skúsenosťou prešli pred nami.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pôst - návod na použitie

Pôst - návod na použitie | Správy Výveska | Scoop.it
Pred liturgickou reformou bolo gesto s nanesením popola spojené so slovami "(Pamätaj, že) Prach si a na prach sa obrátiš" vychádzajúca z božieho "prekliatia" hriešnika, ktoré sa nachádza v knihe Genezis (Gen 3,19). A s týmto vážnym varovaním začínalo obdobie charakterizované ľútosťou, obetami a umŕtvovaním (odriekaním sa).
Christin's insight:

V stredu dostali popolom znak kríža. Tradícia, ktorá pochádza zo zvyku roľníkov, ktorí odkladajú celú zimu popol z kachieľ/ohniska; a potom ku koncu zimy, ho roztrúsia na poli práve pre jeho vyživujúcu schopnosť a tým dávajú zemi novú energiu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež prijal misionárov milosrdenstva: Pred nami nie je hriech, ale ľutujúci hriešnik

Pápež prijal misionárov milosrdenstva: Pred nami nie je hriech, ale ľutujúci hriešnik | Správy Výveska | Scoop.it

V predvečer rozoslania misionárov milosrdenstva pápež František prijal veľkú časť z nich vo Vatikáne. Hovoril im o ich úlohe „prejavovať materstvo Cirkvi“, citlivo „vnímať túžbu po odpustení prítomnú v srdci kajúcnika“ a zahaliť zahanbenie hriešnika „prikrývkou milosrdenstva“. 

Christin's insight:

Pri príležitosti mimoriadneho Svätého roka milosrdenstva vyšle Svätý Otec František do celého sveta spolu 1071 misionárov milosrdenstva. Urobí tak dnes, na Popolcovú stredu, počas liturgického slávenia o 17. hodine vo Vatikánskej bazilike. Misionárom, ktorí majú za úlohu „ohlasovať radosť z odpustenia“, udelí právomoc rozhrešovať aj z tzv. „rezervované hriechy“, čo je podľa kánonického práva inak vyhradené len Svätej stolici.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Neplodnosť – sterilita či ťažkosti s otehotnením?

Neplodnosť – sterilita či ťažkosti s otehotnením? | Správy Výveska | Scoop.it

Neplodnosť je medicínsky uznaná ako problém, ak sa páru s pravidelným nechráneným pohlavným stykom nepodarí otehotnieť v priebehu jedného roka. Ak je v takomto čase hlavnou métou manželského spolužitia počatie potomka, potom často nastúpia obavy a nasleduje celý rad diagnostických procedúr.


Christin's insight:


Deti sú dôležitou súčasťou manželstva a rodiny, no nie je dobré, ak sú jeho najdôležitejšou, resp. jedinou súčasťou. A to nie len v prípade, kedy sa páru nedarí otehotnieť, ale aj vtedy, keď je všetko v poriadku. Dôležití sú v prvom rade obaja manželia. Oni sú tí, ktorí vytvárajú vzťah, ktorí sú si navzájom oporou a radosťou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Najviac peňazí na utečencov sa vyzbieralo v kostoloch

Najviac peňazí na utečencov sa vyzbieralo v kostoloch | Správy Výveska | Scoop.it
Cirkev aj občianske združenia vyzbierali v roku 2015 od Slovákov vyše milión eur na pomoc utečencom a prenasledovaným kresťanom.
Christin's insight:

Medzi občanmi Slovenska sa minulý rok vyzbierala suma takmer 1 100 000 eur. Najúspešnejšie boli cirkevné zbierky v kostoloch, kde sa vyzbieralo vyše 680-tisíc eur. To bola finančná pomoc, ľudia však pomáhali aj materiálne, čo sa však nedá celkom presne vyčísliť, navyše, často sa diala aj na individuálnej báze.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Keď ticho hovorí a kríž je ako magnet – alebo Môžu byť pôstne dni pre dieťa príťažlivé?

Keď ticho hovorí a kríž je ako magnet – alebo Môžu byť pôstne dni pre dieťa príťažlivé? | Správy Výveska | Scoop.it
Mohli by sme povedať, že adventné a vianočné obdobie je pre dieťa prirodzene „vťahujúce“ – plné očakávania, odrátavania, nadšenia z očarujúcich symbolov… Veľká noc v jarnom nádychu s pestrými veľkonočnými tradíciami je na tom podobne. Ale čo taký pôst? Môže dieťa v niečom zaujať?
Christin's insight:

Ďalšou zaujímavou krížovou cestou, s ktorou rady pracujú aj deti na stretnutiach v montessori átriu Dobrého Pastiera v našej farnosti, sú kartičky zastavení s krátkym textom a škatuľkou s malými predmetmi. Deti hľadajú predmety súvisiace so zastaveniami a na druhej strane kartičky si môžu overiť správnosť svojho priraďovania. Určujú napríklad, kde patrí leukoplast, kúsok gázy s nakreslenými obrysmi Ježišovej tváre, klinec, papierová vreckovka, medajlón Panny Márie, kríž… Staršie deti si k obrázku na kartičke môžu prečítať krátke zamyslenie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Meme+: Pinocchio

Meme+: Pinocchio | Správy Výveska | Scoop.it
Všetky deti poznajú Pinocchia a jeho dobrodružný život. Drevený chlapček, ktorého vyrobí bábkar Gepetto, a jeho noštek citlivý na klamstvá svojho majiteľa.
Christin's insight:

Nuž, musíme sa spoliehať len na vlastný úsudok. Tak sa, prosím, spoliehajme!

more...
No comment yet.