Správy Výveska
Follow
Find
2.0M views | +97 today
 
Scoop.it!

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR | Správy Výveska | Scoop.it
Koniec Roku viery, ktorý s predstihom týždňa predznamenal aj koniec liturgického roka západného obradu katolíckej cirkvi, sa niesol v znamení viacerých významných udalostí.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

10. februára otvárajú dvere na IT Gymnáziu Gercenova

10. februára otvárajú dvere na IT Gymnáziu Gercenova | Správy Výveska | Scoop.it
Vedenie školy vytvorilo školský vzdelávací program podľa toho, čo očakávajú budúci zamestnávatelia. Škola vstúpila do partnerstva so spoločnosťou DELL, ktorá  vie a chce absolventov tohto štúdia po maturite zamestnať. Prípadne im poskytovať priestor na prax počas ďalšieho štúdia na vysokej škole. 
Christin's insight:

Študenti Gymnázia Svätej Rodiny na Gercenovej v Petržalke majú už tretí rok možnosť vybrať si špecializáciu na informačné technológie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

K.R.O.K. znovu vytvoril priestor pre najrozmanitejšie témy spoločenského života

K.R.O.K. znovu vytvoril priestor pre najrozmanitejšie témy spoločenského života | Správy Výveska | Scoop.it
V pondelok 1. februára sa v Dome kultúry v Trstenej stretlo vyše 200 účastníkov tretieho ročníka inšpiratívnej konferencie K.R.O.K., ktorej cieľom je inšpirovať mladých ľudí, aby sa odhodlali rozvíjať a využívať svoj potenciál. K.R.O.K. cez reálne príbehy reálnych ľudí znovu vytvoril priestor pre najrozmanitejšie témy spoločenského života.
Christin's insight:

K.R.O.K. cez reálne príbehy reálnych ľudí znovu vytvoril priestor pre najrozmanitejšie témy spoločenského života. Nosnou myšlienkou tohto ročníka bolo „Objavujú a menia svet okolo seba.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Domov detí v Sýrii sa zmenil na väzenie. Pomôžme im

Domov detí v Sýrii sa zmenil na väzenie. Pomôžme im | Správy Výveska | Scoop.it
Deti žijúce v zničenej Sýrii majú pocit, že celý svet na ne zabudol. Ich bezstarostný život bol narušený všadeprítomným násilím, smrťou a strachom. Jedným z najzničujúcejších dôsledkov, ktoré vojna deťom spôsobuje, je odňatie ich práva na vzdelanie.
Christin's insight:

Občianske združenie SAVIO vyhlasuje už 11. ročník verejnej zbierky Tehlička. Cieľom je vyzbierať finančné prostriedky na materiálnu, potravinovú a lekársku pomoc pre asi 400 rodín a na prípravu a realizáciu vzdelávacích a voľnočasových aktivít pre viac ako 2000 detí a mladých v zničenej Sýrii.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

"Čínský Schindler" zachránil tisíce Židů

"Čínský Schindler" zachránil tisíce Židů | Správy Výveska | Scoop.it

"Šanghaj zachránila naše životy," vzpomíná Judy Kolbová na své mládí židovské uprchlice z Evropy v tomto čínském přístavu 70 let po konci druhé světové války. Stejně jako ji a její rodinu přijalo toto kosmopolitní východočínské město ve 30. a 40. letech 20. století více než 20.000 Židů, kteří prchali před postupujícím antisemitismem na starém kontinentu. Do největšího přístavu Číny se chtěla tehdy před nacisty vystěhovat i rodina českého spisovatele Arnošta Lustiga, což se ovšem nepodařilo.

Christin's insight:

Za příchodem desetitisíců evropských Židů do Šanghaje před druhou světovou válkou stál především čínský generální konzul ve Vídni Ho Feng-šan, známý jako "čínský Schindler". Ten Židům vystavil víza na odchod z Rakouska, anektovaného v roce 1938 nacistickým Německem. "Úřadoval z jedné kavárny poblíž konzulátu, kam si Židy zval. Na příchod do Šanghaje víza nepotřebovali, byly ale nutné k opuštění Rakouska," vysvětluje Kuanch Pchan, jehož citovala agentura AFP. Po vítězství komunistů nad Kuomintangem v roce 1949 emigroval konzul Ho na ostrov Tchaj-wan. V roce 2000, tři roky po smrti, mu byl udělen titul "Spravedlivý mezi národy", izraelské ocenění pro zachránce Židů.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA): Spája nás túžba po spravodlivosti, čestnosti a spoločnosti bez korupcie

Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA): Spája nás túžba po spravodlivosti, čestnosti a spoločnosti bez korupcie | Správy Výveska | Scoop.it
Pred šiestimi rokmi začínala na posledných priečkach kandidátky strany SaS, odkiaľ sa prekrúžkovala až do parlamentu. Dnes je podpredsedníčkou Národnej rady Slovenskej republiky. Bývalá učiteľka, vášnivá milovníčka hôr a neúnavná bojovníčka proti korupcii a nespravodlivosti v spoločnosti. V rozhovore nám prezradila svoj názor na štrajk učiteľov, utečeneckú krízu či situáciu v našom zdravotníctve. Erika Jurinová (44).
Christin's insight:

Všetok svoj čas mimo parlamentu sa snažím venovať rodine. Mať vynikajúceho manžela a tri krásne dcéry je naozaj požehnanie. Dve už sú na vysokých školách, najmladšia – Lucka – je na strednej a najmä ona najviac pociťuje moju neprítomnosť. Výčitky od blízkych však prichádzajú stále. Som šťastná, že u nich nachádzam podporu, ale viem, že nikto nepociťuje rád samotu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Počas pôstu bude možné získať denne myšlienku sv. Terézie z Lisieux

Počas pôstu bude možné získať denne myšlienku sv. Terézie z Lisieux | Správy Výveska | Scoop.it
Cieľom aktivity, ktorá nadväzuje na podobné projekty z minulosti, je duchovne sa pripraviť na najväčšie sviatky v roku - Veľkú noc. Tí, ktorí sa zapojili do posledného z projektov (v advente 2015), sú už v novom automaticky prihlásení. Tí, čo nemajú prístup na internet, môžu projekt podporiť svojou modlitbou, pôstom alebo inými skutkami milosrdnej lásky. Pozvaní sú k tiež k skutkom telesného milosrdenstva. Myšlienky budú v slovenskom jazyku.
Christin's insight:

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) pripravila nový projekt s názvom "Pôst s Konferenciou biskupov Slovenska". Je určený pre všetkých ľudí dobrej vôle. Od 10. februára 2016 (Popolcovej stredy) do 27. marca 2016 (Veľkonočnej nedele) budú môcť záujemcovia získať každý deň na e-mail myšlienku sv. Terézie z Lisieux.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Taliansko smeruje k registrovaným partnerstvám

Taliansko smeruje k registrovaným partnerstvám | Správy Výveska | Scoop.it
Po miliónovej demonštrácii za tradičnú rodinu v Ríme pokračuje debata o registrovaných partnerstvách medzi politickými špičkami.
Christin's insight:

Po miliónovej demonštrácii proti registrovaným partnerstvám sa nechal taliansky premiér Renzi počuť, že treba hľadať „kompromis“. Posledné dni však ukazujú, že až tak veľmi po ňom netúži.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prečo ísť voliť

Prečo ísť voliť | Správy Výveska | Scoop.it
V médiách aj medzi potenciálnymi voličmi dnešnej opozície sa rozvinula diskusia, či ísť v marci voliť, keďže niet poriadnej alternatívy.
Christin's insight:

Lepšie Slovensko si najbližšie nevolíme v hmlistom roku 2020, ale už teraz o mesiac.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Mnohých máš vytrhnúť z rúk diabla « Modlitba.sk

Mnohých máš vytrhnúť z rúk diabla « Modlitba.sk | Správy Výveska | Scoop.it

Mystici a stigmatici sú zvláštnym darom pre Cirkev a celé ľudstvo. Boh cez ich život mimoriadnym spô-sobom oslovuje svedomie ľudí a volá ich k obráteniu a pokániu. Jednou z veľkých súdobých mystičiek a stigmatičiek je sestra Wanda Boniszewská (1907 – 2003) z Kongregácie sestier od anjelov. Je to neobyčajná postava, vyvolená Bohom, aby – podobne ako Marta Robinová a iní stigmatici našich čias – vydala svedectvo hrdinskej obety zadosťučinenia Bohu za zlobu sveta.

Christin's insight:

Horlivá obeta sestry Wandy za kňazov a rehole vyvolala reakciu zlých duchov. Rehoľníčka mávala falošné videnia a rozhovory, nabádajúce ju k zúfalstvu a samovražedným myšlienkam. Vtedy sa v duchu utiekala pod plášť Panny Márie. Dva razy prežívala muky dusenia sa a zúfalstvo kvôli spútaniu hrubými povrazmi, z ktorých sa nemohla vyslobodiť. Až príchod kňaza a exorcizmus, ktorý vykonal, ju vyslobodili z tohto mučenia. Neskôr sa ukázalo, vďaka poznaniu, ktoré dostala, že prijatým utrpením zachránila dvoch kňazov od samovraždy obesením

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cesty víry: Milujte život — Česká televize

Cesty víry: Milujte život — Česká televize | Správy Výveska | Scoop.it
Josef Navrkal, kněz, byl neobyčejnou osobností: jeho živá víra a srdce zaslíbené Bohu žije dál v dalších generacích. Půlhodinový dokument je svědectvím o odvaze a svobodě srdce, které proměnilo život obcí a farností všude tam, kde působil.
Christin's insight:

Stal se pastýřem nejen své farnosti, ale především své široké rodiny, což vůbec není samozřejmé. Jeho každodenně žitá víra pokračuje v těch, kteří jej znali.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František si vo Vatikáne uctil relikvie svätých Pátra Pia a Leopolda Mandića

Pápež František si vo Vatikáne uctil relikvie svätých Pátra Pia a Leopolda Mandića | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František si v sobotu v popoludňajších hodinách uctil v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne relikvie svätých kapucínov Pátra Pia a Leopolda Mandića. Pripojil sa tak k desaťtisícom veriacich, ktorí sa prišli z celého sveta pokloniť svätým spovedníkom.

Christin's insight:

Svätý Otec pobudol pri svätcoch v modlitbe. Vatikánsky denník L´Osservatore Romano komentuje udalosť slovami, že „to bola práve modlitba, ktorá bola centrom príhovoru pápeža Františka počas rannej audiencie, na ktorej prijal pri príležitosti jubilejnej púte relikvií sv. Pátra Pia obrovský zástup ľudí“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dekalóg pokoja Jána XXIII.

Dekalóg pokoja Jána XXIII. | Správy Výveska | Scoop.it
Ján XXIII., jeden z najväčších pápežov modernej doby, po sebe zanechal nádherné duševné dedičstvo – desatoro pokoja, ktoré by sme pokojne mohli nazvať aj návodom na to, ako prežiť svoj deň čo najlepšie a najnaplňujúcejšie. Možno nie vždy všetko vyjde podľa našich predstáv, no podstatné je snažiť sa. Predstavujeme vám DEKALÓG POKOJA JÁNA XXIII.
Christin's insight:

Život nám neraz pripadá ťažký a bez iskry. Zdá sa nám, že niektoré veci nefungujú tak, ako by mali a priali by sme si, aby nám niekto dal návod na to, ako správne prežiť deň.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tri zachránené životy

Tri zachránené životy | Správy Výveska | Scoop.it
Ako salezián a kňaz sa občas ocitnem na rôznych miestách a počúvam rôznych ľudí. Najmä mladých a ich príbehy. Tento bol jedným z vôbec najzvláštnejších a najkrajších, k akým som sa vôbec mohol dostať...
Christin's insight:

Môj oco ma nenávidel. Ubližoval mojej mamine i mne. Raz ju tak veľmi zbil... Mne zlomil ruku. Ani som jej nemohol pomôcť. Môj brácho začal s drogami. Lenže ja nie. Dal som sa na thajský box, makal som na sebe. Nechcel som, aby ma ovládal. Makal som v škole.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Štvrtý ročník Gospeltalentu štartuje s novým vizuálom i webom

Štvrtý ročník Gospeltalentu štartuje s novým vizuálom i webom | Správy Výveska | Scoop.it
Prípravy štvrtého ročníka gospelovej súťaže hľadania talentov sú v plnom prúde. Výrazná zmena, ktorú organizátori na začiatku avizovali, neobišla ani logo súťaže a portál gospeltalent.sk.
Christin's insight:

Kým doteraz slúžil len ako “úschovňa” informácií a hlasovanie prebiehalo na portáli iGospel.sk, po novom si na ňom fanúšikovia vypočujú súťažné piesne, aj za ne rovno zahlasujú. Všetky novinky a informácie o priebehu súťaže zasa bude prinášať portál iGospel.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zoznamka pre nezadaných katolíkov – Zoznamka BEZ Bariér

Zoznamka pre nezadaných katolíkov – Zoznamka BEZ Bariér | Správy Výveska | Scoop.it
Poslaním Zoznamky BEZ Bariér je zoznamovanie kladúce dôraz na vieru. Ide teda o zoznamovanie ľudí, pre ktorých sú otázky viery vo vzťahu prioritné.
Christin's insight:

Ste single katolík, ktorý sa pokúša nájsť partnera zdieľajúceho kresťanské hodnoty a živote ktorého má dôležité miesto viera? Nová zoznamka otvára svoje dvere pre nezadaných katolíkov 10. februára 2016.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Paríž spojí pro-life aktivistov, chystá sa Európske fórum Jeden z nás

Paríž spojí pro-life aktivistov, chystá sa Európske fórum Jeden z nás | Správy Výveska | Scoop.it
Historicky prvé Európske fórum Jeden z nás (One of Us) združí všetkých zapojených do občianskej iniciatívy Jeden z nás, z ktorej vznikla rovnomenná celoeurópska federácia s cieľom chrániť každý ľudský život a ľudskú dôstojnosť. „Zmobilizovať všetkých kľúčových aktérov pro-life aktivít naprieč Európou sa pro-life asociácie usilujú už druhé desaťročie. Pôjde o silný medzinárodný apel účinnejšie chrániť ľudský život a podporiť iniciatívu Jeden z nás,“ povedal člen výkonného výboru federácie za Slovensko Miroslav Mikolášik, ktorý bude aj jedným z hlavných rečníkov podujatia.
Christin's insight:

Najvýznamnejšie európske pro-life osobnosti sa v polovici marca stretnú na premiérovom fóre v Paríži, aby spojili svoje sily v medzinárodnom zápase za život.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Jak skrupulantům pomáhá zpovědník? -

Jak skrupulantům pomáhá zpovědník? - | Správy Výveska | Scoop.it
Úzkostlivým svědomím netrpí jen sama postižená osoba. Bezprostředním svědkem jejích problémů je její zpovědník. Co si má kněz v takové situaci počít?
Christin's insight:

A co když skrupulozitou trpí sám kněz?

Může se jednat (ve vážnější formě) o jeden ze znaků psychické nemoci. Dobrou zprávou je, že tato nemoc je léčitelná. Důležité je překonat určitý společenský předsudek, který říká, že je nepřípustné navštěvovat psychologa či psychiatra. Vždyť je tady „pro ty blázny“! Dalším předsudkem je, že věřící člověk psychologickou pomoc nepotřebuje, protože se přece modlí! Když máme angínu, taky se možná modlíme za uzdravení, a stejně jdeme k doktorovi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František kapucínom: Buďte veľkorysí v odpúšťaní

Pápež František kapucínom: Buďte veľkorysí v odpúšťaní | Správy Výveska | Scoop.it
Vatikán 9. februára – Pápež František dnes v Bazilike sv. Petra slávil omšu s kapucínmi, ktorí sa na slávnosť zišli pri príležitosti prenesenia tiel kapucínskych svätcov Leopolda Mandića a Pia z Pietrelciny do Ríma v rámci Roka milosrdenstva. Vyše tisíc kapucínom z celého sveta Svätý Otec hovoril najmä o vysluhovaní sviatosti zmierenia, čo bolo charizmou oboch svätcov, ktorých relikvie si v týchto dňoch prichádza do Vatikánu uctiť množstvo pútnikov. Pri dnešnom slávení boli prítomní aj viacerí kapucíni zo Slovenska.
Christin's insight:

Hovorím k vám ako brat a cez vás by som chcel hovoriť ku všetkým spovedníkom, špeciálne v tomto Roku milosrdenstva: spovednica je na odpúšťanie. A ak nemôžeš dať rozhrešenie – predstavujem si takúto hypotézu –, tak prosím, ,nepalicuj‘. Človek, ktorý prichádza, prichádza, aby našiel posilu, odpustenie a pokoj  pre svoju dušu, aby našiel otca, ktorý ho objíme a povie mu: ,Boh ťa má rád‘ a dá mu to pocítiť! Je mi ľúto, že to poviem, no koľkí ľudia – myslím, že väčšina z nás to počula – hovoria: ,Nikdy nechodím na spoveď, lebo raz sa ma vypytovali na takéto veci, toto mi urobili‘. Prosím vás...“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bratské napomenutie alebo ako povedať pravdu, aby naprávala

Bratské napomenutie alebo ako povedať pravdu, aby naprávala | Správy Výveska | Scoop.it
Svätý Otec František zdôraznil ako motto mimoriadneho Svätého roka milosrdenstva  evanjeliové slová: Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš nebeský Otec.
Christin's insight:

Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš nebeský Otec. Aj správnym napomínaním bratov a sestier, i prijímaním takého napomenutia, odpovedáme na milosrdnú iniciatívu Boha v našom živote, a tým sa otvárame na prijatie ďalších milostí.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako zastaviť prenos vírusu zika na dieťa? OSN: Choďte na potrat!

Ako zastaviť prenos vírusu zika na dieťa? OSN: Choďte na potrat! | Správy Výveska | Scoop.it
Vírus zika sa v Latinskej Amerike šíri čoraz rýchlejšie. OSN vyzýva tehotné ženy, aby pristúpili na potrat. Prinášame aj rozhovor s brazílskou matkou, ktorá sa bála o svojho novorodenca.
Christin's insight:

Vírus zika sa v Latinskej Amerike šíri čoraz rýchlejšie. OSN vyzýva tehotné ženy, aby pristúpili na potrat.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svadobné svedectvo: Čistota je dar

Svadobné svedectvo: Čistota je dar | Správy Výveska | Scoop.it
Marek a Katarína. To sú naše mená. Začína to obyčajne, však? Niekomu sa môže zdať náš príbeh nudný a nezaujímavý, dokonca aj po prečítaní nášho svedectva. Avšak my vám ho skúsime predniesť presne tak, ako sme ho prežili a so všetkým, čím sme si museli prejsť, či už to boli radosti alebo starosti. Chceme sa s vami podeliť o skúsenosti zo života dvoch mladých ľudí (nás), ktorí sa rozhodli nesúhlasiť s dnešným svetom za každú cenu a teda ísť „tak trochu“ proti prúdu.
Christin's insight:

Skúsenosti zo života dvoch mladých ľudí, ktorí sa rozhodli nesúhlasiť s dnešným svetom za každú cenu a teda ísť „tak trochu“ proti prúdu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nešťastní ľudia si neuvedomujú tieto veci...

Nešťastní ľudia si neuvedomujú tieto veci... | Správy Výveska | Scoop.it
Samozrejme, ľahko sa moralizuje, ťažšie sa človek prinúti byť šťastným v chvíľach samoty, choroby, chudoby a pod. Pamätajte však, že nešťastie (napriek tomu, že nechodí po horách, ale po ľuďoch) je pojem. Ak si ho pripustíte...
Christin's insight:

Ak sa chcete od svojej mylnej predstavy, že ste nešťastný človek odpútať, navrhujeme zamyslieť sa nad nasledovným...

- Nemyslite si zakaždým, že svoju životnú šancu ste už prepásli.

- Nemeňte sa, kvôli uspokojeniu druhých.

- Neklamte.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

„Keby“ alebo o stratenom úžase...

„Keby“ alebo o stratenom úžase... | Správy Výveska | Scoop.it
Keď sa Ježiš a jeho učeníci preplavili k druhému brehu, došli do Genezareta a tam pristáli.
Len čo vystúpili z lode, ľudia ho spoznali; rozbehli sa po celom okolí a na nosidlách začali znášať svojich chorých ta, kde bol, ako počuli. A všade, do ktorejkoľvek prišiel dediny, mesta či osady, kládli na ulice chorých a prosili ho, aby sa smeli dotknúť aspoň obruby jeho odevu. A všetci, čo sa ho dotkli, ozdraveli.
Christin's insight:

„Hoci v plynutí všednej každodennosti Božie dianie môže v očiach človeka stratiť svoj lesk, výnimočnosť, majestátnosť a posvätnosť, napriek tomu Božia láska má naďalej moc udivovať, nadchýnať, oslovovať i vyzývať.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Rok po referende: Ožije Aliancia za rodinu?

Rok po referende: Ožije Aliancia za rodinu? | Správy Výveska | Scoop.it
Referendum o rodine, ktoré bolo pred rokom, malo viacero závažných dôsledkov. O jeden dôležitý sa ešte hrá.
Christin's insight:

Je rok od referenda a všeličo povedať vieme. Ale na hodnotenie Aliancie treba ešte počkať. Nie až tak kvôli tomu, ako úspešní budú jej bývalí lídri na kandidátkach vo voľbách, respektíve neskôr v parlamente, hoci aj  to má svoj význam, ale najmä kvôli tomu, či sa k niečomu novému nadýchne samotná Aliancia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Manželstvo znižuje hladinu testosterónu a odďaľuje začiatok menštruácie

Manželstvo znižuje hladinu testosterónu a odďaľuje začiatok menštruácie | Správy Výveska | Scoop.it
Manželstvo má biologické dôsledky pre dospelých aj deti. Sme ešte len na začiatku objavovania obrovského množstva faktorov, prostredníctvom ktorých manželstvo podľa všetkého prináša pozitíva v oblasti, ktorá sa zvykne nazývať „biosociálna sféra“ života. Ide o súvislosť medzi spoločenskými vzťahmi a biologickými procesmi v tele. V poslednom desaťročí sa dostávajú do popredia dva biosociálne dôsledky v spojitosti s manželstvom.
Christin's insight:

Prečítajte si ako nám manželstvo prospieva: Časť štúdií jasne podporuje tézu, že domácnosti s nenarušeným manželstvom chránia dievčatá pred predčasným sexuálnym dozrievaním, a tak aj pred otehotnením v teenagerskom veku.

more...
No comment yet.