Správy Výveska
Follow
Find
1.7M views | +1.4K today
 
Scoop.it!

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR | Správy Výveska | Scoop.it
Koniec Roku viery, ktorý s predstihom týždňa predznamenal aj koniec liturgického roka západného obradu katolíckej cirkvi, sa niesol v znamení viacerých významných udalostí.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

„Zelené“ obdobie… | zastolom.sk

„Zelené“ obdobie… | zastolom.sk | Správy Výveska | Scoop.it
Christin's insight:
Cestou do chrámu občas hádame, aká tam asi bude farba tento raz. Top je, samozrejme, zlatá! Prvý „kuk“ na oltár po vstupe do kostola je kontrolný, či je náš stôl v zhode s tým Božím. A keby sme sa v tom nevyznali, v kuchyni na stene pri kalendári visí kruh liturgického roka aj s vysvetlivkami symboliky farieb. - See more at: http://zastolom.sk/zelene-obdobie/#sthash.hTFIJuyU.dpuf
more...
No comment yet.
Scoop.it!

České diecézy sa pripravujú na prvý Národný eucharistický kongres

České diecézy sa pripravujú na prvý Národný eucharistický kongres | Správy Výveska | Scoop.it

“Eucharistia, zmluva nová a večná“ - toto je téma Národného eucharistického kongresu 2015, ktorý sa bude konať v diecézach a farnostiach Českej republiky v dňoch 15. - 17. októbra tohto roku. Ide o vôbec prvý Národný eucharistický kongres od vzniku samostatnej Českej republiky. O jeho usporiadaní rozhodla Česká biskupská konferencia v júli 2014.

Christin's insight:

České diecézy sa pripravujú na prvý Národný eucharistický kongres. Ide o vôbec prvý Národný eucharistický kongres od vzniku samostatnej Českej republiky. O jeho usporiadaní rozhodla Česká biskupská konferencia v júli 2014.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Stratený a nájdený: Marťan Ridleyho Scotta

Stratený a nájdený: Marťan Ridleyho Scotta | Správy Výveska | Scoop.it
Kedykoľvek sa Hollywood vzopne a vzlietne do vesmíru, berie so sebou na palubu pozemskú záťaž. Inak to ani nemôže byť. Dráma je vždy ľudskou drámou, dokonca aj vtedy, keď sa týka zelených bytostí so špicatými ušami pochádzajúcich z Marsu. Alebo ľudí, čo idú tam.
Christin's insight:

Scottov film je vzrušujúci, ale aj omamne krásny. Scény na Marse sa nakrúcali v jordánskom Mesačnom údolí, ktorého červený piesok pripomína povrch Marsu. Pocit, že sme tam, je veľmi silný.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Patriarcha Twal: Sme vďační pápežovi, ale politika je hluchá

Patriarcha Twal: Sme vďační pápežovi, ale politika je hluchá | Správy Výveska | Scoop.it
Apel pápeža Františka zo synody na pokoj pre Blízky východ prišiel v deň nesmierneho násilia v Pásme Gazy. Vďaku pápežovi vyjadrili všetci biskupi regiónu, povedal pre Vatikánsky rozhlas latinský patriarcha Jeruzalema Mons. Fouad Twal, ktorý sa však kriticky vyjadril o medzinárodnej politike.
Christin's insight:

„Je zbytočné to popierať. Pred mesiacom sme mali medzinárodnú konferenciu v Paríži, pojednávajúcu o utečencoch, extrémizme, násilí a terorizme. Bolo tam 60 krajín, vrátane Talianska a Svätej stolice. Avšak na moje prekvapenie chýbali Spojené štáty a Izrael“ - povedal Mons. Twal. Na otázku, či je politika hluchá na opakované apely a výzvy, patriarcha odpovedal:

„Viac než hluchá. Nemáme vstup do ich agendy: my ako Cirkev, ako kresťanské spoločenstvo...  Aj naša prítomnosť alebo naša neprítomnosť v tejto medzinárodnej politike bez etiky nehovorí nič. Nie sme braní do úvahy, ako by to malo byť.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Príhovor Mons. Jána Babjaka na synode: „Čisté víno sviatostného manželstva“

Príhovor Mons. Jána Babjaka na synode: „Čisté víno sviatostného manželstva“ | Správy Výveska | Scoop.it
Prešovský arcibiskup metropolita Mons. Jána Babjak SJ, ktorý sa zúčastňuje na 14. riadnom zasadaní Synody biskupov v Ríme ako hlava Metropolitnej gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku, vystúpil v pléne v rámci rozpravy k prvej časti pracovného dokumentu Instrumentum laboris.
Christin's insight:

Ježiš Kristus neprišiel povedať manželom a rodinám, že budú mať život bez problémov, že odstráni nezamestnanosť, že nebude migrácia za prácou a pod. Nezabúdajme, že napriek týmto vždy prítomným ťažkostiam Pán aj dnes povoláva ľudí do manželstva, sprevádza ich rodinným životom a dáva sa im ako nevýslovný dar.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Angličtina od plienok? Alebo radšej až v škole?

Angličtina od plienok? Alebo radšej až v škole? | Správy Výveska | Scoop.it
Rozviažte si jazyk! S nami sa dohovoríte! Nemlčte! Hovorte! Škôlka s angličtinou! So začiatkom školského roka sa začala sezóna jazykových kurzov.
Christin's insight:

Kedy je vhodný čas začať s jazykmi?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Synoda o rodine: teória gender aj prístup k utečencom

Synoda o rodine: teória gender aj prístup k utečencom | Správy Výveska | Scoop.it
Dnes dopoludnia po vystúpení pápeža Františka s výzvou k modlitbe za pokoj a zmierenie na Blízkom východe práca v Synodálnej aule pokračovala prezentovaním pripomienok (tzv. „modi“), ktoré vzišli z doterajšej diskusie v trinástich malých krúžkoch. Krátku homíliu v rámci modlitby liturgie hodín predniesol chaldejský patriarcha Babylónie Luis Raphael Sako.
Christin's insight:

Synoda o rodine sa venuje mnohých konkrétnym a aktuálnym témam dneška: výchova k viere, teórii gender alebo prístup k migrantom a utečencom.

Keď je rodina v kríze, je to možno preto, že chýbala správna výchova k viere. Samotná Cirkev je v istom zmysle zodpovedná za situáciu rodiny dnes, pre postoj, ktorý nebol v súlade s realitou, bol príliš normatívny a bez integrálnej vízie.

Vyžaduje venovať väčšiu pozornosť teórii gender a rizikám jej zavádzania do školských programov ako uniformné myslenie, ktoré poškodzuje rodiny.


Prístup k migrantom a utečencom, čo si vyžaduje zvláštnu pastoračnú starostlivosť ako v miestnej cirkvi odkiaľ prichádzajú, tak aj v spoločnosti, ktorá ich prijíma. V tejto súvislosti synodálni otcovia pripomínajú, že ide o výzvu v rámci náboženskej konfrontácie a zdôrazňujú nielen práva, ale aj povinnosti migrantov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ranná homília: Rozlišovanie a bdelosť voči zaliečaniu diabla

Ranná homília: Rozlišovanie a bdelosť voči zaliečaniu diabla | Správy Výveska | Scoop.it
Hovoriť zle o tých, ktorí robia dobro, osočovať zo závisti, strojiť im úklady, aby padli, to nie je od Boha, ale od diabla. Tieto vážne slová vyslovil pápež František komentujúc dnešné evanjelium v homílii rannej svätej omše v kaplnke Domu sv. Marty, pričom vyzýval na rozlišovanie a obozretnú bdelosť.
Christin's insight:

„Bdelosť. Cirkev nám ustavične radí robiť si spytovanie svedomia: čo sa odohrávalo v mojom srdci, dnes, pre túto vec? Prišiel tento zaliečavý démon ku mne so svojimi priateľmi? Rozlišovanie. Odkiaľ pochádzajú komentáre, slová, poučovanie, kto to hovorí? Rozlišovanie a bdelosť, aby sme nenechali vstúpiť toho, kto klame, zvádza, omamuje. Prosme Pána o túto milosť, milosť rozlišovania a milosť bdelosti.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

vKontexte: Pápež, ktorý si nekladie ľahšie výzvy

vKontexte: Pápež, ktorý si nekladie ľahšie výzvy | Správy Výveska | Scoop.it
V mediálnom priestore popri synode biskupov ešte doznievajú dojmy z návštevy pápeža Františka v Spojených štátoch. O niektorých jeho stretnutiach sa verejnosť dozvedela až po skončení celého programu.
Christin's insight:


Martin Kramara pre Radio Vaticana: Pápež František má katolícke postoje, nech už si novinári píšu, čo chcú, ale zároveň je pastierom a otcom aj tým, ktorých životy z rozličných dôvodov náročným výzvam evanjelia v konkrétnych okolnostiach nezodpovedajú. Pápež sa však pokúša byť mostom skôr než plotom. František si v skutočnosti kladie oveľa náročnejšiu výzvu, než sa môže javiť. Tak náročnú, že sa môže zdať z ľudského pohľadu až neuskutočniteľná. Lenže pápež nehľadí len na to, čo je ľudské.


more...
No comment yet.
Scoop.it!

Laický audítor Paloni: Základná otázka synody? Ako dnes vychovať kresťanov

Laický audítor Paloni: Základná otázka synody? Ako dnes vychovať kresťanov | Správy Výveska | Scoop.it

Dúfam, že táto synoda objaví pravdu encykliky Humanae vitae, hovorí Patrizia Paloni. Spolu s manželom Massimom a štvormesačným synom Davidom sa zúčastňuje na synodálnych zasadnutiach ako audítori.

Christin's insight:

"Jednou z najdôležitejších otázok - pre budúcnosť cirkvi a ľudstva - je odovzdávanie viery novej generácii. Ako máme my rodičia odovzdať vieru svojím deťom? Ako ju rozvíjať? My osobne sme ju získali na ceste kresťanskej iniciácie. Pomáha to tiež v odovzdávaní viery našim deťom."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pozvánka na biblické katechézy k Svätému Roku milosrdenstva s riaditelom DKÚ

Pozvánka na biblické katechézy k Svätému Roku milosrdenstva s riaditelom DKÚ | Správy Výveska | Scoop.it

Riaditeľ Diecézneho katechetického úradu v Žiline Mons. Jozef Šelinga ponúka raz mesačne biblickú katechézu pre verejnosť v duchu výzvy Svätého Otca Františka: „ ..., aby sa slávenie Svätého roku pre všetkých veriacich stalo opravdivým momentom stretnutia s Božím milosrdenstvom".

Christin's insight:

Úvodné stretnutie sa uskutoční v stredu 14. októbra o 17.00 h v aule diecézneho centra v Žiline.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

„Zelené“ obdobie…

„Zelené“ obdobie… | Správy Výveska | Scoop.it
Christin's insight:

"Odkedy na jedálenskom stole mávame obrusy podľa farieb liturgického obdobia, netreba veľa slov a deti chápu, že je to „nejako“ spojené s tým, čo je na oltári, i s tým, čo má kňaz oblečené na svätej omši a predovšetkým s tým, o akom sviatku hovorí." (Martina Jokelová-Ťuchová)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Mladí cez víkend mieria do Košíc na Awakening Slovakia

Mladí cez víkend mieria do Košíc na Awakening Slovakia | Správy Výveska | Scoop.it

Po druhýkrát sa na Slovensku uskutoční akcia za prebudenie našej a okolitých krajín.

Christin's insight:

V sobotu sa v Košiciach stretnú mladí kresťania z celého Slovenska, aby sa spojili v modlitbe za prebudenie Slovenska a susedných krajín a vytvorili jednotné spoločenstvo. Festival s názvom “Awakening Slovakia” láka aj na špeciálneho hosťa z Británie – kapelu Hillsong London či domáce stálice chválovej hudby.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nitrianske sochy a kríže sú v zlom stave, chýbajú peniaze

Nitrianske sochy a kríže sú v zlom stave, chýbajú peniaze | Správy Výveska | Scoop.it
V dvoch najbližších rokoch chcú poslanci na ich obnovu vyčleniť minimálne 50-tisíc eur. Rozhodli o tom na septembrovom zastupiteľstve. Podklady do rozpočtu má pripraviť prednosta.
Christin's insight:

Na území Nitry sa nachádza množstvo pamiatok, pamätihodností a umeleckých diel, ktoré sú v zlom stave. Aj to je vizitka nášho kresťanstva.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Globalizácia je na konci. Svet sa zmení od základu, tvrdí profesor z New Yorku

Globalizácia je na konci. Svet sa zmení od základu, tvrdí profesor z New Yorku | Správy Výveska | Scoop.it

Firmy i štáty prestávajú stačiť globalizácii a všetky ekonomické sektory - poľnohospodárstvo, priemysel, služby, štát - sa už vyčerpali. Začneme preto prechádzať od globálnej k lokálnej spoločnosti, s ktorou príde tiež tlak na väčšiu samostatnosť regiónov. V rozhovore pre MF DNES to hovorí česko-americký ekonóm Milan Zelený.

Christin's insight:

Ekonomika sa premení, posunie sa od globálnej k lokálnej. Jednotlivé regióny sa budú snažiť osamostatniť sa. Vznikne integrovaný lokálny systém - všetko je prepojené,  poľnohospodárstvo, priemysel a služby dohromady. Rozhodnutia sa budú robiť viac lokálne a menej pod vplyvom veľkých vzdialených inštitúcií. Lokálnej komunite a rodine azda svitá na lepšie časy, no aj tak to bude o ľudoch.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Mikolášik: Trest smrti má stúpajúcu tendenciu

Mikolášik: Trest smrti má stúpajúcu tendenciu | Správy Výveska | Scoop.it

Neprestávať v boji proti nehumánnemu ukončeniu života v podobe trestu smrti žiada europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH). Ako agentúru SITA informoval, "je hrozivé, že dnes ešte zomierajú ľudia vo svete trestom smrti, avšak hlasno na poplach bije fakt, že táto metóda má stúpajúcu tendenciu".

Christin's insight:

Podľa uznesenia sa vie o najmenej 2 466 osobách v 55 krajinách, ktoré boli v roku 2014 odsúdené na smrť, čo predstavuje nárast o takmer 23 percent v porovnaní s rokom 2013. Dokument upozorňuje, že počet trestov smrti a popráv v roku 2015 naďalej alarmujúco rastie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Príhovor Mons. Jána Babjaka na synode: „Čisté víno sviatostného manželstva“

Príhovor Mons. Jána Babjaka na synode: „Čisté víno sviatostného manželstva“ | Správy Výveska | Scoop.it
Text príspevku, s ktorým vystúpil na 14. riadnom generálnom zasadaní Synody biskupov v Ríme vystúpil prešovský arcibiskup metropolita Mons. Jána Babjak SJ v rámci rozpravy v pléne k prvej časti pracovného dokumentu Instrumentum laboris.
Christin's insight:

Nedajme sa oklamať, že rozriedené víno je lepšie. To je klam, lebo opak je pravdou. Iba čisté víno sviatostného manželstva chutí vynikajúco.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Saudská Arábia si predvolala českého veľvyslanca pre Satanské verše

Saudská Arábia si predvolala českého veľvyslanca pre Satanské verše | Správy Výveska | Scoop.it
Česká vláda však proti románu Salmana Rushdieho zasahovať nemieni.
Christin's insight:

Celá kniha je údajne zámerným výsmechom islamu: prorok Mohamed v nej vystupuje pod menom Mahound, ako o ňom zvykli hovoriť križiaci. V skomolenom mene sa navyše skrýva aj anglické slovo "hound" - v preklade lovecký pes.


more...
No comment yet.
Scoop.it!

Jordánsko vydalo tajomstvo: Našla sa biblická Sodoma!

Jordánsko vydalo tajomstvo: Našla sa biblická Sodoma! | Správy Výveska | Scoop.it
Na svetlo sveta vyšiel ďalší unikátny nález. 
Christin's insight:

. „Našli sme významný mestský štát, ktorý bol doposiaľ akademikom neznámy. Sodoma sa mala nachádzať východne od rieky Jordán a mala byť obrovská. Náš objav sa v týchto ohľadoch zhoduje,“ tvrdí archeológ.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kaplnky na futbalových štadiónoch: Ktoré kluby ich majú a kde ich plánujú

Kaplnky na futbalových štadiónoch: Ktoré kluby ich majú a kde ich plánujú | Správy Výveska | Scoop.it
Žilinský štadión, na ktorom slovenská reprezentácia odohrá kvalifikačný zápas s Bieloruskom, je známy tým, že poskytuje nielen športové, ale aj duchovné zázemie.
Christin's insight:

Do kaplnky sv. Krištofa v Žiline sa chodia modliť nielen hráči, ale aj fanúšikovia. Kaplnky na športoviskách vytvárajú bezpečný a intímny priestor pre veriaceho športovca k tomu, aby sa mohol v komunikácii s Bohom pripraviť na boj.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápežov apel na synode: Zmierenie a pokoj pre Blízky východ

Pápežov apel na synode: Zmierenie a pokoj pre Blízky východ | Správy Výveska | Scoop.it
V piaty deň prác synody, v piatok ráno 9. októbra, pápež František vyzval synodálnych otcov, aby spoločnú modlitbu breviára, ktorou každý deň začínajú pracovné zasadnutia, obetovali na úmysel „zmierenia a pokoja na Blízkom východe“.
Christin's insight:

Pápež František vyzval synodálnych otcov, aby spoločnú modlitbu breviára, ktorou každý deň začínajú pracovné zasadnutia, obetovali na úmysel „zmierenia a pokoja na Blízkom východe“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Posadnutie zlým duchom

Posadnutie zlým duchom | Správy Výveska | Scoop.it
Posadnutie zlým duchom... Pán dnes tomu venuje dlhšiu reč, nakoľko ho veľmi vážne obvinili, že práve on spolupracuje so zlým. U niektorých z davu sa prejavila neskutočná opovážlivosť, povrchnosť a neschopnosť rozoznávania duchov. A práve táto povrchnosť je miestom, za ktorým sa diabol ukrýva! Všimnime si to podrobnejšie.
Hej, zlý duch existuje. No na slovo „zlý“ sme si dnes zvykli. Ba mnohí sa s nim spriatelili, takže skoro už ani neodhaľuje vlastnosť diabla. Akoby sme stratili pud sebazáchovy.
Christin's insight:

Zamyslenie k dnešnému evanjeliu od don Jozefa Luscoňa.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Štát ukázal plán pre LGBTI ľudí. Pozrite sa, čo navrhujú

Štát ukázal plán pre LGBTI ľudí. Pozrite sa, čo navrhujú | Správy Výveska | Scoop.it
Zverejnili návrhy, ktoré majú zlepšiť život lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí.
Christin's insight:

Učebné materiály o LGBTI ľuďoch, ekonomická analýza prípadného právneho uznania párov rovnakého pohlavia či rozšírenie skutkových podstát trestných činov o homofóbne nenávistné verbálne prejavy. Toto všetko obsahuje plán pre LGBTI ľudí.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Štvrtý deň synody pokračoval prácou v malých krúžkoch

Štvrtý deň synody pokračoval prácou v malých krúžkoch | Správy Výveska | Scoop.it
Štvrtý pracovný deň synody pokračoval prácou v malých jazykových krúžkoch. Na pravidelnom brífingu vatikánsky hovorca páter Federico Lombardi SJ informoval okrem iného aj o zložení Komisie pre informácie o synodálnom zhromaždení.
Christin's insight:

Štvrtý pracovný deň synody pokračoval prácou v malých jazykových krúžkoch. Zajtra dopoludnia pri 4. generálnej kongregácii v aule budú nasledovať relácie krúžkov a odovzdanie ich pripomienok k I. časti dokumentu Instrumentum laboris.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

13 vecí, ktoré treba vedieť, kým sa staneš mamou

13 vecí, ktoré treba vedieť, kým sa staneš mamou | Správy Výveska | Scoop.it
Stabilne a bez prestávky. Nájdite si “vlastný projekt” vytrvajte a pravidelne na ňom intenzívne pracujte. Naučí vás to vytrvalosti, zvyknete si na nepohodu, stres a zlepšíte sa v organizovaní – to všetko sa vám pri dieťati (deťoch) veľmi zíde.
Christin's insight:

Niekoľko praktických rád pre budúce mamičky. Jedna životná múdrosť za všetky: "Život je príliš krátky na to, aby sme ho trávili na sociálnych sieťach."

more...
No comment yet.