Správy Výveska
2.3M views | +2.0K today
Follow
 
Scoop.it!

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR | Správy Výveska | Scoop.it
Koniec Roku viery, ktorý s predstihom týždňa predznamenal aj koniec liturgického roka západného obradu katolíckej cirkvi, sa niesol v znamení viacerých významných udalostí.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Obeťou rukojemníckej drámy vo Francúzsku je kňaz. Podrezali mu hrdlo

Obeťou rukojemníckej drámy vo Francúzsku je kňaz. Podrezali mu hrdlo | Správy Výveska | Scoop.it
Obeťou dnešnej rukojemníckej drámy v kostole vo francúzskom meste Saint-Étienne-du-Rouvray je kňaz.
Christin's insight:

Páchatelia mu podrezali hrdlo predtým, ako ich polícia zlikvidovala, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na francúzske médiá. Podľa televízie France 24 jeden z rukojemníkov utrpel vážne zranenia. Na miesto útoku sa už vydal aj francúzsky prezident Francois Hollande. Totožnosť páchateľov ani motív ich činu zatiaľ nie sú známe.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Na svete je 44-tisíc kontemplatívnych sestier, najviac kláštorov má Španielsko

Na svete je 44-tisíc kontemplatívnych sestier, najviac kláštorov má Španielsko | Správy Výveska | Scoop.it

Apoštolská konštitúcia Vultum Dei quaerere (Hľadanie Božej tváre) je najnovší dokument pápeža Františka, ktorý poskytuje smernice pre ženské kontemplatívne komunity. Sekretár Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a pre spoločnosti apoštolského života Mons. José Rodríguez Carballo OFM zdôraznil veľký záujem pápeža Františka o podporu kontemplatívnych reholí a jeho presvedčenie o ich význame v súčasnom svete.

Christin's insight:

Veľká výzva pre každého zasväteného a každú zasvätenú je schopnosť pokračovať v hľadaní Boha s očami viery vo svete, ktorý ignoruje jeho prítomnosť, a predkladať mužom a ženám dneška čistý, chudobný a poslušný život Ježiša ako vierohodný a spoľahlivý znak, stávajúc sa tak živou exegézou Božieho slova.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V tieni Banderu

V tieni Banderu | Správy Výveska | Scoop.it
Poľsko a Ukrajina sa sporia o to, ako nazývať vraždenie Poliakov na Volyni.
Christin's insight:

Keď ukrajinská agentúra Rating minulý mesiac zisťovala, ktorý štát je Ukrajincom najsympatickejší, v rebríčku sa najvyššie umiestnilo Poľsko. Pred Bieloruskom, Kanadou a Gruzínskom. Náš severný sused patrí zároveň k najväčším ukrajinským advokátom v EÚ. Napriek tomu to v týchto dňoch medzi Poľskom a Ukrajinou iskrí. Dôvodom je interpretácia takzvaného Volyňského masakra a otázka, či ju možno označiť za genocídnu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tour de France: Zúčtovanie

Tour de France: Zúčtovanie | Správy Výveska | Scoop.it
Nášmu spolupracovníkovi vyšiel tip a uhádol víťaza tour. Tu je jeho analýza celého 103. ročníka.
Christin's insight:

Hrozivé pády, Sagan s Cavendishom v žltom, líder pretekov utekajúci peši do cieľa na Mt. Ventoux, Sagan s Froomom v úniku, čí spľasnutý nafukovací kilometrovník blokujúci cestu. Momenty, ktoré ponúklo tohtoročné vydanie Tour de France. Poznáme mená víťazov, smoliariov i sklamaných.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Mladí v Krakove na konferencii o ekológii a odkaze encykliky Laudato si´

Mladí v Krakove na konferencii o ekológii a odkaze encykliky Laudato si´ | Správy Výveska | Scoop.it
Konferencia o posolstve pápežovej encykliky Laudato si´ pre mladých sa konala na pôde Jagelonskej univerzity v Krakove. Jej plný názov znel „Integrálna ekológia  Laudato si´ - mladí ako protagonisti zmeny“.
Christin's insight:

Pápež František zaslal pozdravné posolstvo účastníkom medzinárodnej konferencie o zodpovednosti mladých za ochranu stvorenstva, ktorá sa dnes konala v Krakove. Vyzval ich „byť pripravenými načúvať znameniam ničenia a smrti, ktoré sprevádzajú cestu ľudstva, zvyšujúc vnímavosť inštitúcií, aby sa ekonomický systém nezameriaval čisto na konzumovanie prírodných a ľudských zdrojov, ale aby podporoval plnú realizáciu každej osoby a autentický rozvoj“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Každý, kto verí Bohu, je schopný dávať lásku (aj keď má pocit, že ju nedostal)

Každý, kto verí Bohu, je schopný dávať lásku (aj keď má pocit, že ju nedostal) | Správy Výveska | Scoop.it
Od detstva som brala vieru presne tak, ako ma naši učili. Formálne a bez zamýšľania sa. Boh bol pre mňa ten vzdialený, ktorý sa rozpráva len so svätými a ja nie som hodna ani len pomyslieť na to, že by mohol pre mňa urobiť nejaký zázrak. Veď ja som predsa tá, ktorá svojím narodením zničila matke život a musia ju doma iba trpieť.
Christin's insight:

Teraz viem, že s Božou pomocou som schopná negatívnu časť výchovy, ktorú mi dali moji rodičia, prepísať presne naopak. A keď nájdem toho pravého, prijmem lásku ako Boží dar, pretože len s Ním je schopná vydržať.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prečo budú Svetové dni mládeže v Krakove výnimočné?

Prečo budú Svetové dni mládeže v Krakove výnimočné? | Správy Výveska | Scoop.it
Vybrali sme päť dôvodov, pre ktoré sa oplatí zúčastniť Svetových dní mládeže, ktoré tento týždeň prebiehajú v Krakove, alebo ich aspoň z diaľky sledovať.
Christin's insight:

Ešte nikdy sa Svetové dni mládeže (SDM) nekonali tak blízko našej krajiny. Krakov sa nachádza len približne sto kilometrov od slovenských hraníc. Aj preto sa na SDM vybralo viac ako štyritisíc registrovaných pútnikov zo Slovenska, čo je najviac v histórii. Zároveň sa hlava Katolíckej cirkvi priblíži k slovenským hraniciam najviac za posledné roky...

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Charizmou oblátov je práca s chudobnými

Charizmou oblátov je práca s chudobnými | Správy Výveska | Scoop.it

Poľský kňaz a rehoľník Mariusz Kasperski (53) z Kongregácie misionárov oblátov Nepoškvrnenej Márie pôsobí už vyše dvadsať rokov na Madagaskare. Ovocie ich práce sa ukazuje aj v náraste kňazských a rehoľných povolaní.

Christin's insight:

V súčasnosti je na celom svete okolo štyritisíc oblátov v 68 krajinách. Ich charizmou je práca s chudobnými ľuďmi; v misijných krajinách pracujú s emigrantmi v nemocniciach a vo väzeniach, slúžia vo farnostiach a organizujú ľudové misie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako sa vplyvní kardináli pokúsili zabrániť zvoleniu Benedikta XVI.

Ako sa vplyvní kardináli pokúsili zabrániť zvoleniu Benedikta XVI. | Správy Výveska | Scoop.it
Hoci emeritný pápež Benedikt XVI. žije už tretí rok v tieni vatikánskych záhrad, nielen jeho odchod z pápežského stolca, ale aj jeho voľba v roku 2005 stále vyvolávajú rôzne polemiky. Medzi nimi sa objavuje názor, že v roku 2005 existovala organizovaná skupina kardinálov, ktorá sa usilovala prekaziť zvolenie kardinála Josepha Ratzingera za pápeža.
Christin's insight:

Osobný sekretár emeritného pápeža Georg Gänsweinpripomenul dramatické okolnosti voľby kardinála Ratzingera za pápeža.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Čo znamená byť Habsburgom v dnešnej dobe

Čo znamená byť Habsburgom v dnešnej dobe | Správy Výveska | Scoop.it
Patrí sa ho oslovovať Jeho veličenstvo. Je jediným potomkom následníka trónu, ktorý spĺňa predpísané nároky, aby mohol byť cisárom. Žije neďaleko Budapešti a stretli sme sa v hoteli v centre mesta neďaleko maďarského parlamentu.
Christin's insight:

Onedlho si budeme pripomínať 100 rokov od smrti cisáraFrantiška Jozefa. Tu je rozhovor s jeho prasynovcom Georgom von Habsburgom.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako v sebe objaviť talenty?

Ako v sebe objaviť talenty? | Správy Výveska | Scoop.it

Cesta, ako z toho von – bez ohľadu na to, či za našimi rozpakmi v prejavoch darov stojí zranenie alebo nedostatok sebavedomia či čokoľvek iné – existuje. Urobte si s nami tri fázy „talentománie“.

Christin's insight:

Niekedy pestujeme aj my, deti Boha, takú divnú skromnosť: tvárime sa navonok, že vlastne nie sme takí jedineční a osobití. Aj keď nás to škrie, aj keď túžime po prejavení svojich darov, aj keď sa mnohokrát cítime trápne.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Milosrdenstvo podľa Caravaggia

Milosrdenstvo podľa Caravaggia | Správy Výveska | Scoop.it

Motto pápeža Františka znie Miserando atque eligendo. V tomto vyjadrení, ktoré by sa mohlo voľne preložiť ako „mať s druhým milosrdenstvo a vyvoliť si ho“, je celé tajomstvo jeho života a zmysel Svätého roka milosrdenstva. Keď cirkevný otec sv. Béda Ctihodný komentoval povolanie sv. Matúša, napísal: „Ježiš uvidel mýtnika, a keďže sa na neho pozrel s milosrdenstvom a vyvolil si ho – miserando atque eligendo – povedal mu: Nasleduj ma.“

Christin's insight:

V čítaní na nedeľu prinášame úryvok z knihy o Ríme, si môžete prečítať kapitolu venovanú veľkému maliarovi Caravaggiovi.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Židovská obec ocenila, že pápež v Osvienčime zotrvá v mlčaní

Židovská obec ocenila, že pápež v Osvienčime zotrvá v mlčaní | Správy Výveska | Scoop.it
Ako píše v liste, ktorý v piatok 22. júla zverejnil vatikánsky denník L´Osservatore Romano, práve takáto modlitba „intenzívneho ticha“ sa stane hlasom obetí.
Christin's insight:

Niekoľko dní pred pápežovou návštevou pietnych miest niekdajších nacistických táborov v Osvienčime napísala Svätému Otcovi predsedníčka Únie židovských obcí Talianska (UCEI) Noemi Di Segni. V liste zvlášť ocenila, že pápež František sa rozhodol nepredniesť na pôde vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau formálny príhovor, ale zotrvať v tichej modlitbe.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Francúzsko: Rukojemnícka dráma v kostole sa skončila, páchatelia sú mŕtvi

Francúzsko: Rukojemnícka dráma v kostole sa skončila, páchatelia sú mŕtvi | Správy Výveska | Scoop.it

Podľa denníka Le Figaro dvaja muži ozbrojení nožmi zadržiavali v miestnom kostole piatich ľudí vrátane kňaza a dvoch mníšok. Regionálna spravodajská televízia France 3 uviedla, že rukojemnícka dráma sa začala o 9.45 h.

Christin's insight:

Rukojemnícka dráma v kostole vo francúzskom meste Saint-Etienne-du-Rouvray, kde dvaja útočníci ozbrojení nožmi zadržiavali viacero ľudí, sa skončila. Polícia oboch páchateľov zneškodnila, napísala agentúra AP.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Skôr, než zavrhnete westerny (náš výber tých najlepších)

Skôr, než zavrhnete westerny (náš výber tých najlepších) | Správy Výveska | Scoop.it
Najprv si prezrite náš výber tých najlepších westernov, kým poviete, že sú príliš hlúpe.
Christin's insight:

Čo je teda na westernoch také zaujímavé? Pre mnohých sú len prehliadkou siláckej primitívnosti. No hoci sú v mnohých ohľadoch chudobnejšie, než iné žánre, ponúkajú zopár vecí, ktoré iné žánre ponúknuť nedokážu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bavorské leto strachu

Bavorské leto strachu | Správy Výveska | Scoop.it
To nie sú víkendové správy z Bagdadu, ale z Nemecka, ktoré zažíva ešte dramatickejšiu atmosféru ako naposledy po kolínskej silvestrovskej noci. Teror, amok, utečenci, to sú teraz tri najpoužívanejšie slová.
Christin's insight:

Pred týždňom sa 17-ročný afgánsky chlapec pokúsil so sekerou a nožom o masaker v regionálnom vlaku pri bavorskom Würzburgu, v piatok 18-ročný Ali David S. spustil smrtiacu streľbu v Mníchove, včera popoludní sa 21-ročný sýrsky žiadateľ o azyl preháňal v juhonemeckom Reutlingene s mačetou, až napokon včera v noci sa v blízkosti hudobného festivalu v Ansbachu odpálil 27-ročný sýrsky utečenec.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Daniela Ostatníková: Ženy dnes nebojujú za svoje práva, ale za to, aby mohli všetko robiť rovnako ako muži

Daniela Ostatníková: Ženy dnes nebojujú za svoje práva, ale za to, aby mohli všetko robiť rovnako ako muži | Správy Výveska | Scoop.it
Na pódium vstúpila dáma v čierno-bielom. Jej rázne, no elegantné pohyby prezrádzajú, že s vystupovaním pred publikom jednoducho nemá problém. S podtónom humoru hneď na začiatku vysvetľuje, že názov jej príspevku v programe Adam v aute, Eva na nákupoch si ako vedkyňa radšej prepísala na Biologická, sociálna a intelektuálna komplementarita ľudských rodov a pohlaví.
Christin's insight:

„Chcem zdôrazniť funkčnú komplementaritu medzi ženami a mužmi. Neobviňujme sa z toho, čo nevieme, ale využívajme to, na čo máme vlohy!“ tvrdí profesorka a lekárka DANIELA OSTATNÍKOVÁ. Viac o tom, ktorý hormón je „anti-romantický“ a v čom sú ženy majsterky sa dočítate v článku.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Terorizmus je slepá ulička - pápež František vyzýva spojiť sa v modlitbe

Terorizmus je slepá ulička - pápež František vyzýva spojiť sa v modlitbe | Správy Výveska | Scoop.it
V súvislosti so smrtonosným vyčíňaním v metropole Bavorska zaslal vatikánsky štátny sekretár kardinál Parolin sústrastný telegram arcibiskupovi Mníchova a Freisingu kardinálovi Reinhardovi Marxovi.
Christin's insight:

„Modlím sa za všetky obete terorizmu vo svete. Prosím, už nie viac terorizmus! Je to slepá ulička.“ Týmito slovami reagoval Svätý Otec prostredníctvom sociálnej siete Instagram na sériu tragických správ zo sveta počas uplynulých dní.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nebeský patrón Európy s krížom v ruke

Nebeský patrón Európy s krížom v ruke | Správy Výveska | Scoop.it

Medaila svätého Benedikta vyobrazuje svätca v mníšskom rúchu a s krížom v ruke. Svätý Benedikt poznal moc kríža. Kto verí v silu Kristovho kríža, svoj boj so zlom nikdy neprehrá.

Christin's insight:

Sv. Benedikt je patrónom dobrej smrti a ochranca pred zlým. A na tieto dve veci poukazuje aj medaila. Treba sa však chrániť akýchkoľvek predstáv o magickej sile medaily. Samotná medaila s uvedeným exorcizmom má len napomáhať, aby sa človek, ktorý ho vyslovuje, otvoril na spoluprácu s milosťou Ježiša Krista, ukrižovaného a zmŕt­vych­­vstalého Spasiteľa.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dve knihy na dovolenku sú veľmi málo

Dve knihy na dovolenku sú veľmi málo | Správy Výveska | Scoop.it

Rozhovor s Hanou Pinknerovou.

Christin's insight:

Hanu Pinknerovú „poznám“ cez jej knihy. Nedávno som mala príležitosť sa s ňou zoznámiť aj osobne, keď som ju navštívila v jej kníhkupectve spojenom s galériou v Brne. Na malom priestore sa koncentruje veľa inšpirácie – od knižiek cez obrazy, šperky až po milé, ručne vyrobené darčeky. Samotná Hana je korunou tejto inšpirácie – nielen v písaní a tvorení, ale aj ako manželka a mama.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Anjel Pána s pápežom Františkom: Modlitba je pracovný nástroj v našich rukách

Anjel Pána s pápežom Františkom: Modlitba je pracovný nástroj v našich rukách | Správy Výveska | Scoop.it

Pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána včera Svätý Otec predniesol naliehavú výzvu v súvislosti s nedávnymi prejavmi násilia v Mníchove a Kábule. Pred blížiacimi sa Svetovými dňami mládeže v Krakove vopred pozdravil ich účastníkov a poďakoval organizátorom a k duchovnej účasti pozval i tých, ktorí budú sledovať podujatie na diaľku cez médiá.

Christin's insight:

V katechéze pápež František nazval modlitbu „prvým a hlavným pracovným nástrojom v našich rukách“. Vychádzajúc z evanjelia 17. nedele cezročného obdobia rozobral Ježišovu modlitbu Otče náš.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Poznat kardinála Saraha zblízka

Poznat kardinála Saraha zblízka | Správy Výveska | Scoop.it
Toto a nic jiného je cílem článku, který tvoří pouze a jedině výroky samotného Roberta Saraha. Kardinál Sarah je osobnost vpravdě velmi zajímavá, která vás obohatí i tehdy, když s ní většinou nesouhlasíte. Je to muž nesmírně tvrdý.
Christin's insight:

Výroky kardinála Roberta Saraha o liturgii vzbudily nevídané diskuse a očekávaný odpor. Někoho provokoval už sám fakt, že „černej nestojí vzadu“, další si na kardinálovi smlsli prostě proto, že jim nezapadá do jejich vidění světa, jiní, například jistý laický liturgik z Itálie, zase cítili potřebu ulevit svému hulvátskému egu. Těm, kteří mají otevřenou mysl, by měl tento článek přinést větší vhled do nitra tohoto Afričana.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

James Stenson: Deti dospievajú cez drobné povinnosti, za ktoré sú zodpovedné

James Stenson: Deti dospievajú cez drobné povinnosti, za ktoré sú zodpovedné | Správy Výveska | Scoop.it

Moje detstvo bolo typické pre americkú strednú triedu, no zároveň sa od nej aj trochu líšilo. Moji rodičia boli írski prisťahovalci a do Ameriky si so sebou priniesli pevnú vieru v Boha a tradičné morálne hodnoty. V tomto duchu formovali aj moje uvažovanie a pestovali vo mne lásku ku knihám.

Christin's insight:

O tom, že deti sú vlastne tajomstvom, o overených princípoch vo výchove, o nude a o tom, ako ju zlomiť. Prečítajte si rozhovor s Jamesom Stensonom, autorom známej a úspešnej príručky rodičovstva Kompas, ktorá nedávno vyšla aj v slovenčine.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Arcibiskup sa stal bezdomovcom: Zistil som, aké je to byť neviditeľným

Arcibiskup sa stal bezdomovcom: Zistil som, aké je to byť neviditeľným | Správy Výveska | Scoop.it
Kanaďan Donald Bolen, ktorého pápež František minulý týždeň vymenoval za arcibiskupa mesta Regina v provincii Saskatchewan, má za sebou výnimočnú skúsenosť. Bol jedným z desaťčlennej skupiny ľudí, ktorí si na 36 hodín vyskúšali život na ulici. Píše o tom portál Vatican Insider.
Christin's insight:

Mohol som prežiť situácie, o ktorých som dovtedy iba počul, povedal kanadský duchovný po tom, čo strávil jeden a pol dňa na ulici ako bezdomovec.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Turci vidia v kresťanoch protištátny živel

Turci vidia v kresťanoch protištátny živel | Správy Výveska | Scoop.it
Grécky pravoslávny metropolita Rakúska Arsenios (Kardamakis), ktorý sprevádza ekumenického patriarchu počas oddychového pobytu v Slovinsku, vyvrátil špekulácie, že Bartolomejovo vycestovanie z Turecka nejako súvisí s pokusom o vojenský prevrat. Je to „čistá náhoda“, že patriarcha odletel z Istanbulu do Ľubľany len niekoľko hodín pred začiatkom údajného puču. Pobyt v Slovinsku bol naplánovaný už pred dvomi mesiacmi, vysvetlil pre agentúru Kathpress metropolita Arsenios.
Christin's insight:

Tureckí nacionalisti a islamisti ešte stále považujúkresťanské menšiny za potenciálne nebezpečenstvo pre tureckú štátnu jednotu a ekumenického patriarchu obviňujú, že sleduje nielen duchovné, ale aj podvratné politické ciele.

 
more...
No comment yet.