Správy Výveska
Follow
Find
1.5M views | +1.2K today
 
Scoop.it!

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR | Správy Výveska | Scoop.it
Koniec Roku viery, ktorý s predstihom týždňa predznamenal aj koniec liturgického roka západného obradu katolíckej cirkvi, sa niesol v znamení viacerých významných udalostí.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Zoslanie Ducha Svätého – Aj dnes počuť o veľkých Božích skutkoch

Zoslanie Ducha Svätého – Aj dnes počuť o veľkých Božích skutkoch | Správy Výveska | Scoop.it
Od piatka do pondelka prebieha na pôde našej KU seminár na tému: Uzdravenie rodiny, ktorý vedie kňaz, exorcista z Malty, páter Elias Vella. Včera popoludní zazneli svedectvá niekoľkých manželských párov, ktorých sa dotkol Boh. Jeden z nich vydával svedectvo o svojom synovi, ktorý od útleho detstva trpel astmou […]
Christin's insight:

Napriek tomu, ako našu mládež my dospelí zamorujeme špinou násilia a sexuality v TV, v časopisoch a na internete, máme krásnych mladých ľudí, a to sú veľké Božie skutky. Mnohí z nich hovorili aj o svojich krásnych rodinách. Videl som však aj niektorých zablokovaných mladých, tak voči sebe, ako aj voči iným a samozrejme aj voči Bohu. Videl som aj príčiny, problematickú rodinu. Prečo toto hovorím? Slávime slávnosť Zoslania Ducha Svätého.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Fajčeniu v autách s deťmi možno odzvoní, pokuta bude vysoká

Fajčeniu v autách s deťmi možno odzvoní, pokuta bude vysoká | Správy Výveska | Scoop.it
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) chce, aby pasívne fajčenie uznali za karcinogénne a zapríčiňujúce zvýšenú chorobnosť a úmrtnosť. Ročne v dôsledku pasívneho fajčenia podľa odhadov WHO zomrie viac ako 600-tisíc ľudí.
Christin's insight:

Obyčajní navrhujú, aby osoba, ktorá fajčí v automobile pri deťoch, sa za takýto priestupok potrestala rovnako ako osoba, ktorá podľa platného zákona o ochrane nefajčiarov umožní dieťaťu užívať tabakové výrobky a výrobky, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, teda možným uložením pokuty až do výšky 497 eur. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Čo nám hovorí fatimské zjavenie | Katolícke noviny

Čo nám hovorí fatimské zjavenie | Katolícke noviny | Správy Výveska | Scoop.it

Často počujeme aj z úst kresťanov výroky, že „čo sa má stať, stane sa“ alebo „čo človeka čaká, to ho neminie“. Vyzerá to na akýsi druh fatalizmu. Na druhej strane nás Cirkev vyzýva, aby sme sa modlili za zosnulých a naše potreby alebo potreby iných ľudí. Teda, ako je to vlastne s našou modlitbou pred Bohom? Počuje Pán Boh, keď sa modlíme?

Christin's insight:

Práve kardinál Ratzinger poukázal, že tretie fatimské zjavenie sa vzťahuje na pápeža Jána Pavla II. Avšak kým v zjavení „biskup odetý v bielom zomrel zastrelením“, Ján Pavol II. atentát v roku 1981 prežil a nepodľahol akoby zázrakom guľkám zo zbrane. Toto – podľa kardinála Ratzingera – dokazuje, že Pán Boh naše modlitby počuje a, ľudsky povedané, mení aj svoje rozhodnutia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František na slávnosť Turíc: Jazyk evanjelia a oheň Ducha Svätého

Pápež František na slávnosť Turíc: Jazyk evanjelia a oheň Ducha Svätého | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František na slávnosť Turíc: Jazyk evanjelia a oheň Ducha Svätého
Christin's insight:

uje s týmto žalmom, ktorý je veľkým chválospevom na Boha Stvoriteľa. Duch Svätý, zoslaný Kristom od Otca a Duch Stvoriteľ, ktorý dal život každej veci je jeden a ten istý. Preto je úcta k stvorenstvu požiadavkou našej viery: «záhrada», v ktorej žijeme, nám nebola zverená na to, aby sme ju zneužívali, ale aby sme ju zušľachťovali a starali sa o ňu s úctou (porov. Gn 2,15).

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Američania prestávajú veriť, rastie počet ateistov a agnostikov

Američania prestávajú veriť, rastie počet ateistov a agnostikov | Správy Výveska | Scoop.it
Počet Američanov, ktorí sa nehlásia k žiadnemu konkrétnemu náboženstvu, vzrástol v uplynulých rokoch na 56 miliónov, v dôsledku čoho sa táto skupina stala druhou najväčšou za protestantmi. Vyplýva to zo štúdie americkej expertnej skupiny Pew Research Center, ktorú citovala agentúra AP.
Christin's insight:

Sedem z desiatich Američanov sa hlási ku kresťanstvu. Ich rady sa však zmenšujú. Pribúda ateistov a agnostikov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Konferencia Slovensko 25: Budúcnosť našej krajiny určuješ aj ty!

Konferencia Slovensko 25: Budúcnosť našej krajiny určuješ aj ty! | Správy Výveska | Scoop.it
Po minuloročných oslavách 25 rokov od nežnej revolúcie je pred nami budúcnosť Slovenska, ktorú môžeš určovať aj Ty! O tom, ako na to, bude nadchádzajúca konferencia s názvom Slovensko 25.
Christin's insight:

Konferencia Slovensko 25 sa uskutoční 13. júna 2015 v hoteli Kultúra v Ružomberku. Je pozvaním pre veriacich, aby sa viac angažovali v spoločnosti, vo veciach verejných, v živote Slovenska. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Církev se musí probudit do reality, řekl arcibiskup po referendu o homosexuálních sňatcích

Církev se musí probudit do reality, řekl arcibiskup po referendu o homosexuálních sňatcích | Správy Výveska | Scoop.it
Katolická církev v Irsku se musí konfrontovat s realitou a začít přemýšlet o tom, jak mladým lidem lépe zprostředkovat své učení.
Christin's insight:

Výsledok írskeho referenda neodzrkadľuje len úspech homosexuálnej loby, ale aj neschopnosť Cirkvi podávať mladým ľuďom svoje učenie. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cirkev žiada ľudí o pomoc, zisťuje mieru náboženskej slobody

Cirkev žiada ľudí o pomoc, zisťuje mieru náboženskej slobody | Správy Výveska | Scoop.it
Dotazník, ktorý sa dá stiahnuť na oficiálnej stránke Konferencie biskupov Slovenska obsahuje zoznam otázok k téme náboženskej slobody a prejavov intolerancie voči veriacim na Slovensku.
Christin's insight:

Ďalším okruhom je napríklad téma výhrady vo svedomí, obmedzovanie rodičovských práv a iné formy diskriminácie. S monitoringom zachovávania náboženskej slobody u nás súhlasili všetci biskupi Slovenska. Dohodli sa na tom na poslednom plenárnom zasadnutí v Melčiciach. Dotazník už dostali všetky farnosti so žiadosťou, aby ho v prípade, že sa stretli s niektorými situáciami, ktoré sú v ňom opísané - zaslali vyplnený. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ke sdělení Svatého stolce ohledně přijetí mons. Roberta Bezáka u Svatého otce

Ke sdělení Svatého stolce ohledně přijetí mons. Roberta Bezáka u Svatého otce | Správy Výveska | Scoop.it

Sdělení, zveřejněné dne 18. května t.r. na stránkách slovenské biskupské konference, je nadepsáno: „Státní sekretariát Svatého stolce požádal Apoštolskou nunciaturu na Slovensku, aby prostřednictvím Konference biskupů Slovenska zveřejnila následující“. Následuje sdělení, pod nímž není uvedeno žádné jméno zodpovědné osoby, která uvedené žádá, žádný podpis, žádné číslo jednací. 

Christin's insight:

Kardinál Vlk reaguje na informácie ohľadom Róberta Bezáka, ktoré prišli na Slovensko nedávno z Vatikánu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Posolstvo pápeža do Salvádoru: Romero na vlastnej koži zakúsil sebectvo egoistov

Posolstvo pápeža do Salvádoru: Romero na vlastnej koži zakúsil sebectvo egoistov | Správy Výveska | Scoop.it
Posolstvo pápeža do Salvádoru: Romero na vlastnej koži zakúsil sebectvo egoistov
Christin's insight:

Včera bol blahorečený Oscar Romero

more...
No comment yet.
Scoop.it!

P15 chystá unikát, naživo sa oň postará ATak

P15 chystá unikát, naživo sa oň postará ATak | Správy Výveska | Scoop.it
Zúčastniť sa v lete na Národnom stretnutí mládeže P15 bude skutočným zážitkom. Potvrdzujú to neustále novinky, ktoré priebežne odhaľujú organizátori. Najnovšou z nich je fakt, že do programu viditeľne zasiahne aj obľúbené Tanečné divadlo ATak.
Christin's insight:
Tanečné divadlo ATak viditeľne prispeje k dynamickému programu na P15Vystúpenie na energickú hudbu od populárneho skladateľa Rubika príde do atmosféry, keď sa Poprad bude intenzívne pozerať na blížiace sa Svetové dni mládeže v Krakove.
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Fico predstavil druhý sociálny balíček, aj v praxi nereálne opatrenia

Fico predstavil druhý sociálny balíček, aj v praxi nereálne opatrenia | Správy Výveska | Scoop.it
Premiér Robert Fico vo svojom prejave na pracovnom sneme strany Smer-SD predstavil 15-bodový sociálny, ekonomický a finančný balíček. Mal by stáť približne 200 miliónov eur.
Christin's insight:

Čo nás čaká a neminie - druhý sociálny balíček. Podpora vlády pre sociálne slabé skupiny je akési solidárne gesto, netreba však zabúdať ani na subsidiaritu. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sv. Vít je pět let v péči státu i církve, má nové zvony i světla / Christnet.cz

Sv. Vít je pět let v péči státu i církve, má nové zvony i světla / Christnet.cz | Správy Výveska | Scoop.it
Tři nové zvony, moderní osvětlení a ozvučení či temperování lavic doplnily za poslední roky katedrálu sv. Víta na Pražském hradě. V těchto dnech uplyne pět let od chvíle, kdy skončil letitý spor o ni. Od té doby se o nejvýznamnější český chrám starají církev a stát spolu.
Christin's insight:

Několik církevních subjektů požádalo v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi o navrácení nemovitostí v areálu Hradu. Je jich celkem deset, o sedm z nich požádala Metropolitní kapitula u sv. Víta, která požaduje šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky. Kolegiátní kapitula Všech svatých požaduje Kostel Všech svatých, Náboženská matice baziliku a klášter sv. Jiří, o movité věci z kláštera a baziliky žádá farnost u katedrály sv. Víta.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vypni telku, zapni seba!

Vypni telku, zapni seba! | Správy Výveska | Scoop.it
Občianske združenie eRko - Hnutie kresťanských spoločenstiev detí, v pondelok spúšťa kampaň, ktorá má motivovať k aktívnemu prežívaniu voľného času.
Christin's insight:

Nápad zaujal aj základné školy, v tomto ročníku sa ich zapojilo 18. Každý, kto by sa chcel k iniciatíve pripojiť, môže využiť materiál s námetmi k aktivitám na jednotlivé dni. Nájde ho po zaregistrovaní sa na webstránke kampane erko.sk. Materiály obsahujú aj námety na prežívanie voľného času v rodine.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kurz pre muža: Milujem ťa!

Kurz pre muža: Milujem ťa! | Správy Výveska | Scoop.it
"… bolo to dávno, keď som to hovoril manželke. Bol som do nej zaľúbený až po uši! Bolo to také živočíšne a silnejšie ako ja….. Môj svet sa zúžil iba na ňu. Vtedy som to cítil veľmi silne a jasne!!!…..” 
Christin's insight:

Kde niet zranenia, nie je ani láska. Práve vzájomná zraniteľnosť je základom intímnosti a blízkosti. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätí a charizmy

Svätí a charizmy | Správy Výveska | Scoop.it
Pri čítaní Nového zákona nájdeme mnohé miesta, ktoré nám na náš vkus niekedy až príliš vecne a stroho približujú skúsenosť kresťanov s pôsobením Božieho Ducha.
Christin's insight:

Charizmu poznania, prípadne čítať v ľudských srdciach mali tiež mnohí svätí, napríklad sv. Faustína, Alfonz z Liguori, Vincent Pallotti alebo sv. Katarína Sienská. Ako perličku spomeňme, že táto charizmatická svätica dostala pápežské privilégium mať na cestách k dispozícii troch kňazov, ktorí rozhrešovali ľudí, čo obrátila. Napokon o nej kolovalo: „Poďte sa pozrieť na pannu, čo mi povedala všetky hriechy, ktoré som popáchal. Pripomenula mi aj ten, ktorý nikto na svete nemohol vedieť."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tak aby bylo jasno… / Christnet.cz

Tak aby bylo jasno… / Christnet.cz | Správy Výveska | Scoop.it
Čím to je, že o Letnicích Petr spolu s jedenácti vystoupí před shromážděný lid a promluví tak, že tisíce posluchačů nejen naslouchají, ale nechají se přesvědčit, přijmou Petrovo slovo, jsou pokřtěni a přidají se k apoštolům?
Christin's insight:

Nádherné zamyslenie a vysvetlenie ohľadom toho, čo sa stalo na Turíce. Autor to prepája aj s dnešnou dobou  a vysvetľuje hukot z neba, opojenie apoštolov, alebo aj to, že im všetci rozumeli.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prolife aktivistka Eva Grey sa stala Slovenkou roka

Prolife aktivistka Eva Grey sa stala Slovenkou roka | Správy Výveska | Scoop.it
Osem úspešných slovenských žien si v nedeľu večer v historickej budove SND prevzalo ocenenie Slovenka roka 2015 v ankete, ktorú po siedmykrát vyhlásil týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS.
Christin's insight:

Proliferka Eva Grey je Slovenkou roka, ocenenie má v kategórii vzdelávania a podpory mladých talentov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Materské bude vyššie. Je pred voľbami

Materské bude vyššie. Je pred voľbami | Správy Výveska | Scoop.it
Vládny Smer na svojom sneme predstavil tzv. druhý sociálny balíček. Z 15 opatrení, ktoré by mali stáť 200 miliónov eur, sú pre rodiny s deťmi zaujímavé najmä tieto:
Christin's insight:

Jedným z opatrení tzv. sociálneho balíčka na zlepšenie životnej úrovne ľudí, ktoré ohlásili vo februári, má byť aj zvýšenie kapacity jaslí a škôlok. Aktuálne predstavil snem vládneho Smeru aj ochotu zvýšiť materské. Žeby, predsa len, konečne?


Viac sa dozviete aj tu: Fico predstavil druhý sociálny balíček, aj v praxi nereálne opatrenia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Írske áno vníma Figeľ ako krok k oslabeniu prirodzenej rodiny

Írske áno vníma Figeľ ako krok k oslabeniu prirodzenej rodiny | Správy Výveska | Scoop.it
Aliancia za rodinu v súvislosti s referendom hovorí o manipulatívnosti kampane, europoslanec Braňo Škripek výsledok chápe ako snahu človeka prerobiť stanovený poriadok.
Christin's insight:

Slovenské osobnosti z "konzervatívneho tábora" sa vyjadrujú k írskemu referendu. Hovoria nie len o výsledku samého referenda ale aj o agresívnej kampani, ktorá referendum sprevádzala. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Je láska iba dôsledkom pohybu atómov v našom mozgu? | Postoy.sk

Je láska iba dôsledkom pohybu atómov v našom mozgu? | Postoy.sk | Správy Výveska | Scoop.it

Pred pár týždňami som v článku pre K veci tvrdil, že neexistuje žiadna „vojna“ medzi vedou a katolicizmom, lebo katolicizmus vždy uznával, že milosť nenarúša prirodzenosť, ale ju zdokonaľuje. A že Boh ako Stvoriteľ prirodzenosti môže pôsobiť, a vlastne aj reálne pôsobí, v rámci a prostredníctvom prirodzených príčin.

Christin's insight:

"Naozaj existuje vojna medzi materialistickým chápaním prírody a učením katolicizmu. "


more...
No comment yet.
Scoop.it!

Točité schody

Točité schody | Správy Výveska | Scoop.it
Mal som postrážiť zlatého „pesa“ môjmu kolegovi lekárovi – vravel mi raz jeden priateľ. Išiel som za ním do jeho ambulancie aj so psíkom ho vrátiť. Ten tam ale ešte nikdy nebol, no radostne škrabal na dvere ordinácie, lebo cítil že tam je jeho pán, hoci nevedel či tam nie je niečo zlé. Podobne je to s nami – Ježiš vystúpil na nebesia – končí sa veľkonočné obdobie a aj my raz pôjdeme za ním a tešíme sa tam, lebo vieme, že je tam on, ostatné je nepodstatné.
Sú ľudia, ktorí sa nám vysmievajú z náš
Christin's insight:

Zamyslenie k dnešnému evanjeliu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Slováci sú špička v nedeľnej práci, susedia viac oddychujú

Slováci sú špička v nedeľnej práci, susedia viac oddychujú | Správy Výveska | Scoop.it
Slovensko patrilo aj v minulom roku medzi európske krajiny, kde ľudia v nedeľu pracujú najviac. Dostalo sa na tretie miesto v rebríčku vypracovanom európsky štatistickým úradom Eurostat iba tesne za Írsko a Holandsko. 
Christin's insight:

Pätina Slovákov zvyčajne pracuje aj v nedeľu, okolité krajiny svätia deň pracovného pokoja oveľa viac. Jedným z dôvodov, prečo v nedeľu pracuje veľa Slovákov je aj nedeľný predaj. Prebehlo niekoľko snáh o zákaz nedeľného predaja. Túto tému si osvojilo len málo Slovákov, tak obchody ostávajú v nedeľu otvorné.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätodušné sviatky - Turíce

Svätodušné sviatky - Turíce | Správy Výveska | Scoop.it
Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde... spieva sa v známej ľudovej pesničke. Čo sú Fašiangy, vieme. Čo je Veľká noc, to tiež. Ale Turíce predsa prichádzajú až po nej. Áno, kresťania rôznych vierovyznaní slávia sedem týždňov po veľkej noci sviatok Zoslania Ducha Svätého, známy aj pod názvom Turíce.
Christin's insight:

Samotná udalosť, ktorá sa v ranej cirkvi odohrala, je obsiahnutá aj v oficiálnom názve tohto kresťanského sviatku, teda Zoslanie, alebo Zostúpenie Ducha svätého, ľudovo na Ducha

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V írskom referende prešli homosexuálne manželstvá

V írskom referende prešli homosexuálne manželstvá | Správy Výveska | Scoop.it
Írski voliči veľkou väčšinou hlasov schválili v referende návrh na legalizáciu homosexuálnych manželstiev. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov piatkového referenda, ktoré zverejnili dnes večer.  
Christin's insight:

Po štyroch rokoch od zavedenia registrovaného partnerstva Íri v referende odsúhlasili homosexuálne manželstvá. Táto správa je špecifická v tom, že Írsko je stále považované za katolícku krajinu. Podľa wikipedie je podiel katolíkov viac než 80%. 

more...
No comment yet.