Správy Výveska
Follow
Find
1.8M views | +17 today
 
Scoop.it!

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR | Správy Výveska | Scoop.it
Koniec Roku viery, ktorý s predstihom týždňa predznamenal aj koniec liturgického roka západného obradu katolíckej cirkvi, sa niesol v znamení viacerých významných udalostí.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Svätý rok milosrdenstva, prednáška Strata viery = Strata rozumu a Elias Vella na Slovensku

Svätý rok milosrdenstva, prednáška Strata viery = Strata rozumu a Elias Vella na Slovensku | Správy Výveska | Scoop.it
Napadol prvý sneh a už sa stihol aj roztopiť. Začal Advent a v kostoloch sme si vypočuli adventný pastiersky list o začínajúcom Svätom roku milosrdenstva. Milosrdenstvu sa nedávno venoval vladyka Cyril Vasiľ v príhovore v rámci Trnavskej novény, kde nám odkázal, že sme schopní konať skutky milosrdenstva len preto, lebo sme prijali Božie Milosrdenstvo. Máme to celkom pestré a k tomu vám ešte dávame speciálne do pozornosti niekoľko podujatí.
Christin's insight:

Ani tento týždeň sa nebudeme nudiť. Zatiaľ hovorí len jedna sviečka a ani sa nenazdáme a budú horieť všetky štyri.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tretina z irackých kresťanov, ktorí prídu do Nitry, sú deti do 15 rokov

Tretina z irackých kresťanov, ktorí prídu do Nitry, sú deti do 15 rokov | Správy Výveska | Scoop.it
Minister vnútra Kaliňák dnes na tlačovej besede upokojoval, že irackí kresťania nie sú žiadnym bezpečnostným rizikom.
Christin's insight:

Utečenci prídu najsôr do záchytného tábora v Humennom, odkiaľ sa postupne dostanú do viacerých obcí v Nitrianskom kraji. „Chceme, aby nestratili svoju kresťanskú identitu a na Slovensku vedeli nájsť svoj nový domov,“ povedal nitriansky biskup Viliam Judák. Priestory na ubytovanie rodín ponúkli dobrovoľníci, časť zariadení patrí cirkvi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Slová pápeža v mešite v Bangui: Kresťania a moslimi sú bratia

Slová pápeža v mešite v Bangui: Kresťania a moslimi sú bratia | Správy Výveska | Scoop.it
Príhovor Svätého Otca Františka pri návšteve Centrálnej mešity Koudoukou v hlavnom meste Stredoafrickej republiky Bangui 30. novembra 2015, pri ktorej sa stretol s piatimi imámmi za prítomnosti okolo dvesto veriacich.
Christin's insight:

Kresťania a moslimovia sme si bratmi. Musíme sa preto za takých považovať a správať sa podľa toho. Dobre vieme, že posledné udalosti a násilnosti, ktoré otriasli vašou krajinou nevychádzali z príčin striktne náboženských. Kto hovorí, že verí v Boha, musí byť aj mužom či ženou pokoja.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež ukončil návštevu Afriky otvorením svätej brány

Pápež ukončil návštevu Afriky otvorením svätej brány | Správy Výveska | Scoop.it
Poslednou zastávkou pápeža Františka počas šesťdňovej návštevy Afriky bola Stredoafrická republika. Na poludnie odletel z letiska v hlavnom meste Bangui späť do Ríma.
Christin's insight:

Pápež v Afrike povzbudzoval, apeloval, vyzýval... Pomôže to riešeniu nakopených problémov?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prichádzajú k nám pokojní ľudia

Prichádzajú k nám pokojní ľudia | Správy Výveska | Scoop.it
O príchode irackých kresťanov sme sa rozprávali s riaditeľom Diecéznej charity v Nitre Jurajom Barátom.
Christin's insight:

S iniciatívou prišlo občianske združenie Pokoj a dobro, ktoré sa venuje pomoci utečencom. Oslovili nitrianskeho biskupa, ktorý ich poslal za mnou. Rozhýbali sme to a dnes je to v takej fáze, že na Slovensko by malo prísť do dvoch týždňov do stopäťdesiat ľudí, asýrskych kresťanov z Iraku.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ženský boj o rod

Ženský boj o rod | Správy Výveska | Scoop.it
Ešte v lete sa v médiách objavila správa, že dvom slovenským mimovládkam nedovolili čerpať peniaze z nórskych fondov, pretože vyjadrili kritický názor na medzinárodný dohovor o násilií na ženách, ktorý obsahuje rodovú agendu.
Christin's insight:

Rodová rovnosť je pre mnohých strašiakom, ktorý sa k nám blíži zo Západu. Iní ju vítajú s otvorenou náručou. Slovensko však dosiaľ nemalo s hodnotovým sporom, ktorý gender agenda vyvoláva, praktickú skúsenosť. Až tento rok sa čosi zmenilo.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Farár Kuffa: Boh si vyberá slabých na veľké veci

Farár Kuffa: Boh si vyberá slabých na veľké veci | Správy Výveska | Scoop.it
Slovenskí biskupi na prvú adventnú nedeľu avizujú veriacim v kostoloch cez svoj pastiersky list začiatok mimoriadneho svätého roku milosrdenstva. Začína sa 8. decembra na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie. S Božím milosrdenstvom sa teda budeme v priebehu tohto roka stretávať viac krát. Otec Maroš Kuffa má s milosrdenstvom bohaté skúsenosti.
Christin's insight:

Na Trnavskej novéne sa 20. novembra prihovoril veriacim farár zo Žakoviec. Témou sa zameral na Božie milosrdenstvo, niekoľko jeho myšlienok stojí naozaj za to. Ako on hovorí, milosrdenstvo, to znamená mať milosrdné srdce. 


V rámci Trnavskej novény sa veriacim na tému milosrdenstva prihovoril aj Cyril Vasiľ: Som schopný konať skutky milosrdenstva len preto, lebo som prijal Božie Milosrdenstvo
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kniha: Inšpiratívny Papini

Kniha: Inšpiratívny Papini | Správy Výveska | Scoop.it
Dielo G. Papiniho (1881–1956) nemožno plne prijať a pochopiť bez uvedomenia si autorovho myšlienkového, svetonázorového vývinu, v ktorom došlo k rozhodujúcemu posunu po konverzii na katolícku vieru.
Christin's insight:

Človek sa môže mýliť, najmä vtedy, keď sa zameria na veci a javy nové, neoverené. Nepomýli sa, keď svoj život oprie o Krista.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápežove rady zasväteným Ugandy: Pamäť, vernosť, modlitba

Pápežove rady zasväteným Ugandy: Pamäť, vernosť, modlitba | Správy Výveska | Scoop.it

dPosledným pastoračným bodom programu Svätého Otca v Ugande bolo v sobotu stretnutie s kňazmi a zasvätenými osobami v katedrále hlavného mesta Kampala.

Christin's insight:

Svätý Otec zasväteným prízvukoval tri veci – pamäť, vernosť a modlitbu. Uganďanom prúdi v žilách krv ich svätých mučeníkov. Avšak je tu nebezpečenstvo zvyknúť si na zdedené dobrá našich otcov, povedal Svätý Otec a dodal: „Minulá sláva bola začiatkom, avšak vy musíte budovať budúcu slávu. Toto je úloha, ktorú vám zveruje Cirkev: buďte svedkami, ako boli svedkami mučeníci, ktorí dali život za evanjelium.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vatikán súdi bývalých zamestnancov pre vytvorenie zločineckej skupiny (Vatikánska sedma)

Vatikán súdi bývalých zamestnancov pre vytvorenie zločineckej skupiny (Vatikánska sedma) | Správy Výveska | Scoop.it
Vo Vatikáne začalo očakávané súdne pojednávanie s aktérmi kauzy Vatileaks 2. Španielskeho preláta Lucia Valleja Baldu, jeho spolupracovníka Nicolu Maiu a odborníčku na komunikáciu Francescu Immacolatu Chaouquiovú vatikánsky prokurátor obvinil z vytvorenia organizovanej zločineckej skupiny za účelom šírenia dôverných informácií z vnútra Vatikánu.
Christin's insight:

Aj tento týždeň bol bohatý na udalosti vo Vatikáne. Začal sa proces s aktérmi Vatileaks 2, František prijal týrané matky a ich deti a proces svätorečenia Matky Terezy sa opäť o čosi posunul vpred. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

1.adventná nedeľa - Pravda mužnosti

1.adventná nedeľa - Pravda mužnosti | Správy Výveska | Scoop.it
Hľa, blížia sa dni, – hovorí Pán-, keď splním prísľub spásy, ktorý som dal Izraelovmu a Júdovmu domu. V tých dňoch a v tom čase vyklíči z Dávida spravodlivý výhonok, ktorý bude konať právo a spravodlivosť na zemi. V tých dňoch Júda dosiahne spásu a Jeruzalem istotu a budú ho volať: Pán – naša spravodlivosť. Jer 33,14-16  
Christin's insight:

Ježiš je nádejou pre všetkých mužov, ktorí nezažili lásku svojho pozemského otca. Ježiš je naším vzorom a "spravodlivosťou". Ježiš nám ukázal Otca, ktorý ako pri Jordáne potvrdzuje Ježiša "Toto je môj milovaný syn", prijíma nás za vlastných synov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec uprostred utečencov v Bangui: „Všetci sme bratia!“

Svätý Otec uprostred utečencov v Bangui: „Všetci sme bratia!“ | Správy Výveska | Scoop.it
„Všetci sme bratia!“ Tieto slová zostávajú rezonovať ako posolstvo návštevy Svätého Otca Františka medzi utečencami, s ktorými sa stretol dnes krátko po poludní v tábore na periférii hlavného mesta Stredoafrickej republiky Bangui.
Christin's insight:

Dejiskom stretnutia bol otvorený dvor katolíckej farnosti Najsvätejšieho Spasiteľa (St. Sauveur), ktorá sa venuje mnohým utečencom. Nasleduje celý prepis krátkeho improvizovaného príhovoru pápeža Františka:

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Padá mi sánka

Padá mi sánka | Správy Výveska | Scoop.it

V živote máme aj pozitívne prekvapenia. Nielen negatívne. A keď je prekvapenie mimoriadne intenzívne, zabudneme aj na prirodzenú kontrolu nad naším telom. Napríklad naširoko otvoríme ústa, hoci obyčajne by sme sa hanbili. Jedno prekvapenie nás určite čaká a to nám dá riadne zabrať.

Christin's insight:

V jednom filme v televízii dávali vtipnú scénku, ako sa dvaja mladí prechádzajú a natrafia na krokodíla, ktorý mal naširoko otvorenú papuľu. A namiesto toho, aby sa dievča zľaklo, povedalo – vidíš? Ešte aj ten krokodíl vie, že má byť nadšený z mojej krásy, až mu padá sánka a ty nič. Až sa raz postavíme pred tvár Syna Človeka, tiež nám „spadne sánka“ keď uvidíme, aký je v skutočnosti dobrý. Čítania o konci sveta nie sú o hrôzach, ale radostnom, až prekvapivo radostnom stretnutí s Ježišom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Arabský koberec alebo pestrosť kresťanov v Sýrii

Arabský koberec alebo pestrosť kresťanov v Sýrii | Správy Výveska | Scoop.it
Keby boli kresťania v Sýrii vyvraždení a vyhnaní, táto krajina by stratila strašne veľa. Prinášame portrét rôznych podôb sýrskeho kresťanstva.
Christin's insight:

Titul, ktorý títo patriarchovia dodnes používajú, vysvetľuje, že v ranom kresťanstve nie Damask, ale Antiochia, hlavné mesto vtedajšej rímskej provincie Sýria, predstavovala centrum kresťanstva v Palestíne a Sýrii. V Antiochii vznikla prvá pohanokresťanská cirkevná obec a prívržencov nového spoločenstva nazvali kresťanmi. Antiochia, dnes bezvýznamná Antakya v Turecku, bola kedysi sídlom patriarchu popri Ríme, Konštantínopole, Alexandrii a Jeruzaleme, pričom v hierarchii patriarchátov obsadzovala štvrté miesto pred Jeruzalemom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ekumenické posolstvo pápeža „zo srdca Afriky“ do Konštantinopolu

Ekumenické posolstvo pápeža „zo srdca Afriky“ do Konštantinopolu | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František zaslal z cesty v Afrike osobitný pozdrav ekumenickému patriarchovi Bartolomejovi pri príležitosti slávnosti sv. apoštola Ondreja, ktorá sa tradične 30. novembra slávi v sídle Ekumenického patriarchátu v Konštantínopole za účasti vyslaného zástupcu z Ríma.
Christin's insight:

Pápež František adresoval ekumenickému patriarchovi už v predchádzajúcich dňoch osobitné posolstvo, ktoré dnes priamo na oslavách v tureckom Fanare prečítal jeho reprezentant Svätej stolice kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Adventné „prekvapká“ pre manžela

Adventné „prekvapká“ pre manžela | Správy Výveska | Scoop.it
Pred pár rokmi som sa pri pohľade na štyri rovnaké adventné čokoládkové kalendáre v nákupnom košíku pozastavila: „Ale sa majú tí drobci!“ Okrem sladkostí ich ešte čaká ušitý kalendár s prekvapeniami a odkazmi na každý deň zavesený v chodbe. Ďalší kalendár majú v škôlke a v škole. Ako poznám starkých, aj tí niečo chystajú… No ale čo my – rodičia?
Christin's insight:

Zopár tipov do adventného kalendára pre milovaného

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež mladým Stredoafričanom: Utiecť pred výzvami nie je riešením

Pápež mladým Stredoafričanom: Utiecť pred výzvami nie je riešením | Správy Výveska | Scoop.it
Po slávnostnej Eucharistii v nedeľu večer spojenej s otvorením Svätej brány milosrdenstva v katedrále v Bangui sa pápež František presunul na pódium pred katedrálou, aby tu pozdravil mladých. Tí po svätej omši začali modlitebnú vigíliu, počas ktorej Svätý Otec niekoľko z nich vyspovedal.
Christin's insight:

Ten, kto nemá v srdci nenávisť, je víťazom lásky a prostredníctvom lásky prichádza pokoj, povedal Svätý Otec a dodal: „S láskou budete víťazmi v živote a vždy tak darujete život. Láska vám nikdy nedá prehrať.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Istanbulský dohovor: Vlk v ovčom rúchu

Istanbulský dohovor: Vlk v ovčom rúchu | Správy Výveska | Scoop.it
Na prvý pohľad je všetko nevinné. Napokon, plný názov Istanbulského dohovoru znie: Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. Zbežné prelistovanie dokumentu človeku veľa neprezradí, hoci môže ostať trochu zarazený slovnými spojeniami typu „stereotypné rodové role“.
Christin's insight:

Prezentovaným cieľom dokumentu je boj proti násiliu na ženách. Žiaľ, vpašovala sa tam rodová ideológia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cyril Vasiľ: Som schopný konať skutky milosrdenstva len preto, lebo som prijal Božie Milosrdenstvo

Cyril Vasiľ: Som schopný konať skutky milosrdenstva len preto, lebo som prijal Božie Milosrdenstvo | Správy Výveska | Scoop.it
“Cítime my všetci potrebu Božieho milosrdenstva? O Božom milosrdenstve vedel a mohol vierohodne hovoriť svätý Pavol“, povedal vladyka Cyril Vasiľ v kázni na Trnavskej novéne. Vypočujte si viac z náuky svätého Pavla, ktorý bol kvôli ohlasovaniu Božieho evanjelia predvedený pred kráľovský súd a hrozil mu trest smrti lebo svedčil o zmene svojho života.
Christin's insight:

Cyril Vasiľ: "Som schopný konať skutky milosrdenstva len preto, lebo som prijal Božie Milosrdenstvo."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Biskup Judák a minister Kaliňák oznámia príchod utečencov do Nitry

Biskup Judák a minister Kaliňák oznámia príchod utečencov do Nitry | Správy Výveska | Scoop.it
V decembri by malo na Slovensko prísť stopäťdesiat irackých kresťanov. Túto informáciu by mali dnes popoludní na tlačovej konferencii oficiálne oznámiť minister vnútra Robert Kaliňák a nitriansky biskup Viliam Judák.
Christin's insight:

Ľudia, ktorí k nám prídu, žili doteraz ako vnútorní utečenci v Kurdistane. Dlho verili, že len dočasne a budú sa môcť vrátiť domov. Postupne túto nádej stratili.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Homília pápeža Františka pri otvorení Svätej brány milosrdenstva v Bangui

Homília pápeža Františka pri otvorení Svätej brány milosrdenstva v Bangui | Správy Výveska | Scoop.it
Homília Svätého Otca Františka v hlavnom meste Stredoafrickej republiky Bangui pri slávení svätej omše Prvej adventnej nedele v Katedrále Nepoškvrneného počatia Panny Márie spolu s kňazmi, zasvätenými osobami a zaangažovanými laikmi.
Christin's insight:

Všetkým, ktorí používajú nespravodlivo zbrane tohto sveta, adresujem výzvu: Odložte tieto nástroje smrti; vyzbrojte sa radšej spravodlivosťou, láskou, milosrdenstvom, ktoré sú opravdivými zárukami pokoja.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Deti nemusia byť v škole nešťastné

Deti nemusia byť v škole nešťastné | Správy Výveska | Scoop.it
Vladimír Burjan sa vzdelávaniu venuje celý svoj život. Hovorí o sebe, že v školstve pôsobí od štyroch rokov, keď začal chodiť do škôlky. Vystriedal tam všetky pozície okrem inšpektora, ministra a školníka.
Christin's insight:

Zaujímavý rozhovor o slovenskom školstve: "Mnohí z tých najúspešnejších škole veľmi neublížili. Steve Jobs nedokončil vysokú školu, Bill Gates nedokončil vysokú školu. To isté Richard Brenson, Henry Ford, Thomas Edison. U nás si však nemôže šikovný gymnazista povedať, že kašle na výšku a ide budovať firmu, lebo sa mu môže stať, že nedostane živnostenský list."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Aký je pôvod adventného venca

Aký je pôvod adventného venca | Správy Výveska | Scoop.it
Sviečky na adventnom venci sa obvykle zapaľujú v kostoloch a v domácnostiach veriacich, ale aj na iných miestach, napríklad v domovoch seniorov, nemocniciach a iných zariadeniach. Sviece na adventnom venci bývajú najčastejšie tmavomodrej alebo fialovej farby, ktorá je v čase Adventu farbou liturgického rúcha.
Christin's insight:

Symbolom adventu – obdobia duchovnej prípravy na slávenie sviatkov Narodenia Pána – je adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Prvú sviecu na adventnom venci kresťania zapálili počas dnešnej Prvej adventnej nedele.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

2. výročie projektu Misiefilmom je za nami

2. výročie projektu Misiefilmom je za nami | Správy Výveska | Scoop.it
Sme veľmi radi, že sme sa s mnohými z vás mohli stretnúť včera 26. 11 na stretnutí Duchovný boj a médiá, ktoré sme zorganizovali v rámci 2. výročia projektu Misiefilmom. Počas tohto stretnutia sa k  projektu misiefilmom pridalo 138 nových videomisionárov,
Christin's insight:

Počas tohto stretnutia sa k  projektu misiefilmom pridalo 138 nových videomisionárov, rozdali sme 500 misijných DVD a 110 DVd s prednáškou o.Marettu hneď po jej skončení. Kázeň zo sv.omše (obetovaná za videomisionárov ) si môžete pozrieť hneď v pondelok na našej stránke www.misiefilmom.sk

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pútnik pokoja a apoštol nádeje – pápežov tvít Stredoafrickej republike

Pútnik pokoja a apoštol nádeje – pápežov tvít Stredoafrickej republike | Správy Výveska | Scoop.it
Prichádzam do Stredoafrickej republiky ako pútnik pokoja, a predstavujem sa ako apoštol nádeje.
Christin's insight:

Prichádzam do Stredoafrickej republiky ako pútnik pokoja, a predstavujem sa ako apoštol nádeje. (Tvít pápeža Františka z 28./29. novembra 2015)

more...
No comment yet.