Správy Výveska
Follow
Find
1.6M views | +25 today
 
Scoop.it!

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR | Správy Výveska | Scoop.it
Koniec Roku viery, ktorý s predstihom týždňa predznamenal aj koniec liturgického roka západného obradu katolíckej cirkvi, sa niesol v znamení viacerých významných udalostí.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Cameron: Islamský štát plánuje v Británii strašné útoky

Cameron: Islamský štát plánuje v Británii strašné útoky | Správy Výveska | Scoop.it
Britský premiér David Cameron vyslovil dnes varovanie, že militanti z Islamského štátu plánujú konkrétne útoky prot...
Christin's insight:

Podľa viacerých britských politikov išlo o najhorší jednotlivý útok na britských občanov od viacnásobného bombového útoku na londýnske metro a autobus, pri ktorom v roku 2005 zahynulo 52 ľudí a štyria atentátnic

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nie ste kasta zo svetských salónov, upozornil pápež cirkevných diplomatov

Nie ste kasta zo svetských salónov, upozornil pápež cirkevných diplomatov | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František sa stretol so zástupcami Pápežskej cirkevnej akadémie, ktorá vychováva cirkevných diplomatov. Upozornil ich, že nie sú „povolaní byť vysokými štátnymi úradníkmi, hornou sebapodporujúcou kastou vítanou vo svetských salónoch, ale byť strážcami pravdy“.
Christin's insight:

František vyzval cirkevných diplomatov, aby nevystupovali ako štátni úradníci.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kanaďan pomáha Afrike zo Slovenska: Afričania doma nemajú budúcnosť

Kanaďan pomáha Afrike zo Slovenska: Afričania doma nemajú budúcnosť | Správy Výveska | Scoop.it
Allan Bussard žije na Slovensku 24 rokov, navštevoval ho už dlhé roky predtým. Vyrástli tu jeho deti, okrem nich vychoval aj niekoľko projektov, desiatky firiem a podnikateľov, pracovníkov neziskových organizácií, konzultantov.
Christin's insight:

Pre slovenskú rodinu je to veľmi zdravý krok, keď si adoptuje africké dieťa. Deti tak vyrastú s trochu iným obrazom sveta, vysvetľuje šéf Nadácie Integra.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Být učedníkem Krista - P. Vojtěch Kodet ThD. O.Carm

Být učedníkem Krista - P. Vojtěch Kodet ThD. O.Carm | Správy Výveska | Scoop.it
Mnozí z nás vyrůstali v křesťanské rodině a osvojili si náboženské zvyklosti dřív, než si vůbec stačili položit otázku, co to vlastně znamená být křesťanem. Jiní objevili křesťanství až jako dospělí, takže nejsou tolik v zajetí zvykovosti. A přece, i jim se může stát, že se život víry s celou svou novostí scvrkne na jakousi luxusní „půdní vestavbu“, která má své přesně vymezené místo, ale mnoha oblastí praktického života se vlastně nedotýká.
Christin's insight:

Zamyslenie pátra Kodeta.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dialog a obnova v knihách Tomáše Halíka / Christnet.cz

Dialog a obnova v knihách Tomáše Halíka / Christnet.cz | Správy Výveska | Scoop.it
V minulých letech každoročně přicházela na trh další kniha Tomáše Halíka. Rok 2014 byl přelomovým – vyšly hned dvě knížky v Nakladatelství Lidové noviny ilustrované Patrikem Háblem (Obnovíš tvář země, 301 stran; Žít v dialogu, 169 stran).
Christin's insight:

Pozoruhodné je autorovo hodnocení Husa a husitství. Jednak kritické, přitom v podstatě přejné: „Husitství představuje nebývalý rozmach radikální křesťanské vroucnosti na poli teologie, spirituality i sociálních reforem, zároveň však roztáčí spirálu násilí a vhání zemi do politické izolace. Český teolog Jan Hus postavil svědomí do centra své teologie i svého osudového – pro celé české dějiny osudového – životního rozhodnutí. Hus se zajisté vyjadřuje v terminologii tradiční spirituality, mluví především o poslušnosti vůči Kristově pravdě zjevené v Písmu, avšak tuto pravdu zakouší svým rozumem a svědomím, nikoliv konformitou vůči institucionalizované autoritě. Myslím, že nikdo předtím nepřiznal svědomí tak vznešené místo v krajině křesťanské víry a zbožnosti. Hus je jistě dobrým dědicem Augustinovy teologie srdce. Předjímá tak reformaci, ale zůstává mužem, který překročil katolictví své doby a nedokročil do protestantismu." O následné reformační tradici praví: „Je zatlačena do exilu, doma podrobena tvrdému útisku. Jejím vzácným květem je Jednota bratrská a její biskup Komenský."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František pred modlitbou Anjel Pána: Neboj sa, len ver!

Pápež František pred modlitbou Anjel Pána: Neboj sa, len ver! | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František pred modlitbou Anjel Pána: Neboj sa, len ver!
Christin's insight:

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania Svätý Otec na prvom mieste pozdravil účastníkov pochodu ulicami Ríma na podporu „ľudskej ekológie“, podujatia s názvom „Jedna zem, jedna ľudská rodina“, organizovaného zo strany Federácie kresťanských organizácií medzinárodného dobrovoľníctva (FOCSIV), medzináboženskej kampane proti klimatickým zmenám Our Voices a dalších zložiek.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec združil vatikánske médiá pod nový Sekretariát pre komunikáciu

Svätý Otec združil vatikánske médiá pod nový Sekretariát pre komunikáciu | Správy Výveska | Scoop.it
Svätý Otec združil vatikánske médiá pod nový Sekretariát pre komunikáciu
Christin's insight:

Zjednotenie bude prebiehať v časovom harmonograme stanovenom Komisiou pre vatikánske médiá, zriadenou 30. apríla 2015. Jednotlivé zložky vatikánskych médií budú pokračovať vo svojej činnosti, budú sa však riadiť direktívami Sekretariátu pre komunikáciu. V motu proprio sa uvádza, že nové dikastérium v zhode so Štátnym sekretariátom prevezme správu inštitucionálnej internetovej stránky Svätej stolice (www.vatican.va) a služby Twitter Svätého Otca (@pontifex).

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Najvyšší súd USA priznal homosexuálom právo na manželstvo

Najvyšší súd USA priznal homosexuálom právo na manželstvo | Správy Výveska | Scoop.it
Najvyšší súd dospel k záveru, že z ustanovení americkej ústavy vyplýva, že jednotlivé štáty USA nemôžu zakázať manželstvá osôb rovnakého pohlavia.
Christin's insight:

Piatkový verdikt je najvýznamnejšou zmenou v oblasti manželského práva v Spojených štátoch od roku 1967, keď Najvyšší súd USA zrušil platnosť zákonov jednotlivých štátov únie, ktoré zakazovali rasovo zmiešané manželstvá.


more...
No comment yet.
Scoop.it!

Migranti a naša budúcnosť

Migranti a naša budúcnosť | Správy Výveska | Scoop.it
Horúcou témou týchto dní je nelegálna migrácia. Stále viac ľudí najmä z Afriky, Blízkeho a Stredného východu sa pokúša preniknúť do Európy, na územie Európskej únie.
Christin's insight:

Iba spoločenská kontrarevolúcia alebo náboženské obrodenie môže Západ zachrániť ešte predtým, než klesajúca pôrodnosť dosiahne posledný stupeň a spustí oponu za dlhotrvajúcim predstavením západného človeka.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Odmeniť vysvedčko?

Odmeniť vysvedčko? | Správy Výveska | Scoop.it
Deti sa už prestali potiť a mordovať, aby to na koncoročnom papieri bolo krajšie, viac-menej je isté, čo na nich bude. Možno lepšie, možno horšie, možno klasika. Otázka ale znie: ako si uctiť „prácu“ našich detí v škole?
Christin's insight:

Ako rodičia musíme zvážiť, na koľko naše deti majú: a tak napríklad ja nekompromisne tvrdím tým mojim, že pri ich kapacite mozgu nemá čo trojka z akéhokoľvek predmetu na vysvedčení čo robiť. Neplatí to však pre každého.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Breakfestival v Pieninách si cez víkend posvieti na zasvätených

Breakfestival v Pieninách si cez víkend posvieti na zasvätených | Správy Výveska | Scoop.it
Koncerty i program pre rodiny s deťmi. To je Breakfestival v Červenom Kláštore.
Christin's insight:

Už po šiesty raz sa Červený Kláštor zahalí do atmosféry modlitby, hodnotného programu pre celé rodiny, dobrej gospelovej hudby a pozvania byť lepším. Toto všetko tu už tento víkend ponúka Breakfestival, tentokrát s témou “zasvätení”.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

A pred nami je šťastie

A pred nami je šťastie | Správy Výveska | Scoop.it
Prinášame exkluzívnu reportáž Wolfganga Bauera z týždenníka Die Zeit a českého fotografa Stanislava Krupařa, k...
Christin's insight:

Dlhší článok nemeckého a českého reportéra, ktorí si skúsili útek do Európy ako utečenci. Po prečítaní možno pochopíte, že nie všetci utečenci sú teroristi, ale mnohí sú bez domova,nemôžu sa vrátiť do vlastnej krajiny, ani nemôžu ostať tam kde sú.


more...
No comment yet.
Scoop.it!

Rakúšania odmietli zaviesť manželstvá homosexuálov

Rakúšania odmietli zaviesť manželstvá homosexuálov | Správy Výveska | Scoop.it
Viedeň odmietla nasledovať Írsko, Francúzsko alebo Veľkú Britániu.
V Rakúsku sa nepresadili manželstvá pre osoby r...
Christin's insight:

O úplnom odmietnutí návrhu na politickej úrovni neinformovali najväčšie rakúske médiá, ktoré sa naopak obšírne venujú vlaňajšiemu rakúskemu víťazovi Ceny Eurovízie Conchita Wurst. Často prinášajú udalosti zo života celebrity a tvrdia, že ide o prejav rakúskej tolerancie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vo veku 91 rokov zomrel herec Ladislav Chudík

Vo veku 91 rokov zomrel herec Ladislav Chudík | Správy Výveska | Scoop.it
Ladislav Chudík bol nositeľom mnohých vyznamenaní a cien udeľovaných v oblasti kultúry na Slovensku.
Christin's insight:

Ladislav Chudík bol nositeľom mnohých vyznamenaní a cien udeľovaných v oblasti kultúry na Slovensku. V roku 1982 mu udelili titul národný umelec, v roku 1999 najvyššie štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy a v tom istom roku získal Cenu Jozefa Kronera za celoživotné dielo.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Rehoľníkov milo prekvapil záujem návštevníkov. Do kláštorov ich prišlo viac ako 30 tisíc!

Rehoľníkov milo prekvapil záujem návštevníkov. Do kláštorov ich prišlo viac ako 30 tisíc! | Správy Výveska | Scoop.it
Vo viac ako 50-tich slovenských mestách sa v sobotu, 27. júna, otvorili brány kláštorov, ale aj nemocníc, hospicov, rehoľných domov, kostolov či areálov, v ktorých žijú a pôsobia rehoľníci. Okrem toho rehoľníci sprístupnili aj svoje kaplnky, kuchyne, jedálne či záhrady, do ktorých sa bežne počas roka návštevník nedostane. Súčasťou dňa bol aj sprievodný program, počas ktorého bola možnosť read more
Christin's insight:

Veľa ľudí využilo počas návštevy kláštorov a rehoľných domov aj možnosť vhodiť svoje prosby, ktoré napísali na papierik do nádob, ktoré rehoľníci otvoria a budú sa za úmysly návštevníkov modliť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

František Kovár: Bola to láska na prvý pohľad

František Kovár: Bola to láska na prvý pohľad | Správy Výveska | Scoop.it
Stretli sme sa pred novou budovou Slovenského národného divadla. Pán František Kovár tu má svoju šatňu a môžete ho vidieť na doskách, ktoré znamenajú svet. Na stretnutie s oboma som sa veľmi tešila, už len preto, že sú veľmi sympatickí.
Christin's insight:

Vzájomná úcta, láska, tolerancia, rešpekt, uznanie, spoločné chvíle, uznanie chýb, radosť z prítomnosti  toho druhého,  spoločné záujmy, obeta, rozhodnosť, rozhodnutie ísť ďalej napriek prekážkam; to všetko je v manželstve Františka a Daniely Kovárovcov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Tunisku a Kuvajte zabíjali teroristi - desiatky mŕtvych a zranených

V Tunisku a Kuvajte zabíjali teroristi - desiatky mŕtvych a zranených | Správy Výveska | Scoop.it
V tuniskom letovisku Súsa dnes terorista ozbrojený automatickou zbraňou postrieľal na pláži a v hoteli desiatky ľudí. Korigované údaje z dejiska útoku hovoria o tom, že prišlo o život najmenej 37 ľudí, medzi ktorými by mali byť nielen Briti a Írka, ale aj Belgičania, Nemci a Tunisania.
Christin's insight:

Ozbrojený atentátnik sa dostal podľa očitých svedkov k hotelu po vode a následne začal páliť po turistoch zo zbrane, ktorú ukrýval pod slnečníkom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Drón dopravujúci antikoncepciu vyvolal v Poľsku protesty

Drón dopravujúci antikoncepciu vyvolal v Poľsku protesty | Správy Výveska | Scoop.it
Bezpilotné lietadlo s nákladom antikoncepcie vyslané feministkami zo západnej Európy pristálo v sobotu v Poľsku, pri ...
Christin's insight:

Negatívne reakcie vyvolal aj prelet drónu: katolícky denník Nasz Dziennik ho odsúdil a pripomenul, že Nemci počas okupácie chceli Poľsko zničiť propagovaním potratov a antikoncepcie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Manželia Martinovci budú svätorečení počas októbrovej synody

Manželia Martinovci budú svätorečení počas októbrovej synody | Správy Výveska | Scoop.it
Manželia Martinovci budú svätorečení počas októbrovej synody
Christin's insight:

 Kanonizácia sa teda uskutoční počas riadneho zhromaždenia synody o rodine, čo je významné najmä v súvislosti s manželmi Martinovcami, rodičmi sv. Terezky z Lisieux, ktorí sú súčasne symbolom rodiny.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Tunisku je 600 Slovákov, čakajú na vládny špeciál

V Tunisku je 600 Slovákov, čakajú na vládny špeciál | Správy Výveska | Scoop.it
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí vďaka systému dobrovoľnej registrácie vedelo o 160 Slovákov v Tunisku, napokon z komunikácie s cestovnými kanceláriami zistili, že ich je tam viac ako 600.
Christin's insight:
Teroristocky utok v Tunisku vydesil aj stovky Slovakov a vracaju sa predcasne domov.
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Toufarovy ostatky budou uloženy v číhošťském kostele / Christnet.cz

Toufarovy ostatky budou uloženy v číhošťském kostele / Christnet.cz | Správy Výveska | Scoop.it
Ostatky kněze Josefa Toufara, umučeného komunistickým režimem, budou v červenci uloženy pod kamennou desku uprostřed kostela v Číhošti na Havlíčkobrodsku. Ostatky spočinou v kovové schráně. Novinářům to dnes řekl autor návrhu hrobu a schránky pro páterovy ostatky Norbert Schmidt.
Christin's insight:

Ostatky zkoumal i forenzní genetik Tomáš Pexa. Genetické profily z biologických vzorků zajištěných při exhumaci ostatků porovnal s odebranými třemi vzorky Toufarových přímých příbuzných. "Výsledek je jednoznačný. Pravděpodobnost, že ostatky patří páteru Toufarovi je 99,99procentní," řekla koordinátorka projektu Eva Vorlíčková. Je to díky nepřerušené mužské linii v Toufarově rodu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svedectvo týranej kresťanky

Svedectvo týranej kresťanky | Správy Výveska | Scoop.it

Gospelová speváčka Helen Berhane prežila dva a pol roka vo väzení len preto, že v severovýchodnej africkej Eritrei nebola jej viera akceptovaná. Bola mučená a väznená v kovovom kontajneri. Dnes žije a spieva v Dánsku.

Christin's insight:

“Na začiatku som nevedela, že sa za mňa niekto zasadil“, hovorí Berhane, “ale keď som bola týraná, dozvedela som sa, že sa moje meno objavilo v západnej tlači. Toto vedomie mi dalo silu.”

more...
No comment yet.
Scoop.it!

BOLI SME V ZÁCHYTNOM TÁBORE: Aká je pravda o utečencoch?

BOLI SME V ZÁCHYTNOM TÁBORE: Aká je pravda o utečencoch? | Správy Výveska | Scoop.it
V posledných týždňoch sa na Slovensku rozpútala búrlivá diskusia o tom, či prijať ďalších utečencov. Najlepšie je však utvoriť si názor na vec na základe vlastných skúseností, a tak sa cesta+ vybrala mapovať situáciu do Záchytného tábora Migračného úradu Humenné.
Christin's insight:

Ak si niekto pod pojmom záchytný tábor predstavuje stany a neľudské podmienky, alebo, naopak, luxusné zariadenie, kde nikto nemusí nič robiť, mýli sa. Prečítajte si teda, ako to v záchytnom tábore naozaj vyzerá.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vo Vatikáne predstavili Svetové stretnutie rodín vo Filadelfii

Vo Vatikáne predstavili Svetové stretnutie rodín vo Filadelfii | Správy Výveska | Scoop.it
Vo Vatikáne predstavili Svetové stretnutie rodín vo Filadelfii
Christin's insight:

„Podujatia vo Filadelfii sa delia na dve časti: jednou je Svetový kongres rodín, ktorý sa uskutoční od 22. do 25. septembra v Pensylvánskom kongresovom centre (Pennsylvania Convention Centre). Očakávame tam účasť približne 15-tisíc delegátov z celého sveta. Kongres je príležitosťou všetkých tých – či už katolíkov alebo príslušníkov iných náboženstiev –, ktorí veria, že rodina je uholným kameňom spoločnosti, aby sa zjednotili v úsilí znovupotvrdiť jej najdôvernejšie putá a znovupotvrdiť jej dôležitosť v našom živote. My všetci máme rodinu a rodina je pre každého z nás veľmi dôležitá. Druhá časť sa týka pápežovej návštevy Filadelfie, ktorá sa uskutoční v sobotu a v nedeľu, čiže 26. a 27. septembra, kedy sa Svätý Otec zúčastní na podujatiach spojených s ukončením ôsmeho Svetového stretnutia rodín.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Európa prijme 40-tisíc utečencov, kvóty v Bruseli neprešli

Európa prijme 40-tisíc utečencov, kvóty v Bruseli neprešli | Správy Výveska | Scoop.it
Premiéri a prezidenti členských krajín Európskej únie sa v Bruseli zaoberali migráciou. Už pred začatím summitu bolo jasné, že najmä stredoeurópske a východoeurópske krajiny vrátane Slovenska zahlasujú proti povinným kvótam pre migrantov.
Christin's insight:


Okrem počtu 40-tisíc žiadateľov o azyl zo Sýrie a Eritrey, ktorých nezvláda administratíva Talianska a Grécka, EÚ plánuje aj priame presídlenie okolo 20-tisíc utečencov z politicky nestabilných krajín ako je Sýria, Irak či Afganistan

more...
No comment yet.