Správy Výveska
2.4M views | +243 today
Follow
 
Scoop.it!

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR

Františkova Radosť evanjelia, Putin a IOR | Správy Výveska | Scoop.it
Koniec Roku viery, ktorý s predstihom týždňa predznamenal aj koniec liturgického roka západného obradu katolíckej cirkvi, sa niesol v znamení viacerých významných udalostí.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Ranná homília pápeža Františka: Aj dnes Boh plače nad kalamitami a vojnami

Ranná homília pápeža Františka: Aj dnes Boh plače nad kalamitami a vojnami | Správy Výveska | Scoop.it

Aj dnes pred prírodnými kalamitami, pred vojnami kvôli „uctievaniu boha peňazí“, pred zavraždenými deťmi, Boh plače. Týmito slovami sa dnes prihovoril veriacich pápež František v Dome sv. Marty, kde ráno slúžil omšu. „Boh dnes plače,“ zdôraznil Svätý Otec, pre ľudstvo, ktoré nechápe „pokoj, ktorý nám ponúka, pokoj lásky“.

Christin's insight:

Pápež František dnes ráno prijal na súkromnej audiencii v Apoštolskom paláci troch hlavných náboženských predstaviteľov Južného Sudánu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec prijal Skupinu sv. Marty, ktorá bojuje proti obchodovaniu s ľuďmi

Svätý Otec prijal Skupinu sv. Marty, ktorá bojuje proti obchodovaniu s ľuďmi | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec približne 100 zástupcom tejto medzinárodnej siete, ku ktorej patria biskupi a policajné zložky rôznych krajín sveta, poďakoval za jej službu:

Christin's insight:

Pápež František dnes v Sále konzistória prijal takzvanú „Skupinu sv. Marty”, ktorá v týchto dňoch vo Vatikáne zorganizovala konferenciu na tému boja proti obchodu s ľuďmi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Jazyky lásky pre cirkev – čo nám uniká?

Jazyky lásky pre cirkev – čo nám uniká? | Správy Výveska | Scoop.it

Pani s košíkom plným jedla v ruke. Celkom isto viete, o kom hovorím. A určite sa taká jedna či dve panie nachádzajú aj vo vašom spoločenstve. Zraneným donesú jedlo, unaveným výživu a zroneným útechu.

Christin's insight:

Nie je to o tom, čo Boh dáva nám, ale o tom, čo my dávame jemu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Biskup Radkovský: Mrzí mě, že jsem loni vyznamenání neodmítl. Teď už bych nešel

Biskup Radkovský: Mrzí mě, že jsem loni vyznamenání neodmítl. Teď už bych nešel | Správy Výveska | Scoop.it

Ano a už tenkrát to bylo diskutabilní. Mrzí mě, že jsem vyznamenání neodmítl už v době, když se o tom se mnou začal bavit ředitel protokolu Hradu pan Forejt. Dobře to udělal pan Grygar i pan Pithart, kteří možnost udělení vyznamenání předem odmítli. Mrzí mě, že jsem to neudělal. Letos bych už tam nešel.

Christin's insight:

Emeritní plzeňský biskup František Radkovský dostal od prezidenta Miloše Zemana vyznamenání Za zásluhy vloni 28. října. Dnes říká, že je měl odmítnout.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Identitu si nevyberáme

Identitu si nevyberáme | Správy Výveska | Scoop.it
Dnešná doba je charakteristická jedným - relativizmom. Pravda sa vydáva za lož či extrémizmus a načančané klamstvo sa nám smeje do očí zo žiariacich televíznych obrazoviek. V mene politickej korektnosti sa prestáva hovoriť pravda.
Christin's insight:

Zdá sa, že je to jednoduché, hlavne pre veriacich kresťanov. Človek bol stvorený na Boží obraz ako muž a žena. Identita je teda stvorená Bohom a človek ju má objavovať. Aj preto z mysle neustupujú naliehavé otázky: Kto som? A kam idem? Ale skutočne je to takto aj v realite súčasnosti?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápežský inštitút Jána Pavla II. pre manželstvo a rodinu na audiencii u Svätého Otca

Pápežský inštitút Jána Pavla II. pre manželstvo a rodinu na audiencii u Svätého Otca | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František sa dnes v Klementínskej sále Apoštolského paláca prihovoril vedeniu, profesorom a študentom Pápežského inštitútu Jána Pavla II. pre manželstvo a rodinu v Ríme pri príležitosti otvorenia nového akademického roku.
Christin's insight:

Svätý Otec vo svojom príhovore opísal cirkevné chápanie rodiny založenej na manželstve ako výraz a naplnenie ľudskej prirodzenosti. Rodina je podľa jeho slov určená pre všeobecný prospech ľudského rodu ako „obrovský poklad“, ktorý treba „vykúpiť“ z mnohých alarmujúcich intelektuálnych, kultúrnych a sociálnych trendov, ktoré ho ohrozujú v mnohých spoločnostiach na celom svete.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Za sochou Krista nemusíš cestovať do Ria. Jej presnú kópiu máme aj na Slovensku

Za sochou Krista nemusíš cestovať do Ria. Jej presnú kópiu máme aj na Slovensku | Správy Výveska | Scoop.it
Patríme k tej generácii, ktorá môže bez akýchkoľvek problémov vycestovať, kam len na svete chce. To je na jednu stranu fantastická príležitosť navštíviť každý kút našej planéty, no na stranu druhú sa častokrát otáčame chrbtom k našej domovine, v ktorej toho nájdeš omnoho viac, ako by sa ti na prvý pohľad mohlo zdať.
Christin's insight:

V malej obeci Klin v okrese Námestovo nájdete sochu Krista Spasiteľa. A nie len takú obyčajnú. Socha je totiž vernou kópiou tej, za ktorou ľudia cestujú niekoľko tisíc kilometrov až do Ria de Janeira. Samozrejme, že jej mierka je o niečo menšia ako originál.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Jeruzalem, Jeruzalem

Jeruzalem, Jeruzalem | Správy Výveska | Scoop.it
K Ježišovi prišli niektorí farizeji a hovorili mu: „Odíď odtiaľto, lebo Herodes ťa chce zabiť.“ On im povedal: „Choďte a povedzte tej líške: ‚Hľa, vyháňam zlých duchov a uzdravujem dnes i zajtra a tretieho dňa dokončím. Ale dnes, zajtra a pozajtre musím ísť ďalej, lebo nie je možné, aby prorok zahynul mimo Jeruzalema.‘
Jeruzalem, Jeruzalem, ktorý zabíjaš prorokov a kameňuješ tých, čo boli k tebe poslaní, koľko ráz som chcel zhromaždiť tvoje deti ako sliepka svoje kuriatka pod krídla, a nechceli ste.
Hľa, váš dom vám ostáva pustý. A hovorím vám: Už ma neuvidíte, kým nepríde čas, keď budete hovoriť: ‚Požehnaný, ktorý prichádza v mene Pánovom.‘“
Christin's insight:

Ježiš nás chcel všetkých zhromaždiť. Nejde to, ani po 2000 rokoch. Stále tomu niečo prekáža. Potreby tých, ktorí sú vyššie. Bežnému ľudu vadí, že stále budujeme medzi sebou rozdiely. Kristus už prichádza a nikdy nevieme kedy nás zastihne Jeho druhý príchod. Preto musíme byť pripravení, aby sme mohli prísť aspoň do toho "nebeského Jeruzalema."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Elektronický kancionál je kompletní - Církev.cz

Elektronický kancionál je kompletní -  Církev.cz | Správy Výveska | Scoop.it
Elektronická verze zpěvníku českých a moravských diecézí Kancionál je již kompletní. Majitelé zařízení s operačním systémem Android si jej mohou stáhnout jako aplikaci, pro Apple iOS je k dispozici online verze. Na specializovaném webu je možné si stáhnout i verzi pro čtečky.
Christin's insight:

Mobilní aplikace vznikla ve spolupráci s Pastoračním střediskem Arcibiskupství pražského a se svolením České biskupské konference.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Otužovanie detí

Otužovanie detí | Správy Výveska | Scoop.it

K otužovaniu patrí napríklad častý pobyt vonku, za každého počasia, studené alebo striedavé sprchy, plávanie, ako aj časté vetranie a spánok pri otvorenom okne. 

Christin's insight:

Privykanie na náhle zmeny teploty bez ohrozenia zdravia zvyšuje pohotovosť krvných ciev rýchlo a pružne reagovať na pôsobenie chladu a vedie k lepšej ochrane pred infekciami z prechladnutia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kňaz Peter Gombita beží z Košíc do Vatikánu ultramaratón za chudobných

Kňaz Peter Gombita beží z Košíc do Vatikánu ultramaratón za chudobných | Správy Výveska | Scoop.it

Má už za sebou 1150 km a od Večného mesta ho delí približne 400 kilometrov. Čaká ho však ešte horský úsek k mestu Perugia a krížom cez Apeniny.

Christin's insight:

Slovenský kňaz Peter Gombita sa v rámci Jubilejného roku milosrdenstva vydal na ultramaratón z Košíc do Vatikánu, aby pomohol chudobným.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vzťahy medzi Vietnamom a Svätou stolicou sa stále zlepšujú

Vzťahy medzi Vietnamom a Svätou stolicou sa stále zlepšujú | Správy Výveska | Scoop.it

Rokovanie prebiehalo na úrovni zástupcov ministrov zahraničných vecí, pričom vatikánska strana svojim partnerom komunikovala „živý záujem pápeža Františka“ o rozvoj vzťahov Vietnamu a Svätej stolice.   

Christin's insight:

Vzťahy medzi Vietnamskou socialistickou republikou a Svätou stolicou sa stále zlepšujú. Potvrdilo to v poradí už 6. stretnutie Spoločnej pracovnej skupiny medzi Vietnamom a Svätou stolicou, ktoré sa dnes uzavrelo vo Vatikáne.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Venezuelský prezident po stretnutí s pápežom zvolal okrúhly stôl s opozíciou

Venezuelský prezident po stretnutí s pápežom zvolal okrúhly stôl s opozíciou | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František nečakane prijal na súkromnej audiencii venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Stalo sa tak v čase vrcholiaceho napätia medzi prezidentom a opozíciou, ktorá sa usiluje o vypísanie referenda o jeho odvolaní.
Christin's insight:

Madurova návšteva Vatikánu sa konala po tom, ako venezuelský parlament, v ktorom má prevahu opozícia, obvinil v nedeľu vládu z porušenia ústavy, keď volebná komisia zablokovala vypísanie referenda o prezidentovom odvolaní z funkcie. Informovala o tom TASR. Opoziční zákonodarcovia zasa obvinili Madurovu vládu zo štátneho prevratu a objavili sa aj vyhlásenia, aby bol prezident postavený pred súd.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František dostal pozvanie od náboženských lídrov navštíviť Južný Sudán

Pápež František dostal pozvanie od náboženských lídrov navštíviť Južný Sudán | Správy Výveska | Scoop.it

V naliehavej situácii, keď krajina zažíva napätia, čo rozdeľujú národ a zabraňujú pokojnému spolunažívaniu sa predstavitelia katolíkov, presbyteriánov a episkopálnych kresťanov rozhodli spoločne konať.

Christin's insight:

Pápež František dnes ráno prijal na súkromnej audiencii v Apoštolskom paláci troch hlavných náboženských predstaviteľov Južného Sudánu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Len treba začať: Podeľ sa so svojimi vedomosťami

Len treba začať: Podeľ sa so svojimi vedomosťami | Správy Výveska | Scoop.it
Nemusíme byť géniom, aby sme mohli vyučovať: každý má znalosti, o ktoré sa môže podeliť s druhými ľuďmi.
Christin's insight:

Šiesty diel zo série ,,Len treba začať - ako pomáhať druhým ľuďom“, ukazuje, že ako povedal pápež František, ,,vyučovanie je prekrásna úloha“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Alianciu vytrestal kritik referenda

Alianciu vytrestal kritik referenda | Správy Výveska | Scoop.it
Aliancia spustila pred parlamentnými voľbami projekt Hlas za rodinu. Bola to webstránka so zoznamom kandidátov na poslancov naprieč politickým spektorm, ktorí podpísali tzv. Deklaráciu za rodinu. Každý kandidát mal na stránke aj svoj profil, kde mohol uviesť info o sebe a umiestniť aj volebný vizuál.
Christin's insight:

Pokutu pre Alianciu za rodinu spečatila komisia, ktorej predsedá oponent referenda o rodine. O férovosti trojtisícovej pokuty, ktorú vymeralo Aliancii za rodinu ministerstvo vnútra a pred mesiacom ju potvrdila štátna volebná komisia, možno polemizovať, a to minimálne z dvoch dôvodov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

5 dôvodov, prečo sa stať práve teraz súčasťou príbehu Oravského centra mládeže

5 dôvodov, prečo sa stať práve teraz súčasťou príbehu Oravského centra mládeže | Správy Výveska | Scoop.it
Pred pár dňami Oravské centrum mládeže bojovalo s požiarom. Výsledok je, že ubytovacia časť boj s požiarom prakticky prehrala. To znamená koniec väčšine aktivít, ktoré sa v centre diali.
Christin's insight:

Nie je ľahostajný osud Oravského centra mládeže, preto sme pripravili zoznam piatich dôvodov, prečo je dobré sa podieľať na obnove tohto centra. Čítajte, zdieľajte, podporujte!

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Logika lásky k blížnemu je obetovať všetko

Tvít pápeža Františka: Logika lásky k blížnemu je obetovať všetko | Správy Výveska | Scoop.it
Logika lásky k blížnemu znamená stratiť všetko, aby zvíťazili láska a jednota. (Tvít pápeža Františka, 27. októbra 2016)
Christin's insight:

Logika lásky k blížnemu znamená stratiť všetko, aby zvíťazili láska a jednota.

 

(Tvít pápeža Františka, 27. októbra 2016)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svet vytrhnutý z pántov

Svet vytrhnutý z pántov | Správy Výveska | Scoop.it
Tá veta je jednoduchá a silná ako absint. Ja som ju počul prvýkrát nahlas od slovenského misionára, ktorý pätnásť rokov pôsobil v Azerbajdžane. Ten muž hovoril vecne a takmer potichu. Vety boli krátke, ale aj tak ma mrazilo.
Christin's insight:

To, čo vidíme okolo seba, je revolúcia. Niekde už prebehla, indedobieha. Svet sa mení viac a prudšie, ako si mnohí vedia predstaviť.  

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Likvidácia Aliancie za rodinu

Likvidácia Aliancie za rodinu | Správy Výveska | Scoop.it

Na nej sa mohli všetci kandidáti bez rozdielu bezplatne zaregistrovať, ak sa stotožnili s podporou prorodinnej politiky v parlamente po svojom zvolení a podpísať Deklaráciu za rodinu.

Christin's insight:

Aliancia za rodinu dostala tento rok v máji likvidačnú pokutu 3000 eur od Ministerstva vnútra, ktoré jej vyčíta ovplyvňovanie volieb a propagovanie jednotlivých kandidátov prostredníctvom webstránky www.hlaszarodinu.sk.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kardinál Duka: Byl to černý den mého mládí - Katolický týdeník

Kardinál Duka: Byl to černý den mého mládí - Katolický týdeník | Správy Výveska | Scoop.it

Připomněl přitom kardinála Józsefa Mindszentyho, který se jako vězeň nacismu a komunismu stal symbolem tohoto povstání. „V době maďarského povstání mi bylo 13 let. Nikdy nezapomenu, jak v nás tehdy informace z Rádia Svobodná Evropa živily naději na svobodu nejen sousedního národa, ale také na svobodu v naší zemi. Porážka povstání byla černým dnem mého mládí. Druhým Mnichovem pro mě nebyl 21. srpen 1968, protože jsem nikdy nevěřil v možnost návratu opravdové svobody pod praporem socialismu s lidskou tváří, ale maďarská porážka,“ dělí se kardinál Duka o vzpomínky staré přesně šedesát let.
Christin's insight:

Maďarské události podle něj ovlivnily v roce 1956 i situaci katolické církve v Československu. „Od jara 1956 tu probíhala destalinizace, která se projevila i mírným oslabením dozoru nad církvemi. Zrušen byl například Státní úřad pro věci církevní. Můžeme mluvit i o silném oživení náboženského života,“ říká historik. Ale dodává, že po potlačení maďarského povstání zavládl i mezi komunistickými politiky v Československu strach. „Kurz vůči církvím proto znovu přitvrdili,“ konstatuje Jaroslav Šebek.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako zistím, že mám dieťa s poruchou vnímania?

Ako zistím, že mám dieťa s poruchou vnímania? | Správy Výveska | Scoop.it

Vnímanie - orientujeme sa vďaka nemu v prostredí, vykonávame koordinované pohyby a dávame veciam istý význam. Subjektívne vnímanie ovplyvňujú skúsenosti, pamäť, myslenie, city, psychické stavy a vlastnosti človeka.

Christin's insight:

Významnú úlohu zohráva pri vnímaní aj prostredie – rodina a škola – v ktorom sa vaše dieťa učí odhaľovať a analyzovať vlastnosti a znaky predmetov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

5 rád, ako nepremrhať rok milosrdenstva

5 rád, ako nepremrhať rok milosrdenstva | Správy Výveska | Scoop.it
Ideme do finále. Mimoriadny Svätý rok milosrdenstva, ktorý vyhlásil pápež František, potrvá už len približne mesiac. Či to bude obyčajný koniec, alebo veľkolepé vyvrcholenie milosrdného roka, je na rozhodnutí každého z nás. Ozaj, stotožňujete sa so slovami Svätého písma, že jubilejný rok bude pre vás pamätný?
Christin's insight:

Každý sa z času na čas zamotá vo svojom vlastnom živote a nevie nájsť cestu von. Ak viete, o čom hovorím a aj vo vašom živote je práve taký zamotaný chumáč, odstrihnite ho celý pri koreni a odovzdajte Bohu. Jednou z užitočných pomôcok vám môže byť aj generálna svätá spoveď. Nech sa už nikdy nemusíte v pokušeniach vracať k pádom z minulosti a zväzovať sa nimi. Boh vám vo svojom milosrdenstve už dávno daroval voľnosť, tak to jednoducho s pokorou a vďačnosťou prijmite a už neriešte. Ak sa na to odhodláte, uvidíte, čo je to za pocit odstrihnúť papier pri dnešnom dátume a začať s čistým štítom

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kresťania a hinduisti spoločne na podporu manželstva a rodiny

Kresťania a hinduisti spoločne na podporu manželstva a rodiny | Správy Výveska | Scoop.it

Práve naň sa zameriava tohtoročné pozdravné posolstvo Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg adresované hinduistom pri príležitosti ich sviatku Deepavali, ktorý budú sláviť 30. októbra.

Christin's insight:

Podporou rodiny robiť spoločnosť viac humánnou a posilňovať v nej nádej, to je cieľ spoločný kresťanom i hinduistom. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Argentínske obete diktatúry môžu nahliadnuť do materiálov vatikánskeho archívu

Argentínske obete diktatúry môžu nahliadnuť do materiálov vatikánskeho archívu | Správy Výveska | Scoop.it

Vyplýva to zo stretnutia predstaviteľov Argentínskej biskupskej konferencie so zástupcami štátneho sekretariátu Svätej stolice kardinálom Pietrom Parolinom a Mons. Richardom Paulom Gallagherom vo Vatikáne v sobotu 15. októbra.

Christin's insight:

Argentínske obete vojenskej diktatúry, ktorá v krajine vláda v období rokov 1976-1983 môžu nahliadnuť do materiálov vatikánskeho archívu.

more...
No comment yet.