Správy Výveska
2.3M views | +2.2K today
Follow
 
Scoop.it!

Teraz sa nás to týka všetkých

Teraz sa nás to týka všetkých | Správy Výveska | Scoop.it

Dnes sme na Bioetickom stretnutí zdravotníkov v Martine prechádzali novým dokumentom Bioetickej subkomisie KBS spolu s jeho spolutvorcom ThLic. Jankom Viglašom. Vyhlásenie z októbra tohoto roku sa zaoberá predajom a výdajom hormonálnej antikoncepcie a iných prípravkov zameraných proti ľudskému životu a zjednodušene povedané, robí farmaceutov morálne spoluzodpovednými na zle, ktoré pácha hormonálna antikoncepcia. Upozorňuje, že túto zodpovednosť farmaceut nemôže len jednoducho presunúť na kupujúceho alebo predpisujúceho lekára, a zaväzuje vo svedomí povinnosťou odmietnuť výdaj alebo predaj týchto prípravkov.


more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Najlepšie putá nie sú tie kovové

Najlepšie putá nie sú tie kovové | Správy Výveska | Scoop.it

Keďže moja manželka bola v poslednej dobe veľmi vyťažená, pripravil som nám spoločný večer, o ktorom som vedel, že sa jej bude páčiť – večera v Jazz klube a romantika na záver. Naschvál som medzi nami nechal celý deň tlieť vášeň. Nakoniec Lisa ešte pred večerou navrhla: „Poďme už na vec,“ ale ja som sa len usmial a pomyslel si: „Ani náhodou.“

Christin's insight:

Najlepšie „putá“ sú tie duchovné – vzájomný záväzok vychádzajúci z Biblie, ktorý tvorí srdcia dychtivé po tom, aby sa mohli navzájom obdarovať čistou, ale silnou rozkošou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František napísal úvod k biografii Benedikta XVI. od Elia Guerriera

Pápež František napísal úvod k biografii Benedikta XVI. od Elia Guerriera | Správy Výveska | Scoop.it
Životopis Benedikta XVI.“ (Servitore di Dio e dell’umanità. La biografia di Benedetto XVI). Päťstostranová publikácia z pera Elia Guerriera, dlhoročného editora talianskeho vydania časopisu „Communio“ a niekdajšieho hlavného redaktora veľkých talianskych vydavateľstiev vyjde utorok 30. augusta v Taliansku. Autor zaradil do knihy ako prílohu aj rozhovor s Benediktom XVI., v ktorom emeritný pápež podrobne vysvetľuje súvislosti svojho rozhodnutia pre historický krok vzdať sa úradu Petrovho nástupcu.
Christin's insight:

„Všetci v cirkvi máme veľký dlh vďačnosti voči Josephovi Ratzingerovi – Benediktovi XVI. za hĺbku a vyváženosť jeho teologického myslenia, prežívaného neustále v službe Cirkvi až po tie najvyššie zodpovednosti...“ Týmito slovami sa pápež František prihovára v úvode novej knihy o svojom predchodcovi s názvom „Služobník Boha a ľudstva.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Na vlnách gospelu 3

Na vlnách gospelu 3 | Správy Výveska | Scoop.it

Aktivity Vlada Regása sa však neobmedzujú len na výhody, ktoré mu prinieslo víťazstvo. Koncertuje aj na iných podujatiach, nevynímajúc malé koncerty. Víťaz Gospeltalentu, ktorý nemobilizoval húfy kamarátov, aby za neho hlasovali, ale triumf si poctivo zaslúžil. A jeho talent rozhodne stojí za pozornosť. 

Christin's insight:

V máji sa skončil tretí ročník súťaže Gospeltalent. Víťazi jednotlivých kategórií začali koncertovať, všetci traja sa objavili na festivale Lumen alebo Campfest. Ako trávili leto, čo majú nové a čo chystajú? A čo pripravujú víťazi predchádzajúcich ročníkov?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

...byť pripravení...

...byť pripravení... | Správy Výveska | Scoop.it
Ježiš povedal svojim učeníkom: „Bdejte, lebo neviete, v ktorý deň príde váš Pán. Uvážte predsa: Keby hospodár vedel, v ktorú nočnú hodinu príde zlodej, veruže by bdel a nedovolil by mu vniknúť do svojho domu. Preto aj vy buďte pripravení, lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej neviete.
Kto je teda verný a múdry sluha, ktorého pán ustanovil nad svojou čeľaďou, aby jej načas dával pokrm? Blahoslavený sluha, ktorého pán pri svojom príchode nájde tak robiť. Veru, hovorím vám: Ustanoví ho nad celým svojím majetkom.
Christin's insight:

Pane, nedovoľ, aby som stratil zmysel života, lebo iného lepšieho zmyslu ako tvojej lásky niet.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Testami k spoločnosti dokonalých ľudí

Testami k spoločnosti dokonalých ľudí | Správy Výveska | Scoop.it
Z krvného testu sa už dnes dá zistiť, či má nenarodené dieťa Downov syndróm. V Európe rastie tlak, aby boli tieto testy hradené zo zdravotných poisťovní.
Christin's insight:

Je len otázkou času, kedy sa podobná otázka otvorí aj u nás, pretože gynekológovia argumentujú prínosom krvných testov oproti amniocentéze. Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa žiaden z týchto markerov nie je stopercentný a pre stanovenie pravdepodobnosti výskytu genetickej poruchy sa kombinujú s ultrazvukovým vyšetrením a inými vyšetreniami.  Podľa Sukeľa by sa takéto testy z etického hľadiska nemali hradiť poisťovňami: „Podľa môjho názoru by z verejných zdrojov hradená diagnostika mala sledovať výhradne zdravotný záujem a teda prípadné ohrozenie života matky, alebo plodu.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ben-Hur je vybrúseným filmovým diamantom

Ben-Hur je vybrúseným filmovým diamantom | Správy Výveska | Scoop.it

Ben-Hur – tak znie meno muža zo starého, vznešeného rodu. Napriek svojmu postaveniu a majetku príde o všetko. Je ponížený až po prach zeme, po ktorej kráča. Z princa sa stáva otrok. Čo sa však stane z otroka?

Christin's insight:

Do slovenských kín mieri najnovšia filmová adaptácia známeho príbehu o Júdovi Ben-Hurovi. Už trailer sľubuje veľkolepú výpravu a strhujúce vizuálne efekty, no teraz si pripomeňme dnes už legendárny filmový klenot – takmer štvorhodinové epické spracovanie z roku 1959, ktoré natočil režisér William Wyler.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Taliansku po zemetrasení najmenej 247 mŕtvych, medzi obeťami veľa detí (foto, video)

V Taliansku po zemetrasení najmenej 247 mŕtvych, medzi obeťami veľa detí (foto, video) | Správy Výveska | Scoop.it
Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,2 zasiahlo včera v noci strednú časť Talianska s epicentrom južne od mesta Perugia. Otrasy cítili aj v Ríme a Neapole.
Christin's insight:

Predbežné oficiálne údaje hovoria o 247 mŕtvych, pričom hrozivé číslo ešte určite nie je konečné. Nezvestní pod troskami sú napríklad 70 ľudia, ktorí boli ubytovaní v hoteli v Amatrice. Len v tomto mestečku, ktoré malo 2600 obyvateľov a je z veľkej časti úplne zdevastované, je viac obetí viac než 200. Starosta Segio Pirozzi pre talianske médiá uviedol, že bilancia bude horšia. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Škandál s petíciou proti hazardu môže viesť k lepšiemu zákonu

Škandál s petíciou proti hazardu môže viesť k lepšiemu zákonu | Správy Výveska | Scoop.it
Bratislavský magistrát ubezpečuje, že petícia proti hazardu nie je ohrozená. Aktivisti žiadajú zmenu zákona, ktorá by všetko vyriešila a nedala dôvod na spochybnenie iniciatívy.
Christin's insight:

Keď minulý týždeň bratislavský primátor Ivo Nesrovnal oznámil, že z petície proti hazardu chýba viac ako tretina odovzdaných petičných hárkov, bola to správa ako zo zlého sna. Zrejme málokto počítal s tým, že z magistrátu môžu zmiznúť papiere s citlivými údajmi. A nehovoriac o pocite stoviek dobrovoľníkov a aktivistov, ktorí obetovali iniciatíve posledný rok a pol.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako vyrobiť z dieťaťa génia? Začnite hudobnou

Ako vyrobiť z dieťaťa génia? Začnite hudobnou | Správy Výveska | Scoop.it

Napríklad basgitarista Tamás Belicza, originál Maďar z Maďarska, sa v dospelosti dokázal naučiť slovenčinu za dva roky tak, že v jeho výslovnosti nie je ani stopa maďarského prízvuku. Podľa vedcov by to malo byť nemožné, pretože bez prízvuku sa cudzí jazyk naučia len deti do siedmich rokov.

Christin's insight:

Sedíme s manželom v jednom bratislavskom bare po jazzovom koncerte výbornej kapely Valér Miko Trio. A rozprávame sa s muzikantmi. Vysvetľujú nám, ako hudobné myslenie ovplyvňuje ďalšie oblasti ich života.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Drevené kostolíky pod Vihorlatom (autom)

Drevené kostolíky pod Vihorlatom (autom) | Správy Výveska | Scoop.it

Začať túto časť môžeme tak isto ako prvú - v Humennom, pokračovať v prvej časti návratom z Uliča do Stakčína, alebo zvoliť trasu z Michaloviec cez Sobrance smerom na Ubľu.

Christin's insight:

Slovensko je krásna krajina plná histórie, prírody, ako aj histórie v prírode. Hrady, zámky, kaštiele… i drevené kostolíky.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Islamológ Samir: Striktné odmietnutie násilia musí islam premietnuť do výchovy

Islamológ Samir: Striktné odmietnutie násilia musí islam premietnuť do výchovy | Správy Výveska | Scoop.it

 

V liste určenom pápežovi Františkovi sa veľký ajatolláh Naser Makarem Širazi z iránskeho mesta Kom poďakoval Svätému Otcovi za to, že jasne odlišuje terorizmus a islam.

Christin's insight:

V posledných dňoch sa objavilo viacero verejných postojov verejných predstaviteľov z prostredia islamu, ktoré s plnou ráznosťou odmietli násilie páchané pod rúškom náboženstva. Marocký kráľ Mohamed VI. vyzval svojich občanov, aby sa spolu s kresťanmi a židmi postavili proti nenávisti.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Južná Kórea v Roku milosrdenstva slávi 150. výročie svojich mučeníkov

Južná Kórea v Roku milosrdenstva slávi 150. výročie svojich mučeníkov | Správy Výveska | Scoop.it

Ústrednými miestami podujatia „Mučeníctvo a milosrdenstvo“, ktoré potrvá až do 30. októbra, je katedrála Myeong-dong a priestory arcibiskupstva v hlavnom meste Soul. Na programe sú výstavy, prednášky či filmový katolícky festival „Život spoločne“.

Christin's insight:

 

 

V juhokórejskom hlavnom meste dnes otvorili sériu aktivít s názvom „Mučeníctvo a milosrdenstvo“, ktorým Soulská arcidiecéza slávi Jubileum milosrdenstva zároveň so 150. výročím prenasledovania katolíkov v krajine.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

12 krokov, ako pomôcť deťom rásť vo viere

12 krokov, ako pomôcť deťom rásť vo viere | Správy Výveska | Scoop.it
Mnohí rodičia povedia, že deti vodili celé detstvo do kostola, ale v priebehu puberty či ranej dospelosti ich potomkovia svoju vieru opustili. Prečo je to tak? Jednoducho povedané – ich deti vieru nikdy nemali, nemali s Bohom vzťah, iba „chodili do kostola“.
Christin's insight:

Máme pre Vás zopár jednoduchých tipov, ako prebúdzať a budovať v deťoch ozajstnú vieru, ktorá sa neskončí s príchodom puberty.

 

Viac na Rodina.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Mongolsku vysvätia prvého katolíckeho kňaza v dejinách krajiny

V Mongolsku vysvätia prvého katolíckeho kňaza v dejinách krajiny | Správy Výveska | Scoop.it
Joseph Enkh sa stal diakonom v decembri roku 2014 v Južnej Kórei, kde získal prvotnú formáciu. Do svojho rodiska sa vrátil v januári tohto roku a v súčasnosti slúži vo viacerých farnostiach. V Mongolsku taktiež pôsobí približne 20 misionárov a 50 sestier z 12 rozličných kongregácií.
Christin's insight:

V nedeľu 28. augusta vysvätia prvého katolíckeho kňaza v dejinách krajiny. Diakon Joseph Enkh prijme kňazskú vysviacku v deň sviatku sv. Augustína z rúk apoštolského prefekta Ulanbátaru Mons. Wenceslaa Padillu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec prijal návštevu klauzúrnych sestier klarisiek v rámci Roka milosrdenstva

Svätý Otec prijal návštevu klauzúrnych sestier klarisiek v rámci Roka milosrdenstva | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec pobudol v rozhovore s 24 sestrami pochádzajúcimi z Talianska a Filipín, vrátane jednej novicky a dvoch postulantiek. S klariskami sa tiež spoločne pomodlil a slávil s nimi svätú omšu v kaplnke Domu sv. Marty za obete  zemetrasenia v Taliansku.

Christin's insight:

Pápež František dnes ráno v Dome sv. Marty prijal sestry klarisky z klauzúrneho kláštora Santa Maria di Vallegloria v talianskom mestečku Spello. Na výnimočnú návštevu ich pozval Svätý Otec pri príležitosti Svätého roka milosrdenstva a bolo to vôbec po prvý raz, čo tieto klauzúrne sestry ako komunita vyšli zo svojho kláštora.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Terorizmus, vojny, katastrofy... mám(e) mať strach?

Terorizmus, vojny, katastrofy... mám(e) mať strach? | Správy Výveska | Scoop.it

V súvislosti s udalosťami posledných dní, týždňov, mesiacov premýšľam nad slovami z Písma: „Keď budete počuť o vojnách a chýry o bojoch, neľakajte sa. To musí prísť, ale ešte nebude koniec. Miestami budú zemetrasenia, bude hlad. To bude začiatok útrap“ (Mk 13, 7-8).

Christin's insight:

Napokon nad týmto všetkým zaznieva Boží prísľub: „Kto vytrvá až do konca, bude spasený.“ A práve dnes môžem(e) ukázať, či tomu skutočne verím(e). Akékoľvek frázy sú zbytočné, pózy nežiadané a masky neprípustné. Ide o život. Večný.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Môže sa hriešnik stať svätým?

Môže sa hriešnik stať svätým? | Správy Výveska | Scoop.it
Spáchali svätorečení vôbec niekedy hriech? Narodili sa so svätožiarou? Boli dokonalí v každom možnom smere? V očiach mnohých kresťanov sa môžu svätí zdať príliš „nebeskí“ alebo „bezchybní“, aby sa dali napodobňovať.
Christin's insight:

. To, čo ich robí výnimočnými a priznáva im označenie „svätí“, je ich schopnosť nezostať ležať po páde. Božou milosťou títo svätí muži a ženy vstali, očistili sa od špiny a postupovali vpred. To je dôvod, prečo ich napodobňujeme.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ľudí z trosiek po zemetrasení vyťahujú aj kňazi a biskupi

Ľudí z trosiek po zemetrasení vyťahujú aj kňazi a biskupi | Správy Výveska | Scoop.it
Je dôležité, aby pastieri boli pri svojom ľude, hovorí taliansky biskup, ktorý prišiel spolu s ďalšími kňazmi pomáhať na miesta zasiahnuté silným zemetrasením.
Christin's insight:

Biskup v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas povedal, že na mieste je veľa smútku, zúfalstva, ale aj solidarity. „Pravdupovediac, aj ja som pustil hrabať, keď som videl chlapca zavaleného troskami.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sekulárne inštitúty zídené v Ríme pozdravili pápeža Františka

Sekulárne inštitúty zídené v Ríme pozdravili pápeža Františka | Správy Výveska | Scoop.it

O sekulárnych inštitútoch pápež František pred časom povedal: „Sú súčasťou Cirkvi chudobnej a otvorenej, o ktorej snívam“ (Audiencia pre členov Talianskej konferencie sekulárnych inštitútov 10. mája 2014).

Christin's insight:

O priebehu celosvetového zhromaždenia reprezentantov sekulárnych inštitútov, ktoré dnes vyvrcholí, ako aj o samotnej forme zasväteného života, akou sú sekulárne inštitúty porozprávala pre Vatikánsky rozhlas pani Oľga zo Slovenska, ktorá reprezentuje medzinárodný Sekulárny inštitút don Boscových dobrovoľníčok.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zákaz burkín. Alebo keď sekularizmus nie je odpoveď

Zákaz burkín. Alebo keď sekularizmus nie je odpoveď | Správy Výveska | Scoop.it
Bojovať zákazom burkín proti radikalizmu je kontraproduktívna hlúposť.
Christin's insight:

Apologéti francúzskeho laicizmu sú po tom, ako sa im podarilo vytlačiť na okraj praktizujúcich katolíkov, konfrontovaní s novou výzvou. S islamom, náboženstvom, v ktorom je spojenie náboženského a svetského prítomné oveľa viac než v súdobom kresťanstve a ktoré vo veľkej miere stotožňuje náboženské ciele s politickými.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Charita: Záhrada sa zmenila na predvádzacie mólo, bazár a diskusné fórum

Charita: Záhrada sa zmenila na predvádzacie mólo, bazár a diskusné fórum | Správy Výveska | Scoop.it

Niekoľko týždňov intenzívne pripravované podujatie prilákalo veľké množstvo návštevníkov všetkých vekových kategórií, ktorí si domov odniesli jedinečné modely vyskladané z noseného šatstva, príjemný zážitok, ako aj hodnotné informácie týkajúce sa pozadia módneho priemyslu.

Christin's insight:

 

Záhrada Slovenskej katolíckej charity (SKCH) na Kapitulskej ulici v Bratislave sa počas uplynulej nedele zmenila na predvádzacie mólo, bazár a diskusné fórum.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

10 vecí, o ktoré nás prosia naše deti

10 vecí, o ktoré nás prosia naše deti | Správy Výveska | Scoop.it

 

K napísaniu knihy Anu inšpirovala najviac jej dcéra: „Porodila som dieťa celkom inakšie ako som ja - hanblivé, tiché, plaché. To sú všetko vlastnosti, ktoré ja nemám. Vedela som, že pri jej výchove budem potrebovať všetku múdrosť, ktorej som schopná.

Christin's insight:

 

Ana Bučević je chorvátska autorka knižky „Safari ducha - kniha o múdrosti výchovy,“ ktorá pomáha rodičom prebiť sa „džungľou“ otázok, neistôt a strachov súčasného rodičovstva.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bojovka pre vaše deti

Bojovka pre vaše deti | Správy Výveska | Scoop.it

Dobre sa pobavia aj dospeláci večer predtým, keď budú úlohy pripravovať.

Christin's insight:

 

Na rodinnej dovolenke alebo víkende na chalupe môžete vaše deti prekvapiť bojovou hrou. Myslím, že je to zaujímavé a zábavné aj pre puberťákov a zapojiť môžete aj menšie deti.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vatikánski hasiči pomáhajú pri hľadaní obetí zemetrasenia v strede Talianska

Vatikánski hasiči pomáhajú pri hľadaní obetí zemetrasenia v strede Talianska | Správy Výveska | Scoop.it

 

Vatikánski hasiči budú spolupracovať s Talianskou civilnou obranou a pomáhať pri hľadaní a pomoci obetiam, informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice.

Christin's insight:

 

Ako konkrétny znak blízkosti Svätého Otca osobám postihnutým zemetrasením sa oddiel šiestich členov Hasičského zboru Vatikánu odobral dnes ráno do mesta Amatrice, kde záchranári stále zápasia so sutinami v snahe zachrániť životy alebo nájsť telá obetí.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František opäť vyzval k mierovému vyriešeniu krízy na Ukrajine

Pápež František opäť vyzval k mierovému vyriešeniu krízy na Ukrajine | Správy Výveska | Scoop.it

V závere stretnutia s veriacimi na Námestí sv. Petra predniesol nasledujúcu výzvu:

Christin's insight:

 

V súvislosti s národným sviatkom Ukrajiny a zhoršením konfliktu na jej východnej hranici Svätý Otec pri dnešnej generálnej audiencii opätovne apeloval v prospech mierového vyriešenia krízy.

more...
No comment yet.