Správy Výveska
2.8M views | +459 today
Follow
 
Scoop.it!

Teraz sa nás to týka všetkých

Teraz sa nás to týka všetkých | Správy Výveska | Scoop.it

Dnes sme na Bioetickom stretnutí zdravotníkov v Martine prechádzali novým dokumentom Bioetickej subkomisie KBS spolu s jeho spolutvorcom ThLic. Jankom Viglašom. Vyhlásenie z októbra tohoto roku sa zaoberá predajom a výdajom hormonálnej antikoncepcie a iných prípravkov zameraných proti ľudskému životu a zjednodušene povedané, robí farmaceutov morálne spoluzodpovednými na zle, ktoré pácha hormonálna antikoncepcia. Upozorňuje, že túto zodpovednosť farmaceut nemôže len jednoducho presunúť na kupujúceho alebo predpisujúceho lekára, a zaväzuje vo svedomí povinnosťou odmietnuť výdaj alebo predaj týchto prípravkov.


more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Sagan sa tretíkrát v rade stal majstrom sveta

Sagan sa tretíkrát v rade stal majstrom sveta | Správy Výveska | Scoop.it

Peter Sagan obhájil v nórskom Bergene titul svetového šampióna v cestnej cyklistike. Slovenský reprezentant, ktorý vlani triumfoval v Dauhe a rok predtým ovládol preteky v americkom Richmonde, zvíťazil v záverečnom špurte nedeľňajších pretekov s hromadným štartom. Sagan tak prepísal štatistiky, keď ako prvý v histórii zvíťazili na svetovom šampionáte trikrát za sebou.

Christin's insight:

Peter Sagan obhájil v nórskom Bergene titul svetového šampióna v cestnej cyklistike.

 

Kto je Peter Sagan.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vyše 60 miliónov Nemcov si dnes volí nový parlament

Vyše 60 miliónov Nemcov si dnes volí nový parlament | Správy Výveska | Scoop.it

Jasným favoritom volieb sú strany únie CDU/CSU, naznačujú zhodne výsledky všetkých posledných prieskumov verejnej mienky. Súčasne však z nich vyplýva, že etablované strany CDU/CSU i SPD stratia zrejme oproti výsledkom spred štyroch rokov, pričom SPD hrozí dokonca jeden z najhorších volebných výsledkov vôbec.

Christin's insight:

Na celom území Nemecka sa v nedeľu o ôsmej hodine otvorili volebné miestnosti. Približne 61,5 milióna oprávnených voličov rozhodne o zložení budúceho, už 19. Spolkového snemu (Bundestagu) a nepriamo tak i o zložení budúcej spolkovej vlády.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sagan sa zapísal do cyklistickej histórie, je trojnásobným majstrom sveta

Sagan sa zapísal do cyklistickej histórie, je trojnásobným majstrom sveta | Správy Výveska | Scoop.it

Trať by mala Saganovi vyhovovať. Stúpania sú kratšie a menej strmé. Aj preto sú favoritmi skôr klasikári než vrchári. Víťaz pretekov sa očakáva v cieli približne o 16:50.

Christin's insight:

Peter Sagan sa zapísal do cyklistickej histórie a je trojnásobným majstrom sveta. Blahoželáme.

 

Kto je Peter Sagan.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cítim sa nemilovaný/nemilovaná, nikto ma nemá rád... Alebo je to inak?

Cítim sa nemilovaný/nemilovaná, nikto ma nemá rád... Alebo je to inak? | Správy Výveska | Scoop.it

Načúvam tvojmu srdcu. Ťaží ho nedostatok lásky? Necítiš jej dotyk vo svojom živote tak, ako by si potreboval/potrebovala? Alebo je ti dokonca úplne cudzí? Možno je pre teba ťažké otvorene sa k tomu priznať, pretože tak to bolí ešte viac. Verím ti. A mám pre teba pár slov...

Christin's insight:

Možno ju prehlušila povrchnosť a zhon. Možno sa cítiš ukrivdený. Niekto ťa zranil. Možno nemáš nikoho, kto by ti rozumel, kto by o teba stál. Cítiš sa sám medzi ľuďmi. Možno dávaš oveľa viac, než sa ti vracia späť. Možno si spomenú na teba len vtedy, keď niečo od teba potrebujú. Možno ti i nebo pripadá zatvorené, chladné a neprístupné. Jeho náklonnosť nezakusuješ, hoci o nej vieš, dúfaš, chceš, už toľkokrát si o nej počul. A možno láska prichádza k tebe, avšak ty ju (napriek tomu) nedokážeš cítiť, vnímať, uveriť jej.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Oklahome blahorečili kňaza Stanleyho Rothera zabitého v r. 1981 v Guatemale

V Oklahome blahorečili kňaza Stanleyho Rothera zabitého v r. 1981 v Guatemale | Správy Výveska | Scoop.it

Stanley Rother sa narodil v roku 1935 v roľníckej rodine a v 28 rokoch bol vysvätený za kňaza. Po piatich rokoch pôsobenia vo farnostiach v USA oslovený misijnou výzvou Jána Pavla II. odchádza na misie do Guatemaly. Jeho pôsobiskom sa stala misia v Santiagu Atitlán, medzi potomkami slávnych Mayov. Naučil sa ich lokálny jazyk a vďaka tomu preložil Nový zákon a mohol sláviť svätú omšu v miestnom jazyku.

Christin's insight:

Dnes bol v Spojených štátoch amerických blahorečený kňaz Stanley Francis Rother, ktorý pochádzal z Oklahoma City a ako misionár pôsobil v Guatemale, kde bol v roku 1981 zabitý vo veku 46 rokov z „nenávisti voči viere“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

#teologiatela_Uzdravenie z perfekcionizmu a nahota pred Bohom

#teologiatela_Uzdravenie z perfekcionizmu a nahota pred Bohom | Správy Výveska | Scoop.it

Mohlo by sa zdať, že tieto verše nás predurčujú na zlyhanie. Pozývajú nás, aby sme boli dokonalí a svätí, ale my s istotou vieme, že to teda nie sme. No Boh od nás nikdy nežiada niečo, o čo sa nepostará.

Christin's insight:

Som perfekcionista, ale liečim sa. Perfekcionisti kdesi vnútri veria, že nebudú milovaní, pokiaľ nebudú dokonalí. Takže trávia svoj život snahou o dokonalosť a skrývaním svojich chýb a zlyhaní, aby si „zaslúžili“ lásku. Inými slovami, ich život je skrývanie sa za masku, pretože veria, že nemôžu byť milovaní takí, akí sú. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cirkev, ktorá prudko rastie v Indii a arabskom svete

Cirkev, ktorá prudko rastie v Indii a arabskom svete | Správy Výveska | Scoop.it

V Libanone so 4,2 milióna obyvateľov a približne 1,5 milióna utečencov zo Sýrie môžu všetky kresťanské cirkvi ešte udržiavať svoje štruktúry. Približne 10 miliónov kresťanov koptskej pravoslávnej, katolíckej a evanjelickej cirkevnej príslušnosti zažíva pod novým egyptským prezidentom As-Sísím relatívny pokoj, ktorý však neustále prerušujú útoky islamistických síl.

Christin's insight:

Krajiny na Strednom východe, v ktorých môžu žiť orientálni kresťania, ubúdajú. V Sýrii sa už šiesty rok odohráva občianska vojna; a navyše, v Sýrii a Iraku vyčíňa teroristická milícia „Islamský štát“. Iba v Libanone a Egypte môžu orientálni kresťania žiť ešte do určitej miery v pokoji.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Úspešný mladý primátor mení rodné mesto

Úspešný mladý primátor mení rodné mesto | Správy Výveska | Scoop.it

Starobylá Levoča zažíva novú dynamiku. Oživenie turistického ruchu v meste nastalo po nástupe mladého primátora, ktorý vie, že turizmus prináša prácu. Profit z tohto kroku majú hlavne domáci podnikatelia ponúkajúci reštauračné služby, suveníry a tradiční remeselníci.

Christin's insight:

Primátor zároveň podporuje aj kultúrne a športové podujatia na celonárodnej úrovni. Tajomná Levoča je jedným z najprestížnejších a pútavých podujatí Prešovského samosprávneho kraja.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vatikán podpísal v OSN v New Yorku Zmluvu o zákaze jadrových zbraní

Vatikán podpísal v OSN v New Yorku Zmluvu o zákaze jadrových zbraní | Správy Výveska | Scoop.it

Sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Richard Gallagher v stredu v sídle OSN v New Yorku podpísal aj v mene Vatikánskeho mestského štátu Zmluvu o zákaze jadrových zbraní, ktorá bola schválená 7. júla 2017 na záver konferencie OSN. 

Christin's insight:

Predstaviteľ Svätej stolice označil zmluvu za „jeden z míľnikov“ v rámci právnych nástrojov uvedených do života na obmedzenie globálneho ohrozenia jadrovými zbraňami a na dosiahnutie ich úplného odstránenia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

K článku Prvé roky manželov sú pre Cirkev pastoračnou výzvou

K článku Prvé roky manželov sú pre Cirkev pastoračnou výzvou | Správy Výveska | Scoop.it
Téma, ktorú som našla v texte od Františka Trstenského na Postoji, je mi aj s manželom veľmi blízka: a to nielen tým, že sme si ju odžili na vlastnej koži. Predsa si však dovoľujem zopár poznámok „zdola“.
Christin's insight:

Sme manželmi dvadsaťdva rokov a vzali sme sa ako aktívni animátori eRka (Hnutie kresťanských spoločenstiev detí), ba intenzívne sme spolupracovali aj s potrebami jeho vedenia. Mali sme zázemie, v ktorom sme sa cítili dobre a ktoré nás pripravilo pre rolu rodičov naozaj všeličím, od kurzov po skúsenosť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kennedy a jeho katolicizmus

Kennedy a jeho katolicizmus | Správy Výveska | Scoop.it

Tento rok uplynulo sto rokov od narodenia 35. prezidenta USA, Johna Fitzgeralda Kennedyho. JFK je dodnes jediným katolíkom na čele USA, no jeho život ukazuje na akúsi vnútornú rozpoltenosť, ktorou trpel. Aký teda v skutočnosti John Kennedy bol?

Christin's insight:

John Fitzgerald Kennedy sa narodil 29. mája 1917 do írskej katolíckej rodiny v americkom meste Brooklyn v štáte Massachussets. Hoci bola rodina Kennedyovcov už v tom čase prominentným klanom, ktorého vplyv siahal ďaleko za hranice Massachussets, z pohľadu írskeho prisťahovalectva a katolíckeho náboženstva išlo o veľkú výnimku.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svetová liga moslimov a Vatikán sa dohodli na zriadení spoločného výboru

Svetová liga moslimov a Vatikán sa dohodli na zriadení spoločného výboru | Správy Výveska | Scoop.it

V týchto dňoch je na návšteve Vatikánu delegácia Svetovej ligy moslimov. Nezisková organizácia založená v roku 1962 sídli v Mekke v Saudskej Arábii a zameriava sa na šírenie islamského učenia vo svete.

Christin's insight:

Generálny sekretár Svetovej ligy moslimov Muhammad Al-Issa sa včera stretol s pápežom Františkom. Dnes ho spolu s delegáciou prijal na pôde Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg jej predseda kardinál Jean-Louis Tauran.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František talianskym poslancom: V boji proti mafii je východiskom srdce človeka

Pápež František talianskym poslancom: V boji proti mafii je východiskom srdce človeka | Správy Výveska | Scoop.it

V boji proti mafii vždy zostane východiskovým bodom „srdce človeka, jeho vzťahy a jeho naviazanosti“, povedal pápež František pri dnešnom stretnutí s členmi talianskej Parlamentnej komisie pre boj proti mafii, označovanej ako „Antimafia“. V tomto zápase je podľa Svätého Otca potrebné mieriť na samotné korene problému, kam patrí aj korupcia:

Christin's insight:

„Korupcia je vo svojej podstate návykom vybudovaným na modloslužbe peňazí a na narábaní s ľudskou dôstojnosťou ako s tovarom, a preto proti nej treba bojovať nemenej ráznymi opatreniami ako sú tie z oblasti boja proti mafii.“ 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vedeli ste, že v skutočnosti existujú 4 rôzne typy introvertov?

Vedeli ste, že v skutočnosti existujú 4 rôzne typy introvertov? | Správy Výveska | Scoop.it

Introvert (z lat. intro = vnútri, versio = obracať) je človek, ktorý sa obracia do „svojho vnútra“, zameriava sa na svoj vlastný vnútorný svet, v ktorom prevláda fantázia a predstavivosť. Ľudia introverti bývajú premýšľaví a mlčanliví. Majú radi samotu. Radi snívajú, tvoria, premýšľajú. Samozrejme, nemôžu byť sami stále. Vyhľadávajú spoločnosť úzkeho kruhu osôb. Veľa ľudí si k sebe nepripustia, no práve o to sú ich vzťahy hlbšie.

Christin's insight:

Introverti sa od extrovertov rozlišujú mnohými povahovými vlastnosťami i nazeraním na svet. Tak, ako však nenájdete dvoch rovnakých extrovertov, tak nenájdete ani dvoch rovnakých introvertov. Vedcom sa podarilo introvertné typy ľudí rozdeliť do 4 skupín.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

George Weigel o neočakávanom živote s Jánom Pavlom II.

George Weigel o neočakávanom živote s Jánom Pavlom II. | Správy Výveska | Scoop.it

Silní a mocní, či už medzi klerikmi, alebo laikmi mávajú určitú slabôstku, a tou je záľuba pozrieť si index novovydanej knihy, či sa tam nenájde ich meno, a ak, ako často. Mám tušenie, že najnovšia kniha Georga Weigela bude pre mnohých príležitosťou ku kradmému nahliadaniu.

Christin's insight:

Pápežov životopisec v novej knihe hovorí o lekciách nádeje, aké zažíval s poľským pápežom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nezazeraj, ale konaj dobro!

Nezazeraj, ale konaj dobro! | Správy Výveska | Scoop.it

Evanjeliový úryvok tejto nedele nabúrava predstavy tých, ktorí aj náboženstvo považujú za istý druh výmenného obchodu postaveného na výkone a odmene. Reč je o podobenstve O robotníkoch vo vinici (Mt 20,1-16).

Christin's insight:

Koľko aj dnes počuť námietok zo strany nás, veriacich: "Usilujem sa celý život správať podľa Kristovho evanjelia a čo z toho mám?" Na túto otázku odpovedá kňaz František Trstenský.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nemci sú slepí na jedno oko

Nemci sú slepí na jedno oko | Správy Výveska | Scoop.it

Máriu Pešekovú som spoznal pred rokmi v Prahe. Katolíčka z Košíc, na Karlovej univerzite vyštudovala politológiu, publicistické články jej vychádzali v Lidových novinách, pracovala na českom ministerstve školstva, pohybovala sa medzi pražskými katolíkmi, v prostredí Občianskeho inštitútu, s ktorým spolupracovala a na pomedzí ODS.

Christin's insight:

Poslednou akciou Demo für alle bol tzv. autobus slobody názoru, s ktorým zbierali podpisy pod petíciu za tradičné manželstvo, aktuálneje vyzberaných 220 000 podpisov. Nemecký parlament Bundestag totiž na svojej poslednej schôdzi schválil tzv. manželstvo pre všetkých, vrátane práva na adopciu pre páry rovnakého pohlavia. V petícii ide o výzvu bavorskej vláde, aby podala sťažnosť k ústavnému spolkovému súdu, aby súd preskúmal súlad tohto zákona s ústavou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Šíriť svetlo Božej nádeje

Tvít pápeža Františka: Šíriť svetlo Božej nádeje | Správy Výveska | Scoop.it

Ak sme verní Kristovi a robíme dobro, môžeme šíriť svetlo Božej nádeje. (Tvít pápeža Františka 23. septembra 2017)

Christin's insight:

Ak sme verní Kristovi a robíme dobro, môžeme šíriť svetlo Božej nádeje.

 

(Tvít pápeža Františka 23. septembra 2017)

more...
No comment yet.
Scoop.it!