Správy Výveska
2.2M views | +1.2K today
Follow
 
Scoop.it!

Teraz sa nás to týka všetkých

Teraz sa nás to týka všetkých | Správy Výveska | Scoop.it

Dnes sme na Bioetickom stretnutí zdravotníkov v Martine prechádzali novým dokumentom Bioetickej subkomisie KBS spolu s jeho spolutvorcom ThLic. Jankom Viglašom. Vyhlásenie z októbra tohoto roku sa zaoberá predajom a výdajom hormonálnej antikoncepcie a iných prípravkov zameraných proti ľudskému životu a zjednodušene povedané, robí farmaceutov morálne spoluzodpovednými na zle, ktoré pácha hormonálna antikoncepcia. Upozorňuje, že túto zodpovednosť farmaceut nemôže len jednoducho presunúť na kupujúceho alebo predpisujúceho lekára, a zaväzuje vo svedomí povinnosťou odmietnuť výdaj alebo predaj týchto prípravkov.


more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Intimita manželstva ako priestor rozvoja osobnosti

Intimita manželstva ako priestor rozvoja osobnosti | Správy Výveska | Scoop.it
Aká je skutočná povaha a zmysel manželstva, ktoré je dnes znižované na spoločenskú inštitúciu a láska, ktorá jeho základom, je objektom profanácie? V tomto článku sa budeme zaoberať touto problematikou z hľadiska prirodzeného poriadku bez kontextu sviatostného charakteru manželstva.
Christin's insight:

Úvahy o individualite osoby a intimite manželstva, ktoré si na prvý pohľad protirečia, podľa Jeana Lacroixa.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tebe, ktorá kričíš na svoje deti

Tebe, ktorá kričíš na svoje deti | Správy Výveska | Scoop.it
Rozumiem tomu, čo zažívaš. Poznám tú bezmocnosť, s ktorou sama seba počuješ niekoľkokrát denne kričať. Často stačí len maličkosť – hračka na zemi v predsieni, nesprávne zapnuté gombičky na svetríku alebo si niektoré z nich netrafilo lyžicou priamo do úst – a už spustíš.
Christin's insight:

Viem, že na ne kričíš. Počujem ťa cez steny vášho bytu a napriek tomu, ako desivo to znie, vnímam tvoju túžbu nekričať. A hoci sa pri stretnutí s tebou tvárim, že je všetko fajn, viem aj to, že potrebuješ počuť pravdu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

10 rád ako sa chrániť na internete

10 rád ako sa chrániť na internete | Správy Výveska | Scoop.it
Každý deň sa množstvo odborníkov z celého sveta snaží, aby bol pre nás internet bezpečným miestom. Paradoxne, najväčšiu hrozbu pre seba predstavujeme my sami a naše online správanie. Prinášame ti 10 jednoduchých rád, ako na internete ochrániš seba a svoje dáta.
Christin's insight:

Každý deň sa množstvo odborníkov z celého sveta snaží, aby bol pre nás internet bezpečným miestom. Paradoxne, najväčšiu hrozbu pre seba predstavujeme my sami a naše online správanie. Prinášame ti 10 jednoduchých rád, ako na internete ochrániš seba a svoje dáta.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prečo mnohí utečenci konvertujú na kresťanstvo

Prečo mnohí utečenci konvertujú na kresťanstvo | Správy Výveska | Scoop.it
V Nemecku v týchto dňoch vyvoláva veľkú pozornosť farnosť pastora Gottfrieda Martensa, ktorého kostol praská vo švíkoch. Prednedávnom slúžil pre verejnosť len jednu bohoslužbu do týždňa, lebo nemal veriacich. Dnes je chrám Svätej trojice v Berlíne asi najrýchlejšie sa rozvíjajúcim spoločenstvom v Nemecku.
Christin's insight:

Čoraz viac moslimov v Nemecku konvertuje na kresťanskú vieru. A zdá sa, že väčšina to nerobí z vypočítavosti a ani pre zrýchlenie azylového procesu.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Slováci a potraty: Čím starší, tým viac pro-life

Slováci a potraty: Čím starší, tým viac pro-life | Správy Výveska | Scoop.it
Konkrétne sa posilnil prevládajúci názor, že interrupcie by mali byť dovolené len z veľmi vážnych dôvodov. A tiež sa ukazuje, že s vekom rastie pro-life názor. 
Christin's insight:

Názory Slovákov na potraty sa za posledných pár rokov trochu zmenili. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katechéza pápež Františka: Modlitba ako zdroj milosrdenstva

Katechéza pápež Františka: Modlitba ako zdroj milosrdenstva | Správy Výveska | Scoop.it
Prinášame plné znenie katechézy Svätého Otca Františka, ktorú predniesol pri dnešnej generálnej audiencii. Uviedol ju biblický úryvok z Lukášovho evanjelia.
Christin's insight:

Vyprosujme si od Pána tú vieru, ktorá sa prejavuje v neúnavnej, vytrvalej modlitbe, akou bola modlitba vdovy z podobenstva, vieru živenú túžbou po jeho príchode. A v modlitbe zakúšajme spolucítenie Boha, ktorý ako Otec vychádza v ústrety svojim deťom plný milosrdnej lásky.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Slováci sú naďalej jasne proti registrovaným parnerstvám

Slováci sú naďalej jasne proti registrovaným parnerstvám | Správy Výveska | Scoop.it
Názory Slovákov na práva homosexuálov sa výrazne nezmenili ani po referende o rodine. Väčšina je stále proti registrovaným partnerstvám aj manželstvám. Výraznejšie sú ľudia proti adopciám detí homosexuálmi. 
Christin's insight:

Väčšina Slovákov naďalej odmieta registrované partnerstvá homosexuálov, ešte rozhodnejšie sú proti manželstvám a adopciám.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Astrid Lindgrenová – nekonvenčná mama bláznivej Pipi

Astrid Lindgrenová – nekonvenčná mama bláznivej Pipi | Správy Výveska | Scoop.it
Napadla vám teraz aj Pipi Dlhá Pančucha? Mnohým určite! Tá dcéra pirátskeho kapitána, ktorá sa nikoho a ničoho nebála a so všetkým si vždy vedela poradiť? To roztopašné dievčisko, ktoré obývalo svoju vilu Vilôčku spolu s koňom a opičiakom pánom Galanom?
Christin's insight:

Na ktorú knižku z detstva si radi spomínate? Ktorí z detských hrdinov vám dodnes behajú hlavou? Aké ich bláznovstvá ste túžili aspoň niekedy vyviesť? Čo prečítate svojim deckám, ak sa chcete spolu baviť a smiať? A čo si pozriete spolu v telke, aby ste si prišli na svoje vy aj oni?

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Manželia Grossmannovci: Nikdy sme nemali pocit, že bez Máriinej diagnózy by sme boli šťastnejší

Manželia Grossmannovci: Nikdy sme nemali pocit, že bez Máriinej diagnózy by sme boli šťastnejší | Správy Výveska | Scoop.it
Na prvý pohľad – pre toho, kto ich vôbec nepozná – vyzerajú ako vystrihnutí z obrázku o dokonalej rodine – sympatickí rodičia a dve krásne zdravé deti. Pre tých, ktorí o nich čo-to vedia, aspoň navonok, je to dnes doktor psychológie z martinskej neurológie a pacientka s diagnózou, ktorá sa práve tam lieči. A medzi týmito dvoma mantinelmi, prebieha ich život.
Christin's insight:

Dnes na návšteve u manželov Majky a Janka Grossmannovcov. O ich živote poznačenom nevyliečiteľnou chorobou, no napriek tomu krásnom a plnom lásky.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Benedikt XVI. vyvrací spekulace ohledně fatimského zjevení

Benedikt XVI. vyvrací spekulace ohledně fatimského zjevení | Správy Výveska | Scoop.it
Benedikt XVI. reagoval na nedávné články, podle kterých dosud nebylo zveřejněno celé tzv. třetí fatimské tajemství. Jak uvedl emeritní papež, taková tvrzení jsou čirými výmysly.
Christin's insight:

Na tato slova v sobotu ostře zareagoval emeritní papež Benedikt XVI. Skrze vatikánské tiskové středisko prohlásil, že „nikdy nehovořil s prof. Dollingerem o Fatimě“. Výroky připisované prof. Dollingerovi jsou podle emeritního papeže „absolutně nepravdivými“,  jedná se o „čiré výmysly“. S rozhodností pak prohlašuje, že „třetí fatimské tajemství bylo publikováno celé“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František: Modlím sa, aby Pán žehnal Čínu

Pápež František: Modlím sa, aby Pán žehnal Čínu | Správy Výveska | Scoop.it
Čína 24. mája – „Obetujem túto omšu za všetkých obyvateľov Číny, za túto veľkú krajinu, aby Pán Čínu požehnal“. Týmito slovami uviedol dnešnú rannú homíliu v Dome sv. Marty pápež František
Christin's insight:

„Dnešný deň 24. mája Cirkev slávi ako Deň modlitby za Cirkev v Číne. Zaujímavosťou je, že tento rok pripadá deň na liturgickú pamiatku Panny Márie Pomocnice kresťanov, ktorá sa v mariánskej svätyni Šešan v Šanghaji teší veľkej úcte.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svetové stretnutie rodín 2018 v Dubline bude šancou pre Starý kontinent

Svetové stretnutie rodín 2018 v Dubline bude šancou pre Starý kontinent | Správy Výveska | Scoop.it
Vatikán 24. mája – „Evanjelium rodiny, radosť pre svet“. Takto znie motto 9. svetového stretnutia rodín, ktoré sa uskutoční v auguste roku 2018 v írskom Dubline.
Christin's insight:

„Na dnešnej tlačovej konferencii v Tlačovom stredisku Svätej stolice podujatie predstavili dublinský arcibiskup Diarmuid Martin, predseda Pápežskej rady pre rodinu arcibiskup Vincenzo Paglia a jedna rodina z Írska. Rozhodnutie usporiadať najbližšie rodinné podujatie v Dubline oznámili na konci 8. svetového stretnutia rodín vo Filadelfii v septembri 2015. Dublinský arcibiskup sa podelil s tým, ako mu Svätý Otec na minuloročnej Synode o rodine v Ríme pripomenul: „Pamätaj, že Dublin sa začína dnes”“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ranná homília pápeža: Návod na každodennú cestu ku svätosti

Ranná homília pápeža: Návod na každodennú cestu ku svätosti | Správy Výveska | Scoop.it
Vatikán 24. mája – „Kráčať bezúhonne v Božej prítomnosti“ znamená približovať sa k svätosti. Týmito slovami sa dnes Svätý Otec František prihovoril veriacim počas omše v Dome sv. Marty. K tomuto úsiliu je však, podľa jeho slov, potrebné srdce, ktoré vie dúfať s odvahou a vie sa „s jednoduchosťou“ otvoriť Božej milosti.
Christin's insight:

„„Jednoduchá svätosť všetkých kresťanov... tá naša, ktorú musíme dosahovať každý deň“, pokračoval, je cesta, po ktorej môžeme kráčať len vtedy, ak ju podopierajú štyri základne piliere: odvaha, nádej, milosť a obrátenie.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Boha prosí o zoslanie anjelov. Slávny brankár v sebe nezaprie veľkého kresťana

Boha prosí o zoslanie anjelov. Slávny brankár v sebe nezaprie veľkého kresťana | Správy Výveska | Scoop.it
Patrí medzi najrešpektovanejších futbalových brankárov sveta. Napriek tomu sa ani on nevyhýba častým posmeškom. Fanúšikom býva na smiech jeho predzápasový rituál, počas ktorého si kľakne na trávnik, dvihne ruky k nebesiam a urputne sa modlí.
Christin's insight:

Na dosah má najcennejšiu európsku klubovú trofej. Brankár Keylor Navas sa v sobotu môže zapísať medzi nesmrteľných. Viac ako športové úspechy či náklonnosť fanúšikov ho ale zaujíma kresťanský život.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako uchrániť dieťa pred sexuálnym zneužívaním

Ako uchrániť dieťa pred sexuálnym zneužívaním | Správy Výveska | Scoop.it
Veľa rodičov sa obáva, či dokáže uchrániť svoje deti v takom nebezpečnom svete. Ako aj s inými nebezpečenstvami, uchrániť dieťa pred rizikom znamená v prvom rade riziku porozumieť. Napríklad, veľa ľudí si myslí, že keď sa s deťmi porozpráva o nebezpečných „cudzích osobách“, stačí to na ich ochranu pred sexuálnym zneužitím.
Christin's insight:

Sexuálne zneužívanie je rizikom pre každé dieťa. Výskumy preukázali, že jedno zo štyroch dievčat a jeden zo šiestich chlapcov sa do dovŕšenia 10 rokov stretne s neželanými sexuálnymi dotykmi nejakého druhu. Tu je pár tipov pre rodičov, ako vzdelávať svoje deti v prevencii sexuálneho zneužívania.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Hlas zvnútra Katolíckej univerzity v Ružomberku: Chceme dúfať, nie zúfať

Hlas zvnútra Katolíckej univerzity v Ružomberku: Chceme dúfať, nie zúfať | Správy Výveska | Scoop.it
V sekularizovanej západnej Európe je konfesionálny charakter vzdelávacej ustanovizne vnímaný skôr s tichým dešpektom, nezriedka s otvoreným nepriateľstvom.
Christin's insight:

Chápem, že z novinárskeho hľadiska sú zlé správy vždy atraktívnejšie ako dobré, ale zároveň verím, že každému serióznemu médiu ide v prvom rade o hľadanie pravdy, až potom o čítanosť, píše dekan FF KU.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kresťania bránia kostoly ohrozené výstavbou železnice

Kresťania bránia kostoly ohrozené výstavbou železnice | Správy Výveska | Scoop.it
V hre je jeden anglikánsky a tri presbyteriánske kostoly, informoval portál Vatican Insider. Proti ich zbúraniu sa miestni veriaci búria aj verejne. Na zhromaždení pred sídlom tamojšej samosprávy skandovali heslá ako „Nevzdáme sa svojich posvätných miest!“ či „Chceme naše práva!“.
Christin's insight:

Pakistanskí kresťania, ktorí boli pred dvoma mesiacmi terčom teroristického útoku v meste Láhaur, majú ďalší dôvod na znepokojenie. Miestna vláda plánuje cez hlavné mesto provincie Pandžáb vybudovať podzemnú železnicu, pre ktorú chce odstrániť štyri kresťanské kostoly.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Open Doors: Kresťanských utečencov napádajú aj v Nemecku

Open Doors: Kresťanských utečencov napádajú aj v Nemecku | Správy Výveska | Scoop.it
V Nemecku sa v súčasnosti podľa odhadov zdržuje jeden milión utečencov z Afganistanu, Sýrie, Iránu a mnohých ďalších krajín. Niektorí utečenci tvrdia, že v utečeneckých centrách, v ktorých sú ubytovaní, sú diskriminovaní z náboženských dôvodov.
Christin's insight:

Renomovaná organizácia robila prieskum podmienok života medzi kresťanskými utečencami v Nemecku. Zistila početné útoky moslimov voči nim.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Generálna audiencia: Modlitba ako vzťah s milosrdnou Láskou

Generálna audiencia: Modlitba ako vzťah s milosrdnou Láskou | Správy Výveska | Scoop.it
V katechéze Svätý Otec vysvetlil, že to, čo je pri modlitbe prvoradé, je samotný vzťah s Bohom, pričom predmet prosby sa dostáva až na druhé miesto. Modlitba premieňa túžby človeka, aby sa zjednotili s Božou vôľou.
Christin's insight:

Pri dnešnej generálnej audiencii sa Svätý Otec Františekv katechéze zameral na význam modlitby. Vychádzajúc z podobenstva v Lukášovom evanjeliu o sudcovi a neodbytne prosiacej vdove poukázal na nevyhnutnosť modlitby ako spojenia so zdrojom milosrdenstva, ktorým je Boh.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Na mojej svadbe

Na mojej svadbe | Správy Výveska | Scoop.it
V sobotu počas turíčneho víkendu som sa oženil. Ja som Rakúšan, nevesta je Slovenka, žijeme v Devínskej Novej Vsi. 46 percent hostí pochádzalo z Rakúska, 45 percent zo Slovenska, zostatok z ďalších dvanástich národov.
Christin's insight:

Šťastne som sa oženil. No na svadobnej hostine som bol viac smutný než veselý...

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Plavčan ustúpil tlaku konzervatívnej verejnosti

Plavčan ustúpil tlaku konzervatívnej verejnosti | Správy Výveska | Scoop.it
Išlo o správy prevažne od ľudí z konzervatívnych či kresťanských skupín. Plavčan im ustúpiť nemal. Rovnakú taktiku už skúšali aj na iných ministrov a systematicky atakujú ľudskoprávne organizácie. Podľa nich by sa politici mali proti takémuto tlaku postaviť, a nie ho legitimizovať.
Christin's insight:
Záplava mailov donútila ministra školstva Petra Plavčana, aby zmenil názor a priklonil sa k vyradeniu knihy Petra Pišťanka a Dušana Taragela Sekerou a nožom z povinnej literatúry pre stredoškolákov. Liberálne ľavicové mimovládky bijú na poplach.
 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Trhák Spievankovo: Hity pre deti tromfnú aj Rytmusa

Trhák Spievankovo: Hity pre deti tromfnú aj Rytmusa | Správy Výveska | Scoop.it
Z nevinného koníčka vznikli hity, na ktoré sa nedoťahujú ani najznámejšie hviezdy popovej a rapovej scény na Slovensku.
Christin's insight:

Máriu Podhradskú a Riša Čanakyho sú mnohí pamätajú ešte ako gospelových spevákov. No vďaka ich poctivej a dlhoročnej práci na projekte Spievankovo sa stali slovenským fenoménom a predajnosti ich DVD nemajú konkurenciu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

O týždeň sa končí oficiálna slovenská registrácia na Svetové dni mládeže

O týždeň sa končí oficiálna slovenská registrácia na Svetové dni mládeže | Správy Výveska | Scoop.it
Bratislava 24. mája (TK KBS) Už len týždeň potrvá oficiálna slovenská registrácia na letné Svetové dni mládeže (SDM) v Krakove. Mladí, ktorí ju chcú využiť, sa môžu prihlásiť na internetovej stránke www.svetovednimladeze.sk.
Christin's insight:

"SDM v Krakove budú veľkým podujatím, na ktoré len tak skoro nezabudneme. Už teraz vieme, že sa chystá niečo veľké, niečo, čo nemáme možnosť inak zažiť. Aj v samotnom Krakove, ale aj na slovenskom programe, ktorý chystáme v mestečku v Skawina. Nenechajte si to ujsť," pozýva mladých vedúci centrálneho tímu SDM na Slovensku Ondrej Chrvala. "

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Modlitbová reťaz spojí sto chrámov sveta

Modlitbová reťaz spojí sto chrámov sveta | Správy Výveska | Scoop.it
Vatikán 24. mája (TV Lux) Pri príležitosti sviatku Najsvätejšieho srdca Ježišovho je na piatok 3. júna naplánovaná ružencová reťaz, do ktorej sa zapojí viac ako 100 chrámov po celom svete.
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vatikán privíta sympózium pedagógov „Univerzita a škola: múr alebo most“

Vatikán privíta sympózium pedagógov „Univerzita a škola: múr alebo most“ | Správy Výveska | Scoop.it
Vatikán 24. mája – „Univerzita a škola: múr alebo most“. Takto sa nazýva stretnutie univerzitných učiteľov a pedagogických odborníkov, ktoré otvoria v piatok 27. mája na pôde Pápežskej akadémie sociálnych vied.
Christin's insight:

„Trojdňové sympózium bude analyzovať a prehlbovať podnety pápeža Františka pre oblasť pedagogiky, ktoré sa konkretizujú v zriadení projektu akademickej spolupráce s názvom „Cattedre Scholas“. Na stretnutí sa zúčastnia pedagógovia pochádzajúci z vyše 40 univerzít z piatich kontinentov, ktoré spolupracujú s medzinárodnou vzdelávacou sieťou Scholas Occurentes.“

more...
No comment yet.