Správy Výveska
2.3M views | +360 today
Follow
 
Scoop.it!

Teraz sa nás to týka všetkých

Teraz sa nás to týka všetkých | Správy Výveska | Scoop.it

Dnes sme na Bioetickom stretnutí zdravotníkov v Martine prechádzali novým dokumentom Bioetickej subkomisie KBS spolu s jeho spolutvorcom ThLic. Jankom Viglašom. Vyhlásenie z októbra tohoto roku sa zaoberá predajom a výdajom hormonálnej antikoncepcie a iných prípravkov zameraných proti ľudskému životu a zjednodušene povedané, robí farmaceutov morálne spoluzodpovednými na zle, ktoré pácha hormonálna antikoncepcia. Upozorňuje, že túto zodpovednosť farmaceut nemôže len jednoducho presunúť na kupujúceho alebo predpisujúceho lekára, a zaväzuje vo svedomí povinnosťou odmietnuť výdaj alebo predaj týchto prípravkov.


more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Ako v sebe objaviť talenty?

Ako v sebe objaviť talenty? | Správy Výveska | Scoop.it

Cesta, ako z toho von – bez ohľadu na to, či za našimi rozpakmi v prejavoch darov stojí zranenie alebo nedostatok sebavedomia či čokoľvek iné – existuje. Urobte si s nami tri fázy „talentománie“.

Christin's insight:

Niekedy pestujeme aj my, deti Boha, takú divnú skromnosť: tvárime sa navonok, že vlastne nie sme takí jedineční a osobití. Aj keď nás to škrie, aj keď túžime po prejavení svojich darov, aj keď sa mnohokrát cítime trápne.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Milosrdenstvo podľa Caravaggia

Milosrdenstvo podľa Caravaggia | Správy Výveska | Scoop.it

Motto pápeža Františka znie Miserando atque eligendo. V tomto vyjadrení, ktoré by sa mohlo voľne preložiť ako „mať s druhým milosrdenstvo a vyvoliť si ho“, je celé tajomstvo jeho života a zmysel Svätého roka milosrdenstva. Keď cirkevný otec sv. Béda Ctihodný komentoval povolanie sv. Matúša, napísal: „Ježiš uvidel mýtnika, a keďže sa na neho pozrel s milosrdenstvom a vyvolil si ho – miserando atque eligendo – povedal mu: Nasleduj ma.“

Christin's insight:

V čítaní na nedeľu prinášame úryvok z knihy o Ríme, si môžete prečítať kapitolu venovanú veľkému maliarovi Caravaggiovi.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Židovská obec ocenila, že pápež v Osvienčime zotrvá v mlčaní

Židovská obec ocenila, že pápež v Osvienčime zotrvá v mlčaní | Správy Výveska | Scoop.it
Ako píše v liste, ktorý v piatok 22. júla zverejnil vatikánsky denník L´Osservatore Romano, práve takáto modlitba „intenzívneho ticha“ sa stane hlasom obetí.
Christin's insight:

Niekoľko dní pred pápežovou návštevou pietnych miest niekdajších nacistických táborov v Osvienčime napísala Svätému Otcovi predsedníčka Únie židovských obcí Talianska (UCEI) Noemi Di Segni. V liste zvlášť ocenila, že pápež František sa rozhodol nepredniesť na pôde vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau formálny príhovor, ale zotrvať v tichej modlitbe.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

P. Lombardi: Pápež si želá hovoriť s poľskými biskupmi v atmosfére úplnej slobody

P. Lombardi: Pápež si želá hovoriť s poľskými biskupmi v atmosfére úplnej slobody | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František sa vo fáze príprav pred cestou rozhodol, že poľským biskupom neprednesie vopred pripravený príhovor, ale bude s nimi hovoriť spontánne a bez prítomnosti televíznych kamier.
Christin's insight:

Bezprostredne pred pápežovou návštevou v Poľsku na budúci týždeň sa hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi vyjadril ku pripravovanému stretnutiu Svätého Otca s poľskými biskupmi v stredu 27. júla v krakovskej katedrále na Waweli.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Jakub, chleba kúp (25. júl)

Jakub, chleba kúp (25. júl) | Správy Výveska | Scoop.it

Znamená „druhorodený“, alebo „držiaci za pätu“, lebo v Starom zákone bol Jákob mladším dvojčaťom Ezaua, ktorého pri pôrode držal za pätu.

Christin's insight:

Ak sledujete rebríčky najobľúbenejších chlapčenských mien, určite viete, že medzi topky už roky patrí Jakub. Je to starodávne meno rozšírené v celej Európe a aj Slovensku Kubkovia zľudoveli, hoci pôvod tohto mena je hebrejský. 

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pastorácia rozvedených dáva nádej a uzdravuje

Pastorácia rozvedených dáva nádej a uzdravuje | Správy Výveska | Scoop.it

Rozvedení a znovuzosobášení veriaci zostávajú členmi Božieho ľudu v Cirkvi a sú s ňou spojení sviatostným putom svätého krstu; majú pocítiť Kristovu lásku a materskú blízkosť Cirkvi.

Christin's insight:

Dokument O pastorácii rozvedených a znovuzosobášených, ktorý vydala Kongregácia pre náuku viery v roku 1988, aj v súčasnosti vyvoláva vo verejnosti šum. Na otázky, ktoré prichádzajú do redakcie KN, odpovedá LADISLAV CSONTOS SJ (64) z Teologickej fakulty Trnavskej univerzity.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Dvorane Ministerstva kultúry otvorili výstavu Odtiene milosrdenstva

V Dvorane Ministerstva kultúry otvorili výstavu Odtiene milosrdenstva | Správy Výveska | Scoop.it

"Odtiene milosrdenstva" je názov výstavy, ktorú otvorili vo štvrtok 21. júla 2016 v Dvorane Ministerstva kultúry (nám. SNP 33) v Bratislave. Výstava potrvá do 14. augusta 2016.

Christin's insight:

"Milosrdenstvo ako vlastnosť Boha môžeme pozorovať v celých dejinách spásy, a tak aj kresťanské umenie je presiaknuté milosrdenstvom," avizuje pozvánka. Na výstave budú mnohé podoby a odtiene milosrdenstva zachytené v maľbe, sochárstve, textile, keramike a v ďalších materiáloch a technikách.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svetové dni mládeže s rekordným počtom Američanov, sláviť sa bude aj na Kube

Svetové dni mládeže s rekordným počtom Američanov, sláviť sa bude aj na Kube | Správy Výveska | Scoop.it

pozornosť stojí napr. oblasť Karibiku. Mladí Kubánci, ktorí z ekonomických či politických dôvodov nemôžu ísť na stretnutie so Svätým Otcom v Poľsku, sa zídu na paralelných SDM v Havane v dňoch 28. - 31. júla.

Christin's insight:

Na Svetové dni mládeže v Krakove sa zaregistrovalrekordný počet účastníkov z USA: príde vyše 40 000 mladých a 85 amerických biskupov. Ide o najvyšší počet amerických pútnikov, ktorí sa zúčastnia na SDM mimo Severnej Ameriky. Viac amerických účastníkov bolo len na celosvetovom stretnutí mladých v americkom Denveri v roku 1993 a v kanadskom Toronte v roku 2002.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Stalinov triumf

Stalinov triumf | Správy Výveska | Scoop.it
Besarábia. Vždy, keď ten geografický exotický pojem zaznel na dejepise, pôsobil na mňa romanticky. Omyl. Je to synonymum chudoby a biedy, strašnej biedy.
Christin's insight:

Neďaleká delta Dunaja, Dnester aj Čierne more – to všetko má solídny potenciál, zem je evidentne úrodná, ale Besarábia nenašla pokoj ani pod Rusmi, ani Rumunmi. A nemá ho ani dnes.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Fórum života pozýva podporiť júlový Európsky pochod za život do Budapešti

Fórum života pozýva podporiť júlový Európsky pochod za život do Budapešti | Správy Výveska | Scoop.it

„Kultúra smrti premohla civilizáciu života a rozmáha sa po celej Európe.” Pochod za život v Budapešti je snahou dať najavo všetkým autoritám a celej spoločnosti, že obrovskému množstvu ľudí nie je ľahostajná otázka ochrany života od počatia v celoeurópskom meradle.

Christin's insight:

Fórum života sa chystá do Budapešti na Európsky pochod za život, ktorý bude zároveň „Krížovou cestou národov zjednotených v Kristovi”. Uskutoční sa v dňoch 23. – 24. júla 2016 a pozýva každého, kto má čas, chuť a prostriedky dostať sa do hlavného mesta Maďarska, aby toto podujatie podporil osobnou účasťou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kapucíni stavajú na Islande „hriňovský“ kostolík | Katolícke noviny

Kapucíni stavajú na Islande „hriňovský“ kostolík | Katolícke noviny | Správy Výveska | Scoop.it

Slovenskí kapucíni pôsobia na Islande od roku 2004 a na Žiadosť miestneho biskupa Joannesa Gijsena prebrali starostlivosť o novozaloŽenú farnosť sv. Þorlaka vo východnej časti krajiny v meste Reyðarfjörður.

Christin's insight:

V nádhernom prostredí východných fjordov a sopečných vrchov s bielymi čiapkami stavajú slovenskí kapucíni drevený kostolík. Zrodil sa z túžby rehoľníkov, ich priateľov z Hriňovej, Čierneho Balogu či Oravy, ale aj vďaka nezištnej podpore mnohých dobrodincov z rôznych kútov celého sveta.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prof. Hrabovec o vzťahoch Slovenska a Vatikánu v dobe komunizmu

Prof. Hrabovec o vzťahoch Slovenska a Vatikánu v dobe komunizmu | Správy Výveska | Scoop.it

Členka Pápežského výboru pre historické vedy objasňuje novosť svojho prístupu k téme vatikánskej východnej politiky, spočívajúcu vo vytvorení širšieho historického kontextu spojením viacerých perspektív, cirkevných i profánnych, pri skúmaní celej oblasti stredo-východnej Európy.

Christin's insight:

Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu priniesla rozhovor s historičkou prof. Emíliou Hrabovec z Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave o jej novej publikácii „Slovensko a Svätá stolica v kontexte vatikánskej východnej politiky (1962-1989)“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zverejnili program pápežovej púte do Porciunkuly 4. augusta

Zverejnili program pápežovej púte do Porciunkuly 4. augusta | Správy Výveska | Scoop.it
Prvým z nich je osobná modlitba v samotnej kaplnke, ktorá dnes stojí uprostred priestrannej Baziliky Panny Márie Anjelskej. Druhá časť bude meditácia Svätého Otca, v ktorej sa prihovorí všetkým prítomným a napokon sa stretne s bratmi františkánmi v provinčnom dome pre chorých. Oficiálny program zverejnila Rehoľa menších bratov františkánov. 
Christin's insight:

Súkromná púť pápeža Františka do Porciunkuly, kam zavíta 4. augusta pri príležitosti 800. výročia odpustkov spojených s touto „kolískou“ františkánskeho rádu, bude mať tri hlavné body.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Arcibiskup sa stal bezdomovcom: Zistil som, aké je to byť neviditeľným

Arcibiskup sa stal bezdomovcom: Zistil som, aké je to byť neviditeľným | Správy Výveska | Scoop.it
Kanaďan Donald Bolen, ktorého pápež František minulý týždeň vymenoval za arcibiskupa mesta Regina v provincii Saskatchewan, má za sebou výnimočnú skúsenosť. Bol jedným z desaťčlennej skupiny ľudí, ktorí si na 36 hodín vyskúšali život na ulici. Píše o tom portál Vatican Insider.
Christin's insight:

Mohol som prežiť situácie, o ktorých som dovtedy iba počul, povedal kanadský duchovný po tom, čo strávil jeden a pol dňa na ulici ako bezdomovec.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Turci vidia v kresťanoch protištátny živel

Turci vidia v kresťanoch protištátny živel | Správy Výveska | Scoop.it
Grécky pravoslávny metropolita Rakúska Arsenios (Kardamakis), ktorý sprevádza ekumenického patriarchu počas oddychového pobytu v Slovinsku, vyvrátil špekulácie, že Bartolomejovo vycestovanie z Turecka nejako súvisí s pokusom o vojenský prevrat. Je to „čistá náhoda“, že patriarcha odletel z Istanbulu do Ľubľany len niekoľko hodín pred začiatkom údajného puču. Pobyt v Slovinsku bol naplánovaný už pred dvomi mesiacmi, vysvetlil pre agentúru Kathpress metropolita Arsenios.
Christin's insight:

Tureckí nacionalisti a islamisti ešte stále považujúkresťanské menšiny za potenciálne nebezpečenstvo pre tureckú štátnu jednotu a ekumenického patriarchu obviňujú, že sleduje nielen duchovné, ale aj podvratné politické ciele.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Krakove počas SDM vystavia aj relikvie sv. Márie Magdalény

V Krakove počas SDM vystavia aj relikvie sv. Márie Magdalény | Správy Výveska | Scoop.it
Ako informoval vatikánsky denník L´Osservatore Romano, jej relikvie, ktoré prinesú z  diecézy Fréjus-Toulon na juhu Francúzska dominikánski dobrovoľníci, budú prístupné v kostole sv. Kazimíra v centre Krakova.
Christin's insight:

Počas Svetových dní mládeže budú v Krakove vystavené relikvie viacerých patrónov mládeže. Je medzi nimi aj sv. Mária Magdaléna, označovaná za „apoštolku apoštolov“ a patriaca medzi „svedkov milosrdenstva“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Truc. Čo s ním podnikne prevádzkovateľ výchovy?

Truc. Čo s ním podnikne prevádzkovateľ výchovy? | Správy Výveska | Scoop.it
Riziko zvýšeného výskytu v období vzdoru, po miernom útlme sa zvykne prejaviť v plnej sile v puberte v okamihu, kedy si rodičia začali s pokojom myslieť, aké dobré dieťa vychovali. Niektorí jedinci z trucu nevyrastú celý život, postihnutie touto diagnózou sa pripisuje hlavne ženám.
Christin's insight:

Základné  parametre sú rovnaké: Pohľad úkosom, oduté líca, zovreté  pery. Komunikácia mizivá a ak nejaká, nie je veľmi „publikovateľná“. Na každú priateľskú otázku svojho rodiča  (ako sa veľmi snažíme vyjsť v ústrety) odpovedá zasiahnutý trucom iba „Lebo!“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František napísal predslov ku knihe o Matke Tereze

Pápež František napísal predslov ku knihe o Matke Tereze | Správy Výveska | Scoop.it
Albánska rehoľníčka, ktorú Svätý Otec vyhlási za svätú 4. septembra tohto roku, sa v Miláne prihovorila mladým a rehoľníčkam. Pápežov predslov dnes zverejnil na titulnej stránke taliansky denník Corriere della Sera. 
Christin's insight:

„Najhoršou chorobou nie je lepra alebo tuberkulóza, ale opustenosť,“ píše pápež František v predslove ku knihe „Milujme toho, kto nie je milovaný“. Talianske misionárske nakladateľstvo v nej prináša dva doposiaľ nezverejnené príhovory Matky Terezy z roku 1973.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Aké zmeny prináša povýšenie spomienky svätej Márie Magdalény na sviatok

Aké zmeny prináša povýšenie spomienky svätej Márie Magdalény na sviatok | Správy Výveska | Scoop.it

Cirkev na celom svete si dnes pripomína svätú Máriu Magdalénu, prvú svedkyňu a zvestovateľku vzkrieseného Krista. Na liturgický stupeň sviatku bola táto spomienka povýšená na základe dekrétu zo dňa 3. júna 2016. Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí zverejnila zmeny v Rímskom misáli a v Liturgii hodín, ktoré s povýšením na sviatok súvisia.

Christin's insight:

Ako sa vyjadril sekretár Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí arcibiskup Arthur Roche, „toto rozhodnutie zapadá do aktuálneho cirkevného kontextu, ktorý si žiada hlbšie reflektovať nad dôstojnosťou ženy, nad novou evanjelizáciou a nad veľkosťou tajomstva Božieho milosrdenstva."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Mons. Oder o SDM 2016: Pápež František a Ján Pavol II. v srdciach mladých

Mons. Oder o SDM 2016: Pápež František a Ján Pavol II. v srdciach mladých | Správy Výveska | Scoop.it

„Môžeme postrehnúť dva aspekty: prvým je bezpochyby úcta pápeža Františka, ktorú prejavuje tomuto veľkému pôvodcovi Svetových dní mládeže, ktoré ešte aj dnes po toľkých rokoch, predstavujú pre Cirkev veľké bohatstvo. Druhým prvkom, ktorý sa nedá prehliadnuť, je spojitosť medzi Jánom Pavlom II. a posolstvom milosrdenstva. Z toho dôvodu v tomto Jubilejnom roku nemohla chýbať táto púť do zeme, odkiaľ pochádzajú korene oboch veľkých apoštolov milosrdenstva: sestry Faustíny a sv. Jána Pavla II.“

Christin's insight:

Prepojenie Svetových dní mládeže v Krakove s Rokom milosrdenstva, či podobnosti pápeža Františka a sv. Jána Pavla II. vo vzťahu k mladým. To sú niektoré z tém, o ktorých sa Alessandro Gisotti, redaktor Vatikánskeho rozhlasu porozprával s postulátorom kanonizačného procesu Karola Wojtyłu Mons. Sławomirom Oderom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Odštartoval 26. ročník gospelového festivalu Verím Pane

Odštartoval 26. ročník gospelového festivalu Verím Pane | Správy Výveska | Scoop.it

V utorok, 19. júna 2016, sa začal najstarší gospelový festival na Slovensku, Verím Pane. Dvadsiaty šiesty ročník festivalu nesie okrem hlavného motta Doma je doma i motto Neprišiel som volať spravodlivých,  v duchu Svätého roku milosrdenstva vyhláseného pápežom Františkom.

Christin's insight:

Festival Verím Pane už beží v plnom prúde. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nech sú z detí charaktery (recenzia)

Nech sú z detí charaktery (recenzia) | Správy Výveska | Scoop.it
Príliš veľký výber je len jedným z problémov, ktorým hľadajúci rodič čelí. V každej knihe sa totiž píše niečo iné, často si výchovné rady odporujú.
Christin's insight:

Pestrá. To je slabé slovo na opis šírky ponuky kníh o výchove. A to sa do slovenčiny preloží len zlomok zahraničných, väčšinou amerických kníh.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pavel Filgas – očarený bratislavskou panorámou | Katolícke noviny

Pavel Filgas – očarený bratislavskou panorámou | Katolícke noviny | Správy Výveska | Scoop.it
Pri prechádzke Michalskou ulicou naňho určite natrafíte. Obrázky historickej Bratislavy tvorí naživo netradičnou technikou, pričom kresbu koloruje kávou. Ak sa pristavíte pri ňom na kus reči, budete na toto stretnutie príjemne spomínať. Architekta Pavla Filgasa sme navštívili v jeho podkrovnom ateliéri.
Christin's insight:

Panorámy miest Pavla Filgasa (32) vynikajú výraznou technickou kresbou, má rád vertikálu a cez ňu interpretuje svet okolo nás. Mladý architekt nás privítal v podkrovnom byte, kde si na širokom parapete v okne vychutnáva jedinečný pohľad na strechy starej Bratislavy. Na stole mu schne veľká kresba, ktorá poputuje na vernisáž do Rakúska. Na výstave bude prevládať téma Viedne, ale podľa jeho slov tam panoráma Bratislavy nesmie chýbať. Je to jeho srdcová záležitosť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

TV LUX prinesie sériu priamych prenosov i štúdio špeciál zo SDM v Krakove

TV LUX prinesie sériu priamych prenosov i štúdio špeciál zo SDM v Krakove | Správy Výveska | Scoop.it

Predbežný program vysielania zo SDM 2016.

Christin's insight:

TV LUX bude vysielať priame prenosy, štúdio špeciál i krátke správy zo Svetových dní mládeže (SDM) v Krakove.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

McDonald´s a Starbucks chránia deti. Stopli prístup k pornografickým webom v reštauráciách

McDonald´s a Starbucks chránia deti. Stopli prístup k pornografickým webom v reštauráciách | Správy Výveska | Scoop.it
Rodičia potrebujú vedieť, ktoré miesta sú ochránené od hrozby pornografie, hovorí šéfka organizácie bojujúca za bezpečnejší internet pre deti.
Christin's insight:

Dve z najväčších sietí reštaurácií v USA, McDonald´s a Starbucks, zakazujú sledovanie pornografických stránok prostredníctvom otvoreného wifi pripojenia vo svojich prevádzkach. Svetoznáma fastfoodová reštaurácia a najväčší reťazec kaviarní tak robia vo väčšine svojich prevádzkach v Spojených štátoch (McDonald´s aj v Británii). Ide o kampaň protipornografickej organizácie Enough is Enough a Národného centra pomoci sexuálne zneužívaným.

more...
No comment yet.