Správy Výveska
2.4M views | +660 today
Follow
 
Scoop.it!

Teraz sa nás to týka všetkých

Teraz sa nás to týka všetkých | Správy Výveska | Scoop.it

Dnes sme na Bioetickom stretnutí zdravotníkov v Martine prechádzali novým dokumentom Bioetickej subkomisie KBS spolu s jeho spolutvorcom ThLic. Jankom Viglašom. Vyhlásenie z októbra tohoto roku sa zaoberá predajom a výdajom hormonálnej antikoncepcie a iných prípravkov zameraných proti ľudskému životu a zjednodušene povedané, robí farmaceutov morálne spoluzodpovednými na zle, ktoré pácha hormonálna antikoncepcia. Upozorňuje, že túto zodpovednosť farmaceut nemôže len jednoducho presunúť na kupujúceho alebo predpisujúceho lekára, a zaväzuje vo svedomí povinnosťou odmietnuť výdaj alebo predaj týchto prípravkov.


more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Logika lásky k blížnemu je obetovať všetko

Tvít pápeža Františka: Logika lásky k blížnemu je obetovať všetko | Správy Výveska | Scoop.it
Logika lásky k blížnemu znamená stratiť všetko, aby zvíťazili láska a jednota. (Tvít pápeža Františka, 27. októbra 2016)
Christin's insight:

Logika lásky k blížnemu znamená stratiť všetko, aby zvíťazili láska a jednota.

 

(Tvít pápeža Františka, 27. októbra 2016)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svet vytrhnutý z pántov

Svet vytrhnutý z pántov | Správy Výveska | Scoop.it
Tá veta je jednoduchá a silná ako absint. Ja som ju počul prvýkrát nahlas od slovenského misionára, ktorý pätnásť rokov pôsobil v Azerbajdžane. Ten muž hovoril vecne a takmer potichu. Vety boli krátke, ale aj tak ma mrazilo.
Christin's insight:

To, čo vidíme okolo seba, je revolúcia. Niekde už prebehla, indedobieha. Svet sa mení viac a prudšie, ako si mnohí vedia predstaviť.  

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Likvidácia Aliancie za rodinu

Likvidácia Aliancie za rodinu | Správy Výveska | Scoop.it

Na nej sa mohli všetci kandidáti bez rozdielu bezplatne zaregistrovať, ak sa stotožnili s podporou prorodinnej politiky v parlamente po svojom zvolení a podpísať Deklaráciu za rodinu.

Christin's insight:

Aliancia za rodinu dostala tento rok v máji likvidačnú pokutu 3000 eur od Ministerstva vnútra, ktoré jej vyčíta ovplyvňovanie volieb a propagovanie jednotlivých kandidátov prostredníctvom webstránky www.hlaszarodinu.sk.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kardinál Duka: Byl to černý den mého mládí - Katolický týdeník

Kardinál Duka: Byl to černý den mého mládí - Katolický týdeník | Správy Výveska | Scoop.it

Připomněl přitom kardinála Józsefa Mindszentyho, který se jako vězeň nacismu a komunismu stal symbolem tohoto povstání. „V době maďarského povstání mi bylo 13 let. Nikdy nezapomenu, jak v nás tehdy informace z Rádia Svobodná Evropa živily naději na svobodu nejen sousedního národa, ale také na svobodu v naší zemi. Porážka povstání byla černým dnem mého mládí. Druhým Mnichovem pro mě nebyl 21. srpen 1968, protože jsem nikdy nevěřil v možnost návratu opravdové svobody pod praporem socialismu s lidskou tváří, ale maďarská porážka,“ dělí se kardinál Duka o vzpomínky staré přesně šedesát let.
Christin's insight:

Maďarské události podle něj ovlivnily v roce 1956 i situaci katolické církve v Československu. „Od jara 1956 tu probíhala destalinizace, která se projevila i mírným oslabením dozoru nad církvemi. Zrušen byl například Státní úřad pro věci církevní. Můžeme mluvit i o silném oživení náboženského života,“ říká historik. Ale dodává, že po potlačení maďarského povstání zavládl i mezi komunistickými politiky v Československu strach. „Kurz vůči církvím proto znovu přitvrdili,“ konstatuje Jaroslav Šebek.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako zistím, že mám dieťa s poruchou vnímania?

Ako zistím, že mám dieťa s poruchou vnímania? | Správy Výveska | Scoop.it

Vnímanie - orientujeme sa vďaka nemu v prostredí, vykonávame koordinované pohyby a dávame veciam istý význam. Subjektívne vnímanie ovplyvňujú skúsenosti, pamäť, myslenie, city, psychické stavy a vlastnosti človeka.

Christin's insight:

Významnú úlohu zohráva pri vnímaní aj prostredie – rodina a škola – v ktorom sa vaše dieťa učí odhaľovať a analyzovať vlastnosti a znaky predmetov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

5 rád, ako nepremrhať rok milosrdenstva

5 rád, ako nepremrhať rok milosrdenstva | Správy Výveska | Scoop.it
Ideme do finále. Mimoriadny Svätý rok milosrdenstva, ktorý vyhlásil pápež František, potrvá už len približne mesiac. Či to bude obyčajný koniec, alebo veľkolepé vyvrcholenie milosrdného roka, je na rozhodnutí každého z nás. Ozaj, stotožňujete sa so slovami Svätého písma, že jubilejný rok bude pre vás pamätný?
Christin's insight:

Každý sa z času na čas zamotá vo svojom vlastnom živote a nevie nájsť cestu von. Ak viete, o čom hovorím a aj vo vašom živote je práve taký zamotaný chumáč, odstrihnite ho celý pri koreni a odovzdajte Bohu. Jednou z užitočných pomôcok vám môže byť aj generálna svätá spoveď. Nech sa už nikdy nemusíte v pokušeniach vracať k pádom z minulosti a zväzovať sa nimi. Boh vám vo svojom milosrdenstve už dávno daroval voľnosť, tak to jednoducho s pokorou a vďačnosťou prijmite a už neriešte. Ak sa na to odhodláte, uvidíte, čo je to za pocit odstrihnúť papier pri dnešnom dátume a začať s čistým štítom

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kresťania a hinduisti spoločne na podporu manželstva a rodiny

Kresťania a hinduisti spoločne na podporu manželstva a rodiny | Správy Výveska | Scoop.it

Práve naň sa zameriava tohtoročné pozdravné posolstvo Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg adresované hinduistom pri príležitosti ich sviatku Deepavali, ktorý budú sláviť 30. októbra.

Christin's insight:

Podporou rodiny robiť spoločnosť viac humánnou a posilňovať v nej nádej, to je cieľ spoločný kresťanom i hinduistom. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Argentínske obete diktatúry môžu nahliadnuť do materiálov vatikánskeho archívu

Argentínske obete diktatúry môžu nahliadnuť do materiálov vatikánskeho archívu | Správy Výveska | Scoop.it

Vyplýva to zo stretnutia predstaviteľov Argentínskej biskupskej konferencie so zástupcami štátneho sekretariátu Svätej stolice kardinálom Pietrom Parolinom a Mons. Richardom Paulom Gallagherom vo Vatikáne v sobotu 15. októbra.

Christin's insight:

Argentínske obete vojenskej diktatúry, ktorá v krajine vláda v období rokov 1976-1983 môžu nahliadnuť do materiálov vatikánskeho archívu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bojím sa o Slovensko

Bojím sa o Slovensko | Správy Výveska | Scoop.it
Stretli sme sa v kaviarni Roland a kým sme zapli diktafón, spomínal, s ktorými lídrami svojho času sedel na tom istom mieste. Bol v dobrej nálade, hovoril značne uvoľnenejšie než keď sme ho zažívali ako premiéra, z jeho gest aj reči bolo cítiť, že nežije len spomienkami, ale najmä myšlienkami na budúcnosť. 
Christin's insight:

Rozhovor s Mikulášom Dzurindom o úpadku Západu, o jeho vlastných chybách v politike a prečo má strach o slovenskú demokraciu.

 

Ďalší dôležitý rozhovor z dielne denníka Postoj. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec tvítuje: Láska je v trpezlivom vypočutí a zblížení sa s človekom

Svätý Otec tvítuje: Láska je v trpezlivom vypočutí a zblížení sa s človekom | Správy Výveska | Scoop.it

Láska je trpezlivé úsilie ľudí ochotných obetavo vypočuť iných a zblížiť sa s nimi. 

Christin's insight:

Tvít pápeža Františka 26. októbra 2016

more...
No comment yet.
Scoop.it!

O nedeľnom nakupovaní

O nedeľnom nakupovaní | Správy Výveska | Scoop.it

Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, či v nákupnom centre rovnako radi zotrvávajú v nedeľu aj zamestnanci, ktorí v ňom pracujú?

Christin's insight:

Čo robíte najradšej v nedeľu? Trávite čas s rodinou, idete do prírody, športujete, či len tak oddychujete? Pre niekoho môže byť synonymum oddychu aj nakupovanie v obchodných centrách. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Čoraz častejšie mám pocit, že žena dokáže všetko

Čoraz častejšie mám pocit, že žena dokáže všetko | Správy Výveska | Scoop.it

Pod ich rukami vznikajú kovové výrobky ako užitočné, tak aj dekoratívne, ktoré potom putujú k zákazníkom do celej Európy, niektoré dokonca priamo do Buckinghamského paláca.

Christin's insight:

Marcela Tokošová je už na prvý dojem dynamická žena, akčná, so silným stiskom ruky a odhodlanosťou v tvári. Je riaditeľkou slovenského družstva Kovotvar, kde šéfuje tvrdým chlapom a odolným ženám.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

KBS pozvala hostí z viacerých krajín, debatovať budú o demografickej kríze

KBS pozvala hostí z viacerých krajín, debatovať budú o demografickej kríze | Správy Výveska | Scoop.it

Do Bratislavy pricestujú hostia z Nemecka, Talianska, Chorvátska, Luxemburska, Belgicka a Slovenska. Prídu na pozvanie predsedu KBS Mons. Stanislava Zvolenského.

Christin's insight:

Ide o konferenciu, na ktorej budú jej účastníci v piatok 28. októbra 2016 diskutovať o východiskách z demografickej a kultúrnej krízy v Európe.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápežský inštitút Jána Pavla II. pre manželstvo a rodinu na audiencii u Svätého Otca

Pápežský inštitút Jána Pavla II. pre manželstvo a rodinu na audiencii u Svätého Otca | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František sa dnes v Klementínskej sále Apoštolského paláca prihovoril vedeniu, profesorom a študentom Pápežského inštitútu Jána Pavla II. pre manželstvo a rodinu v Ríme pri príležitosti otvorenia nového akademického roku.
Christin's insight:

Svätý Otec vo svojom príhovore opísal cirkevné chápanie rodiny založenej na manželstve ako výraz a naplnenie ľudskej prirodzenosti. Rodina je podľa jeho slov určená pre všeobecný prospech ľudského rodu ako „obrovský poklad“, ktorý treba „vykúpiť“ z mnohých alarmujúcich intelektuálnych, kultúrnych a sociálnych trendov, ktoré ho ohrozujú v mnohých spoločnostiach na celom svete.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Za sochou Krista nemusíš cestovať do Ria. Jej presnú kópiu máme aj na Slovensku

Za sochou Krista nemusíš cestovať do Ria. Jej presnú kópiu máme aj na Slovensku | Správy Výveska | Scoop.it
Patríme k tej generácii, ktorá môže bez akýchkoľvek problémov vycestovať, kam len na svete chce. To je na jednu stranu fantastická príležitosť navštíviť každý kút našej planéty, no na stranu druhú sa častokrát otáčame chrbtom k našej domovine, v ktorej toho nájdeš omnoho viac, ako by sa ti na prvý pohľad mohlo zdať.
Christin's insight:

V malej obeci Klin v okrese Námestovo nájdete sochu Krista Spasiteľa. A nie len takú obyčajnú. Socha je totiž vernou kópiou tej, za ktorou ľudia cestujú niekoľko tisíc kilometrov až do Ria de Janeira. Samozrejme, že jej mierka je o niečo menšia ako originál.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Jeruzalem, Jeruzalem

Jeruzalem, Jeruzalem | Správy Výveska | Scoop.it
K Ježišovi prišli niektorí farizeji a hovorili mu: „Odíď odtiaľto, lebo Herodes ťa chce zabiť.“ On im povedal: „Choďte a povedzte tej líške: ‚Hľa, vyháňam zlých duchov a uzdravujem dnes i zajtra a tretieho dňa dokončím. Ale dnes, zajtra a pozajtre musím ísť ďalej, lebo nie je možné, aby prorok zahynul mimo Jeruzalema.‘
Jeruzalem, Jeruzalem, ktorý zabíjaš prorokov a kameňuješ tých, čo boli k tebe poslaní, koľko ráz som chcel zhromaždiť tvoje deti ako sliepka svoje kuriatka pod krídla, a nechceli ste.
Hľa, váš dom vám ostáva pustý. A hovorím vám: Už ma neuvidíte, kým nepríde čas, keď budete hovoriť: ‚Požehnaný, ktorý prichádza v mene Pánovom.‘“
Christin's insight:

Ježiš nás chcel všetkých zhromaždiť. Nejde to, ani po 2000 rokoch. Stále tomu niečo prekáža. Potreby tých, ktorí sú vyššie. Bežnému ľudu vadí, že stále budujeme medzi sebou rozdiely. Kristus už prichádza a nikdy nevieme kedy nás zastihne Jeho druhý príchod. Preto musíme byť pripravení, aby sme mohli prísť aspoň do toho "nebeského Jeruzalema."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Elektronický kancionál je kompletní - Církev.cz

Elektronický kancionál je kompletní -  Církev.cz | Správy Výveska | Scoop.it
Elektronická verze zpěvníku českých a moravských diecézí Kancionál je již kompletní. Majitelé zařízení s operačním systémem Android si jej mohou stáhnout jako aplikaci, pro Apple iOS je k dispozici online verze. Na specializovaném webu je možné si stáhnout i verzi pro čtečky.
Christin's insight:

Mobilní aplikace vznikla ve spolupráci s Pastoračním střediskem Arcibiskupství pražského a se svolením České biskupské konference.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Otužovanie detí

Otužovanie detí | Správy Výveska | Scoop.it

K otužovaniu patrí napríklad častý pobyt vonku, za každého počasia, studené alebo striedavé sprchy, plávanie, ako aj časté vetranie a spánok pri otvorenom okne. 

Christin's insight:

Privykanie na náhle zmeny teploty bez ohrozenia zdravia zvyšuje pohotovosť krvných ciev rýchlo a pružne reagovať na pôsobenie chladu a vedie k lepšej ochrane pred infekciami z prechladnutia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kňaz Peter Gombita beží z Košíc do Vatikánu ultramaratón za chudobných

Kňaz Peter Gombita beží z Košíc do Vatikánu ultramaratón za chudobných | Správy Výveska | Scoop.it

Má už za sebou 1150 km a od Večného mesta ho delí približne 400 kilometrov. Čaká ho však ešte horský úsek k mestu Perugia a krížom cez Apeniny.

Christin's insight:

Slovenský kňaz Peter Gombita sa v rámci Jubilejného roku milosrdenstva vydal na ultramaratón z Košíc do Vatikánu, aby pomohol chudobným.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vzťahy medzi Vietnamom a Svätou stolicou sa stále zlepšujú

Vzťahy medzi Vietnamom a Svätou stolicou sa stále zlepšujú | Správy Výveska | Scoop.it

Rokovanie prebiehalo na úrovni zástupcov ministrov zahraničných vecí, pričom vatikánska strana svojim partnerom komunikovala „živý záujem pápeža Františka“ o rozvoj vzťahov Vietnamu a Svätej stolice.   

Christin's insight:

Vzťahy medzi Vietnamskou socialistickou republikou a Svätou stolicou sa stále zlepšujú. Potvrdilo to v poradí už 6. stretnutie Spoločnej pracovnej skupiny medzi Vietnamom a Svätou stolicou, ktoré sa dnes uzavrelo vo Vatikáne.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Venezuelský prezident po stretnutí s pápežom zvolal okrúhly stôl s opozíciou

Venezuelský prezident po stretnutí s pápežom zvolal okrúhly stôl s opozíciou | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František nečakane prijal na súkromnej audiencii venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Stalo sa tak v čase vrcholiaceho napätia medzi prezidentom a opozíciou, ktorá sa usiluje o vypísanie referenda o jeho odvolaní.
Christin's insight:

Madurova návšteva Vatikánu sa konala po tom, ako venezuelský parlament, v ktorom má prevahu opozícia, obvinil v nedeľu vládu z porušenia ústavy, keď volebná komisia zablokovala vypísanie referenda o prezidentovom odvolaní z funkcie. Informovala o tom TASR. Opoziční zákonodarcovia zasa obvinili Madurovu vládu zo štátneho prevratu a objavili sa aj vyhlásenia, aby bol prezident postavený pred súd.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vatikán o kremácii: nerozptyľujte popol zomrelých, ani ho neprechovávajte doma

Vatikán o kremácii: nerozptyľujte popol zomrelých, ani ho neprechovávajte doma | Správy Výveska | Scoop.it
Na prístup k popolu zomrelých nemali jednotný názor ani biskupi. Vatikán preto vydal dokument, ktorý stanovuje jasné pravidlá.
Christin's insight:

Počet kremácií rastie, Vatikán reaguje.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Generálna audiencia: Prijať cudzinca a zaodieť nahého

Generálna audiencia: Prijať cudzinca a zaodieť nahého | Správy Výveska | Scoop.it

V katechéze sa pápež František bližšie pristavil pri dvoch skutkoch telesného milosrdenstva: prijať cudzinca a odieť nahého.

Christin's insight:

Aj dnes sa na Vatikánskom námestí objavil papamobil na palube so Svätým Otcom prechádzajúci pomedzi pútnikov zídených na generálnej audiencii.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kard. Müller predstavuje knihu o črtách pápežov Františka a Benedikta XVI.

Kard. Müller predstavuje knihu o črtách pápežov Františka a Benedikta XVI. | Správy Výveska | Scoop.it

V súvislosti s vyjdením jeho novej knihy s názvom  „Benedikt a František – Petrovi nástupcovia v službe Cirkvi“ prefekt Kongregácie pre náuku viery v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas vysvetľuje, že každý pápež ako osoba je „vedený samotným Ježišom Kristom.“

Christin's insight:

„Pápež nie je priamo nástupcom predchádzajúceho pápeža, ale každý pápež je nástupcom sv. Petra,“ hovorí o špecifikách pápeža Františka a jeho predchodcu Benedikta XVI. kardinál Gerhard Ludwig Müller.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kongregácia pre náuku viery vydala novú smernicu o pochovávaní a kremácii

Kongregácia pre náuku viery vydala novú smernicu o pochovávaní a kremácii | Správy Výveska | Scoop.it

V Tlačovom stredisku Svätej stolice ju v utorok predstavili verejnosti prefekt kongregácie kardinál Gerhard Ludwig Müller, sekretár Medzinárodnej teologickej komisie Serge-Thomas Bonino OP a konzultor kongregácie Mons. Angel Rodríguez Luño.

Christin's insight:

Vo Vatikáne vyšla nová smernica Kongregácie pre náuku viery s názvom „Ad resurgendum cum Christo“ o pochovávaní zosnulých a uchovávaní popola v prípade spopolnenia osôb.

more...
No comment yet.