Správy Výveska
2.2M views | +690 today
Follow
 
Scoop.it!

Max Kašparů: Žijeme v zemi, kde není stud, kde nic není hanba. Ztratili jsme směr a stali se z nás Bludní Holanďané

Max Kašparů: Žijeme v zemi, kde není stud, kde nic není hanba. Ztratili jsme směr a stali se z nás Bludní Holanďané | Správy Výveska | Scoop.it
Všechny společnosti v dějinách, které se ocitly na prahu kolapsu, měly společné to, že se v nich vyšinuly mezilidské vztahy a přestaly fungovat na přirozených principech. Hlavní otázka dnešního dílu tedy zní: Co dává tušit současný stav našich mezilidských vztahů o jejich vývoji do budoucna? Do jakých podob se bude vyvíjet naše rodina?
Christin's insight:

Maximilián Kašparů: "Stali se z nás bludní Holanďané na hladině lidské existence. Ti lidé, kteří ke mně chodí, neznají smysl života, smysl manželství, smysl mateřství a otcovství. Postupně ztrácíme schopnost rozlišovat mezi: dobrem a zlem, krásou a ošklivostí, pravdou a lží ..."

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Festival katolíckych filmov má za sebou ďalší úspešný ročník

Festival katolíckych filmov má za sebou ďalší úspešný ročník | Správy Výveska | Scoop.it

Siedmy ročník Medzinárodného festivalu katolíckych filmov „Mirabile Dictu“, ktorý sa konal minulý týždeň v Ríme, má svojich víťazov. Festival, ktorý vznikol pod záštitou Pápežskej rady pre kultúru, ocenil sfilmované diela v šiestich kategóriách.

Christin's insight:

Porota vyberala spomedzi viac než 1000 dokumentárnych i hraných filmových diel, ktoré sa prihlásili do súťaže z celého sveta. Najlepším filmom sa stalo dielo španielskeho režiséra Pabla Morena a producenta Andrésa Garrigòa s názvom „Poveda“.V ďalších kategóriách získali ceny filmy z Južnej Kórey, Rakúska, Ruska, Talianska či z USA. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dieťa zo slávnej fotky Ruka nádeje: Ako vyzerá dnes?

Dieťa zo slávnej fotky Ruka nádeje: Ako vyzerá dnes? | Správy Výveska | Scoop.it

Keď sa mal narodiť Samuel Armas, lekári zistili ochorenie, kvôli ktorému nemusel chodiť ani sedieť, preto sa ho rozhodli operovať ešte pred narodením, teda v maternici. Počas odvážnej operácie dieťa vytiahlo z maternice ruku a dotklo sa ruky chirurga. Záber, ktorý urobil Michael Clancy, obletel svet.

Christin's insight:

Možno si ešte spomínate na fotografiu s názvom Hand of Hope (Ruka nádeje), ktorá v roku 1999 obletela svet. Na nej sa ruka nenarodeného dieťaťa chytá ruky chirurga. Dieťaťu hrozilo, že nebude môcť chodiť ani sedieť. Pozrite sa, ako vyzerá dnes.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František odpovedá novinárom pri spiatočnom lete z Arménska

Pápež František odpovedá novinárom pri spiatočnom lete z Arménska | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František má úspešne za sebou 14. apoštolskú cestu do Arménska, ktorá mala predovšetkým ekumenický charakter. Počas štvorhodinového letu späť do Ríma dal tradične priestor novinárom, ktorí ho po celý čas sprevádzali. Viac než 70 zástupcom medzinárodných médií v takmer hodinovom rozhovore poďakoval za ich prácu a šírenie „dobrých správ“.  
Christin's insight:

Svätý Otec František: "Ja si myslím, že Cirkev by nemala prosiť o odpustenie len tohto človeka, ktorý je homosexuál, ktorého zranila, ale má prosiť o odpustenie aj chudobných, ženy a deti využívané ako pracovná sila; má prosiť o odpustenie, že dala požehnanie toľkým zbraniam."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

​11 vecí, ktoré som sa naučil o ženách

​11 vecí, ktoré som sa naučil o ženách | Správy Výveska | Scoop.it
Keď sa vás žena spýta, “ako to na nej vyzerá”, existuje len jediná správna odpoveď! Je čas, kedy je potrebné byť k sebe úprimný a je čas, kedy sa na veci treba pozerať prorocky… pomenuvávať veci, ktoré ešte nie sú také, aké by mali byť. 
Christin's insight:

Porovnávať svoju ženu so svojou matkou je zlý nápad. Tu je 11 vecí, ktoré som sa naučil o ženách počas 40 rokov manželstva.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František ďakuje Panne Márii za cestu do Arménska

Pápež František ďakuje Panne Márii za cestu do Arménska | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František sa včera večer o 20.30 hod vrátil späť zo svojej 14. apoštolskej cesty v Arménsku. Po štvorhodinovom lete z Jerevanu pristál na rímskom letisku Roma-Ciampino, odkiaľ sa tradične odobral do Baziliky Santa Maria Maggiore. Pred ikonou Salus Populi Romani zotrval v osobnej modlitbe a Božej Matke poďakoval za úspešnú cestu a ochranu.
Christin's insight:

Pápež František sa včera večer o 20.30 hod vrátil späť zo svojej 14. apoštolskej cesty v Arménsku. Po prílete sa tradične odobral do Baziliky Santa Maria Maggiore. Pred ikonou Salus Populi Romani zotrval v osobnej modlitbe a Božej Matke poďakoval za úspešnú cestu a ochranu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nasledovanie ako výzva pre odvážnych

Nasledovanie ako výzva pre odvážnych | Správy Výveska | Scoop.it
Keď Ježiš videl okolo seba veľké zástupy, rozkázal preplaviť sa na druhý breh. Tu k nemu pristúpil istý zákonník a povedal mu: „Učiteľ, pôjdem za tebou všade, kam pôjdeš.“
Ježiš mu odvetil: „Líšky majú svoje skrýše a nebeské vtáky hniezda, ale Syn človeka nemá kde hlavu skloniť.“
Iný, jeden z jeho učeníkov, mu povedal: „Pane, dovoľ mi najprv odísť a pochovať si otca.“
Ale Ježiš mu povedal: „Poď za mnou a nechaj, nech si mŕtvi pochovávajú mŕtvych.“
Christin's insight:

Nasledovanie Ježiša zahŕňa lákavé no zároveň náročné výzvy, ktoré nesú v sebe potenciál nie jedného dobrodružstva a prísľubu Božej blízkosti a pomoci. Pritom každá z nich začína v tom istom bode: Nechať sa zapriahnuť do jarma Božej lásky, ktorej ťarchu však na svoje plecia berie sám Boh.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Arcib. Cyril Vasiľ o osobnosti jezuitského misionára Vendelína Javorku

Arcib. Cyril Vasiľ o osobnosti jezuitského misionára Vendelína Javorku | Správy Výveska | Scoop.it

Rozhovor s arcib. Cyrilom Vasiľom o osobnosti jezuitského misionára Vendelína Javorku (1882 - 1966), rodáka z Černovej, ktorého 50. výročie smrti sme si pripomenuli v tomto roku. Páter Javorka je známy ako prvý rektor Pápežského Ruského kolégia v Ríme a muž, ktorý prežil gulag. 

Christin's insight:

Arcibiskup Vasiľ stručne približuje životné osudy pátra Vendelína Javorku v Ríme, v čínskom Charbine, rumunskej Bukovine a v sovietskych gulagoch. Približuje historické súvislosti zamerania jezuitov na ruskú misiu, keď im pápež Pius XI. v roku 1922 zveril Pápežský východný ústav v Ríme.a napokon súhrnne vystihuje nadčasové charakteristiky Javorkovej osobnosti.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Paríži predstavili knihu k 60. výročiu Slovenskej katolíckej misie

V Paríži predstavili knihu k 60. výročiu Slovenskej katolíckej misie | Správy Výveska | Scoop.it

Na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Paríži sa uskutočnila slávnostná prezentácia knihy "60 rokov Slovenskej katolíckej misie vo Francúzsku" (La Mission catholique slovaque – 60 années de présence en France). Jej autorom je Mons. Imrich Tóth, rektor Slovenskej katolíckej misie v Paríži.

Christin's insight:

Prezentované dielo sa stretlo so značným záujmov pozvaných hostí, nakoľko má jedinečný charakter. Ide o prvú publikáciu takéhoto rozsahu, ktorá významne prispieva k doplneniu historickej pamäte o.i. aj slovenskej krajanskej komunity vo Francúzsku. Obsahuje detailné informácie o vzniku a konotáciách založenia SKM, jednotlivých predstaviteľoch SKM či aktivitách SKM tak v minulosti, ako aj v súčasnosti.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Relikvie blahoslaveného Pier Giorgia Frassatiho vystavia v Bratislave

Relikvie blahoslaveného Pier Giorgia Frassatiho vystavia v Bratislave | Správy Výveska | Scoop.it

V dňoch 10. a 11. júla budú vo františkánskom kostole Zvestovania Pána v Bratislave vystavené k verejnej úcte relikvie blahoslaveného Pier Giorgia Frassatiho.


Christin's insight:

Slovenskom relikvie prichádzajú cestou do Poľska, kam putujú na základe prosby krakovského arcibiskupa. Kardinál Stanislaw Dziwisz o ne požiadal turínskeho arcbiskupa Cesareho Nisigliu, aby mohli byť prítomné v Krakove počas blížiacich sa Svetových dní mládeže.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Turecko pobúrili pápežove slová o genocíde Arménov, Vatikán sa ohradil

Turecko pobúrili pápežove slová o genocíde Arménov, Vatikán sa ohradil | Správy Výveska | Scoop.it
Podľa podpredsedu tureckej vlády Nurettina Canlikliho "ide o neobjektívne vyhlásenie, ktoré nie je v súlade s realitou" a je prejavom "mentality križiackych výprav" v pápežových aktivitách.

Christin's insight:

Turecko niektoré veci vidí ináč a považuje za "veľmi nešťastné" slová pápeža Františka, keď počas návštevy v Arménsku označil masové vyvražďovania Arménov osmanskými Turkami za genocídu. Vatikán v tejto súvislosti však upozornil, že je dôležité pochopiť, že v perspektíve kresťanskej viery, v pápežovej perspektíve, pamäť rany hojí, nie otvára či obnovuje.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Môj život so svätými (recenzia)

Môj život so svätými (recenzia) | Správy Výveska | Scoop.it
Ak by sa ma niekto spýtal, akým jedným slovom by som charakterizovala knihu Môj život so svätými od Jamesa Martina, odpovedala by som, že nemám ani poňatia. Totižto, kniha vo mne vyvolala explóziu pocitov, ktoré sa do jedného slova určite nezmestia, preto pochybujem, že také i existuje.

Christin's insight:

Ak chcete siahnuť po kvalitnej kresťanskej literatúre, ktorá vás nielen povzbudí, či vzdelá, ale aj rozosmeje, určite skúste knihu s názvom Môj život so svätými od sympatické pátra Jamesa Martina. Rozhodne stojí za to.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tretí deň v Arménsku: Katolikos požehnal pápeža a celú Katolícku cirkev

Tretí deň v Arménsku: Katolikos požehnal pápeža a celú Katolícku cirkev | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František začal skoro ráno slávením svätej omše spolu s apoštolským nunciom Mons. Marekom Solczynským. Koncelebrovali v súkromí kaplnky, ktorú pre pápeža zriadili v priestoroch sídla katolikosa v Ečmiadzine, kde bol počas návštevy ubytovaný. Po omši sa neformálne stretol so 14-timi arménsko-katolíckymi biskupmi, aj za účasti vyše desiatky kňazov pôsobiacich v krajine.

Christin's insight:

Tretí a záverečný deň apoštolskej cesty pápeža Františka v Arménsku mal veľmi silný ekumenický charakter. Svätý Otec sa vo Svätom Ečmiadzine zúčastnil na arménskej liturgii celebrovanej katolikosom za masovej účasti veriacich, pri ktorej Karekin II. na žiadosť pápeža Františka požehnal jeho i celú Katolícku cirkev.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Moja láska k tebe má pevné základy

Moja láska k tebe má pevné základy | Správy Výveska | Scoop.it
Keď sa napĺňali dni, v ktoré mal byť Ježiš vzatý zo sveta, pevne sa rozhodol ísť do Jeruzalema a poslal pred sebou poslov. Oni sa vydali na cestu a prišli do istej samarijskej dediny, aby mu pripravili nocľah. Ale neprijali ho, lebo mal namierené do Jeruzalema. Keď to videli učeníci Jakub a Ján, povedali: „Pane, máme povedať, aby zostúpil oheň z neba a zničil ich?“
Christin's insight:

Už vo svojej podstate by sieť vzťahov mala byť pevná. Ak niekomu poviem, že ho mám rád, vzal som na seba záväzok, že druhú osobu nesklamem a vždy ostanem verný. Ježiš sa pevne rozhodol ísť do Jeruzalema a bojovať za lásku k nám. Nedal sa odradiť chmúrnou budúcnosťou, ktorá ho tam čakala. Pre neho je vzťah posvätný. Nech aj my vieme našim drahým ponúknuť vzťahy, o ktoré sa budú môcť oprieť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Panortodoxný koncil na Kréte sa skončil, ďalší bude do 10 rokov

Panortodoxný koncil na Kréte sa skončil, ďalší bude do 10 rokov | Správy Výveska | Scoop.it

„Napísali sme stránku dejín, novú kapitolu v súčasných dejinách našej Cirkvi“. Týmito slovami komentoval ekumenický patriarcha Bartolomej I. päťdňový Svätý a veľký koncil Pravoslávnej cirkvi, ktorý sa skončil na Kréte.

Christin's insight:

Približne 290 delegátov z 10 pravoslávnych cirkví sa dohodlo, že koncil, ktorý sa uskutočnil po prvý raz po vyše tisícročí, sa odteraz zopakuje každých 7 až 10 rokov. Na záver Panortodoxného koncilu publikovali encykliku a posolstvo „pravoslávnemu ľudu a všetkým osobám dobrej vôle“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sekretariát pre komunikáciu dnes slávi prvý rok svojej činnosti

Sekretariát pre komunikáciu dnes slávi prvý rok svojej činnosti | Správy Výveska | Scoop.it
Vatikán 27. júna – Presne pred rokom vzniklo nové dikastérium, ktoré dostalo za úlohu riadiť a reformovať vatikánske média. Pápež František ustanovil formou Motu Proprio Sekretariát pre komunikáciu, v čele ktorej dnes stojí Mons. Dario Edoardo Viganò.
Christin's insight:

Mons. Viganò sa tiež zmienil o tom, že v minulý rok vznikol pápežov účet na sociálnej sieti Instagram, a priblížil tiež proces zlúčenia jednotlivých vatikánskych médií. -bp-

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Deti patria do lesa

Deti patria do lesa | Správy Výveska | Scoop.it
Leto a s ním širokospektrálna ponuka festivalov, poznávacích aktivít a atrakcií. Vo svete, kde sa kalendáre niektorých detí plnia rýchlejšie ako u manažérov v Googli, nie je úplne zlý nápad zamyslieť sa nad tým, ako im intenzívnejšie dopriať luxus nudy.
Christin's insight:

Deti sú omnoho menej krehké, ako vyzerajú. Väčšinou nerozbitné, zmývateľné a nepremokavé. A potrebujú mať aj trochu neorganizovaného života.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež tvítuje: Dajme Ježišovi miesto v našom srdci

Pápež tvítuje: Dajme Ježišovi miesto v našom srdci | Správy Výveska | Scoop.it
Ježiš nás hľadá a pozýva nás, aby sme mu dali miesto v najintímnejšej časti nášho srdca. Uvedomujeme si to? (Tvít pápeža Františka z 27. júna 2016)
Christin's insight:

Ježiš nás hľadá a pozýva nás, aby sme mu dali miesto v najintímnejšej časti nášho srdca. Uvedomujeme si to?

 

(Tvít pápeža Františka z 27. júna 2016)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Príbeh hriešnice

Príbeh hriešnice | Správy Výveska | Scoop.it
Vieš, ako o tebe zmýšľa Otec?! Ako o svojom dieťati. Svojom najobľúbenejšom dieťati. Viem, že uňho neexistujú tieto porovnávačky alebo rozdiely, aké si my vytvárame vo svojich rebríčkoch obľúbenosti. Ale ty si naozaj najväčším obľúbencom svojho Boha.
Christin's insight:

Uvedomila som si, v akej hanbe a vine ju ťahali pred Ježiša. Na chvíľu som mala pocit, že som sa ocitla medzi nimi, medzi tými všetkými, ktorí na ňu ukazovali, ktorí na ňu kričali, nenávideli ju a mali jedinú túžbu – zabiť ju. Ja som tam stála s kameňom v ruke, ale mlčiac. Nemala som silu vysloviť čo i len slovo, lebo som vedela, že to, kde sa teraz nachádza, že to je moje miesto. Hlavou mi šli všetky moje zlyhania, pády, prešľapy, všetky moje nevernosti voči Bohu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápežov tvít pri rozlúčke s Arménskom: Ďakujem všetkým za prijatie

Pápežov tvít pri rozlúčke s Arménskom: Ďakujem všetkým za prijatie | Správy Výveska | Scoop.it
Som šťastný, že som navštívil Arménsko, krajinu, ktorá ako prvá prijala kresťanskú vieru, a ďakujem všetkým za prijatie. (Tvít pápeža Františka z 26. júna 2016)
Christin's insight:

Som šťastný, že som navštívil Arménsko, krajinu, ktorá ako prvá prijala kresťanskú vieru, a ďakujem všetkým za prijatie. (Tvít pápeža Františka z 26. júna 2016)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Španielsky kardinál nepôjde pred súd za kázeň o LGBT

Španielsky kardinál nepôjde pred súd za kázeň o LGBT | Správy Výveska | Scoop.it

Španielsky súd neprijal obžalobu na kardinála Antonia Cañizaresa, ktorého prokuratúra obvinila z podnecovania k nenávisti voči homosexuálom.

Christin's insight:

Miestna prokuratúra začala minulý týždeň voči kardinálovi trestné stíhanie, s obžalobou na súde však nepochodila. Súd rozhodol, že kardinál v tomto prípade iba použil slobodu vyjadrovania, a jeho slová neobsahovali úmysel vyvolávať nenávisť alebo násilie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Košický eparcha Milan Chautur udelil kňazské svätenia trom diakonom

Košický eparcha Milan Chautur udelil kňazské svätenia trom diakonom | Správy Výveska | Scoop.it

V gréckokatolíckom Chráme svätých apoštolov Petra a Pavla v Košiciach vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparchiálny biskup, slávil v nedeľu odpustovú svätú liturgiu spojenú s udelením kňazského svätenia trom diakonom.

Christin's insight:

Vysvätení diakoni sú: Adam Mackovjak pochádzajúci z Kojšova, František Engel z Laškoviec a Tomáš Fischer z Košíc.


more...
No comment yet.
Scoop.it!

Blahorečenie Titusa Zemana už nie je ďaleko

Blahorečenie Titusa Zemana už nie je ďaleko | Správy Výveska | Scoop.it
Slovenskí saleziáni sa snažia dokázať, že ich niekdajší spolubrat don Titus Zeman by mal získať titul blahoslavený, alebo dokonca svätý.  Rehoľník Zeman bol väznený a mučený komunistickým režimom za prevádzanie mladých bohoslovcov do zahraničia.
Christin's insight:

Proces blahorečenia s prenasledovaným saleziánom napreduje rýchlejšie, ako je bežné, hovorí salezián Jozef Slivoň, ktorý zabezpečoval materiály pre Vatikán.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Malý tyran (recenzia)

Malý tyran (recenzia) | Správy Výveska | Scoop.it
Určite ste už po prečítaní nejakej knihy zažili pocit, že keby ste si ju prečítali skôr, bol by váš život teraz oveľa ľahší. A asi najviac toto nové svetlo poznania zasahuje práve rodičov, ktorí vidia chyby, akých sa pri výchove svojich detí dopustili, ak sa s ich ovocím musia konfrontovať denne.
Christin's insight:

Malí tyrani sú deti, ktoré extrémne agresívnym správaním ovládajúsvoje okolie. Sú nešťastné a uväznené vo svojej vlastnej moci. Sú neustále nepokojné a úplne osamelé. Dokážu síce všetko brať, ale sami nevedia nič dať. Prichádzajú tak o zážitok lásky, lásky, ktorá pozostáva z vyváženého vzťahu medzi prijímaním a dávaním…

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zopár jednoduchých krokov, ako pochovať vaše manželstvo

Zopár jednoduchých krokov, ako pochovať vaše manželstvo | Správy Výveska | Scoop.it

Ak chcete vaše manželstvo pochovať, je to jednoduché. Stačí, ak budete robiť toto.

Christin's insight:

Manželstvo je drina. Reálne manželstvo, nie také, ktoré poznáme z romantických filmov a telenoviel, vynáša na povrch naše negatívne stránky: sebectvo a pýchu, pod vplyvom ktorých sa vzďaľujeme, zraňujeme, ba ničíme.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Nech sa naplní spoločenstvo s Arménskou cirkvou

Tvít pápeža Františka: Nech sa naplní spoločenstvo s Arménskou cirkvou | Správy Výveska | Scoop.it
Nech Arménska cirkev kráča v pokoji a nech je spoločenstvo medzi nami plné (Tvít pápeža Františka z 26. júna 2016).
Christin's insight:

Nech Arménska cirkev kráča v pokoji a nech je spoločenstvo medzi nami plné.

 

(Tvít pápeža Františka z 26. júna 2016)

more...
No comment yet.