Správy Výveska
2.3M views | +1.4K today
Follow
 
Scoop.it!

Max Kašparů: Žijeme v zemi, kde není stud, kde nic není hanba. Ztratili jsme směr a stali se z nás Bludní Holanďané

Max Kašparů: Žijeme v zemi, kde není stud, kde nic není hanba. Ztratili jsme směr a stali se z nás Bludní Holanďané | Správy Výveska | Scoop.it
Všechny společnosti v dějinách, které se ocitly na prahu kolapsu, měly společné to, že se v nich vyšinuly mezilidské vztahy a přestaly fungovat na přirozených principech. Hlavní otázka dnešního dílu tedy zní: Co dává tušit současný stav našich mezilidských vztahů o jejich vývoji do budoucna? Do jakých podob se bude vyvíjet naše rodina?
Christin's insight:

Maximilián Kašparů: "Stali se z nás bludní Holanďané na hladině lidské existence. Ti lidé, kteří ke mně chodí, neznají smysl života, smysl manželství, smysl mateřství a otcovství. Postupně ztrácíme schopnost rozlišovat mezi: dobrem a zlem, krásou a ošklivostí, pravdou a lží ..."

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Pápež v detskej nemocnici: „Kto koná skutky milosrdenstva, nebojí sa smrti“

Pápež v detskej nemocnici: „Kto koná skutky milosrdenstva, nebojí sa smrti“ | Správy Výveska | Scoop.it

Dnes, v tretí deň apoštolskej cesty smerovali kroky pápeža Františka k lôžkam chorých detí. Univerzitná detská nemocnica Prokocim je najväčšou detskou klinikou v južnej časti Poľska. Vybudovali ju pod záštitou poľskej diaspóry v USA a neskôr ju financovala americká vláda. V roku 1991 ju navštívil aj sv. Ján Pavol II.

Christin's insight:

Návšteva chorých bola jedným z dôležitých bodov programu pápeža Františka v „meste Božieho milosrdenstva“, za aké sa Krakov považuje vďaka svojim svätcom sv. Faustíne Kovalskej a sv. Jána Pavla II.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František pricestoval na stretnutie s mladými električkou (video)

Pápež František pricestoval na stretnutie s mladými električkou (video) | Správy Výveska | Scoop.it
Zaujímavosťou je, že pápež za mládežou pricestoval električkou a tak pripomenul svoj zvyk cestovať v Buenos Aires hromadnou dopravou. Spoločnosť mu robila skupina dobrovoľníkov a hendikepovaných pútnikov. Na uvítaciom ceremoniáli, ktorý niesol názov Povolaní k svätosti, sa zúčastnilo viac ako pol milióna mladých.
Christin's insight:

Mladí pútnici, ktorí sa v Krakove zúčastňujú na Svetových dňoch mládeže, privítali hlavu Katolíckej cirkvi vo štvrtok večer v rozsiahlom parku Błonia, ktorý až šesťkrát navštívil aj Ján Pavol II.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Lajčák zahriakol Káčera za dúhovú vlajku

Lajčák zahriakol Káčera za dúhovú vlajku | Správy Výveska | Scoop.it
Začiatkom júla sa v Budapešti uskutočnil LGBTI festival. Podporilo ho spolu 31 veľvyslanectiev vrátane Slovenska. Na budove slovenského veľvyslanectva v Budapešti viala dúhová vlajka.
Christin's insight:

Ambasáda konala na vlastnú päsť,podobné kroky budeme v budúcnosti vopred konzultovať, odkázal pro-life aktivistom Miroslav Lajčák.

Prečítajte si, ako táto téma vyvíjala: http://spravy.vyveska.sk/?tag=Kauza+Gay+Pride+Budape%C5%A1%C5%A5.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Poznáte „Kríž šťastnej smrti“? A čo medailu svätého Benedikta?

Poznáte „Kríž šťastnej smrti“? A čo medailu svätého Benedikta? | Správy Výveska | Scoop.it

Narodil sa v talianskej Nursii okolo roku 480. Bol dvojčaťom svätej Školastiky a považuje sa za otca mníšstva na Západe. Hoci vtedy už v rôznych oblastiach Stredomoria prekvitala iná mníšska tradícia, jeho regula (známa ako Regula svätého Benedikta) sa stala základom organizácie mnohých mníšskych rádov, samozrejme počínajúc celou benediktínskou rodinou, vrátane cisterciánov a trapistov.

Christin's insight:

Má chrániť pred otravou, čarami a tiež pomáhať pri pôrode i v hodine smrti. Treba však vedieť, že tak ako pri každej svätenine, ani moc medaily nespočíva v jej vlastnej kráse, ba ani v modlitbe na nej vyrytej, ale dá sa pripísať jedine zásluhám Ježiša Krista.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František navštívil Čenstochovskú svätyňu

Pápež František navštívil Čenstochovskú svätyňu | Správy Výveska | Scoop.it

Mariánska úcta sa na Jasnej Hore (Jasna Góra) datuje od 14. storočia. Poľský národ sa zveril pod ochranu Panny Márie počas švédskej invázie v roku 1656 a podobne tak urobil aj 26. augusta v roku 1956. Práve v tejto svätyni dňa 4. júna 1979 sv. Ján Pavol II. zveril Panne Márii svoj pontifikát.

Christin's insight:

Včera o 8.30 sa Svätý Otec helikoptérou presunul do Čenstochovej, 200-tisícového mesta na severozápad od Krakova. Priestranstvá v okolí mariánskej svätyne na Jasnej Hore celkom zaplnili veriaci. Pápežove kroky smerovali najprv do vnútra kláštora, do Kaplnky Čiernej Madony, kde  sa v tichu pomodlil pred milostivým obrazom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež sa modlil za 22-ročného autora grafiky SDM, ktorý podľahol rakovine

Pápež sa modlil za 22-ročného autora grafiky SDM, ktorý podľahol rakovine | Správy Výveska | Scoop.it

Mimoriadne silný moment pápežovej návštevy zažilo Poľsko vo večerných hodinách jeho prvého dňa v Krakove.

Christin's insight:

"Niekto z vás si môže pomyslieť: „Tento pápež nám kazí večer“. Avšak je to pravda a my si musíme zvyknúť na veci dobré i na veci nepekné. Život je taký, drahí mladí. No je tu však jedna vec, o ktorej nesmieme pochybovať: viera tohto chlapca, tohto nášho priateľa, ktorý pracoval pre tieto Svetové dni mládeže, ho priviedla do neba a on je v tejto chvíli s Ježišom, a hľadí na nás všetkých! A toto je milosť. Veľký aplauz pre nášho kamaráta!" Týmito slovami sa prihovoril pápež František cez otvorené okno zhromaždeniu pred budovou krakovského arcibiskupstva.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Biskupi, rehoľníci, mladé páry: čo hovoria Slováci na Svetové dni mládeže?

Biskupi, rehoľníci, mladé páry: čo hovoria Slováci na Svetové dni mládeže? | Správy Výveska | Scoop.it
Svetových dní mládeže v Krakove sa zúčastňuje aj viac ako štyritisíc Slovákov. Ako prežívajú tieto dni?
Christin's insight:

Svetových dní mládeže v Krakove sa zúčastňuje aj viac ako štyritisíc Slovákov. Ako prežívajú tieto dni?

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Předseda Francouzské biskupské konference: Cílem této války jsou křesťané i muslimové - Katolický týdeník

Předseda Francouzské biskupské konference: Cílem této války jsou křesťané i muslimové - Katolický týdeník | Správy Výveska | Scoop.it

AKTUÁLNĚ: Zahajovací bohoslužba Světového setkání mládeže v Krakově, které se zúčastnilo v dešti na 200 tisíc lidí, se nesla v památce toho rána zabitého francouzského kněze Jacquese Hamela. Předseda Francouzské biskupské konference a marseillský arcibiskup Georges Pontierpo poskytl také rozhovor pro katolický deník La Croix.

Christin's insight:

"Zabít nevyžaduje odvahu, je to šílenství. Odvaha je zapotřebí při stavění bratrských svazků s lidmi, kteří jsou odlišní. To je mimořádné dílo, které nás čeká. Předcházející generace se musely vypořádávat s válkami. My čelíme nové formě války, kterou jsme tu nikdy neměli. V nebezpečí je sám člověk.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Francúzski biskupi vyhlásili po vražde pátra Hamela deň modlitieb a pôstu

Francúzski biskupi vyhlásili po vražde pátra Hamela deň modlitieb a pôstu | Správy Výveska | Scoop.it

"Potrebujeme mier, potrebujeme bratstvo, potrebujeme budovať spoločnosť, v ktorej sa ľudia navzájom milujú, a budeme pokračovať po tejto ceste," povedal Mons. Olivier Ribeadeau Dumas, generálny sekretár Konferencie biskupov Francúzska, pri ohlásení dňa modlitieb a pôstu.

Christin's insight:

Katolícki biskupi Francúzska vyhlásili na piatok 29. júla deň modlitieb a pôstu ako odpoveď na vraždu pátra Jacquesa Hamela, ktorého zabili teroristi hlásiaci sa k tzv. Islamskému štátu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Príhovor pápeža Františka pri stretnutí s verejnými predstaviteľmi Poľska

Príhovor pápeža Františka pri stretnutí s verejnými predstaviteľmi Poľska | Správy Výveska | Scoop.it

Prinášame v plnom znení príhovor Svätého Otca Františka pri stretnutí s verejnými predstaviteľmi Poľska, zástupcami občianskej spoločnosti a členmi diplomatického zboru 27. júla 2016 v Krakove na nádvorí Wawelu.

Christin's insight:

"Vo svetle jeho tisícročnej histórie, pozývam poľský národ, aby sa s nádejou pozeral na budúcnosť a na otázky, ktorým musí čeliť. Takýto postoj napomáha atmosfére rešpektu medzi všetkými zložkami spoločnosti a konštruktívnej konfrontácii medzi rozdielnymi pozíciami; navyše vytvára lepšie podmienky pre spoločenský, ekonomický a nakoniec i demografický rast, posilňujúc tak dôveru v možnosť dobrého života pre vlastné deti..."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zavraždený otec Hamel: Urobme svet viac bratským

Zavraždený otec Hamel: Urobme svet viac bratským | Správy Výveska | Scoop.it
Prinášame posledný článok zabitého francúzskeho kňaza Jacquesa Hamela Rouenu, ktorý publikoval 6. júna tohto roku ako úvodník vo farských novinách. V kontexte jeho násilnej smrti získal text nový rozmer.
Christin's insight:

"Prázdniny sú časom, keď by sme sa s odstupom mali pozrieť na svoje zvyčajné starosti. Nie sú len jednoduchou zátvorkou. Je to čas oddychu, ale aj regenerácie, čas stretnutí, zdieľaní, spolunažívania...

Je to tiež čas modlitby. Buďme pozorní na to, čo sa v našom svete deje práve v danej chvíli. Modlime sa za tých, ktorí to najviac potrebujú, za pokoj, za lepšie spolunažívanie..."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Učiteľka: Pohľad do minulosti Slováci zvládli. Na dvojku

Učiteľka: Pohľad do minulosti Slováci zvládli. Na dvojku | Správy Výveska | Scoop.it
Nový slovensko-český film stojí za pozretie. Najmä kvôli jeho pointe a nádeji, ktorá z neho plynie.
Christin's insight:

V slovenskej kinematografii, na rozdiel od českej, dlhodobo chýbajú kvalitné filmy, ktoré by sa vyrovnávali s komunizmom. Kto túto absenciu pociťuje, by preto nemal zmeškať film Učiteľka.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Telegram pápeža Františka prezidentovi Andrejovi Kiskovi počas letu do Poľska

Telegram pápeža Františka prezidentovi Andrejovi Kiskovi počas letu do Poľska | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec František pri dnešnom lete do Poľska zaslal telegram prezidentovi Slovenskej republiky Andrejovi Kiskovi počas preletu nad územím Slovenska.

Christin's insight:

"Vstupujúc do slovenského vzdušného priestoru po ceste do Poľska na moju pastoračnú návštevu, odovzdávam Vašej Excelencii srdečný pozdrav. Zvolávam na Vás a vašich spoluobčanov hojné požehnanie Všemohúceho Boha."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František prišiel do Osvienčimu a mlčal

Pápež František prišiel do Osvienčimu a mlčal | Správy Výveska | Scoop.it
Vstúpil s meravou tvárou, bolo cítiť, ako ťažko potláča svoje pohnutie. Sadol si na pripravené miesto za bránou s nápisom Arbeit macht frei a s privretými očami sa viac ako desať minút v tichosti modlil. Až kým ho organizátori neprišli upozorniť, že je čas ísť pozdraviť skupinku mužov a žien, ktorí prežili nacistické vyčíňanie v koncentračnom tábore v Osvienčime. Medzi nimi bol aj Naftali Fürst, rodák z Bratislavy. Každého z preživších pápež pozdravil, vypočul a pobozkal. Niektorí mu prekvapivo pobozkali ruku.
Christin's insight:

Euforickú atmosféru Svetových dní mládeže v Krakove pápež František v piatok dopoludnia vystriedal s pietnou návštevou koncentračného tábora Osvienčim-Birkenau.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dajme obciam možnosť chrániť rodiny pred hazardom

Dajme obciam možnosť chrániť rodiny pred hazardom | Správy Výveska | Scoop.it

Hazard píše na Slovensku ročne tisícky podobných príbehov s viac či menej tragickým koncom. Závislosti na hazardných hrách spôsobuje nevýslovné utrpenie hráčovi aj jeho rodine. Každý tretí liečený hráč sa pokúsil o samovraždu. Doženú ho k tomu zničené rodinné vzťahy poznačené klamstvami, zruinovaním rodinných financií a rozpredaním spoločného majetku, a najmä dlhy, ktoré nie je možné z bežného zárobku splatiť. 

Christin's insight:
Obciam, ktorým záleží na svojich občanoch a ich rodinách, chceme vrátiť možnosť obmedziť hazard na svojom území a ušetriť rodinám trápenie zo živorenia v dôsledku dlhov, a v najhoršom prípade aj zo straty milovaného človeka. Zapojte sa svojim podpisom!

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Homília pápeža Františka v národnej mariánskej svätyni v Čenstochovej

Homília pápeža Františka v národnej mariánskej svätyni v Čenstochovej | Správy Výveska | Scoop.it

V plnom znení prinášame homíliu Svätého Otca Františka pri slávení eucharistie dňa 28. júla 2016 v poľskej národnej mariánskej svätyni na Jasnej Hore v Čenstochovej pri príležitosti 1050. výročia Krstu Poľska.

Christin's insight:

"Tak v Káne, ako aj tu na Jasnej Hore, Mária nám ponúka svoju blízkosť, a pomáha nám objaviť to, čo chýba plnosti života. Teraz ako aj vtedy to robí so starostlivosťou Matky, svojou prítomnosťou a dobrou radou, učiac nás vyhnúť sa panovačnosti a šomraniu v našich spoločenstvách. Ako Matka rodiny nás chce uchrániť pospolu, všetkých pospolu..."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Slová pápeža Františka účastníkom SDM pri uvítacom programe na Błoniach

Slová pápeža Františka účastníkom SDM pri uvítacom programe na Błoniach | Správy Výveska | Scoop.it

Plné znenie príhovoru Svätého Otca Františka účastníkom 31. svetových dní mládeže pri uvítacom ceremoniáli 28. júla 2016 v Krakove na priestranstve Błonia.

Christin's insight:

"...Ježiš je ten, ktorý nás zvolal na tieto 31. svetové dni mládeže: je to Ježiš, kto nám hovorí: «Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo» (Mt 5,7). Blahoslavení sú tí, čo vedia odpúšťať, čo vedia mať spolucítiace srdce, čo vedia darovať to najlepšie pre druhých. To najlepšie, nie to, čoho majú nazvyš: to najlepšie!..."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež z Jasnej Hory tvítuje o blízkosti a starostlivosti Pána

Pápež z Jasnej Hory tvítuje o blízkosti a starostlivosti Pána | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František včera opäť tvítoval.

Christin's insight:

Svätý Otec včera po návrate zo svojej návštevy z čenstochovskej Jasnej Hory rozoslal nasledovný tvít: „Pán je medzi nami a stará sa o nás, a to bez toho, aby rozhodoval za nás,“ a v priebehu popoludnia pridal na internet aj ďalšiu krátku myšlienku: „Pán miluje zostúpiť do našich každodenných záležitostí, aby kráčal s nami.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Poľský prímas o stretnutí pápeža s biskupmi: bratská atmosféra dialógu

Poľský prímas o stretnutí pápeža s biskupmi: bratská atmosféra dialógu | Správy Výveska | Scoop.it

"Naozaj bratská atmosféra, naozaj atmosféra dialógu..."

Christin's insight:

Svätý Otec sa včera večer stretol s poľskými biskupmi v krakovskej Katedrále sv. Stanislava a Václava na súkromnom stretnutí bez prítomnosti televíznych kamier. Atmosféru stretnutia voľne priblížil pre Vatikánsky rozhlas arcibiskup Hnezdna a poľský prímas Mons. Wojciech Polak, ktorý ju charakterizoval ako „naozaj bratskú“ a ako „atmosféru dialógu“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Rodiny sa opäť spoja. V deň konania Gay pride

Rodiny sa opäť spoja. V deň konania Gay pride | Správy Výveska | Scoop.it
„Boli by sme radi, aby nás v živej reťazi bolo viac ako tých, ktorí budú v tento deň pochodovať za opačné myšlienky,“ povedal líder Aliancie za rodinu Anton Chromík.
Christin's insight:

Už piaty raz sa túto sobotu v Bratislave stretnú rodiny, aby spoločne vytvorili živú reťaz. Akcia s názvom Hrdí na rodinu sa znovu uskutoční v rovnaký deň ako pochod Gay pride.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Andrej Kiska pozval pápeža Františka na Slovensko

Andrej Kiska pozval pápeža Františka na Slovensko | Správy Výveska | Scoop.it
Počas návštevy sa prezident tiež stretol so slovenskými pútnikmi, organizátormi Svetových dní mládeže a biskupmi.
Christin's insight:

"So Svätým Otcom som mal stretnutie minulý rok, vtedy to bol 40-minútový rozhovor. Dnes ho chcem v prvom rade pozdraviť od ľudí z celého Slovenska a opätovne pozvať na návštevu našej krajiny. Boli by sme nesmierne radi, keby prišiel," uviedol prezident Andrej Kiska.

 

Čítajte viac o Svetových dňoch mládeže v Krakove (http://spravy.vyveska.sk/?tag=SDM+Krakov) a tiež o aktivitách Svätého Otca Františka (http://spravy.vyveska.sk/?tag=Sv%C3%A4t%C3%BD+Otec+Franti%C5%A1ek).  

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec pri lete do Poľska: Je tu vojna, ale nie vojna náboženstiev

Svätý Otec pri lete do Poľska: Je tu vojna, ale nie vojna náboženstiev | Správy Výveska | Scoop.it
Svätý Otec sa na palube lietadla smerujúceho do Krakova v krátkosti prihovoril vyše 70 prítomným novinárom z 15 rozličných krajín. Na úvod hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi požiadal pápeža Františka, aby sa s nimi podelil o to, ako prežíva tragické udalosti posledných dní.
Christin's insight:

"Nebojme sa povedať túto pravdu: svet je vo vojne, lebo stratil pokoj. Je to vojna záujmov, je to vojna kvôli peniazom, je to vojna kvôli prírodným zdrojom, je to vojna kvôli vláde nad národmi: toto je vojna. Niekto si môže myslieť: ,Hovorí o náboženskej vojne‘: nie. Ako všetky náboženstvá chceme mier. Vojnu chcú iní."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Predstavitelia Poľska privítali pápeža na krakovskom Waweli

Predstavitelia Poľska privítali pápeža na krakovskom Waweli | Správy Výveska | Scoop.it

Na nádvorí Wawelského hradu privítalo Petrovho nástupcu potleskom približne 800 poľských štátnych predstaviteľov, zástupcov občianskej spoločnosti i členov diplomatického zboru.

Christin's insight:

Včera poobede sa začala 15. zahraničná apoštolská cesta Svätého Otca Františka, ktorý okolo 16. hod. pristál na Medzinárodnom letisku sv. Jána Pavla II. v Krakove-Baliciach. V Krakove pápeža pod schodíkmi lietadla privítali poľský prezident Andrzej Duda s manželkou a krakovský arcibiskup kardinál Stanisław Dziwisz.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Slovenský misionár v pralese cestuje za veriacimi motorovým člnom aj lietadlom

Slovenský misionár v pralese cestuje za veriacimi motorovým člnom aj lietadlom | Správy Výveska | Scoop.it
Na Svetové dni mládeže pricestoval aj salezián Anton Odrobiňák, ktorý viac ako desať rokov pôsobí ako misionár v amazonskom pralese v Ekvádore. Do Krakova priviedol dvoch svojich farníkov, ktorí pochádzajú z miestneho kmeňa Šuarov.
Christin's insight:

„Som farárom, ktorý je s ruksakom stále na cestách. Ľudia neprídu za mnou kvôli veľkým vzdialenostiam, problémom s cestovaním, ale aj kvôli tomu, že kresťanstvo medzi nimi ešte úplne nezapustilo korene,“ hovorí „padre itinerante“, ako miestni prezývajú saleziána zo Slovenska. „Denne putujem po džungli a hľadám Šuarov, aby som im hovoril o evanjeliu a Ježišovi Kristovi.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Autorov videí o predaji potratených telíčok oslobodili spod všetkých obvinení

Autorov videí o predaji potratených telíčok oslobodili spod všetkých obvinení | Správy Výveska | Scoop.it
Obria korporácia Planned Parenthood prehrala spor s prolife aktivistami.
Christin's insight:

Prolife aktivistov Davida Daleidena a Sandru Merrittovú včera súdy v americkom Texase oslobodili spod všetkých obvinení, ktoré voči nim pre nakrútenie videí z prostredia Planned Parenthood vzniesli texaské úrady. Obaja za to čelili 20 rokom odňatia slobody.

more...
No comment yet.