Správy Výveska
2.4M views | +1.5K today
Follow
 
Scoop.it!

Desatoro konzervatívca pre účasť v referende s poznámkami pre socialistov a liberálov

Desatoro konzervatívca pre účasť v referende s poznámkami pre socialistov a liberálov | Správy Výveska | Scoop.it

Kľúčové argumenty v konkrétnych referendových otázkach už boli dostatočne osvetlené a seriózne argumenty proti navrhovaným konzervatívnym riešeniam som nezaznamenal. Zaznamenal som však vnútorne nesúrodý pubertálny hate speech Michala Havrana v duchu Voltairovho écraser l'Infâme (zničte, ju nehanebnicu!), ktorý ma inšpiroval k napísaniu tejto eseje.

Christin's insight:

Tento príspevok je určený pre intelektuálne poctivých čitateľov, ktorým ponúka svetonáhľadový kontext referenda o rodine z pohľadu troch základných svetonáhľadových pozícií: konzervativizmus, liberalizmus a socializmus.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Darwina ešte nikto neprekonal

Darwina ešte nikto neprekonal | Správy Výveska | Scoop.it

Je významný slovenský paleontológ, už jeho diplomová práca zaujala svetovú vedeckú obec, zdá sa, že na svojom najväčšom objave, ktorý sa týka pravekých plazov a obojživelníkov, pracuje práve v týchto mesiacoch.

Christin's insight:

Informácia o stvorení sveta v knihe Genezis je pre mňa vlastne najkrajší text o evolúcii," hovorí pre Postoj významný slovenský paleontológ Jozef Klembara, ktorý chystá svoj ďalší svetový objav.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bývalý rektor KU Tadeusz Zasępa: Funkcia skončila, ale služba nekončí

Bývalý rektor KU Tadeusz Zasępa: Funkcia skončila, ale služba nekončí | Správy Výveska | Scoop.it

Spokojne. V pokoji sa môžem viac venovať študentom, o čom som vždy sníval. A píšem. Mám teraz na všetko dostatok času. Žijem pokojne. Funkcia skončila, ale služba nekončí. Nemusím byť vo funkciách, no v rôznych formách chcem slúžiť ďalej.

Christin's insight:

Mnohí ho poznajú ako bývalého rektora Katolíckej univerzity. Cesta+ sa s ním rozprávala aj o živote predtým. Vedeli ste, že bol študentom Karola Wojtylu? Alebo že ovláda mnoho cudzích jazykov a tiež posunkovú reč? Prezradil nám aj návod na dobré kresťanské médiá. Profesor, kandidát na Nobelovu cenu, Muž roka 1997-1998, 2001, no predovšetkým kňaz. Tadeusz Zasępa (68).

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František verejne podporil prorodinné úsilie Mexičanov

Pápež František verejne podporil prorodinné úsilie Mexičanov | Správy Výveska | Scoop.it

Na pokojnom sprievode v hlavnom meste Mexika sa včera zúčastnilo 400-tisíc ľudí symbolicky oblečených v bielom. Spoločnú iniciatívu viacerých združení zastrešil Národný front za rodinu (Frente Nacional por la Familia), ktorý sa pretransformoval na stále občianske hnutie s cieľom ovplyvňovať politickú agendu v Mexiku.

Christin's insight:

Svätý Otec František vyslovil verejnú podporu úsiliu Mexičanov na podporu prirodzenej rodiny a úcty k životu od počatia po prirodzenú smrť. Pápež vyjadril svoju podporu v závere dnešnej svätej omše na Námestí sv. Petra týmito slovami:

„Veľmi ochotne sa pripájam k biskupom Mexika na podporu úsilia Cirkvi a občianskej spoločnosti v prospech rodiny a života, čo si v tejto dobe žiada osobitnú pozornosť v rámci pastorácie i kultúry na celom svete.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Videozáznam omše Pátra Pia slávenej len niekoľko hodín pred jeho smrťou

Videozáznam omše Pátra Pia slávenej len niekoľko hodín pred jeho smrťou | Správy Výveska | Scoop.it
Posledná bohoslužba svätého kňaza z Pietrelciny, láskavo známeho pod menom Páter Pio, bola zvečnená na videozázname. Zachytáva niekoľko záverečných momentov jeho života, keďže zomrel v skoré ráno nasledujúceho dňa.
Christin's insight:

. V tú noc už bolo jasné, že Pátrovi Piovi ostáva do konca života len niekoľko krátkych chvíľ. V skorých ranných hodinách 23. septembra Páter Pio zavolal svojho nadriadeného do izby a požiadal ho, aby mu vyslúžil sviatosť zmierenia. Zároveň si obnovil sľuby chudoby, čistoty a poslušnosti. Ticho šepkal slová ruženca a podľa niektorých svedkov tesne pred smrťou vyslovil slová „dve matky“ – o ktorých sa predpokladá, že nimi boli Panna Mária a jeho vlastná pozemská matka.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V mexickom štáte Michoacán zmizol ďalší kňaz

V mexickom štáte Michoacán zmizol ďalší kňaz | Správy Výveska | Scoop.it
Mexiko 23. septembra – Katolícka cirkev v Mexiku zažíva ďalšiu drámu. Po vražde dvoch kňazov na východe krajiny, bol v štáte Michoácan unesený ďalší kňaz
Christin's insight:

Podľa doteraz známych údajov, otec José zmizol v pondelok 19. septembra a z jeho izby zmizli mnohé predmety.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V sobotu štartuje Gospeltalent TOUR: Kto kde vystúpi?

V sobotu štartuje Gospeltalent TOUR: Kto kde vystúpi? | Správy Výveska | Scoop.it
Na turné sa predstaví šestica najúspešnejších interpretov ostatného ročníka Gospeltalentu – kapela Way to go, speváčka Lýdia Rišová, spevák Vlado Regás (víťazi ročníka 2016) a kapela Not Us, speváčka Stanislava Vassová, spevák Kiko Balco (finalisti ročníka 2016). Do miest vycestujú aj víťazky ročníka 2013 Slávka Tkáčová (absolútna víťazka) a Katka Krajčoviechová (Cena Rádia Lumen 2013).
Christin's insight:

Už túto sobotu sa začína ojedinelé turné s kresťanskou hudbou vo forme galaprogramu mladých i etablovaných gospelových interpretov. Gospeltalent Rádio Lumen TOUR prinesie v každom z piatich slovenských miest dvojhodinový večer kvalitnej hudby, slova a duchovného povzbudenia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec prijal milosrdné sestry, ktorých rehoľným poslaním je nemocnica

Svätý Otec prijal milosrdné sestry, ktorých rehoľným poslaním je nemocnica | Správy Výveska | Scoop.it

Kňazov laička a matka štyroch detí Božia služobníčka Terézia Orsini Doria Pamphili Landi (1788-1829). Pochádzala z  kniežacieho rodu a zomrela v povesti svätosti. V roku 1998 otvorili v Taliansku beatifikačný proces na diecéznej úrovni.

Christin's insight:

Pápež František prijal dnes ráno v Klementínskej sále milosrdné sestry, ktoré pracujú v nemocniciach a starajú sa o chorých.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zjavenie Kristovho kríža nad Jeruzalemom

Zjavenie Kristovho kríža nad Jeruzalemom | Správy Výveska | Scoop.it

„Spomienka na znamenie úctyhodného kríža, ktoré sa ukázalo na nebi vo svätom meste Jeruzaleme“, predstavuje pevnú súčasť byzantského liturgického kalendára.

Christin's insight:

Nájdenie Kristovho kríža, ku ktorému došlo okolo roku 325, poskytlo významný impulz pre rozvoj úcty kríža v Cirkvi.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Do škôl prichádza nová učebná pomôcka „Na 5 minút s nami“

Do škôl prichádza nová učebná pomôcka „Na 5 minút s nami“ | Správy Výveska | Scoop.it

Konferencie ženských a mužských reholí na Slovensku pripravili pod záštitou Mons. Bernarda Bobera učebnú pomôcku, ktorá bude ponúknutá do škôl a do katechetických centier.

Christin's insight:

Na 5 minút s nami ponúka 45 krátkych videoportrétov jednotlivých zasvätených. Snahou protagonistov je priblížiť základné princípy a hodnoty zasvätenia a spôsob rehoľného života či poslania. Krátke filmy sú vhodnou učebnou pomôckou na obohatenie vyučovania, a to nielen náboženskej výchovy na základných a stredných školách.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec schválil nové smernice o lekárskom potvrdení zázrakov

Svätý Otec schválil nové smernice o lekárskom potvrdení zázrakov | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František schválil nové smernice lekárskeho konzília Kongregácie pre kauzy svätých, ktoré sa týkajú potvrdenia zázrakov lekárskymi expertmi.
Christin's insight:

Niekoľko noviniek pri potvrdzovaní zázrakov: Kauza nemôže byť preskúmaná viac než trikrát; pre opätovné preskúmanie údajného zázraku sa požaduje konzultácia s novými členmi; mlčanlivosťou sú viazaní všetci tí, čo zaoberajú údajným zázrakom. Úhrada odborníkom bude vyplatená len prostredníctvom bankového prevodu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Mons. Viganò: Hlavným poslaním Sekretariátu pre komunikáciu je služba

Mons. Viganò: Hlavným poslaním Sekretariátu pre komunikáciu je služba | Správy Výveska | Scoop.it
Pápež František sa včera stretol s prefektom Sekretariátu pre komunikáciu Mons. Dariom Edoardom Viganò, jeho sekretárom Mons. Luciom Adriánom Ruizom a s novou radou dikastéria.
Christin's insight:

Ak hovoríme o Cirkvi, nemožno používať politické kategórie, Cirkev skôr potrebuje duchovnú hermeneutiku, teda spôsob, ktorý obsiahne pohľad na skutočnosti, na konanie Cirkvi, ktorý je hlavne duchovným pohľadom. Teda Sekretariát pre komunikáciu, ako povedal Svätý Otec, je orientačný bod pre svet informácií a obzvlášť pre vatikanistov, aby stále viac a stále lepšie mohli hovoriť celému svetu o Magistériu Svätého Otca a o jeho gestách.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Komunisti povolili. Cirkev otvorila vo Vietname po 40 rokoch prvú univerzitu

Komunisti povolili. Cirkev otvorila vo Vietname po 40 rokoch prvú univerzitu | Správy Výveska | Scoop.it
Catholic News Agency pripomína, že ešte počas rozdelenia Vietnamu na komunistický Sever a demokratický Juh sa mnohým katolíkom podarilo utiecť zo severu krajiny na Juh, kde vládol katolícky prezident. Po skončení vietnamskej vojny v roku 1975 a zjednotení krajiny pod komunistickým režimom prišli katolíci o mnohé práva vrátane možnosti zriaďovať vzdelávacie zariadenia.
Christin's insight:

Vo Vietname otvorili po 40 rokoch prvú univerzitu v správe Katolíckej cirkvi od príchodu komunistického režimu. „Cieľom inštitúcie je zvýšiť teologické poznanie a vzdelanie medzi kňazmi, rehoľníkmi aj laikmi,“ povedal na otváracom ceremoniáli rektor univerzity biskup Joseph Dinh Duc Dao.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec zaslal kondolenčný telegram k vražde dvoch mexických kňazov

Svätý Otec zaslal kondolenčný telegram k vražde dvoch mexických kňazov | Správy Výveska | Scoop.it

Farár Alejo Nabor Jimenéz Juárez a vikár José Alfredo Suárez de la Cruz pôsobili vo farnosti Panny Márie Fatimskej v Poza Rica.

Christin's insight:

Pápež František vyjadril prostredníctvom kondolenčného telegramu bolesť a zármutok nad smrťou dvoch mexických kňazov, ktorých v pondelok 19. septembra uniesli a zavraždili na východe krajiny v štáte Veracruz.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Poprade sa cez víkend začali misie

V Poprade sa cez víkend začali misie | Správy Výveska | Scoop.it

 Správca farnosti Ondrej Borsík ich otvoril symbolickým “odovzdaním farnosti” počas času misií do rúk otcom redemptoristov. Počas celého týždňa sa veriacim prihovoria p. Michal Zamkovský, CSsR a p. Peter Hertel, CSsR.

Christin's insight:

Po prípravnom týždni, plného duchovného programu začali v Rímskokatolíckej farnosti Poprad Sv. misie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katechéti slávili v Ríme Jubileum milosrdenstva s pápežom Františkom

Katechéti slávili v Ríme Jubileum milosrdenstva s pápežom Františkom | Správy Výveska | Scoop.it

Na pozadí evanjeliového príbehu o boháčovi a Lazárovi poukázal na dôstojnosť trpiaceho Lazára, ktoré ho meno znamená „Boh pomáha“. Upozornil   i na nebezpečenstvo straty našej vnímavosti na potreby chudobných, pričom zdôraznil morálnu povinnosť neodkladať pomoc núdznemu človeku na ďalší deň.

Christin's insight:

Nedeľnou svätou omšou na Námestí sv. Petra, ktorej predsedal pápež František vyvrcholilo v Ríme Jubileum katechétov. Svätý Otec sa katechétom poďakoval za ich nasadenie v službe evanjelizácie. V homílii zdôraznil, že centrom katechézy musí byť vždy radostné a svieže ohlasovanie zmŕtvychvstalého Krista, čiže kerygma.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nestratiť tvár. Tie mamine slová si pamätám ako veršík

Nestratiť tvár. Tie mamine slová si pamätám ako veršík | Správy Výveska | Scoop.it
S profesorom Tadeuszom Zasępom sme sa stretli 2. júla minulého roku. Bol to azda posledný rozhovor, ktorý poskytol pred tým, ako sa mu v lete náhle zhoršil zdravotný stav a vydal sa na svoju vyše ročnú krížovú cestu.
Christin's insight:

Dnes sa koná pohreb profesora Tadeusza Zasępu. Prinášame vám dosiaľ nepublikovaný rozhovor s ním.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Otázka sv. Václava: Kam patříme? - Katolický týdeník

Otázka sv. Václava: Kam patříme? - Katolický týdeník | Správy Výveska | Scoop.it
Národní svatováclavskou pouť slavíme letos v situaci, která vyvolává množství zásadních otázek. Svátek sv. Václava se tak může stát příležitostí, abychom se opět ve změti nejrůznějších událostí, shonu všedního dne a chaosu informací, zamysleli nad poselstvím našeho národního patrona.
Christin's insight:

Svatováclavské oslavy letos slavíme v roce 700. výročí narození císaře a krále Karla IV., jehož křestní jméno je Václav. Svým jménem nejenže navazuje na vrcholnou dobu přemyslovské dynastie, ale vědomě se hlásí ke sv. Václavovi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Nemecku blahorečili kňaza Engelmara Unzeitiga, narodeného v Čechách

V Nemecku blahorečili kňaza Engelmara Unzeitiga, narodeného v Čechách | Správy Výveska | Scoop.it

Nemecko 24. septembra – Cirkev má nového blahoslaveného: je ním nemecký kňaz narodený v Čechách Engelmar Unzeitig (1911-1945). Ako člen Kongregácie misionárov Mariannhill zomrel v roku 1945 v koncentračnom tábore v Dachau vo veku 34 rokov. Pôvodným krstným menom Hubert Unzeitig sa narodil sa v roku 1911 v obci Hradec nad Svitavou. Po vysviacke v roku 1939 pôsobil ako kňaz v oblasti Sudet, pričom neohrozene vystupoval proti prenasledovaniu Židov i Katolíckej cirkvi.

Christin's insight:

Otec Engelmar mal odjakživa túžbu stať sa misionárom. Kňazskú vysviacku prijal ako 28-ročný. Neskôr pôsobil ako kňaz v Rakúsku. Napriek hrozbách sa nebál vo svojich homília otvorene kritizovať nacistický režim. V roku 1941 ho zajali a deportovali do Dachau, kde svoju smrť našlo viac než tisíc kňazov a rehoľníkov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež tvítuje: Starajme sa jeden o druhého a tiež o stvorenstvo

Pápež tvítuje: Starajme sa jeden o druhého a tiež o stvorenstvo | Správy Výveska | Scoop.it
Kráčajme spoločne starajúc sa jeden o druhého a tiež o stvorenstvo, náš spoločný dom (Tvít pápeža Františka, 24. septembra 2016).
Christin's insight:

Kráčajme spoločne starajúc sa jeden o druhého a tiež o stvorenstvo, náš spoločný dom.

 

(Tvít pápeža Františka, 24. septembra 2016)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápežova novosť je verná Tradícii Cirkvi

Pápežova novosť je verná Tradícii Cirkvi | Správy Výveska | Scoop.it
Konzervatívny denník Postoj uverejnil článok katolíckeho spisovateľa a novinára Roberta Royala, v ktorom autor kritizoval spôsob, akým pápež podľa neho zmenil učenie Cirkvi o manželstve a Eucharistii, a dal tak popud k schizme.
Christin's insight:

Krok, ku ktorému povzbudzuje pápež, v skutočnosti nie je nový. Môže oprávnene otvoriť cestu k sviatostiam ľuďom, ktorým možno bola upieraná pre príliš prísny výklad ich objektívneho stavu. Píše Matúš Sitár.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kresťanská demokracia. Stručný náčrt úpadku

Kresťanská demokracia. Stručný náčrt úpadku | Správy Výveska | Scoop.it
Dnes vlastne ani neviem presne povedať, kde nastal bod zlomu, kedy kresťanská demokracia na Slovensku začala degradovať. Neviem ho pomenovať, ani odhadnúť. Zrejme sa to nedá. Sedí tu prirovnanie o uvarenej žabe, ktorá sa veselo uvarí, keď ju dáte v studenej vode na oheň a pomaly zohrievate.
Christin's insight:

Politológ Ján píše o nelichotivom stave kresťanskej demokracie na Slovensku: "Povráva sa, že žijeme na kresťanskom Slovensku. Babičky chodia do kostola, mladí aj na polnočnú omšu… Máme plno kostolov, máme Cyrila a Metoda, máme na vlajke dvojkríž, máme politikov, ktorí chodia do kostola, máme premiéra miništranta a prezidenta, ktorý tvrdí, že je kresťan. Ono to vyzerá tak, že sme “najkresťanskejšia” krajina. Akurát nemáme kresťansko-demokratickú politickú stranu."

 

Kresťan dnes na Slovensku nemá stranu, ktorá by ho jasne reprezentovala. Ako vidieť z parlamentu, kresťania sa rozptýlili po mnohých politických stranách: "Bláznovstvom, neviem kde a kým vymysleným bolo, že sa kresťania majú rozptýliť pred voľbami do viacerých strán. Asi, aby ich bolo viac a všade. Dopadlo to tak, že je ich menej a skoro nikde."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Poľský parlament schválil prísny zákon o interrupciách

Poľský parlament schválil prísny zákon o interrupciách | Správy Výveska | Scoop.it
Poslanci dolnej komory poľského parlamentu (Sejm) schválili v piatok v prvom čítaní kontroverzný návrh zákona o zákaze interrupcií. Projekt občianskej iniciatívy "Stop Aborcji" (Stop interrupciám) bol tak posunutý príslušnému výboru, čo podporilo 267 zákonodarcov, 154 bolo proti a 11 sa zdržalo hlasovania, informovala agentúra PAP.
Christin's insight:

Poľský parlament schválil prísny zákon o interrupciách. Návrh zákona počíta s úplným zákazom interrupcií a väzením pre lekárov, ktorí tento zákrok vykonajú, i pre ženy, ktoré ho podstúpia.

 

Tento krok je pokračovaním dlhodobej snahy o sprísnenie potratového zákona v Poľsku. Aktuálne bol zákon schválený len dolnej komore. Ešte ho čaká horná komora a potom podpis prezidenta. Cesta bude ešte dlhá, no už teraz však o úspech, ktorý nie je v našich končinách bežný. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cirkev dnes slávi spomienku na sv. Pia z Pietrelciny

Cirkev dnes slávi spomienku na sv. Pia z Pietrelciny | Správy Výveska | Scoop.it
Bratia kapucíni po prvýkrát vystavili relikvie svätca pred kostolom, ktorý je mu zasvätený. Dnešný deň vyvrcholil slávnostnou liturgiou, ktorú v San Giovanni Rotondo pri príležitosti výročia úmrtia sv. Pia z Pietrelciny slávil predseda Konferencie biskupov Talianska Mons. kardinál Angelo Bagnasco.
Christin's insight:

Viac než 10-tisíc veriacich z celého sveta si prišlo uctiť relikvie svätca so stigmami už počas včerajšej vigílie v San Giovanni Rotondo. Spomienková slávnosť vyvrcholila slávením omše práve v hodinu, keď v noci z 22. na 23. septembra 1968 „chudobný brat, ktorý sa modlí“ – ako sám seba sv. Pio nazýval – zomrel.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Boh vždy odpúšťa, keď ho o to prosíme

Tvít pápeža Františka: Boh vždy odpúšťa, keď ho o to prosíme | Správy Výveska | Scoop.it
Boh sa neunaví ponúknuť vždy svoje odpustenie zakaždým, keď ho oň žiadame (Tvít pápeža Františka, 23. septembra 2016).
Christin's insight:

Boh sa neunaví ponúknuť vždy svoje odpustenie zakaždým, keď ho oň žiadame.

 

(Tvít pápeža Františka, 23. septembra 2016)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Kráľovskom Chlmci otvorili výstavu fotografií farára - fotografa Bélu Patrika

V Kráľovskom Chlmci otvorili výstavu fotografií farára - fotografa Bélu Patrika | Správy Výveska | Scoop.it
Christin's insight:

Vo farnosti Rad na východe Slovenska pôsobil od roku 1920 takmer 40 rokov farár – fotograf Béla Petrik. Výstavu jeho fotografií sa podarilo zorganizovať tohto roku v Kráľovskom Chlmci.

more...
No comment yet.