Správy Výveska
2.2M views | +267 today
Follow
 
Scoop.it!

Desatoro konzervatívca pre účasť v referende s poznámkami pre socialistov a liberálov

Desatoro konzervatívca pre účasť v referende s poznámkami pre socialistov a liberálov | Správy Výveska | Scoop.it

Kľúčové argumenty v konkrétnych referendových otázkach už boli dostatočne osvetlené a seriózne argumenty proti navrhovaným konzervatívnym riešeniam som nezaznamenal. Zaznamenal som však vnútorne nesúrodý pubertálny hate speech Michala Havrana v duchu Voltairovho écraser l'Infâme (zničte, ju nehanebnicu!), ktorý ma inšpiroval k napísaniu tejto eseje.

Christin's insight:

Tento príspevok je určený pre intelektuálne poctivých čitateľov, ktorým ponúka svetonáhľadový kontext referenda o rodine z pohľadu troch základných svetonáhľadových pozícií: konzervativizmus, liberalizmus a socializmus.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Astrid Lindgrenová – nekonvenčná mama bláznivej Pipi

Astrid Lindgrenová – nekonvenčná mama bláznivej Pipi | Správy Výveska | Scoop.it
Napadla vám teraz aj Pipi Dlhá Pančucha? Mnohým určite! Tá dcéra pirátskeho kapitána, ktorá sa nikoho a ničoho nebála a so všetkým si vždy vedela poradiť? To roztopašné dievčisko, ktoré obývalo svoju vilu Vilôčku spolu s koňom a opičiakom pánom Galanom?
Christin's insight:

Na ktorú knižku z detstva si radi spomínate? Ktorí z detských hrdinov vám dodnes behajú hlavou? Aké ich bláznovstvá ste túžili aspoň niekedy vyviesť? Čo prečítate svojim deckám, ak sa chcete spolu baviť a smiať? A čo si pozriete spolu v telke, aby ste si prišli na svoje vy aj oni?

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Manželia Grossmannovci: Nikdy sme nemali pocit, že bez Máriinej diagnózy by sme boli šťastnejší

Manželia Grossmannovci: Nikdy sme nemali pocit, že bez Máriinej diagnózy by sme boli šťastnejší | Správy Výveska | Scoop.it
Na prvý pohľad – pre toho, kto ich vôbec nepozná – vyzerajú ako vystrihnutí z obrázku o dokonalej rodine – sympatickí rodičia a dve krásne zdravé deti. Pre tých, ktorí o nich čo-to vedia, aspoň navonok, je to dnes doktor psychológie z martinskej neurológie a pacientka s diagnózou, ktorá sa práve tam lieči. A medzi týmito dvoma mantinelmi, prebieha ich život.
Christin's insight:

Dnes na návšteve u manželov Majky a Janka Grossmannovcov. O ich živote poznačenom nevyliečiteľnou chorobou, no napriek tomu krásnom a plnom lásky.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Benedikt XVI. vyvrací spekulace ohledně fatimského zjevení

Benedikt XVI. vyvrací spekulace ohledně fatimského zjevení | Správy Výveska | Scoop.it
Benedikt XVI. reagoval na nedávné články, podle kterých dosud nebylo zveřejněno celé tzv. třetí fatimské tajemství. Jak uvedl emeritní papež, taková tvrzení jsou čirými výmysly.
Christin's insight:

Na tato slova v sobotu ostře zareagoval emeritní papež Benedikt XVI. Skrze vatikánské tiskové středisko prohlásil, že „nikdy nehovořil s prof. Dollingerem o Fatimě“. Výroky připisované prof. Dollingerovi jsou podle emeritního papeže „absolutně nepravdivými“,  jedná se o „čiré výmysly“. S rozhodností pak prohlašuje, že „třetí fatimské tajemství bylo publikováno celé“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František: Modlím sa, aby Pán žehnal Čínu

Pápež František: Modlím sa, aby Pán žehnal Čínu | Správy Výveska | Scoop.it
Čína 24. mája – „Obetujem túto omšu za všetkých obyvateľov Číny, za túto veľkú krajinu, aby Pán Čínu požehnal“. Týmito slovami uviedol dnešnú rannú homíliu v Dome sv. Marty pápež František
Christin's insight:

„Dnešný deň 24. mája Cirkev slávi ako Deň modlitby za Cirkev v Číne. Zaujímavosťou je, že tento rok pripadá deň na liturgickú pamiatku Panny Márie Pomocnice kresťanov, ktorá sa v mariánskej svätyni Šešan v Šanghaji teší veľkej úcte.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svetové stretnutie rodín 2018 v Dubline bude šancou pre Starý kontinent

Svetové stretnutie rodín 2018 v Dubline bude šancou pre Starý kontinent | Správy Výveska | Scoop.it
Vatikán 24. mája – „Evanjelium rodiny, radosť pre svet“. Takto znie motto 9. svetového stretnutia rodín, ktoré sa uskutoční v auguste roku 2018 v írskom Dubline.
Christin's insight:

„Na dnešnej tlačovej konferencii v Tlačovom stredisku Svätej stolice podujatie predstavili dublinský arcibiskup Diarmuid Martin, predseda Pápežskej rady pre rodinu arcibiskup Vincenzo Paglia a jedna rodina z Írska. Rozhodnutie usporiadať najbližšie rodinné podujatie v Dubline oznámili na konci 8. svetového stretnutia rodín vo Filadelfii v septembri 2015. Dublinský arcibiskup sa podelil s tým, ako mu Svätý Otec na minuloročnej Synode o rodine v Ríme pripomenul: „Pamätaj, že Dublin sa začína dnes”“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ranná homília pápeža: Návod na každodennú cestu ku svätosti

Ranná homília pápeža: Návod na každodennú cestu ku svätosti | Správy Výveska | Scoop.it
Vatikán 24. mája – „Kráčať bezúhonne v Božej prítomnosti“ znamená približovať sa k svätosti. Týmito slovami sa dnes Svätý Otec František prihovoril veriacim počas omše v Dome sv. Marty. K tomuto úsiliu je však, podľa jeho slov, potrebné srdce, ktoré vie dúfať s odvahou a vie sa „s jednoduchosťou“ otvoriť Božej milosti.
Christin's insight:

„„Jednoduchá svätosť všetkých kresťanov... tá naša, ktorú musíme dosahovať každý deň“, pokračoval, je cesta, po ktorej môžeme kráčať len vtedy, ak ju podopierajú štyri základne piliere: odvaha, nádej, milosť a obrátenie.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

EÚ, prestaň financovať LGBT lobby

EÚ, prestaň financovať LGBT lobby | Správy Výveska | Scoop.it

Vedeli ste, že EÚ (teda nepriamo my všetci daňoví poplatníci) prispieva na fungovanie Európskej asociácie lesieb, gejov, bisexuálov, transexuálov a intersexuálov (používa skratku ILGA-EUROPE), ktorá sa na svojej stránke[1] pýši tým, že v EÚ lobbuje za zákony v prospech LGBT?

Christin's insight:

Posledné známe údaje hovoria o takmer miliónovej dotácii (presne 948 000 EUR) na fungovanie Európskej asociácie lesieb, gejov, bisexuálov, transexuálov a intersexuálov. Ako môže lobbistická organizácia, ktorá pracuje v protiklade s deklarovaným princípom EÚ  - ponechať rodinné politiky vo výlučnej právomoci členských štátov  - získavať zo zdrojov EÚ takéto dotácie? Pridajte aj Váš hlas, aby EÚ prestala financovať LBGT lobby.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sanktuárium v Krakove privítalo metropolitnú púť Gréckokatolíckej cirkvi

Sanktuárium v Krakove privítalo metropolitnú púť Gréckokatolíckej cirkvi | Správy Výveska | Scoop.it
Krakov 24. mája (TK KBS) Na 7. metropolitnej púti Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove sa v sobotu 21. mája zúčastnilo viac ako 6000 pútnikov.
Christin's insight:

"Medzi nimi bolo asi 500 gréckokatolíckych veriacich z Poľska, ktorí sa v tomto Svätom roku milosrdenstva pripojili k už tradičnej púti gréckokatolíkov zo Slovenska."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pozdrav hlavného predstaveného saleziánov k sviatku Pomocnice kresťanov

Pozdrav hlavného predstaveného saleziánov k sviatku Pomocnice kresťanov | Správy Výveska | Scoop.it
(ANS, Rím, 23. mája 2016) – V predvečer sviatku Márie Pomocnice kresťanov poslal hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime saleziánom a saleziánskej rodine video pozdrav z turínskeho Valdocca.
Christin's insight:

Pozdrav hlavného predstaveného saleziánov je doplnený výzvou všetkým saleziánom, aby sa nenechali vyrušiť organizačnými starosťami, a aby nikdy nedali mladých až na druhé miesto.

Video pozdrav pripravila saleziánska agentúra ANS vo vyše 25 jazykových verziách – s titulkami.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ranná homília pápeža Františka: Nieto kresťana bez radosti a žasnutia

Ranná homília pápeža Františka: Nieto kresťana bez radosti a žasnutia | Správy Výveska | Scoop.it
Svätý Otec sa pristavil pri dnešnom liturgickom čítaní z Prvého Petrovho listu (1 Pt 1,3-9), v ktorom apoštol vyzýva prvotných kresťanov, aby sa napriek súženiam  radovali vďaka zmŕtvychvstalému Ježišovi Kristovi. Utrpenie nás totiž nikdy nemôže obrať „o to, čo Boh vykonal v nás“, keď nás „obnovil v Kristovi a dal nám nádej“.
Christin's insight:

Nieto kresťana bez radosti. Touto ústrednou myšlienkou sa pápež František prihovoril veriacim v rannej homílii v kaplnke Domu sv. Marty. Podčiarkol, že aj v utrpení kresťan dôveruje Ježišovi a žije v nádeji.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež prijal veľkého imáma univerzity Al-Azhar

Pápež prijal veľkého imáma univerzity Al-Azhar | Správy Výveska | Scoop.it
Po dočasnom ochladení vzťahov sa pápež František vo Vatikáne stretol s veľkým imámom univerzity Al-Azhar v Káhire Ahmadom Muhammadom Al-Tayyibom. Na stretnutí sa zúčastnil aj egyptský veľvyslanec pri Svätej stolici a predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg.
Christin's insight:

Univerzita Al Azhar je najvplyvnejšou teologicko-akademickou inštitúciou sunnitského islamu. V roku 2011 prerušila diplomatické vzťahy s Vatikánom kvôli výzve pápeža Benedikta XVI. k väčšej ochrane blízkovýchodných kresťanov.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nedeľa je pre rodinu

Nedeľa je pre rodinu | Správy Výveska | Scoop.it

  Pár slov o tom ,prečo nechodím nakupovať v nedeľu. Hoci môžem... Je to moje slobodné rozhodnutie. A verím, že vždy bude.

Christin's insight:

Nechodím nakupovať v nedeľu. K môjmu rozhodnutiu ma nepriamo inšpiroval nápis na jednom trenčianskom obchode - veľkom obchode,  stál blízko dvoch vychýrených nákupných zón.“ Nedeľa – zatvorené. Nedeľa patrí rodine. Ďakujeme, že môžeme tráviť tento deň s rodinou.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nechcel som byť len táraj, čo vedie kaviarenské reči

Nechcel som byť len táraj, čo vedie kaviarenské reči | Správy Výveska | Scoop.it
Je rešpektovaným odborníkom a dlhodobým kritikom toho, ako školstvo funguje. Keď sa nedávno rozhodol, že prijme ponuku ministra školstva byť jeho poradcom, rozvíril debatu o tom, či je lepšie s ministrom Plavčanom spolupracovať alebo bojovať. 
Christin's insight:

Vladimír Burjan odpovedá na otázky, či je naozaj dobrý nápad spolupracovať s ministrom školstva Petrom Plavčanom.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Plavčan ustúpil tlaku konzervatívnej verejnosti

Plavčan ustúpil tlaku konzervatívnej verejnosti | Správy Výveska | Scoop.it
Išlo o správy prevažne od ľudí z konzervatívnych či kresťanských skupín. Plavčan im ustúpiť nemal. Rovnakú taktiku už skúšali aj na iných ministrov a systematicky atakujú ľudskoprávne organizácie. Podľa nich by sa politici mali proti takémuto tlaku postaviť, a nie ho legitimizovať.
Christin's insight:
Záplava mailov donútila ministra školstva Petra Plavčana, aby zmenil názor a priklonil sa k vyradeniu knihy Petra Pišťanka a Dušana Taragela Sekerou a nožom z povinnej literatúry pre stredoškolákov. Liberálne ľavicové mimovládky bijú na poplach.
 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Trhák Spievankovo: Hity pre deti tromfnú aj Rytmusa

Trhák Spievankovo: Hity pre deti tromfnú aj Rytmusa | Správy Výveska | Scoop.it
Z nevinného koníčka vznikli hity, na ktoré sa nedoťahujú ani najznámejšie hviezdy popovej a rapovej scény na Slovensku.
Christin's insight:

Máriu Podhradskú a Riša Čanakyho sú mnohí pamätajú ešte ako gospelových spevákov. No vďaka ich poctivej a dlhoročnej práci na projekte Spievankovo sa stali slovenským fenoménom a predajnosti ich DVD nemajú konkurenciu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

O týždeň sa končí oficiálna slovenská registrácia na Svetové dni mládeže

O týždeň sa končí oficiálna slovenská registrácia na Svetové dni mládeže | Správy Výveska | Scoop.it
Bratislava 24. mája (TK KBS) Už len týždeň potrvá oficiálna slovenská registrácia na letné Svetové dni mládeže (SDM) v Krakove. Mladí, ktorí ju chcú využiť, sa môžu prihlásiť na internetovej stránke www.svetovednimladeze.sk.
Christin's insight:

"SDM v Krakove budú veľkým podujatím, na ktoré len tak skoro nezabudneme. Už teraz vieme, že sa chystá niečo veľké, niečo, čo nemáme možnosť inak zažiť. Aj v samotnom Krakove, ale aj na slovenskom programe, ktorý chystáme v mestečku v Skawina. Nenechajte si to ujsť," pozýva mladých vedúci centrálneho tímu SDM na Slovensku Ondrej Chrvala. "

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Modlitbová reťaz spojí sto chrámov sveta

Modlitbová reťaz spojí sto chrámov sveta | Správy Výveska | Scoop.it
Vatikán 24. mája (TV Lux) Pri príležitosti sviatku Najsvätejšieho srdca Ježišovho je na piatok 3. júna naplánovaná ružencová reťaz, do ktorej sa zapojí viac ako 100 chrámov po celom svete.
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vatikán privíta sympózium pedagógov „Univerzita a škola: múr alebo most“

Vatikán privíta sympózium pedagógov „Univerzita a škola: múr alebo most“ | Správy Výveska | Scoop.it
Vatikán 24. mája – „Univerzita a škola: múr alebo most“. Takto sa nazýva stretnutie univerzitných učiteľov a pedagogických odborníkov, ktoré otvoria v piatok 27. mája na pôde Pápežskej akadémie sociálnych vied.
Christin's insight:

„Trojdňové sympózium bude analyzovať a prehlbovať podnety pápeža Františka pre oblasť pedagogiky, ktoré sa konkretizujú v zriadení projektu akademickej spolupráce s názvom „Cattedre Scholas“. Na stretnutí sa zúčastnia pedagógovia pochádzajúci z vyše 40 univerzít z piatich kontinentov, ktoré spolupracujú s medzinárodnou vzdelávacou sieťou Scholas Occurentes.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ticho, samota, komunita. Aký je život v kartuziánskom kláštore?

Ticho, samota, komunita. Aký je život v kartuziánskom kláštore? | Správy Výveska | Scoop.it
Z cely kdesi vysoko v horách vychádzajú len trikrát denne. Takmer neustále mlčia, k modlitbám vstávajú uprostred noci a smrť je pre nich radostnou udalosťou. Ako vyzerá život kartuziánskeho mnícha?
Christin's insight:

„Kartuziánsky rád alebo aj Rád svätého Bruna je katolícky kontemplatívny rád, v ktorom mnísi a mníšky zasväcujú svoj život Bohu v tichu a samote. Je to život, ktorý v sebe zahŕňa pustovnícke aj cenobitské prvky, ide o akúsi rovnováhu medzi životom v samote a životom v komunite. Vo svete žije približne 300 kartuziánskych mníchov v osemnástich kláštoroch a 50 mníšok v šiestich kláštoroch.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Veriť? A čo za to?

Veriť? A čo za to? | Správy Výveska | Scoop.it
(Mk 10, 28-31)
Peter začal hovoriť Ježišovi: „Pozri, my sme opustili všetko a išli sme za tebou.“ Ježiš povedal: „Veru, hovorím vám: Niet nikoho, kto by pre mňa a pre evanjelium opustil dom alebo bratov a sestry alebo matku a otca alebo deti alebo polia, aby nedostal stonásobne viac; teraz, v tomto čase, domy, bratov, sestry, matky, deti i polia, hoci s prenasledovaním, a v budúcom veku večný život. A mnohí prví budú poslednými a poslední prvými.“
Christin's insight:

I dnes, koľko sa napočúvame: "Čo z toho budem mať?" Človek dáva riziko, námahu na jednu stranu váhy a osobný prospech, zisk na druhú. I pýta sa: "Oplatí sa mi to?"

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež prijal veľkého imáma Al-Tayyiba s delegáciou univerzity Al-Azhar

Pápež prijal veľkého imáma Al-Tayyiba s delegáciou univerzity Al-Azhar | Správy Výveska | Scoop.it
Vatikán/Egypt 23.mája – Pápež František dnes prijal delegáciu z islamskej univerzity Al-Azhar v Káhire na čele s veľkým imámom Ahmadom Muhammadom Al-Tayyibom.
Christin's insight:

Svätý Otec daroval Ahmadovi Muhammadovi Al-Tayyibovi medailu s mierovým symbolom olivovníka a výtlačok svojej encykliky Laudato si‘. Po audiencii u pápeža imám Al-Tayyib so svojou 8-člennou delegáciou pokračoval v rozhovoroch s predsedom Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg kardinálom Tauranom a so sekretárom Rady Mons. Ayusom Guixotom, ktorí ho počas dnešnej návštevy vo Vatikáne sprevádzali.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prečo sa Slovensko prepadá najviac v Európe, keď je kresťanské?

Prečo sa Slovensko prepadá najviac v Európe, keď je kresťanské? | Správy Výveska | Scoop.it
Za posledné dve desaťročia sme boli na Slovensku svedkami najväčšieho prepadu plodnosti, teda počtu detí na jednu ženu v Európe. Z výrazného nadpriemeru sme sa dostali na spodok rebríčka. Samotný pokles plodnosti v európskom kontexte nie je výnimočný, zasiahol praktický celú Európu (ale aj širší svet, napríklad Blízky východ, Rusko či Latinskú Ameriku). Slovenská situácia je však špecifická. 
Christin's insight:

Slovensko zažíva najväčší demografický prepad na starom kontinente. Pritom ide o jednu z najreligióznejších krajín Európy.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Odobratie dieťaťa biologickým rodičom musí byť krajné riešenie

Odobratie dieťaťa biologickým rodičom musí byť krajné riešenie | Správy Výveska | Scoop.it
Andrea Cisárová dlhoročne sleduje problematiku sporov o deti. Najprv ako advokátka, od roku 2012 ako riaditeľka Centra pre medzinárodnú ochranu detí a mládeže (CIPS). Centrum sa zaoberá právnou ochranou detí vo vzťahu k cudzine. Preto sme sa s ňou rozprávali o tom, ako vidí prípad malého Marca a prečo je okolo Nórska toľko rozruchu.
Christin's insight:

Ak vidím, že malý kričí a trasie sa, tak ten výkon rozhodnutia okamžite preruším, hovorí o prípadoch odoberania detí expertka, ktorá bola pri viacerých sporoch o odoberaní detí slovenským občanom v zahraničí.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Misijný pamätník k nenarodeným deťom v Bratislave

Misijný pamätník k nenarodeným deťom v Bratislave | Správy Výveska | Scoop.it
Asi ste už postrehli, že po Slovensku putuje súsošie s názvom „Misíjny pamätník nenarodeným deťom“, ktoré ako svoju bakalársku prácu zhotovil Mgr. Art Martin Hudáček. Toto dielo bolo požehnané otcom arcibiskupom Bernardom Boberom 5. novembra 2013.
Christin's insight:

Súsošie matky s nenarodeným dieťaťom je práve v týchto dňoch v kostole Ružinove, aby prinášalo matkám, ktoré prežili alebo prežívajú bolesť zo straty nenarodeného dieťatka, pokoj, zmierenie a odpustenie.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Silná stránka islamu

Silná stránka islamu | Správy Výveska | Scoop.it
Pokračujeme v diskusii o islame a jeho vzťahu ku kresťanstvu, tentokrát o tom, v čom je islam silnejší ako naša civilizácia.
Christin's insight:

Islam dokázal viac než vyvolať záujem Európy a Západu. Dokázal vyvolať strach. Píše Jaroslav Daniška.

more...
No comment yet.