Správy Výveska
2.2M views | +43 today
Follow
 
Scoop.it!

Desatoro konzervatívca pre účasť v referende s poznámkami pre socialistov a liberálov

Desatoro konzervatívca pre účasť v referende s poznámkami pre socialistov a liberálov | Správy Výveska | Scoop.it

Kľúčové argumenty v konkrétnych referendových otázkach už boli dostatočne osvetlené a seriózne argumenty proti navrhovaným konzervatívnym riešeniam som nezaznamenal. Zaznamenal som však vnútorne nesúrodý pubertálny hate speech Michala Havrana v duchu Voltairovho écraser l'Infâme (zničte, ju nehanebnicu!), ktorý ma inšpiroval k napísaniu tejto eseje.

Christin's insight:

Tento príspevok je určený pre intelektuálne poctivých čitateľov, ktorým ponúka svetonáhľadový kontext referenda o rodine z pohľadu troch základných svetonáhľadových pozícií: konzervativizmus, liberalizmus a socializmus.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Vyhlásenie Fóra života k návrhu OSN ustanoviť osobitného experta pre záujmy LGBTI

Vyhlásenie Fóra života k návrhu OSN ustanoviť osobitného experta pre záujmy LGBTI | Správy Výveska | Scoop.it
Fórum života chráni ľudský život od počatia po prirodzenú smrť a plne rešpektuje zakotvené ľudské práva, ale výrazne sa stavia proti nátlaku určitých skupín na redefinovanie obsahu ľudských práv.

Christin's insight:

Fórum života vyzýva politických predstaviteľov, osobitne Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, aby sa všetkými spôsobmi zastalo svojprávnosti Slovenska aj na pôde OSN a Výboru pre ľudské práva odmietnutím tohto polarizujúceho návrhu, o ktorom sa bude hlasovať už 1. júla 2016.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František po modlitbe Anjel Pána: Svätí Peter a Pavol sú piliermi Cirkvi

Pápež František po modlitbe Anjel Pána: Svätí Peter a Pavol sú piliermi Cirkvi | Správy Výveska | Scoop.it
Na sviatok rímskych patrónov zaplavili Námestie sv. Petra tisícky pútnikov a veriacich z celého sveta. 
Christin's insight:

«Piliere» a «svetlá» západnej i východnej Cirkvi. Týmito slovami dnes napoludnie po modlitbe Anjel Pána nazval pápež František sv. Petra a Pavla.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kňazskú vysviacku Benedikta XVI. pred 65 rokmi sprevádzalo znamenie zhora

Kňazskú vysviacku Benedikta XVI. pred 65 rokmi sprevádzalo znamenie zhora | Správy Výveska | Scoop.it

Najdôležitejšou chvíľou v živote každého kňaza je deň kňazskej vysviacky. Emeritný pápež Benedikt XVI. ju prijal presne pred 65 rokmi – na slávnosť svätých apoštolov Petra a Pavla, 29. júna 1951. Tento deň bol o to slávnostnejší, že kňazskú vysviacku prijal aj jeho o tri roky starší brat Georg.

Christin's insight:

Ako si na deň kňazskej vysviacky spomína emeritný pápež Benedikt XVI. a jeho brat Georg? Ako ich prezývali v seminári, prečo nemali spoločnú primičnú omšu a čo sa podávalo na slávnostnom obede?

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako prekonať zlé návyky | zastolom.sk

Ako prekonať zlé návyky | zastolom.sk | Správy Výveska | Scoop.it
„Mám zlú povahu,“ alebo „Pijem príliš veľa“ – „Stále kritizujem,“ alebo „Som lenivý“ sú dôverne známe sťažnosti od tých, ktorí stále veria, že ušľachtilosť charakteru je dôležitý cieľ. Neurobili by takéto priznanie, keby nemali veľkú túžbu prelomiť reťaz zlých návykov.
Christin's insight:

Ak sa naozaj chcete zbaviť svojich zlých návykov a hriechov, ktoré opakujete pri každej spovedi, postupujte podľa týchto štyroch krokov.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katolícki odborníci v podnikaní skúmajú možnosti zodpovedného investovania

Katolícki odborníci v podnikaní skúmajú možnosti zodpovedného investovania | Správy Výveska | Scoop.it
Poprední odborníci v oblasti podnikania a katolícki lídri z celého sveta sa snažia skúmať možnosti, ako správne využiť silu vplyvu kapitálu na podporu sociálnej misie Katolíckej cirkvi.
Christin's insight:

„Urobme z Roku milosrdenstva rok, ktorý bude mať dosah na chudobných“. Tak znie názov tohtoročnej trojdňovej Konferencie o vplyve investícií (Impact Investing Conference 2016). Investovanie so spoločenským dosahom sa týka veľkých sociálnych problémov a jeho cieľom je nielen priniesť úžitok núdznym, ale aj vrátiť investíciu investorovi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František pravoslávnej delegácii: Spája nás Božie milosrdenstvo

Pápež František pravoslávnej delegácii: Spája nás Božie milosrdenstvo | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František včera pri príležitosti dnešného sviatku sv. Petra a Pavla, ktorí sú považovaní za patrónov Rímu, prijal pravoslávnu delegáciou ekumenického patriarchu Bartolomeja I.

Christin's insight:

Pápež František podčiarkol, že slávením sviatku apoštolov „si obnovujeme spomienku na tú skúsenosť odpustenia a milosti, ktorá spája všetkých veriacich v Krista“. Pripomenul, že medzi Rímskou cirkvou a Konštantínopolskou cirkvou existovali už od prvých storočí „rozdiely v oblasti liturgie, cirkevných vied a tiež v spôsobe formulovania jedinej zjavenej pravdy“. Obe cirkvi však aj napriek tomu mali možnosť zažívať „vždy rovnakú skúsenosť nekonečnej Božej lásky voči našej malosti a krehkosti a rovnaké povolanie byť svedkami takej lásky pre všetkých“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Gayovia, protestanti, ženy. Nepreháňa to František s tými ospravedlneniami?

Gayovia, protestanti, ženy. Nepreháňa to František s tými ospravedlneniami? | Správy Výveska | Scoop.it

Titulky v médiách, ktoré informujú o najnovších vyjadreniach pápeža Františka na adresu homosexuálov, vyvolávajú najrôznejšie pocity: konzervatívci sú zdesení, liberáli sa smejú a kritici pápeža Františka si ťukajú na čelo.

Christin's insight:

Popri „kultúre ospravedlnenia“ musí cirkev budovať aj „kultúru hrdosti“. Neraz sa totiž dostáva do defenzívy, akoby mohla za všetko zlo sveta.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

11 štátov USA žaluje Obamu za natláčanie transgender nariadenia

11 štátov USA žaluje Obamu za natláčanie transgender nariadenia | Správy Výveska | Scoop.it
Jedenásť amerických štátov sa postavilo proti výzve administratívy Baracka Obamu, aby vo svojich školách umožnili transgenderovým študentom používať toalety, sprchy a šatne podľa ich želania a nie podľa ich pohlavia. Čelia tak nariadeniu, pri ktorého nedodržaní môžu prísť o financie na školy.
Christin's insight:

Texas, Oklahoma, Alabama, Wisconsin, Západná Virginia, Tennesse, Maine, Arizona, Louisiana, Utah a Georgia podali žalobu. Generálny prokutrátor Texasu Ken Paxton označil toto nariadenie za pokus administratívy prepísať zákony – čo sa im nedarí demokratickým procesom v Kongrese, skúšajú robiť takýmto nariadením.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Velehrad se dva dny v roce změní k nepoznání - Katolický týdeník

Velehrad se dva dny v roce změní k nepoznání - Katolický týdeník | Správy Výveska | Scoop.it
Je všední den. Úplně obyčejný parný červnový, jak malovaný. Takhle klidný Velehrad návštěvníci Dnů lidí dobré vůle i poutníci při cyrilometodějské národní pouti neznají.
Christin's insight:

O pohodlí, informovanost a snad i kousek vzdělání turistů a poutníků při prohlídkách se místní farnost stará po celý rok díky týmu lidí a informačnímu centru. „Když je třeba, každé skupině umožníme i mši svatou,“ zve poutníky i na všední dny P. Přádka. Jednou z podmínek v projektech, z nichž se financovala oprava baziliky, bylo také sledování návštěvnosti. A ta, jak prozrazuje místní duchovní správce, každoročně stoupá. Jen za loňský rok prošlo hlavním vchodem chrámu na 220 tisíc lidí, prakticky obyvatelstvo většího krajského města. „Když se začalo rekonstruovat a celý areál se teprve utvářel, stavěl se ambit kolem hlavní cesty, tak od místních zaznívaly i nesouhlasné hlasy. Myslím, že si ale zvykají a dokončený areál s fontánou přijali,“ míní P. Přádka.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pred 25 rokmi kreovali Jána Chryzostoma Korca za kardinála

Pred 25 rokmi kreovali Jána Chryzostoma Korca za kardinála | Správy Výveska | Scoop.it

V dnešný deň si pripomíname 25. výročie konzistória kardinálov, počas ktorého bol nitriansky diecézny biskup Mons. Ján Chryzostom Korec kreovaný za kardinála.


Christin's insight:

Ján Korec sa narodil 22. januára 1924 v Bošanoch. Po likvidácii reholí a kláštorov v roku 1950 bol tajne vysvätený v Rožňave za kňaza a po uväznení a internovaní takmer všetkých oficiálnych biskupov bol ako 27-ročný  tajne vysvätený za biskupa. Ján Pavol II. ho 29. mája 1991 menoval za kardinála, kreoval ho v konzistóriu 28. júna. Nitriansku diecézu kardinál Korec spravoval do roku 2005, ako emeritný biskup až do svojej smrti býval v Nitre.more...
No comment yet.
Scoop.it!

V dobrom & v zlom. Dva roky bolesti. Práve pre nečistú manželskú sexualitu

V dobrom & v zlom. Dva roky bolesti. Práve pre nečistú manželskú sexualitu | Správy Výveska | Scoop.it

Detí sme nemali málo. Prekročili sme náš limit, ktorý sme si dali pred svadbou. Mali sme už obaja „svoj vek“. Udržať finančne aj organizačne našu rodinu vyžadovalo veľa úsilia – predovšetkým odo mňa. Posledné zabehávanie po pôrode ma vyčerpalo, dlhšie mi trvalo, kým som sa dostala do formy.

Christin's insight:

Dva roky bolesti. Práve pre nečistú manželskú sexualitu
...
Cítila som sa hlúpo. Všetky argumenty, ktoré mi môj manžel predložil, boli pravdivé. Napriek tomu som intuitívne vnímala, že máme prijať aj ďalšie dieťatko. A práve to nás rozdeľovalo a zraňovalo najmä v prežívaní našej intimity.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Festival katolíckych filmov má za sebou ďalší úspešný ročník

Festival katolíckych filmov má za sebou ďalší úspešný ročník | Správy Výveska | Scoop.it

Siedmy ročník Medzinárodného festivalu katolíckych filmov „Mirabile Dictu“, ktorý sa konal minulý týždeň v Ríme, má svojich víťazov. Festival, ktorý vznikol pod záštitou Pápežskej rady pre kultúru, ocenil sfilmované diela v šiestich kategóriách.

Christin's insight:

Porota vyberala spomedzi viac než 1000 dokumentárnych i hraných filmových diel, ktoré sa prihlásili do súťaže z celého sveta. Najlepším filmom sa stalo dielo španielskeho režiséra Pabla Morena a producenta Andrésa Garrigòa s názvom „Poveda“.V ďalších kategóriách získali ceny filmy z Južnej Kórey, Rakúska, Ruska, Talianska či z USA. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dieťa zo slávnej fotky Ruka nádeje: Ako vyzerá dnes?

Dieťa zo slávnej fotky Ruka nádeje: Ako vyzerá dnes? | Správy Výveska | Scoop.it

Keď sa mal narodiť Samuel Armas, lekári zistili ochorenie, kvôli ktorému nemusel chodiť ani sedieť, preto sa ho rozhodli operovať ešte pred narodením, teda v maternici. Počas odvážnej operácie dieťa vytiahlo z maternice ruku a dotklo sa ruky chirurga. Záber, ktorý urobil Michael Clancy, obletel svet.

Christin's insight:

Možno si ešte spomínate na fotografiu s názvom Hand of Hope (Ruka nádeje), ktorá v roku 1999 obletela svet. Na nej sa ruka nenarodeného dieťaťa chytá ruky chirurga. Dieťaťu hrozilo, že nebude môcť chodiť ani sedieť. Pozrite sa, ako vyzerá dnes.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Chce OSN vytvoriť "gestapo gayov"?

Chce OSN vytvoriť "gestapo gayov"? | Správy Výveska | Scoop.it
Vo štvrtok 30. júna sa bude v Rade pre ľudské práva OSN v Ženeve hlasovať za rezolúciu o sexuálnej orientácii a gender identite (známej pod skratkou SOGI), ktorej cieľom je vymenovať osobitného spravodajcu pre LGBTI práva. 

 

Christin's insight:
OSN chce mať špeciálneho spravodajcu pre LGBT práva. Jeho úlohou bude monitorovať a presadzovať dodržiavanie LGBT práv na celom svete. Kritici tohto zámeru si nedávajú servítku pred ústa a hovoria o "gestape gayov", ktoré bude prenasledovať všetkých odporcov LGBT agendy. 

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pavlovi tam sťali hlavu, dnes je to jedno z najkrajších miest v Ríme

Keď sa moji známi či priatelia vrátia z Ríma, zvyčajne vyzvedám, kde všade boli. V kútiku duše pritom dúfam, že spomenú aj Tre Fontane. Veru, málokedy sa tak stane, hoci pre mňa je to jedno z najsilnejších miest v Ríme.

Christin's insight:

Podľa tradície vyrazili na mieste popravy apoštola Pavla tri pramene. Nájdete ich v kostole, ktorý má neopísateľnú atmosféru.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prekvapuje ma, ako rýchlo sa Amerika mení k horšiemu

Prekvapuje ma, ako rýchlo sa Amerika mení k horšiemu | Správy Výveska | Scoop.it

Nenazval by som to kolapsom a nemyslím si, že ich možno viniť aj za to, čo sa deje na Blízkom východe, napokon po 11. septembri nikto presne nevedel, čo treba urobiť. Treba tiež urobiť rozdiel medzi Afganistanom a útokom na Talibanom a Irakom.

Christin's insight:

Rozhovor s Robertom Royalom, americkým konzervatívnym intelektuálom, ktorý na Slovensku už 14 rokov organizuje letnú školu.

 
more...
No comment yet.
Scoop.it!

V bratislavskej katedrále ďakovali za pontifikát pápeža Františka

V bratislavskej katedrále ďakovali za pontifikát pápeža Františka | Správy Výveska | Scoop.it

V bratislavskej Katedrále svätého Martina sa včera popoludní na pozvanie apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Maria Giordanu zišli slovenskí biskupi, kňazi a veriaci, aby pri spoločnom slávení ďakovali za pontifikát Svätého Otca Františka.

Christin's insight:

Svätú omšu celebroval predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Mons. Viliam Judák v homílii vyzdvihol potrebu vernosti Svätému Otcovi a tiež výzvu počúvať jeho slová vždy v náležitom kontexte. Na záver slávnosti predniesol pozdravný príhovor apoštolský nuncius na Slovensku, arcibiskup Mario Giordana.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Benedikt XVI. oslávil 65. výročie kňazskej vysviacky s pápežom Františkom

Benedikt XVI. oslávil 65. výročie kňazskej vysviacky s pápežom Františkom | Správy Výveska | Scoop.it

Emeritný pápež Benedikt XVI. včera slávil 65. výročie kňazskej vysviacky. Tento významný deň strávil v spoločnosti pápeža Františka, ktorý ho slávnostne prijal v Klementínskej sále Apoštolského paláca.

Christin's insight:

Podľa slov Svätého Otca Františka emeritný pápež Benedikt XVI., ktorého„pohľad a srdce sú obrátené na Boha“, naďalej slúži Cirkvi a „s odhodlaním a múdrosťou skutočne prispieva k jej rastu“. Robí tak, ako ďalej dodal Petrov nástupca, z malého kláštora Mater Ecclesiae vo Vatikáne, ktoré má ďaleko od„tých zabudnutých kútov, kam má dnešná kultúra skartovania tendenciu vyhnať ľudí, keď ich sily s určitým vekom ochabnú“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dnes robíme alergikov aj z bežných sopľošov

Dnes robíme alergikov aj z bežných sopľošov | Správy Výveska | Scoop.it
Rozhovor s alergiológom Stanislavom Janotom o tom, prečo je dnes alergií viac než v minulosti, či ich možno liečiť homeopatiou a ako nám v tom všetkom môžu pomôcť výkaly zvierat.
Christin's insight:

Vysvetľuje, prečo je dnes tak veľa alergikov, prečo majú deti farmárov väčšiu šancu, že sa vyhnú alergii, a naopak, prečo sú na tom horšie jedináčikovia alebo nedojčené deti. Imunológ a alergiológ Stanislav Janota tiež v rozhovore pre Postoj hovorí, že určite by sme nemali jesť viac bryndze a nemali by sme ani veriť testom potravinovej intolerancie, ktoré si dnes ľudia bežne kupujú v lekárňach či cez internet.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Byť mamou „iného“ dieťaťa

Byť mamou „iného“ dieťaťa | Správy Výveska | Scoop.it

Hydrocefalus. Diagnóza, ktorá zasiahne ako ostrý šíp, natrvalo zmení životy rodičov, nehovoriac o údele dieťatka samotného. Rozprávali sme sa s mamičkou, ktorá v 19 rokoch zistila, že čaká syna s touto diagnózou. Aké bolo to desaťročie, ktoré už spolu prežili? Uvidíte, že boli ťažké chvíle, ale aj chvíle úspechov a drobných radostí.

Christin's insight:

Aké je dozvedieť sa, že dieťatko, ktoré čakáte, na ktoré sa tešíte, nebude zdravé? Čakajú vás návrhy, aby ste išli na interrupciu, strach z neznámeho a potom ťažká realita pretkávaná veľkou láskou a radosťou z každého nepatrného úspechu... O tom všetkom nám porozpráva mamička, ktorá to všetko prežila a prežíva.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katolícki odborníci v podnikaní skúmajú možnosti zodpovedného investovania

Katolícki odborníci v podnikaní skúmajú možnosti zodpovedného investovania | Správy Výveska | Scoop.it
Rím 27. júna – „Urobme z Roku milosrdenstva rok, ktorý bude mať dosah na chudobných“. Tak znie názov tohtoročnej trojdňovej Konferencie o vplyve investícií (Impact Investing Conference 2016), ktorá sa dnes končí v Ríme.
Christin's insight:

Poprední odborníci v oblasti podnikania a katolícki lídri z celého sveta sa snažia skúmať možnosti, ako správne využiť silu vplyvu kapitálu na podporu sociálnej misie Katolíckej cirkvi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež tvítuje: Ak je Boh v našom živote, prinášať jeho evanjelium bude radosť

Pápež tvítuje: Ak je Boh v našom živote, prinášať jeho evanjelium bude radosť | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež tvítuje: Ak je Boh v našom živote, prinášať jeho evanjelium bude

Christin's insight:

Ak je Boh prítomný v našom živote, radosť prinášať jeho evanjelium bude našou silou a naším šťastím (Tvít pápeža Františka z 28. júna 2016)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dirigoval vyše osemsto svätých omší | Katolícke noviny

Dirigoval vyše osemsto svätých omší | Katolícke noviny | Správy Výveska | Scoop.it

Rada Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre vedu, vzdelanie a kultúru udelila tento rok Cenu Fra Angelica aj speváckemu zboru pri Kostole sv. Jána z Mathy (Trojička) v Bratislave, na ktorého čele stál takmer päť desaťročí dirigent PETER ČAČKO (80). 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V kúpeľoch Vyšné Ružbachy požehnal spišský biskup prameň

V kúpeľoch Vyšné Ružbachy požehnal spišský biskup prameň | Správy Výveska | Scoop.it

Spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka slávil ďakovnú svätú omšu vo Vyšných Ružbachoch. Pri slávnostnej liturgii si veriaci zároveň uctili relikvie svätej sestry Faustíny a svätého Jána Pavla II. Po skončení eucharistického slávenia biskup Sečka požehnal prameň Jozef, ktorý sa nachádza v kúpeľnom areáli.


more...
No comment yet.
Scoop.it!

Panortodoxný koncil na Kréte sa skončil, ďalší bude do 10 rokov

Panortodoxný koncil na Kréte sa skončil, ďalší bude do 10 rokov | Správy Výveska | Scoop.it

„Napísali sme stránku dejín, novú kapitolu v súčasných dejinách našej Cirkvi“. Týmito slovami komentoval ekumenický patriarcha Bartolomej I. päťdňový Svätý a veľký koncil Pravoslávnej cirkvi, ktorý sa skončil na Kréte.

Christin's insight:

Približne 290 delegátov z 10 pravoslávnych cirkví sa dohodlo, že koncil, ktorý sa uskutočnil po prvý raz po vyše tisícročí, sa odteraz zopakuje každých 7 až 10 rokov. Na záver Panortodoxného koncilu publikovali encykliku a posolstvo „pravoslávnemu ľudu a všetkým osobám dobrej vôle“.

more...
No comment yet.