Správy Výveska
2.7M views | +785 today
Follow
 
Scoop.it!

Desatoro konzervatívca pre účasť v referende s poznámkami pre socialistov a liberálov

Desatoro konzervatívca pre účasť v referende s poznámkami pre socialistov a liberálov | Správy Výveska | Scoop.it

Kľúčové argumenty v konkrétnych referendových otázkach už boli dostatočne osvetlené a seriózne argumenty proti navrhovaným konzervatívnym riešeniam som nezaznamenal. Zaznamenal som však vnútorne nesúrodý pubertálny hate speech Michala Havrana v duchu Voltairovho écraser l'Infâme (zničte, ju nehanebnicu!), ktorý ma inšpiroval k napísaniu tejto eseje.

Christin's insight:

Tento príspevok je určený pre intelektuálne poctivých čitateľov, ktorým ponúka svetonáhľadový kontext referenda o rodine z pohľadu troch základných svetonáhľadových pozícií: konzervativizmus, liberalizmus a socializmus.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Mária nám matersky pripomína Božie milosrdenstvo

Tvít pápeža Františka: Mária nám matersky pripomína Božie milosrdenstvo | Správy Výveska | Scoop.it

Materská prítomnosť Márie nám pripomína, že Boh sa nikdy neunaví skláňať sa milosrdne k ľudstvu. (Tvít pápeža Františka, 29. mája 2017)

Christin's insight:

Materská prítomnosť Márie nám pripomína, že Boh sa nikdy neunaví skláňať sa milosrdne k ľudstvu.

 

(Tvít pápeža Františka, 29. mája 2017)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cirkevný právnik: Ak v cirkvi nerešpektujeme zákony, nastáva morálny úpadok

Cirkevný právnik: Ak v cirkvi nerešpektujeme zákony, nastáva morálny úpadok | Správy Výveska | Scoop.it
Aj keď v súčasnosti sa latinská cirkev riadi novším vydaním kódexu z roku 1983 a východné cirkvi majú svoj vlastný Kódex kánonov východných cirkví z roku 1990, oba vychádzajú z právnych základov vystavaných kódexom z roku 1917.
Christin's insight:

Ak sa v cirkvi nerešpektujú cirkevné zákony, ak cirkevný predstavený postaví sám seba nad pápežský zákon alebo mimo neho, považujem to za drámu konkrétneho cirkevného spoločenstva a za jeho morálny úpadok.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Najstaršia rehoľníčka na svete zomrela vo veku 110 rokov

Najstaršia rehoľníčka na svete zomrela vo veku 110 rokov | Správy Výveska | Scoop.it

Vo veku 110 rokov zomrela v Taliansku sestra kamiliánka Candida Bellottiová. Najstaršia rehoľníčka na svete zomrela 27. mája v rehoľnom dome Služobníčok chorých sv. Kamila v toskánskom meste Lucca.

Christin's insight:

Sestra Candida Bellottiová pochádzala z oblasti Verony, bola tretia z desiatich súrodencov. Ku kamiliánkam vstúpila ako 24-ročná.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Manželstvo očami deduška

Manželstvo očami deduška | Správy Výveska | Scoop.it

Náboženstvo je v manželstve nezastupiteľné. Keď sa manželia s deťmi spoločne modlievajú a chodia do kostola, dokážu ľahšie zvládať krízy a odpúšťať si. Veď naše náboženstvo hlása, že si máme odpúšťať a navzájom sa milovať. 

Christin's insight:

Myslím si, že to, čo viera doteraz hlása o manželstve, treba dodržiavať, pretože to jediné je správne. Bez manželstva nebudú ani dobre vychované deti. Potomkovia síce budú, to nie je problém, ale čo z tých potomkov bude? Aká spoločnosť z toho vznikne? Nájdeme v minulosti pokusy, keď deti vychovávala spoločnosť, napríklad nacisti.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zle robená inklúzia môže zabiť to, čo je na nej dobré

Zle robená inklúzia môže zabiť to, čo je na nej dobré | Správy Výveska | Scoop.it

Stretli sme sa, aby sme hovorili o inklúzii detí s postihnutím do bežných škôl. Prešli si neľahkým bojom o to, aby sa chlapec na vozíku s množstvom obmedzení mohol normálne zaradiť medzi svojich rovesníkov, na inklúziu sa pozerajú s rozumom, vnímajú jej reálne obmedzenia a nie sú za zrušenie špeciálnych škôl.


Christin's insight:

Dominik Drdul sa narodil s poškodenou miechou a hydrocefalom, dnes má dvadsať rokov a študuje právo v Trnave. Vedome si nevybral právo v Bratislave, lebo tam sa nerobia prijímačky a on si ľahšiu cestu nevyberá. Chodí po školách i do Európskeho parlamentu a prednáša o živote ľudí s postihnutím.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Salezián Jozef Luscoň: Dnešná generácia už nevie, čo je to žiť bez internetu

Salezián Jozef Luscoň: Dnešná generácia už nevie, čo je to žiť bez internetu | Správy Výveska | Scoop.it

Saleziáni ho poslali študovať mediálnu problematiku v Ríme, kde strávil tri roky, a bol to pre neho veľmi obohacujúci pobyt. Cesta+ sa s ním rozprávala o tom, ako internet a sociálne siete zmenili životy ľudí a aký postoj by mal kresťan k médiám zaujať. Salezián Jozef Luscoň.

Christin's insight:

Cirkev počas svojej histórie zažila veľa bytostných výziev. A vždy to zvládla. Teraz sme pred ďalšou epochálnou výzvou. Kresťan sa nemá báť, ale má ísť na misie do novovzniknutého mediálneho kontinentu!

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Planéta Kaukaz

Planéta Kaukaz | Správy Výveska | Scoop.it
Zdalo by sa, že pre všetkých Dagestancov jestvuje jeden jediný Dagestan. Každý Dagestanec má však v podstate svoj vlastný Dagestan.
Christin's insight:

Úryvok z novej knihy popredného poľského reportéra o Kaukaze.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Islam verzus kresťanstvo v čoraz viac islamizovanej Afrike

Obe náboženstvá rastú najrýchlejšie práve na čiernom kontinente. Islamizmus, ktorý chápe kresťanstvo ako subverzívnu hrozbu, sa rovnako ako v iných končinách sveta aj v Afrike usiluje o väčší vplyv a teritoriálnu expanziu.
Christin's insight:

Najväčšou hrozbou pre africké kresťanstvo je islamský extrémizmus, a to aj v krajinách, kde islam netvorí náboženskú väčšinu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Združenie mariánskej mládeže

Združenie mariánskej mládeže | Správy Výveska | Scoop.it

Áno, drahý čitateľ, čítaš správne. Naozaj existuje združenie mladých, ktoré nezaložil nikto iný ako Panna Mária. Ak sa chceš o ňom dozvedieť viac, pokračuj v čítaní.

Christin's insight:

Jediné združenie mládeže na svete, ktoré si vyprosilo nebo? Chcem vedieť viac!

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cirkev, ktorá bola katolícka skôr ako Rím

Cirkev, ktorá bola katolícka skôr ako Rím | Správy Výveska | Scoop.it

Celkovo existuje desať orientálnych katolíckych cirkví, deväť z nich vzniklo zo staroorientálnych cirkví, jedna z byzantskej cirkvi.

Christin's insight:

Jedinečný príbeh Melchitskej gréckokatolíckej cirkvi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V priemyselnom Janove slávia omše priamo vo fabrikách

V priemyselnom Janove slávia omše priamo vo fabrikách | Správy Výveska | Scoop.it
Priemyselné mesto s 580 tisíc obyvateľmi, známe svojimi oceliarňami a prístavom,  zaznamenalo za posledné polstoročie tretinový úbytok občanov, čo predstavuje odliv 250 tisíc ľudí.
Christin's insight:

Pastoračnú návštevu Janova v sobotu 27. mája začne pápež František stretnutím s ľuďmi práce na pôde metalurgického komplexu Ilva v Cornigliane. Na rovnakom mieste začínal návštevu metropoly Ligúrie v roku 1985 sv. Ján Pavol II.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Malé sestry dona Orioneho na audiencii u pápeža Františka

Malé sestry dona Orioneho na audiencii u pápeža Františka | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec dnes prijal na osobitnej audiencii členky kongregácie Malých sestier misionárok lásky, ktoré sa zišli v Ríme na svojej generálnej kapitule. 

Christin's insight:

Kongregáciu založil v roku 1915 taliansky kňaz Don Orione, ktorého v roku 2004 svätorečil pápež Ján Pavol II.
Malé sestry misionárky lásky pôsobia na štyroch kontinentoch: v Európe, Latinskej Amerike, Ázii a Afrike.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Egypte zahynulo pri útoku na autobus 23 koptských kresťanov

V Egypte zahynulo pri útoku na autobus 23 koptských kresťanov | Správy Výveska | Scoop.it

Ozbrojenci mali podľa egyptských médií zaútočiť na autobus, ktorý smeroval do kláštora svätého Samuela v provincii Minjá, približne 220 kilometrov južne od Káhiry.

Christin's insight:

Dvadsaťtri ľudí prišlo o život a 25 ďalších utrpelo zranenia v južnom Egypte pri útoku na autobus prevážajúci koptských kresťanov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svetový summit rodín v Budapešti: Budujme silné rodiny

Svetový summit rodín v Budapešti: Budujme silné rodiny | Správy Výveska | Scoop.it
Budovať silné rodiny. Tak znelo jedno z hlavných hesiel Svetového summitu rodín, ktorý uplynulý týždeň (25. – 28. mája 2017) hostil Budapešť. Stretnutie združovalo tri podujatia: II. demografické fórum, XI. svetový kongres rodín a II. európske fórum «Jeden z nás».  
Christin's insight:

Recept pre silnú rodinu je jednoduchý. V rodine musí byť na prvom mieste Boh, to je základ. Rodina sa musí spolu stretávať, musí sa spolu modliť. Z tohto základu vychádzajú nielen postoje rodičov, ale aj detí, ktoré si ich osvoja a ako rastú, zapájajú sa do spoločnosti.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

MARTIN LIŽIČIAR: Chceme ukazovať na cieľ, a nerobiť kompromisy

MARTIN LIŽIČIAR: Chceme ukazovať na cieľ, a nerobiť kompromisy | Správy Výveska | Scoop.it

Pokračujeme v tom, v čom sme začali na webe. Cestaplus.sk existuje od decembra 2013 a má svoj štýl, priestor, čitateľov aj jazyk. Postupne dozrelo rozhodnutie, podporené z rôznych strán, ísť do fyzického sveta – tlačiť noviny. Každé dva týždne, aby ich čitatelia mohli nájsť vo svojich schránkach a chytiť do rúk, prípadne ovoňať.

Christin's insight:

Novinársky začínal ešte ako študent gymnázia v Šaštíne. Ostalo mu to doteraz. Po založení portálu cestaplus.sk spustil počas posledných Vianoc nový projekt – tlačený dvojtýždenník Slovo+. Nielen o novinách, ale aj o otvorenej náruči Cirkvi či otázke, čo vlastne je „kresťanské“ médium, sa zhovárame s Martinom Ližičiarom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

​Manželstvo – možno je tu na to, aby ťa zabilo 

​Manželstvo – možno je tu na to, aby ťa zabilo  | Správy Výveska | Scoop.it
Ak už nejaký čas žiješ v manželstve, možno si si viackrát pomyslel: „Toto manželstvo ma raz zabije!“ Napokon, život v manželstve rozhodne nie je jednoduchý. Naozaj sa v ňom vyskytujú obdobia, ktoré od nás vyžadujú nadmerné úsilie a prinášajú len málo radosti.
Christin's insight:

Jedna vec je istá. Manželstvo je určené dospelým ľuďom. Je plné výziev i ťažkostí, zároveň však poskytuje aj mnoho uspokojenia.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Neriešte len školu, ale aj školskú tašku!

Neriešte len školu, ale aj školskú tašku! | Správy Výveska | Scoop.it
Pre rodičov, ktorí chcú aby ich dieťa malo zdravú chrbtovú kosť nielen metaforicky, prichádza s končiacim školským rokom príležitosť prehodnotiť výber školskej tašky najmä pre žiakov prvých stupňov základných škôl. 
Christin's insight:

Rastúce telá detí sú každý deň vystavované váhe preplnených školských tašiek. Jej nesprávne rozloženie môže mať pri kompromisných riešeniach dlhotrvajúce zdravotné následky..

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Poludňajší príhovor Svätého Otca v 7. veľkonočnú nedeľu – Deň masmédií

Poludňajší príhovor Svätého Otca v 7. veľkonočnú nedeľu – Deň masmédií | Správy Výveska | Scoop.it

„Cirkev existuje pre ohlasovanie Evanjelia,“ povedal pápež František, keď sa spojil s veriacimi na Námestí sv. Petra pri poludňajšej mariánskej modlitbe. 

Christin's insight:

Táto úloha podľa jeho slov predstavuje „dôstojnosť“ a „najväčšiu česť“ každého pokrsteného. Svätý Otec v katechéze hovoril o Ježišovom nanebovstúpení spojenom s odovzdaním misijného poslania Cirkvi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

KRESŤANSKÉ MÉDIÁ: Písať rovnakým štýlom ako bulvár?

KRESŤANSKÉ MÉDIÁ: Písať rovnakým štýlom ako bulvár? | Správy Výveska | Scoop.it

Dôvod, pre ktorý sú bežným ľuďom kresťanské médiá vzdialené, nie je len vo vierovyznaní opýtaných. Stále sa zdá, že tie „sväté“ noviny a weby sú príliš slabé a oproti liberálnym médiám sú len čajovým odvarom.

Christin's insight:

Ak by sme zastavili na ulici náhodného okoloidúceho a položili mu otázku, aké kresťanské médiá pozná, možno by si spomenul na Katolícke noviny. Tí menej informovaní by sa počudovali, či vôbec nejaké existujú. Prečo je to tak?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František v Janove: Mladí, nebuďte „turistami života“

Pápež František v Janove: Mladí, nebuďte „turistami života“ | Správy Výveska | Scoop.it
Janovská mládež predstavila pápežovi Františkovi svoju misiu s programovým názvom „Plná radosť“, ktorá sa zrodila po Národnom eucharistickom kongrese v Janove. Svätý Otec odpovedal aj na otázky.
Christin's insight:

Misia nám dáva nový pohľad, pretože sa osobne stretneme s tým, kto trpí a prežíva bolesť, objaviac tak tvár Pána. To je myšlienka z pápežovho stretnutia s mladými v janovskej Svätyni Panny Márie Strážkyne.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nájsť si čas

Nájsť si čas | Správy Výveska | Scoop.it

Nájsť si takýto čas nevyhnutne znamená vzdať sa niečoho iného. Preto musíme počas dňa neustále súdiť, nakoľko je niečo dôležité pre našu spásu. Podporuje to našu spásu alebo jej to bráni? Dobré na tom je to, že čím viac robíme správne rozhodnutia a čím častejšie skrátka spravíme krok a rozhodneme sa, tým ľahšie sa nám rozhoduje pre správnu vec.

Christin's insight:

Možno sa to zdá zvláštne vzhľadom na všetky voľnočasové aktivity, ktoré existujú v modernom svete, no dnes už nie je také ľahké vyhradiť si každý deň čas na modlitbu, štúdium Písma či čítanie dobrej katolíckej knihy.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež v Janove so svetom práce: Práca je dar, nielen zásluha

Pápež v Janove so svetom práce: Práca je dar, nielen zásluha | Správy Výveska | Scoop.it

Tisícky oceliarov, pracovníkov lodných dokov a ďalších priemyselných podnikov prišli na stretnutie s pápežom symbolicky v pracovných odevoch, viacerí s prilbami na hlavách. Po privítaní miestnym arcibiskupom kard. Angelom Bagnascom Svätý Otec odpovedal na otázky, ktoré mu predložili štyria zástupcovia z radov robotníkov, manažérov, odborárov a nezamestnaných.

Christin's insight:

Svätý Otec František venoval poslednú májovú sobotu pastoračnej návšteve Janova. V priemyselnej metropole Ligúrie začal svoj program už o 8.30 ráno stretnutím so „svetom práce“: „Svet práce je ľudskou prioritou, a preto ho treba brať aj ako kresťanskú prioritu“, povedal Svätý Otec za potlesku prítomných. Dodal, že „vždy tu bolo priateľstvo medzi Cirkvou a prácou, počnúc Ježišom robotníkom.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Skôr dokument než horor. Čo chcel povedať prvý Votrelec?

Skôr dokument než horor. Čo chcel povedať prvý Votrelec? | Správy Výveska | Scoop.it

Odložme ale teraz bokom rozporuplné reakcie fanúšikov či kritikov na posledné dva filmy z votrelovskej ságy a pozrime sa na pôvodného Votrelca, v ktorom sa zrkadlí podstata filozofie a význam celej série.

Christin's insight:

Keď jeden obrázok povie viac než tisíc slov, koľko potom vypovie celý film? Film Votrelec je pre mnohých nevkusný, avšak vypovedá o našej spoločnosti viac, ako sme si ochotní pripustiť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nie je pravda, že Cirkev “nerieši” kňazov, ktorí verejne podporujú Kotlebu

Nie je pravda, že Cirkev “nerieši” kňazov, ktorí verejne podporujú Kotlebu | Správy Výveska | Scoop.it

Z vyjadrenia, že Cirkev svojim kňazom v demokratickej spoločnosti nemôže diktovať politické presvedčenie, je manipulatívne vyvodzovať uzáver, že nijakým spôsobom ani nereaguje na ich svojvoľné konanie, na ktoré im nedala žiaden mandát. V hraniciach možností kánonického práva Cirkev konala a bude konať. Zo správania niekoľkých kňazov je ale neprimerané usudzovať o postoji tisícov ďalších a celej Cirkvi v našej krajine.

Christin's insight:

Martin Kramara, hovorca KBS: "Cirkev nemôže svojim kňazom diktovať súkromné politické presvedčenia. To však neznamená, že kňazi tieto presvedčenia môžu verejne prezentovať takým spôsobom, ktorý vzbudzuje dojem politickej angažovanosti predstaviteľov Cirkvi. Takto sa kňazi správať nesmú - a to nielen v prípade ĽSNS. Kňazi, ktorí napriek tomu svojvoľným konaním verejne vyzývali k podpore politických strán, boli svojimi predstavenými vážne napomenutí."

 

KBS sa od ĽSNS dištancovala, avšak denníku SME sa to zdá naďalej akoby málo: Konferencia biskupov Slovenska síce kritizuje verejnú podporu kňazov Kotlebovej strane, nehovorí o škodlivosti jej ideológie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Moja cesta: Sv. Filip Neri

Moja cesta: Sv. Filip Neri | Správy Výveska | Scoop.it

(Sviatok 26. mája)

Stále sa pozerám na môjho Boha, škrabem sa v mojej brade a pýtam sa: „Bože, za čo som vlastne svätý?“


Christin's insight:

Ešte na smrteľnej posteli som sľuboval, že sa polepším, lebo som mal neustále pocit, že som vlastne nič dobré v živote neurobil, a to som už mal osemdesiat rokov. Možno by bolo lepšie, keby som ostal pri strýkovi a stal sa obchodníkom, ako si môj chudobný otec želal. 

more...
No comment yet.