Správy Výveska
2.7M views | +812 today
Follow
 
Scoop.it!

Dělal jsem asistovanou reprodukci

Dělal jsem asistovanou reprodukci | Správy Výveska | Scoop.it

Samozřejmě! Když jsem končil lékařskou fakultu, věděl jsem, že se budu zabývat neplodností. Na škole je jen jedno schéma: řešením neplodnosti je umělé oplodnění. O tom je přesvědčený každý student po šesti letech studií. Takže když mi zavolal ředitel jedné z největších IVF klinik s otázkou, jestli bych chtěl u něho pracovat, neváhal jsem. O tom jsem přece snil, o „léčbě” neplodnosti!

Christin's insight:

Poľský gynekológ Jacek Szulz pracoval sedem rokov v jednej z najväčších IVF kliník v Poľsku. Bol presvedčený, že robí správnu vec. V skutočnosti však išlo o biznis s ťažkým dopadom na zdravie a psychiku žien, ktoré týmto procesom prešli. 

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Čo s prázdninami?

Čo s prázdninami? | Správy Výveska | Scoop.it

A je to tu! Pred nami dva krásne letné slnečné mesiace bez školských povinností. Môžeme s nimi naložiť tak, ako chceme – a mali by sme tak, ako najlepšie vieme!

Christin's insight:

Nenechajme deti v záhaľke a ničnerobení. Aj keď sú prázdniny, deti by mali mať svoje povinnosti v domácnosti a v záhrade, prípadne pri domácich zvieratách. Jasne si povedzme už na začiatku prázdnin, čo od nich cez leto očakávame, aké úlohy si budú denne, prípadne týždenne, plniť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Keď kríza nečakane vyvrátila jeden expertný odhad o vyučovaní sexu

Keď kríza nečakane vyvrátila jeden expertný odhad o vyučovaní sexu | Správy Výveska | Scoop.it

Vo Veľkej Británii mali dlhé roky zavedený program, v ktorom učili mladých správnemu sexuálnemu životu. Keď ho pre krízu museli zredukovať, výsledky boli lepšie.

Christin's insight:

Vo Veľkej Británii mali dlhé roky zavedený program, v ktorom učili mladých správnemu sexuálnemu životu. Keď ho pre krízu museli zredukovať, výsledky boli lepšie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Konferencia Oheň: Aby sme žili v Božej rodine

Konferencia Oheň: Aby sme žili v Božej rodine | Správy Výveska | Scoop.it

Od sobotňajšieho rána sa veriaci (a možno aj neveriaci) postupne schádzali na programe. Začínal sa chválami. Tradične. No okrem hudobnej služby spoločenstva Marana Tha pribudli na pódiu ďalší – Lámačské chvály. Spolupráca oboch tímov sa stretla v jednote – hudobnej, ale predovšetkým v duchovnej. Srdcia naladené na chválovú modlitbu rozprúdili hádam celú arénu. A komu nestačil iba zvuk, mohol sa nechať uniesť vetrom, ktorý rozviali obrovské vlajky tanečníkov.

Christin's insight:

Mnohí potom v hale prežili, že chcú prijať uzdravenie vo svojich vzťahoch, predovšetkým vo vzťahu s Bohom. Na rad prišli modlitby príhovoru. Mikrofónu sa ujal redemptorista Jozef Mihok, jeden z tých, ktorému udelil pápež František službu misionára milosrdenstva v Roku milosrdenstva. V tej chvíli nastal silný moment prosby o odpustenie všetkým kňazom, ktorí mohli prítomných v živote zraniť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katechéza Svätého Otca Františka: Nádej byť svätým

Katechéza Svätého Otca Františka: Nádej byť svätým | Správy Výveska | Scoop.it

Pri dnešnej generálnej audiencii, na ktorej sa za horúceho počasia zúčastnilo okolo 12 tisíc pútnikov, hovoril Svätý Otec o nádeji v súvislosti so svätosťou. 

Christin's insight:

Zdôraznil, že nádej byť svätým sa týka každého človeka a zaručuje ju sám Boh. Svätosť znamená plnenie si denných povinností s otvorenosťou pre Boha, a to sa týka aj prežívania ťažkostí a utrpenia. K prežívaniu svätosti nám veľmi pomáha blízkosť svätých, ktorí sú už v nebi, zdôraznil v dnešnej katechéze Svätý Otec.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Trump mal právo vyhodiť Comeyho. Môže aj Muellera, ale bola by to chyba

Trump mal právo vyhodiť Comeyho. Môže aj Muellera, ale bola by to chyba | Správy Výveska | Scoop.it

Prezident nemôže byť súdený za niečo, čo mu umožňuje americká ústava, píše harvardský profesor práva Alan Dershowitz.
Niekoľko ľudí blízkych Trumpovej vláde v posledných dňoch tvrdí, že prezident vyhodí špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Muellera. 

Christin's insight:

Viacero konzervatívcov vyhlásilo, že prezident, ktorý vymenovanie špeciálneho vyšetrovateľa sám označil za „hon na čarodejnice“, by mal Muellera vyhodiť. Minulý víkend Newt Gingrich na svojom twitteri napísal: „Republikáni sa mýlia, ak si myslia, že špeciálny vyšetrovateľ bude férový... Treba to prehodnotiť.“ Ďalší hovorili podobne. Hoci by bol taký krok legálny, bola by to hrozná chyba.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

SVEDECTVO: Od alkoholu k odovzdanosti Pánovi

SVEDECTVO: Od alkoholu k odovzdanosti Pánovi | Správy Výveska | Scoop.it
Maroš je päťdesiatročný, vysoký, zavalitý chlap s dlhými šedivými vlasmi a bradou. Unavený, ubolený, s diagnózou polyneuropatie a cirhózou pečene. Na dlhšie trasy chodí s palicou, bolia ho opuchnuté nohy. Cez plece má vždy prehodenú brašňu. V našej komunite RESOTY žije štvrtý mesiac, prešiel viacerými útulkami, kým sa dostal k nám.
Christin's insight:

S Marošom sme si dohodli rozhovor pred niekoľkými dňami. Napriek tomu, že je už vyše roka invalidný dôchodca, privyrába si predajom časopisu Nota Bene. Každé doobedie sa vyberá na svoju púť po Bratislave, z ktorej sa vracia podvečer s opuchnutými nohami.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kiska: Iniciatíva troch morí by mala posilniť EÚ

Kiska: Iniciatíva troch morí by mala posilniť EÚ | Správy Výveska | Scoop.it

Summit Iniciatívy troch morí sa uskutoční začiatkom júla a zídu sa na ňom lídri z 12 krajín vrátane Slovenska. Budú viesť rozhovory o rozvíjaní energetických a infraštruktúrnych vzťahov v oblasti medzi Baltským, Jadranským a Čiernym morom.

Christin's insight:

Iniciatíva troch morí by mala spraviť Európsku úniu ešte silnejšou a súdržnejšou. Prezident SR Andrej Kiska to uviedol včera počas oficiálnej návštevy Chorvátska.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

„Dospievanie nie je choroba“ - pápež František na kongrese Rímskej diecézy

„Dospievanie nie je choroba“ - pápež František na kongrese Rímskej diecézy | Správy Výveska | Scoop.it

Prvú časť so šesťbodového príhovoru nazval Svätý Otec «rímske nárečie». Prítomným predstavil niektoré z výziev, ktorým musia rodiny vo Večnom meste čeliť. Sú nimi vzdialenosť medzi domovom a prácou (ktorej prekonanie niekedy zaberie aj dve hodiny), nedostatok úzkych rodinných vzťahov kvôli presťahovaniu sa za prácou alebo kvôli zaplateniu nájomného, každý mesiac sa žije do „posledného centu“, mnohokrát chýba čas na zoznámenie sa so susedmi, v mnohých prípadoch zostávajú deti doma samé

Christin's insight:

Buďme nablízku dospievajúcim, obdobie adolescencie je„náročným obdobím“, avšak „nie je to nejaká choroba“. Pápež František sa takto prihovoril dvom tisíckam účastníkov kongresu Rímskej diecézy. Práve výchova dospievajúcich a pomoc rodičom je témou tohtoročného kongresu, ktorý nesie názov „Nenechajme ich samých! Sprevádzajme rodičov pri výchove dospievajúcich detí“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František putoval k hrobom kňazských osobností Talianska

Pápež František putoval k hrobom kňazských osobností Talianska | Správy Výveska | Scoop.it
Svätý Otec okrem tichej súkromnej modlitby v kostole a na cintoríne pozdravil aj zhromaždených kňazov miestnych diecéz a oslovil aj rodákov dvoch osobností.
Christin's insight:

Dnešné dopoludnie venoval pápež František púti do oblastí Lombardie a Toskánska k hrobom dvoch významných talianskych kňazov. Don Primo Mazzolari (1890-1959) a don Lorenzo Milani (1923-1967) vo svojej dobe patrili medzi tzv. „nepohodlné osobnosti“, avšak prorocky ukázali správny smer pre Cirkev a spoločnosť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Začína sa Rezníkova éra RTVS

Začína sa Rezníkova éra RTVS | Správy Výveska | Scoop.it

Voľba šéfa RTVS zaváňala koaličným konfliktom, ale Robert Fico ju rutinne zvládol. Jaroslav Rezník si teraz musí povedať, kde bude hranica voči Andrejovi Dankovi.

Christin's insight:

Hoci to chvíľu vyzeralo na koaličný stret, ani voľba šéfa RTVS nevniesla do koalície také napätie, aby to bolo výrazne cítiť na verejnosti. Robert Fico koalíciu touto voľbou previedol bez ujmy, hoci aj za cenu frčky do nosa pre ministra kultúry Marka Maďariča, ktorý držal stranu Václavovi Mikovi. A na nomináciu mal ako minister kultúry prednostné právo.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zomrel indický kardinál Ivan Dias, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov

Zomrel indický kardinál Ivan Dias, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov | Správy Výveska | Scoop.it

V Ríme včera zomrel vo veku 81 rokov indický kardinál Ivan Dias, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný arcibiskup Bombaja.

Christin's insight:

Svätá omša poslednej rozlúčky so zosnulým kardinálom Ivanom Diasom bude v stredu popoludní v Bazilike sv. Petra. Predsedať jej bude dekan Kardinálskeho kolégia Angelo Sodano. Svätý Otec ako zvyčajne na záver vykoná obrad posledného odporúčania.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Spojené arabské emiráty: Mešitu v Abú Dhabí pomenovali po Márii, Ježišovej Matke

Spojené arabské emiráty: Mešitu v Abú Dhabí pomenovali po Márii, Ježišovej Matke | Správy Výveska | Scoop.it

Korunný princ emirátu Abú Dhabí (Abú Zabí) šejk Mohammed Bin Zayed nechal premenovať jednu z mešít na «Mariam, Umm Eisa», čo v arabčine znamená «Mária, Ježišova Matka». Mešita sa nachádza vo štvrti Al Mushrif v centre hlavného mesta Spojených arabských emirátov.  

Christin's insight:

Zmena má podľa oficiálnej tlačovej agentúry arabskej krajiny za cieľ „podporiť sociálne putá medzi nasledovníkmi rôznych náboženstiev“ a zdôrazniť podobnosti medzi kresťanstvom a islamom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako kresťan šéfoval liberálnej strane. Ale médiá ho zničili

Ako kresťan šéfoval liberálnej strane. Ale médiá ho zničili | Správy Výveska | Scoop.it

Tim Farron bol vo Veľkej Británii lídrom liberálnych demokratov, no minulý týždeň už neuniesol tlak a odstúpil.

Christin's insight:

Podľa vlastných slov tak totiž urobil z dôvodu, že „nevidí možnosť, ako zostať verný Kristovi a popri tom byť lídrom liberálnej strany v Británii 21. storočia“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Chráň nás od pokušenia alebo kam utekať od pokušenia? - Bezhranicna.sk

Chráň nás od pokušenia alebo kam utekať od pokušenia? - Bezhranicna.sk | Správy Výveska | Scoop.it
Asi hneď človeku napadne, že v modlitbe Otče náš sa modlíme: „A neuveď nás do pokušenia...“ Áno, je to tak. Nadpis som zvolila tak, aby vystihol zámer, s akým som sa pustila do tejto ťažkej témy. Čo sa dá robiť s pokušením?
Christin's insight:

Skutočná pokora nie je o plazení sa v prachu, ale o tom, pozrieť sa pravde do očí.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Štyria kardináli opäť napísali pápežovi. Žiadajú stretnutie a vysvetlenie

Štyria kardináli opäť napísali pápežovi. Žiadajú stretnutie a vysvetlenie | Správy Výveska | Scoop.it

Vplyvní kardináli, ktorým sa nepozdávajú niektoré časti Františkovho dokumentu Amoris laetitia, naďalej požadujú jasné vysvetlenia.

Christin's insight:

"To, čo je hriechom v Poľsku, je normálne v Nemecku," napísali štyria kardináli pápežovi Františkovi a žiadajú nápravu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nominant Rádia Lumen Peter Lazor z Markušoviec sa stal Otcom roka 2017

Nominant Rádia Lumen Peter Lazor z Markušoviec sa stal Otcom roka 2017 | Správy Výveska | Scoop.it

V bratislavskom Zichyho paláci vyhlásili v pondelok organizátori ankety Otec roka za víťaza nominanta Rádia Lumen Petra Lazora z Markušoviec. Deň vyhlasovania výsledkov 27. ročníka ankety pripadol tentokrát na veľmi symbolický dátum. Presne 19. júna pred 107 rokmi sa konala prvá neoficiálna oslava Dňa otcov v USA. Celé to iniciovala malá Sonora, ktorá si chcela uctiť svojho otca za to, že zvláda výchovu šiestich detí.

Christin's insight:

V bratislavskom Zichyho paláci vyhlásili v pondelok organizátori ankety Otec roka za víťaza nominanta Rádia Lumen Petra Lazora z Markušoviec. Každý rodič, ktorý v dnešnej dobe dokáže vychovávať päť a viac detí, je hrdina. A tým rozhodne je aj Peter Lazor nielen pre svoje deti, ale aj pre Rádio LUMEN, ktoré Petra nominovalo.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Deti využívajú tri druhy protestov. Ako na ne reagovať? 

Deti využívajú tri druhy protestov. Ako na ne reagovať?  | Správy Výveska | Scoop.it

Keď sa deťom niečo nepáči, často skúšajú na rodičov rôzne „hry“ v podobe protestov, ktoré môžu mať až trojakú podobu. Pomocou protestov chcú presvedčiť rodičov, aby zmenili rozhodnutie, zrušili trest alebo odpustili splnenie nejakej povinnosti. 

Christin's insight:

Deti túto hru vedia hrať oveľa skôr, ako si to dokážete všimnúť. Ak ich hru odhalíte čo najskôr a naučíte sa neprehrať, zostane vám na výchovu oveľa viac energie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Po dvoch rokoch odstúpil generálny revízor Svätej stolice

Po dvoch rokoch odstúpil generálny revízor Svätej stolice | Správy Výveska | Scoop.it

O odstúpení generálneho revízora pre ekonomický sektor Svätej stolice informovalo včera vatikánske Tlačové stredisko. Svätý Otec akceptoval rezignáciu generálneho revízora Dr. Libera Miloneho predloženú v pondelok 19. júna. 

Christin's insight:

Jeho dvojročná spolupráca so Svätou stolicou sa ukončila formou „vzájomnej dohody“, uvádza sa v oznámení, ktoré dodáva, že proces menovania nového zodpovedného vedúceho Úradu generálneho revízora sa začne zakrátko.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Povzbudenia spoza míting stola: Zachytiť Ťa, Bože 

Povzbudenia spoza míting stola: Zachytiť Ťa, Bože  | Správy Výveska | Scoop.it

„Aké mnohoraké sú tvoje diela, Pane. Všetko si múdro stvoril. Zem je plná tvojho stvorenstva.“(Ž 104, 24)

Christin's insight:

Sedela som s rannou kávou doma a horúčkovito uvažovala, koľko práce ma dnes v robote čaká. Okrem toho som vedela, že poobede musím zabehnúť s jedným z detí k lekárovi, potom utekať nakúpiť, odniesť niečo mame a všetko to stihnúť do štvrtej, kedy vyberám škôlkarov zo škôlky. Dobre známy pocit  stresu ma už-už začal valcovať.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kto Žitňanskej posvätí Istanbulský dohovor?

Kto Žitňanskej posvätí Istanbulský dohovor? | Správy Výveska | Scoop.it

V rovnaký deň, keď konzervatívci a feministky diskutovali u ministerky Žitňanskej o Istanbulskom dohovore, premiér Fico sedel na zasadnutí slovenských biskupov.

Christin's insight:

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská by možno aj chcela dokončiť to, čo pred šiestimi rokmi začala. No rovnako ako jej predchodca, ani Žitňanská sa nehrnie do predloženia tzv. Istanbulského dohovoru na vládu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka v Svetový deň utečencov

Tvít pápeža Františka v Svetový deň utečencov | Správy Výveska | Scoop.it

Osobné stretnutie s utečencami rozptyľuje obavy a skreslené ideológie a pomáha rásť v ľudskosti. (Tvít pápeža Františka, 20. júna 2017)

Christin's insight:

Osobné stretnutie s utečencami rozptyľuje obavy a skreslené ideológie a pomáha rásť v ľudskosti.

 

(Tvít pápeža Františka, 20. júna 2017)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Predseda KBS: Výzvou je mravnosť, demografická kríza a reforma vzdelávania

Predseda KBS: Výzvou je mravnosť, demografická kríza a reforma vzdelávania | Správy Výveska | Scoop.it

Z týchto dôvodov rád využívam túto príležitosť, aby som sa v mene Konferencie biskupov Slovenska podelil o niekoľko úvah, ktoré nadväzujú na aktuálne spoločenské témy a rozvíjajú tému miesta Katolíckej cirkvi v našej spoločnosti.

Christin's insight:

Členovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) privítali dnes na plenárnom zasadnutí predsedu vlády SR Roberta Fica. Vystúpil na úvod ich dvojdňového pracovného rokovania v Marianke (20. - 21. júna 2017). Premiéra Fica privítal predseda KBS. Mons. Stanislav Zvolenský. Prečítajte si príhovor otca arcibiskupa v plnom znení.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec sa zúčastní na jubilejnom sympóziu Vincentskej rodiny v Ríme

Svätý Otec sa zúčastní na jubilejnom sympóziu Vincentskej rodiny v Ríme | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec František povzbudil vincentínov sláviacich 400. jubileum zrodu svojej charizmy, aby v sile a odvahe kráčali ďalej. 

Christin's insight:

Pri včerajšej audiencii generálneho predstaveného Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul pátra Tomaža Mavriča CM Svätý Otec potvrdil svoju účasť na pripravovanom jubilejnom sympóziu Vincentskej rodiny. Spoločenstvá s vincentskou charizmou z celého sveta sa stretnú v Ríme 12. – 15. októbra 2017.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Americké tabu

Americké tabu | Správy Výveska | Scoop.it

Amerika nosí v svojom vnútri tabu: politické atentáty a konšpirácie. V čom je to nebezpečné?

Christin's insight:

James Thomas Hodgkinson mal 66, pochádzal zo štátu Illinois a pred pár dňami, 14. júna desať minút strieľal na politikov republikánskej strany.  Štyria z prítomných boli postrelení, jeden z nich politik - tajomník republikánskej väčšiny v dolnej komore amerického Kongresu Steve Scalise bol v kritickom stave.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Homília na slávnosť Božieho tela: Eucharistia je pamiatka Božej lásky

Homília na slávnosť Božieho tela: Eucharistia je pamiatka Božej lásky | Správy Výveska | Scoop.it

V plnom znení prinášame homíliu Svätého Otca Františka pri svätej omši zo Slávnosti Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi, ktorej predsedal v nedeľu 18. júna 2017 o 19. hod. na priestranstve pred Lateránskou bazilikou v Ríme.

Christin's insight:

Pri slávnosti Božieho tela (Corpus Domini) sa viackrát opakuje téma pamäti: «Spomeň si na celú cestu, ktorú Pán tvoj Boh ti dal prejsť [...]. Nezabudni na Pána, [...]ktorý ťa na púšti kŕmil mannou» (porov. Dt 8,2.14.16) – povedal Mojžiš ľudu.

more...
No comment yet.