Správy Výveska
2.8M views | +1.1K today
Follow
 
Scoop.it!

Dělal jsem asistovanou reprodukci

Dělal jsem asistovanou reprodukci | Správy Výveska | Scoop.it

Samozřejmě! Když jsem končil lékařskou fakultu, věděl jsem, že se budu zabývat neplodností. Na škole je jen jedno schéma: řešením neplodnosti je umělé oplodnění. O tom je přesvědčený každý student po šesti letech studií. Takže když mi zavolal ředitel jedné z největších IVF klinik s otázkou, jestli bych chtěl u něho pracovat, neváhal jsem. O tom jsem přece snil, o „léčbě” neplodnosti!

Christin's insight:

Poľský gynekológ Jacek Szulz pracoval sedem rokov v jednej z najväčších IVF kliník v Poľsku. Bol presvedčený, že robí správnu vec. V skutočnosti však išlo o biznis s ťažkým dopadom na zdravie a psychiku žien, ktoré týmto procesom prešli. 

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Sagan sa tretíkrát v rade stal majstrom sveta

Sagan sa tretíkrát v rade stal majstrom sveta | Správy Výveska | Scoop.it

Peter Sagan obhájil v nórskom Bergene titul svetového šampióna v cestnej cyklistike. Slovenský reprezentant, ktorý vlani triumfoval v Dauhe a rok predtým ovládol preteky v americkom Richmonde, zvíťazil v záverečnom špurte nedeľňajších pretekov s hromadným štartom. Sagan tak prepísal štatistiky, keď ako prvý v histórii zvíťazili na svetovom šampionáte trikrát za sebou.

Christin's insight:

Peter Sagan obhájil v nórskom Bergene titul svetového šampióna v cestnej cyklistike.

 

Kto je Peter Sagan.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Anjel Pána so Svätým Otcom: Boh chce dať všetkým tú istú odmenu

Anjel Pána so Svätým Otcom: Boh chce dať všetkým tú istú odmenu | Správy Výveska | Scoop.it

Ako zvyčajne sa Svätý Otec pomodlil s veriacimi na Námestí sv. Petra mariánsku modlitbu Anjel Pána. „Nech nám presvätá Panna Mária pomáha, aby sme do nášho života prijali logiku lásky, ktorá nás oslobodí od namýšľania si, že si zasluhujeme Božiu odmenu, a od vynášania negatívnych súdov nad druhými,“ zaželal všetkým pápež František a udelil im požehnanie.

Christin's insight:

O otcovskej štedrosti a veľkodušnosti Boha voči každému človeku bez rozdielu hovoril pápež František v dnešnú 25. nedeľu liturgického obdobia cez rok vo svojom poludňajšom príhovore z okna Apoštolského paláca. Pri výklade Ježišovho podobenstva o hospodárovi a robotníkoch vo vinici zdôraznil, že Boh chce povolať všetkých, aby pracovali pre jeho kráľovstvo“ a „na konci chce dať všetkým tú istú odmenu, ktorou je spása, večný život.“

 

Sledujte kroky Svätého Otca Františka

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vedeli ste, že v skutočnosti existujú 4 rôzne typy introvertov?

Vedeli ste, že v skutočnosti existujú 4 rôzne typy introvertov? | Správy Výveska | Scoop.it

Introvert (z lat. intro = vnútri, versio = obracať) je človek, ktorý sa obracia do „svojho vnútra“, zameriava sa na svoj vlastný vnútorný svet, v ktorom prevláda fantázia a predstavivosť. Ľudia introverti bývajú premýšľaví a mlčanliví. Majú radi samotu. Radi snívajú, tvoria, premýšľajú. Samozrejme, nemôžu byť sami stále. Vyhľadávajú spoločnosť úzkeho kruhu osôb. Veľa ľudí si k sebe nepripustia, no práve o to sú ich vzťahy hlbšie.

Christin's insight:

Introverti sa od extrovertov rozlišujú mnohými povahovými vlastnosťami i nazeraním na svet. Tak, ako však nenájdete dvoch rovnakých extrovertov, tak nenájdete ani dvoch rovnakých introvertov. Vedcom sa podarilo introvertné typy ľudí rozdeliť do 4 skupín.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

George Weigel o neočakávanom živote s Jánom Pavlom II.

George Weigel o neočakávanom živote s Jánom Pavlom II. | Správy Výveska | Scoop.it

Silní a mocní, či už medzi klerikmi, alebo laikmi mávajú určitú slabôstku, a tou je záľuba pozrieť si index novovydanej knihy, či sa tam nenájde ich meno, a ak, ako často. Mám tušenie, že najnovšia kniha Georga Weigela bude pre mnohých príležitosťou ku kradmému nahliadaniu.

Christin's insight:

Pápežov životopisec v novej knihe hovorí o lekciách nádeje, aké zažíval s poľským pápežom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nezazeraj, ale konaj dobro!

Nezazeraj, ale konaj dobro! | Správy Výveska | Scoop.it

Evanjeliový úryvok tejto nedele nabúrava predstavy tých, ktorí aj náboženstvo považujú za istý druh výmenného obchodu postaveného na výkone a odmene. Reč je o podobenstve O robotníkoch vo vinici (Mt 20,1-16).

Christin's insight:

Koľko aj dnes počuť námietok zo strany nás, veriacich: "Usilujem sa celý život správať podľa Kristovho evanjelia a čo z toho mám?" Na túto otázku odpovedá kňaz František Trstenský.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nemci sú slepí na jedno oko

Nemci sú slepí na jedno oko | Správy Výveska | Scoop.it

Máriu Pešekovú som spoznal pred rokmi v Prahe. Katolíčka z Košíc, na Karlovej univerzite vyštudovala politológiu, publicistické články jej vychádzali v Lidových novinách, pracovala na českom ministerstve školstva, pohybovala sa medzi pražskými katolíkmi, v prostredí Občianskeho inštitútu, s ktorým spolupracovala a na pomedzí ODS.

Christin's insight:

Poslednou akciou Demo für alle bol tzv. autobus slobody názoru, s ktorým zbierali podpisy pod petíciu za tradičné manželstvo, aktuálneje vyzberaných 220 000 podpisov. Nemecký parlament Bundestag totiž na svojej poslednej schôdzi schválil tzv. manželstvo pre všetkých, vrátane práva na adopciu pre páry rovnakého pohlavia. V petícii ide o výzvu bavorskej vláde, aby podala sťažnosť k ústavnému spolkovému súdu, aby súd preskúmal súlad tohto zákona s ústavou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Šíriť svetlo Božej nádeje

Tvít pápeža Františka: Šíriť svetlo Božej nádeje | Správy Výveska | Scoop.it

Ak sme verní Kristovi a robíme dobro, môžeme šíriť svetlo Božej nádeje. (Tvít pápeža Františka 23. septembra 2017)

Christin's insight:

Ak sme verní Kristovi a robíme dobro, môžeme šíriť svetlo Božej nádeje.

 

(Tvít pápeža Františka 23. septembra 2017)

 

Sledujte kroky Svätého Otca Františka

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Jezuita napísal knihu o homosexuáloch a rozprúdil búrlivú diskusiu

Jezuita napísal knihu o homosexuáloch a rozprúdil búrlivú diskusiu | Správy Výveska | Scoop.it
Redaktor jezuitského magazínu America a autor viacerých publikácií o katolicizme v novej knihe hľadá možnosti vzájomnej spolupráce a správneho prístupu cirkvi k LGBTI komunite a naopak. Zatiaľ čo jedni jeho pohľad ocenili, iní kňaza ostro kritizujú.
Christin's insight:

Známy americký jezuita James Martin, ktorého pápež František tento rok vymenoval za konzultora vatikánskeho Sekretariátu pre komunikáciu, napísal začiatkom leta knihu s názvom Building a bridge(Budovanie mosta), v ktorej sa zaoberá vzťahom cirkvi a homosexuálov. Kniha okamžite vyvolala pozornosť aj kontroverzie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Odpovedajme Bohu rozpoznávajúc ho v blížnom

Tvít pápeža Františka: Odpovedajme Bohu rozpoznávajúc ho v blížnom | Správy Výveska | Scoop.it

Evanjelium nás pozýva v prvom rade odpovedať Bohu, ktorý nás miluje a zachraňuje, rozpoznávajúc ho v blížnom. 

Christin's insight:

(Tvít pápeža Františka 22. septembra 2017) 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cirkev potvrdila pravidlo nulovej tolerancie voči pedofílii

Cirkev potvrdila pravidlo nulovej tolerancie voči pedofílii | Správy Výveska | Scoop.it

Pápežská komisia na ochranu mladistvých začala včera svoje plenárne zasadnutie v Ríme. „Cirkev sa neodvolateľne a na všetkých úrovniach zaväzuje uplatňovať proti sexuálnemu zneužívaniu mladistvých princíp ‚nulovej tolerancie‘.“ Týmito slovami pápež František pri stretnutí s členmi komisie opätovne potvrdil jasnú líniu, ktorej konkrétnym vyjadrením bolo zriadenie Pápežskej komisie na ochranu mladistvých v roku 2014.

Christin's insight:

Na základe odporúčania komisie neskôr pápež listom motu proprio z roku 2016 stanovil aj normu pre cirkevné stíhanie biskupov a vyšších rehoľných predstavených aj zo zanedbania ochrany zraniteľných osôb. Komisia vedená bostonským arcibiskupom kard. Seanom Patrickom O'Malleym, ktorá pracuje už tri roky, okrem iného zaviedla aj deň modlitby za obete a poskytuje poradenstvo biskupským konferenciám a rehoľným inštitútom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Medzinárodné stretnutie GenFest sa uskutoční budúci rok na Filipínach

Medzinárodné stretnutie GenFest sa uskutoční budúci rok na Filipínach | Správy Výveska | Scoop.it

Medzinárodné mládežnícke stretnutie Hnutia fokoláre sa bude konať budúci rok v Manile na Filipínach, ktoré sú domovom najväčšej ázijskej katolíckej komunity. 

Christin's insight:

Prípravy na 11. ročník GenFestu, ktorý sa uskutoční od 6. do 8. júla 2018, práve začali. Ťazisko akcií bude sústredené do World Trade Centre Metro v Manile, pričom všetky workshopy sa budú konať na univerzite De La Salle.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bezdomovci už počas dňa nesmú polihovať pri Vatikáne

Bezdomovci už počas dňa nesmú polihovať pri Vatikáne | Správy Výveska | Scoop.it

Riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Grek Burke informoval o zmenách pravidiel prespávania bezdomovcov pod kolonádou na okraji Námestia sv. Petra. 

Christin's insight:

„Z dôvodov bezpečnosti a dobrých mravov“ sa odteraz vatikánske poriadkové zložky budú riadiť pravidlom, že bezdomovci počas dňa musia z miesta odísť a odniesť so sebou aj svoje veci. Rôzne tašky, vaky a iné osobné predmety ľudí prespávajúcich na ulici sťažovali bezpečnostným pracovníkom zaistenie bezpečnosti námestia počas dňa, keď je zaplnené návštevníkmi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vatikánsky komunikačný sekretariát uzavrel dohodu s rehoľou jezuitov

Vatikánsky komunikačný sekretariát uzavrel dohodu s rehoľou jezuitov | Správy Výveska | Scoop.it

Dnes bola podpísaná dohoda medzi vatikánskym Sekretariátom pre komunikáciu a Spoločnosťou Ježišovou. Za Svätú stolicu ju podpísal prefekt komunikačného dikastéria Mons. Dario Edoardo Viganò a za Spoločnosť Ježišovu delegát generálneho predstaveného pre rímske domy P. Juan Antonio Guerrero Alves SJ.

Christin's insight:

Prefekt Sekretariátu pre komunikáciu vyjadril osobne i za celé dikastérium vďačnosť Spoločnosti Ježišovej, s ktorou pred poldruha rokom začali rozlišovanie a prehodnocovanie prítomnosti jezuitov v komunikačnej službe Svätého Otca, už nie v rámci Vatikánskeho rozhlasu, ale oveľa širšej inštitúcie. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zamyslenie P. Milana Bubáka SVD: Spravodlivosť a veľkodušnosť

Zamyslenie P. Milana Bubáka SVD: Spravodlivosť a veľkodušnosť | Správy Výveska | Scoop.it
V evanjeliu dnešnej nedele máme pred očami dve čnosti, ktoré – podľa niektorých z nás – nie sú jedna s druhou, spolu zlučiteľné: spravodlivosť a veľkodušnosť. Spravodlivosť je čnosť robotníka, ktorý v podobenstve o najatých robotníkoch vo vinici pracoval vo vinici najdlhšie, teda celý deň. Veľkodušnosť je zasa čnosťou hospodára, ktorý svojich najatých robotníkov vyplatil rovnako, bez ohľadu na to, ako dlho v jeho vinici pracovali. Pozrime sa na tieto dve čnosti a všimnime si ich charakteristiky vo vzťahu k Božiemu kráľovstvu.
Christin's insight:

Brat, sestra, je pre nás šťastím, že Boh sa neriadi podľa spravodlivosti, ale podľa veľkodušnosti. Pretože, ak by sa riadil iba podľa spravodlivosti, koľko by sme v skutočnosti zarobili? A kto z nás by obstál?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Český kňaz: Vo všedný deň sme v kostole štyria

Český kňaz: Vo všedný deň sme v kostole štyria | Správy Výveska | Scoop.it

Pôsobím v mestečku Cvikov, v Litoměřickej diecéze, asi 20 kilometrov od česko-poľsko-nemeckej hranice. Je to územie Sudet, takže po odsune Nemcov bolo všetko pôvodné obyvateľstvo vysťahované a tí, ktorí tu dnes žijeme, sme takmer všetko novousadlíci. Celý pohľad na kresťanstvo sa u nás odvíja práve od tohto faktora.

Christin's insight:

Počas desiatich rokov sobášil v kostole len dva páry a ročne pokrstí maximálne tri deti. Český kňaz Rudolf Repka na margo Slovenska hovorí: "Strážte si hranice, nech sa to k vám nepreklopí, zachovajte si vieru a účasť rodín na živote Cirkvi."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vyše 60 miliónov Nemcov si dnes volí nový parlament

Vyše 60 miliónov Nemcov si dnes volí nový parlament | Správy Výveska | Scoop.it

Jasným favoritom volieb sú strany únie CDU/CSU, naznačujú zhodne výsledky všetkých posledných prieskumov verejnej mienky. Súčasne však z nich vyplýva, že etablované strany CDU/CSU i SPD stratia zrejme oproti výsledkom spred štyroch rokov, pričom SPD hrozí dokonca jeden z najhorších volebných výsledkov vôbec.

Christin's insight:

Na celom území Nemecka sa v nedeľu o ôsmej hodine otvorili volebné miestnosti. Približne 61,5 milióna oprávnených voličov rozhodne o zložení budúceho, už 19. Spolkového snemu (Bundestagu) a nepriamo tak i o zložení budúcej spolkovej vlády.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sagan sa zapísal do cyklistickej histórie, je trojnásobným majstrom sveta

Sagan sa zapísal do cyklistickej histórie, je trojnásobným majstrom sveta | Správy Výveska | Scoop.it

Trať by mala Saganovi vyhovovať. Stúpania sú kratšie a menej strmé. Aj preto sú favoritmi skôr klasikári než vrchári. Víťaz pretekov sa očakáva v cieli približne o 16:50.

Christin's insight:

Peter Sagan sa zapísal do cyklistickej histórie a je trojnásobným majstrom sveta. Blahoželáme.

 

Kto je Peter Sagan.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cítim sa nemilovaný/nemilovaná, nikto ma nemá rád... Alebo je to inak?

Cítim sa nemilovaný/nemilovaná, nikto ma nemá rád... Alebo je to inak? | Správy Výveska | Scoop.it

Načúvam tvojmu srdcu. Ťaží ho nedostatok lásky? Necítiš jej dotyk vo svojom živote tak, ako by si potreboval/potrebovala? Alebo je ti dokonca úplne cudzí? Možno je pre teba ťažké otvorene sa k tomu priznať, pretože tak to bolí ešte viac. Verím ti. A mám pre teba pár slov...

Christin's insight:

Možno ju prehlušila povrchnosť a zhon. Možno sa cítiš ukrivdený. Niekto ťa zranil. Možno nemáš nikoho, kto by ti rozumel, kto by o teba stál. Cítiš sa sám medzi ľuďmi. Možno dávaš oveľa viac, než sa ti vracia späť. Možno si spomenú na teba len vtedy, keď niečo od teba potrebujú. Možno ti i nebo pripadá zatvorené, chladné a neprístupné. Jeho náklonnosť nezakusuješ, hoci o nej vieš, dúfaš, chceš, už toľkokrát si o nej počul. A možno láska prichádza k tebe, avšak ty ju (napriek tomu) nedokážeš cítiť, vnímať, uveriť jej.

more...
No comment yet.