Správy Výveska
2.7M views | +385 today
Follow
 
Scoop.it!

Täwahedo cirkev – najväčšia orientálna pravoslávna cirkev

Täwahedo cirkev – najväčšia orientálna pravoslávna cirkev | Správy Výveska | Scoop.it
Etiópska pravoslávna täwahedo cirkev vidí svoje počiatky v novozákonných časoch. Až do 20. storočia bola táto cirkev jurisdikčne závislá od Koptskej pravoslávnej cirkvi. Po zvrhnutí režimu Mengistua Haileho Mariama došlo k rozkvetu cirkevného života. Charakteristické pre etiópsku cirkev sú praktiky, ktoré pripomínajú židovstvo.
Christin's insight:

Až v roku 1951 dostala vlastného metropolitu, v roku 1959 patriarchu. A až v roku 1994 uznala Koptská pravoslávna cirkev plnú autokefáliu Etiópskej pravoslávnej täwahedo cirkvi.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Saudský front: Čo čakať od 31-ročného bojachtivého princa?

Saudský front: Čo čakať od 31-ročného bojachtivého princa? | Správy Výveska | Scoop.it

Odkedy sa Západ začal sťahovať z Blízkeho východu, moslimovia bojujú čoraz viac medzi sebou.
Saudská Arábia pred pár dňami spolu so svojimi spojencami Egyptom, Bahrajnom a Spojenými arabskými emirátmi vymenovala 13 podmienok obnovenia vzťahov s maličkým ale bohatým Katarom. 

Christin's insight:

Podmienky zverejnil Kuvajt, ktorý plní rolu mediátora a poštára v tomto spore. O pozadí a príčinach celého sporu sme písali nedávno na tomto mieste.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katolícke mediálne združenie SIGNIS si v Québecu zvolilo nové vedenie

Katolícke mediálne združenie SIGNIS si v Québecu zvolilo nové vedenie | Správy Výveska | Scoop.it

Svetové združenie katolíckych médií SIGNIS si na kongrese v Québecu zvolilo nové vedenie. 

Christin's insight:

Novou prezidentkou na obdobie 2017 – 2021 bude Helen Osmanová, odborníčka na mediálnu komunikáciu z USA, ktorá v minulosti pracovala pre Konferenciu biskupov USA a Diecézu Austin v Texase.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Kostole sv. Michala v Karlovej Vsi otvoria výstavu fotografií z púte do Levoče

V Kostole sv. Michala v Karlovej Vsi otvoria výstavu fotografií z púte do Levoče | Správy Výveska | Scoop.it

V Kostole sv. Michala Archanjela v bratislavskej Karlovej Vsi bude od 28. júna výstava fotografií z Púte na Mariánsku Horu v Levoči. Potrvá až do hodov na prelome septembra a októbra.

Christin's insight:

Cyklus dokumentárnych fotografií z Púte na Mariansku Horu v Levoči vznikol v roku 2013 ako súčasť Tvorivej dielne Domu fotografie v Poprade. Tvorivej dielne sa zúčastnili autori z viacerých krajín: Poľsko, Rakúsko, Chorvátsko.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Relikvie sv. Jána XXIII. poputujú na budúci rok do Bergama

Relikvie sv. Jána XXIII. poputujú na budúci rok do Bergama | Správy Výveska | Scoop.it

Severotalianske mesto Bergamo má veľký dôvod na radosť. Na budúci rok privíta na nejaký čas urnu s telom svojho rodáka sv. Jána XXIII. Vlastným menom Angelo Giuseppe Roncalli.

Christin's insight:

Narodil sa v roku 1881 v neďalekej dedinke Sotto il Monte a bergamská diecéza sa mu stala pôsobiskom počas prvých štyridsiatich rokov života. Po biskupskej službe v rodisku odišiel v roku 1921 do Ríma, kde pôsobil na čele dikastéria Propaganda Fide (pre evanjelizáciu národov).

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Beren a Lúthien: Prekvapujúce počiatky Tolkienovej legendy

Beren a Lúthien: Prekvapujúce počiatky Tolkienovej legendy | Správy Výveska | Scoop.it

Bol by Pán prsteňov natoľko populárny, ak by Sauron zostal Tevildom – Princom mačiek? Zachoval by si Beren svoju dôstojnosť, ak by zostal trpaslíkom a prenikol by za brány nepriateľa prestrojeného za obrovskú mačku spolu s Lúthien, ktorá ho ťahala za chvost?

Christin's insight:

Príbeh o láske a obeti Beren a Lúthien je ústredným ako pre Tolkienove\o legendárium, tak aj pre jeho vlastné manželstvo.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tri (menej známe) pútnické tipy na leto

Tri (menej známe) pútnické tipy na leto | Správy Výveska | Scoop.it

Keď mladý aristokrat z Nursie opustil začiatkom 6. storočia dekadentný Rím a odišiel žiť do neďalekých kopcov, bol to historický okamih. Benedikt sa na istý čas utiahol do jaskyne nad dedinou Subiaco ako pustovník. Toto miesto je zachované ako súčasť kláštora benediktínov z 11. storočia.

Christin's insight:

Z Ríma na Subiaco, do Santiaga z Portugalska a slovenské camino z Košíc do Levoče. Ste zbalení?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František kardinálom v Ríme: Vstaňme, zdvihnime oči a dúfajme

Pápež František kardinálom v Ríme: Vstaňme, zdvihnime oči a dúfajme | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František dnes pri príležitosti 25. výročia svojej biskupskej vysviacky predsedal spolu s kardinálmi prítomnými v Ríme slávnostnú omšu v Paulínskej kaplnke vo Vatikáne. Na rannej liturgii sa zúčastnil aj emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kardinál Jozef Tomko.

Christin's insight:

Svätý Otec kardinálov, z ktorých väčšina je v pokročilom veku, povzbudil, aby sa stali „starými otcami, ktorí majú sny“ a tak mladým pomohli v ich poslaní prorokovať. Vo svojej homílii sa zameral na tri imperatívy, s ktorými sa Boh obrátil na Abraháma na začiatku knihy Genezis: „Vstaň! Zdvihni oči! Dúfaj!“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ty si mojou perlou

Ty si mojou perlou | Správy Výveska | Scoop.it

Ježišovo poúčanie sa dnes poriadne pritvrdzuje. Vyberá si príklad, ktorým spája hodnotné veci (perly) s tými, ktoré sú až hnusné, pretože tak znie slovo „svine“.

Christin's insight:

Cenné veci si chránime. Napriek tomu sa o poklad najcennejší až tak nebojíme. Skúste si predstaviť, že tou najcennejšou perlou je vaša duša. Stáva sa zraniteľnou, keď ju do niečoho vkladáme. Môže to byť: namaľovaný obraz, latinské tance alebo swing, programovanie, alebo fandenie obľúbenému futbalovému tímu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Obchvat Bratislavy odhalil najväčší archeologický nález za posledné desaťročia

Obchvat Bratislavy odhalil najväčší archeologický nález za posledné desaťročia | Správy Výveska | Scoop.it

Archeologický výskum v súvislosti s pripravovanou výstavbou bratislavského obchvatu D4/R7 priniesol v úseku budúcej diaľnice D4 v Podunajských Biskupiciach objav jedného z najrozsiahlejších archeologických nálezísk na Slovensku. 

Christin's insight:

„Veľkosť a hodnota avarského náleziska z obdobia 8. storočia je najväčším archeologickým objavom z obdobia Avarského kaganátu, ktorý sa podaril za posledných 40 rokov na Slovensku,“ skonštatoval vedúci výskumu Milan Horňák.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako zachrániť manželstvo? Stačia dve minúty každý deň

Ako zachrániť manželstvo? Stačia dve minúty každý deň | Správy Výveska | Scoop.it
Keď vstupujeme do manželstva, želáme si to rozprávkové, aby sme žili šťastne, až kým nepomrieme. A predsa niekedy už za živa odumierame.
Christin's insight:

Pod náporom každodenných povinností sa postupne vytráca vzájomná blízkosť, nevenujeme sa jeden druhému, lebo prioritou je vždy niečo iné.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Iracký kňaz odmietol zatvoriť kostol. Islamisti ho preto zastrelili

Iracký kňaz odmietol zatvoriť kostol. Islamisti ho preto zastrelili | Správy Výveska | Scoop.it

Nemôžeme zatvoriť Boží dom, reagoval iracký kňaz na požiadavku islamských teroristov, ktorí po týchto slovách spustili smrtiacu paľbu.

Christin's insight:

Bola nedeľa podvečer začiatkom júna roku 2007. Kňaz Ragheed Aziz Ganni odslúžil spoločne s tromi diakonmi omšu v kostole Ducha Svätého vo svojej chaldejsko-katolíckej farnosti v irackom Mosule.  

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Čína: Svätú stolicu znepokojuje zmiznutie biskupa Mons. Shaoa Zhumina

Čína: Svätú stolicu znepokojuje zmiznutie biskupa Mons. Shaoa Zhumina | Správy Výveska | Scoop.it

Svätú stolicu „vážne znepokojuje“ situácia týkajúca sa čínskeho biskupa diecézy Wenzhou Mons. Pietra Shaoa Zhumina, ktorý bol „už dávnejšie násilne poslaný preč zo svojej diecézy“. Novinárom to dnes potvrdil riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Greg Burke.

Christin's insight:

Mons. Zhumin patrí k biskupom, ktorých vláda neuznala. Podľa zahraničných médií uniesla čínskeho preláta 18. mája tohto roku polícia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Poslať dnes dieťa medzi skautov? Prečo nie?

Poslať dnes dieťa medzi skautov? Prečo nie? | Správy Výveska | Scoop.it

Ak ste si doteraz mysleli, že na Slovensku nájdete nanajvýš hŕstku skautov a ide len o akýsi anglosaský výmysel, kde deti v rovnošatách pochodujú po lese a zbierajú bobríkov odvahy, budete prekvapení. Skauti stále existujú aj u nás, prispôsobujú sa dnešnej dobe a je ich viac, ako by ste čakali. Skautov sú na Slovensku tisíce a oduševnene vám budú rozprávať, čo skauting skutočne znamená.

Christin's insight:

Nie je bezpredmetné, s kým trávime svoj drahocenný čas. Hovorí sa, že to s akými ľuďmi sa obklopujeme, predurčí našu budúcnosť. Vyberajte pre svoje deti spoločenstvá, ktoré budú pre nich v budúcnosti skutočným obohatením.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Uniformy na školách?

Uniformy na školách? | Správy Výveska | Scoop.it

Pre mesiac jún je typický koniec školského roka a vysvedčenie. Škola, či škôlka však prináša so sebou i rôzne nepríjemné situácie. Už ste niekedy vysvetľovali svojmu dieťaťu, že oblečenie známej značky alebo s populárnym obrázkom nebude mať? 

Christin's insight:

Nie je to vždy jednoduché, pričom dôvodom na "obyčajnejšie" oblečenie vôbec nemusia byť financie, ale skôr hodnoty rodín. Míňať peniaze na značkové oblečenie s populárnym obrázkom totiž považujú za zbytočné. Pri diskusiách na tému školské oblečenie by uprednostnili aj uniformy, slovenské štátne školy však alternatívu uniforiem neponúkajú.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kateřina Emmons: Máme mnohem větší rodinu, než jsme plánovali

Kateřina Emmons: Máme mnohem větší rodinu, než jsme plánovali | Správy Výveska | Scoop.it

S manželem, americkým střelcem Mattem Emmonsem, plánovali dvě děti. V březnu však do sportovní rodiny přibyl už čtvrtý potomek. „Příroda chtěla,“ usmívá se Kateřina a houpe kočárek na zahradě jejich samoty u lesa.

Christin's insight:

Je mistryní Evropy i světa a k tomu má doma tři olympijské medaile. Sportovní kariéra Kateřiny Emmons je už ale nějaký čas na druhé koleji. Teď je především mámou čtyř dětí. O tom, že se ke střelbě ze vzduchovky ještě někdy vrátí, v tuhle chvíli jen sní, přiznává v rozhovoru pro magazín Ona Dnes.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Päť rokov od odvolania arcibiskupa Róberta Bezáka

Päť rokov od odvolania arcibiskupa Róberta Bezáka | Správy Výveska | Scoop.it

V týchto dňoch uplynie päť rokov, čo bol zo svojej funkcie odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Bola to v našich cirkevných dejinách nebývalá vec, preto sa nemožno diviť, že vyvolala takú pozornosť doma i v susednom zahraničí. 

Christin's insight:

Celých tých päť rokov je táto téma v médiách i medzi ľuďmi aktuálna a kedykoľvek sa znovu objaví, vyvoláva pozornosť i polemiku. Čo sa dá povedať o nej po piatich rokoch?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätá stolica protestuje proti propagovaniu abortu inštitúciou OSN

Svätá stolica protestuje proti propagovaniu abortu inštitúciou OSN | Správy Výveska | Scoop.it

Proti propagovaniu umelého potratu inštitúciou OSN protestoval v Ženeve stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Mons. Ivan Jurkovič. Upozornil na skutočnosť, že do textu rezolúcie Ekonomickej a sociálnej rady OSN (ECOSOC) „Posilnenie koordinácie v krízovej humanitárnej pomoci“ bol zaradený kontroverzný prostriedok označovaný skratkou MISP (Minimal Initial Service Package). 

Christin's insight:

Jeho súčasťou je napr. aj tzv. „vákuový extraktor“, nástroj používaný na vykonanie umelého potratu. Tzv. „Balíčky reprodukčného zdravia“ poskytuje Populačný fond OSN (UNFPA).

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Uprime zrak na Božie znamenia vo svete

Tvít pápeža Františka: Uprime zrak na Božie znamenia vo svete | Správy Výveska | Scoop.it

Zaostrite zrak, aby ste videli Božie znamenia prítomné v realite života. (Tvít pápeža Františka, 27. júna 2017)

Christin's insight:

Zaostrite zrak, aby ste videli Božie znamenia prítomné v realite života.

 

(Tvít pápeža Františka, 27. júna 2017)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Delegácia z Konštantínopolu v Ríme: 50 rokov od návštev Pavla VI. a Athenagorasa

Delegácia z Konštantínopolu v Ríme: 50 rokov od návštev Pavla VI. a Athenagorasa | Správy Výveska | Scoop.it

Aj tento rok zavítali do Vatikánu zástupcovia Konštantínopolského ekumenického patriarchátu pri príležitosti sviatku sv. apoštolov Petra a Pavla. 

Christin's insight:

Trojčlennú delegáciu vedenú arcibiskupom Jobom z Telmessosu sprevádzanú predsedom Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov kardinálom Kurtom Kochom a ďalšími prelátmi dnes dopoludnia prijal Svätý Otec.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

v dobrom & v zlom _ Nič mi nie je!

v dobrom & v zlom _ Nič mi nie je! | Správy Výveska | Scoop.it
Dostala som správu, nad ktorou som sa musela smiať (aj keď trochu od hanby) a môj drahý tiež – pretože situáciu dôverne poznal. Hej, prišla od manželky.
Christin's insight:

Problémy v komunikácii medzi mužom a ženou stále sú a stále je sa čo učiť. V čom chybí žena a v čom muž, keď sa spolu rozprávajú? (Alebo by sa mali rozprávať?)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Apoštol Pavol na javisku sveta

Apoštol Pavol na javisku sveta | Správy Výveska | Scoop.it

Prvotná cirkev sa rozhodla doplniť po Judášovi počet apoštolov na číslo 12. Učeníci modlitbou a lósom vybrali Mateja a „pripočítali ho k jedenástim apoštolom.“ (Sk 1,26) 

Christin's insight:

Na ceste do Damasku však Kristus do spoločenstva apoštolov povolal ešte jedného muža – Šavla z Tarzu. Z toho dôvodu do dejín vstúpil aj pod názvom „Trinásty apoštol“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

PETRA BABULÍKOVÁ: Verím na zázraky. Šarlotka je jedným z nich

PETRA BABULÍKOVÁ: Verím na zázraky. Šarlotka je jedným z nich | Správy Výveska | Scoop.it

Druhá dcéra sa jej narodila prakticky mŕtva. Dnes prosperuje a rodičom robí radosť – spolu so svojimi ďalšími dvoma sestrami. O životných komplikáciách, ale aj svojom manželstve rozpráva Petra Babulíková.

Christin's insight:

Prvé dieťa sa vám narodilo s ťažkosťami. Musel prísť cisársky rez. Ako vám vaše prvé „bábo“ zmenilo život?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svätý Otec František slávi 25. výročie biskupskej vysviacky

Svätý Otec František slávi 25. výročie biskupskej vysviacky | Správy Výveska | Scoop.it

V utorok 27. júna uplynie 25 rokov od biskupskej vysviacky Svätého Otca. V tento deň bude pápež František ráno o 8. hodine sláviť svätú omšu v Paulínskej kaplnke vo Vatikáne spolu s kardinálmi prítomnými v Ríme.

Christin's insight:

Pripomeňme si pri tejto príležitosti, že pátra Jorgeho Maria Bergoglia SJ menoval pápež Ján Pavol II. 20. mája 1992 za pomocného biskupa Buenos Aires a titulárneho biskupa so sídlom Auca.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vraj chýbajú veľké reformné výzvy. Blbosť

Vraj chýbajú veľké reformné výzvy. Blbosť | Správy Výveska | Scoop.it

Inštitút finančnej politiky ponúkol politikom zaujímavú tému. Otázka je, či sa jej zhostia.

Christin's insight:

Od rôznych opozičných, zväčša pravicových politikov som to v posledných rokoch počul veľakrát. Vraj to dnes majú v porovnaní so svojimi pravicovými predchodcami oveľa ťažšie. Aj preto, že už neexistujú veľké reformné výzvy, vďaka ktorým by sa tak, ako sa to kedysi podarilo partii okolo Mikuláša Dzurindu, odlíšili od svojich politických protivníkov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vladimír Palko: Helmut Kohl - triumf a tragédia - Křesťan Dnes

Vladimír Palko: Helmut Kohl - triumf a tragédia - Křesťan Dnes | Správy Výveska | Scoop.it
Zomrel Helmut Kohl. V médiách sa objavilo mnoho prajných komentárov o ňom, o jeho živote a kariére. Boli prajné plným právom. Helmut Kohl bol titanom európskej kresťanskodemokratickej politiky. Jeho politický úspech bol bezprecedentný.
Christin's insight:

V roku 2005 kolínsky kardinál Joachim Meissner povedal, že CDU nie je kresťanská strana a preto by mala vynechať písmeno C zo svojho názvu. Tiež povedal: „V našej sekularizovanej spoločnosti už nemôže kresťanská strana získať väčšinu“. Túto pravdu zrejme už dávno predtým cítil aj Helmut Kohl. Ale to neznamená, že nemal na výber.

more...
No comment yet.