Správy Výveska
2.7M views | +567 today
Follow
 
Scoop.it!

Aké „multi“? Aká „kultúra“?

Aké „multi“? Aká „kultúra“? | Správy Výveska | Scoop.it
Som rímsky katolík. A s hanbou vyhlasujem, že patrím k inštitúcii, ktorá je zvláštnym spôsobom rozhodnutá zničiť všetko, čo v modernom živote ešte možno naozaj nazvať kultúrnym: som vysokoškolský profesor. Táto kombinácia mi poskytuje nevyčerpateľnú zásobu otázok, ktoré sa nik neunúva klásť.
Christin's insight:

Ak má byť človek multikultúrny, bude počítať medzi svojich priateľov strápených milencov u Manzoniho aj rytierov okrúhleho stola vo francúzskych romanciach; bude počúvať Bacha aj tradičné pentatonické čínske melódie. Nebude to len čosi, v čom si omočí nohy ako turista, ktorý sa kúpe v Stredozemnom mori.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Na Fakulte zdravotníctva Katolíckej univerzity oslávia blahoslavenú sestru Zdenku

Na Fakulte zdravotníctva Katolíckej univerzity oslávia blahoslavenú sestru Zdenku | Správy Výveska | Scoop.it

V piatok 28. júla o 8.00 h. v priestoroch Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku (FZ KU) odslúži rektor KU Mons. prof. Jozef Jarab svätú omšu v Kaplnke blahoslavenej sestry Zdenky, kde sa uchováva aj jej relikvia.

Christin's insight:

„Úmyslom svätej omše bude poďakovanie Pánu Bohu za prácu doterajšieho vedenia FZ a prosba o pomoc a požehnanie pre nové vedenie do rokov budúcich.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pravoslávny patriarcha je krstným otcom tisícok detí (Z kresťanského Východu)

Pravoslávny patriarcha je krstným otcom tisícok detí (Z kresťanského Východu) | Správy Výveska | Scoop.it

V našej novej rubrike sa každý týždeň dozviete o najdôležitejších a najzaujímavejších udalostiach, ktoré sa stali vo východných kresťanských cirkvách. Rubriku pripravuje gréckokatolícky kňaz a odborník na kresťanský Východ Ján Krupa.

Christin's insight:

„Ekumenizmus svätých“ medzi talianskou katolíckou a ruskou pravoslávnou cirkvou napreduje Markíza Immacolata Solaro del Borgo, ktorá už 25 rokov navštevuje Rusko a obdarúva miestne chrámy a kláštory relikviami, priniesla v polovici júla do uralskej metropoly Jekaterinburg relikviár s pozostatkom svätej Kataríny Alexandrijskej.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Manželia Miška a Michal: Cez čakanie na počatie nás Boh učil pokore a dôvere

Manželia Miška a Michal: Cez čakanie na počatie nás Boh učil pokore a dôvere | Správy Výveska | Scoop.it

Cesta každého manželstva je jedinečná. A manželia si ju musia vyšliapať sami. Keď však na ňu prizvú Pána, môže sa premeniť na jedno veľké dobrodružstvo. Veríme, že zdieľanie životných príbehov párov, ktorí sa ocitli na ceste práve s krížom bezdetnosti na pleciach, môže byť inšpiráciou, povzbudením a obohatením pre iných.

Christin's insight:

O ťažkom období čakania na počatie, škole dôvery a pokory, ale aj o súčasnej radosti z dvoch milých synčekov rozprávajú manželia Miška a Michal.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prečo Palestínčanom vadia detektory kovov na Chrámovej hore?

Prečo Palestínčanom vadia detektory kovov na Chrámovej hore? | Správy Výveska | Scoop.it

Nové bezpečnostné opatrenia boli nevyhnutnou reakciou na vraždu dvoch izraelských policajtov.

Christin's insight:

Rozpory týkajúce sa rozhodnutia izraelských orgánov umiestniť detektory kovov pri vstupe na Chrámovú horu poukazujú na známe arabské úslovie „udrel ma, zaplakal, a potom sa prišiel ku mne sťažovať“. Takéto prekrúcanie skutočnosti bežne robia páchatelia, ktorí predstierajú, že sú obeťami.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Ložíne posvätil vladyka Milan Chautur obnovený chrám

V Ložíne posvätil vladyka Milan Chautur obnovený chrám | Správy Výveska | Scoop.it

Za účasti mnohých veriacich a kňazov z okolitých farností obidvoch katolíckych obradov posvätil vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparcha počas odpustovej slávnosti v nedeľu 23. júla.

Christin's insight:

Bol obnovený exteriér a interiér prvého chrámu na Slovenku zasväteného blahoslavenému hieromučeníkovi Petrovi Pavlovi Gojdičovi v obci Ložín.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zneužitie Letníc proti Izraelu

Zneužitie Letníc proti Izraelu | Správy Výveska | Scoop.it

Generálny sekretár svetovej rady cirkví Rev. Dr. Olav Fykse Tveit vyzval pri príležitosti tohtoročných Letníc (príchodu Svätého Ducha) všetky cirkvi k modlitbám za Svetový mier.

Christin's insight:

V rámci tejto výzvy vyzýva aj na mier vo Svätej zemi a v Jeruzaleme. Vyzýva okupantov východného Jeruzalema, Západného brehu Jordánu a Gazy, aby prestali s okupáciou, s vojenskou vládou, diskrimináciou a porušovaním ľudských práv.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Peter Plavčan sa kvalifikoval na bieleho koňa

Peter Plavčan sa kvalifikoval na bieleho koňa | Správy Výveska | Scoop.it

Je čas začať rozmotávať biznis SNS podobne, ako to bolo v časoch nástenkového tendra či Interblue. 

Christin's insight:

Keď sa hovorí o peniazoch v školstve, väčšinou je to v kontexte, že ich niet. Existuje však aj druhá stránka peňazí v školstve. Stámilióny v eurofondových grantoch.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svedectvo jezuitu Petra Dubovského o skúsenosti záchrany života v Alpách

Svedectvo jezuitu Petra Dubovského o skúsenosti záchrany života v Alpách | Správy Výveska | Scoop.it

Prinášame svedectvo pátra Petra Dubovského SJ, jedného zo štvorice kňazov, ktorí v utorok 18. júla utrpeli nešťastie pod alpským hrebeňom. Opýtali sme sa ho na udalosti, ktoré sa vďaka Bohu skončili šťastlivo, hoci dvaja zo zranených ešte majú pred sebou niekoľko dní v nemocnici.

Christin's insight:

Svedectvo pátra Dubovského, jezuitu, ktorý je dekanom Pápežského biblického inštitútu v Ríme sme zachytili hneď za čerstva po jeho prepustení z nemocnice a návrate do rehoľnej komunity v Ríme:

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prorok v nás

Prorok v nás | Správy Výveska | Scoop.it

Dnes budem písať o svojej láske. O mužovi zo Starého zákona, ktorý ma sprevádzal slovami a skúsenosťami niekoľko rokov. Volá sa Jeremiáš – a v preklade jeho meno znamená „Pán posiela“. 

Christin's insight:

Posiela mňa i teba. Skúsme sa zamyslieť nad darom proroctva, ktorý sme dostali v krste, či sa aj v nás neskrýva kúsok z „Jeremiášovho poslania“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kardinál Sarah: Obráťte sa!

Kardinál Sarah: Obráťte sa! | Správy Výveska | Scoop.it
Medzi najsilnejšie časti patria tie o utrpení a zle vo svete. Prečo Boh mlčí...?! Kardinál Sarah si požičiava od Benedikta XVI. metaforu Bielej soboty: zabitý Boh „dospel do bodu, keď vošiel do extrémnej a absolútnej samoty človeka, kam nedosiahne žiadny lúč lásky a kde panuje totálna opustenosť bez akéhokoľvek slova útechy“. Na utrpenie niet odpovede. Jedinou istotou je dôvera voči Bohu. Bohu, ktorý trpí s nami, či skôr, trpí prvý – a my vlastne trpíme s ním. „Veriť v Boha, ktorý ,trpí′, znamená urobiť tajomstvo Božieho mlčania ešte tajomnejším a zároveň jasnejším.“

Knihu Sila ticha od kardinála Saraha je možné zakúpiť tu: http://aletea.sk/produkty/10795/Sila-ticha

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Štyridsať rokov v tajných službách

Štyridsať rokov v tajných službách | Správy Výveska | Scoop.it

„Keď som bol v Anglicku a zoznámil som sa s Bonč-Brujevičom, nariadil mi, aby som v Petrohrade odovzdal zväzok listov a súčasne, v tom istom čase Bonč-Brujevič oznámil do Petrohradu, že mám so sebou listy s politickým obsahom“.

Christin's insight:

Životný osud Vladimíra Krivoša je pútavejší ako román. Čítanie na nedeľu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Letná poviedka (1): Keď „láska“ volá

Letná poviedka (1): Keď „láska“ volá | Správy Výveska | Scoop.it

Stela je gymnazistka. A svojich rodičov má už plné zuby. Môže sa snažiť, ako chce: aj v škole pridala, aj známky má lepšie, aj súťaž v recitácii vyhrala.

Christin's insight:

Buchli dvere. Hlas odchádzajúcich krokov len potvrdil koniec ďalšej hádky. Aj tak sa nič nevyriešilo. Skončila sa, ako vždy, nekompromisným vyhlásením a pečaťou rodičovskej autority: Si drzá, neposlušná a lenivá. Musíme sa za teba hanbiť. Mala by si sa konečne spamätať.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Biskupi USA žiadajú pamätať pri reforme zdravotníctva na chudobných

Biskupi USA žiadajú pamätať pri reforme zdravotníctva na chudobných | Správy Výveska | Scoop.it

Mons. Frank Dewane, predseda Biskupskej komisie pre spravodlivosť a ľudský rozvoj napísal osobne každému senátorovi upozorňujúc na fakt, že „v čase keď sa zdá, že daňové úľavy uprednostňujú bohatých a dochádza k nárastu federálnych výdavkov v oblasti obrany, strata pokrytia týchto výdavkov v zdravotníctve by mala ničivé účinky.“

Christin's insight:

Konferencia biskupov USA zverejnila vyhlásenie k diskusii o reforme štátneho systému zdravotnej starostlivosti. Biskupi vyzývajú, aby neboli penalizovaní chudobní a zraniteľní. Z publikovaných údajov vyplýva, že ak by boli schválené navrhované zmeny, až 22 miliónov ľudí by stratilo prístup k potrebnej liečbe.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Na Turínskom plátne je krv mučenej osoby, potvrdil nový výskum

Na Turínskom plátne je krv mučenej osoby, potvrdil nový výskum | Správy Výveska | Scoop.it

Zistenia expertov vyvracajú tvrdenia, že pohrebné plátno Ježiša Krista namaľovali.

Christin's insight:

Najznámejšia kresťanská relikvia je už storočia predmetom sporov, nejasností a dohadov. Najnovší výskum talianskych expertov ukázal, že Turínske plátno obsahuje stopy krvi mučenej osoby.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prečo kresťan potrebuje spoločenstvo?

Prečo kresťan potrebuje spoločenstvo? | Správy Výveska | Scoop.it

Cirkev je neskutočne rôznorodá, a to je jej obrovské bohatstvo. Okrem rôznych rádov zasvätených osôb existuje aj nespočetne veľa stretiek, spoločenstiev a modlitbových a chválových skupín pre laikov. 

Christin's insight:

Načo to vlastne je? Prečo sa kresťania združujú, keď svoj vzťah s Bohom každý prežíva úplne individuálne?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Situácia v Jeruzaleme je kritická, pápež volá po umiernenosti a dialógu

Situácia v Jeruzaleme je kritická, pápež volá po umiernenosti a dialógu | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František vyzval po nedeľnej modlitbe Anjel Pána k „umiernenosti a k dialógu“ v súvislosti s nedávnymi úmrtiami pri masových nepokojoch v Jeruzaleme:

Christin's insight:

„S rozochvením sledujem vážne napätia a násilnosti v týchto dňoch v Jeruzaleme. Cítim potrebu vyjadriť dôraznú výzvu k umiernenosti a dialógu. Pozývam vás pripojiť sa ku mne v modlitbe, aby Pán všetkým vnukol úmysly zmierenia a pokoja.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako dlho treba ostať po pôrode v nemocnici?

Ako dlho treba ostať po pôrode v nemocnici? | Správy Výveska | Scoop.it
Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná, ani ľahká. U nás doma, na Slovensku, je to zariadené nejako, v blízko zahraničí zase inak. Môžeme sa sporiť o tom, či je to tak v poriadku, ako je to na Slovensku, ale zrejme nám to nepomôže.
Christin's insight:

Systém je v tejto chvíli nastavený tak, že obvyklá doba pobytu ženy po pôrode v zdravotníckom zariadení je 4 x 24 hodín, pričom deň pôrodu sa ráta ako „deň 0“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vrcholia prípravy na štvrtý ročník Kubínskeho organového festivalu

Vrcholia prípravy na štvrtý ročník Kubínskeho organového festivalu | Správy Výveska | Scoop.it

V predposledný júlový deň sa v Dolnom Kubíne otvorí štvrtý ročník medzinárodného Kubínskeho organového festivalu. Kostol povýšenia Svätého kríža s vynikajúcim novým organom privíta počas štyroch za sebou nasledujúcich nedieľ renomovaných umelcov z Francúzska, Nórska, Španielska, Slovenska a Nemecka. 

Christin's insight:

Podujatie, ktoré navštevujú milovnicí organového umenia nielen z blízkeho regiónu, ale aj zo vzdialenejších kútov Slovenska, si každým rokov získava čoraz väčšie a oddanejšie publikum.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Asistovaná samovražda v Holansku sa vymkla spod kontroly.

Asistovaná samovražda v Holansku sa vymkla spod kontroly. | Správy Výveska | Scoop.it

Psychiatr Boudewijn Chabot (foto), původně horlivý zastánce eutanazie, je nyní v šoku nad tím, jaký vývoj nabralo usmrcování pacientů v jeho zemi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František pri Anjel Pána: Čo sa zdalo byť kúkoľom, môže sa stať pšenicou

Pápež František pri Anjel Pána: Čo sa zdalo byť kúkoľom, môže sa stať pšenicou | Správy Výveska | Scoop.it

Nedeľňajšie poludnie patrilo na Vatikánskom námestí modlitbe Anjel Pána, po ktorej veriaci prijali požehnanie Svätého Otca. V krátkom zamyslení pápež František rozobral Ježišovo podobenstvo o pšenici a kúkoli. 

Christin's insight:

Vysvetlil, že Boh nám svojou múdrosťou „pomáha pochopiť, že dobro a zlo nemožno stotožňovať s istými vymedzenými územiami či určitými ľudskými skupinami“ a nálepkovať ľudí ako dobrých či zlých. „Deliaca čiara medzi dobrom a zlom prechádza srdcom každej osoby“, pripomenul Svätý Otec.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Čo hovorí o nás dievčatách a ženách oblečenie? 

Čo hovorí o nás dievčatách a ženách oblečenie?  | Správy Výveska | Scoop.it

Každá z nás sa chce páčiť. Chce byť IN, trendy... Je to prirodzené, je to v nás ženách... :)

Myslíte si však, že nápadné oblečenie a výrazný make-up z nás žien urobí tie skutočne krásne ženy? Možno dokonalé pre mužov, ktorým nejde o nič iné, len aby mali pri sebe akýsi módny doplnok – áno sú takí.

Christin's insight:

Takí, ktorých nezaujíma to, aká si úžasná, ako sa vieš krásne a z chuti smiať, aká si podarená keď zakopneš... :) Obliekaj sa pekne, maľuj sa :) ale...
 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako prežiť u mníchov v českom lese

Ako prežiť u mníchov v českom lese | Správy Výveska | Scoop.it

“Tak vy jedete do lesa, že jo?” pozerá na mňa šofér autobusu, keď si od neho v Plzni pýtam lístok do Nežichova - rázcestí. “Tak nejak,” reagujem na jeho slová, pričom sám neviem, či bola narážka na les otázkou, alebo mi to len oznamoval.

Christin's insight:

V jednom z najviac ateistických kútov strednej Európy stojí kláštor prísneho mníšskeho rádu. Jeho architektúra vyráža dych, vyrábajú v ňom dobrú horčicu a mnísi v podstate nerozprávajú. Boli sme týždeň u trapistov v západných Čechách.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Najlepšie ženy sú najhoršie matky

Najlepšie ženy sú najhoršie matky | Správy Výveska | Scoop.it

Určite ich poznáte. Tie úžasné, pozorné, pokorné, priateľské, povahovo dokonalé ženy. Sú našimi kamarátkami. Nikdy nezabudnú na vaše narodeniny a vždy potešia naozaj osobným darčekom v milom darčekovom balení.

Christin's insight:

Tie najlepšie ženy nie sú len manželkami, dcérami, kamarátkami.... ale aj matkami. Svojim deťom dajú všetko. Všetky priania sú vopred splnené. Nechutí ti obedík v školskej jedálni? Navaria im do krabičky. No a čo, že vstávajú ráno so zakikiríkaním prvého kohúta v okrese. Veď svoje deti nadovšetko milujú. Robia im taxikárky, sekretárky, nosičky, dodavateľky, upratovačky, ... A výsledok?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Holandský kňaz cez tweety vysvetľuje mladým vieru v Boha, hriechy, aj nevýhody predmanželského sexu

Holandský kňaz cez tweety vysvetľuje mladým vieru v Boha, hriechy, aj nevýhody predmanželského sexu | Správy Výveska | Scoop.it

Vyštudoval architektúru, napokon sa stal kňazom. Michel Remery bol vo Vatikánskej internetovej službe v komisii pre nové médiá a mládež. V knihe Tweetuj s Bohom (v desiatich jazykoch, aj v slovenčine) odpovedá na 200 otázok súvisiacich s vierou a cirkvou v tweetoch, teda nie vo viac ako 140 znakoch.

Christin's insight:

Holandský kňaz Michel Remery, autor knihy Tweetuj s Bohom, využil na vysvetlenie kľúčových otázok viery a náboženstva 140-znakovú komunikáciu, charakteristickú pre sieť Twitter.

Mal priateľku, dobrý plat a naštartovanú kariéru architekta. Napriek tomu sa rozhodol stať sa kňazom. 
Autor knihy: http://aletea.sk/produkty/10732/Tweetuj-s-Bohom

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Venezuela prežíva deň modlitby a pôstu za pokojné vyriešenie krízy

Venezuela prežíva deň modlitby a pôstu za pokojné vyriešenie krízy | Správy Výveska | Scoop.it
Pri včerajšom generálnom štrajku proti vláde prezidenta Nicolasa Madura boli zabití dvaja mladí muži. Počet obetí protestov za posledné mesiace už presiahol stovku. Referendum zorganizované opozíciou v predchádzajúcu nedeľu odmietlo zmeny ústavy navrhované vládou, vláda však jeho zorganizovanie nepovažuje za legitímne.
Christin's insight:

 Veriaci vo Venezuele dnes prežívajú deň modlitby a pôstu, ktorý miestna Katolícka cirkev vyhlásila na vyprosenie pokojného vyriešenia spoločenskej krízy.

more...
No comment yet.