Správy Výveska
2.9M views | +408 today
Follow
 
Scoop.it!

Aké „multi“? Aká „kultúra“?

Aké „multi“? Aká „kultúra“? | Správy Výveska | Scoop.it
Som rímsky katolík. A s hanbou vyhlasujem, že patrím k inštitúcii, ktorá je zvláštnym spôsobom rozhodnutá zničiť všetko, čo v modernom živote ešte možno naozaj nazvať kultúrnym: som vysokoškolský profesor. Táto kombinácia mi poskytuje nevyčerpateľnú zásobu otázok, ktoré sa nik neunúva klásť.
Christin's insight:

Ak má byť človek multikultúrny, bude počítať medzi svojich priateľov strápených milencov u Manzoniho aj rytierov okrúhleho stola vo francúzskych romanciach; bude počúvať Bacha aj tradičné pentatonické čínske melódie. Nebude to len čosi, v čom si omočí nohy ako turista, ktorý sa kúpe v Stredozemnom mori.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Ranná homília pápeža Františka: Pamätať na smrť nie je čosi negatívne

Ranná homília pápeža Františka: Pamätať na smrť nie je čosi negatívne | Správy Výveska | Scoop.it

Evanjeliový úryvok opisuje normálny život mužov a žien pred potopou sveta i v dobe Lóta: jedli, pili, kupovali, predávali, ženili sa a vydávali... No potom prichádza deň, keď sa Pán zjavuje a veci sa menia.

Christin's insight:

Meditovať nad koncom sveta a tiež nad koncom každého z nás, to je pozvanie Cirkvi pre každého, ktoré vychádza z dnešného evanjelia (Lk 17,26-37) a ktoré pápež František komentoval počas rannej svätej omše v Dome sv. Marty.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kňazi v službách komunistov

Najznámejším prípadom kňaza, ktorý kolaboroval s komunistickým režimom, je celkom určite Josef Plojhar. Rímskokatolícky kňaz z Českých Budějovíc, po prevrate v roku 1948 predseda spacifikovanej Československej strany lidovej a v rokoch 1948 až 1968 československý minister zdravotníctva. Do dejín vošiel najmä tým, že počas jeho pôsobenia vypracovalo ministerstvo zákon, ktorý povolil interrupcie.

Christin's insight:

Príbehy dvoch slovenských kňazov, ktorí prešli na druhú stranu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kacírske pojednanie o Montessori

Kacírske pojednanie o Montessori | Správy Výveska | Scoop.it

Už dlhšie ma šimrá v záhlaví taká kacírska myšlienka. Prečo sa u nás v posledných rokoch rozmnožilo monte?

Christin's insight:

Keď so svojim dielom Montessori začínala, venovala sa zanedbaným deťom z ulice alebo zo sociálne veľmi zlého prostredia. Kde je pochopiteľné, že deti nemali návyky a nemali pozornosť vlastných rodičov. Otázkou ostáva, či ňou navrhovaný spôsob výučby by mal taký efekt na „priemerné“ deti.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prečo mám slabosť pre šedú zónu

Prečo mám slabosť pre šedú zónu | Správy Výveska | Scoop.it

Desaťročia to vyzeralo, že tieto skúsenosti nás už nikdy nemôžu zaujať z iného dôvodu, než len z historickej zvedavosti. No v poslednom čase sa téma paralelnej kultúry objavuje čoraz častejšie.

Christin's insight:

Pri najbližšej novej tyranii už prvý raz nebudeme môcť budovať odboj tak, ako sme to v histórii robili doteraz

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Do konca novembra je možné vyplniť dotazník k biskupskej synode o mladých

Do konca novembra je možné vyplniť dotazník k biskupskej synode o mladých | Správy Výveska | Scoop.it

Cirkev na Slovensku pozýva všetkých mladých vyplniť on-line dotazník k budúcoročnej synode, ktorú zvolal pápež František a bude zameraná práve na mladú generáciu.

Christin's insight:

Slovenskú verziu dotazníka prináša tím z Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Zverejnila ho na internetovej stránke www.mamnazor.sk. Mladí sú pozvaní povedať svoj názor na život, vzťahy, spoločnosť, vieru či svet internetu. Na dotazník môžu slovenskí mladí odpovedať do 30. novembra 2017.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako dať hranice vo výchove a prečo s tým začať už odmalička?

Ako dať hranice vo výchove a prečo s tým začať už odmalička? | Správy Výveska | Scoop.it
Ako spoznáte, že vaše dieťa je dobre vychované? Jednoducho. Nerobí zle druhým, ani sebe a je vám s ním dobre. Možno neposlúcha na slovo, ale je prístupné dohodám, ktoré vie dodržať a prípadné prešľapy sa snaží napraviť. Dokáže brať ohľad na druhých, učí sa ako s ľuďmi komunikovať. Prijíma hranice, ktoré sú mu určené.
Christin's insight:

O tom, že deti potrebujú mať hranice, sa písalo už veľa. Avšak stále sú rodičia, ktorí by tie hranice nastaviť aj chceli, ale nevedia presne ako.  Mnohí si prečítajú knihy a články o výchove, kde sa píše, že majú byť láskaví, ale zároveň aj prísni. Dozvedia sa, že autoritatívna výchova nie je vhodná, no nie je správne ani vychovávať liberálne.

more...
No comment yet.