Správy Výveska
2.8M views | +706 today
Follow
 
Scoop.it!

Aké „multi“? Aká „kultúra“?

Aké „multi“? Aká „kultúra“? | Správy Výveska | Scoop.it
Som rímsky katolík. A s hanbou vyhlasujem, že patrím k inštitúcii, ktorá je zvláštnym spôsobom rozhodnutá zničiť všetko, čo v modernom živote ešte možno naozaj nazvať kultúrnym: som vysokoškolský profesor. Táto kombinácia mi poskytuje nevyčerpateľnú zásobu otázok, ktoré sa nik neunúva klásť.
Christin's insight:

Ak má byť človek multikultúrny, bude počítať medzi svojich priateľov strápených milencov u Manzoniho aj rytierov okrúhleho stola vo francúzskych romanciach; bude počúvať Bacha aj tradičné pentatonické čínske melódie. Nebude to len čosi, v čom si omočí nohy ako turista, ktorý sa kúpe v Stredozemnom mori.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Odpovedajme Bohu rozpoznávajúc ho v blížnom

Tvít pápeža Františka: Odpovedajme Bohu rozpoznávajúc ho v blížnom | Správy Výveska | Scoop.it

Evanjelium nás pozýva v prvom rade odpovedať Bohu, ktorý nás miluje a zachraňuje, rozpoznávajúc ho v blížnom. 

Christin's insight:

(Tvít pápeža Františka 22. septembra 2017) 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cirkev potvrdila pravidlo nulovej tolerancie voči pedofílii

Cirkev potvrdila pravidlo nulovej tolerancie voči pedofílii | Správy Výveska | Scoop.it

Pápežská komisia na ochranu mladistvých začala včera svoje plenárne zasadnutie v Ríme. „Cirkev sa neodvolateľne a na všetkých úrovniach zaväzuje uplatňovať proti sexuálnemu zneužívaniu mladistvých princíp ‚nulovej tolerancie‘.“ Týmito slovami pápež František pri stretnutí s členmi komisie opätovne potvrdil jasnú líniu, ktorej konkrétnym vyjadrením bolo zriadenie Pápežskej komisie na ochranu mladistvých v roku 2014.

Christin's insight:

Na základe odporúčania komisie neskôr pápež listom motu proprio z roku 2016 stanovil aj normu pre cirkevné stíhanie biskupov a vyšších rehoľných predstavených aj zo zanedbania ochrany zraniteľných osôb. Komisia vedená bostonským arcibiskupom kard. Seanom Patrickom O'Malleym, ktorá pracuje už tri roky, okrem iného zaviedla aj deň modlitby za obete a poskytuje poradenstvo biskupským konferenciám a rehoľným inštitútom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Medzinárodné stretnutie GenFest sa uskutoční budúci rok na Filipínach

Medzinárodné stretnutie GenFest sa uskutoční budúci rok na Filipínach | Správy Výveska | Scoop.it

Medzinárodné mládežnícke stretnutie Hnutia fokoláre sa bude konať budúci rok v Manile na Filipínach, ktoré sú domovom najväčšej ázijskej katolíckej komunity. 

Christin's insight:

Prípravy na 11. ročník GenFestu, ktorý sa uskutoční od 6. do 8. júla 2018, práve začali. Ťazisko akcií bude sústredené do World Trade Centre Metro v Manile, pričom všetky workshopy sa budú konať na univerzite De La Salle.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bezdomovci už počas dňa nesmú polihovať pri Vatikáne

Bezdomovci už počas dňa nesmú polihovať pri Vatikáne | Správy Výveska | Scoop.it

Riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Grek Burke informoval o zmenách pravidiel prespávania bezdomovcov pod kolonádou na okraji Námestia sv. Petra. 

Christin's insight:

„Z dôvodov bezpečnosti a dobrých mravov“ sa odteraz vatikánske poriadkové zložky budú riadiť pravidlom, že bezdomovci počas dňa musia z miesta odísť a odniesť so sebou aj svoje veci. Rôzne tašky, vaky a iné osobné predmety ľudí prespávajúcich na ulici sťažovali bezpečnostným pracovníkom zaistenie bezpečnosti námestia počas dňa, keď je zaplnené návštevníkmi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vatikánsky komunikačný sekretariát uzavrel dohodu s rehoľou jezuitov

Vatikánsky komunikačný sekretariát uzavrel dohodu s rehoľou jezuitov | Správy Výveska | Scoop.it

Dnes bola podpísaná dohoda medzi vatikánskym Sekretariátom pre komunikáciu a Spoločnosťou Ježišovou. Za Svätú stolicu ju podpísal prefekt komunikačného dikastéria Mons. Dario Edoardo Viganò a za Spoločnosť Ježišovu delegát generálneho predstaveného pre rímske domy P. Juan Antonio Guerrero Alves SJ.

Christin's insight:

Prefekt Sekretariátu pre komunikáciu vyjadril osobne i za celé dikastérium vďačnosť Spoločnosti Ježišovej, s ktorou pred poldruha rokom začali rozlišovanie a prehodnocovanie prítomnosti jezuitov v komunikačnej službe Svätého Otca, už nie v rámci Vatikánskeho rozhlasu, ale oveľa širšej inštitúcie. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Recenzia: Francine Riversová - Most do prístavu 

Recenzia: Francine Riversová - Most do prístavu  | Správy Výveska | Scoop.it

Pamätáte si príbeh nechceného novorodeného dievčatka zo 16. kapitoly Knihy proroka Ezechiela? Táto dojímavá paralela o vyvolenom ľude, ktorý sa Bohu napriek Jeho prijatiu, dobrote, starostlivosti a láske postavil chrbtom, mi vždy pripadala veľmi vzdialená. 

Christin's insight:

Na jednej strane som nedokázala pochopiť pohrdnutie, ktoré ľudia vo svojej zaslepenosti Bohu uštedrili; na strane druhej som nevedela prijať ani Otcovu voľbu, ktorou toto „nevďačné plemeno“ napokon povýšil na svoju nevestu. Áno, viem; našou úlohou tu na Zemi nie je rozumieť nevšednému Božiemu konaniu, ale priblížiť sa k jeho milujúcemu srdcu. Niekedy sa však jedno bez druhého nezaobíde, nech by sme sa akokoľvek snažili…

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cestovný ruch za smrťou (Expedícia Európa)

Cestovný ruch za smrťou (Expedícia Európa) | Správy Výveska | Scoop.it

Zatiaľ čo v Belgicku sa už aj zdraví z čisto psychických dôvodov nechávajú eutaná­zo­vať, táto téma bola v Nemecku doteraz tabu. Z historických dôvodov, pretože už samot­ný pojem „eutanázia“ pripomínal ničenie „nehodnotného života“ rukami nacistov. Toto tabu teraz nemusí vydržať už ani v Nemecku, lebo výskum verejnej mienky prvý­krát ukázal, že polovica Nemcov je za legalizáciu eutanázie.

Christin's insight:

V katolíckych regiónoch Švajčiarska sa stala eutanázia módnou záležitosťou, na tamojších klinikách o ňu žiadajú najmä Taliani. Martin Leidenfrost sa tam bol pozrieť - a až na jednu výnimku nestretol človeka, ktorý by mal s touto zvláštnou podobou cestovného ruchu problém.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vzniku nezávislého Kurdistánu sa bude dať len ťažko zabrániť

Vzniku nezávislého Kurdistánu sa bude dať len ťažko zabrániť | Správy Výveska | Scoop.it

Pre silných geopolitických hráčov je to výzva, ako zabezpečiť, aby tento proces neviedol k ďalšiemu konfliktu.

Christin's insight:

Pre Kurdov mal byť 25. september veľkým dňom. Vláda irackého Kurdistanu na tento deň vyhlásila referendum o nezávislosti tejto doteraz autonómnej oblasti. Nad jeho konaním však do poslednej chvíle viseli otázniky..

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nový apoštolský nuncius odovzdal kópie poverovacích listín biskupom

Nový apoštolský nuncius odovzdal kópie poverovacích listín biskupom | Správy Výveska | Scoop.it

Apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Giacomo Guido Ottonello dnes, vo štvrtok 21. septembra 2017, odovzdal v sídle Sekretariátu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na Kapitulskej ulici v Bratislave kópie poverovacích listín do rúk predsedu KBS Mons. Stanislava Zvolenského. Na prijatí sa zúčastnili aj ďalší biskupi.

Christin's insight:

Svätý Otec František Mons. Giacoma Guida Ottonella vymenoval za nového apoštolského nuncia v našej krajine 1. apríla 2017. Nastúpil po Mons. Mario Giordanovi, ktorý v úrade skončil po dosiahnutí kánonického veku (75 rokov).

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svedectvo: Zažila som odmietnutie od najbližšej osoby 

Svedectvo: Zažila som odmietnutie od najbližšej osoby  | Správy Výveska | Scoop.it
Chcela by som sa podeliť s mojim svedectvom. Zažila som v blízkej minulosti odmietnutie od (asi by som mohla povedať) najbližšej osoby v mojom živote.
Christin's insight:

Poznáte to: rozprávanie sa dlho do noci, vie o vás aj tie najtajnejšie veci, každý najlepší zážitok sa vám spája s tou osobou. Potom sa stane niečo, keď váš vzťah proste stroskotá a neviete čo robiť, snažíte sa urobiť všetko len to najlepšie, vymýšľate všetko možné, niekedy spravíte kompromisy LEN, aby to bolo ako kedysi, aby bolo všetko dobré. Aby ste nemali pocit, že je to všetko preč, že to nikdy nebude ako predtým. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nepriatelia lásky: Sebectvo

Nepriatelia lásky: Sebectvo | Správy Výveska | Scoop.it

Ako je láska ušľachtilou formou vnútornej slobody, tak je sebectvo ako každá náruživosť otroctvom! Píše Milan Bubák v pokračovaní svojho cyklu o láske.
                                          „Kto miluje svoj život, stratí ho.“ (Jn 12, 25)

Christin's insight:

Láska je skrytá princezná v paláci ľudskej duše, urodzené Božie dieťa, ktoré by malo v tomto paláci vládnuť srdcom. Láska by mala byť paňou a jedinou a plnoprávnou vládkyňou ľudského srdca i ľudskej duše. No, žiaľ, príliš často hrá v srdci človeka iba úlohu popolušky.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako odpúšťať správne?

Ako odpúšťať správne? | Správy Výveska | Scoop.it

Chcete skončiť so životom väzňa zatrpknutosti a odporu? Odpustite. Znie to ľahko, čo? Nuž, vôbec to nie je jednoduché, ale pracovať na odpustení je jednoduchšie ako životom vláčiť ťažké reťaze nenávisti k ľuďom, ktorí nás zranili.

Christin's insight:

Čo je to odpustenie?
Najprv však potrebujeme pochopiť, čo je to odpustenie. Odpustiť znamená prečiarknuť niečí morálny dlh voči nám. Čím väčšia vec sa udiala, tým väčšmi potrebujeme odpustiť i dostať odpustenie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Milovací rebríček

Milovací rebríček | Správy Výveska | Scoop.it

Boh ako absolútna istotka bezpodmienečnej lásky a prijatia. Kto je viac? Ten, ktorý nám dal povolanie najprv k manželstvu a potom k rodičovstvu. Ten, vďaka ktorému máme deti. Manžel – ten, s ktorým mám deti. Ten, s ktorým sa máme viesť k svätosti. Ten, s kým si budem užívať, keď deti vypadnú z domu.

Christin's insight:

Boh na prvom mieste, potom manžel, deti... Ako je to u vás? Nemáme, hlavne my matky, tento rebríček trochu rozhádzaný?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Úspešný mladý primátor mení rodné mesto

Úspešný mladý primátor mení rodné mesto | Správy Výveska | Scoop.it

Starobylá Levoča zažíva novú dynamiku. Oživenie turistického ruchu v meste nastalo po nástupe mladého primátora, ktorý vie, že turizmus prináša prácu. Profit z tohto kroku majú hlavne domáci podnikatelia ponúkajúci reštauračné služby, suveníry a tradiční remeselníci.

Christin's insight:

Primátor zároveň podporuje aj kultúrne a športové podujatia na celonárodnej úrovni. Tajomná Levoča je jedným z najprestížnejších a pútavých podujatí Prešovského samosprávneho kraja.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vatikán podpísal v OSN v New Yorku Zmluvu o zákaze jadrových zbraní

Vatikán podpísal v OSN v New Yorku Zmluvu o zákaze jadrových zbraní | Správy Výveska | Scoop.it

Sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Richard Gallagher v stredu v sídle OSN v New Yorku podpísal aj v mene Vatikánskeho mestského štátu Zmluvu o zákaze jadrových zbraní, ktorá bola schválená 7. júla 2017 na záver konferencie OSN. 

Christin's insight:

Predstaviteľ Svätej stolice označil zmluvu za „jeden z míľnikov“ v rámci právnych nástrojov uvedených do života na obmedzenie globálneho ohrozenia jadrovými zbraňami a na dosiahnutie ich úplného odstránenia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

K článku Prvé roky manželov sú pre Cirkev pastoračnou výzvou

K článku Prvé roky manželov sú pre Cirkev pastoračnou výzvou | Správy Výveska | Scoop.it
Téma, ktorú som našla v texte od Františka Trstenského na Postoji, je mi aj s manželom veľmi blízka: a to nielen tým, že sme si ju odžili na vlastnej koži. Predsa si však dovoľujem zopár poznámok „zdola“.
Christin's insight:

Sme manželmi dvadsaťdva rokov a vzali sme sa ako aktívni animátori eRka (Hnutie kresťanských spoločenstiev detí), ba intenzívne sme spolupracovali aj s potrebami jeho vedenia. Mali sme zázemie, v ktorom sme sa cítili dobre a ktoré nás pripravilo pre rolu rodičov naozaj všeličím, od kurzov po skúsenosť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kennedy a jeho katolicizmus

Kennedy a jeho katolicizmus | Správy Výveska | Scoop.it

Tento rok uplynulo sto rokov od narodenia 35. prezidenta USA, Johna Fitzgeralda Kennedyho. JFK je dodnes jediným katolíkom na čele USA, no jeho život ukazuje na akúsi vnútornú rozpoltenosť, ktorou trpel. Aký teda v skutočnosti John Kennedy bol?

Christin's insight:

John Fitzgerald Kennedy sa narodil 29. mája 1917 do írskej katolíckej rodiny v americkom meste Brooklyn v štáte Massachussets. Hoci bola rodina Kennedyovcov už v tom čase prominentným klanom, ktorého vplyv siahal ďaleko za hranice Massachussets, z pohľadu írskeho prisťahovalectva a katolíckeho náboženstva išlo o veľkú výnimku.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svetová liga moslimov a Vatikán sa dohodli na zriadení spoločného výboru

Svetová liga moslimov a Vatikán sa dohodli na zriadení spoločného výboru | Správy Výveska | Scoop.it

V týchto dňoch je na návšteve Vatikánu delegácia Svetovej ligy moslimov. Nezisková organizácia založená v roku 1962 sídli v Mekke v Saudskej Arábii a zameriava sa na šírenie islamského učenia vo svete.

Christin's insight:

Generálny sekretár Svetovej ligy moslimov Muhammad Al-Issa sa včera stretol s pápežom Františkom. Dnes ho spolu s delegáciou prijal na pôde Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg jej predseda kardinál Jean-Louis Tauran.

more...
No comment yet.