Správy Výveska
2.8M views | +339 today
Follow
 
Scoop.it!

Pohřeb kardinála Vlka bude příští sobotu v Chrámu svatého Víta

Pohřeb kardinála Vlka bude příští sobotu v Chrámu svatého Víta | Správy Výveska | Scoop.it

Sobotní zádušní mši za kardinála Vlka bude sloužit arcibiskup Dominik Duka. Mluvčí arcibiskupství očekává, že na pohřeb dorazí další kardinálové a biskupové přinejmenším z okolních zemí a také z náboženského Hnutí fokoláre, k němuž se kardinál Vlk hlásil.

Christin's insight:

Kardinál Miloslav Vlk bude mít pohřeb v sobotu 25. března v 11 hodin v katedrále svatého Víta v Praze. Tělo zesnulého bude vystaveno ve čtvrtek a v pátek.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

V deň konania Dúhového pridu vytvorí pochod Hrdí na rodinu živú reťaz

V deň konania Dúhového pridu vytvorí pochod Hrdí na rodinu živú reťaz | Správy Výveska | Scoop.it
V Bratislave sa v sobotu uskutoční VI. ročník pochodu Hrdí na rodinu, ktorý bude opäť v deň konania festivalu Dúhový pride. Pôjde o živú reťaz, ktorá sa začne o 14:30 pred Národnou radou SR. Ako povedal jeden z organizátorov Anton Chromík, motto tohto ročníka bude: „Nevynášame tmu, ale zapaľujeme svetlo!“
Christin's insight:

 

Anton Chromík: „My pri požiadavkách dospelých ukazujeme: Pozrite sa na deti. Deti túžia po otcovi a po mame. Otec a mama sú pre nich to najlepšie. Rodina je skutočne úžasná a výnimočná. Hlboký vzťah muža a ženy, ktorý umožňuje narodenie detí a vytvára najlepšie a najbezpečnejšie miesto pre ich výchovu a rozvoj, si zaslúži výnimočné postavenie a starostlivosť.“ Viac sa dozviete už osobne na podujatí Hrdí na rodinu

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako myslia deti

Ako myslia deti | Správy Výveska | Scoop.it
Asi viacerí ste sa už pozastavili nad spôsobom myslenia svojich detí. Ako vlastne deti uvažujú? Ako sa vyvíja ich chápanie vecí a súvislostí?
Christin's insight:

Je to obdobie, ktoré je myšlienkovo nadväzované na skutočnosť, ktorú dieťa momentálne vníma. Len postupne bude tieto skutočnosti zovšeobecňovať.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Po stopách krízy, ktorá môže položiť Ficovu vládu

Po stopách krízy, ktorá môže položiť Ficovu vládu | Správy Výveska | Scoop.it

Prinášame rekonštrukciu posledných dvoch týždňov, počas ktorých gradovala koaličná kríza s Andrejom Dankom v hlavnej úlohe. Je to príbeh s grotesknými zvratmi.

Christin's insight:

Keďže hlavnou postavou drámy je predseda SNS Andrej Danko, je pre novinárov, ako aj pre zasvätených ľudí, s ktorými sme hovorili o udalostiach týchto dní, zložité hľadať v súčasnom koaličnom chaose racionálne pohnútky a niekedy aj elementárnu politickú logiku.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

#zodpovednaspolocnost_Nezištná pomoc

#zodpovednaspolocnost_Nezištná pomoc | Správy Výveska | Scoop.it
S pouličným žobraním sa stretávame u nás často. Dokonca tak často, že sme z toho niekedy až „otrávení“. Nielenže danému človeku nepomôžeme, ale ešte sa aj pohoršíme. Na tomto mieste je dôležité, aby si si uvedomil, že si kresťan.
Christin's insight:

Vôbec tým nechcem povedať, že by si mal hádzať mince do klobúka každého bezdomovca, ktorého stretneš na ulici. Aj napriek dobrému úmyslu mu tým môžeš uškodiť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

MARTIN JANUS: Čím viac poznáme Boha, tým lepšie poznáme sami seba

MARTIN JANUS: Čím viac poznáme Boha, tým lepšie poznáme sami seba | Správy Výveska | Scoop.it

Pre muža je dôležité, aby sa stretol alebo, lepšie povedané, aby sa stretával s Bohom, lebo sme stvorení na obraz Boha a potrebujeme viac spoznávať jeho, aby sme mohli vlastne viac spoznávať sami seba. Otec je ten, kto určuje identitu syna a našu identitu určuje Boh, lebo on je našim Otcom.

Christin's insight:

O mužskej spiritualite s Martinom Janusom, ktorý založil Otcovu stodolu ako miesto stretania sa mužov s Bohom. Skromne však konštatuje, že Otcovu stodolu ešte stále opravujú, ale postupne začínajú s aktivitami pre mužov. Myslí si, že okolitý svet dusí srdce muža, ktoré síce prežíva, ale nežije v plnosti.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Žiť a rásť v priateľstve s nebeským Otcom

Tvít pápeža Františka:  Žiť a rásť v priateľstve s nebeským Otcom | Správy Výveska | Scoop.it

Nech vám nič nebráni žiť a rásť v priateľstve s nebeským Otcom a vydávať svedectvo všetkým o jeho nekonečnej dobrote a milosrdenstve. 

Christin's insight:

(Tvít pápeža Františka, 17. augusta 2017

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Žena, ktorá si získala Kristov obdiv

Žena, ktorá si získala Kristov obdiv | Správy Výveska | Scoop.it

Po úryvku predchádzajúcej nedele, v ktorom cez príbeh „maloverného Petra“ sa vyzdvihuje dôležitosť viery, evanjelista Matúš opäť ponúka túto tému v evanjeliovom čítaní najbližšej nedele v príbehu o kanaánskej žene.

Christin's insight:

Matúš začína príbeh zmienkou o nežidovskom pôvode ženy, ktorá prichádza za Ježišom s prosbou o uzdravenie dcéry. Tento údaj je dôležitý pre pochopenie evanjeliového posolstva. Kanaánci boli pôvodným obyvateľstvom Svätej zeme, s ktorým izraelský národ prichádzal do konfliktu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prichádza 55 rokov po kubánskej kríze kórejská?

Prichádza 55 rokov po kubánskej kríze kórejská? | Správy Výveska | Scoop.it

Kórejská ľudovodemokratická republika hovorovo nazývaná tiež Severná Kórea dlhoročne púta pozornosť médií po celom svete. Okrem toho, že krajina používa vlastný kalendár, ako aj časové pásmo, patrí medzi jednu z najizolovanejších a najneslobodnejších krajín Zeme.

Christin's insight:

O neslobode svedčí aj fakt, že v táboroch pre politických väzňov je podľa OSN 80- až 120-tisíc ľudí. Od minulého týždňa Severná Kórea opäť deň čo deň zamestnáva žurnalistov a obsadzuje titulky novín, no tentokrát nie kvôli porušovaniu ľudských práv.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Mons. Viganò o komunikácii Cirkvi v perspektíve pápeža Františka a reforme vatikánskych médií

Mons. Viganò o komunikácii Cirkvi v perspektíve pápeža Františka a reforme vatikánskych médií | Správy Výveska | Scoop.it

Na 10. ročníku celobrazílskeho mítingu katolíckych médií Muticom, ktorý sa dnes začína v Santa Catarine na juhu krajiny, je hlavným hosťom prefekt Sekretariátu pre komunikáciu Svätej stolice Mons. Dario Edoardo Viganò.

Christin's insight:

„Vychovávať ku komunikácii“ – to je ústredné motto mítingu, ku ktorému Mons. Viganò prispeje svojím úvodným vystúpením na tému „Komunikácia Cirkvi v perspektíve pápeža Františka“. Zmysel svojej účasti na podujatí a hlavné myšlienky, s ktorými sa chce na brazílskej pôde podeliť priblížil v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas.katolícke média

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prečo Babišovi hrozí osem rokov väzenia, ale zrejme sa z toho vyvlečie

Prečo Babišovi hrozí osem rokov väzenia, ale zrejme sa z toho vyvlečie | Správy Výveska | Scoop.it

Česká polícia požiadala snemovňu o vydanie Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie, obaja sú podozriví z dotačného podvodu v kauze farmy Čapí hnízdo. Ide o podozrenie, že Andrej Babiš previedol farmu účelovo na iného majiteľa, aby mohol na Čapí hnízdo čerpať dotáciu, ktorá bola v skutočnosti určená len pre malých a stredných podnikateľov. 

Christin's insight:

Žiadosť polície sa stala v týchto dňoch hlavnou témou v predvolebnom Česku, kde sa budú voľby konať v druhej polovici októbra a Slovák Babiš má podľa doterajších prieskumov najväčšiu šancu stať sa novým českým premiérom. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Paška z SNS odkazuje Bugárovi, že už mu nemusia podporiť žiadneho nominanta

Paška z SNS odkazuje Bugárovi, že už mu nemusia podporiť žiadneho nominanta | Správy Výveska | Scoop.it

V čase trvajúcej koaličnej krízy predsedovi partnerského Mosta-Híd odkázal, že nevie, či sa v poslaneckom klube ešte nájde niekto, kto by podporil nominanta Bugárovej strany do nejakej verejnej funkcie.

Christin's insight:

Jaroslava Pašku nahnevalo, že ombudsmanka Mária Patakyová, ktorú do funkcie navrhla ministerka Lucia Žitňanská, podporila Dúhový Pride. Označil to za „vulgárne gesto“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kedy bude mať táto kríza zmysel: Ak okrem Plavčana padnú aj ďalší

Kedy bude mať táto kríza zmysel: Ak okrem Plavčana padnú aj ďalší | Správy Výveska | Scoop.it

Robert Fico dnes odvolal Dankovho ministra, Danko hovorí o podraze, otázka je, či sa zmôže aj na niečo iné.

Christin's insight:

Táto vládna kríza má mimoriadne zvláštny priebeh. Ešte včera to vyzeralo na zmier. Najskor ráno síce prichádzali informácie, že Andrej Danko sa urazil a zrušil rokovanie utorňajšej Koaličnej rady, potom sme sa však dozvedali, že lídri koalície sa predsa len dohodli na akomsi dodatku ku koaličnej zmluve. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Čína sa lúči s dvoma biskupmi, ktorí dosvedčili vernosť Cirkvi

Čína sa lúči s dvoma biskupmi, ktorí dosvedčili vernosť Cirkvi | Správy Výveska | Scoop.it

Katolícka cirkev v Číne sa lúči s dvoma biskupmi, ktorí zomreli 13. a 14. augusta vo vysokom veku. 93-ročný Mons. Silvester Li Jiantang bol emeritným biskupom diecézy Taiyuan s 80 tisíc veriacimi a 86-ročný Mons. Pavol Xie Tingzhe bol tajne vysväteným biskupom 9-tisícového spoločenstva veriacich v Urumqi, v oblasti obývanej prevažne moslimami.

Christin's insight:

Ako informovala agentúra Asia News, v oboch prípadoch ide o biskupov uznaných Svätou stolicou, ktorí dosvedčili vieru aj utrpením, keď pred rokom 1980 boli nútení stráviť desiatky rokov v táboroch nútených prác.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

#recenzia_Elias Vella: Ruka v ruke s Ježišom

#recenzia_Elias Vella: Ruka v ruke s Ježišom | Správy Výveska | Scoop.it
Zvyknete si vypisovať citáty alebo myšlienky z kníh, ktoré čítate? Ja áno. Z knihy Ruka v ruke s Ježišom od Eliasa Vellu by som vypísala najradšej všetko a polepila by som si to po celom byte. Aby som nezabudla.
Christin's insight:

Páter Elias Vella je v kresťanskom svete známa osobnosť. Cestuje po celom svete a nevynecháva ani naše Slovensko, aby aj nás od roku 1996 každoročne povzbudzoval na svojich seminároch. Kniha Ruka v ruke s Ježišom je jednou z jeho mnohých publikácií.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Stravuje ma horlivosť za tvoj dom

Stravuje ma horlivosť za tvoj dom | Správy Výveska | Scoop.it

K najvýznamnejším ženským postavám neskorej antiky patrí Helena, matka cisára Konštantína Veľkého. O jej životopise sme dobre poučení biskupom a cirkevným historikom Euzébiom z Cézarey († 339), biskupom Ambrózom Milánskym († 397) a ďalšími prameňmi.

Christin's insight:

Helena sa narodila okolo roku 248 v meste Drepanon na juhozápade dnešného Turecka, ktoré bolo neskôr na jej počesť premenované na Helenopolis. Pochádzala z krčmárskej rodiny, aj ona pracovala ako krčmárka, a tým vykonávala povolanie skôr zlej povesti. Ambróz ju charakterizuje ako „bona stabularia“, ako dobrú hostesku, ktorej sa netýkala zlá povesť jej remesla.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii 2017

Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii 2017 | Správy Výveska | Scoop.it
Národná svätyňa, Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne – Strážach privíta 15. septembra 2017 tisíce veriacich z celého Slovenska pri príležitosti celonárodnej púte a sviatku Patrónky Slovenska.
Christin's insight:

Pre pútnikov rôznych vekových kategórií je pripravený bohatý duchovný program, ktorý potrvá tri dni. Začne sa vo štvrtok 14. septembra Mariánskou hodinkou o 17.00 hod. V piatok 15. septembra vyvrcholí slávnostnou svätou omšou o 10.30 hod. a bude pokračovať do soboty viacerými svätými omšami a vstupmi púte seniorov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Barcelone došlo k teroristickému útoku,sú aj mŕtvi

V Barcelone došlo k teroristickému útoku,sú aj mŕtvi | Správy Výveska | Scoop.it

Jedna z lokálnych rozhlasových staníc Cadena Ser priniesla informáciu, že po vrazení bielej dodávky do masy ľudí na najznámejšej barcelonskej ulici La Rambla vyhaslo najmenej 13 životov.

Christin's insight:

Najmenej desať ľudí prišlo dnes o život a desiatky ďalších utrpelo zranenia pri teroristickom útoku v katalánskej metropole Barcelona. R.I.P. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kardinál Re vyslancom Svätého Otca na 300-ročnici v brazílskej Aparecide

Kardinál Re vyslancom Svätého Otca na 300-ročnici v brazílskej Aparecide | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec vymenoval kardinála Giovanniho Battistu Re, emeritného prefekta Kongregácie pre  biskupov a emeritného prezidenta Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku za svojho špeciálneho vyslanca na oslavách 300 rokov od nájdenia sochy Našej Panej z Aparecidy. V národnej svätyni Brazílie sa oslavy budú konať dňoch 10. až 12. októbra tohto roku.

Christin's insight:

Mariánska svätyňa v Aparecide je po svätyni v Guadalupe druhým najnavštevovanejším mariánskym pútnickým miestom v Latinskej Amerike. Samotný pápež František ju navštívil v roku 2013 v rámci programu počas stretnutia s mladými na 28. svetových dňoch mládeže v Riu de Janeiro.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Veriaci sa v Hlohovci zúčastnili na tradičnej Zámskej púti k Panne Márii

Veriaci sa v Hlohovci zúčastnili na tradičnej Zámskej púti k Panne Márii | Správy Výveska | Scoop.it

V utorok 15. augusta sa na slávnosť Nanebovzatia Panny Márie konala v Hlohovci tradičná Zámska púť na miestnom cintoríne. O 17.00 sa stretli veriaci z filiálky Koplotovce, mestskej časti Svätý Peter a Nová Štvrť pri kasárňach a za doprovodu dychovky putovali spolu so sochou Panny Márie k cintorínu, kde sa o 18.00 začala krížová cesta - vedená diakonom Luškášom Čmehílom.

Christin's insight:

Potom nasledovala slávnostná svätá omša, ktorej hlavným celebrantom i slávnostným kazateľom bol gvardián hlohoveckého kláštora páter Jeremiáš Daniel Kvaka OFM; koncelebrovali hlohoveckí kňazi, dekan Marek Jesenák a kaplán Michal Kollár.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Austrálski kňazi majú kvôli sexuálnym zneužívaniam porušovať spovedné tajomstvo

Austrálski kňazi majú kvôli sexuálnym zneužívaniam porušovať spovedné tajomstvo | Správy Výveska | Scoop.it

Austrálska komisia vyšetrujúca prípady sexuálneho zneužívania pripravila novelu zákona, v ktorej stanovila povinnosť bez výnimky hlásiť všetky prípady násilia páchaného na mladistvých. Nariadenie sa vzťahuje aj na kňazov, ktorí sa o takýchto prípadoch dozvedia počas spovede.

Christin's insight:

Ak dôjde k schváleniu novely, ktorá obsahuje niekoľko desiatok opatrení proti sexuálnym zneužívaniam, môžu byť kňazi v prípade porušenia zákona trestne stíhaní.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch požehnal obnovený organ v Starej Turej

Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch požehnal obnovený organ v Starej Turej | Správy Výveska | Scoop.it

Vo farskom Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Starej Turej v nedeľu 13. augusta slávili hodovú svätú omšu. V tomto roku bola spojená s požehnaním obnoveného organa. Pri tejto príležitosti bol hlavným celebrantom a kazateľom trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

Christin's insight:

Slávnostný charakter hodovej svätej omši dodala prítomnosť domáceho duchovného otca Daniela Vachana, duchovného otca Norberta z farnosti Nová Lhota, primátorky mesta Stará Turá Anny Halinárovej, zástupkyne primátorky Zuzany Zigovej, organistu Martina Baka, hostí z Novej Lhoty, Boršíc, Suchova a samozrejme domácich farníkov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Myšlienky lásky: Je láska iba v skutkoch?

Myšlienky lásky: Je láska iba v skutkoch? | Správy Výveska | Scoop.it

„Ako Boží vyvolenci, ..., oblečte si hlboké milosrdenstvo, láskavosť, pokoru, miernosť a trpezlivosť.“ (Kol 3,12)

Christin's insight:

Je naozaj pravda, čo píše duchovný spisovateľ Frederick William Faber (1814 – 1863) v jednej zo svojich kníh: „Dobroprajné myšlienky sú zriedkavejšie než dobroprajné slová a skutky.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Keď Boh žiada – čakaj

Keď Boh žiada – čakaj | Správy Výveska | Scoop.it

Sú to roky, ktoré si z jej života pamätáme najväčšmi. Roky, ktoré jej vyslúžili titul svätá. Roky, ktoré žila bez akéhokoľvek očividného cítenia Boha. Zápasila, už necítila takú lásku či intenzívnu vášeň ako na začiatku svojho vzťahu s Bohom.

Christin's insight:

„Boh ťa špeciálne miluje. Aj mňa. Moje ticho a prázdnota sú také veľké, že hoci sa pozerám, nevidím, a aj keď počúvam, nepočujem.“ (Matka Tereza)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katarína Hatráková o Čistom dni: Ján Richter je len figúrkou v systéme

Katarína Hatráková o Čistom dni: Ján Richter je len figúrkou v systéme | Správy Výveska | Scoop.it

Minister práce Ján Richter včera rozhodol o odobratí akreditácie Čistému dňu. Psychologička Katarína Hatráková, ktorá musela nedávno odísť z Ústredia práce, hovorí, prečo tomuto kroku neverí.

Christin's insight:

Včera nastal v kauze Čistého dňa nečakaný posun. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter rozhodol, že napokon predsa len tomuto resocializačnému zariadeniu odoberie akreditáciu. Už dávnejšie mu to odporučila Akreditačná komisia, Richter sa však týmto odporúčaním neriadil, otočil až po tom, čo do prípadu zasiahla generálna prokuratúra.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Duchovná podpora pápeža Františka obyvateľstvu Sierry Leone

Duchovná podpora pápeža Františka obyvateľstvu Sierry Leone | Správy Výveska | Scoop.it

Záplavy bahna po intenzívnych dažďoch v Sierre Leone a pondelňajší pôdny zosuv v oblasti hlavného mesta Freetown si doteraz vyžiadali takmer 400 mŕtvych, pričom 600 osôb zostáva stále nezvestných. 

Christin's insight:

K číslam, ktoré ešte nie sú konečné, treba pripočítať veľký rozsah škôd pre obyvateľstvo západoafrického pobrežného štátu, ktorý je dlhodobo na najspodnejších priečkach rebríčka chudoby vo svete. Sústrasť a slová duchovnej posily trpiacemu obyvateľstvu Sierry Leone vyjadril dnes Svätý Otec František.

more...
No comment yet.