Správy Výveska
2.8M views | +938 today
Follow
 
Scoop.it!

Neberme deťom istotu

Neberme deťom istotu | Správy Výveska | Scoop.it
Albín Škoviera v rozhovore pre Postoj vysvetľuje, ako u nás vznikol fenomén trojročnej rodičovskej dovolenky a prečo by bola škoda oň prísť. Kritizuje snahy zakázať telesné tresty zákonom i nové výchovné trendy, ktoré podľa neho berú dieťaťu základné istoty.
Christin's insight:

Rozhovor s vysokoškolským pedagógom Albínom Škovierom o tom, prečo dnes deti viac ako kedykoľvek predtým potrebujú od rodičov istoty.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Pápež František píše o sv. Františke Xavérii Cabriniovej ako patrónke migrantov

Pápež František píše o sv. Františke Xavérii Cabriniovej ako patrónke migrantov | Správy Výveska | Scoop.it

Láska ku Kristovmu Srdcu, ktorá sa prejavuje v evanjelizačnom zápale – píše ďalej v liste Svätý Otec – u talianskej svätice žiarila najmä „v pozornosti voči tomu, čo by sme dnes nazvali perifériami dejín“. Ako príklad spomenul situáciu, keď „rok po krutom lynčovaní Talianov, obvinených z vraždy šéfa polície v New Orleanse, matka Cabriniová otvorila dom v pochybnej talianskej štvrti“.

Christin's insight:

Svätá Františka Xavéria Cabriniová je podľa pápežových slov vzorom svätosti, ktorý „upriamuje pozornosť na situácie väčšej chudoby a krehkosti“. Na citlivosť, ktorá v ľudskej a kresťanskej vitalite migrantov rozpoznáva „dar pre cirkvi a národy, ktoré ich prijímajú“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Napriek traume – byť správnym rodičom

Napriek traume – byť správnym rodičom | Správy Výveska | Scoop.it

Každý otec a každá mama sú iní, inak reagujú, inak vnímajú, inak prežívajú každodenné okamihy, inak znášajú stres a iným spôsobom komunikujú. Všetko prežívanie, reakcie a vnímanie nás ľudí je dané geneticky, ale je aj ovplyvnené skúsenosťami, zážitkami a najmä stálosťou pripútania sa v detstve.

Christin's insight:

Aj Tvoji rodičia urobili tak veľa chýb, ktoré si nesieš so sebou po celý život? Ako sa ich chybné správanie premieta do Tvojho vzťahu k deťom a výchovy? Môžeš to vôbec nejako ovplyvniť?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nadácia Detského kardiocentra spúšťa unikátny projekt edukácie a starostlivosti o malých pacientov

Nadácia Detského kardiocentra spúšťa unikátny projekt edukácie a starostlivosti o malých pacientov | Správy Výveska | Scoop.it
Nadácia Detského kardiocentra štartuje projekt ŽIJEM NAPLNO. Ide o prvú iniciatívu svojho druhu v podmienkach slovenského zdravotníctva, ktorej cieľom je poskytovať detským pacientom po ťažkých operatívnych zákrokoch doposiaľ nerealizovaný druh starostlivosti.
Christin's insight:

Prostredníctvom vlastnej siete špeciálnych terapeutov a pedagógov bude pomáhať deťom prekonávať ochorením a zákrokmi spôsobené hendikepy, optimalizovať ich neuropsychický vývoj a starať sa o preklenujúce dovzdelávanie na mieru šité ich potrebám.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ekumenická skupina sa stretla v Lisabone: Jednotne vo veci mieru a migrácie

Ekumenická skupina sa stretla v Lisabone: Jednotne vo veci mieru a migrácie | Správy Výveska | Scoop.it

Veľký význam má jednotné úsilie kresťanov pri posilňovaní mieru a reagovaní na naliehavý problém migrantov a utečencov. Toto je hlavný odkaz stretnutia Zmiešanej pracovnej skupiny Ekumenickej rady cirkví a Katolíckej cirkvi počas uplynulého týždňa (12. – 15. septembra) v Lisabone.

Christin's insight:

Ekumenická pracovná skupina bola vytvorená v roku 1965 s cieľom monitorovať a posilňovať spoluprácu medzi kresťanskými cirkvami. V súčasnosti pracuje v 20-člennom zložení, so sedemročným mandátom do roku 2021. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Slovenská provincia sestier saleziánok otvorila novú komunitu v Baku

Slovenská provincia sestier saleziánok otvorila novú komunitu v Baku | Správy Výveska | Scoop.it

Slovenská provincia sestier saleziánok otvorila novú komunitu, nie však na Slovensku, ale v Baku so slovenskými sestrami. Dvojročná prítomnosť sr. Andrei Mladošovej a sr. Slávky Butkovej v hlavnom meste Azerbajždanu ukázala, že je dôležité posilniť túto prítomnosť ďalšou sestrou a tak vytvoriť samostatnú komunitu. 

Christin's insight:

Treťou misionárkou v Baku sa stala Martina Alaxová, ktorá 1. septembra zložila večné sľuby v Inštitúte FMA a teraz začína aj svoje nové poslanie misionárky. S počtom troch sestier sa mohla zriadiť nová komunita, ktorú slávnostne otvorila vikárka provinciálnej predstavenej sr. Monika Skalová na sviatok Sedembolestnej Panny Márie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Mrskanie bičíkmi

Mrskanie bičíkmi | Správy Výveska | Scoop.it

Zvykneme sa mrskať bičíkmi, často len z pasie. Preto tento text začnem malou pochvalou. Je dobre, že sa u nás diskutuje o jadre, je dobre, že vznikajú individuálne aj skupinové texty, ktoré hľadajú miesto Slovenska v meniacej sa architektúre EÚ.

Christin's insight:

V nedeľu budú v Nemecku voľby a celá téma sa tým dostane do novej fázy, preto nie je škoda ani jednej poctivej diskusie na túto tému. Sulíkom počnúc, Beblavým končiac.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Slováci, Česi, Maďari aj Poliaci našli chuť mať deti

Slováci, Česi, Maďari aj Poliaci našli chuť mať deti | Správy Výveska | Scoop.it

Napriek vlaňajšiemu obratu v štyroch krajinách strednej Európy naďalej platí, že táto časť sveta čelí vážnej demografickej kríze. Na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov sa na Slovensku rodilo okolo 100-tisíc detí a výpadok pôrodnosti sa časom prejaví aj na poklese obyvateľov krajiny.

Christin's insight:

Slováci, Česi, ale aj ďalší susedia – Poliaci a Maďari – akoby vlani našli chuť mať deti. Vo všetkých spomínaných štátoch totiž v porovnaní s rokom 2015 pribudlo novorodencov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Oslobodený salezián: Čítal som Korán, ale konvertovať ma nenútili

Oslobodený salezián: Čítal som Korán, ale konvertovať ma nenútili | Správy Výveska | Scoop.it

Päťdesiatsedemročný indický salezián, ktorého islamisti uniesli v jemenskom hlavnom meste Aden 4. marca 2016, sa v týchto dňoch nachádza v Ríme, kde sa pod lekárskym dohľadom zotavuje z 18-mesačného väzenia.

Christin's insight:

Naozaj silný a dojemný príbeh saleziána, ktorého 18 mesiacov väznili islamisti. Svoje pohnutie nedokázal skryť ani pápež František, ktorý oslobodenému kňazovi pobozkal ruku.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ranná homília pápeža Františka: Modlime sa za tých, čo nám vládnu

Ranná homília pápeža Františka: Modlime sa za tých, čo nám vládnu | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František v dnešnej homílii v Dome sv. Marty, kde slúžil v ranných hodinách omšu, povzbudil veriacich, aby sa modlili za svojich vládnych predstaviteľov, i keď tí sa môžu mýliť.

Christin's insight:

Rovnako verejných činiteľov vyzval, aby sa v modlitbe utiekali k Bohu, lebo inak riskujú, že sa uzatvoria vo vlastnom kruhu. Ak si verejný správca uvedomuje vlastnú podriadenosť voči ľudu a pred Bohom, potom sa modlí, pripomenul pápež v homílii. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Očistime si srdcia, aby sme prijali Božie slovo

Tvít pápeža Františka: Očistime si srdcia, aby sme prijali Božie slovo | Správy Výveska | Scoop.it

Nájdime odvahu a očistime naše srdce odstránením kameňov a tŕnia, ktoré udúšajú Božie slovo. 

Christin's insight:

(Tvít pápeža Františka, 18. septembra 2017)

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

NBS alebo Náboženstvo, Boh a slovo

NBS alebo Náboženstvo, Boh a slovo | Správy Výveska | Scoop.it

Vždy sa teším na vyučovanie náboženstva. So žiakmi hovorím aj o Biblii. Pre niektorých je dôležitá, iní ju zaraďujú medzi starožitnosti, no najviac je takých, čo len mávnu rukou a skonštatujú, že sa nevyrovná Harrymu Potterovi.

Christin's insight:

Naopak, to Biblii sa žiadna kniha nevyrovná! Je miliónkrát lepšia ako všetky ostatné, ale cesta k nej je zarúbaná predstavami a skúsenosťami. Na tej ceste je niekoľko zastávok a každá z nich má svoje meno. Chcete vedieť, na ktorej stojíte vy? Poďme na to!

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pred rokom zomrel bývalý rektor Katolíckej univerzity Tadeusz Zasępa

Pred rokom zomrel bývalý rektor Katolíckej univerzity Tadeusz Zasępa | Správy Výveska | Scoop.it

Pred rokom zomrel kňaz Tadeusz Zasepa, bývalý rektor Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku. Vysokoškolský profesor, katolícky kňaz a publicista Tadeusz Zasępa bol medzinárodne uznávanou vedeckou autoritou v oblasti masmediálnej komunikácie. Pochovali ho v Ružomberku.

Christin's insight:

Zastávkami kardinála Filoniho sú počas desiatich dní Tokyo, seminár v Fukuoke, kde sa stretne so seminaristami, ďalej v Nagasaki a Hirošime sa bude modliť za pokoj, navštívi Ósaku a tiež Sendai, ktoré pred niekoľkými rokmi zasiahlo zemetrasenie a cunami a v pomoci obyvateľstvu pri obnove sa tam angažuje katolícka Charita.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Čo by urobil s kladivom a kosákom Ronald Reagan?

Čo by urobil s kladivom a kosákom Ronald Reagan? | Správy Výveska | Scoop.it

Keď sledujem kauzu odstránenia kladív a kosákov z pamätníka padlých sovietskych vojakov v Košiciach, vždy ma znovu napadá najväčšia mediálno-politická bitka jari 1985 v globálnom meradle.

Christin's insight:

Prebehla okolo návštevy amerického prezidenta Ronalda Reagana vo vtedajšom Západnom Nemecku. Ako jej súčasť bol naplánovaný aj pietny akt zmierenia na nemeckom vojenskom cintoríne v Bitburgu v lokalite Kolmeshöhe.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Progresivisti sú smart, ale kĺžu po povrchu

Progresivisti sú smart, ale kĺžu po povrchu | Správy Výveska | Scoop.it

Definitívnu odpoveď na otázku, akú váhu má zmysel tomuto dokumentu pripisovať, dajú až nasledujúce mesiace. Keď sa ukáže politický výtlak progresivistov. Ale keďže stúpenci tohto ideového prúdu sú v Európe už nejaký čas na pochode inštitúciami, vízia Progresívneho Slovenska určite stojí aspoň za krátku pozornosť.

Christin's insight:

Problém progresivistov je v tom, že eróziu tradičných autorít nepovažujú za symptómy krízy, ale naopak za vývoj správnym smerom. Preto vo svojich víziach a prognózach môžu iba kĺzať po povrchu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katolícka charita vyzbierala v zbierke vyše 13 000 školských pomôcok

Katolícka charita vyzbierala v zbierke vyše 13 000 školských pomôcok | Správy Výveska | Scoop.it

Od júna do začiatku septembra prebiehal na celom území Slovenska 8. ročník Zbierky školských pomôcok, ktorý zorganizovala Slovenská katolícka charita (SKCH). Za pomoci siete diecéznych a arcidiecéznych charít  vzniklo viac ako 40 zberných miest. Darcovia  mohli takouto formou podporiť deti zo sociálne slabších rodín, krízových centier a detských domovov.

Christin's insight:

Počas zbierky sa podarilo vyzbierať množstvo nových alebo už používaných, no stále funkčných školských pomôcok. „Jedným z pilierov pomoci núdznym Slovenskej katolíckej charity je uľahčovať prístup deťom ku vzdelaniu. Máme rozbehnuté rôzne projekty doma a v zahraničí, ktoré práve túto tému riešia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Unisex oblečenie pre deti, posolstvo o spoločnosti

Unisex oblečenie pre deti, posolstvo o spoločnosti | Správy Výveska | Scoop.it

Niektoré svetové módne značky končia s rozlišovaním oblečenia pre chlapcov a dievčatá. Najnovšie detské kolekcie sú bezpohlavné.

Christin's insight:

Módna značka John Lewis sa rozhodla uchopiť detskú módu inak a priniesla na trh novú kolekciu, kde striktné delenie na ružové bábiky a modrých futbalistov neplatí. A tak v ich ponuke nájdete ružové tričká pre chlapcov a dievčenské šaty s potlačou dinosaurov. Uvedenie novej kolekcie vyvolalo v Británii vášne zo strany rodičov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

v dobrom & v zlom_Čo môže Boh zmeniť v našom manželstve?

v dobrom & v zlom_Čo môže Boh zmeniť v našom manželstve? | Správy Výveska | Scoop.it
Niekedy máme pocit, že nie je čo meniť. Inokedy zas, že naše manželstvo (či môj manžel) je beznádejný prípad a nie je šanca na zmenu. A niekedy (alebo často) ani neuvažujeme o tom, čo a či by Boh mohol zmeniť.
Christin's insight:

Ale on je aj tak tu. Blízko. Pripravený zasiahnuť a pomôcť. A nemá problém urobiť aj „nemožné“ veci. Stačí pozdvihnúť k nemu oči, srdce, pár úprimných, čistých slov a...

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Fórum života pozýva do súťaže o najkreatívnejšiu aktivitu Život je dar

Fórum života pozýva do súťaže o najkreatívnejšiu aktivitu Život je dar | Správy Výveska | Scoop.it

Fórum života pozýva do súťaže o najkreatívnejšiu aktivitu Život je dar. Ide o súčasť podpory celoslovenského projektu Sviečka za nenarodené deti, ktorej cieľom je na prelome októbra a novembra venovať spomienku deťom, ktoré zomreli pri spontánnom a umelom potrate a upriamiť pozornosť spoločnosti na túto tému.

Christin's insight:

„Aj keď to znie možno ako komplikovaná výzva, opak je pravdou. Hľadáme človeka, alebo tím ľudí, ktorí dokážu priblížiť tému ochrany života vo svojom okolí čo najkreatívnejšie, aby zaujali ľudí a vniesli do spoločnosti vo svojom prostredí kvapku záujmu o hodnotu ľudského života, aj toho nenarodeného,“ vysvetľuje koordinátorka projektu Anna Siekelová. Súťaž bude prebiehať počas októbra a novembra a je určená pre farnosti, školy a rôzne spoločenstvá.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Filipíny: Otec Chito je štyri mesiace po únose na slobode

Filipíny: Otec Chito je štyri mesiace po únose na slobode | Správy Výveska | Scoop.it

Filipínskej armáde sa 16. septembra podarilo oslobodiť otca Teresita „Chita“ Suganoba, ktorého teroristická skupina Maute napojená na Islamský štát uniesla 23. mája. 

Christin's insight:

Správu priniesla agentúra Asia News. Spolu s katolíckym kňazom sa vojakom podarilo oslobodiť aj druhého uneseného, ktorého meno vláda zatiaľ nechce prezradiť. Spolu s otcom Chitom, generálnym vikárom katedrály v Marawi City teroristi uniesli najmenej 15 osôb.

more...
No comment yet.