Správy Výveska
2.9M views | +720 today
Follow
 
Scoop.it!

Slyší Bůh naše modlitby, i když na ně nedostáváme odpověď?

Slyší Bůh naše modlitby, i když na ně nedostáváme odpověď? | Správy Výveska | Scoop.it
Modlitba je klíčovou součástí křesťanského života. Křesťan žije a roste v poznání Boha skrze osobní a intimní vztah s Ním. Jeden ze způsobů, jak věřící rozvíjí svůj vztah s Otcem, je skrze modlitbu. Mnozí z nás se však modlí, ale nedostávájí žádnou příznivou odezvu.
Christin's insight:

Bůh není hluchý, On nás slyší tak jasně, jak jen je to možné, a chce pro nás jen to nejlepší.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

#teologiatela_Erotika pochopená, nie pochovaná

#teologiatela_Erotika pochopená, nie pochovaná | Správy Výveska | Scoop.it

Poslaním Cirkvi je „robiť učeníkov“ (doslovný preklad Mt 28, 19; pozn. prekl.), no kultúra je často úspešná v negovaní tejto úlohy. Podľa oficiálnych vatikánskych zdrojov to vyplynulo z priebehu Synody o rodine, ktorá sa pred pár rokmi konala v Ríme.

Christin's insight:

Byť kresťanom znamená naučiť sa nasmerovať eros na to, čo skutočne uspokojuje – večný manželský vzťah medzi Kristom a Cirkvou. Práve toto nebeské zjednotenie je to, po čom túžime, to, pre čo sme stvorení, a smer, ktorým sa uberáme.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako Mária Terézia predbehla dobu

Haličských zjednotených biskupov byzantského obradu Mária Terézia nepozvala na  Viedenskú synodu v roku 1773. Synodu síce ohlásili ešte pred pričlenením Haliče k Rakúsku, no konala sa v čase, keď Halič po prvom delení Poľska (1772) bola už súčasťou Habsburskej ríše (1).

Christin's insight:

Habsburskí vládcovia uvádzali späť do praxe mnohotvárnosť cirkvi, ku ktorej sa západná cirkev opäť prihlásila až na Druhom vatikánskom koncile.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Babiš sa správa ako totálny predátor

Babiš sa správa ako totálny predátor | Správy Výveska | Scoop.it
Jeho otec Václav Benda bola najvýznamnejším katolíckym disidentom v Česku. Napísal esej Paralelní polis, ktorá ponúkala najpremyslenejšiu stratégiu pre pôsobenie disentu po Charte. Marek Benda je dlhoročným poslancom ODS, žije v Prahe. Rozprávali sme sa krátko po zverejnení výsledkov volieb.
Christin's insight:

Pár slov o politickej situácii u našich českých susedov: "Kardinál Duka sa vždy dokázal vyhnúť tomu, aby vstupoval do politického boja. Dokáže však zaujímavo uchopiť závažné spoločenské témy, vďaka tomu sa jeho myšlienky, aj keď zaznejú napríklad v kázňach, dostávajú do médií. Z tohto pohľadu kardinál vplyv na verejnú debatu určite má. Aj tí, ktorí s ním nesúhlasia, akceptujú, že hovorí vážne veci."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František kňazom Brazílskeho kolégia: Liek na rovnováhu je kňazské bratstvo

Pápež František kňazom Brazílskeho kolégia: Liek na rovnováhu je kňazské bratstvo | Správy Výveska | Scoop.it

Práve „kňazom študentom“ venoval hlavnú časť svojho príhovoru  pápež František. Vychádzal z toho, že v centre ich života už nie je pastoračná aktivita, ale štúdium. Táto skutočnosť, povedal Svätý Otec, „môže priniesť nerovnováhu medzi štyri hlavné opory, ktoré držia život kňaza“. Týmito oporami sú: duchovný, akademický, ľudský a pastoračný rozmer života.

Christin's insight:

Pápež František dnes dopoludnia prijal na osobitnej audiencii komunitu Pápežského brazílskeho kolégia v Ríme (Pontificio Collegio Pio-Braziliano) pri príležitosti 300. jubilea nájdenia sochy Panny Márie z Aparecidy.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tajuplná Fatima

Tajuplná Fatima | Správy Výveska | Scoop.it

Ako však varovala Pani vo Fatime, starý kresťanský svet sa za posledné storočie vo všeobecnosti posunul a rozpadol. Napriek tomu je jedinou racionálnou reakciou na Fatimu, dokonca i od katolíka, úplný šok a uchvátenie z toho, aké čudné je, že tri malé vidiecke deti z maličkej dedinky, v tej dobe takmer nepredstaviteľne odľahlej, počuli a oznámili pozoruhodné veci o budúcnosti sveta.

Christin's insight:

13. októbra sa svet nevychýlil zo svojej osi ani sa neskončil, ako asi očakávali niektorí nadšenci pre apokalyptické chápanie Fatimy.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež o úlohe štátu, trhu a občianskej spoločnosti: Nerovnosť nie je nutnosťou

Pápež o úlohe štátu, trhu a občianskej spoločnosti: Nerovnosť nie je nutnosťou | Správy Výveska | Scoop.it

Je potrebné „vytvoriť nové modely spolupráce medzi trhom, štátom a občianskou spoločnosťou vzhľadom na výzvy dneška“. To sú slová pápeža Františka, ktoré dnes adresoval účastníkom konferencie organizovanej Pápežskou akadémiou sociálnych vied. 

Christin's insight:

Interdisciplinárny workshop zameraný na meniace sa sociálno-ekonomické vzťahy (Changing Relations Among Market, State, and Civil Society), pristupuje k téme vo svetle encyklík pápeža Františka Evangelii gaudium a Laudato si´ a sociálnej encykliky pápeža Benedikta XVI. Caritas in veritate. Vedecké podujatie prebieha vo Vatikáne v dňoch 19. – 21. októbra.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

#volbyVUC_Koho voliť, ak nie je koho voliť?

#volbyVUC_Koho voliť, ak nie je koho voliť? | Správy Výveska | Scoop.it
Mesiac október 2017 je v znamení predvolebnej kampane do VÚC. Viacerí sme už zachytili kandidatúru niektorých kresťanov. Koho však voliť, ak ja o žiadnom schopnom kandidátovi neviem?
Christin's insight:

Najskôr si treba zodpovedať otázku, či má vôbec zmysel ísť voliť. Však čo o „vuckách“ dokopy vieme? Veľakrát netušíme, ako fungujú a za čo vlastne zodpovedajú.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Snúbenecké páry sú pozvané na víkend do kláštora františkánok Melčíc

Snúbenecké páry sú pozvané na víkend do kláštora františkánok Melčíc | Správy Výveska | Scoop.it

Hnutie kresťanských rodín na Slovensku pozýva snúbenecké páry na víkendový program do Kláštora sestier františkánok Premenenia Pána v Melčiciach - Lieskovom, v okrese Trenčín. 

Christin's insight:

Ohne stretnutia snúbencov sú víkendovým programom pre snúbenecké páry. Z víkendu budú páry dlho čerpať množstvo podnetov, aby všetko, čo od manželstva očakávajú, aj dosiahli. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Biskupi stredovýchodnej Európy sa prihlásili k vízii Európy, ktorá má budúcnosť

Biskupi stredovýchodnej Európy sa prihlásili k vízii Európy, ktorá má budúcnosť | Správy Výveska | Scoop.it

Zástupcovia biskupských konferencií Maďarska, Českej republiky, Slovenska, Poľska a Chorvátska sa zišli v uplynulých dňoch v Budapešti. Na stretnutí, počas ktorého spoločne navštívili aj Vyšehrad a Ostrihom vydali spoločné komuniké s vyjadrením aktívneho postoja k Európe ako rodine národov s kultúrnou identitou, ktorá v podstatnej miere čerpá z kresťanstva.

Christin's insight:

Na stretnutí v dňoch 18. a 19. októbra sa na pozvanie budapeštianskeho kardinála Pétra Erdö a predsedu maďarskej biskupskej konferencie Andrása Veresa, biskupa Györu zišli pražský kardinál Dominik Duka, đakovsko-osijecký arcibiskup Đuro Hranić, krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Miestni ľudia neriešia, či je niekto fašista

Miestni ľudia neriešia, či je niekto fašista | Správy Výveska | Scoop.it

Ján Lunter sa narodil v roku 1951 v Telgárte. Vyštudoval kybernetiku na Elektrotechnickej fakulte v Bratislave. Po Novembri 1989 založil rodinnú potravinársku firmu, ktorá dnes zamestnáva dvesto ľudí. V januári ohlásil kandidatúru na post banskobystrického župana a dnes je hlavným vyzývateľom Mariana Kotlebu.

Christin's insight:

Doteraz ste predávali svoje výrobky, teraz musíte v politickej kampani predávať seba. V čom je rozdiel?
Aj doteraz sme k tomu pristupovali tak, že sme predávali riešenia. Napríklad v oblasti zdravého životného štýlu. Teraz je to tiež o predávaní riešení.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Skrotenie kritického ducha

Skrotenie kritického ducha | Správy Výveska | Scoop.it

Kritického ducha nedokážeme úplne vyhnať, ale všetkými silami musíme pracovať na jeho skrotení.
Pri občasnom porovnávaní kultúrnych charakteristík krajín, ktoré dôverne poznám a milujem, nedá sa mi nevšimnúť si jeden vypuklý rozdiel medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými: spôsob hodnotenia druhých ľudí.

Christin's insight:

Zatiaľ čo vo svojej adoptívnej krajine sa s javom negatívneho posudzovania či dokonca odsudzovania stretávam v bežných medziľudských vzťahoch zriedka, v krajine môjho pôvodu je rozšírený. Slovensko sa zdá byť posadnuté kritickým duchom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Spytovanie svedomia očami lásky

Spytovanie svedomia očami lásky | Správy Výveska | Scoop.it
Uťahujem sa do svojho kútika. V tichu, len s Pánom. A odomykám všetky skryté komôrky svojho srdca. V nahote srdca. Pred ním.
Christin's insight:

S túžbou pozerať sa na svoj život, deň očami lásky, nie zákona. S túžbou netočiť sa okolo seba (ani okolo vlastných hriechov), ale o(b)točiť sa okolo Boha. Úplne sa do neho vnoriť. Vnáram sa do každého zákutia svojho srdca, mysle, života. Čo v ňom nebolo, nie je v súlade s láskou? V srdci mi znejú slová piesne: