Správy Výveska
2.8M views | +9 today
Follow
 
Scoop.it!

Zapadnúť do kolektívu je niekedy náročné. Ako deťom pomôcť?

Zapadnúť do  kolektívu je niekedy náročné. Ako deťom pomôcť? | Správy Výveska | Scoop.it

V tomto období sa však deti ešte neporovnávajú, a tak väčšinou veľké problémy so začleňovaním do kolektívu nemajú. .

Christin's insight:

Už v materskej škole sa dá vidieť, ktoré deti nadväzujú kontakty rýchlo a ktoré s tým majú problém.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Cestovný ruch za smrťou (Expedícia Európa)

Cestovný ruch za smrťou (Expedícia Európa) | Správy Výveska | Scoop.it

Zatiaľ čo v Belgicku sa už aj zdraví z čisto psychických dôvodov nechávajú eutaná­zo­vať, táto téma bola v Nemecku doteraz tabu. Z historických dôvodov, pretože už samot­ný pojem „eutanázia“ pripomínal ničenie „nehodnotného života“ rukami nacistov. Toto tabu teraz nemusí vydržať už ani v Nemecku, lebo výskum verejnej mienky prvý­krát ukázal, že polovica Nemcov je za legalizáciu eutanázie.

Christin's insight:

V katolíckych regiónoch Švajčiarska sa stala eutanázia módnou záležitosťou, na tamojších klinikách o ňu žiadajú najmä Taliani. Martin Leidenfrost sa tam bol pozrieť - a až na jednu výnimku nestretol človeka, ktorý by mal s touto zvláštnou podobou cestovného ruchu problém.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vzniku nezávislého Kurdistánu sa bude dať len ťažko zabrániť

Vzniku nezávislého Kurdistánu sa bude dať len ťažko zabrániť | Správy Výveska | Scoop.it

Pre silných geopolitických hráčov je to výzva, ako zabezpečiť, aby tento proces neviedol k ďalšiemu konfliktu.

Christin's insight:

Pre Kurdov mal byť 25. september veľkým dňom. Vláda irackého Kurdistanu na tento deň vyhlásila referendum o nezávislosti tejto doteraz autonómnej oblasti. Nad jeho konaním však do poslednej chvíle viseli otázniky..

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nový apoštolský nuncius odovzdal kópie poverovacích listín biskupom

Nový apoštolský nuncius odovzdal kópie poverovacích listín biskupom | Správy Výveska | Scoop.it

Apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Giacomo Guido Ottonello dnes, vo štvrtok 21. septembra 2017, odovzdal v sídle Sekretariátu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na Kapitulskej ulici v Bratislave kópie poverovacích listín do rúk predsedu KBS Mons. Stanislava Zvolenského. Na prijatí sa zúčastnili aj ďalší biskupi.

Christin's insight:

Svätý Otec František Mons. Giacoma Guida Ottonella vymenoval za nového apoštolského nuncia v našej krajine 1. apríla 2017. Nastúpil po Mons. Mario Giordanovi, ktorý v úrade skončil po dosiahnutí kánonického veku (75 rokov).

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svedectvo: Zažila som odmietnutie od najbližšej osoby 

Svedectvo: Zažila som odmietnutie od najbližšej osoby  | Správy Výveska | Scoop.it
Chcela by som sa podeliť s mojim svedectvom. Zažila som v blízkej minulosti odmietnutie od (asi by som mohla povedať) najbližšej osoby v mojom živote.
Christin's insight:

Poznáte to: rozprávanie sa dlho do noci, vie o vás aj tie najtajnejšie veci, každý najlepší zážitok sa vám spája s tou osobou. Potom sa stane niečo, keď váš vzťah proste stroskotá a neviete čo robiť, snažíte sa urobiť všetko len to najlepšie, vymýšľate všetko možné, niekedy spravíte kompromisy LEN, aby to bolo ako kedysi, aby bolo všetko dobré. Aby ste nemali pocit, že je to všetko preč, že to nikdy nebude ako predtým. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nepriatelia lásky: Sebectvo

Nepriatelia lásky: Sebectvo | Správy Výveska | Scoop.it

Ako je láska ušľachtilou formou vnútornej slobody, tak je sebectvo ako každá náruživosť otroctvom! Píše Milan Bubák v pokračovaní svojho cyklu o láske.
                                          „Kto miluje svoj život, stratí ho.“ (Jn 12, 25)

Christin's insight:

Láska je skrytá princezná v paláci ľudskej duše, urodzené Božie dieťa, ktoré by malo v tomto paláci vládnuť srdcom. Láska by mala byť paňou a jedinou a plnoprávnou vládkyňou ľudského srdca i ľudskej duše. No, žiaľ, príliš často hrá v srdci človeka iba úlohu popolušky.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako odpúšťať správne?

Ako odpúšťať správne? | Správy Výveska | Scoop.it

Chcete skončiť so životom väzňa zatrpknutosti a odporu? Odpustite. Znie to ľahko, čo? Nuž, vôbec to nie je jednoduché, ale pracovať na odpustení je jednoduchšie ako životom vláčiť ťažké reťaze nenávisti k ľuďom, ktorí nás zranili.

Christin's insight:

Čo je to odpustenie?
Najprv však potrebujeme pochopiť, čo je to odpustenie. Odpustiť znamená prečiarknuť niečí morálny dlh voči nám. Čím väčšia vec sa udiala, tým väčšmi potrebujeme odpustiť i dostať odpustenie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Milovací rebríček

Milovací rebríček | Správy Výveska | Scoop.it

Boh ako absolútna istotka bezpodmienečnej lásky a prijatia. Kto je viac? Ten, ktorý nám dal povolanie najprv k manželstvu a potom k rodičovstvu. Ten, vďaka ktorému máme deti. Manžel – ten, s ktorým mám deti. Ten, s ktorým sa máme viesť k svätosti. Ten, s kým si budem užívať, keď deti vypadnú z domu.

Christin's insight:

Boh na prvom mieste, potom manžel, deti... Ako je to u vás? Nemáme, hlavne my matky, tento rebríček trochu rozhádzaný?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Užívať si materstvo

Užívať si materstvo | Správy Výveska | Scoop.it

S niečím sa priznám. Som pôžitkár. Vždy si naplno vychutnávam a užívam to, čo práve robím. Materstvo je pre mňa zatiaľ pole neorané. Často sa cítim ako mama v zácviku. Je to ako životný doktorát, ktorý napĺňaš už po zbytok svojho života. Lebo narodením svojho dieťaťa sa tvoj život diametrálne líši od toho, čím si žila predtým.  Má iné kvality, nové horizonty aj výzvy. Stačí pár prebdených nocí a zistíš o sebe viac vecí ako u žiadneho terapeuta za celý rok :).

Christin's insight:

Rozhovor s Jankou Ester Horniakovou, profesionálnou žurnalistkou, redaktorkou rádia Lumen, o tom, ako si užíva svoje materstvo.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bielorusko bude po prvý raz hostiť Radu európskych biskupských konferencií

Bielorusko bude po prvý raz hostiť Radu európskych biskupských konferencií | Správy Výveska | Scoop.it

Na pozvanie minského arcibiskupa Mons. Tadeusza Kondrusiewicza sa v bieloruskom hlavnom meste zídu členovia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) na svojom plenárnom zasadnutí v dňoch 27. septembra až 1. októbra. Je to po prvý krát čo bude Rada zasadať na pôde Bieloruska. Slovensko bude reprezentovať košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč.

Christin's insight:

Predsedovia biskupských konferencií 45 krajín Európy sa budú venovať dvom hlavným témam. Prvou sú mladí, ich priania, potreby, obavy, očakávania, vzťahy a výzvy, ktoré súčasný svet v neustálej zmene kladie pred Cirkev. Druhou, nie menej dôležitou, je téma Európy a osobitne prínos a poslanie Cirkvi pri budovaní spoločného európskeho domu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

5 tipov, ako pomôcť deťom s učením

5 tipov, ako pomôcť deťom s učením | Správy Výveska | Scoop.it
Začiatok nového školského roka znamená aj prílev nových povinností. Nielen pre deti vo forme domácich úloh a učenia sa, ale aj pre nás, rodičov, aby sme im s nimi pomohli. Čím skôr im pomôžeme naučiť sa, ako sa majú správne učiť, tým lepšie.
Christin's insight:

Cvičenie zručnosti v akejkoľvek oblasti – teda aj robenie domácich úloh - je prospešné vždy a pre každého, no pre deti je to nevyhnutná náplň väčšiny dňa. Musia si osvojiť to, čo my, dospeláci, už pokladáme za samozrejmé. Napriek tomu, že ide spočiatku o náročné úkony, dajú sa do veľkej miery zjednodušiť. Ako?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zachráni OĽaNO liberálnu demokraciu?

Zachráni OĽaNO liberálnu demokraciu? | Správy Výveska | Scoop.it

Bol pondelok a na facebooku som zachytil, že poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO) sa „cíti odhodlane“ a teší sa z prieskumu, ktorý mal ukázať, že voliči Matovičovej kandidátky majú „v celom spektre najbližšie k hodnotám demokracie“.

Christin's insight:

Vidieť vo Viskupičovi a Matovičovi záchrancov demokracie chce kúsok predstavivosti, nuž ale dnes je možné všetko, tak sa na to pozrime.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Moskovskí rímskokatolíci zaznamenali malé víťazstvo 

Moskovskí rímskokatolíci zaznamenali malé víťazstvo  | Správy Výveska | Scoop.it

V aktuálnom vydaní rubriky Z kresťanského Východu sa pozrieme na rozvoj ekumenických vzťahov medzi pravoslávnymi a katolíkmi aj na cestu Tawadrosa II. na Ďaleký východ.

Christin's insight:

Moskovský mestský úrad sa usiluje o mimosúdne vyrovnanie v spore s Moskovskou rímskokatolíckou arcidiecézou o reštitúciu katolíckeho Kostola sv. Petra a Pavla na Miljutinskej ulici. Boží stánok postavený v roku 1845, ktorý patrí k najstarším katolíckym chrámom v Moskve, zavreli komunistické úrady v 20. rokoch minulého storočia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Rozpoltená osobnosť Hillary Clintonovej

Rozpoltená osobnosť Hillary Clintonovej | Správy Výveska | Scoop.it

V uplynulých týždňoch som sa stretla s dvoma veľmi odlišnými Hillary Clintonovými. Jedna je zbožnou kresťankou, ktorá každodenne číta Bibliu, modlí sa a hľadá vedenie u dôveryhodných pastorov. Jeden z nich – reverend Bill Shillady – zostavil knihu Strong for a Moment Like This (Silný pre chvíľu, ako je táto), v ktorej zozbieral devocionálie, ktoré jej on a ďalšie duchové osoby posielali každé ráno počas jej kampane na prezidenta. 

Christin's insight:

Táto Hillary by sa rada stala kazateľkou vo svojej metodistickej cirkvi. Podľa posledných správ by kázala o Kristovom príkaze milovať Boha a svojho blížneho, o „starostlivosti o chudobných, navštevovaní väzňov, prijímaní cudzincov, o vytváraní príležitostí na pozdvihnuti

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ranná homília na sviatok sv. Matúša: Vstupná brána ku stretnutiu sa s Ježišom

Ranná homília na sviatok sv. Matúša: Vstupná brána ku stretnutiu sa s Ježišom | Správy Výveska | Scoop.it

„Vstupnou bránou ku stretnutiu sa s Ježišom je uznať, že sme hriešnikmi.“ Pri rannej svätej omši v Dome sv. Marty povedal tieto slová pápež František. V homílii pripomenul cestu obrátenia sv. Matúša, ktorého sviatok dnes Cirkev slávi. Využil aj predstavivosť veriacich, keď pripomenul svoju obľúbenú scénu od známeho talianskeho maliara Caravaggia.

Christin's insight:

Svätý Otec poukázal na skutočnosť, že v dnešnom evanjeliovom úryvku (Mt 9,9-13), v ktorom sám Matúš opisuje udalosť svojho povolania môžeme rozpoznať tri úseky: stretnutie, oslava a pohoršenie. Ježiš uzdravil ochrnutého a stretáva Matúša, sediaceho na mýtnici.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: „Vyzývam k mieru a odzbrojeniu“

Tvít pápeža Františka: „Vyzývam k mieru a odzbrojeniu“ | Správy Výveska | Scoop.it

Vyzývam k mieru a odzbrojeniu: v tomto svete zranenom násilím potrebujeme bratstvo medzi národmi. 

Christin's insight:

(Tvít pápeža Františka 21. septembra 2017)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Poetica Musica ponúka ponúka skladbu na motívy života Titusa Zemana

Poetica Musica ponúka ponúka skladbu na motívy života Titusa Zemana | Správy Výveska | Scoop.it

Poetica Musica ponúka len pár dní pred blahorečením dona Titusa Zemana hymnu s textom na motívy jeho života. Vypočuť si ju môžete TU. Skladba Za hranicami tak opäť spája poetickou a hudobnou formou hodnoty i príbeh. 

Christin's insight:

Naživo ju môžete počuť 30. septembra na Slávnostnom ceremoniáli v HANT Aréne. O procese tvorby, ale aj pohľade na osobu svätca nám porozprávala autorka textu, hudby a interpretka Zuzana Eperješiová.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Odpustová slávnosť na sviatok Povýšenia svätého kríža v Bratislave

Odpustová slávnosť na sviatok Povýšenia svätého kríža v Bratislave | Správy Výveska | Scoop.it

V nedeľu 17. septembra 2017 sa v bratislavskej gréckokatolíckej katedrále konala eparchiálna odpustová slávnosť pri príležitosti chrámového sviatku Povýšenia úctyhodného a životodarného Kríža nad celým svetom. 

Christin's insight:

Slávnostnej archijerejskej liturgii predsedal vladyka Peter Rusnák, spoluslúžili viacerí kňazi, diakon Andrej Škoviera, asistovali bohoslovci eparchie. Liturgiu spevom sprevádzal Katedrálny zbor Chryzostomos pod vedením dirigenta Martina Škovieru. Počas slávnosti bola vystavená k verejnej úcte ikona s pravými ostatkami Svätého kríža Pánovho.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Koľko ťaží Kotleba z kostolných veriacich

Koľko ťaží Kotleba z kostolných veriacich | Správy Výveska | Scoop.it

ĽSNS zbiera body u ľudí, ktorí chodia do kostola, tvrdili viacerí experti. Dáta však ukazujú presný opak.
Pred časom sme na základe aprílových dát agentúry Focus priniesli pohľad na to, aká je voličská štruktúra politických strán podľa sebahodnotenej religiozity. Teda podľa toho, kam sa voliči zaradili na škále hlboko veriaci až po ateista.

Christin's insight:

Neprekvapí, že najviac hlboko veriacich voličov malo KDH. No iné výsledky už boli prekvapujúce. Napríklad to, aký nízky bol podiel hlboko veriacich voličov v tábore ĽSNS (najmenej zo všetkých strán). A, naopak, aký vysoký podiel neveriacich a ateistov mal medzi svojimi voličmi Kotleba (najviac zo všetkých strán).

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kancelárka, ktorá nevládla

Kancelárka, ktorá nevládla | Správy Výveska | Scoop.it

Nedeľňajšie voľby v Nemecku zrejme potvrdia, že Angela Merkelová sa stane štvrtýkrát kancelárkou, čo je po tom všetkom malý zázrak.

Christin's insight:

Vlastne je to pomerne veľký zázrak.
Na prelome rokov 2015 a 2016 to vyzeralo, že Merkelová bude každú chvíľu nútená odstúpiť zo svojho úradu. Na to, že by mala po 12 rokoch svojej éry ešte raz kandidovať úspešne kandidovať na post kancelárky, nepomyslel vtedy nikto, ani ona sama.

more...
No comment yet.