Správy Výveska
2.9M views | +477 today
Follow
 
Scoop.it!

Košická arcidiecézna charita rozdala za posledné dva týždne 189 ton potravín

Košická arcidiecézna charita rozdala za posledné dva týždne 189 ton potravín | Správy Výveska | Scoop.it

Trinásť a pol kilogramový balík trvanlivých potravín je určený najodkázanejším osobám v rámci programu Európskej únie FEAD.

Christin's insight:

Vyše 14 tisíc potravinových balíkov distribuovali pracovníci Arcidiecéznej charity Košice za prvé dva týždne rozvozu v desiatich okresoch východného Slovenska.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Zasľúbená Zem alebo krajina otroctva?

Zasľúbená Zem alebo krajina otroctva? | Správy Výveska | Scoop.it

Zasľúbená Zem, ktorú Boh daroval Izraelitom po vyslobodení z Egypta, bola krásnou krajinou: krajinou potokov, prameňov a jazier, krajinou obilia, viniča, olív a medu. Bola to krajina plná darov. No pred vstupom do nej Pán vystríhal Izraelitov, aby nehovorili, že „to všetko je NAŠE vlastníctvo“, ale neustále si pripomínali, že to všetko je darom od Neho. Lebo ak zabudnú na Darcu, dostanú sa do horšieho otroctva, ako bolo to v Egypte (porov. Dt 8,7-20).

Christin's insight:

Zasľúbená Zem je tak krajina s názvom „Darca je dôležitejší ako dary“. No každé zabúdanie na Darcu bolo a je návratom do egyptskej krajiny, do krajiny otroctva, ktorá nesie názov „dary sú dôležitejšie ako Darca.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kardinál Angelo Amato blahorečil v Barcelone vyše sto mučeníkov

Kardinál Angelo Amato blahorečil v Barcelone vyše sto mučeníkov | Správy Výveska | Scoop.it

Prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato blahorečil v sobotu 21. októbra v Bazilike Sagrada Familia v Barcelone viac ako sto mučeníkov, členov rehole klaretínov. Ide o 109 rehoľníkov zabitých v rokoch 1936 až 1937 v španielskych mestách Barcelona, Sabadell, Valencia, Santander a inde. Na čele zoznamu je otec Mateo Casals Mas, ktorý patril do komunity v obci Sabadell neďaleko Barcelony.

Christin's insight:

O osude klaretínskych mučeníkov kardinál Andelo Amato pre Vatikánsky rozhlas povedal: „Rehoľníci boli ochotní vždy pomáhať núdznym a pripravení stále ohlasovať Božie slovo a vysluhovať sviatosti podľa vzoru a charizmy zakladateľa sv. Antona Máriu Clareta.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Bratislave sa uskutoční medzináboženské stretnutie Prameň pokoja

V Bratislave sa uskutoční medzináboženské stretnutie Prameň pokoja | Správy Výveska | Scoop.it

Už dnes, v pondelok 23. októbra 2017, sa od 18:00 do 21:30 h v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca v Bratislave uskutoční medzináboženské stretnutie s názvom Náboženstvá a kultúry v dialógu - Prameň pokoja. 

Christin's insight:

Tohtoročné podujatie je pripravované pod záštitou primátora mesta Bratislavy Iva Nesrovnala. Program je určený pre širokú verejnosť. Podujatie organizujú Rehoľa menších bratov - Františkánov a Komunita Sant´Egidio.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

#teologiatela_Erotika pochopená, nie pochovaná

#teologiatela_Erotika pochopená, nie pochovaná | Správy Výveska | Scoop.it

Poslaním Cirkvi je „robiť učeníkov“ (doslovný preklad Mt 28, 19; pozn. prekl.), no kultúra je často úspešná v negovaní tejto úlohy. Podľa oficiálnych vatikánskych zdrojov to vyplynulo z priebehu Synody o rodine, ktorá sa pred pár rokmi konala v Ríme.

Christin's insight:

Byť kresťanom znamená naučiť sa nasmerovať eros na to, čo skutočne uspokojuje – večný manželský vzťah medzi Kristom a Cirkvou. Práve toto nebeské zjednotenie je to, po čom túžime, to, pre čo sme stvorení, a smer, ktorým sa uberáme.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako Mária Terézia predbehla dobu

Haličských zjednotených biskupov byzantského obradu Mária Terézia nepozvala na  Viedenskú synodu v roku 1773. Synodu síce ohlásili ešte pred pričlenením Haliče k Rakúsku, no konala sa v čase, keď Halič po prvom delení Poľska (1772) bola už súčasťou Habsburskej ríše (1).

Christin's insight:

Habsburskí vládcovia uvádzali späť do praxe mnohotvárnosť cirkvi, ku ktorej sa západná cirkev opäť prihlásila až na Druhom vatikánskom koncile.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Babiš sa správa ako totálny predátor

Babiš sa správa ako totálny predátor | Správy Výveska | Scoop.it
Jeho otec Václav Benda bola najvýznamnejším katolíckym disidentom v Česku. Napísal esej Paralelní polis, ktorá ponúkala najpremyslenejšiu stratégiu pre pôsobenie disentu po Charte. Marek Benda je dlhoročným poslancom ODS, žije v Prahe. Rozprávali sme sa krátko po zverejnení výsledkov volieb.
Christin's insight:

Pár slov o politickej situácii u našich českých susedov: "Kardinál Duka sa vždy dokázal vyhnúť tomu, aby vstupoval do politického boja. Dokáže však zaujímavo uchopiť závažné spoločenské témy, vďaka tomu sa jeho myšlienky, aj keď zaznejú napríklad v kázňach, dostávajú do médií. Z tohto pohľadu kardinál vplyv na verejnú debatu určite má. Aj tí, ktorí s ním nesúhlasia, akceptujú, že hovorí vážne veci."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František kňazom Brazílskeho kolégia: Liek na rovnováhu je kňazské bratstvo

Pápež František kňazom Brazílskeho kolégia: Liek na rovnováhu je kňazské bratstvo | Správy Výveska | Scoop.it

Práve „kňazom študentom“ venoval hlavnú časť svojho príhovoru  pápež František. Vychádzal z toho, že v centre ich života už nie je pastoračná aktivita, ale štúdium. Táto skutočnosť, povedal Svätý Otec, „môže priniesť nerovnováhu medzi štyri hlavné opory, ktoré držia život kňaza“. Týmito oporami sú: duchovný, akademický, ľudský a pastoračný rozmer života.

Christin's insight:

Pápež František dnes dopoludnia prijal na osobitnej audiencii komunitu Pápežského brazílskeho kolégia v Ríme (Pontificio Collegio Pio-Braziliano) pri príležitosti 300. jubilea nájdenia sochy Panny Márie z Aparecidy.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tajuplná Fatima

Tajuplná Fatima | Správy Výveska | Scoop.it

Ako však varovala Pani vo Fatime, starý kresťanský svet sa za posledné storočie vo všeobecnosti posunul a rozpadol. Napriek tomu je jedinou racionálnou reakciou na Fatimu, dokonca i od katolíka, úplný šok a uchvátenie z toho, aké čudné je, že tri malé vidiecke deti z maličkej dedinky, v tej dobe takmer nepredstaviteľne odľahlej, počuli a oznámili pozoruhodné veci o budúcnosti sveta.

Christin's insight:

13. októbra sa svet nevychýlil zo svojej osi ani sa neskončil, ako asi očakávali niektorí nadšenci pre apokalyptické chápanie Fatimy.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež o úlohe štátu, trhu a občianskej spoločnosti: Nerovnosť nie je nutnosťou

Pápež o úlohe štátu, trhu a občianskej spoločnosti: Nerovnosť nie je nutnosťou | Správy Výveska | Scoop.it

Je potrebné „vytvoriť nové modely spolupráce medzi trhom, štátom a občianskou spoločnosťou vzhľadom na výzvy dneška“. To sú slová pápeža Františka, ktoré dnes adresoval účastníkom konferencie organizovanej Pápežskou akadémiou sociálnych vied. 

Christin's insight:

Interdisciplinárny workshop zameraný na meniace sa sociálno-ekonomické vzťahy (Changing Relations Among Market, State, and Civil Society), pristupuje k téme vo svetle encyklík pápeža Františka Evangelii gaudium a Laudato si´ a sociálnej encykliky pápeža Benedikta XVI. Caritas in veritate. Vedecké podujatie prebieha vo Vatikáne v dňoch 19. – 21. októbra.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

#volbyVUC_Koho voliť, ak nie je koho voliť?

#volbyVUC_Koho voliť, ak nie je koho voliť? | Správy Výveska | Scoop.it
Mesiac október 2017 je v znamení predvolebnej kampane do VÚC. Viacerí sme už zachytili kandidatúru niektorých kresťanov. Koho však voliť, ak ja o žiadnom schopnom kandidátovi neviem?
Christin's insight:

Najskôr si treba zodpovedať otázku, či má vôbec zmysel ísť voliť. Však čo o „vuckách“ dokopy vieme? Veľakrát netušíme, ako fungujú a za čo vlastne zodpovedajú.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Snúbenecké páry sú pozvané na víkend do kláštora františkánok Melčíc

Snúbenecké páry sú pozvané na víkend do kláštora františkánok Melčíc | Správy Výveska | Scoop.it

Hnutie kresťanských rodín na Slovensku pozýva snúbenecké páry na víkendový program do Kláštora sestier františkánok Premenenia Pána v Melčiciach - Lieskovom, v okrese Trenčín. 

Christin's insight:

Ohne stretnutia snúbencov sú víkendovým programom pre snúbenecké páry. Z víkendu budú páry dlho čerpať množstvo podnetov, aby všetko, čo od manželstva očakávajú, aj dosiahli. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Biskupi stredovýchodnej Európy sa prihlásili k vízii Európy, ktorá má budúcnosť

Biskupi stredovýchodnej Európy sa prihlásili k vízii Európy, ktorá má budúcnosť | Správy Výveska | Scoop.it

Zástupcovia biskupských konferencií Maďarska, Českej republiky, Slovenska, Poľska a Chorvátska sa zišli v uplynulých dňoch v Budapešti. Na stretnutí, počas ktorého spoločne navštívili aj Vyšehrad a Ostrihom vydali spoločné komuniké s vyjadrením aktívneho postoja k Európe ako rodine národov s kultúrnou identitou, ktorá v podstatnej miere čerpá z kresťanstva.

Christin's insight:

Na stretnutí v dňoch 18. a 19. októbra sa na pozvanie budapeštianskeho kardinála Pétra Erdö a predsedu maďarskej biskupskej konferencie Andrása Veresa, biskupa Györu zišli pražský kardinál Dominik Duka, đakovsko-osijecký arcibiskup Đuro Hranić, krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.