Správy Výveska
2.8M views | +876 today
Follow
 
Scoop.it!

Modlitby za nenarodené deti zaznejú aj na trojdní v Prešove a v Záhradnom

Modlitby za nenarodené deti zaznejú aj na trojdní v Prešove a v Záhradnom | Správy Výveska | Scoop.it

V týchto dňoch sú veriaci pozvaní pamätať vo svojich modlitbách na nenarodené deti a zúčastniť sa na duchovnom programe.

Christin's insight:

Farnosť Záhradné pri príležitosť Dňa počatého dieťaťa pozýva na modlitbové trojdnie za život, ktoré sa uskutoční v dňoch 23. – 25. marca 2017.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Čo je a čo nie je vážny dôvod na oddialenie počatia?

Čo je a čo nie je vážny dôvod na oddialenie počatia? | Správy Výveska | Scoop.it
Učenie Katolíckej cirkvi sa venuje tejto otázke predovšetkým v pastorálnej konštitúcii Druhého vatikánskeho koncilu Gaudium et spes (GS) z roku 1965 a v encyklike pápeža Pavla VI. Humanae vitae (HV) z roku 1968.
Christin's insight:

Koľko detí má správny katolík? Podľa čoho sa rozhodovať o počte detí? Čo je svojvoľnosť a čo možno považovať za vážny dôvod na oddialenie počatia? Čítajte esej teológa Branislava Kuljovského.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Francúzski biskupi vyzývajú k bdelosti nad správnym využitím kostolov

Francúzski biskupi vyzývajú k bdelosti nad správnym využitím kostolov | Správy Výveska | Scoop.it

Dialóg, obozretnosť, nádej – to sú tri kľúčové slová, ktoré v skratke vystihujú reflexiu francúzskych biskupov nad aktuálnym stavom využitia kostolov v krajine. 

Christin's insight:

Konferencia biskupov Francúzska publikovala dokument pod názvom „Kostoly, ktoré tvoria Cirkev“, ktorý na internetovej stránke biskupskej konferencie bližšie predstavil biskup diecézy Sées Mons. Jacques Habert, člen Rady pre hnutia a združenia veriacich a tiež zodpovedný za pracovnú skupinu „Kostoly, nová pastoračná výzva.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Na Spiši bude už o tri týždne kurz pre spovedníkov na tému: "Kňaz lekár"

Na Spiši bude už o tri týždne kurz pre spovedníkov na tému: "Kňaz lekár" | Správy Výveska | Scoop.it

Subkomisia pre bioetiku Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pozýva kňazov na druhý kurz pre spovedníkov, ktorý sa uskutoční v dňoch 5. - 7. septembra 2017 v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule. Spoluorganizátormi podujatia sú KBS, Apoštolská penitenciária a Pápežský inštitút Jána Pavla II. pre štúdium manželstva a rodiny.

Christin's insight:

Hlavnou témou kurzu je téma “Kňaz lekár: činy kajúcnika a kňaza v spovedi." Na kurze vystúpia viacerí hostia, napríklad regens Apoštolskej penitenciárie Mons. Krzysztof Nykiel a prof. José Noriega z Inštitútu Jána Pavla II. pre manželstvo a rodinu v Ríme. Účastníci - kňazi sa musia zaregistrovať výlučne elektronicky vyplnením formulára, ktorý je možné nájsť TU.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pocit trápnosti s Kalmusom a Lorenzom

Pocit trápnosti s Kalmusom a Lorenzom | Správy Výveska | Scoop.it

Výtvarníci Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz bojujú proti symbolom komunizmu spôsobom, ktorý oprávnene znechucuje aj mnohých antikomunisticky ladených ľudí.

Christin's insight:

Keď predstavitelia kultúrnej obce v ankete Denníka N v roku 2015 označili za kultúrnu udalosť roka počin týchto dvoch výtvarníkov, ktorí pomaľovali sochu Biľaka v jeho rodnej obci načerveno, bol to najmä dôvod na údiv.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

KURT EBNER: Peniaze nie sú všetko, ale často je dôležité oslobodiť sa od finančných starostí 

KURT EBNER: Peniaze nie sú všetko, ale často je dôležité oslobodiť sa od finančných starostí  | Správy Výveska | Scoop.it

Základná idea poisťovníctva reflektuje základné hodnoty kresťanstva a je založená na koncepte solidarity, vraví Kurt Ebner, člen predstavenstva a námestník generálneho riaditeľa poisťovne Kooperativa, člena Vienna Insurance Group. 

Christin's insight:

Pripomína, že na založení firmy, v ktorej pôsobí, sa podieľali aj rozličné cirkevné inštitúcie či kláštory, ktoré sa takto rozhodli chrániť sa pred rozličnými rizikami. Malo to jednoduchý – ekonomický – dôvod.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Matka, ktorá nezomrela. Prečo vidia všetci Chiaru Corbellu v nebi

Matka, ktorá nezomrela. Prečo vidia všetci Chiaru Corbellu v nebi | Správy Výveska | Scoop.it

Katolícka cirkev má novú celebritu. Ľudia nielen v Taliansku obdivujú hrdinskosť mladej Rimanky a oprávnene. 

Christin's insight:

Keď sa pozriete na jej fotografiu alebo pustíte video s jej svedectvom, hneď vám padnú do oči tie ušľachtilé črty tváre. Také typické pre mnohé Rimanky. No Chiara Corbella Petrillo nebola len fyzicky krásna žena, jej bohatstvo bolo predovšetkým v srdci, ktoré dokázalo milovať výnimočným spôsobom. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vyšlo Posolstvo ku Dňu migrantov 2018: „Prijať, chrániť, podporovať a integrovať“

Vyšlo Posolstvo ku Dňu migrantov 2018: „Prijať, chrániť, podporovať a integrovať“ | Správy Výveska | Scoop.it

„Prijať, chrániť, podporovať a integrovať migrantov a utečencov“ – to je ústredná myšlienka posolstva pápeža Františka k Svetovému dňu migrantov a utečencov, ktorý sa bude sláviť 14. januára 2018.

Christin's insight:

Svätý Otec označuje za „znamenie čias smutnú situáciu mnohých migrantov utekajúcich pred vojnou“ a chudobou. Venuje spomienku svojej návšteve Lampedusy na začiatku pontifikátu ako aj založeniu priamo jemu podliehajúcej Sekcie pre migrantov v rámci Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dudinský amfiteáter privíta začiatkom septembra 2. ročník Hontfestu

Dudinský amfiteáter privíta začiatkom septembra 2. ročník Hontfestu | Správy Výveska | Scoop.it
„Rozhlásiť zo striech, že Ježiš je živý.“ Na začiatku bola neobyčajná pieseň, ktorá vyburcovala výnimočný open air festival na juhu stredného Slovenska. Za projektom Hontfest 2017 v Dudinciach stoja dvaja charizmatickí páni Dominik Belica a Peter Kováč. Druhý ročník kresťanského festivalu Hontfest – V mene Otca bude v sobotu 2. septembra.
Christin's insight:

Peter Kováč: Jedno októbrové ráno v 2015 som počúval chvály z youtubu a na rad prišlo video od Lamačských chvál. Braňo Letko tam rozprávala silné svedectvo o prenasledovaných kresťanoch na Blízkom východe.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prežime svoj život naplno!

Prežime svoj život naplno! | Správy Výveska | Scoop.it

Prikázania dnes nie sú v móde. Mnohí ich totiž vnímajú ako niečo, čo obmedzuje ich život a slobodu. Je tomu tak aj preto, že zabúdame, čo nám nimi chce Pán povedať.

Christin's insight:

Dnešné evanjelium nám pripomína, že prikázania, ktoré sa nachádzajú vo Svätom písme, a najmä Desatoro, nie sú akési pravidlá, ktoré zamedzujú človeku prežiť šťastný a slobodný život. Práve naopak, sú pozvánkou k tomu, aby človek svoj život prežíval naplno. Tieto prikázania nám ukazujú cestu, na ktorej sa človek stane šťastným a slobodným.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Návšteva pápeža Františka v Čile bude mať motto „Svoj pokoj vám dávam“

Návšteva pápeža Františka v Čile bude mať motto „Svoj pokoj vám dávam“ | Správy Výveska | Scoop.it

Návšteva pápeža Františka v Čile, ktorej termín 15. – 18. januára 2018 už Svätá stolica oficiálne potvrdila, je momentálne v štádiu základných príprav. Miestna cirkev už vybrala motto, ktoré sa zameriava na dar pokoja. Sú ním Ježišovej slová z Jánovho evanjelia: „Svoj pokoj vám dávam“ (Jn 14,27).

Christin's insight:

Logo má podobu žltého kríža, ktorého zvislé brvno sa kryje so siluetou pôdorysu krajiny. 18-miliónové Čile leží v dlhom pobrežnom páse medzi Andským hrebeňom a Tichým oceánom. Okrem Santiaga navštívi pápež František aj ďalšie dve veľkomestá Temuco a Iquique.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zábery z augusta 1968. Zachytené fotoaparátom požičaným od turistu

Zábery z augusta 1968. Zachytené fotoaparátom požičaným od turistu | Správy Výveska | Scoop.it

Keď v auguste 1968 obsadili Československo vojská Varšavskej zmluvy, aby potlačili Pražskú jar, projektant Pavel Martinický, ktorý sa v tej dobe angažoval aj v tajnej cirkvi, duchaplne prehovoril jedného turistu, aby mu požičal fotoaparát. 

Christin's insight:

Vedel, že sú svedkami prelomovej udalosti a dohodol sa s ním, že o pár hodín mu fotoaparát vráti na určenom mieste. Pán Martinický prešiel v centre Bratislavy, čo stihol, nafotil viacero záberov a fotoaparát vrátil. Film si na nejaký čas ukryl, lebo sa bál domových prehliadok a výsluchov ŠtB, ktorých už niekoľko zažil, fotky vyvolal až po istom čase.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kto zaviazal Langošovi oči

Kto zaviazal Langošovi oči | Správy Výveska | Scoop.it

Hviezdoslav, Satinský či bratislavský Čumil. Ich sochy bolo v týchto dňoch možné zahliadnuť s červenou páskou na očiach. Na svedomí to majú mladí ľudia z iniciatívy Pamätaj.

Christin's insight:

Nepáči sa im novela koaličných poslancov, ktorí žiadajú zmenu riadenia Ústavu pamäti národa. Na jej nedostatky upozorňujú aj symbolickým zaviazaním očí sochám po celom Slovensku.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Jeho prvú i poslednú hodinu sme prežili spolu

Jeho prvú i poslednú hodinu sme prežili spolu | Správy Výveska | Scoop.it
Prežili najťažšie chvíle pre rodičov, smrť vlastného dieťaťa. A úzkostný strach o druhé dieťa, pri ktorom lekári v tehotenstve potvrdili rovnakú diagnózu, nezlučiteľnú so životom. Hoci väčšina rodičov pri tejto diagnóze volí potrat, obaja sa rozhodli dieťa priviesť na svet s vedomím, že sa s ním opäť musia rozlúčiť. Ale potom sa stalo niečo nečakané. 
Christin's insight:

Prvé dieťa im zomrelo hneď po pôrode. Ich druhému dieťaťu lekári nedávali žiadnu šancu. O zmysle bolesti so psychologičkou Františkou Diblíkovou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Františkova chudobná cirkev: marxistická utópia alebo autenticita evanjelia?

Františkova chudobná cirkev: marxistická utópia alebo autenticita evanjelia? | Správy Výveska | Scoop.it

Starostlivosť o chudobných a najbiednejších patrila v histórii Cirkvi vždy k jej poslaniu. Keď však pápež František vyjadril krátko po svojom zvolení – počas prvého stretnutia s novinármi v Aule Pavla VI. – túžbu, aby sa Cirkev stala chudobnou a pre chudobných, pod týmto pojmom mal na mysli oveľa širšiu sociálnu skupinu než len tých najbiednejších.

Christin's insight:


Rôzne postmoderné formy negatívnej chudoby v súčasnosti postihujú skoro každého človeka, priam celé generácie, a úlohou Cirkvi je smerovať Kristovu radostnú zvesť práve k nim. Za najúčinnejší prostriedok evanjelizácie pápež František považuje cestu autentickej chudoby Cirkvi.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Na púť k Sedembolestnej do Šaštína vypravia mimoriadny vlak z Prievidze

Na púť k Sedembolestnej do Šaštína vypravia mimoriadny vlak z Prievidze | Správy Výveska | Scoop.it

Farnosť Šaštín Stráže oznamuje pútnikom, ktorí by mali záujem využiť služby mimoriadneho vlaku, že aj tento rok pri príležitosti Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii, Patrónke Slovenska, 15. septembra 2017, v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. bude vypravený mimoriadny vlak na trase Prievidza - Trnava - Šaštín. 

Christin's insight:

Farnosť zároveň ďakuje všetkým darcom, ktorí prispeli na pokrytie nákladov spojených s vypravením tohto mimoriadneho vlaku."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

v dobrom & v zlom _ Puberta? Musela som sa učiť reagovať a modliť

v dobrom & v zlom _ Puberta? Musela som sa učiť reagovať a modliť | Správy Výveska | Scoop.it
Vo veľkej rodine Sone a Kamila Vancákovcov z Košíc majú pubertu viac-menej z krku – ale skúsili s ňou kadečo. S odstupom skúseností a času Soňa Vancáková ako milujúca mama hovorí, čo ju tento čas naučil a ako ho prežiť.
Christin's insight:

Žijete v celkom harmonickom manželstve. Očakávala si, že také budú aj vaše deti? Pekne si podotkla, že „celkom“. Harmonickým by som ho až tak nenazvala, lebo sme taká talianska rodina, rýchli, aktívni, s veľkým temperamentom a hlasnou komunikáciou, tiež s mnohými problémami. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Boh ma miluje, on ma neopustí

Tvít pápeža Františka: Boh ma miluje, on ma neopustí | Správy Výveska | Scoop.it

Keď na nás doľahne smútok, keď sa zdá, že všetko ide nedobrým smerom, uvedomme si: „Boh ma miluje, on ma neopustí.“ 

Christin's insight:

(Tvít pápeža Františka 22. augusta 2017)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bez autokefálie nemožno prekonať rozštiepenie pravoslávia na Ukrajine

Bez autokefálie nemožno prekonať rozštiepenie pravoslávia na Ukrajine | Správy Výveska | Scoop.it

Ruské pravoslávie sa musí vzdať premrštených nárokov na Ukrajinu, ktorú označuje za „kánonické teritórium Moskovského patriarchátu“, myslí si grécky pravoslávny teológ Grigorios Larentzakis, ktorý je považovaný za jedného z ústredných poradcov Ekumenického patriarchátu.

Christin's insight:

Aktuálna cirkevná situácia na Ukrajine sa vyznačuje krízou. Jej viditeľným znakom je rozštiepenie ukrajinského pravoslávia na tri protichodné jurisdikcie, z ktorých je jedna podriadená Moskve.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Rimini otvorili míting o aktívnom postoji k duchovnému dedičstvu

V Rimini otvorili míting o aktívnom postoji k duchovnému dedičstvu | Správy Výveska | Scoop.it

V nedeľu 20. augusta sa v talianskom Rimini začal už 38. ročník  tzv. „Mítingu“, čiže „Stretnutia za priateľstvo medzi národmi“. Cieľom podujatia organizovaného hnutím Comunione e liberazione (Spoločenstvo a oslobodenie) je výmena myšlienok medzi účastníkmi patriacim k rôznym vierovyznaniam a kultúram, na prehĺbenie ohlasovania Evanjelia v súčasnom svete. 

Christin's insight:

Je tu snaha o vytvorenie priateľského prostredia, kde sa môže budovať mier, spolužitie a priateľstvo medzi národmi.
Riminský biskup Mons. Francesco Lambiasi pri úvodnej svätej omši odovzdal účastníkom stretnutia pozdravné posolstvo, ktoré im v mene Svätého Otca zaslal vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František listom pozdravil Synodu metodistických a valdénskych cirkví

Pápež František listom pozdravil Synodu metodistických a valdénskych cirkví | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec František formou krátkeho listu pozdravil zasadnutie Synody metodistických a valdénskych cirkví, ktoré sa začalo 20. augusta v Torre Pellice pri Turíne. Spolu s „bratským a srdečným pozdravom“ ich uistil o svojej modlitbe. Pripomenul ich predchádzajúce vzájomné stretnutia v Turíne a v Ríme, ako aj predtým v Argentíne.

Christin's insight:

Zástupcom metodistických a valdénskych spoločenstiev Talianska pápež František zaželal, aby ich oduševňovala radosť z vedomia, že stoja pred Kristovou tvárou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

23 vlastností chlapca, s ktorým stojí zato chodiť 

23 vlastností chlapca, s ktorým stojí zato chodiť  | Správy Výveska | Scoop.it

Hľadanie toho „pravého“ môže byť skľučujúca úloha. A aj keď sú určite stovky vlastností, ktoré možno hľadať na mužovi, ponúkam týchto 23, o ktorých verím, že by ich každá žena mala hľadať. 

Christin's insight:

Nebuďte ľahkovážne, pokiaľ ide o vzťahy. Verím, že týchto 23 vlastností vám pomôže na vašej ceste, odradí vás od randenia s nesprávnymi ľuďmi a povzbudí vás, aby ste sa len tak ľahko nepredali.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sobotnou nocou hradov a zrúcanín vyvrcholili verejné podujatia na Katarínke

Sobotnou nocou hradov a zrúcanín vyvrcholili verejné podujatia na Katarínke | Správy Výveska | Scoop.it

V sobotu 19. augusta sa v ruinách Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach konalo posledné verejné podujatie v tomto roku.

Christin's insight:

Projekt Noc hradov a zrúcanín organizuje Občianske združenie Zachráňme hrady a dobrovoľníci z Katarínky sa doň zapojili po piatykrát. Návštevníkov neodradilo ani premenlivé počasie a na podujatie sa prišlo pozrieť okolo 150 ľudí.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Nech Duch Svätý uzdraví rany vojny a terorizmu

Tvít pápeža Františka: Nech Duch Svätý uzdraví rany vojny a terorizmu | Správy Výveska | Scoop.it

Nech Duch Svätý daruje pokoj celému svetu a nech uzdraví rany vojny a terorizmu.  

Christin's insight:

(Tvít pápeža Františka 21. augusta 2017)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

O papeži bez paniky i entuziasmu

O papeži bez paniky i entuziasmu | Správy Výveska | Scoop.it

Vysvětlení Františkovho přístupu se zakládá na docela jednoduchém rozlišení mezi hříchem a hříšníkem, což tak přesvědčivě podává svatý Augustin.

Christin's insight:

Těžko si nevšimnout polarizace mezi věřícími ve vztahu k úřadujícímu papeži. Protikladné pozice se vyhraňují do extrémů, přičemž navrch mají emoce. Víra bývá v deficitu na obou stranách, byť různými způsoby. Nesnadno se hledá zlatá střední cesta, poněvadž k tomu nestačí samotný intelekt.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Barcelona slávila omšu za obete atentátov a pokoj pre svet

Barcelona slávila omšu za obete atentátov a pokoj pre svet | Správy Výveska | Scoop.it

V barcelonskej Bazilike Sagrada Familia včera dopoludnia slávili omšu za obete nedávnych atentátov v Barcelone a Cambrils. Omša za účasti 1800 osôb bola obetovaná aj za pokoj a svornosť. 

Christin's insight:

Na slávení, ktorému predsedal miestny arcibiskup metropolita kard. Juan José Omella za účasti emeritného arcibiskupa kardinála Sistacha a ďalších biskupov, kňazov a diakonov sa zúčastnili početní verejní predstavitelia. 

more...
No comment yet.