Správy Výveska
2.8M views | +242 today
Follow
 
Scoop.it!

Prasiatko vo svadobných šatách nerobí z prasiatka nevestu

Prasiatko vo svadobných šatách nerobí z prasiatka nevestu | Správy Výveska | Scoop.it

Má za sebou pohnutý život. Narodil sa v Colorode, USA, neskôr žil na Pobreží Slonoviny, potom sa s rodičmi presťahoval do Kalifornie, kde pracoval vo filmovom priemysle v Hollywoode. 

Christin's insight:

Rozhovor so Scottom Borgmanom, koordinátorom na Pápežskej akadémii pre život, o bioetike a sexuálnej výchove.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Rodiny prišli prejaviť svoju hrdosť (fotoreportáž)

Rodiny prišli prejaviť svoju hrdosť (fotoreportáž) | Správy Výveska | Scoop.it

Mottom piateho ročníka podujatia bolo „Deťom dávať otca a mamu, to je krásne!“.

Christin's insight:

V Bratislave sa v sobotu po piaty raz konala akcia Hrdí na rodinu. Rodiny a mladí ľudia prešli spoločne od budovy parlamentu na Hlavné námestie, kde bol pre deti pripravený program. Pozrite si naše fotografie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

SNS chce, aby sa materstvo či rodičovstvo stali prioritou vlády

SNS chce, aby sa materstvo či rodičovstvo stali prioritou vlády | Správy Výveska | Scoop.it

Ako povedala podpredsedníčka strany Eva Smolíková, národniari rešpektujú tých, ktorí sa zúčastňujú na Dúhovom pochode, ale zároveň zdôrazňujú, že takéto podujatia sú propagáciou hodnôt, ktoré by akékoľvek štátne inštitúcie nemali podporovať.

Christin's insight:

Podľa národniarov preferovaným ideálom musí zostať funkčné manželstvo a rodina.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František: „Modlím sa za všetky obete atentátov týchto dní“

Pápež František: „Modlím sa za všetky obete atentátov týchto dní“ | Správy Výveska | Scoop.it

„Modlím sa za všetky obete atentátov týchto dní. Nech viac slepé násilie terorizmu nenájde vo svete miesto.“ Tento odkaz dnes pápež František rozoslal cez sociálnu sieť Twitter.

Christin's insight:

Modlím sa za všetky obete atentátov týchto dní. Nech viac slepé násilie terorizmu nenájde vo svete miesto.“ Tento odkaz dnes pápež František rozoslal cez sociálnu sieť Twitter.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bratislavským sochám previazali oči

Bratislavským sochám previazali oči | Správy Výveska | Scoop.it

Mladí ľudia z iniciatívy Pamätaj sa takto zakrytím viac ako dvadsiatich sôch rozhodli upozorniť verejnosť na nedostatky novely zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN), o ktorej sa má hlasovať v septembri.

Christin's insight:

Červenou stuhou zahalili aktivisti z iniciatívy Pamätaj oči viacerým sochám v hlavnom meste. Týka sa to napríklad sôch Čumila, Júliusa Satinského, Jána Langoša, Jána Hollého či Pavla Országha Hviezdoslava.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Portugalská Madeira má trojdňový smútok po tragickom nešťastí pútnikov

Portugalská Madeira má trojdňový smútok po tragickom nešťastí pútnikov | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František vyjadril zármutok nad obeťami tragédie vo Funchale na portugalskom ostrove Madeira. V utorok 15. augusta tam spadol strom na pútnikov, ktorí sa zúčastňovali na slávnosti Nanebovzatia Panny Márie. Nešťastie si vyžiadalo 13 mŕtvych a okolo 50 zranených.

Christin's insight:

V telegrame adresovanom miestnemu biskupovi Mons. Antoniovi Carilhovi Svätý Otec píše o svojom „zdesení“ nad počtom mŕtvych a zranených a ubezpečuje o svojej duchovnej blízkosti všetkých rodinných príslušníkov obetí a tých, ktorých táto tragédia zasiahla.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Grécky pravoslávny patriarchát v Jeruzaleme bojuje o nelegálne predané budovy

Grécky pravoslávny patriarchát v Jeruzaleme bojuje o nelegálne predané budovy | Správy Výveska | Scoop.it

Grécky pravoslávny patriarcha Jeruzalema Teofil III. ďalej bojuje za záchranu nelegálne predaných nehnuteľností v Jeruzaleme. Ide o tri budovy Patriarchátu v historickej časti  Starého mesta pri Jaffskej bráne. 

Christin's insight:

Sporný odpredaj Hotela Petra, Hotela Imperial a obytnej budovy organizácii židovských kolonistov Ateret Cohanim sa udial v roku 2004, ešte za predchádzajúceho patriarchu. Patriarchát odpredaj posúdil ako nezákonný a neautorizovaný, kvôli čomu musel predchádzajúci patriarcha Irenej v roku 2005 dokonca odstúpiť z úradu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako ŠtB kontrolovala našu poštu

Ako ŠtB kontrolovala našu poštu | Správy Výveska | Scoop.it

Listové tajomstvo sa účelovo porušovalo stáročia dozadu, ale aj dnes vieme nájsť nejeden medializovaný príklad nelegálneho sledovania listových zásielok či elektronickej komunikácie, či už doma, alebo v zahraničí. 

Christin's insight:

História systematických previerok korešpondencie Štátnou bezpečnosťou siaha do roku 1949, keď 27. septembra uzrela svetlo sveta prvá smernica, zverujúca previerky do rúk tzv. vnútornej ŠtB, zaoberajúcej sa aj odpočúvaniami telefónov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

#recenzia_Elias Vella: Ruka v ruke s Ježišom

#recenzia_Elias Vella: Ruka v ruke s Ježišom | Správy Výveska | Scoop.it
Zvyknete si vypisovať citáty alebo myšlienky z kníh, ktoré čítate? Ja áno. Z knihy Ruka v ruke s Ježišom od Eliasa Vellu by som vypísala najradšej všetko a polepila by som si to po celom byte. Aby som nezabudla.
Christin's insight:

Páter Elias Vella je v kresťanskom svete známa osobnosť. Cestuje po celom svete a nevynecháva ani naše Slovensko, aby aj nás od roku 1996 každoročne povzbudzoval na svojich seminároch. Kniha Ruka v ruke s Ježišom je jednou z jeho mnohých publikácií.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Stravuje ma horlivosť za tvoj dom

Stravuje ma horlivosť za tvoj dom | Správy Výveska | Scoop.it

K najvýznamnejším ženským postavám neskorej antiky patrí Helena, matka cisára Konštantína Veľkého. O jej životopise sme dobre poučení biskupom a cirkevným historikom Euzébiom z Cézarey († 339), biskupom Ambrózom Milánskym († 397) a ďalšími prameňmi.

Christin's insight:

Helena sa narodila okolo roku 248 v meste Drepanon na juhozápade dnešného Turecka, ktoré bolo neskôr na jej počesť premenované na Helenopolis. Pochádzala z krčmárskej rodiny, aj ona pracovala ako krčmárka, a tým vykonávala povolanie skôr zlej povesti. Ambróz ju charakterizuje ako „bona stabularia“, ako dobrú hostesku, ktorej sa netýkala zlá povesť jej remesla.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii 2017

Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii 2017 | Správy Výveska | Scoop.it
Národná svätyňa, Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne – Strážach privíta 15. septembra 2017 tisíce veriacich z celého Slovenska pri príležitosti celonárodnej púte a sviatku Patrónky Slovenska.
Christin's insight:

Pre pútnikov rôznych vekových kategórií je pripravený bohatý duchovný program, ktorý potrvá tri dni. Začne sa vo štvrtok 14. septembra Mariánskou hodinkou o 17.00 hod. V piatok 15. septembra vyvrcholí slávnostnou svätou omšou o 10.30 hod. a bude pokračovať do soboty viacerými svätými omšami a vstupmi púte seniorov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Barcelone došlo k teroristickému útoku,sú aj mŕtvi

V Barcelone došlo k teroristickému útoku,sú aj mŕtvi | Správy Výveska | Scoop.it

Jedna z lokálnych rozhlasových staníc Cadena Ser priniesla informáciu, že po vrazení bielej dodávky do masy ľudí na najznámejšej barcelonskej ulici La Rambla vyhaslo najmenej 13 životov.

Christin's insight:

Najmenej desať ľudí prišlo dnes o život a desiatky ďalších utrpelo zranenia pri teroristickom útoku v katalánskej metropole Barcelona. R.I.P. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kardinál Re vyslancom Svätého Otca na 300-ročnici v brazílskej Aparecide

Kardinál Re vyslancom Svätého Otca na 300-ročnici v brazílskej Aparecide | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec vymenoval kardinála Giovanniho Battistu Re, emeritného prefekta Kongregácie pre  biskupov a emeritného prezidenta Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku za svojho špeciálneho vyslanca na oslavách 300 rokov od nájdenia sochy Našej Panej z Aparecidy. V národnej svätyni Brazílie sa oslavy budú konať dňoch 10. až 12. októbra tohto roku.

Christin's insight:

Mariánska svätyňa v Aparecide je po svätyni v Guadalupe druhým najnavštevovanejším mariánskym pútnickým miestom v Latinskej Amerike. Samotný pápež František ju navštívil v roku 2013 v rámci programu počas stretnutia s mladými na 28. svetových dňoch mládeže v Riu de Janeiro.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Veriaci sa v Hlohovci zúčastnili na tradičnej Zámskej púti k Panne Márii

Veriaci sa v Hlohovci zúčastnili na tradičnej Zámskej púti k Panne Márii | Správy Výveska | Scoop.it

V utorok 15. augusta sa na slávnosť Nanebovzatia Panny Márie konala v Hlohovci tradičná Zámska púť na miestnom cintoríne. O 17.00 sa stretli veriaci z filiálky Koplotovce, mestskej časti Svätý Peter a Nová Štvrť pri kasárňach a za doprovodu dychovky putovali spolu so sochou Panny Márie k cintorínu, kde sa o 18.00 začala krížová cesta - vedená diakonom Luškášom Čmehílom.

Christin's insight:

Potom nasledovala slávnostná svätá omša, ktorej hlavným celebrantom i slávnostným kazateľom bol gvardián hlohoveckého kláštora páter Jeremiáš Daniel Kvaka OFM; koncelebrovali hlohoveckí kňazi, dekan Marek Jesenák a kaplán Michal Kollár.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Liturgia tvárou k spoločenstvu nie je menej zbožná

Liturgia tvárou k spoločenstvu nie je menej zbožná | Správy Výveska | Scoop.it

Počas poslednych mesiacov sa aj na tomto portáli rozprúdila diskusia o liturgii slávenej smerom na východ a tvárou k ľudu. Súčasná forma slávenia svätej omše je riadnou formu liturgie. Toto označenie má svoju dôležitosť, lebo stanovuje prioritu pastoračného prístupu a aj diskusie.

Christin's insight:

František Trstenský: "Orientácia kňaza na východ alebo orientácia tvárou k spoločenstvu nie je tou skutočnosťou, ktorá robí liturgiu viac alebo menej svätou. Teologicky neobstoja argumenty tých, ktorí kritizujú súčasnú liturgiu."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Barcelona sa bude v nedeľu modliť v Sagrada Familia za obete atentátov a pokoj

Barcelona sa bude v nedeľu modliť v Sagrada Familia za obete atentátov a pokoj | Správy Výveska | Scoop.it

Eucharistickému sláveniu o 10. hodine bude predsedať barcelonský arcibiskup metropolita, kardinál Juan José Omella spolu s pomocným biskupom Sebastià Taltavullom. Omša bude obetovaná „za pokoj, za obete, ktoré pri dvoch atentátoch prišli o život,  za uzdravenie zranených a za sprevádzanie ich príbuzných“.  

Christin's insight:

Pri svätej omši v Bazilike Sagrada Familia v nedeľu 20. augusta sa veriaci katalánskej metropoly zjednotia v modlitbe za obete teroristických útokov spáchaných pred dvoma dňami v Barcelone a Cambrils, ktoré zanechali 15 mŕtvych a stovku zranených.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Menovanie pápežského legáta na 800-ročnicu cisterciánov v Casamari

Menovanie pápežského legáta na 800-ročnicu cisterciánov v Casamari | Správy Výveska | Scoop.it

Opátstvo v Casamari, približne 100 km na juh od Ríma, patrí medzi najdôležitejšie talianske kláštory s gotickou cisterciánskou architektúrou. Z jeho stavbou sa začalo v roku 1203 a chrám bol posvätený v roku 1217. V júni 1957 pápež Pius XII. udelil opátskemu kostolu titul bazilika minor.

Christin's insight:

 Svätý Otec vymenoval štátneho sekretára, kardinála Pietra Parolina, za svojho legáta na oslavách 800-ročnice posvätenia baziliky cisterciánskeho opátstva v Casamari, ktoré sa budú konať 15. septembra.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František je nablízku Španielom po teroristickom útoku v Barcelone

Pápež František je nablízku Španielom po teroristickom útoku v Barcelone | Správy Výveska | Scoop.it

„Svätý Otec sleduje s veľkou ustarostenosťou dianie v Barcelone. Pápež sa modlí za obete tohto atentátu a chce vyjadriť svoju blízkosť celému španielskemu národu, osobitne zraneným a rodinám obetí.“ Týmito slovami reagoval vatikánsky hovorca Greg Burke na včerajšiu sériu teroristických činov v Barcelone s najmenej 13 vyhasenými ľudskými životmi a vyše 80 zranenými.

Christin's insight:

Vo štvrtok 17. augusta v podvečerných hodinách teroristi zaútočili dodávkovým automobilom na chodcov na bulvári Rambla de Canaletes v centre mesta, ďalší incident sa odohral o niekoľko hodín neskôr v pobrežnej turistickej lokalite Cambrils.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sestra Ruth Pfauová (1929-2017) zanechala v Pakistane svedectvo Kristovej lásky

Sestra Ruth Pfauová (1929-2017) zanechala v Pakistane svedectvo Kristovej lásky | Správy Výveska | Scoop.it

Meno rehoľnej sestry Ruth Pfauovej, ktorá zomrela 10. augusta  vo veku 87 rokov v Pakistane, nie je u nás všeobecne známe. V 200 miliónovej moslimskej krajine by sme však dnes asi ťažko našli človeka, ktorý by nevedel, že krutá choroba lepra sa dostala v ich vlasti pod kontrolu vďaka žene, ktorú nazývajú aj „pakistanskou Matkou Terezou“.

Christin's insight:

O úcte a uznaní, aké meno sestry Ruth v krajine požíva svedčí skutočnosť, že Pakistanská islamská republika sa s ňou rozlúči štátnym pohrebom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Teroristické útoky v Španielsku

Teroristické útoky v Španielsku | Správy Výveska | Scoop.it

Nešlo len o katalánsku metropolu Barcelonu, ale aj o pobrežné mesto Cambrils približne 120 kilometrov južne od Barcelony. Hlásia 13 mŕtvych a najmenej ďalších 100 zranených. K útoku sa  prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát.

Christin's insight:

Španielske média včera informovali o vrazení bielej dodávky do masy ľudí na najznámejšej barcelonskej ulici La Rambla. Vodič inkriminovaného vozidla ušiel pešo. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V deň konania Dúhového pridu vytvorí pochod Hrdí na rodinu živú reťaz

V deň konania Dúhového pridu vytvorí pochod Hrdí na rodinu živú reťaz | Správy Výveska | Scoop.it
V Bratislave sa v sobotu uskutoční VI. ročník pochodu Hrdí na rodinu, ktorý bude opäť v deň konania festivalu Dúhový pride. Pôjde o živú reťaz, ktorá sa začne o 14:30 pred Národnou radou SR. Ako povedal jeden z organizátorov Anton Chromík, motto tohto ročníka bude: „Nevynášame tmu, ale zapaľujeme svetlo!“
Christin's insight:

 

Anton Chromík: „My pri požiadavkách dospelých ukazujeme: Pozrite sa na deti. Deti túžia po otcovi a po mame. Otec a mama sú pre nich to najlepšie. Rodina je skutočne úžasná a výnimočná. Hlboký vzťah muža a ženy, ktorý umožňuje narodenie detí a vytvára najlepšie a najbezpečnejšie miesto pre ich výchovu a rozvoj, si zaslúži výnimočné postavenie a starostlivosť.“ Viac sa dozviete už osobne na podujatí Hrdí na rodinu

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako myslia deti

Ako myslia deti | Správy Výveska | Scoop.it
Asi viacerí ste sa už pozastavili nad spôsobom myslenia svojich detí. Ako vlastne deti uvažujú? Ako sa vyvíja ich chápanie vecí a súvislostí?
Christin's insight:

Je to obdobie, ktoré je myšlienkovo nadväzované na skutočnosť, ktorú dieťa momentálne vníma. Len postupne bude tieto skutočnosti zovšeobecňovať.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Po stopách krízy, ktorá môže položiť Ficovu vládu

Po stopách krízy, ktorá môže položiť Ficovu vládu | Správy Výveska | Scoop.it

Prinášame rekonštrukciu posledných dvoch týždňov, počas ktorých gradovala koaličná kríza s Andrejom Dankom v hlavnej úlohe. Je to príbeh s grotesknými zvratmi.

Christin's insight:

Keďže hlavnou postavou drámy je predseda SNS Andrej Danko, je pre novinárov, ako aj pre zasvätených ľudí, s ktorými sme hovorili o udalostiach týchto dní, zložité hľadať v súčasnom koaličnom chaose racionálne pohnútky a niekedy aj elementárnu politickú logiku.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

#zodpovednaspolocnost_Nezištná pomoc

#zodpovednaspolocnost_Nezištná pomoc | Správy Výveska | Scoop.it
S pouličným žobraním sa stretávame u nás často. Dokonca tak často, že sme z toho niekedy až „otrávení“. Nielenže danému človeku nepomôžeme, ale ešte sa aj pohoršíme. Na tomto mieste je dôležité, aby si si uvedomil, že si kresťan.
Christin's insight:

Vôbec tým nechcem povedať, že by si mal hádzať mince do klobúka každého bezdomovca, ktorého stretneš na ulici. Aj napriek dobrému úmyslu mu tým môžeš uškodiť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

MARTIN JANUS: Čím viac poznáme Boha, tým lepšie poznáme sami seba

MARTIN JANUS: Čím viac poznáme Boha, tým lepšie poznáme sami seba | Správy Výveska | Scoop.it

Pre muža je dôležité, aby sa stretol alebo, lepšie povedané, aby sa stretával s Bohom, lebo sme stvorení na obraz Boha a potrebujeme viac spoznávať jeho, aby sme mohli vlastne viac spoznávať sami seba. Otec je ten, kto určuje identitu syna a našu identitu určuje Boh, lebo on je našim Otcom.

Christin's insight:

O mužskej spiritualite s Martinom Janusom, ktorý založil Otcovu stodolu ako miesto stretania sa mužov s Bohom. Skromne však konštatuje, že Otcovu stodolu ešte stále opravujú, ale postupne začínajú s aktivitami pre mužov. Myslí si, že okolitý svet dusí srdce muža, ktoré síce prežíva, ale nežije v plnosti.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Žiť a rásť v priateľstve s nebeským Otcom

Tvít pápeža Františka:  Žiť a rásť v priateľstve s nebeským Otcom | Správy Výveska | Scoop.it

Nech vám nič nebráni žiť a rásť v priateľstve s nebeským Otcom a vydávať svedectvo všetkým o jeho nekonečnej dobrote a milosrdenstve. 

Christin's insight:

(Tvít pápeža Františka, 17. augusta 2017

more...
No comment yet.