Správy Výveska
2.8M views | +1.0K today
Follow
 
Scoop.it!

Na Slovensku sa začína druhý ročník projektu s názvom 9 mesiacov za život

Na Slovensku sa začína druhý ročník projektu s názvom 9 mesiacov za život | Správy Výveska | Scoop.it

Pri tejto príležitosti sú všetci záujemcovia pozvaní na krížovú cestu za nenarodené deti, ktorá sa uskutoční v tento deň o 9:00 h na Bratislavskej kalvárii, informovala TK KBS Eva Liptáková.

Christin's insight:

V sobotu 25. marca 2017 sa začína 2. ročník projektu 9 mesiacov za život.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Milión detí sa modlí ruženec a dvaja vzácni hostia

Milión detí sa modlí ruženec a dvaja vzácni hostia | Správy Výveska | Scoop.it

Slovensko sa v stredu 18. októbra 2017 pripojí ku krajinám, kde sa deti zjednotia v modlitbe za pokoj a jednotu vo svete, v ktorom je viac ako 40 krajín sužovaných prebiehajúcim ozbrojeným konfliktom. V tento deň sa hlasy detí, nevinných obetí vojnových konfliktov, nepokojov a katastrof, aj hlasy detí žijúcich v krajinách, kde vládne mier, spoja do jedného – v školách a škôlkach, kaplnkách a kostoloch, detských nemocniciach, sirotincoch, utečeneckých táboroch, doma, kdekoľvek, kde sa deti o 09:00 hod. miestneho času budú práve nachádzať. Iniciatíva Milión detí sa modlí ruženec je už tradične organizovaná pápežskou nadáciou Kirche in Not.

Christin's insight:

Tento týždeň nás čaká aktivita Milión detí sa modlí ruženec – aktivita, ktorá je známa takmer po celom svete a zjednocuje ľudí v modlitbe za pokoj a jednotu vo svete. Zároveň Slovensko navštívia dvaja zahraniční hostia: do Bratislavy príde Prof. José Noriega a v Žilinu poctí svojou prítomnosťou Katarína Lachmanová.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

ONDREJ GARAJ: Život muža je nielen pohodlie. Patrí tam aj sebazapieranie, námaha či obeta

ONDREJ GARAJ: Život muža je nielen pohodlie. Patrí tam aj sebazapieranie, námaha či obeta | Správy Výveska | Scoop.it

Rohrove tézy sa týkajú nielen mužov, ale aj žien. Sú to univerzálne otázky existencie, ktorým čelí istým spôsobom každý, najmä dospievajúci človek, muž či žena v každej kultúre. V európskej kultúre mladí chlapci a dospievajúci muži vyrastajú v prostrediach, kde im zväčša dominujú ženy ‒ už od učiteľky v škôlke.

Christin's insight:

Nedá sa žiť bez porovnávania, ale prijatie rozdielnosti v schopnostiach, okolnostiach je základom spokojnosti. Aj správca hrivien z biblického podobenstva dal každému iný počet hrivien na spravovanie. Neprijatie tejto rozdielnosti môže viesť k hnevu, vnútornej vzbure voči sebe samému.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prezident SR navštívil centrum Oáza, ktoré pomáha ľuďom bez domova

Prezident SR navštívil centrum Oáza, ktoré pomáha ľuďom bez domova | Správy Výveska | Scoop.it

Prezident SR Andrej Kiska dnes navštívil zariadenie neziskovej organizácie Oáza, ktorá pomáha ľuďom bez domova. S kňazom Petrom Gombitom diskutoval o tom, ako pomôcť ľuďom na hranici chudoby, informuje webstránka prezident.sk.

Christin's insight:

„Oáza je miesto, kde pán farár s maličkým tímom dobrovoľníkov, maličkými zdrojmi peňazí dokáže pomôcť desiatkam, stovkám ľudí,“ povedal prezident Kiska. Parafrázoval výrok, že „politik by sa mal každý deň dotknúť utrpenia toho najbiednejšieho človeka, aby si uvedomil, prečo je politikom a ako má fungovať“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kresťania sa boja. Kurdi a Irak sa pustili do seba

Kresťania sa boja. Kurdi a Irak sa pustili do seba | Správy Výveska | Scoop.it
Proti ISIS bojovali Kurdi a Iračania spoločne, po referende za nezávislosť Kurdistanu je tu nový konflikt.
„Obávame sa, že víťazstvo v tejto bitke znamená len prípravu na ďalšiu občiansku vojnu.” Týmito slovami vyjadrovali svoje obavy viacerí obyvatelia irackého Mosulu, keď ich po oslobodení mesta z rúk ISIS na jeseň minulého roka oslovovali reportéri s otázkou, čo bude ďalej. 
Christin's insight:

V pondelok ráno zaútočila iracká armáda na mesto Kirkúk, ktoré nie je oficiálne súčasťou irackého Kurdistanu, ale kontrolujú ho kurdské oddiely péšmerga. Nad mestom a okolím bohatým na náleziská ropy získali Kurdi kontrolu v roku 2014 po tom, čo iracká armáda zutekala pred Islamským štátom v severnom a západnom Iraku.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako Ježiš porušil etiketu

Ako Ježiš porušil etiketu | Správy Výveska | Scoop.it

Aj dnes Ježiš prijal pozvanie na návštevu. (Ozaj, nie je podozrivé, že nejedáva doma?) Na rozdiel od sestier Marty a Márie, kde sme ho zastihli minulý týždeň, dnes je hosťom u váženej osoby. A vážené sú aj spôsoby farizeja, dodržiava všetky protokolárne záležitosti (privítanie hosťa pri vstupe do domu, uvedenie k stolu, spoločná modlitba). Medzi tieto zvyky patrilo aj očistenie pred jedlom. Ježiš sa však pred obedom neumyje. Sadol si k stolu, pomodlili sa a začali jesť.

Christin's insight:

Ježiš vedel, čo spôsobí tým, že zvyk nedodrží. Narušenie protokolu, farizeja prekvapilo. Nebol Ježišom oslovený tak, ako Mária, keď zabudla na všetko a počúvala Jeho slovo. Farizej bol upnutý len na to, či je všetko navonok v poriadku.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cirkev na Malte ostro odsúdila vraždu novinárky a vyzvala brániť demokraciu

Cirkev na Malte ostro odsúdila vraždu novinárky a vyzvala brániť demokraciu | Správy Výveska | Scoop.it

Maltský arcibiskup Mons. Charles Scicluna ostro odsúdil vraždu novinárky Daphne Caruana Galizia ako „ohavnosť“ a vyzval celú spoločnosť „odhodlane pokračovať v obrane demokracie až do konca“. 

Christin's insight:

Novinárka a blogerka, ktorá odhaľovala korupčný prípad daňových únikov realizovaných na úrovni Európskej únie pod rúškom Malty, včera zahynula vo svojom aute pri bombovom výbuchu. Daphne Caruana Galizia dva týždne predtým hlásila polícii, že sa jej vyhrážajú smrťou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svedectvo: Zranenia z minulosti 

Svedectvo: Zranenia z minulosti  | Správy Výveska | Scoop.it

Pochádzam z kresťanskej rodiny, kde mi bola odmala vštepovaná viera a láska k Bohu. Niektorými viac, inými menej, ale myslím, že v žiadnej rodine to nie je ideálne.
Mala som naozaj krásne detstvo, bývali sme na vidieku, s rodičmi sme mali pekný vzťah, najmä s maminkou a ocko? Ten dokázal všetko! Bol naozaj šikovný, čokoľvek postaviť, opraviť bola pre neho malina.

Christin's insight:

Chodil so mnou a so súrodencami na bicykle, výlety na hrady, kúpaliská, v zime na sánky a korčule. Trávil s nami naozaj všetok voľný čas. Je pravda, že sme žili skromnejšie ako iní, ale boli sme šťastní, aj napriek tým nie najideálnejším podmienkam.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cirkev v Británii ocenila audioprogramy „Umenie dobre zomrieť“

Cirkev v Británii ocenila audioprogramy „Umenie dobre zomrieť“ | Správy Výveska | Scoop.it

„Umenie dobre zomrieť“ (The Art of Dying Well) je názov internetovej platformy ponúkajúcej programy na počúvanie najmä ľuďom na sklonku života, aby sa po duchovnej i praktickej stránke mohli dobre pripraviť na prechod do večnosti. Mediálny projekt úspešne zrealizovaný v uplynulom roku vo Veľkej Británii ocenila aj tamojšia Katolícka cirkev.

Christin's insight:

Podľa slov editora a jedného z prezentátorov programu Jamesa Abbota je cieľom pomôcť poslucháčom „opustiť strach a úzkosť z rozhovoru na tému smrti a zomierania. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

BOLI SME TAM: Patria kresťania do digitálneho sveta?

BOLI SME TAM: Patria kresťania do digitálneho sveta? | Správy Výveska | Scoop.it

Najlepšie využívanie médií je vtedy, keď sa cez ne šíri evanjelium,“ povedal v úvode stretnutia vedúci Katedry žurnalistiky Katolíckej univerzity Pavel Izrael. Stretnutie sa nieslo v priateľskej atmosfére tak medzi účastníkmi, ako aj hosťami. Hostia i otec biskup boli prítomní medzi ostatnými a rozhovory pri šálke kávy boli vskutku podnetným doplnením prednášok.

Christin's insight:

Viac ako päťdesiat účastníkov, vrátane hostí a v takmer rovnakom pomere zasvätení verzus laici, sa 12. – 13. októbra stretli na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku. Spoločne sa z rôznych pohľadov pozerali na tému: Výzvy digitálnej komunikácie pre evanjelizáciu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Rodinná modlitba nemusí byť kovbojka

Rodinná modlitba nemusí byť kovbojka | Správy Výveska | Scoop.it

Často to tak vyzerá – deti sú rozjašené, nevedia sa stíšiť, sklopiť očká, zopnúť rúčky a modliť sa (tak by sme si to my starší predstavovali…) Mnohí rodičia zápasia s tým, ako dosiahnuť, aby večerná modlitba s deťmi mala nejakú úroveň, aby sa na nej deti nenudili a nemali priestor vymýšľať, no na druhej strane, aby modlitbu neprespali, ale mali z nej aj duchovný osoh

Christin's insight:

Praktické rady, ako rodinnú modlitbu osviežiť a urobiť obľúbenou súčasťou spoločného života.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vatikánske posolstvo hinduistom: Nielen tolerancia, ale úcta

Vatikánske posolstvo hinduistom: Nielen tolerancia, ale úcta | Správy Výveska | Scoop.it

Hinduisti spájajú náboženské slávenie sviatku Diwali so zmierením v rodinách, osobitne medzi súrodencami.

Christin's insight:

Pápežská rada pre medzináboženský dialóg dnes publikovala posolstvo určené hinduistom. Tí budú sláviť od 19. októbra svoj tradičný sviatok Diwali, ktorého mytologický základ hovorí o víťazstve pravdy nad lžou, svetla nad temnotou, života nad smrťou a dobra nad zlom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zavrú cisterciánsky kláštor, ktorý pred 900 rokmi založil Bernard z Clairvaux

Zavrú cisterciánsky kláštor, ktorý pred 900 rokmi založil Bernard z Clairvaux | Správy Výveska | Scoop.it
Kláštor v nemeckom Himmerode zavrú pre nedostatok mníchov.
Kým v 70. rokoch minulého storočia žilo v známom cisterciánskom kláštore, ktorý v roku 1134 založil francúzsky opát Bernard z Clairvaux, okolo 30 mníchov, dnes je ich už len šesť. Informovala o tom agentúra AP.
Christin's insight:

Majetok kláštora, ktorý sa nachádza v blízkosti obce Grosslittgen v spolkovej krajine Porýnie-Falcko, prejde do vlastníctva biskupstva Trevír (Trier), zatiaľ čo šestica mníchov sa rozíde do iných kláštorov. Nie je jasné, aký osud čaká zamestnancov kláštora.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František na pôde FAO: Vojny a klimatické zmeny bránia boju s hladom

Pápež František na pôde FAO: Vojny a klimatické zmeny bránia boju s hladom | Správy Výveska | Scoop.it

„Je jasné, že vojny a klimatické zmeny zapríčiňujú hlad, prestaňme ho teda predstavovať ako nevyliečiteľnú chorobu.“ To bola jedna z výziev pápeža Františka, s ktorou dnes vystúpil na pôde Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Christin's insight:

Hlavné sídlo FAO v Ríme navštívil pri príležitosti Svetového dňa výživy. Tohtoročná téma znie „Zmeniť budúcnosť migrácie. Investovať do potravinovej bezpečnosti a do vidieckeho rozvoja“.  

more...
No comment yet.