Správy Výveska
2.8M views | +2.0K today
Follow
 
Scoop.it!

Kiska vyzval na vytvorenie priestoru na zrušenie Mečiarových amnestií

Kiska vyzval na vytvorenie priestoru na zrušenie Mečiarových amnestií | Správy Výveska | Scoop.it

Kiska to uviedol dnes po stretnutí s 22 osobnosťami práva, ktoré sa podpísali pod vyhlásenie k tejto téme.

Christin's insight:

Prezident SR Andrej Kiska vyzval na vytvorenie dostatočného časového priestoru pre zrušenie tzv. Mečiarových amnestií.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Nepriatelia lásky: Nevraživosť

Nepriatelia lásky: Nevraživosť | Správy Výveska | Scoop.it

Témy, ktoré máme počas nasledujúcich štyroch týždňov pred sebou – nevraživosť, odpor, nenávisť, závisť – sú si veľmi podobné. Mnohé môžeme v hovorovej reči preto vzájomne zamieňať. No nie sú to isté. Sú medzi nimi rozdiely, a tie treba mať na zreteli. Dôležité je to pri snahe o riešenie a vyliečenie sa z týchto neduhov. Ak by lekár nestanovil správnu diagnózu, jeho liečenie bude nielen neúčinné, ale môže byť výslovne škodlivé.

Christin's insight:

Nevraživosť môže existovať v jednom a tom istom človeku spolu s láskou. Komplikovaní ľudia sú schopní byť nevraživí a milovať jedného a toho istého človeka kvôli tej istej veci. Píše Milan Bubák v pokračovaní cyklu o láske.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Po smrti manžela zostala Lucia (38) sama na 9 detí: Nad vodou nás držia dobrí ľudia!

Po smrti manžela zostala Lucia (38) sama na 9 detí: Nad vodou nás držia dobrí ľudia! | Správy Výveska | Scoop.it

Lucia Schneiderová (38) zo Žiliny sa s manželom tešili z veľkej rodiny, narodilo sa im až deväť detí. Ich šťastie však netrvalo dlho. Mesiac po narodení najmladšej dcérky Miloš († 42) vážne ochorel. Dnes svojich milovaných stráži už z neba a Lucia sa musí obracať, aby mali čo jesť.

Christin's insight:

Obetavá mama sa dnes sama stará o deväť polosirôt vo veku od 1 do 16 rokov. Bývajú v podnájme v paneláku na žilinskom sídlisku Vlčince. Pri našej návšteve sme videli, že rodina je súdržná a veľmi skromná. Deti, ktoré musia vyrastať bez ocka, si navzájom pomáhajú.

 

Tu nájdete ďalšie rodinné príbehy, prorodinné tipy, články či zamyslenia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zmena pohlavia bez operácie. Grécka cirkev sa búri proti novému zákonu

Zmena pohlavia bez operácie. Grécka cirkev sa búri proti novému zákonu | Správy Výveska | Scoop.it

Premiér Tsipras sa snaží neúspech v ekonomickej oblasti riešiť pred voličmi liberálnymi témami, píše The Economist. 
Grécka ortodoxná cirkev zvoní na poplach proti zákonu, ktorý výrazne uľahčí zmenu pohlavia. A zvoní doslova. V niektorých kostoloch dali na poludnie vyzváňať umieračik. 

Christin's insight:

Ľavicový premiér Alexis Tsipras presadil v parlamente legislatívu, ktorá umožňuje úradný prepis pohlavia bez toho, aby človek podstúpil operáciu a sterilizáciu. Stačiť bude “čestné vyhlásenie” overené súdom. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Slovenská katolícka misia v Ríme má nového správcu - Tomáša Šandrika

Slovenská katolícka misia v Ríme má nového správcu - Tomáša Šandrika | Správy Výveska | Scoop.it

Slovenská katolícka misia v Ríme má nového duchovného správcu, stal sa ním kňaz Žilinskej diecézy Tomáš Šandrik. Do funkcie ho schválilo plénum Konferencie biskupov Slovenska. Nastúpil po Ľubomírovi Majtánovi. Prinášame rozhovor s novým správcom SKM v Ríme.

Christin's insight:

Kto vás do funkcie navrhol a ako ste prijali nomináciu a schválenie plénom KBS?
Vedením Slovenskej katolíckej misie v Ríme som bol poverený so súhlasom Konferencie biskupov Slovenska svojím diecéznym biskupom Mons. Tomášom Galisom. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Gréckokatolícky kňaz Pavel Dancák slávil v Prešove 60. výročie kňazstva

Gréckokatolícky kňaz Pavel Dancák slávil v Prešove 60. výročie kňazstva | Správy Výveska | Scoop.it

V sobotu 14. októbra slávil v Kaplnke Najsvätejšej Trojice v Gréckokatolíckom kňazskom seminári blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove, pri príležitosti 60. výročia kňazstva gréckokatolíckeho kňaza o. Pavla Dancáka, archijerejskú svätú liturgiu prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. 

Christin's insight:

Spolu s ním koncelebroval jubilant, jeho dvaja synovia, ktorí sú gréckokatolíckymi kňazmi – rektor gréckokatolíckeho kňazského seminára v Prešove o. Miroslav Dancák a profesor na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove o. Pavol Dancák – a ďalší trinásti kňazi, medzi nimi aj jeho vnuk o. Pavol Dancák ml.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Súd posiela dvoch bývalých ministrov SNS do väzenia

Súd posiela dvoch bývalých ministrov SNS do väzenia | Správy Výveska | Scoop.it

Špecializovaný trestný súd v Pezinku odsúdil Mariána Januška a Igora Štefanova na 12, respektíve 9 rokov väzenia. Obaja tak doplatili na kauzu nástenkového tendra.

Christin's insight:

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku dnes odsúdil na dlhoročné tresty odňatia slobody bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja SR za SNS Mariána Januška. a Igora Štefanova. Zvyšných troch obžalovaných spod obžaloby oslobodil.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František františkánom vo Svätej zemi: Už 800 rokov ste svedectvom pokoja

Pápež František františkánom vo Svätej zemi: Už 800 rokov ste svedectvom pokoja | Správy Výveska | Scoop.it

„Ste ambasádormi celého Božieho ľudu.“ „Horliví v kontemplácii a v modlitbe, jednoduchí a chudobní, poslušní voči Rímskemu biskupovi, aj dnes sa usilujete žiť vo Svätej zemi vedľa bratov z rôznych kultúr, etník a náboženstiev, zasievajúc pokoj, bratstvo a rešpekt.“

Christin's insight:

To sú slová pápeža Františka, ktoré v liste adresoval františkánskej komunite prítomnej vo Svätej zemi už 800 rokov.
Misia františkánov v krajine Ježiša Krista sa začala 14. mája 1217, keď sa v Assisi konala generálna kapitula rehole založenej sv. Františkom. Rád sa vtedy rozhodol otvoriť pre misiu a poslať svojich bratov do celého sveta.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež musí riešiť napätie medzi cirkvami v Indii

Pápež musí riešiť napätie medzi cirkvami v Indii | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František rozšíril jurisdikčné územie Sýrsko-malabarskej katolíckej cirkvi na celú Indiu, takže odteraz si už aj katolícki veriaci východosýrskeho obradu môžu nárokovať na vlastných dušpastierov aj mimo svojho historického územia, teda aj za hranicami spolkového štátu Kerala, ktorý sa nachádza na juhozápade Indie. 

Christin's insight:

Pápež František vyzval indických biskupov k „plodnej a harmonickej spolupráci“ medzi všetkými troma katolíckymi cirkvami sui iuris v tejto ázijskej krajine pri poskytovaní pastoračnej starostlivosti veriacim.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pokánie, pokánie, pokánie! Výzva z Fatimy

Pokánie, pokánie, pokánie! Výzva z Fatimy | Správy Výveska | Scoop.it
Slová hriech a pokánie sú dnes „ťažko stráviteľné“. Niekto by ich zaradil do stredoveku, niekto by o nich najradšej vôbec nepočul. V človeku sa hneď vynoria otázky: „Ja že som hriešnik?! Mne treba konať pokánie?! A za čo?! Veď ja nemám hriechy...“ Platí fatimská výzva „stará“ sto rokov aj pre dnešného človeka alebo je pre neho dokonca nevyhnutná?
Christin's insight:

„Dnes ešte môžem zhrešiť, aj tak mi treba ísť na spoveď...“ Nedávno som bola svedkom výroku istého mladého človeka. „Dnes ešte môžem zhrešiť, aj tak mi už treba ísť na spoveď.“ Pripadalo mi to, ako keď na zemi leží zbitý zakrvavený človek a ja do neho ešte kopnem, „čo to dá“, veď aj tak mi odpustí... A tým ležiacim človekom je v tomto prípade Ježiš Kristus, Pán a Boh... Nie, nepreháňam...

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Milión detí sa modlí ruženec a dvaja vzácni hostia

Milión detí sa modlí ruženec a dvaja vzácni hostia | Správy Výveska | Scoop.it

Slovensko sa v stredu 18. októbra 2017 pripojí ku krajinám, kde sa deti zjednotia v modlitbe za pokoj a jednotu vo svete, v ktorom je viac ako 40 krajín sužovaných prebiehajúcim ozbrojeným konfliktom. V tento deň sa hlasy detí, nevinných obetí vojnových konfliktov, nepokojov a katastrof, aj hlasy detí žijúcich v krajinách, kde vládne mier, spoja do jedného – v školách a škôlkach, kaplnkách a kostoloch, detských nemocniciach, sirotincoch, utečeneckých táboroch, doma, kdekoľvek, kde sa deti o 09:00 hod. miestneho času budú práve nachádzať. Iniciatíva Milión detí sa modlí ruženec je už tradične organizovaná pápežskou nadáciou Kirche in Not.

Christin's insight:

Tento týždeň nás čaká aktivita Milión detí sa modlí ruženec – aktivita, ktorá je známa takmer po celom svete a zjednocuje ľudí v modlitbe za pokoj a jednotu vo svete. Zároveň Slovensko navštívia dvaja zahraniční hostia: do Bratislavy príde Prof. José Noriega a v Žilinu poctí svojou prítomnosťou Katarína Lachmanová.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

ONDREJ GARAJ: Život muža je nielen pohodlie. Patrí tam aj sebazapieranie, námaha či obeta

ONDREJ GARAJ: Život muža je nielen pohodlie. Patrí tam aj sebazapieranie, námaha či obeta | Správy Výveska | Scoop.it

Rohrove tézy sa týkajú nielen mužov, ale aj žien. Sú to univerzálne otázky existencie, ktorým čelí istým spôsobom každý, najmä dospievajúci človek, muž či žena v každej kultúre. V európskej kultúre mladí chlapci a dospievajúci muži vyrastajú v prostrediach, kde im zväčša dominujú ženy ‒ už od učiteľky v škôlke.

Christin's insight:

Nedá sa žiť bez porovnávania, ale prijatie rozdielnosti v schopnostiach, okolnostiach je základom spokojnosti. Aj správca hrivien z biblického podobenstva dal každému iný počet hrivien na spravovanie. Neprijatie tejto rozdielnosti môže viesť k hnevu, vnútornej vzbure voči sebe samému.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Prezident SR navštívil centrum Oáza, ktoré pomáha ľuďom bez domova

Prezident SR navštívil centrum Oáza, ktoré pomáha ľuďom bez domova | Správy Výveska | Scoop.it

Prezident SR Andrej Kiska dnes navštívil zariadenie neziskovej organizácie Oáza, ktorá pomáha ľuďom bez domova. S kňazom Petrom Gombitom diskutoval o tom, ako pomôcť ľuďom na hranici chudoby, informuje webstránka prezident.sk.

Christin's insight:

„Oáza je miesto, kde pán farár s maličkým tímom dobrovoľníkov, maličkými zdrojmi peňazí dokáže pomôcť desiatkam, stovkám ľudí,“ povedal prezident Kiska. Parafrázoval výrok, že „politik by sa mal každý deň dotknúť utrpenia toho najbiednejšieho človeka, aby si uvedomil, prečo je politikom a ako má fungovať“.

more...
No comment yet.