Správy Výveska
2.9M views | +304 today
Follow
 
Scoop.it!

Ladislav Hanus je vzorom aj pre dnešnú dobu | Katolícke noviny

Ladislav Hanus je vzorom aj pre dnešnú dobu | Katolícke noviny | Správy Výveska | Scoop.it
Rodák zo skromných pomerov v Liptovskom Mikuláši prichádza po gymnáziu na spišský seminár a konštatuje svojím typickým humorom: „Starý seminár pôsobil na mňa ako hrob.
Christin's insight:
Ladislav Hanus (26. februára 1907 – 7. marca 1994) bol nekompromisný kritik ľudskej hlúposti, náboženského gýča i nacionalizmu. V tomto roku by sa bol dožil 110 rokov a jeho odkaz nestráca na naliehavosti. Práve naopak.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Domáce násilie ubližuje všetkým

Domáce násilie ubližuje všetkým | Správy Výveska | Scoop.it

Ak si myslíte, že sme najviac ohrození násilím vonku na uliciach, mýlite sa. Ženy, deti, seniori, alebo chorí, všetci s väčšou pravdepodobnosťou zažijú násilie vo svojich domovoch, od ľudí, s ktorými žijú.

Christin's insight:

Od 19.do 25. novembra, pri príležitosti Svetového dňa prevencie týrania a zneužívania detí a Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách nezisková organizácia Áno pre život, n. o. organizuje infokampaň s názvom „Domáce násilie ubližuje všetkým“.

ZDIEĽAJTE, prosím, túto LINKU POMOCI, možno niekomu zachránite život.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Príbehy o Božej brzde na onkológii

Príbehy o Božej brzde na onkológii | Správy Výveska | Scoop.it
Čo ho môže zastaviť? Kedy bude v našej rodine pokoj? Dá sa vôbec zabrániť katastrofe v jeho živote?“ Z času na čas si kladieme otázky, na ktoré nemáme odpoveď. Hoci sa veľmi snažíme, riešenie neprichádza. Čo s tým?
Christin's insight:

Mohla by som začať uvažovať ako v rozprávke: „Kde bolo, tam bolo,“ ale nebolo by to pravdivé. Ono to „bolo“ totiž nie je „bolo“, ono to „je“. A je to medzi nami. V nemocniciach, na oddelení, ktoré v nás vyvoláva zmätok a voláme ho onkológia. Posledné mesiace tam chodím pomerne často. Slúžiť a počúvať ľudské príbehy o Božej brzde. Každý z nich skrýva v sebe bolesť i nádej, akúsi cestu, ktorú nevidno počas všedných dní za múrmi nemocnice. Cestu, na ktorej sa nám prihovára Boh.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Malajzii otvorili novú apoštolskú nunciatúru

V Malajzii otvorili novú apoštolskú nunciatúru | Správy Výveska | Scoop.it

Za prítomnosti substitúta vatikánskeho Štátneho sekretariátu arcibiskupa Angela Becciu dnes v Kuala Lumpure otvorili novú Apoštolskú nunciatúru v Malajzii. Na slávnosti sa zúčastnili predstavitelia miestnej Cirkvi vrátane kardinála Anthonia Sotera Fernandeza a predsedu Konferencie biskupov Malajzie Mons. Sebastiana Francisa, ako aj zástupcovia štátu.

Christin's insight:

Mons. Becciu odovzdal všetkým srdečné pozdravy od Svätého Otca a vo svojom príhovore vyjadril radosť nad možnosťou inaugurovať novú nunciatúru, ktorá je „vyjadrením priateľských vzťahov“ medzi Svätou stolicou a Malajziou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Trasu Vrbu a Wetzlera zabehli za 30 hodín. Na štarte neudržali slzy

Trasu Vrbu a Wetzlera zabehli za 30 hodín. Na štarte neudržali slzy | Správy Výveska | Scoop.it

Rozhovor s režisérom filmu, v ktorom sa beh spojil s históriou.
Šestica ultrabežcov zabehla v apríli za približne tridsať hodín 170-kilometrovú trasu, ktorou v roku 1944 utiekli dvaja slovenskí Židia Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau do Žiliny. 

Christin's insight:

Natočili z toho emotívny dokument s názvom Kroky na hrane, ktorý mal v uplynulých týždňoch premiéru na viacerých filmových festivaloch. Režisér Viliam Bendík hovorí, že tento projekt ultrabežcom i jemu samému zmenil život.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nová žena chráni pred potratom

Nová žena chráni pred potratom | Správy Výveska | Scoop.it

Evidovaná potratovosť sa v jednotlivých okresoch Slovenska veľmi líši. Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií je na tom najhoršie stredné a južné Slovensko.

Christin's insight:

Mnohé matky sa cítia byť do potratu tlačené inými ľuďmi, alebo okolnosťami. Práve ony po potrate najviac trpia. Aby sa tlaku dokázali vzoprieť, veľmi im pomôže povzbudenie, ale aj kvalitné informácie. Práve o tom je Nová žena.

more...