Správy Výveska
2.8M views | +336 today
Follow
 
Scoop.it!

Ladislav Hanus je vzorom aj pre dnešnú dobu | Katolícke noviny

Ladislav Hanus je vzorom aj pre dnešnú dobu | Katolícke noviny | Správy Výveska | Scoop.it
Rodák zo skromných pomerov v Liptovskom Mikuláši prichádza po gymnáziu na spišský seminár a konštatuje svojím typickým humorom: „Starý seminár pôsobil na mňa ako hrob.
Christin's insight:
Ladislav Hanus (26. februára 1907 – 7. marca 1994) bol nekompromisný kritik ľudskej hlúposti, náboženského gýča i nacionalizmu. V tomto roku by sa bol dožil 110 rokov a jeho odkaz nestráca na naliehavosti. Práve naopak.
more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Sagan sa tretíkrát v rade stal majstrom sveta

Sagan sa tretíkrát v rade stal majstrom sveta | Správy Výveska | Scoop.it

Peter Sagan obhájil v nórskom Bergene titul svetového šampióna v cestnej cyklistike. Slovenský reprezentant, ktorý vlani triumfoval v Dauhe a rok predtým ovládol preteky v americkom Richmonde, zvíťazil v záverečnom špurte nedeľňajších pretekov s hromadným štartom. Sagan tak prepísal štatistiky, keď ako prvý v histórii zvíťazili na svetovom šampionáte trikrát za sebou.

Christin's insight:

Peter Sagan obhájil v nórskom Bergene titul svetového šampióna v cestnej cyklistike.

 

Kto je Peter Sagan.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

TADEUSZ ZASĘPA: Pre svojich študentov ostal „pánom rektorom“. Vzniká o ňom dokumentárny film

TADEUSZ ZASĘPA: Pre svojich študentov ostal „pánom rektorom“. Vzniká o ňom dokumentárny film | Správy Výveska | Scoop.it
Bývalý rektor Katolíckej univerzity Tadeusz Zasępa vždy vyhlasoval, že aj keď funkcia skončí, služba ostáva. Hoci musel rezignovať z rektorskej stoličky po tom, čo na svojej škole odhalil šafárenie s financiami, pre jeho študentov ostal – aj po jeho smrti – „pánom rektorom“. Vzniká o ňom rovnomenný film, ktorého premiéra bude 17. novembra v Ružomberku.
Christin's insight:

„Tadeusz Zasępa je zaujímavý filmový "materiál". Bol človekom, ktorý veľa pracoval pre univerzitu, no keď sa rozhodol vzdať sa pozície rektora, dokázal aj v tichu a ústraní znášať svoju bolesť a zdravotné ťažkosti a obetovať ich pre tých, ktorí mu boli najmilší – pre študentov,“ myslí si režisér nového dokumentárneho filmu Pán rektor Matúš Demko.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zasmejme sa na Sulíkovi, ale potom už buďme realisti

Zasmejme sa na Sulíkovi, ale potom už buďme realisti | Správy Výveska | Scoop.it

Pred dvoma rokmi, keď Richarda Sulíka najviac na svete bavilo chodiť do nemeckých televízií provokovať stúpencov Angely Merkelovej, prehlásil, že kancelárka po voľbách odíde s hanbou a že voliči jej to zrátajú a možno ju budú v Nemecku aj trestne stíhať.

Christin's insight:

Na silácke a provplánové predpovede Sulíka, lídra opozície a potencionálneho premiéra, si teraz viacerí s úškľabkom spomenuli. Nie, Angela Merkelová po voľbách neodišla s hanbou, naopak, na základe vôle ľudu, bude opäť zostavovať vládu, už po štvrtý krát. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Blog pri rannej káve: Modlitba

Blog pri rannej káve: Modlitba | Správy Výveska | Scoop.it

Modlitba zaneprázdnených mám vie byť všelijaká. Roztržitá, prerušovaná, veľmi krátka, prednesená v hluku, ruchu, v polospánku rannom či večernom, niekedy aj na záchode… ja mám zatiaľ jedno dieťa, popri ktorom sa čas na modlitbu dá nájsť celkom ľahko. Viem sa sama modliť vtedy, keď Michael spí, pretože sa vtedy nemusím venovať žiadnemu inému dieťaťu.

Christin's insight:

Konečne sa mi to podarilo! Vstala som o 5.30, keď je u nás doma ešte ticho a pusto (nie vždy tomu tak bolo), aby som sa osamote pomodlila a „spravila si ráno“. Pár minút rannej únavy stojí za tú hodinku pustovníctva. Pri čítaní Písma a modlitbe ruženca som pila kávu a premýšľala, čo dnes s tým mojím energickým vetroplachom budem robiť, keď počasie nie je veľmi priateľské. Nebola to veru najsústredenejšia modlitba.

 

Tu nájdete ďalšie prorodinné tipy, články či zamyslenia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Biskupi Ekvádoru sa po dvoch rokoch opäť stretli s pápežom Františkom

Biskupi Ekvádoru sa po dvoch rokoch opäť stretli s pápežom Františkom | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec dnes prijal na osobitnej audiencii 24 biskupov Ekvádoru, ktorí sú v Ríme na úradnej návšteve Ad limina apostolorum. Cirkev v Ekvádore má 4 arcidiecézy, 12 diecéz, 8 apoštolských vikariátov a vojenský ordinariát. V krajine s takmer 17 miliónmi obyvateľov je 87% katolíkov.

Christin's insight:

Svätý Otec sa s ekvádorskými biskupmi stretol pomerne nedávno priamo v ich vlasti, počas apoštolskej návštevy Ekvádoru 5. – 8. júla 2015. V tom čase zastával úlohu apoštolského nunc

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zasvätenie a sekulárnosť - vyšiel list biskupom o sekulárnych inštitútoch

Zasvätenie a sekulárnosť - vyšiel list biskupom o sekulárnych inštitútoch | Správy Výveska | Scoop.it

Modernou a dynamickou formou prežívania kresťanského povolania v súčasnom svete, akou sú sekulárne inštitúty, sa zaoberá nový dokument Svätej stolice s názvom «Zasvätenie a sekulárnosť. 

Christin's insight:

List biskupom Katolíckej cirkvi o sekulárnych inštitútoch». List o sekulárnych inštitútoch vydala Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života pri príležitosti 70 rokov od publikovania dokumentov Pia XII. venovaných otázke sekulárnych inštitútov: Apoštolskej konštitúcie Provida Mater Ecclesia a Motu proprio Primo Feliciter.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Oblečená by si bola ešte krajšia 

Oblečená by si bola ešte krajšia  | Správy Výveska | Scoop.it

„Láska, cudnosť, poníženosť sú tri kráľovné, ktoré vždy idú spolu: jedna nemôže existovať bez druhých (Don Bosco).“
Spolu s kamarátkou sme kráčali nákupným centrom a obdivovali výklady. Bolo teplo. Veľmi teplo. Bol jeden z tých dní, keď ľudia strácajú nielen oblečenie, ale aj súdnosť. A s ňou i cudnosť."

Christin's insight:

Áno, všetci sa chceme páčiť. Môžete to priznať, môžete to poprieť, ale faktom zostáva, že nám všetkým viac alebo menej záleží na našom zovňajšku. Mužom aj ženám. Chceme vyzerať dobre, byť in, byť cool, trendy... ale za akú cenu? Často veľmi vysokú...

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Keď sa nobelistka tvári, že o ničom nevie

Keď sa nobelistka tvári, že o ničom nevie | Správy Výveska | Scoop.it

V posledných dňoch zaplavili titulky novín naprieč celým svetom správy o etnických čistkách v  Mjanmarsku, na čele ktorého stojí nositeľka nobelovej ceny za mier Su Tij.

Christin's insight:

V štáte dochádza k utečeneckej a humanitárnej kríze, a v neposlednom rade k vyvražďovaniu moslimskej menšiny Rohingov. Tú Amnesty International či OSN opísali ako „učebnicový príklad etnických čistiek“. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ranná homília pápeža Františka: Pánova útecha prináša pokoj

Ranná homília pápeža Františka: Pánova útecha prináša pokoj | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec František, ktorý dnes ráno slávil omšu v Dome sv. Marty, vyzval veriacich, aby očakávali Pánovu útechu, rozpoznali ju a zachovali si ju. Dnešné prvé čítanie z Knihy Ezdrášovej hovorí o oslobodení izraelského národa z exilu (Ezd 1,1-6). 

Christin's insight:

„Pán navštívil svoj ľud a vrátil ho späť do Jeruzalema,“ vysvetlil Svätý Otec. Slovo „navštívenie“ je podľa pápežových slov v dejinách spásy „významné“, lebo „každé oslobodenie, každý úkon vykúpenia Bohom, je navštívením“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Láskyplné vzťahy: Ako si byť navzájom oporou?

Láskyplné vzťahy: Ako si byť navzájom oporou? | Správy Výveska | Scoop.it

Či už hovoríme o manželstve, alebo o vzťahu pred svadbou, byť si navzájom oporou je každodennou výzvou. Znamená to nečakať, že zo vzťahu len niečo získam, ale byť citlivý na potreby druhého a hľadieť na jeho dobro. Opora, ktorú človek potrebuje, môže vyzerať rôzne, pretože každý z nás má jedinečné potreby a prechádza iným životným obdobím

Christin's insight:

Modlitebná opora

Lukáš: Keď poznáme Boha ako dobrého Otca, ktorý je našou najväčšou oporou, potrebujeme sa obracať v prvom rade na neho. Ak vidíme, že naša milovaná osoba má vážny problém, skúsme ho neriešiť okamžite vlastnými silami, ale predložme jeho potreby Bohu a počúvajme, čo nám vkladá do srdca.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Rozhovor s P. Šajgalíkom o 12. národnej púti Ordinariátu OS a OZ SR v Ríme

Rozhovor s P. Šajgalíkom o 12. národnej púti Ordinariátu OS a OZ SR v Ríme | Správy Výveska | Scoop.it

Takmer 200 účastníkov 12. národnej púte Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky absolvovalo v uplynulom týždni v Ríme spoločný program pod vedením svojho ordinára Mons. Františka Rábeka.

Christin's insight:

Páter Pavol Šajgalík OFM Cap. z vikariátu Ministerstva vnútra SR, priblížil pre Vatikánsky rozhlas duchovný zámer a niektoré zaujímavé momenty púte. Tento rok sa podľa jeho slov niektorým z pútnikom pošťastilo navštíviť vo Vatikáne kasárne Švajčiars

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zamyslenie P. Milana Bubáka SVD: Spravodlivosť a veľkodušnosť

Zamyslenie P. Milana Bubáka SVD: Spravodlivosť a veľkodušnosť | Správy Výveska | Scoop.it
V evanjeliu dnešnej nedele máme pred očami dve čnosti, ktoré – podľa niektorých z nás – nie sú jedna s druhou, spolu zlučiteľné: spravodlivosť a veľkodušnosť. Spravodlivosť je čnosť robotníka, ktorý v podobenstve o najatých robotníkoch vo vinici pracoval vo vinici najdlhšie, teda celý deň. Veľkodušnosť je zasa čnosťou hospodára, ktorý svojich najatých robotníkov vyplatil rovnako, bez ohľadu na to, ako dlho v jeho vinici pracovali. Pozrime sa na tieto dve čnosti a všimnime si ich charakteristiky vo vzťahu k Božiemu kráľovstvu.
Christin's insight:

Brat, sestra, je pre nás šťastím, že Boh sa neriadi podľa spravodlivosti, ale podľa veľkodušnosti. Pretože, ak by sa riadil iba podľa spravodlivosti, koľko by sme v skutočnosti zarobili? A kto z nás by obstál?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Český kňaz: Vo všedný deň sme v kostole štyria

Český kňaz: Vo všedný deň sme v kostole štyria | Správy Výveska | Scoop.it

Pôsobím v mestečku Cvikov, v Litoměřickej diecéze, asi 20 kilometrov od česko-poľsko-nemeckej hranice. Je to územie Sudet, takže po odsune Nemcov bolo všetko pôvodné obyvateľstvo vysťahované a tí, ktorí tu dnes žijeme, sme takmer všetko novousadlíci. Celý pohľad na kresťanstvo sa u nás odvíja práve od tohto faktora.

Christin's insight:

Počas desiatich rokov sobášil v kostole len dva páry a ročne pokrstí maximálne tri deti. Český kňaz Rudolf Repka na margo Slovenska hovorí: "Strážte si hranice, nech sa to k vám nepreklopí, zachovajte si vieru a účasť rodín na živote Cirkvi."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Čo by mali a čo by nemali jesť deti, aby nemali prejavy hyperaktivity

Čo by mali a čo by nemali jesť deti, aby nemali prejavy hyperaktivity | Správy Výveska | Scoop.it
Potraviny, ktoré majú vysoký glykemický index, spôsobujú kolísanie hladiny glukózy v krvi, čo má priamy vplyv na príznaky hyperaktivity (nepokoj, nepozornosť, podráždenosť). Na kolísanie glykémie a rýchly nástup hypoglykémie reaguje telo zvýšením stresových hormónov v krvi dieťaťa, čo vedie k nervozite, nerozhodnosti.
Christin's insight:

Ak dieťa pravidelne jedáva potraviny s vysokým glykemickým indexom, 1 – 2 hodiny po ich konzumácii klesne hladina cukru v krvi pod normálnu hodnotu. Vtedy sa môžu objaviť príznaky hypoglykémie. Aké?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vatikán sa ohradil proti vyhláseniam bývalého audítora Libera Miloneho

Vatikán sa ohradil proti vyhláseniam bývalého audítora Libera Miloneho | Správy Výveska | Scoop.it

Svätá stolica reagovala na medializované vyjadrenia niekdajšieho generálneho audítora (ekonomického revízora) Svätej stolice Libera Miloneho, s ktorým bol po dvoch rokoch práce v júni 2017 rozviazaný pracovný pomer. 

Christin's insight:

Milone sa pred zástupcami viacerých médií vyhlásil za obeť falošného obvinenia a nátlaku zo strany predstaviteľov Vatikánu, medzi ktorými konkrétne menoval veliteľa vatikánskych bezpečnostných zložiek. K danej skutočnosti vydala Svätá stolica tlačovú správu, ktorú prinášame v plnom znení: „Svätá stolica s prekvapením a poľutovaním berie na vedomie vyhlásenia poskytnuté zo strany pána Libera Miloneho, bývalého audítora. Týmto nedodržal dohodu, že zachová v tajnosti dôvody svojho odvolania z úradu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ak nie vy, hádajte, kto poučí vaše dieťa o sexe

Ak nie vy, hádajte, kto poučí vaše dieťa o sexe | Správy Výveska | Scoop.it

Áno, dnešní rodičia musia čeliť omnoho väčším výzvam než tí spred pár rokov, ale zodpovednosť naučiť svoje deti pravdu o význame ľudskej sexuality zostáva stále na nich. 

Christin's insight:

Napriek tomu však existuje nespočetné množstvo katolíckych rodičov, dokonca aj tých, čo skalopevne veria Teológii tela, ktorí nebudú alebo nedokážu so svojimi deťmi hovoriť o sexe a s ním spojených záležitostiach.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tlak na Františka sa stupňuje. Z heréz ho obviňuje aj slovenský kňaz

Tlak na Františka sa stupňuje. Z heréz ho obviňuje aj slovenský kňaz | Správy Výveska | Scoop.it

List s úplným názvom Correctio Filialis de haerisibus propagatis, ktorý by sme mohli preložiť ako Synovská korekcia z dôvodu šírenia heréz, nesie dátum 16. júl 2017 a je adresovaný pápežovi Františkovi.

Christin's insight:

K štyrom kardinálom, ktorí pred rokom spochybnili vieroučné názory pápeža Františka, sa pridali sedemdesiati kňazi a laici. Hlava cirkvi podľa nich šíri heretické názory a je pod vplyvom modernizmu a Luthera.

more...
No comment yet.