Správy Výveska
2.9M views | +1.1K today
Follow
 
Scoop.it!

Medzi európskymi dôchodcami v Turecku (Expedícia Európa)

Medzi európskymi dôchodcami v Turecku (Expedícia Európa) | Správy Výveska | Scoop.it
Prichádzam do Alanye, pretože tu žije najväčšia kolónia Európanov na tureckej pôde. V aglomerácii Alanya, ktorá zahŕňa takmer 300-tisíc obyvateľov a 72 kilometrov pobrežia, cudzinci kúpili celkovo 35-tisíc bytov.
Christin's insight:

Martin Leidenfrost navštívil oblasť v Turecku, kde trávia svoju jeseň života tisícky Nórov, Rusov, Nemcov či Holanďanov. Ako sa týmto Európanom žije v Turecku?

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Pápež pozdravil samit o vplyve veľtokov na klímu: Šírme „kultúru starostlivosti“

Pápež pozdravil samit o vplyve veľtokov na klímu: Šírme „kultúru starostlivosti“ | Správy Výveska | Scoop.it

Medzinárodné podujatie priviedlo do Ríma predstaviteľov so zodpovednosťou za povodia hlavných riek jednotlivých kontinentov. Spolu s talianskym environmentálnym ministerstvom sú organizátormi zložky OSN, Medzinárodná sieť organizácií pre povodia riek RIOB, Svetová aliancia pre vodu a klímu GAWaC a Aqua Madre.

Christin's insight:

Pri otvorení medzinárodného samitu na tému „Voda a klíma: veľtoky sveta vo vzájomnom porovnaní“ v priestoroch rímskeho Kapitolu vystúpil aj zástupca Vatikánu. Štátny sekretár kardinál Pietro Parolin účastníkom tlmočil žičenie pápeža Františka, „aby spoločné úsilie o scitlivenie svedomia medzinárodného spoločenstva na urgentné problémy povodí najvýznamnejších riek sveta prinieslo nielen praktické riešenia, ale dalo do povedomia aj potrebu stále integrovanejšieho prístupu pre rozvíjanie a šírenie «kultúry starostlivosti» (Laudato si´, 231)“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Jaroslav Slašťan: Chcem robiť veci tak, aby odzrkadľovali moju vieru a presvedčenie

Jaroslav Slašťan: Chcem robiť veci tak, aby odzrkadľovali moju vieru a presvedčenie | Správy Výveska | Scoop.it
Milovník prírody. Človek, ktorý stretol všetky rôzne zvieratá. Medvede už mnohokrát. Usporiadateľ mnohých podujatí, chrlič nápadov. Muž, ktorý si uvedomuje, že je potrebné byť autentický a pravdivý. Jeho vzťah s Bohom je zreteľný v tom, čo robí. Jaroslav Slašťan.
Christin's insight:

Aké je tvoje oficiálne zamestnanie a čo všetko robíš popri ňom? Oficiálne som zamestnaný ako knihovník v Knižnici Jána Kollára v Kremnici, kde sa okrem hlavnej knihovníckej náplne venujem aj školám – materským, základným a stredným. Pripravujem im rôzne podujatia. Vždy im zašlem určitú ponuku podujatí a oni si následne vyberú, čo ich zaujíma. Ja im potom tú tému pripravím, spracujem a odprezentujem. Snažím sa dať im akúsi nadstavbu učiva, ponúknuť im čosi viac.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež prijal delegáciu Univerzity v Tel Avive: „Potrebujeme sapienciálnu kultúru“

Pápež prijal delegáciu Univerzity v Tel Avive: „Potrebujeme sapienciálnu kultúru“ | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František dnes doobeda prijal na osobitnej audiencii 30-člennú delegáciu z Univerzity v Tel Avive vedenú jej rektorom Josephom Klafterom. Svätý Otec poďakoval prítomným za ich úsilie pri formácii nových generácií, ktoré sú prítomnosťou aj budúcnosťou spoločnosti. Ako ďalej uviedol, veda a múdrosť musia kráčať spolu:

Christin's insight:

„Múdrosť, chápaná v biblickom zmysle, dovoľuje ísť ponad skúsenostnú realitu k objaveniu posledného zmyslu. Univerzita je pozvaná k výchove ku kultúre poznania, schopného zosúladiť technický a vedecký postoj s humanistickým, v presvedčení, že snaha o pravdu a dobro je jedinečná.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Modre sa konala konferencia “Majte to isté cítenie ako Kristus”

V Modre sa konala konferencia “Majte to isté cítenie ako Kristus” | Správy Výveska | Scoop.it

V dňoch 19. – 22. októbra 2017 sa v priestoroch Kongresového centra UK v Modre – Harmónii uskutočnila celoslovenská formačno-pracovná konferencia pastorácie povolaní pod názvom Majte to isté cítenie ako Kristus, ktorú pripravila Subkomisia pre pastoráciu povolaní pri KBS ktorej predsedá žilinský biskup Mons. Tomáš Galis.

Christin's insight:

Na konferencii sa zúčastnilo viac ako sto účastníkov z radov koordinátorov pastorácie povolaní v diecézach a rehoľných spoločenstvách, predstavených kňazských seminárov zodpovedných za formáciu bohoslovcov, kňazov pracujúcich v univerzitných pastoračných centrách, kňazov zodpovedných za diecézne centrá mládeže, formátorov mužských rehoľných spoločenstiev a formátoriek ženských rehoľných spoločenstiev.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Aby rodičia nezasahovali do vzťahu svojich detí 

Aby rodičia nezasahovali do vzťahu svojich detí  | Správy Výveska | Scoop.it

Toto nie je z básne na dobrú noc. Je to pravda pre manželov, ktorí urobia rozhodnutie byť jedno telo a jedna duša. Táto veta je vstupenkou k láske manžela a manželky, ich spoločného života, ich novej rodiny. Cti otca svojho i matku svoju, poslúchaj ich, počúvaj ich príkazy a riaď sa ich názormi...Pokiaľ sa nevydáš/neoženíš.

Christin's insight:

Ako náhle stojíš pred Bohom, kňazom a svadobčanmi a vyslovíš Áno, beriem, tento príkaz absolútnej poslušnosti voči Tvojim rodičom zaniká.
Ty si jeho a on je Tvojím. Jedno telo, jedna duša. Budem ju milovať, ctiť a chrániť. Budem ho milovať, budem mu verná, budem ho ctiť. Vydávala som sa pred troma rokmi, ale nepamätám si, že by som pridávala i sľub o doživotnej poslušnosti voči mojim či manželovým rodičom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ranná homília pápeža Františka: Uctievanie boha peňazí zabíja

Ranná homília pápeža Františka: Uctievanie boha peňazí zabíja | Správy Výveska | Scoop.it

V čase, keď média prinášajú správy o „toľkých kalamitách, toľkých nespravodlivostiach“, ktoré sa dotýkajú najmä detí, „mocne“ sa modlime k Bohu, aby obrátil srdcia ľudí, aby spoznali Pána a „prestali uctievať boha peňazí“. Tak znela hlavná myšlienka dnešnej rannej homílie pápeža Františka počas omše v Dome sv. Marty vo Vatikáne. 

Christin's insight:

Dnešné Evanjelium podľa Lukáša, v ktorom Svätý Otec našiel podnet pre svoju úvahu, nám ponúka podobenstvo o nerozumnom boháčovi (Lk 12,13-21). Jeho peniaze, vysvetlil Petrov nástupca, „sú jeho bohom“. To nás nabáda zamyslieť sa nad tým, aké je márne spoliehať sa na pozemské dobrá. Skutočný poklad sa totižto ukrýva vo vzťahu s Pánom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pred dvomi rokmi zomrel nitriansky emeritný biskup, kardinál Korec

Pred dvomi rokmi zomrel nitriansky emeritný biskup, kardinál Korec | Správy Výveska | Scoop.it

Pred dvomi rokmi, 24. októbra 2015, zomrel nitriansky emeritný biskup, kardinál Ján Chryzostom Korec. Zomrel vo veku 91 rokov. Pripomenúť si výročie úmrtia kardinála Korca pozýva Nitrianske biskupstvo. 

Christin's insight:

Svätú omšu 24. októbra 2017 o 17:00 h bude v Katedrálnom chráme – Bazilike svätého Emeráma v Nitre, kde sú uložené jeho telesné pozostatky, celebrovať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katalánsko: Túžba po nezávislosti a hrozba vlastizrady

Katalánsko: Túžba po nezávislosti a hrozba vlastizrady | Správy Výveska | Scoop.it

Ústavné a politické bitky o Katalánsko po aktivovaní článku 155 španielskej ústavy.
Situácia v Španielsku sa vyhrocuje. Po sobotňajšom mimoriadnom zasadnutí španielskej vlády v Madride je už jasné, že sa po prvýkrát aktivuje článok 155 španielskej ústavy. 

Christin's insight:

Namiesto toho, aby sa Španieli rozhodli presvedčiť Kataláncov o zotrvaní v spoločnom štáte, zvolili ústavné, ale pomerne hraničné riešenie. K tomuto kroku dôjde po štroch desaťročiach od pádu vojenskej diktatúry Francisca Franca.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Misijná nedeľa s pápežom Františkom: Cisárovi cisárovo, Božie Bohu

Misijná nedeľa s pápežom Františkom: Cisárovi cisárovo, Božie Bohu | Správy Výveska | Scoop.it
Svoj príhovor pred modlitbou Anjel Pána pápež František zameral na Ježišov príkaz dávať cisárovi, čo je cisárovo a Bohu, čo je Božie z Matúšovho evanjelia dnešnej 29. cezročnej nedele.
Christin's insight:

Dnešná nedeľa sa niesla vo Vatikáne v znamení slávenia  91. svetového dňa misií, čiže tzv. Misijnej nedele. Svätý Otec pri poludňajšom stretnutí s veriacimi na Námestí sv. Petra pripomenul v tejto súvislosti silný misijný odkaz, ktorý po sebe zanechal sv. Ján Pavol II.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Musím nosiť krížik, aby som bol spasený?

Musím nosiť krížik, aby som bol spasený? | Správy Výveska | Scoop.it

Pomáhajú nám na ceste k Bohu a posväcujú rozličné okolnosti života. Sú to požehnania, keď sa kňaz (a v istých prípadoch môže aj laik) modlí a prosí Pána, aby ten, kto bude používať nejaký predmet, rástol vo viere a v láske. Cez tieto spásonosné znaky má pôsobiť Kristov kríž v každodennom živote toho, kto ich používa.

Christin's insight:

Častá otázka, ktorá zaznieva z lavice. A vždy jednoznačná odpoveď: „Nemusíš.“ Máš slobodnú vôľu. Je na tebe, či prídeš do neba s radosťou a využiješ všetko, čo ti Pán daroval na každý deň, alebo sa tam budeš plaziť nahnevaný, že život nejde tak, ako by si si to prial. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

České voľby: Babiš dostal amnestiu, bude premiérom (volebná reportáž)

Približne dve hodiny po uzatvorení volebných miestností kráčajú po chodníku smerom k sídlu ČSSD v pražskom Lidovom dome dvaja muži. Predseda strany a český premiér Bohuslav Sobotka a minister zahraničných vecí a volebný líder sociálnych demokratov Lubomír Zaorálek.

Christin's insight:

Susedia dohlasovali, s Babišom ich čaká búrlivá jazda.

more...
No comment yet.