Správy Výveska
2.7M views | +1.0K today
Follow
 
Scoop.it!

Ako byť dobrým otcom: 7 múdrých rád pápeža Františka

Ako byť dobrým otcom: 7 múdrých rád pápeža Františka | Správy Výveska | Scoop.it
Otec nechce, aby boli deti presne ako on. Chce, aby boli múdre a slobodné.
Christin's insight:

Pápež František ponúka 7 rád, ako byť dobrým otcom.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Vladimír Palko: Helmut Kohl - triumf a tragédia - Křesťan Dnes

Vladimír Palko: Helmut Kohl - triumf a tragédia - Křesťan Dnes | Správy Výveska | Scoop.it
Zomrel Helmut Kohl. V médiách sa objavilo mnoho prajných komentárov o ňom, o jeho živote a kariére. Boli prajné plným právom. Helmut Kohl bol titanom európskej kresťanskodemokratickej politiky. Jeho politický úspech bol bezprecedentný.
Christin's insight:

V roku 2005 kolínsky kardinál Joachim Meissner povedal, že CDU nie je kresťanská strana a preto by mala vynechať písmeno C zo svojho názvu. Tiež povedal: „V našej sekularizovanej spoločnosti už nemôže kresťanská strana získať väčšinu“. Túto pravdu zrejme už dávno predtým cítil aj Helmut Kohl. Ale to neznamená, že nemal na výber.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František: Onkologická prevencia by mala byť prístupná pre všetkých

Pápež František: Onkologická prevencia by mala byť prístupná pre všetkých | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec vo svojom príhovore zdôraznil dôležitosť práce dobrovoľníkov, ktorí prichádzajú v ústrety potrebám chorých a ich rodinných príslušníkov. V tomto zmysle prinášajú svedectvo podobné svedectvu Cirkvi, ktorá je tiež povolaná pokorne a v tichu slúžiť trpiacim.

Christin's insight:

Liečba rakoviny, no predovšetkým onkologická prevencia, by mala byť k dispozícii všetkým, a to bez ohľadu na komerčné záujmy. S touto výzvou sa dnes pápež František obrátil na členov Talianskej ligy v boji proti rakovine, ktorých prijal v Klementínskej sále.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ranná homília pápeža Františka: Kresťan sa zrieka, kráča za prísľubom a žehná

Ranná homília pápeža Františka: Kresťan sa zrieka, kráča za prísľubom a žehná | Správy Výveska | Scoop.it

Nepotrebujeme ani horoskopy ani veštcov na spoznávanie budúcnosti. Skutočný kresťan nie je ten, ktorý zapustí korene a zostane stáť na jednom mieste, ale ten, ktorý dôveruje Bohu a nechá sa viesť cestou otvorenou na Pánove prekvapenia. 

Christin's insight:

Tak znela hlavná myšlienka dnešnej homílie pápeža Františka, ktrú predniesol počas poslednej rannej omše v Dome sv. Marty pred letnými prázdninami.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako sa pripraviť na dovolenku s deťmi?

Ako sa pripraviť na dovolenku s deťmi? | Správy Výveska | Scoop.it

Blíži sa dovolenkové obdobie. Mnohí z vás  idú po prvý raz na dovolenku aj s malými deťmi. Možno už premýšľate nielen nad tým, kde sa vyberiete, ale aj nad tým, ako vybaviť domácu lekárničku, čo budú vaše deti jesť alebo ako sa budete chrániť proti silnému slnku. Možno vám pri tomto premýšľaní pomôžu aj nasledujúce informácie, na ktoré v Českom rozhlase upozornila detská lekárka Natália Szitányi.

Christin's insight:

„Rodičia aj po narodení dieťatka nezabúdajú na svoje sny. Ale kým je dieťatko maličké, predsa by sa len mali radšej vyhýbať exotickým krajinám alebo miestam, kde hrozí  akékoľvek  zvýšené nebezpečenstvo.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Piata štafetová modlitba za kňazov na Mariánskej hore v Levoči

Piata štafetová modlitba za kňazov na Mariánskej hore v Levoči | Správy Výveska | Scoop.it

Piaty ročník štafetovej modlitby za kňazov sa uskutočnil v piatok 23. júna 2017 na Mariánskej hore v Levoči. Vyznel ako pôsobivý prológ nadchádzajúceho veľkého týždňa tohtoročnej hlavnej levočskej púte, ktorá má rámcovanie troch dejinných jubileí: 

Christin's insight:

storočnice fatimských udalostí, 770 rokov od vzniku pútí na levočskú horu a 70. výročie zasvätenia Spišskej diecézy Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie biskupom Jánom Vojtaššákom.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Svedectvo: Boh obnovil moje panenstvo

Svedectvo: Boh obnovil moje panenstvo | Správy Výveska | Scoop.it
Prišlo leto a s ním aj všetky tie krásne aj menej krásne letné lásky. Tá moja trvala rok a osem mesiacov. Kvôli vlastným pochybeniam sa môžem pýtať, prečo netrvala dlhšie alebo naopak kratšie.
Christin's insight:

Pred týmto vzťahom som Boha ešte nepoznala a bola som len dievča, ktoré túžilo po láske a pozornosti, alebo len po tom aby bolo vo vzťahu. Myslela som si, že tak budem niekým (viac).

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bez jednej veci rodina neprežije. Čo to je?

Bez jednej veci rodina neprežije. Čo to je? | Správy Výveska | Scoop.it

Rodinný život si denne vyžaduje sebaobetovanie. Nie je to tak? Materstvo je sériou väčších či menších príležitostí odsunúť samú seba do úzadia, aby deti mohli prekvitať. Predstav si mamičku novonarodeného bábätka. Dala by čokoľvek za trocha spánku – ale jednako, keď začuje plač z detskej postieľky, príde, a keď uvidí svoje dieťatko, ako na ňu hľadí, nevie si pomôcť a musí sa usmiať. Spánok je zrazu menej dôležitý než starostlivosť o bábätko. A ona sa obetuje znova a znova.

Christin's insight:

Hovorí sa: „Dobré manželstvo je zväzkom dvoch, ktorí si dokážu odpustiť.“ A ja s tým bezvýhradne súhlasím. No rodinný život tiež nie je iný. Odpúšťanie a milosrdenstvo si dokonca vyžadujú ešte viac, lebo sa dotýkajú viacerých ľudí.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Anjel Pána so Svätým Otcom: Nebojte sa tých, ktorí zabíjajú telo

Anjel Pána so Svätým Otcom: Nebojte sa tých, ktorí zabíjajú telo | Správy Výveska | Scoop.it

Medzi pútnikmi na Námestí sv. Petra dnes viali najmä ukrajinské zástavy. Okolo 6000 gréckokatolíckych veriacich z Ukrajiny a Bieloruska prišlo dnes sláviť do Baziliky sv. Petra 150. výročie kanonizácie sv. Jozafáta. Svätý Otec osobitne pozdravil biskupov a kňazov Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi a vyprosoval od Pána „odvahu kresťanského svedectva a dar pokoja pre drahú ukrajinskú zem“.

Christin's insight:

Pápež František sa dnes na poludnie stretol s veriacimi pri modlitbe Anjel Pána. Vo svojom zamyslení nad odkazom liturgických textov 12. cezročnej nedele zdôraznil Ježišovu výzvu učeníkom, aby sa nebáli prenasledovania pre Evanjelium. Vysvetlil, že sa žiada nielen odvážne vzdorovať fyzickému prenasledovaniu, ale aj skrytým formám odporu a boja proti Evanjeliu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Večerné letné kľakanie (Milan Rúfus)

Už stŕplo všetko v náhlom užasnutí,
akoby Boh len teraz stvoril svet.
A duša chutí ako deťom chutí
chvíľa, keď majú na jazýčku med.
Christin's insight:

Tam hore pršia iskry Božej dielne.
Z nákovy, ktorá nevyrazí tón.
Pretože mlčí nevysloviteľné.

(Milan Rúfus)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Odchádza biskup, ktorý bude chýbať

Odchádza biskup, ktorý bude chýbať | Správy Výveska | Scoop.it

Keď 19. apríla 2013 prišla z Vatikánu správa, že pápež František vymenoval za pomocného biskupa Prešovskej archieparchie ani nie 40-ročného jezuitu Milana Lacha, nevzbudila väčšiu pozornosť. Zaujala insiderov, ale určite nie širšiu verejnosť. Lach bol síce zaujímavou, ale mimo prostredia gréckokatolíckej cirkvi pomerne neznámou osobou.

Christin's insight:

Jedno je isté – Slovensko prišlo o schopného biskupa. Možno na dlhšie, možno navždy. A možno práve vďaka tomu bude Lachov hlas zaznievať silnejšie, vážnejšie, slobodnejšie...

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Halíkova kniha o lásce získala v USA cenu Kniha roku

Halíkova kniha o lásce získala v USA cenu Kniha roku | Správy Výveska | Scoop.it

Kniha Tomáše Halíka Chci, abys byl (I Want You To Be), věnovaná tématu lásky především z teologického pohledu, získala v sobotu na výročním zasedání Asociace amerických knihoven v Chicagu zlatou medaili a titul Kniha roku v oboru filozofie. Výsledky klání v desítkách kategorií organizátoři zveřejnili na internetu.

Christin's insight:

Kniha Tomáše Halíka Chci, abys byl (I Want You To Be), věnovaná tématu lásky především z teologického pohledu, získala v sobotu na výročním zasedání Asociace amerických knihoven v Chicagu zlatou medaili a titul Kniha roku v oboru filozofie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež resurekcionistom: Mária Magdaléna, príklad pre misionárov na ceste

Pápež resurekcionistom: Mária Magdaléna, príklad pre misionárov na ceste | Správy Výveska | Scoop.it

„Nebuďte mužmi nostalgie, ale mužmi pohýnanými vierou v Boha dejín a života, ohlasujúc príchod svitania v hlbokej noci (porov. Iz 21,11-12). Mužmi kontemplatívnymi, ktorí vedia s pohľadom upretým na Pána vidieť to, čo iní nevidia, lebo im v tom prekážajú starosti o tento svet. Mužmi, ktorí vedia s odvahou ohlasovať, že príde Duch, že Kristus je živý, a že je Pán.“

Christin's insight:

Pápež František dnes prijal tridsiatku účastníkov generálnej kapituly Kongregácie zmŕtvychvstania nášho Pána Ježiša Krista. Kňazov povzbudil, aby im nostalgia za „minulosťou bohatou na povolania a veľkolepé diela“ nebránila vidieť veci, ktoré Pán koná dnes.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Litva slávi blahorečenie biskupa Teofila Matulionisa, mučeníka komunizmu

Litva slávi blahorečenie biskupa Teofila Matulionisa, mučeníka komunizmu | Správy Výveska | Scoop.it
Pri pontifikálnej omši na Námestí pri katedrále vo Vilniuse o 14. hod. popoludní ho v mene Svätého Otca vyhlási za blahoslaveného kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Koncelebrovať budú všetci litovskí biskupi.
Christin's insight:

Litva sa v nedeľu 25. júna stane svedkom vôbec prvého blahorečenia na území tejto pobaltskej krajiny. Ide o mučeníka za slobodu svedomia, Božieho služobníka Teofila Matulionisa, ktorý bol arcibiskupom Kaišiadorysu a žil v rokoch 1873-1962.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Poslať dnes dieťa medzi skautov? Prečo nie?

Poslať dnes dieťa medzi skautov? Prečo nie? | Správy Výveska | Scoop.it

Ak ste si doteraz mysleli, že na Slovensku nájdete nanajvýš hŕstku skautov a ide len o akýsi anglosaský výmysel, kde deti v rovnošatách pochodujú po lese a zbierajú bobríkov odvahy, budete prekvapení. Skauti stále existujú aj u nás, prispôsobujú sa dnešnej dobe a je ich viac, ako by ste čakali. Skautov sú na Slovensku tisíce a oduševnene vám budú rozprávať, čo skauting skutočne znamená.

Christin's insight:

Nie je bezpredmetné, s kým trávime svoj drahocenný čas. Hovorí sa, že to s akými ľuďmi sa obklopujeme, predurčí našu budúcnosť. Vyberajte pre svoje deti spoločenstvá, ktoré budú pre nich v budúcnosti skutočným obohatením.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Odsudzujem akúkoľvek formu mučenia

Tvít pápeža Františka: Odsudzujem akúkoľvek formu mučenia | Správy Výveska | Scoop.it

Opäť dôrazne odsudzujem akúkoľvek formu mučenia a vyzývam všetkých, aby sa zasadili za jeho zrušenie a za pomoc obetiam a ich rodinám. 

Christin's insight:

(Tvít pápeža Františka v Medzinárodný deň na podporu obetí mučenia, 26. júna 2017)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako porozumieť súrodeneckým vzťahom

Ako porozumieť súrodeneckým vzťahom | Správy Výveska | Scoop.it

Ako pekne vyzerá rodina s tromi či viac deťmi! Staršie, mladšie, roztopašné, veselé a plné vzájomnej interakcie a emócií. Aj takto môžeme deti vnímať.

Christin's insight:

Ale rozmeňme si tieto detské vzťahy medzi sebou – ako sa ovplyvňujú súrodenci navzájom? Aký vplyv má poradie narodenia dieťaťa na jeho vzťah s rodičmi? Ako poradie detí vplýva na budúci život detí, na ich rozhodnutia? Ako sa mení rodinná dynamika narodením ďalšieho dieťaťa?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Šaštínskej bazilike bola v sobotu už deviata eparchiálna púť

V Šaštínskej bazilike bola v sobotu už deviata eparchiálna púť | Správy Výveska | Scoop.it

V šaštínskej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie sa v sobotu 24. júna konala Deviata púť bratislavskej eparchie, na ktorej sa zúčastnili pútnici z farností eparchie zo západného a stredného Slovenska. Púť sa konala v deň sviatku Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky, ktorý sa vo východnom obrade slávi v sobotu po sviatku Ježiša Krista milujúceho ľudí (slávnosť Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v latinskom obrade).

Christin's insight:

V predvečer púte sa konalo v Šaštíne stretnutie rodín, ktoré viedol o. Rastislasv Čižik a počas ktorého bol pre rodiny s deťmi pripravený duchovný i voľnočasový program.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vyšehrádska skupina: Nedocenený úspech

Vyšehrádska skupina: Nedocenený úspech | Správy Výveska | Scoop.it

Úvaha o význame V4, ktorá vychádza súčasne vo všetkých štyroch vyšehradských štátoch.

Christin's insight:

Posledný júnový týždeň je na základe rotačného mechanizmu posledným týždňom poľského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine a súčasne obdobie, kedy sme iba týždenň od stretnutia prezidenta Spojených štátov amerických s lídrami štátov únie, ktoré sa nachádzajú v trojuhoľníku medzi Baltským, Čiernym a Jadranským morom.  Je teda azda správny čas, aby sme sa pokúsili načrtnúť kontúry nášho regiónu na geopolitickej mape Európy „tu a teraz”.  

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bez jednej veci rodina neprežije. Čo to je?

Bez jednej veci rodina neprežije. Čo to je? | Správy Výveska | Scoop.it
Hovorí sa: „Dobré manželstvo je zväzkom dvoch, ktorí si dokážu odpustiť.“ A ja s tým bezvýhradne súhlasím. No rodinný život tiež nie je iný. Odpúšťanie a milosrdenstvo si dokonca vyžadujú ešte viac, lebo sa dotýkajú viacerých ľudí.
Christin's insight:

Dovolím si tvrdiť, že bez odpúšťania rodiny neprežijú. Nemilosrdný a neústupčivý rodič neprináša dobrú a pokojnú atmosféru, ba naopak, do niekoľkých rokov spôsobí zlomené srdcia a úpadok.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kto vyhral revolúciu vo Volkswagene

Kto vyhral revolúciu vo Volkswagene | Správy Výveska | Scoop.it

Najskôr stručné zhrnutie, ako znie konečná dohoda o raste platov: tento a budúci rok porastú platy zakaždým o 4,7 percenta  a v roku 2019 (od novembra 2018 do augusta 2019) o 4.1 percenta. Spolu tak ide o štrnásť percent, čo na prvé počutie znie skoro tak, ako požadovali odborári na začiatku, keď si pýtali šestnásť percent. 

Christin's insight:

Najväčší stret odborov a súkromnej firmy na Slovensku sa včera skončil. Teraz sa bude debatovať o tom, kto vlastne vyhral. Fero Múčka sa pozrel na čísla a prináša svoj pohľad.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Román o odídenom kňazovi: prekvapujúca katarzia

Román o odídenom kňazovi: prekvapujúca katarzia | Správy Výveska | Scoop.it
Keď som rozmýšľala nad jednoslovným prívlastkom pre knihu Veroniky Bendovej Nonstop Eufrat, prišla som k slovu „pravoverná“. Čo v súvislosti s námetom (kňaz, žena, dieťa...) znamená, o. i., že je vzdialená od zatrpknutosti. Nie je kritikou cirkvi ani celibátu.
Christin's insight:

Román o odídenom kňazovi, ktorý sa oženil, mi ako „dobrú psychologickú štúdiu“ odporučila kamarátka rehoľná sestra pôsobiaca v Čechách. Po jeho dočítaní zažívam silný pocit, ktorý sa opovažujem nazvať katarziou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sto rokov sa jazdí Tour de France a u nás si niektorí stále nevedia nafúkať bicykel

Sto rokov sa jazdí Tour de France a u nás si niektorí stále nevedia nafúkať bicykel | Správy Výveska | Scoop.it

Hovorí, že ľudia si často kúpia nezmyselne drahý bicykel, a potom nemajú k nemu alternatívu. Správny cyklista má podľa neho dnes doma dva či tri bicykle. Tvrdí, že povedomie o cyklistike je u nás stále slabé, hoci vďaka Petrovi Saganovi sa mnohí po dlhých rokoch vracajú k bicyklovaniu. Fanúšik cyklistiky Lukáš Cerovský predáva a servisuje bicykle v obchode Bike&City v Senci.

Christin's insight:

Rozhovor s predajcom bicyklov Lukášom Cerovským o našom cyklistickom povedomí aj nových trendoch v cyklistike.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Program apoštolskej cesty pápeža Františka do Kolumbie v septembri 2017

Program apoštolskej cesty pápeža Františka do Kolumbie v septembri 2017 | Správy Výveska | Scoop.it

Z rímskeho letiska Fiumicino odletí pápež spolu s viac než 70 novinármi na palube lietadla Alitalia v stredu 6. septembra ráno. V ten istý deň ho privítajú v popoludňajších hodinách na letisku v Bogote, kde je o sedem hodín menej než na Slovensku.

Christin's insight:

Tlačové stredisko Svätej stolice publikovalo podrobný program apoštolskej cesty pápeža Františka do Kolumbie, ktorú navštívi v dňoch od 6. do 11. septembra tohto roku. Svätý Otec zavíta nielen do hlavného mesta Bogoty, ale navštívi aj mestá Villavicencio, Medellín a Cartagena. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sila ticha proti diktatúre hluku

Sila ticha proti diktatúre hluku | Správy Výveska | Scoop.it

Varuje pred dôsledkami, ktoré tento životný štýl prináša a ozrejmuje, prečo ho tre­ba čo najrýchlejšie zmeniť. Nešetrí ani predstaviteľov Cir­kvi, ktorí tiež prepadajú svetským trendom. Rozsiahlo sa dotýka aj veľmi chúlostivých otázok, akými sú vhodnosť či nevhodnosť mlčania zoči-voči nespravodlivosti, chorobe, smrti i otázke tzv. mlčania Boha.

Christin's insight:

Čítanie na nedeľu: úryvok z novej knihy kardinála Saraha o diktatúre hluku.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pamäť: ľudská a Božská

Pamäť: ľudská a Božská | Správy Výveska | Scoop.it

Outsourcovali ste svoju pamäť? Nie, pravdepodobne nie. Ani tí, čo tvrdia, že áno. Prinajlepšom si len zaobstarali digitálne zariadenia, ktoré im vedia pomôcť pri rozpomínaní – no nevedia pomôcť ich pamäti. Toto rozlíšenie je podstatné. Človek sa len nerozpomína: pamätá si. Redukcia pamäti na rozpomínanie trivializuje jednu z našich najväčších schopností – a ohrozuje naše chápanie Eucharistie.

Christin's insight:

Pamätať si v istom zmysle znamená sprítomniť si tu a teraz čosi z minulosti. Chceme si uchovať minulosť v prítomnosti, lebo vieme, že nás tieto udalosti majú ovplyvňovať i dnes.

more...
No comment yet.