Správy Výveska
2.8M views | +278 today
Follow
 
Scoop.it!

Manželské desatoro, ktorým by sa mal riadiť každý zdravý vzťah

Manželské desatoro, ktorým by sa mal riadiť každý zdravý vzťah | Správy Výveska | Scoop.it

Na jar sa všetko obnovuje, ožíva a prekypuje láskou. Či už ste len na začiatku vzťahu alebo v dlhoročnom manželstve, všetci potrebujeme rady, ako si udržať harmonický vzťah.

Christin's insight:

Prečítajte si desať kľúčových zásad pre fungujúce manželstvo. Ktoré z nich praktizujete a kde máte, naopak, najväčšie medzery?

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Odpustová slávnosť na sviatok Povýšenia svätého kríža v Bratislave

Odpustová slávnosť na sviatok Povýšenia svätého kríža v Bratislave | Správy Výveska | Scoop.it

V nedeľu 17. septembra 2017 sa v bratislavskej gréckokatolíckej katedrále konala eparchiálna odpustová slávnosť pri príležitosti chrámového sviatku Povýšenia úctyhodného a životodarného Kríža nad celým svetom. 

Christin's insight:

Slávnostnej archijerejskej liturgii predsedal vladyka Peter Rusnák, spoluslúžili viacerí kňazi, diakon Andrej Škoviera, asistovali bohoslovci eparchie. Liturgiu spevom sprevádzal Katedrálny zbor Chryzostomos pod vedením dirigenta Martina Škovieru. Počas slávnosti bola vystavená k verejnej úcte ikona s pravými ostatkami Svätého kríža Pánovho.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Koľko ťaží Kotleba z kostolných veriacich

Koľko ťaží Kotleba z kostolných veriacich | Správy Výveska | Scoop.it

ĽSNS zbiera body u ľudí, ktorí chodia do kostola, tvrdili viacerí experti. Dáta však ukazujú presný opak.
Pred časom sme na základe aprílových dát agentúry Focus priniesli pohľad na to, aká je voličská štruktúra politických strán podľa sebahodnotenej religiozity. Teda podľa toho, kam sa voliči zaradili na škále hlboko veriaci až po ateista.

Christin's insight:

Neprekvapí, že najviac hlboko veriacich voličov malo KDH. No iné výsledky už boli prekvapujúce. Napríklad to, aký nízky bol podiel hlboko veriacich voličov v tábore ĽSNS (najmenej zo všetkých strán). A, naopak, aký vysoký podiel neveriacich a ateistov mal medzi svojimi voličmi Kotleba (najviac zo všetkých strán).

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kancelárka, ktorá nevládla

Kancelárka, ktorá nevládla | Správy Výveska | Scoop.it

Nedeľňajšie voľby v Nemecku zrejme potvrdia, že Angela Merkelová sa stane štvrtýkrát kancelárkou, čo je po tom všetkom malý zázrak.

Christin's insight:

Vlastne je to pomerne veľký zázrak.
Na prelome rokov 2015 a 2016 to vyzeralo, že Merkelová bude každú chvíľu nútená odstúpiť zo svojho úradu. Na to, že by mala po 12 rokoch svojej éry ešte raz kandidovať úspešne kandidovať na post kancelárky, nepomyslel vtedy nikto, ani ona sama.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Irán vs. Turecko: neutíchajúca rivalita na Blízkom východe

Irán vs. Turecko: neutíchajúca rivalita na Blízkom východe | Správy Výveska | Scoop.it
Ich súperenie sa datuje späť do polovice milénia, vrátane jedenástich vojen, a podľa slov Sonera Cagaptaya z Washington Institute dnes zostáva „najstaršou mocenskou hrou“ regiónu. Čo znamená súčasná dohoda a ako ovplyvní ich konkurencia budúcnosť regiónu?
Christin's insight:

Na Blízkom východe je miesto pre jedného šacha alebo sultána, ale nie pre šacha a sultána.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katechéza Svätého Otca Františka: Návod na sebavýchovu k nádeji

Katechéza Svätého Otca Františka: Návod na sebavýchovu k nádeji | Správy Výveska | Scoop.it

Pri dnešnej generálnej audiencii sa pápež František v katechéze opäť venoval téme nádeje. Tentoraz tak urobil formou rád do života a výziev adresovaných veľmi priamo, v druhej osobe.

Christin's insight:

Svätý Otec tiež vyjadril svoju duchovnú podporu Mexiku, ktoré včera zasiahlo zemetrasenie o sile 7,1 stupňov a vyhasilo vyše dve stovky životov

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vitajte v lepších divadelných časoch

Vitajte v lepších divadelných časoch | Správy Výveska | Scoop.it

Inscenácia Činohry Slovenského národného divadla v Modrom salóne Časy, časy, mrcha časy...,  stavia svoju silu a prepracovanú štruktúru na základe kompozície Hviezdoslavovej poézie. Všetkých nás učili, že jeho poézia patrí k našim národným skvostom a ojedinelým poetickým veličinám. Len sa nám asi všetkým stalo, že vo chvíli, keď sme sa stali jej čitateľmi alebo zažili jej interpretáciu, zväčša sme veľkému básnikovi vôbec nerozumeli. 

Christin's insight:

V javiskovom zhmotnení neraz zložitých myšlienok i obrazov sa však udial divadelný zázrak a tvorcom sa nepochybne darilo odkrývať v divákovej fantázii neobyčajné pradivo o nadčasovom stave ľudského jestvovania. Predstavovalo sa to všetko s ľahkosťou, no pritom s výsostnou naliehavosťou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František pozdravil 12. púť vojenského ordinariátu zo Slovenska

Pápež František pozdravil 12. púť vojenského ordinariátu zo Slovenska | Správy Výveska | Scoop.it

Na Námestí sv. Petra dnes počas generálnej audiencie Svätého Otca Františka viali viaceré slovenské zástavy. Takmer 200 účastníkov 12. národnej púte Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky prišlo na stretnutie so Svätým Otcom pod vedením svojho ordinára Mons. Františka Rábeka a v sprievode slovenského veľvyslanca pri Svätej stolici Petra Sopka a pracovníkov slovenských zastupiteľstiev v Ríme.

Christin's insight:

Pápež František, ktorý sa v katechéze pokračoval vo svojom cykle o kresťanskej nádeji, sa pred záverom audiencie prihovoril aj slovenským pútnikom. Povzbudil ich k odvážnemu vydávaniu svedectva viery v prostredí, kde žijú a udelil požehnanie aj ich rodinám. Prihovoril sa im týmito slovami:

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vznikol nový Pápežský teologický inštitút pre vedy o manželstve a rodine

Vznikol nový Pápežský teologický inštitút pre vedy o manželstve a rodine | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František založil nový Pápežský teologický inštitút Jána Pavla II. pre vedy o manželstve a rodine, ktorý nahradí doterajší inštitút založený v roku 1981 pápežom Jánom Pavlom II. 

Christin's insight:

.V apoštolskom liste Summa Familiae Cura, ktorý v utorok vyšiel vo forme motu proprio, Svätý Otec oznámil, že inštitút bude predovšetkým pokračovať v práci dvoch predchádzajúcich synod biskupov a apoštolskej exhortácie Amoris laetitia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František na Twitteri: Spolu hľadajme riešenia na závažné problémy dneška

Pápež František na Twitteri: Spolu hľadajme riešenia na závažné problémy dneška | Správy Výveska | Scoop.it

Spoločne pracujme na hľadaní konkrétnych riešení pre chudobných, utečencov, obete moderných zotročení a na podporu mieru.

Christin's insight:

(Tvít pápeža Františka 19. septembra 2017) 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František píše japonským biskupom: Misijný zápal napriek ťažkostiam

Pápež František píše japonským biskupom: Misijný zápal napriek ťažkostiam | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František zaslal japonským biskupom list, ktorý im osobne odovzdal prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kard. Fernando Filoni počas svojej prebiehajúcej pastoračnej návštevy v Japonsku. 

Christin's insight:

Svätý Otec na úvod vyzdvihol svedectvo mnohých japonských mučeníkov, ktorí položili svoj život za Krista, ako napríklad sv. Pavol Miki a jeho spoločníci, bl. Justus Takayama Ukon a mnohí ďalší, ktorí od 17-teho až do polovice 19-teho storočia žili ako tajná, podzemná Cirkev. Nedávno si veriaci pripomenuli 150 rokov od ich objavenia.    

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Progresivisti sú smart, ale kĺžu po povrchu

Progresivisti sú smart, ale kĺžu po povrchu | Správy Výveska | Scoop.it

Definitívnu odpoveď na otázku, akú váhu má zmysel tomuto dokumentu pripisovať, dajú až nasledujúce mesiace. Keď sa ukáže politický výtlak progresivistov. Ale keďže stúpenci tohto ideového prúdu sú v Európe už nejaký čas na pochode inštitúciami, vízia Progresívneho Slovenska určite stojí aspoň za krátku pozornosť.

Christin's insight:

Problém progresivistov je v tom, že eróziu tradičných autorít nepovažujú za symptómy krízy, ale naopak za vývoj správnym smerom. Preto vo svojich víziach a prognózach môžu iba kĺzať po povrchu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katolícka charita vyzbierala v zbierke vyše 13 000 školských pomôcok

Katolícka charita vyzbierala v zbierke vyše 13 000 školských pomôcok | Správy Výveska | Scoop.it

Od júna do začiatku septembra prebiehal na celom území Slovenska 8. ročník Zbierky školských pomôcok, ktorý zorganizovala Slovenská katolícka charita (SKCH). Za pomoci siete diecéznych a arcidiecéznych charít  vzniklo viac ako 40 zberných miest. Darcovia  mohli takouto formou podporiť deti zo sociálne slabších rodín, krízových centier a detských domovov.

Christin's insight:

Počas zbierky sa podarilo vyzbierať množstvo nových alebo už používaných, no stále funkčných školských pomôcok. „Jedným z pilierov pomoci núdznym Slovenskej katolíckej charity je uľahčovať prístup deťom ku vzdelaniu. Máme rozbehnuté rôzne projekty doma a v zahraničí, ktoré práve túto tému riešia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Unisex oblečenie pre deti, posolstvo o spoločnosti

Unisex oblečenie pre deti, posolstvo o spoločnosti | Správy Výveska | Scoop.it

Niektoré svetové módne značky končia s rozlišovaním oblečenia pre chlapcov a dievčatá. Najnovšie detské kolekcie sú bezpohlavné.

Christin's insight:

Módna značka John Lewis sa rozhodla uchopiť detskú módu inak a priniesla na trh novú kolekciu, kde striktné delenie na ružové bábiky a modrých futbalistov neplatí. A tak v ich ponuke nájdete ružové tričká pre chlapcov a dievčenské šaty s potlačou dinosaurov. Uvedenie novej kolekcie vyvolalo v Británii vášne zo strany rodičov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nepriatelia lásky: Sebectvo

Nepriatelia lásky: Sebectvo | Správy Výveska | Scoop.it

Ako je láska ušľachtilou formou vnútornej slobody, tak je sebectvo ako každá náruživosť otroctvom! Píše Milan Bubák v pokračovaní svojho cyklu o láske.
                                          „Kto miluje svoj život, stratí ho.“ (Jn 12, 25)

Christin's insight:

Láska je skrytá princezná v paláci ľudskej duše, urodzené Božie dieťa, ktoré by malo v tomto paláci vládnuť srdcom. Láska by mala byť paňou a jedinou a plnoprávnou vládkyňou ľudského srdca i ľudskej duše. No, žiaľ, príliš často hrá v srdci človeka iba úlohu popolušky.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako odpúšťať správne?

Ako odpúšťať správne? | Správy Výveska | Scoop.it

Chcete skončiť so životom väzňa zatrpknutosti a odporu? Odpustite. Znie to ľahko, čo? Nuž, vôbec to nie je jednoduché, ale pracovať na odpustení je jednoduchšie ako životom vláčiť ťažké reťaze nenávisti k ľuďom, ktorí nás zranili.

Christin's insight:

Čo je to odpustenie?
Najprv však potrebujeme pochopiť, čo je to odpustenie. Odpustiť znamená prečiarknuť niečí morálny dlh voči nám. Čím väčšia vec sa udiala, tým väčšmi potrebujeme odpustiť i dostať odpustenie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Milovací rebríček

Milovací rebríček | Správy Výveska | Scoop.it

Boh ako absolútna istotka bezpodmienečnej lásky a prijatia. Kto je viac? Ten, ktorý nám dal povolanie najprv k manželstvu a potom k rodičovstvu. Ten, vďaka ktorému máme deti. Manžel – ten, s ktorým mám deti. Ten, s ktorým sa máme viesť k svätosti. Ten, s kým si budem užívať, keď deti vypadnú z domu.

Christin's insight:

Boh na prvom mieste, potom manžel, deti... Ako je to u vás? Nemáme, hlavne my matky, tento rebríček trochu rozhádzaný?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Užívať si materstvo

Užívať si materstvo | Správy Výveska | Scoop.it

S niečím sa priznám. Som pôžitkár. Vždy si naplno vychutnávam a užívam to, čo práve robím. Materstvo je pre mňa zatiaľ pole neorané. Často sa cítim ako mama v zácviku. Je to ako životný doktorát, ktorý napĺňaš už po zbytok svojho života. Lebo narodením svojho dieťaťa sa tvoj život diametrálne líši od toho, čím si žila predtým.  Má iné kvality, nové horizonty aj výzvy. Stačí pár prebdených nocí a zistíš o sebe viac vecí ako u žiadneho terapeuta za celý rok :).

Christin's insight:

Rozhovor s Jankou Ester Horniakovou, profesionálnou žurnalistkou, redaktorkou rádia Lumen, o tom, ako si užíva svoje materstvo.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bielorusko bude po prvý raz hostiť Radu európskych biskupských konferencií

Bielorusko bude po prvý raz hostiť Radu európskych biskupských konferencií | Správy Výveska | Scoop.it

Na pozvanie minského arcibiskupa Mons. Tadeusza Kondrusiewicza sa v bieloruskom hlavnom meste zídu členovia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) na svojom plenárnom zasadnutí v dňoch 27. septembra až 1. októbra. Je to po prvý krát čo bude Rada zasadať na pôde Bieloruska. Slovensko bude reprezentovať košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč.

Christin's insight:

Predsedovia biskupských konferencií 45 krajín Európy sa budú venovať dvom hlavným témam. Prvou sú mladí, ich priania, potreby, obavy, očakávania, vzťahy a výzvy, ktoré súčasný svet v neustálej zmene kladie pred Cirkev. Druhou, nie menej dôležitou, je téma Európy a osobitne prínos a poslanie Cirkvi pri budovaní spoločného európskeho domu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

5 tipov, ako pomôcť deťom s učením

5 tipov, ako pomôcť deťom s učením | Správy Výveska | Scoop.it
Začiatok nového školského roka znamená aj prílev nových povinností. Nielen pre deti vo forme domácich úloh a učenia sa, ale aj pre nás, rodičov, aby sme im s nimi pomohli. Čím skôr im pomôžeme naučiť sa, ako sa majú správne učiť, tým lepšie.
Christin's insight:

Cvičenie zručnosti v akejkoľvek oblasti – teda aj robenie domácich úloh - je prospešné vždy a pre každého, no pre deti je to nevyhnutná náplň väčšiny dňa. Musia si osvojiť to, čo my, dospeláci, už pokladáme za samozrejmé. Napriek tomu, že ide spočiatku o náročné úkony, dajú sa do veľkej miery zjednodušiť. Ako?

more...
No comment yet.