Správy Výveska
2.8M views | +923 today
Follow
 
Scoop.it!

KRESŤANSKÉ UMENIE A KULTÚRA: Čo sa oplatí vidieť, počuť, prečítať

KRESŤANSKÉ UMENIE A KULTÚRA: Čo sa oplatí vidieť, počuť, prečítať | Správy Výveska | Scoop.it

Dnes vám ponúkame na výber 4 zaujímavé tituly, ktoré určite stoja, nielen, za zmienku. Nechajte sa inšpirovať…

Christin's insight:

Aj vy máte radi kresťanské umenie a kultúru? Alebo hľadáte tipy na zaujímavý kresťanský film, knihu, hudobný album, či časopis?

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Katarína Hatráková o Čistom dni: Ján Richter je len figúrkou v systéme

Katarína Hatráková o Čistom dni: Ján Richter je len figúrkou v systéme | Správy Výveska | Scoop.it

Minister práce Ján Richter včera rozhodol o odobratí akreditácie Čistému dňu. Psychologička Katarína Hatráková, ktorá musela nedávno odísť z Ústredia práce, hovorí, prečo tomuto kroku neverí.

Christin's insight:

Včera nastal v kauze Čistého dňa nečakaný posun. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter rozhodol, že napokon predsa len tomuto resocializačnému zariadeniu odoberie akreditáciu. Už dávnejšie mu to odporučila Akreditačná komisia, Richter sa však týmto odporúčaním neriadil, otočil až po tom, čo do prípadu zasiahla generálna prokuratúra.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Duchovná podpora pápeža Františka obyvateľstvu Sierry Leone

Duchovná podpora pápeža Františka obyvateľstvu Sierry Leone | Správy Výveska | Scoop.it

Záplavy bahna po intenzívnych dažďoch v Sierre Leone a pondelňajší pôdny zosuv v oblasti hlavného mesta Freetown si doteraz vyžiadali takmer 400 mŕtvych, pričom 600 osôb zostáva stále nezvestných. 

Christin's insight:

K číslam, ktoré ešte nie sú konečné, treba pripočítať veľký rozsah škôd pre obyvateľstvo západoafrického pobrežného štátu, ktorý je dlhodobo na najspodnejších priečkach rebríčka chudoby vo svete. Sústrasť a slová duchovnej posily trpiacemu obyvateľstvu Sierry Leone vyjadril dnes Svätý Otec František.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Karol Lev Irrgang: Cirkev by mala naše skúsenosti primeranejšie využívať!

Karol Lev Irrgang: Cirkev by mala naše skúsenosti primeranejšie využívať! | Správy Výveska | Scoop.it
Nateraz je diakon považovaný iba za „nekompletného klerika“, ktorý niečo akoby iba dopĺňal. Nezriedka sa to odôvodňuje tým, že diakon nemá „plné moci“ pri vykonávaní duchovnej služby vo farnosti, na rozdiel od kňaza. Chcem však zdôrazniť, že diakonát je apoštolského ustanovenia a naša služba je postavená na vysviacke prvého stupňa sviatosti kňazstva. Toto si – podľa môjho presvedčenia - vyžaduje, aby v našej Cirkvi bolo dané primerané miesto, aké diakonátu prináleží po stránke teologickej, liturgickej i pastoračnej.
Christin's insight:

ôNateraz je diakon považovaný iba za „nekompletného klerika“, ktorý niečo akoby iba dopĺňal. Nezriedka sa to odôvodňuje tým, že diakon nemá „plné moci“ pri vykonávaní duchovnej služby vo farnosti, na rozdiel od kňaza. Chcem však zdôrazniť, že diakonát je apoštolského ustanovenia a naša služba je postavená na vysviacke prvého stupňa sviatosti kňazstva. Toto si – podľa môjho presvedčenia - vyžaduje, aby v našej Cirkvi bolo dané primerané miesto, aké diakonátu prináleží po stránke teologickej, liturgickej i pastoračnej."

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Úmrtie: Vo veku 97 rokov odišla do večnosti sestra Stela - Rozália Danková

Úmrtie: Vo veku 97 rokov odišla do večnosti sestra Stela - Rozália Danková | Správy Výveska | Scoop.it

Biskupský úrad v Nitre v duchu kresťanskej nádeje na vzkriesenie a s prosbou o modlitby oznámil, že dňa 14. augusta 2017 si Pán zobral k sebe Dcéru kresťanskej lásky sestru Stelu - Rozáliu Dankovú. 

Christin's insight:

Pohreb sestry Stely bude v sobotu 19. augusta o 11.00 h na mestskom cintoríne v Nitre. Po ňom o 12.00 h bude svätá omša vo Farskom kostole sv. Petra a Pavla vo Farnosti Nitra - Horné mesto (u Františkánov, kostol hneď pod seminárom). 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Robert Fico: Minister školstva Peter Plavčan končí (aktualizujeme)

Robert Fico: Minister školstva Peter Plavčan končí (aktualizujeme) | Správy Výveska | Scoop.it

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) končí vo funkcii. Oznámil to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý avizoval, že požiada šéfa SNS Andreja Danka o meno nového ministra.

Christin's insight:

"Spolu s predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom som vyvinul maximálne úsilie, aby problém ďalšieho pôsobenia ministra školstva pána Plavčana bol vyriešený vnútri materskej SNS. Je mi ľúto, ale musím to skonštatovať, že naša misia nebola úspešná.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Zosnutie Bohorodičky

Zosnutie Bohorodičky | Správy Výveska | Scoop.it

V auguste cirkev oslavuje zakončenie pozemského života Márie, oslavuje jej smrť, ktorú označujeme slovom zosnutie: slovom, v ktorom sa spája spánok s blaženosťou, mierom, pokojom a radosťou.

Christin's insight:

Cirkev si pripomína smrť ženy, ktorej Syn porazil smrť, vstal z mŕtvych a prisľúbil nám konečné zmŕtvychvstanie a víťazstvo nesmrteľného života. Ikona, ktorej v deň zosnutia patrí miesto v strede chrámu a ktorá tak zároveň tvorí centrum slávnosti, azda najlepšie podáva podstatu a zmysel tejto smrti.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

CAMPFEST 2017 spôsobil PREMENU

CAMPFEST 2017 spôsobil PREMENU | Správy Výveska | Scoop.it
19. ročník open air festivalu CampFest je za nami. Na Ranči Kráľova Lehota minulý víkend od 03. do 06. augusta 2017 zaznela hudba, slovo, či divadlo a ľudia mali možnosť zažiť festivalovú atmosféru v nádhernom prostredí Liptova.
Christin's insight:

Okrem vyššie spomenutých benefitov a nádherného horúceho počasia, boli účastníci vyzvaní k PREMENE – to bola totiž nosná téma pre tento rok. Už prvý večer zaznela hymna „Som nový“, v podaní Miťa Bodnára a Lenky Bednárovej s kapelou. Do chvál viedla kapela ESPÉ a úvodné slovo festivalu mal Miro Tóth. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Anjel Pána na slávnosť Nanebovzatia: Mária je vzor pokory a radostnej chvály

Anjel Pána na slávnosť Nanebovzatia: Mária je vzor pokory a radostnej chvály | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec sa zamyslel nad vysokou hodnotou cnosti poníženosti a prítomných pozval odpovedať si v duchu na otázku: „Ako je to s mojou pokorou?“

Christin's insight:

Na slávnosť Nanebovzatia Panny Márie sa Svätý Otec spojil s veriacimi na Námestí sv. Petra pri poludňajšej mariánskej modlitbe. V príhovore z okna Apoštolského paláca predstavil Pannu Máriu ako tú, ktorá plná poníženosti prináša svetu najcennejší dar, ktorým je Ježiš.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Hommage à Košice

Hommage à Košice | Správy Výveska | Scoop.it
Na Košiciach je toho originálneho viac, už ten rod, tie Košice. Pritom mesto nie je nijako zvlášť staré, kde aká dedina má prvú zmienku staršiu ako Košice (1230). Nebudem tu písať o dóme sv. Alžbety a bude to nedostatok tohto textu, pretože košická gotika je takmer najkrajšia na Slovensku. Košický dóm je majestátnejší ako bratislavský, v mojich očiach triumfuje aj pred Bardejovom, silnejší dojem na mňa robí len Hronský Beňadik.
Christin's insight:

Košice majú atmosféru, pomaly pribúda aj umenie, dobré reštaurácie a zábava.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Sizyfov balvan, Kristov kríž

Sizyfov balvan, Kristov kríž | Správy Výveska | Scoop.it

Keby som hovoril ľudskými jazykmi, ba aj anjelskými, no lásku by som nemal, nie som ničím. Láska nikdy nezanikne; proroctvá sa pominú, jazyky umĺknu, poznanie bude prekonané. Veď iba sčasti poznáme a sčasti prorokujeme. Keď však príde plnosť, to, čo je čiastočné, sa pominie. Teraz vidíme len akoby v zrkadle v záhade, ale potom z tváre do tváre. Teraz poznávam sčasti, no potom budem poznať, tak ako som bol poznaný. Napokon zostáva viera nádej a láska, tieto tri, no najväčšia z nich je láska.

Christin's insight:

Vážení prítomní; blízki i ďalekí priatelia Mariána Vargu, drahá Janka, Kubo i blízka rodina, slovami hymny lásky od svätého Pavla vás vítam na slávnosti poslednej rozlúčky s človekom, ktorý nás mnohých tak veľmi obdaroval, že po jeho odchode cítime v srdci zvláštnu prázdnotu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Trump vybral veľvyslanca pre náboženskú slobodu. Liberálom sa nepáči

Trump vybral veľvyslanca pre náboženskú slobodu. Liberálom sa nepáči | Správy Výveska | Scoop.it

Trumpov nominant na post ochrancu náboženskej slobody sa v minulosti ukázal ako tvrdý pro-lifer.

Christin's insight:

„Dnes napoludnie som šiel a urobil niečo, čo milióny Američanov robia každý deň. Ak to však spravia niektorí ľudia v iných častiach sveta, môže ich to stáť život. Prijal som eucharistiu. Ľudia vo svete čelia aj za tento skutok mnohokrát hrozbe smrti.“

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pravoslávni Srbi spomínali na obete občianskej vojny v bývalej Juhoslávii

Pravoslávni Srbi spomínali na obete občianskej vojny v bývalej Juhoslávii | Správy Výveska | Scoop.it

Na pamiatku srbských obetí chorvátskej vojensko-policajnej operácie Búrka sa 4. augusta 2017 vo Veterniku vo Vojvodine konala pravoslávna zádušná bohoslužba, ktorú celebroval srbský patriarcha Irinej (Gavrilović). Miestny pravoslávny biskup Irinej (Bulović) privítal okolo 30-tisíc srbských veriacich oficiálne na „Dni spomienky“.

Christin's insight:

V nasledujúci deň, 5. augusta 2017, sa vo všetkých srbských pravoslávnych chrámoch o 11. hodine konali zádušné bohoslužby a o dvanástej sa rozozvučali zvony na pamiatku zavraždených a vyhnaných Srbov v roku 1995. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Plavčan zruší výzvu na dlhodobý výskum, odstúpiť nemieni

Plavčan zruší výzvu na dlhodobý výskum, odstúpiť nemieni | Správy Výveska | Scoop.it

Ministerstvo školstva zruší eurofondovú výzvu na dlhodobý strategický výskum a vývoj. Zároveň v najbližšom období vypíše novú. Taktiež zruší aktuálnu databázu hodnotiteľov eurofondových projektov a v septembri vypíše výzvu na nových hodnotiteľov. 

Christin's insight:

Zároveň sa zmení systém vyhodnocovania projektov. To sú niektoré závery dnešného stretnutia ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS) so zástupcami výskumných univerzít a priemyslu k téme eurofondov na výskum a inovácie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kedy bude mať táto kríza zmysel: Ak okrem Plavčana padnú aj ďalší

Kedy bude mať táto kríza zmysel: Ak okrem Plavčana padnú aj ďalší | Správy Výveska | Scoop.it

Robert Fico dnes odvolal Dankovho ministra, Danko hovorí o podraze, otázka je, či sa zmôže aj na niečo iné.

Christin's insight:

Táto vládna kríza má mimoriadne zvláštny priebeh. Ešte včera to vyzeralo na zmier. Najskor ráno síce prichádzali informácie, že Andrej Danko sa urazil a zrušil rokovanie utorňajšej Koaličnej rady, potom sme sa však dozvedali, že lídri koalície sa predsa len dohodli na akomsi dodatku ku koaličnej zmluve. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Čína sa lúči s dvoma biskupmi, ktorí dosvedčili vernosť Cirkvi

Čína sa lúči s dvoma biskupmi, ktorí dosvedčili vernosť Cirkvi | Správy Výveska | Scoop.it

Katolícka cirkev v Číne sa lúči s dvoma biskupmi, ktorí zomreli 13. a 14. augusta vo vysokom veku. 93-ročný Mons. Silvester Li Jiantang bol emeritným biskupom diecézy Taiyuan s 80 tisíc veriacimi a 86-ročný Mons. Pavol Xie Tingzhe bol tajne vysväteným biskupom 9-tisícového spoločenstva veriacich v Urumqi, v oblasti obývanej prevažne moslimami.

Christin's insight:

Ako informovala agentúra Asia News, v oboch prípadoch ide o biskupov uznaných Svätou stolicou, ktorí dosvedčili vieru aj utrpením, keď pred rokom 1980 boli nútení stráviť desiatky rokov v táboroch nútených prác.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako sa deti učia čítať

Ako sa deti učia čítať | Správy Výveska | Scoop.it

Osvojenie si správnej techniky čítania a predovšetkým čítania s porozumením je veľmi dôležité a závisí od neho úspešnosť každého školáka. Je preto namieste, aby mu rodič spolu s učiteľom venoval patričnú pozornosť.

Christin's insight:

Nakoľko sa v prvej triede stretnú školáci s rôznou úrovňou čitateľských zručností, je na učiteľovi, na jeho odbornosti a profesionalite, aby sa venoval každej skupine detí primeraným spôsobom. Zásadná chyba je, ak učiteľ neinformuje rodičov o správnej technike čítania a o tom, ako bude s deťmi pracovať na vyučovaní.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Na archieparchiálnom odpuste v Šašovej posvätili obraz Božieho milosrdenstva

Na archieparchiálnom odpuste v Šašovej posvätili obraz Božieho milosrdenstva | Správy Výveska | Scoop.it

V dňoch 12. a 13. augusta sa v Šašovej konala archieparchiálna odpustová slávnosť pri príležitosti sviatku Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Začala v sobotu privítaním pútnikov a mládeže, ktorá putovala peši z Bardejova. 

Christin's insight:

Privítal ich domáci duchovný otec Radoslav Tóth. Nasledovalo svätenie vody v Kaplnke nad prameňom. Potom sa pútnici pomodlili Moleben k Presvätej Bohorodičke pred milostivou ikonou a program pokračoval veľkou večierňou s lítiou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Komunita Cenacolo oslávila desiate výročie svojho pôsobenia na Slovensku

Komunita Cenacolo oslávila desiate výročie svojho pôsobenia na Slovensku | Správy Výveska | Scoop.it

Počas uplynulého víkendu komunita Cenacolo oslávila 10. výročie svojho pôsobenia na Slovensku. V sobotu 12. augusta sa jej členovia stretli v Nitre - na pozvanie biskupa Viliama Judáka, ktorý ich pri slávení svätej omše povzbudil homíliou o pevnej dôvere, ktorú mala Panna Mária voči Bohu. 

Christin's insight:

Popoludní program pokračoval o 15:00 hodine modlitbou korunky Božieho milosrdenstva, ktorú viedli rehoľné sestry. Podaril sa aj telemost so Salluzzom, počas ktorého kňaz Stefano prítomným odkázal posolstvo o radosti. Ďalším bodom sobotňajšieho programu bolo predstavenie o Márnotratnom synovi nazvané Objatie. Deň zakončila adorácia v kaplnke nitrianskeho seminára.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Vyhnal ich ISIS. Po troch rokoch sa kresťania z Ninivskej planiny vracajú domov

Vyhnal ich ISIS. Po troch rokoch sa kresťania z Ninivskej planiny vracajú domov | Správy Výveska | Scoop.it

Bolo to v auguste pred tromi rokmi keď sa z desaťtisícok irackých kresťanov žijúcich v mestách a dedinách Ninivskej planiny stali za jednu noc utečenci s neistou budúcnosťou. Po tom čo na toto územie severného Iraku vtrhli teroristi z Islamského štátu sa im na tri roky obrátil život naruby.

Christin's insight:

Veľká časť obyvateľov trinástich Ninivských dedín, ktoré zabral ISIS, našla útočisko v utečeneckých táboroch v okolí Erbilu, hlavného mesta irackého Kurdistanu. Žili zväčša v kontajnerových domoch v preplnených kempoch.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Skončený príbeh

Skončený príbeh | Správy Výveska | Scoop.it

Sú dni, keď sa motám okolo seba a potom sa stane niečo, čo mi aspoň na chvíľu otvorí oči. Ráno prišla správa, že grázel z jednej ulice si vzal život. Poviete si, no a čo, to sa stáva.

Christin's insight:

Psychické poruchy, depresie, smútok, nezvládnuté vzťahy – dôvodov je poruke vždy dosť. Lenže pozor. Ten grázel mal meno a mal svoj príbeh a ešte niečo – nebol sám, mal nás, často súdiacich a málo milujúcich.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Richter zruší akreditáciu zariadeniu Čistý deň

Richter zruší akreditáciu zariadeniu Čistý deň | Správy Výveska | Scoop.it
Ministerstvo informovalo, že mu dnes Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trenčíne potvrdilo, že v obnovenom trestnom konaní jeho vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania voči bývalému pracovníkovi resocializačného strediska Čistý deň.
Christin's insight:

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pod vedením Jána Richtera zruší akreditáciu resocializačnému stredisku Čistý deň v Galante.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nanebovzatie Panny Márie - čo to znamená pre nás?

Nanebovzatie Panny Márie - čo to znamená pre nás? | Správy Výveska | Scoop.it
Tento sviatok nám pripomína, že všetci raz budeme vzkriesení. Avšak kým vzkriesenie našich tiel sa uskutoční až pri Poslednom súde, v prípade Božej matky sa odohralo krátko po jej smrti. Mária vystupuje do neba, vedená vlastným Synom a tým svdečí o tom, že jej Syn počas veľkonočného rána zvíťazil nad hriechom a smrťou
more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Máriino nanebovzatie sa týka našej budúcnosti

Tvít pápeža Františka: Máriino nanebovzatie sa týka našej budúcnosti | Správy Výveska | Scoop.it

„Máriino nanebovzatie sa týka našej budúcnosti: dáva nám hľadieť na nebo, ohlasuje nové nebesia a novú zem s Kristovým víťazstvom.“ 

Christin's insight:

(Tvít pápeža Františka, 15. augusta 2017)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Cirkev v Austrálii zdôrazňuje opodstatnenosť spovedného tajomstva

Cirkev v Austrálii zdôrazňuje opodstatnenosť spovedného tajomstva | Správy Výveska | Scoop.it

Sviatostná spoveď je „základná súčasť náboženskej slobody“, uviedol predseda Konferencie biskupov Austrálie Mons. Denis J. Hart, arcibiskup Melbourne. Komentoval tak skutočnosť, že medzi odporúčanými štátnymi opatreniami na boj proti zločinom pedofílie figuruje aj návrh zaviazať kňazov povinnosťou oznámiť úradom prípady násilia proti mladistvým, o ktorých by sa dozvedeli v spovedi.

Christin's insight:

V návrhu novelizácie zákona sú oznamovacou povinnosťou viazaní pod trestom všetci občania, pričom nesmú platiť „ospravedlnenia, protekcie či výnimky“ ani pre členov kléru.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Boh s nami počíta

Boh s nami počíta | Správy Výveska | Scoop.it

Keď pápež Pius XII. v novembri 1950 promulgoval apoštolskú konštitúciu Munificentissimus Deus (Najláskavejší Boh), na prosby mnohých veriacich a so súhlasom kolégia katolíckych biskupov v nej vyhlásil štvrtú pravdu viery, ktorá sa týka Ježišovej Matky Márie: 

Christin's insight:

„Je Bohom zjavenou pravdou viery, že Nepoškvrnená, vždy panenská Matka Božia Mária bola po dokončení behu pozemského života s telom a dušou vzatá do nebeskej slávy.“

more...
No comment yet.