Správy Výveska
2.7M views | +1.9K today
Follow
 
Scoop.it!

Do Egypta pôjde s pápežom Františkom aj konštantínopolský patriarcha Bartolomej

Do Egypta pôjde s pápežom Františkom aj konštantínopolský patriarcha Bartolomej | Správy Výveska | Scoop.it

Ekumenický patriarcha Bartolomej bude 28. a 29. apríla 2017 v egyptskej Káhire a zúčastní sa spolu s pápežom Františkom na Medzinárodnej mierovej konferencii, ktorú organizuje tamojšia renomovaná moslimská univerzita al-Azhar.

Christin's insight:

Už na budúci týždeň zavíta hlava katolíckej cirkvi do moslimského Egypta. Veľký imám univerzity al-Azhar pozval aj ekumenického patriarchu Konštantínopola Bartolomeja I.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Láskyplné vzťahy: Nenechaj sa ovplyvniť tlakom okolia

Láskyplné vzťahy: Nenechaj sa ovplyvniť tlakom okolia | Správy Výveska | Scoop.it

Ak ste ešte dosť mladí (študujete, respektíve ste krátko po škole) a plánujete svadbu, určite ste už aspoň raz počuli túto vetu. Ľudia to niekedy zvyknú hovoriť takým tónom, ako keby sa odznením svadobných zvonov začal hrôzostrašne ťažký a náročný život, plný smútku a bolesti.

Christin's insight:

Počas vášho života sa vám niekoľkokrát môže stať, že budete zažívať rôzny tlak od ľudí okolo seba – či už na vás samých, alebo na váš vzťah. Vaša rodina či priatelia, často v dobrej viere, že vám chcú pomôcť, vás môžu presviedčať o niečom, čo nemusí byť vždy správne.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Minorita Lucián Bogucki novým rektorom vatikánskeho Kolégia penitenciárov

Minorita Lucián Bogucki novým rektorom vatikánskeho Kolégia penitenciárov | Správy Výveska | Scoop.it

Za nového rektora vatikánskeho Kolégia penitenciárov bol menovaný páter Lucián Mária Bogucki z rehole minoritov – konventuálnych františkánov. 

Christin's insight:

50-ročný kňaz poľského pôvodu v minulosti pôsobil ako predstavený minoritov na Slovensku. V súčasnosti je aj špirituálom Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Bože, povedz jej, že už teraz ju milujem

Bože, povedz jej, že už teraz ju milujem | Správy Výveska | Scoop.it

"Keď sa dnes spätne pozerám na našu cestu do manželstva, vidím cestu plnú Božích podnetov, povzbudení, múdreho načasovania a malých či veľkých zázrakov. " hovorí Daniel Lysý o Božom riadení pri nájdení svojej manželky.

Christin's insight:

Krásne svedectvo manželov, ktoré potvrdzuje, že modlitba za budúceho manžela či manželku veľmi dobre funguje, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

10 chýb, ktoré robia mamy pri výchove dcér

10 chýb, ktoré robia mamy pri výchove dcér | Správy Výveska | Scoop.it

„Musíš byť pekná, musíš sa prispôsobiť, musíš sa naučiť variť... musíš...“ Mnohé mamy a babky takto odmalička programujú svoje dcéry k tomu, aké musia byť, čo musia zvládnuť. Ak sa dievča od tejto normy odchýli, môže si pripadať neschopná: nie som dosť dobrá, ak nie som takáto, nemám cenu.

Christin's insight:

V živote každej ženy je veľmi dôležité, aký vzťah má so svojou mamou. To, ako mama vychováva svoju dcéru, má veľký vplyv na to, ako si bude jej dcéra viesť po celý život.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Šetri benzín. Chodievaj viac pešo a buduj vzťahy

Šetri benzín. Chodievaj viac pešo a buduj vzťahy | Správy Výveska | Scoop.it

Chodievaš denne autom a používaš ho aj vtedy, keď by si mohol prejsť danú trasu pešo? Možno ani netušíš, o čo prichádzaš. 

Christin's insight:

Čítaj, píšem pre teba, ale aj pre tých, ktorí síce chodia pešo, no pozabudli, aké výhody to prináša.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež prekvapivo oznámil mená nových kardinálov

Pápež prekvapivo oznámil mená nových kardinálov | Správy Výveska | Scoop.it

Účastníkov tradičnej nedeľnej modlitby Raduj sa, nebies Kráľovná na Námestí sv. Petra pápež František prekvapil oznámením mien piatich nových kardinálov.

Christin's insight:

Novým kardinálom bude aj konvertita z luteranizmus. Vo zvláštnej situácii sa ocitol aj arcibiskup San Salvádoru, ktorý bude musieť už čoskoro svojho pomocného biskupa oslovovať Vaša Eminencia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dnešná mládež potrebuje „prefackanie“ životom

Dnešná mládež potrebuje „prefackanie“ životom | Správy Výveska | Scoop.it
Kňaz, ktorý ma kedysi učil náboženstvo na gymnáziu, mi pred časom povedal, že za uplynulé roky prebehla veľká zmena, zmenili sa žiaci, že dnes ich už nevie vyprovokovať ani zaujať. Vy ste riaditeľom gymnázia v Košiciach, je to tak?
Christin's insight:

Je jediným opátom na Slovensku a druhým najmladším v reholi premonštrátov na svete. Opát a riaditeľ gymnázia v Košiciach Ambróz Martin Štrbák.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ako rozlišovať deštruktívnu projekciu od konštruktívnej kritiky? – Ignaciánska spiritualita

Ako rozlišovať deštruktívnu projekciu od konštruktívnej kritiky? – Ignaciánska spiritualita | Správy Výveska | Scoop.it

„Ak ma milujete, budete zachovávať moje prikázania“ – týmito slovami sa dnes Pán Ježiš obracia na nás. Z evanjelia sa tiež dozvedáme, že Pán Ježiš nám zároveň dáva prísľub Tešiteľa, Ducha Pravdy.

Christin's insight:

Je  veľký rozdiel medzi projekciou, ktorá je v našich vzťahoch deštruktívna a skutočne konštruktívnou kritikou, ktorá je ozajstným prejavom lásky voči druhému a sleduje skutočné zlepšenie života.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Mons. Rábek: V Lurdoch prosíme o pokoj pre Slovensko i svet

Mons. Rábek: V Lurdoch prosíme o pokoj pre Slovensko i svet | Správy Výveska | Scoop.it

Zo Slovenska prišlo so mnou dvesto pútnikov. Sú to vojaci, policajti, väzenskí kapláni, hasiči a záchranári, colníci a ich rodinní príslušníci.

Christin's insight:

Na 59. medzinárodnej vojenskej púti v Lurdoch, ktorá vyvrcholí v nedeľu 21. mája, sa zúčastňuje viac než 12-tisíc vojakov a vojenských kaplánov zo štyridsiatich krajín. Nechýbajú ani Slováci. Dvestočlennú delegáciu zo Slovenska vedie vojenský ordinár Mons. František Rábek.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František sa prihovorí divákom v dokumentárnom filme Wima Wendersa

Pápež František sa prihovorí divákom v dokumentárnom filme Wima Wendersa | Správy Výveska | Scoop.it
Produkčná spoločnosť Focus Features, ktorá film pripravuje v koprodukcii s Vatikánskym televíznym centrom a ďalšími piatimi partnermi, ešte neoznámila dátum premiéry.
Christin's insight:

Nemecký filmový režisér Wim Wenders pracuje na filme, v ktorom osobne účinkuje ako protagonista pápež František. V dokumentárnom filme s titulom „Muž, čo si stojí za slovom“ (A Man of His Word) sa pápež prihovára priamo divákovi, keď diskutuje o ekológii, migrácii, konzumizme či sociálnej spravodlivosti.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

V Austrálii vyrábajú z ľudských embryí šperky

V Austrálii vyrábajú z ľudských embryí šperky | Správy Výveska | Scoop.it

Zakladateľka firmy Amy McGladová tvrdí, že ide o umelecké dielo. „V tomto sakrálnom umení sme priekopníci a otvárame tým dvere novým možnostiam pre rodiny na celom svete,“ vysvetlila pre médiá. Za posledné tri roky vytvorili päťdesiat kusov šperkov zo spopolnených embryí a približne štyritisíc z materského mlieka, placenty, vlasov či pupočnej šnúry. Cena jedného kusu sa pohybuje od 80 do 600 dolárov.

Christin's insight:

Nielen katolíkov v krajine protinožcov pobúrila najnovšia módna novinka z dielne miestnej spoločnosti. Baby Bee Hummingbirds začala rodičom vyrábať z „nadpočetných“ ľudských embryí, ktoré vznikli z metódy umelého oplodnenia in vitro (IVF), šperky na pamiatku.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František v homílii: Pravá náuka zjednocuje, ideológia rozdeľuje

Pápež František v homílii: Pravá náuka zjednocuje, ideológia rozdeľuje | Správy Výveska | Scoop.it
V texte o pohanoch, ktorých „Duch Svätý povolal stať sa kresťanmi“ pápež poukázal na to, ako apoštoli a starší vybrali spomedzi seba zástupcov a poslali ich spolu s Pavlom a Barnabášom do Antiochie.
Christin's insight:

Pravá náuka zjednocuje a ideológia naopak rozdeľuje, povedal pápež František v homílii pri svätej omši v Dome sv. Marty. Vo svojom príhovore podotkol, že aj v prvotnej kresťanskej komunite „bola žiarlivosť, boje o moc“, aj tam sa našiel nejaký ten „chytrák, čo chcel získať a kúpiť si vplyv“. Teda, „vždy boli problémy“, „sme ľudia, sme hriešni“ a ťažkosti tu sú, aj v Cirkvi, pokračoval pápež s vysvetlením, že uvedomovanie si, že sme hriešnici, nás vedie k pokore a k priblíženiu sa k Pánovi „ako záchrancovi v našich hriechoch“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Dobrí otcovia majú múdre deti: Vplyv otcovskej lásky potvrdili aj odborníci

Dobrí otcovia majú múdre deti: Vplyv otcovskej lásky potvrdili aj odborníci | Správy Výveska | Scoop.it

Ak chcete, aby bolo vaše dieťa ešte múdrejšie a šikovnejšie, častejšie ho nechávajte práve s otcom. Ten, ktorý sa dieťaťu venuje, zahŕňa ho láskou a pokojným správaním, má obrovský vplyv na pozitívny vývoj jeho inteligencie.

Christin's insight:

Čo po pôrode nedá do vienka svojmu bábätku mama, to potom môžu deti dohnať vďaka výchove otca. Najnovšie poznatky totiž hovoria o tom, že na inteligenciu dieťaťa vplýva práve čas strávený s ním.

 

Na túto skutočnosť si môžete spomenúť aj pri prížiacom sa Dni otcov

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Koaličné ticho pred televíznou búrkou

Koaličné ticho pred televíznou búrkou | Správy Výveska | Scoop.it

O mesiac by sa malo rozhodnúť, kto bude novým riaditeľom RTVS, zatiaľ to vyzerá na pat.

Christin's insight:

Vo vládnej koalícii to už začína pomaly vrieť neistotou. Keď sa v týchto dňoch opýtate na voľbu riaditeľa RTVS vládnych politikov, len bezradne krčia plecami.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Keď do života vrastie tŕň: Objaviť milosť uprostred bolesti

Keď do života vrastie tŕň: Objaviť milosť uprostred bolesti | Správy Výveska | Scoop.it
„Vieme, že tým, čo milujú Boha, všetko slúži na dobré,“ píše svätý Pavol (Rim 8, 28). Čo si však počať s bolesťou? Môže nám v niečom poslúžiť? Môže z nej prameniť nejaké dobro? Môžeme ňou niečo získať – okrem toho, že nám toľko berie? Môže byť bolesť „dobrá“?
Christin's insight:

Odpoveď je jednoduchá i ťažká zároveň. Možno nám mysľou prebleskne niekoľko zdvorilých naučených fráz, ktorými by sme mohli poctivo argumentovať a zaručene potvrdiť zmysluplnosť utrpenia i povzbudiť v ťažkej chvíli.

Viac na: http://www.cestaplus.sk/cestaplus/clanok/ked-do-zivota-vrastie-trn
© Copyright www.cestaplus.sk

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Talianski biskupi prvýkrát v histórii vyberú svojho predsedu

Talianski biskupi prvýkrát v histórii vyberú svojho predsedu | Správy Výveska | Scoop.it

Konečné slovo bude mať pápež, ktorý dostane na výber tri mená s najvyšším počtom hlasov.

Christin's insight:

To, čo je úplne normálne v iných krajinách, bolo doteraz pre talianskych biskupov neznáme. Kým členovia biskupských konferencií po celom svete svojho predsedu volia, hlavu talianskych biskupov doteraz menoval samotný pápež.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nedeľná katechéza Svätého Otca: Každý deň sa musíme učiť umeniu milovať

Nedeľná katechéza Svätého Otca: Každý deň sa musíme učiť umeniu milovať | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec František sa prihovoril na 6. veľkonočnú nedeľu na poludnie pred modlitbou Raduj sa, Nebies kráľovná:

Christin's insight:

„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
Dnešné evanjelium (Jn 14,15-21), ktoré je pokračovaním z minulého týždňa, nás uvádza do tej strhujúcej a dramatickej chvíle, ktorou je Ježišova posledná večera s jeho učeníkmi. Evanjelista Ján zachytáva z Pánových úst a srdca jeho posledné ponaučenia pred umučením a smrťou.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež menoval piatich nových kardinálov zo štyroch kontinentov

Pápež menoval piatich nových kardinálov zo štyroch kontinentov | Správy Výveska | Scoop.it

Po zvyčajnej mariánskej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná spojenej s apoštolským požehnaním Svätý Otec z okna Apoštolského paláca ohlásil na 28. júna kardinálske konzistórium. V nasledujúci deň 29. júna, na sviatok svätých apoštolov Petra a Pavla, bude s novými kardinálmi koncelebrovať svätú omšu vo Vatikánskej bazilike spolu s kardinálskym zborom a novými arcibiskupmi metropolitmi.

Christin's insight:

Mená piatich nových kardinálov z Mali, Španielska, Švédska, Laosu a Salvadoru oznámil dnes na poludnie pápež František.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Najkrajšia zo všetkých teórií

Najkrajšia zo všetkých teórií | Správy Výveska | Scoop.it
Keď bol Albert Einstein chlapcom, strávil jeden rok bezcieľnym potĺkaním. Tým, že nejaký čas „nestratíme“, nič nedosiahneme – bohužiaľ, na toto rodičia tínedžerov často zabúdajú.
Christin's insight:

Samozrejme, je nevyhnutné prejsť cestou učenia sa, aby človek mohol stráviť Riemannovu matematiku a získal schopnosť prečítať ju. Je nevyhnutná trocha úsilia a námahy. No stále je to menšia námaha v porovnaní s tou, ktorá je potrebná na precítenie zvláštnej krásy neskorých Beethovenových kvartet. V oboch prípadoch je odmenou nádhera a nové oči, ktorými sa dá pozerať na svet.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Na Evereste zahynul horolezec Vladimír Štrba

Na Evereste zahynul horolezec Vladimír Štrba | Správy Výveska | Scoop.it

Štrba v sobotu úspešne bez kyslíka vystúpil na južný predvrchol Mount Everestu vo výške 8749 metrov. Neskôr začal zostupovať, avšak bolo už neskoro večer a na zostup mu nezostalo dostatok síl.

Christin's insight:

Slovenský horolezec Vladimír Štrba zdolal južný predvrchol najvyššej hory sveta, na návrat mu však nezostalo dostatok síl. Zomrel v nedeľu podvečer miestneho času.

 

Prečítajte si aj starší rozhovor s Vladimírom Štrbom.

 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ostijského farára pri požehnaní bytov zastúpil osobne pápež František

Ostijského farára pri požehnaní bytov zastúpil osobne pápež František | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec požehnal asi tucet bytov v jednom z obytných komplexov. Stretol sa s rodinami v neformálnej atmosfére, keď ich najprv s úsmevom poprosil o prepáčenie, že ruší v čase popoludňajšieho odpočinku. Každému v rodine podaroval ruženec.

Christin's insight:

Veľké prekvapenie zažili včera obyvatelia Ostie, prímorskej štvrte na juhozápadnom okraji Ríma. Vopred ohlásené veľkonočné požehnanie príbytkov im prišiel vykonať namiesto ich farára osobne pápež František.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Tvít pápeža Františka: Piliere, na ktorých sa musí budovať mier

Tvít pápeža Františka: Piliere, na ktorých sa musí budovať mier | Správy Výveska | Scoop.it

Mier sa musí budovať na spravodlivosti, na celkovom ľudskom rozvoji, na rešpektovaní ľudských práv a na starostlivosti o stvorenie. (Tvít pápeža Františka, 20. mája 2017)

Christin's insight:

Mier sa musí budovať na spravodlivosti, na celkovom ľudskom rozvoji, na rešpektovaní ľudských práv a na starostlivosti o stvorenie.

 

(Tvít pápeža Františka, 20. mája 2017)

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nedeľa. Čo si obliecť?

Nedeľa. Čo si obliecť? | Správy Výveska | Scoop.it

Pamätám si, ako dlho a zúfalo som vyberala (ešte skôr, ako som vôbec mala objektívny dôvod riešiť to) svadobné šaty. Doma som mala fúru časopisov a presne som vedela, čo áno a čo nie.

Christin's insight:

Do akej miery je pre mňa Boh výnimočný a vzácny, kým pre mňa je, čím je pre mňa Eucharistia, ak nepovažujem za potrebné zladiť svoju dušu so svojím telom v deň hostiny? Je moja duša pripravená na stretnutie s ním? A ak áno, prečo nedám možnosť prežiť celému svojmu „ja“ – teda srdcu, duši aj telu – túto výnimočnosť aj tým, ako sa upravím, ako mi bude záležať na tom, čo si na seba oblečiem?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápežova poézia

Pápežova poézia | Správy Výveska | Scoop.it
Táto krásna malá knižočka zostáva pre mňa tak trochu nedokončenou záležitosťou. Písal som o nej krátko pred smrťou Jána Pavla II. v roku 2005. Článok však bol vlastníctvom časopisu, na ktorý vtedy doľahli ťažké časy, a tak nikdy neuzrel svetlo sveta.
Christin's insight:

Ján Pavol II. bol totiž skutočný básnik. Zaiste, nikdy nevenoval poézii dosť času na to, aby sa z neho stala svetová jednotka. V jeho diele sú však momenty, keď si možno všimnúť, že mal skutočný talent (to isté platí aj o jeho hrách), ktorý sa mohol rozvinúť na čosi silné, keby ho život a dejiny dvadsiateho storočia neodviali k iným veciam.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

To si z nás robíte srandu, pán Richter?

To si z nás robíte srandu, pán Richter? | Správy Výveska | Scoop.it
Netrafili ste pán minister. Respektíve vaši poradcovia netrafili, keď ku Dňu rodiny, ktorý každoročne oslávia desaťtisíce ľudí na 50 miestach Slovenska, akurát tak napísali krátke vyhlásenie. Že je to žalostne málo, keď už si dôležitosť rodiny 15. mája pripomína už 24 rokov ešte aj také OSN, netreba ani hovoriť. Ale vy ste ešte aj v tom krátkom vyhlásení viackrát netrafili.
Christin's insight:

Keď Ministerstvo ... rodiny za rodinnú politiku považuje odtŕhanie najmenších detí od mám a posielanie mamičiek do roboty... Rodiny si zaslúžia, aby Slovensko už konečne začalo robiť rodinnú politiku.

more...
No comment yet.