Správy Výveska
2.7M views | +799 today
Follow
 
Scoop.it!

Naši predkovia poznali manželstvo lepšie ako my

Naši predkovia poznali manželstvo lepšie ako my | Správy Výveska | Scoop.it

Mark Regnerus patrí medzi popredných amerických sociológov, ktorý sa vo svojom výskume venuje témam sexuálneho správania, vzťahu náboženstva a sexuality, novým fenoménom v „randení“ a rodine.

Christin's insight:

Mark Regnerus bude v Bratislave hovoriť o sexuálnom správaní mladých, manželstve aj výchove detí homosexuálmi.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

„Všetko sa deje z istého dôvodu.“ Kresťania, prestaňte s touto frázou!

„Všetko sa deje z istého dôvodu.“ Kresťania, prestaňte s touto frázou! | Správy Výveska | Scoop.it

Ocitli ste sa niekedy uprostred nepredstaviteľného žiaľu, bolesti, trápenia srdca alebo zúfalstva, keď ste si kládli otázku, ako len dokážete dožiť sa ďalšieho dňa? Keď ste sa pýtali, odkiaľ máte mať silu na ďalší nádych? Svet sa vám zosypal ako domček z karát a vám, otraseným, ostali pocity prázdnoty a beznádeje?

Christin's insight:

Ocitli ste sa niekedy uprostred nepredstaviteľného žiaľu, bolesti, trápenia srdca alebo zúfalstva, keď ste si kládli otázku, ako len dokážete dožiť sa ďalšieho dňa? Keď ste sa pýtali, odkiaľ máte mať silu na ďalší nádych? Svet sa vám zosypal ako domček z karát a vám, otraseným, ostali pocity prázdnoty a beznádeje?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Koptskí katolíci: mladá cirkev s dôležitým poslaním

Koptskí katolíci: mladá cirkev s dôležitým poslaním | Správy Výveska | Scoop.it

Prvé úsilia Rímskej cirkvi o úniu s koptskými kresťanmi v Egypte sú späté s Florentským koncilom (1439 – 1445). Malá koptská delegácia podpísala 4. februára 1442 bulu Cantate Domino (2). Tento únijný dekrét si však v Egypte sotva vynútil pozornosť. Až v 17. storočí sa podarilo františkánom získať malé pravoslávne obce v Hornom Egypte a Káhire pre Katolícku cirkev.

Christin's insight:

K celkovo trinástim orientálnym cirkvám v Egypte sa ráta aj Koptská katolícka cirkev, ktorá má niečo vyše 170-tisíc veriacich. Táto cirkev sa chápe ako egyptská cirkev, pretože jej členovia boli od počiatku Egypťanmi. K tomu sa ešte vníma ako koptská cirkev, ktorej veriaci pochádzajú od starovekých Egypťanov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pochod za rodinu, Viedeň 2017

Pochod za rodinu, Viedeň 2017 | Správy Výveska | Scoop.it

Pre Gay Pride sú  vyhradené hlavné ulice Viedne – Ring, doprava je odklonená. Pochod za rodinu začína, alebo sa niekedy vôbec koná, na skôr malom námestí v starom meste. Tento rok sa konal na námestí Albertina za budovou Opery.

Christin's insight:

Pochod za rodinu sa koná v Rakúsku každý rok a býva to v deň, keď sa vo Viedni koná Gay Pride, pochod homosexuálov. Rozdiel je však výrazný a hovorí o tom, aké je dnešné Rakúsko.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kard. Stella: Kňazi sú hriešnikmi a zároveň rybármi ľudí

Kard. Stella: Kňazi sú hriešnikmi a zároveň rybármi ľudí | Správy Výveska | Scoop.it

Cirkev dnes slávi sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Pri tejto príležitosti si tiež pripomína Svetový deň modlitieb za posvätenie kňazov. Je to čas „modlitby a reflexie“, uviedol v rozhovore pre vatikánsky denník L’Osservatore Romano prefekt Kongregácie pre klerikov kardinál Beniamino Stella:

Christin's insight:

„Predovšetkým je to príležitosť venovať čas modlitbe a uvažovaniu, čo predstavuje najmenej tri aspekty. Prvým je práve zameranosť na modlitbu. Modlíme sa spoločne, kňazi si v skutočnosti pripomínajú, že ich služba nekorení vo veciach, ktoré treba urobiť, ale že bez osobného vzťahu s Pánom vzniká riziko zavalenia sa prácou zanedbajúc Ježiša.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Voľby do vyšších územných celkov budú 4. novembra 2017

Voľby do vyšších územných celkov budú 4. novembra 2017 | Správy Výveska | Scoop.it

Voľby do vyšších územných celkov budú v sobotu 4. novembra 2017. Rozhodol o tom dnes predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Oznámila to šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková.

Christin's insight:

Termín volieb vyhlasuje predseda parlamentu najneskôr 110 dní predo dňom konania volieb. Podľa zákona sa voľby konajú v posledných 14 dňoch volebného obdobia. Naposledy bolo hlasovanie v roku 2013.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Je skutočne dôvod na väčšie zadlžovanie Slovenska?

Je skutočne dôvod na väčšie zadlžovanie Slovenska? | Správy Výveska | Scoop.it
Poslanci koalície chcú zvýšiť zadlžovanie Slovenska z dôvodu, že nebude dosť peňazí na stavbu diaľníc. Ročne však do štátneho rozpočtu natekajú stovky miliónov eur navyše.
Christin's insight:

Župani a kandidáti na županov za stranu Smer-SD priniesli počas týždňa v parlamente návrh na uznesenie, v ktorom žiadajú uvoľnenie dlhovej brzdy na účely stavby diaľníc a rýchlostných ciest. Týmto spôsobom symbolicky spustili svoju predvolebnú kampaň do volieb do VÚC, keďže cestná infraštruktúra zásadne trápi regióny Slovenska.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Holandský kráľovský pár na audiencii u pápeža Františka

Holandský kráľovský pár na audiencii u pápeža Františka | Správy Výveska | Scoop.it

Svätý Otec František dnes na súkromnej audiencii prijal kráľovský pár z Holandska. Kráľ Willem Alexander sa spolu s manželkou kráľovnou Reginou a so sprievodom následne stretol so štátnym sekretárom kard. Pietrom Parolinom a sekretárom pre vzťahy so štátmi Mons. Paulom Richardom Gallagherom.  

Christin's insight:

Ako sa uvádza v oficiálnej správe, „srdečné rozhovory umožnili výmenu názorov na niektoré témy spoločného záujmu, akými sú ochrana životného prostredia a boj proti chudobe, ako aj konkrétny prínos Svätej stolice a Katolíckej cirkvi v týchto oblastiach“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Je vám ťažko? Desať veršov, ktoré utešia

Je vám ťažko? Desať veršov, ktoré utešia | Správy Výveska | Scoop.it
Život je niekedy proste náročný. Dni sa nám zdajú príliš tmavé a časy neisté. Hromadí sa v nás stres. Neočakávaná diagnóza či zničujúca strata nám prídu priťažké na to, aby sme im čelili.
Christin's insight:

Je to príležitosť, aby sme si uvedomili, že naša viera nerastie v ľahkých časoch, ale práve v tých ťažkých. Vtedy, keď sa nám nekráča ľahko, lebo máme pocit, že sa vo všetkom topíme.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Chráň nás od pokušenia alebo kam utekať od pokušenia? - Bezhranicna.sk

Chráň nás od pokušenia alebo kam utekať od pokušenia? - Bezhranicna.sk | Správy Výveska | Scoop.it
Asi hneď človeku napadne, že v modlitbe Otče náš sa modlíme: „A neuveď nás do pokušenia...“ Áno, je to tak. Nadpis som zvolila tak, aby vystihol zámer, s akým som sa pustila do tejto ťažkej témy. Čo sa dá robiť s pokušením?
Christin's insight:

Skutočná pokora nie je o plazení sa v prachu, ale o tom, pozrieť sa pravde do očí.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Štyria kardináli opäť napísali pápežovi. Žiadajú stretnutie a vysvetlenie

Štyria kardináli opäť napísali pápežovi. Žiadajú stretnutie a vysvetlenie | Správy Výveska | Scoop.it

Vplyvní kardináli, ktorým sa nepozdávajú niektoré časti Františkovho dokumentu Amoris laetitia, naďalej požadujú jasné vysvetlenia.

Christin's insight:

"To, čo je hriechom v Poľsku, je normálne v Nemecku," napísali štyria kardináli pápežovi Františkovi a žiadajú nápravu.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Nominant Rádia Lumen Peter Lazor z Markušoviec sa stal Otcom roka 2017

Nominant Rádia Lumen Peter Lazor z Markušoviec sa stal Otcom roka 2017 | Správy Výveska | Scoop.it

V bratislavskom Zichyho paláci vyhlásili v pondelok organizátori ankety Otec roka za víťaza nominanta Rádia Lumen Petra Lazora z Markušoviec. Deň vyhlasovania výsledkov 27. ročníka ankety pripadol tentokrát na veľmi symbolický dátum. Presne 19. júna pred 107 rokmi sa konala prvá neoficiálna oslava Dňa otcov v USA. Celé to iniciovala malá Sonora, ktorá si chcela uctiť svojho otca za to, že zvláda výchovu šiestich detí.

Christin's insight:

V bratislavskom Zichyho paláci vyhlásili v pondelok organizátori ankety Otec roka za víťaza nominanta Rádia Lumen Petra Lazora z Markušoviec. Každý rodič, ktorý v dnešnej dobe dokáže vychovávať päť a viac detí, je hrdina. A tým rozhodne je aj Peter Lazor nielen pre svoje deti, ale aj pre Rádio LUMEN, ktoré Petra nominovalo.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Deti využívajú tri druhy protestov. Ako na ne reagovať? 

Deti využívajú tri druhy protestov. Ako na ne reagovať?  | Správy Výveska | Scoop.it

Keď sa deťom niečo nepáči, často skúšajú na rodičov rôzne „hry“ v podobe protestov, ktoré môžu mať až trojakú podobu. Pomocou protestov chcú presvedčiť rodičov, aby zmenili rozhodnutie, zrušili trest alebo odpustili splnenie nejakej povinnosti. 

Christin's insight:

Deti túto hru vedia hrať oveľa skôr, ako si to dokážete všimnúť. Ak ich hru odhalíte čo najskôr a naučíte sa neprehrať, zostane vám na výchovu oveľa viac energie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Po dvoch rokoch odstúpil generálny revízor Svätej stolice

Po dvoch rokoch odstúpil generálny revízor Svätej stolice | Správy Výveska | Scoop.it

O odstúpení generálneho revízora pre ekonomický sektor Svätej stolice informovalo včera vatikánske Tlačové stredisko. Svätý Otec akceptoval rezignáciu generálneho revízora Dr. Libera Miloneho predloženú v pondelok 19. júna. 

Christin's insight:

Jeho dvojročná spolupráca so Svätou stolicou sa ukončila formou „vzájomnej dohody“, uvádza sa v oznámení, ktoré dodáva, že proces menovania nového zodpovedného vedúceho Úradu generálneho revízora sa začne zakrátko.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Biskupa Milana Lacha vymenoval Svätý Otec za apoštolského administrátora v USA

Biskupa Milana Lacha vymenoval Svätý Otec za apoštolského administrátora v USA | Správy Výveska | Scoop.it

Ruténska eparchia Parma bola zriadená v roku 1969 a dnes je sufragánnou eparchiou Pittsburskej gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris. Jej biskupský stolec sa uprázdnil v máji 2016.

Christin's insight:

Svätý Otec František vymenoval vladyku Milana Lacha SJ, doterajšieho pomocného biskupa Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie, za apoštolského administrátora sede vacante Ruténskej gréckokatolíckej eparchie Parma v USA.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Obete komunizmu spôsobili zločinci, uchovajme v pamäti

Obete komunizmu spôsobili zločinci, uchovajme v pamäti | Správy Výveska | Scoop.it

Na námestí SNP v Bratislave visí pamätná tabuľa Nežnej revolúcie s priliehavým heslom: "Len ten, kto si slobodu vybojoval, je jej hoden." Symbolicky, tabuľa je presne oproti prvému sídlu Ústavu pamäti národa. Dnes sme svedkami podlej snahy ochromiť ho novelou zákona z roku 2002, na základe ktorého ÚPN vznikol, vtedy na popud novembrového politika Jána Langoša.

Christin's insight:

Novelou zákona o Ústave pamäti národa chce vládna moc zatiahnuť oponu za našou minulosťou. Národ, čo nepozná a nestrávil vlastnú minulosť, si koleduje o repete. Chceme žiť v pravde a slobode, preto zachráňme ÚPN.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Rozhovor s europoslancom Mikolášikom o bioetike v Európe

Rozhovor s europoslancom Mikolášikom o bioetike v Európe | Správy Výveska | Scoop.it

V dňoch od 21. do 23. júna navštívili Vatikán piati europoslanci, ktorí sa na pôde Európskeho parlamentu aktívne snažia presadiť etické princípy v praktickom výkone lekárskej praxe a výskume. Viac nám už o poslaní pracovnej skupiny európskych ľudovcov pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť prezradil jej predseda europoslanec Miroslav Mikolášik:

Christin's insight:

Do Vatikánu prichádzate každý rok spolu s ďalšími členmi pracovnej skupiny Európskeho parlamentu pre bioetiku, aby ste navštívili vatikánske dikastéria a stretli sa s rôznymi cirkevnými predstaviteľmi. Čo je hlavným cieľom týchto stretnutí?

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Za mnohými konverziami mladých Britov sú návštevy kostolov

Za mnohými konverziami mladých Britov sú návštevy kostolov | Správy Výveska | Scoop.it

„Krása spasí svet,“ hovoril Dostojevskij a že na tom niečo bude, naznačuje aj nový prieskum o religiozite mladých Britov.
Anglikánsku cirkev nedávno prekvapil prieskum religiozity britských tínedžerov. Vyplývajú z neho dve silné zistenia. 

Christin's insight:

Prvým je, že medzi mladými Britmi je viac kresťanov, ako sa myslelo. A po druhé, sakrálne stavby a architektúra majú na vieru mladých väčší vplyv ako niektoré moderné spôsoby evanjelizácie. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Ranná homília pápeža Františka na sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho

Ranná homília pápeža Františka na sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho | Správy Výveska | Scoop.it

Aby sme mohli počuť Pánov hlas, musíme sa stať maličkými. Pápež František to povedal vo svojej homílii, ktorú dnes na sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho predniesol pri slávení v Dome sv. Marty. Svätý Otec vysvetlil, že Pán „sa zamiešal medzi nás na ceste života“ a dal nám „svojho Syna a život svojho Syna za našu lásku“.

Christin's insight:

Podnet k svojej úvahe našiel Svätý Otec v dnešnom prvom čítaní z knihy Deuteronómium (Dt 7,6-11). Mojžiš hovorí Izraelitom, že Boh si ich vyvolil, aby boli jeho ľudom medzi ostatnými národmi. Boh nám podľa pápežových slov „dal v Ježišovom srdci milosť oslavovať s radosťou veľké tajomstvá našej spásy, jeho lásku voči nám“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Reportér, ktorý išiel až na dreň

Reportér, ktorý išiel až na dreň | Správy Výveska | Scoop.it

Aj vďaka vydavateľstvu Absynt dnes môžeme objavovať Ryszarda Kapuścińského, poľskú novinársku hviezdu, ktorá dobyla svet a zmenila celý žáner.

Christin's insight:

„Čítal si Ryszarda Kapuścińského?“ Táto otázka Španielky Kristíny prišla hneď potom, ako sme si v poloprázdnej krčme v gruzínskej horskom mestečko Kazbegi nad pohárikom čače, miestnej hroznovej pálenky, vymenili informáciu odkiaľ pochádzame. Vzápätí nasledoval zoznam kníh tohto známemeho poľského reportéra, ktoré prečítala.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Pápež František: Východné cirkvi prechádzajú skúsenosťou Ježišovho kríža

Pápež František: Východné cirkvi prechádzajú skúsenosťou Ježišovho kríža | Správy Výveska | Scoop.it

Kongregácia pre východné cirkvi, ktorá tento rok slávi svoju storočnicu, usporiadala v tomto týždni v Ríme plenárne stretnutie zástupcov fondu na pomoc východným cirkvám, tzv. ROACO (Riunione delle Opere per l'Aiuto alle Chiese Orientali).

Christin's insight:

Svätý Otec František dnes prijal stovku účastníkov stretnutia v Apoštolskom paláci za účasti prefekta a sekretára Kongregácie pre východné cirkvi kardinála Leonarda Sandriho a arcibiskupa Cyrila Vasiľa i ďalších prelátov.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Čo s prázdninami?

Čo s prázdninami? | Správy Výveska | Scoop.it

A je to tu! Pred nami dva krásne letné slnečné mesiace bez školských povinností. Môžeme s nimi naložiť tak, ako chceme – a mali by sme tak, ako najlepšie vieme!

Christin's insight:

Nenechajme deti v záhaľke a ničnerobení. Aj keď sú prázdniny, deti by mali mať svoje povinnosti v domácnosti a v záhrade, prípadne pri domácich zvieratách. Jasne si povedzme už na začiatku prázdnin, čo od nich cez leto očakávame, aké úlohy si budú denne, prípadne týždenne, plniť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Keď kríza nečakane vyvrátila jeden expertný odhad o vyučovaní sexu

Keď kríza nečakane vyvrátila jeden expertný odhad o vyučovaní sexu | Správy Výveska | Scoop.it

Vo Veľkej Británii mali dlhé roky zavedený program, v ktorom učili mladých správnemu sexuálnemu životu. Keď ho pre krízu museli zredukovať, výsledky boli lepšie.

Christin's insight:

Vo Veľkej Británii mali dlhé roky zavedený program, v ktorom učili mladých správnemu sexuálnemu životu. Keď ho pre krízu museli zredukovať, výsledky boli lepšie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Konferencia Oheň: Aby sme žili v Božej rodine

Konferencia Oheň: Aby sme žili v Božej rodine | Správy Výveska | Scoop.it

Od sobotňajšieho rána sa veriaci (a možno aj neveriaci) postupne schádzali na programe. Začínal sa chválami. Tradične. No okrem hudobnej služby spoločenstva Marana Tha pribudli na pódiu ďalší – Lámačské chvály. Spolupráca oboch tímov sa stretla v jednote – hudobnej, ale predovšetkým v duchovnej. Srdcia naladené na chválovú modlitbu rozprúdili hádam celú arénu. A komu nestačil iba zvuk, mohol sa nechať uniesť vetrom, ktorý rozviali obrovské vlajky tanečníkov.

Christin's insight:

Mnohí potom v hale prežili, že chcú prijať uzdravenie vo svojich vzťahoch, predovšetkým vo vzťahu s Bohom. Na rad prišli modlitby príhovoru. Mikrofónu sa ujal redemptorista Jozef Mihok, jeden z tých, ktorému udelil pápež František službu misionára milosrdenstva v Roku milosrdenstva. V tej chvíli nastal silný moment prosby o odpustenie všetkým kňazom, ktorí mohli prítomných v živote zraniť.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katechéza Svätého Otca Františka: Nádej byť svätým

Katechéza Svätého Otca Františka: Nádej byť svätým | Správy Výveska | Scoop.it

Pri dnešnej generálnej audiencii, na ktorej sa za horúceho počasia zúčastnilo okolo 12 tisíc pútnikov, hovoril Svätý Otec o nádeji v súvislosti so svätosťou. 

Christin's insight:

Zdôraznil, že nádej byť svätým sa týka každého človeka a zaručuje ju sám Boh. Svätosť znamená plnenie si denných povinností s otvorenosťou pre Boha, a to sa týka aj prežívania ťažkostí a utrpenia. K prežívaniu svätosti nám veľmi pomáha blízkosť svätých, ktorí sú už v nebi, zdôraznil v dnešnej katechéze Svätý Otec.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Trump mal právo vyhodiť Comeyho. Môže aj Muellera, ale bola by to chyba

Trump mal právo vyhodiť Comeyho. Môže aj Muellera, ale bola by to chyba | Správy Výveska | Scoop.it

Prezident nemôže byť súdený za niečo, čo mu umožňuje americká ústava, píše harvardský profesor práva Alan Dershowitz.
Niekoľko ľudí blízkych Trumpovej vláde v posledných dňoch tvrdí, že prezident vyhodí špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Muellera. 

Christin's insight:

Viacero konzervatívcov vyhlásilo, že prezident, ktorý vymenovanie špeciálneho vyšetrovateľa sám označil za „hon na čarodejnice“, by mal Muellera vyhodiť. Minulý víkend Newt Gingrich na svojom twitteri napísal: „Republikáni sa mýlia, ak si myslia, že špeciálny vyšetrovateľ bude férový... Treba to prehodnotiť.“ Ďalší hovorili podobne. Hoci by bol taký krok legálny, bola by to hrozná chyba.

more...
No comment yet.