Správy Výveska
2.8M views | +709 today
Follow
 
Scoop.it!

Výstava o židovskej menore vo Vatikáne je prvým spoločným projektom

Výstava o židovskej menore vo Vatikáne je prvým spoločným projektom | Správy Výveska | Scoop.it

Do 23. júla si môžu návštevníci Večného mesta pozrieť výstavu venovanú téme sedemramenného svietnika, symbolu židovskej identity. Ide o prvý spoločný projekt Vatikánskych múzeí a Židovského múzea v Ríme.

Christin's insight:

Expozíciu s názvom „Menora – kult, dejiny a mýtus“ možno navštíviť vo vatikánskej výstavnej sieni Braccio Carlo Magno (Krídlo Karola Veľkého) v ľavom oblúku Berniniho kolonády. Paralelne je inštalovaná v priestoroch Veľkej synagógy na tiberskom nábreží.

more...
No comment yet.
Your new post is loading...
Your new post is loading...
Scoop.it!

Boh a slovenská politika

Boh a slovenská politika | Správy Výveska | Scoop.it

Slovenský parlament je totiž v jednej z najhorších kondícii od roku 1989. Netvrdím, že v najhoršej, na superlatíva azda ešte nie je čas, ale keď človek, ktorý sleduje politiku a dlhšie nebol v parlamente, navštívi schôdzu nášho parlamentu, v mnohom to ním otrasie. Prostredie, reči, kultúra a neodbytný pocit, že toto všetko je v niečom nereprezentatívne. Že sme ako krajina ďalej, než o tom svedčia parlamentné diskusie a chodby.

Christin's insight:

Zažívame paradoxnú situáciu. V slovenskej politike je podľa viacerých insiderov najviac praktizujúcich kresťanov od roku 1989. Sú vo všetkýchstranách v parlamente. Nehanbia sa za svoju vieru, otvorene ju vyznávajú, verejne sa modlia.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Slovenskí katolícki biskupi vydali vyhlásenie k 500. výročiu reformácie

Slovenskí katolícki biskupi vydali vyhlásenie k 500. výročiu reformácie | Správy Výveska | Scoop.it

V Spišskej Kapitule – Spišskom Podhradí sa 16. a 17. októbra konalo 88. plenárne zasadnutie Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Biskupi počas dvojdňového stretnutia zhodnotili nedávne blahorečenie saleziánskeho kňaza Titusa Zemana. Zdôraznili vďačnosť voči tisícom veriacich, ktorí prišli na slávnosť do Bratislavy i voči médiám, ktoré o udalosti informovali. 

Christin's insight:

Blahorečenie mučeníka za duchovné povolania dáva cirkvi na Slovensku nádej na obnovenú ochotu mladých zasvätiť sa Bohu a službe blížnym. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Správa z vedeckej konferencie pod názvom: Pastorácia a sprevádzanie rozvedených katolíkov po pápežskej exhortácii Amoris laetitia 

Správa z vedeckej konferencie pod názvom: Pastorácia a sprevádzanie rozvedených katolíkov po pápežskej exhortácii Amoris laetitia  | Správy Výveska | Scoop.it

Dňa 10.októbra 2017 sa na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove uskutočnila vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou, pod názvom Pastorácia a sprevádzanie rozvedených katolíkov po pápežskej exhortácii Amoris laetitia. 

Christin's insight:

Konferenciu organizovala Katedra systematickej teológie spomínanej fakulty, spolu z s Hnutím na pomoc rozvedeným kresťanov, ktoré pôsobí v Prešove. Jej cieľom bolo predovšetkým poukázať na niektoré zmeny, ktoré vo vzťahu Cirkvi k rozvedeným katolíkom nastali po vydaní spomenutej exhortácii pápeža Františka. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Biskupi Slovenska pripravili na pléne vyjadrenie k 500. výročiu reformácie

Biskupi Slovenska pripravili na pléne vyjadrenie k 500. výročiu reformácie | Správy Výveska | Scoop.it

V Spišskej Kapitule - Spišskom Podhradí sa stretli slovenskí biskupi, aby sa tu v dňoch 16. a 17. októbra 2017 zúčastnili na 88. plenárnom zasadnutí Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Členovia KBS pripravili na pléne vyjadrenie k 500. výročiu reformácie. Prinášame ho v plnom znení.

Christin's insight:

Vyjadrenie k 500. výročiu reformácie
Päťsto rokov od začiatku reformácie je dôvodom uvažovať nad týmito udalosťami. Toto okrúhle výročie prežívame najmä v duchu pokánia, rovnako však v nádeji.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Modernizmus: Kde urobila a kde neurobila Cirkev chybu

Modernizmus: Kde urobila a kde neurobila Cirkev chybu | Správy Výveska | Scoop.it

V čase, keď som zobral do rúk knihu Tomáša Petráčka Církev, tradice, reforma. Odkaz Druhého vatikánskeho koncilu, som už poznal dve reakcie na ňu. Jednou bola polemická recenzia R. Cardala, druhou nadšené odporúčania môjho priateľa, na ktorého intuíciu často dám. So záujmom som sa teda dal do čítania.

Christin's insight:

Neoľutoval som. Tomáš Petráček je erudovaný autor, jeho analýza je podrobná, kniha sa číta ľahko, lebo je napísaná pútavo. Podobné dielo o II. Vatikánskom koncile v našom česko-slovenskom priestore mi nie je známe. Knihu môžem každému odporučiť. Podotýkam, že toto odporúčanie neznamená súhlas s autorovým videním. Niektoré závery knihy sú provokatívne a nedokážem ich prijať. V tejto chvíli ľutujem, že nie som cirkevným historikom, aby som dokázal s autorom plnohodnotne polemizovať. 

more...
No comment yet.
Scoop.it!

#recenzia_Rachelle Dekkerová: Povolanie

#recenzia_Rachelle Dekkerová: Povolanie | Správy Výveska | Scoop.it

Strach. Prítomný v živote každého. Aké sú jeho dôsledky? Ovplyvňuje nielen naše myšlienky, ale aj naše konanie. Strach nás drží v zajatí. V knihe Povolanie nájdete veľa užitočných myšlienok o strachu a o tom, ako mu možno čeliť. Dočítate sa aj o pravej slobode, ktorá vyviera z dôvery v Otca.

Christin's insight:

Román Povolanie je druhou knihou zo série Prorok od autorky Rachelle Dekkerovej. Je pokračovaním knihy Vyvolenie, ktorej hlavnou postavou je Carrington Haleová. V Povolaní sa autorka sústredí viac na vykreslenie postavy Remka Branta, Carringtoninho manžela.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Čo som sa naučil po smrti svojho trojročného synčeka

Čo som sa naučil po smrti svojho trojročného synčeka | Správy Výveska | Scoop.it

Richard Pringle stratil minulé leto trojročného syna kvôli náhlej mozgovej príhode. Následne spísal desať najdôležitejších bodov, ktoré si uvedomil po synčekovej smrti. Sú to rady a zamyslenia, vďaka ktorým môžu rodičia lepšie porozumieť nielen tomu, čo od nich očakávajú deti, ale aj tomu, čo sami môžu očakávať od detí. Svoj zoznam napísal jednoducho a cítiť z neho neskutočnú lásku.

Christin's insight:

1. S bozkami ani s láskou sa to nedá prehnať.
2. Čas sa nájde vždy. Prestaňte robiť to, čo robíte, a zahrajte sa s deťmi, aj keď len na chvíľku. Všetko ostatné počká.
3. Fotografujte a natáčajte, koľko sa len dá. Možno to bude to jediné, čo vám raz ostane.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Kotleba to robí inak než si myslíme (reportáž)

Kotleba to robí inak než si myslíme (reportáž) | Správy Výveska | Scoop.it

V banskobystrickom kraji má Marian Kotleba a jeho ĽSNS aj väčšie bašty než Detvu a okolie. Tento kraj patrí skôr červeným, Smer tu v Detve vo voľbách v roku 2016 získal 37 percent, Kotlebova strana 10,8 percenta.

Christin's insight:

Marian Kotleba oslovuje voličov inými témami než sa zdá z médií: Na mítingu ĽSNS v Detve nepadlo ani slovo o Slovenskom štáte, Kotleba nehovorí o „cigáňoch“, nezazneli žiadne antisemitské narážky, prím hrali najmä ekológia, sociálna pomoc núdznym, korupcia a všade číhajúca NAKA.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Biografia: Anna Katarína Emmerichová – Knižný tip na tento týždeň

Biografia: Anna Katarína Emmerichová – Knižný tip na tento týždeň | Správy Výveska | Scoop.it
Jej osobnosť bola komplexným spojením všetkých rozvinutých čností, aké si človek dokáže predstaviť. Pri študovaní jej životopisu nadobúdam pocit, že Anna Katarína Emmerichová bola presne tým, čo majú svätí na mysli, keď hovoria o veľvyslancoch neba – o tých, ktorých domov nie je na tejto zemi, ale v Nebi.
Christin's insight:

Láskavá. Trpiaca. Zbožná. Milujúca. Blahoslavená. O Anne Kataríne Emmerichovej by sa dalo povedať mnoho slov, ale len máloktoré by ju a jej život charakterizovali absolútne autenticky a do hĺbky.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Socialisti prehrávajú a začínajú miznúť. Ale prečo?

Socialisti prehrávajú a začínajú miznúť. Ale prečo? | Správy Výveska | Scoop.it

Socialistická idea sa ocitla na existenciálnom útese. Pozerá dole, na rozbúrené more, celá sa trasie a bojí pádu. Keď sa obzrie, na cestu, ktorou prišla, nechce sa jej vrátiť. Čo s ňou?

Christin's insight:

Vo Francúzsku aj Holandsku, Nemecku aj Rakúsku a ešte viac vo východnej Európe: socializmus stráca opodstatnenie.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Päť vecí, ktoré nás Harvey Weinstein učí o Hollywoode

Päť vecí, ktoré nás Harvey Weinstein učí o Hollywoode | Správy Výveska | Scoop.it

Harvey Weinstein je tlstý, hrubý, sexuálne závislý darebák. No mocný darebák. Aspoň do uplynulých týždňov takým bol.
Weinstein je spoluzakladateľom produkčných a distribučných spoločností Miramax a Weinstein Company. Podieľal sa na viac ako 300 nomináciách na Oscara a na každoročnom udeľovaní cien Akadémie sa po Spielbergovi a Bohu ďakuje najviac práve jemu. 

Christin's insight:

Je to ten druh chlapíka, ktorý vašu kariéru môže vystreliť strmo nahor – alebo vás úplne zrušiť. Svoju moc využíval na to, aby nútil mladé ženy do vzťahu typu „ochrana s benefitmi“.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Misionár Michal Zamkovský bude jedným z laureátov Ceny PSK v Prešove

Misionár Michal Zamkovský bude jedným z laureátov Ceny PSK v Prešove | Správy Výveska | Scoop.it

Ceny Prešovského samosprávneho kraja (PSK) za tento rok získajú bývalý riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Vladimír Kozák, in memoriam, ďalej misionár, páter Michal Zamkovský a dedinská folklórna skupina Raslavičan. 

Christin's insight:

Výberová komisia ich odporučila z 13 návrhov, nominácie schválili poslanci na dnešnom Zastupiteľstve PSK. Udeľovanie Cien PSK sa bude konať 23. novembra v Divadle Jonáša Záborského. 
Pátrovi Michalovi Zamkovskému poslanci schválili nomináciu za dlhoročnú obetavú misionársku činnosť na Slovensku i v zahraničí.

 

Pátrovi Zamkovskému nedávno vyšla kniha Cesta blahoslavenstiev, ktorá má byť pozvaním vykročiť na strmú cestu blahoslavenstiev a vytrvať na nej.

more...
No comment yet.
Scoop.it!

Katolícka cirkev má 35 nových svätých, väčšinou mučeníkov za vieru

Katolícka cirkev má 35 nových svätých, väčšinou mučeníkov za vieru | Správy Výveska | Scoop.it

Pápež František dnes pri kanonizačnej omši na Námestí sv. Petra vo Vatikáne vyhlásil ďalších 35 svätých, z ktorých väčšina zomrela mučeníckou smrťou v 17. storočí v Latinskej Amerike. 

Christin's insight:

Ako spresnila agentúra AP, ide o 30 mučeníkov, kňazov i laikov, ktorí boli v roku 1645 v Brazílii mučení a zabití počas prenasledovania katolíkov holandskými kalvínmi.